Şimdi Ara

PC'den TV'ye Görüntü Aktarımı Üzerine Notlar (25. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
671
Cevap
5
Favori
391.609
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2324252627
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 72 ekran vestel marka tv.ye dizüstümden görüntü aktarmaya çalıştım scart girişinden ancak ayarları tam bilmediğimden deneme yanılma yoluyla bulmaya çalışsamda tam başarılı olamadım.

ati catalyst control center ile yapmaya çalıştığım ayarlarda ilk başta tv.ye görüntü gitti, masaüstünü tv.de görebildim hatta media player da çıktı ancak film dizüstümde oynarken tv.de oynamadı.ses geliyor fakat tv.ye media playerın dış görüntüsü gitmişken film görüntüsü gitmiyordu. mouse hareketleri hem dizüstümde hem de tv de görülebiliyordu.

biraz daha kurcaladım bu sefer bütün görüntüler tv.ye gitti filmi de izleyebildim ancak dizüstünde görüntü hiç yoktu ekran tamamen gitti. tv.deki görüntüde çözünürlükten dolayı yazıları okuyamadığım için dizüstüne görüntüyü bir türlü alamadım.
    yani kısacası ayarlar konusunda sıkıntım var.

sormak istediğim dizüstü ile tv arasındaki kabloyu bağladığımda sırasıyla yapmam gereken ayarlar nelerdir?

• arkadaşlar pc yi lcd tv ye bağlarken kabloya çok önem verin.ucuzuna kaçmayın.mesela philpsin altın kaplamlı kablosu mükemmel.40-50 ytl civarı..birde ekran kartı hd çıkışlı olmalı.mesela hd2600xt vb..
    benim yegen bağlamıştı samsungu pc ye.dedim ps3 ne zman aldın sen o kadr kaliteydi görüntü..
    ondaki hd readydi.benim merak ettiğim full hd olsaydı ne değişirdi..bende almayı düşünyom tv ama kararsızım bu çöznürlük konusunda..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DİGİMAX55 -- 3 Eylül 2008; 18:27:15 >
  • quote:

Orjinalden alıntı: escala

72 ekran vestel marka tv.ye dizüstümden görüntü aktarmaya çalıştım scart girişinden ancak ayarları tam bilmediğimden deneme yanılma yoluyla bulmaya çalışsamda tam başarılı olamadım.

ati catalyst control center ile yapmaya çalıştığım ayarlarda ilk başta tv.ye görüntü gitti, masaüstünü tv.de görebildim hatta media player da çıktı ancak film dizüstümde oynarken tv.de oynamadı.ses geliyor fakat tv.ye media playerın dış görüntüsü gitmişken film görüntüsü gitmiyordu. mouse hareketleri hem dizüstümde hem de tv de görülebiliyordu.

biraz daha kurcaladım bu sefer bütün görüntüler tv.ye gitti filmi de izleyebildim ancak dizüstünde görüntü hiç yoktu ekran tamamen gitti. tv.deki görüntüde çözünürlükten dolayı yazıları okuyamadığım için dizüstüne görüntüyü bir türlü alamadım.
    yani kısacası ayarlar konusunda sıkıntım var.

sormak istediğim dizüstü ile tv arasındaki kabloyu bağladığımda sırasıyla yapmam gereken ayarlar nelerdir?

kablo bağlantısını yaptıktan sonra ati catalyst centerda ayarlayarak her ikisinde de görüntü almayı sağlayabilirsin. Yapman gereken ekranlar sekmesinde bağladığın ekranların ayarlarını yapmakta. Birde ben ATİ nin türkçe olan control centerını kurdum daha öncekinde bende ayarlayamamıştım ama şimdi daha rahat oldu. Şuraya buraya baş diyemeyeceğim onu sen deneyerek bulacaksın.

• Acer 5520 Laptopu LCD tv ye DVI kablo ile bağladım. Ama görüntü hem LCD tv de hem de Laptop'da var.
    Görüntü sadece LCD TV den görünsün istiyorum. Laptop'un ekranını pasif hale getirmek istiyorum yani .
    FN + F5 tuşlarını denedim ama LCD TV ye geçiş yaptığım anda görüntü gidiyor ve kitleniyor.
    TV ye bağlı DVI kablosunu söktüğümde tekrar görüntü geliyor Laptop'a

Nvidia ayar penceresine girdim.
    Tek Monitör Kullan seçeneğini DVI TV olarak işaretledim ama bu seferde TV den görüntü alamadım.
    Çözünürlük ayarını kaç yapmam lazım ? Onunla ilgili bir durum sanırım ??

Not: LCD Tv 'de sadece DVI girişi var ve Max Çözünürlük 1368x768
    Not: Acer Ekran Kartı 8400 M GS - DVI çıkışlı
  • !!! ÇÖZÜLDÜ !!!

Acer Aspire 2920z Laptop ta sadece VGA ve S-Video var

Formu okudugum kadariyla S-Video dan klasik CRT TV ye (yanlizca scart var) sadece goruntu aktarabiliyoruz

1- Acaba goruntu en iyi hangi cikistan TV ye aktarilir. VGA mi S-Video mu ?

Elimde boyle bir aparat var

PC'den TV'ye Görüntü Aktarımı Üzerine Notlar

2- Sesi VGA cikisindan aktarmak mumkun mu ? Kulaklik cikisindan aktarabiliyoruz ama kulaklik cikisini kullanmak istemiyorum(mecbur kalirsak tabi)
    Yoksa VGA to Scart mi alsam diyorum ama forumda pek onerilmiyor.

3- Bu islemler icin hangi kablolari onerirsiniz? Yardimci olursaniz sevinirim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi koc55 -- 21 Ocak 2009; 0:23:57 >

• sayın ustalarım, dell marka studio 1535 notbook satın aldım. vga ve hdmi çıkışları var. sorunum şu:hdmi veya vga çıkışından tv ye scart girişi yapıp bağlantı kurmak istiyorum. kablo firmalarından olumlu bir cevap gelmedi. böyle bir bağlantı yapılamaz yada notbook unuz tv ye uyumlu bir çıkışı yok diye cevaplar geldi. uzman bir arkadaş yardımcı olursa sevinirim.
    2. yol daha playstation2 oyun konsolunun çıkış kablosu scart ile uyumlu . acaba hdmi yada vga çıkış ile bu ps2 kablosu ile bir bağlantı yapılabilir mi?
    ilgilenen arkadaşlara şimdiden tşkler...
  • quote:

Orjinalden alıntı: koc55
    Acer Aspire 2920z Laptop ta sadece VGA ve S-Video var

Formu okudugum kadariyla S-Video dan klasik CRT TV ye (yanlizca scart var) sadece goruntu aktarabiliyoruz

1- Acaba goruntu en iyi hangi cikistan TV ye aktarilir. VGA mi S-Video mu ?

Elimde boyle bir aparat var

2- Sesi VGA cikisindan aktarmak mumkun mu ? Kulaklik cikisindan aktarabiliyoruz ama kulaklik cikisini kullanmak istemiyorum(mecbur kalirsak tabi)
    Yoksa VGA to Scart mi alsam diyorum ama forumda pek onerilmiyor.

3- Bu islemler icin hangi kablolari onerirsiniz? Yardimci olursaniz sevinirim

Tv'nizin CRT (tüplü) Tv olduğunu düşünerek cevap veriyorum.

1) Crt Tv'ler PC bağlantısı için pek uygun değil, çünkü yüksek çözünürlük alamazsınız. Masaüstü yazıları bile okumakta zorlanırsınız. Film izlerken de alacağınız çözünürlük düşük olacağı için dvd-divx izleyin daha iyi.

2) VGA ve S-video ses aktaramaz. Sizin elinizdeki aparatta sarı RCA video sinyali aktarır, kırmızı-beyaz RCA ise ses aktarır. Notebook'un ses çıkışından bu aparata ses aktarmak için "3.5 mm. to 2 RCA" kablo kullanmanız gerekir. Google Görseller'de arama yapabilirsiniz.

3) Bu sorunuza cevap vermiş oldum zaten.

quote:

Orjinalden alıntı: ozanmassa
    1) sayın ustalarım, dell marka studio 1535 notbook satın aldım. vga ve hdmi çıkışları var. sorunum şu:hdmi veya vga çıkışından tv ye scart girişi yapıp bağlantı kurmak istiyorum. kablo firmalarından olumlu bir cevap gelmedi. böyle bir bağlantı yapılamaz yada notbook unuz tv ye uyumlu bir çıkışı yok diye cevaplar geldi. uzman bir arkadaş yardımcı olursa sevinirim.

2) 2. yol daha playstation2 oyun konsolunun çıkış kablosu scart ile uyumlu . acaba hdmi yada vga çıkış ile bu ps2 kablosu ile bir bağlantı yapılabilir mi?
    ilgilenen arkadaşlara şimdiden tşkler...

Arkadaşlar lütfen Tv'nizin Crt mi Lcd mi Plazma mı olduğunu, hatta marka ve modelini de söyleyin. Yoksa sorularınıza doğru cevap veremeyiz.

1) Tv'ye Scart bağlantı yapmak istediğinize göre CRT (tüplü) Tv kullanıyorsunuz. Yukarıda verdiğim cevaplar aynen geçerlidir. HDMI ve VGA, yüksek çözünürlüğü desteklediği için kullanılmak istenir.Tüplü Tv yüksek çözünürlük desteklemediği için HDMI veya VGA çıkışı kullanmanın pek anlamı yok. Notebook'da S-Video çıkışı varsa, yukarıda anlattıklarım geçerlidir.

2) HDMI veya VGA çıkış notebook'unuzda ise, onlar sadece çıkıştır; PS2 sinyalini notebook'a aktarıp ekranını monitör gibi kullanamazsınız.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• SEG marka tv tüplü tv. s video çıkışına dikkat etmemiştim notbook u alırken. malesef vga ve hdmi çıkışlar mevcut. kullanacak olduğum yer sınıf. görüntünün olması yeterli olacak aslında. öğrencilerin büyük font veye slaytları görmeleri yetecekti.

vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederim. bu kadar çabuk cevap verebileceğinizi tahmin etmemiştim. son olarak böyle bir bağlantıyı kurmanın yolu bulunursa ve beni haberdar ederseniz 34 öğrencim adına çok sevineceğim.tekrar teşekkürleer
  • valla hiç boşuna 1080p görüntü almaya kalkmayın çok kötü ve ufak oluyor yahufilm izlmek için tabikide 1080 yapın o zaman herhangi bir problem olmuyor.malum her kareye bi pixel düşüyor ama baştan söliim denemek isteyen olursa; 1080p masaüstü hiç kullaılmıyor.herşey çok ufak oluyor.onun yerine 1360X768 yapıp görüntüyü ekrana oturttunuz mu mükemmel + mükemmel bir kalite elde ediyorsunuz

yani kısacası pc kullanmak için net masaüstü işlemler vb. 1360X768
    full HD filmler için tabikide 1080p

• quote:

Orjinalden alıntı: ozanmassa
    SEG marka tv tüplü tv. s video çıkışına dikkat etmemiştim notbook u alırken. malesef vga ve hdmi çıkışlar mevcut. kullanacak olduğum yer sınıf. görüntünün olması yeterli olacak aslında. öğrencilerin büyük font veye slaytları görmeleri yetecekti.

vermiş olduğunuz bilgiler için çok teşekkür ederim. bu kadar çabuk cevap verebileceğinizi tahmin etmemiştim. son olarak böyle bir bağlantıyı kurmanın yolu bulunursa ve beni haberdar ederseniz 34 öğrencim adına çok sevineceğim.tekrar teşekkürleer

Amaç bir şekilde PC görüntüsü almaksa bu yapılabilir.

Şimdi SEG tüplü Tv'nin Scart girişi var. İlk önce birkaç mesaj yukarıda verilen bir ucu scart, diğer ucu sarı-beyaz-kırmızı RCA olan dönüştürücüye ihtiyacınız var. Bu dönüştürücünün Scart ucu Tv'ye takılmalı, diğer kısmında sarı RCA'ya ise PC'den görüntü aktarılmalı. Eğer notebook'da S-video çıkışı yoksa, VGA'yı S-video'ya dönüştürmek için ara kablo veya dönüştürücü bulabilirsiniz.

Örnekler :http://images.google.com.tr/images?hl=tr&q=vga+to+s-video&gbv=2

VGA analog sinyal taşır, HDMI dijital sinyal taşır. S-video da analog'dur. Analogları birbiri arasında dönüştümek basitçe kablo veya ara parça ile olabiliyor.
    < Bu mesaj bir yönetici tarafından değiştirilmiştir >

• hemen yarın deneyeceğim. dediklerinizi bulabilirim. çoooook teşekkür ederim. mutluluk dolusu günler....
  • quote:

Orjinalden alıntı: uzil

valla hiç boşuna 1080p görüntü almaya kalkmayın çok kötü ve ufak oluyor yahufilm izlmek için tabikide 1080 yapın o zaman herhangi bir problem olmuyor.malum her kareye bi pixel düşüyor ama baştan söliim denemek isteyen olursa; 1080p masaüstü hiç kullaılmıyor.herşey çok ufak oluyor.onun yerine 1360X768 yapıp görüntüyü ekrana oturttunuz mu mükemmel + mükemmel bir kalite elde ediyorsunuz

yani kısacası pc kullanmak için net masaüstü işlemler vb. 1360X768
    full HD filmler için tabikide 1080p

Bu arkadaş (Apple Cinema Display http://www.apple.com.tr/tur/mac/displays/specs.html ) acaba 30 inç monitörde 2560*1600 pikseli görseydi acaba şöyle mi yorum yapardı: "Arkadaşlar kendinize bir mikroskop alın."

• Arkadaşlar, desktop PC ile monitoru vga kablosu ile bağlanıyor. VGA kabloyu monitordan çıkarıp LCD televizyona taktığımda (1024x768 çözünürlükte) gayet güzel çalışıyor. (PC ve televizyon büyükçe bir masa üzerinde yan yana duruyorlar.)
    Ben PC min normal kullanımında kendi monitorunu, film seyrederken de LCD TV yi kullanmak istiyorum ama her seferinde vga kablosunu birinden çıkarıp diğerine takmak zor oluyor.
    Kablo çıkarıp takmadan istediğim monitor ekranını seçebilecek bir sistem nasıl yababilirim acaba? Cevaplarınız için şimdiden teşekkürler.
  • Samsung PS42A410 40" plazma tv var.Hp pavillion Dv9780et laptopumu hdmı çıkışı ile plazmanın hdmı çıkışına bağlayarak dvd ve hd video izlemek istiyorum.Almam gereken HDMI kablo ne olmalı ? philips in 10ytl lik bir kablossu var carrefourda alınabilir mi ? altın uçlu mu olmalı ?
  • Alınabilir, altın uçlu olmasına gerek yok...
  • quote:

Orjinalden alıntı: OverClocker

Samsung PS42A410 40" plazma tv var.Hp pavillion Dv9780et laptopumu hdmı çıkışı ile plazmanın hdmı çıkışına bağlayarak dvd ve hd video izlemek istiyorum.Almam gereken HDMI kablo ne olmalı ? philips in 10ytl lik bir kablossu var carrefourda alınabilir mi ? altın uçlu mu olmalı ?

altın uçlu olması daha iyi iletimi sağlar.
  • bende hp pavilion dv6000 var kabloyla bağlıyorum tv ye ama renk yok baktım bazı yerlere ama net bir cevap bulamadım kimi kablo al demiş kimi ntsc-pal ayarlarına bak ama gerçekten çok şey denedim olmadı çözümü yeni kablo almak mı tv bağlantı girişi scart laptop girişi yuvarlak adını bilmiyorum o scarta benzeyen giriş değil yan.çözüm nedir yardımcı olacak biri var mı?
  • quote:

Orjinalden alıntı: OverClocker

Samsung PS42A410 40" plazma tv var.Hp pavillion Dv9780et laptopumu hdmı çıkışı ile plazmanın hdmı çıkışına bağlayarak dvd ve hd video izlemek istiyorum.Almam gereken HDMI kablo ne olmalı ? philips in 10ytl lik bir kablossu var carrefourda alınabilir mi ? altın uçlu mu olmalı ?

Altın uçlu alacam diye kasmana gerek yok. Dijital aktarım için bi manası yok. 500m'lik bi kablo kullanmazsın heralde.
  • merhaba arkadaşlar 9 sayfayıda okudum fakat benim sorunuma cvp alamadım..elimde 72 ekran tüplü arçelik televizyon var.....svideo ve scart dönüştürücü ile televizyona bağladığımda görüntü siyah beyaz.....aynı işlemi 55 ekranlı bir başka televizyonda denedim ordada siyah beyaz çıktı....mobile Intel(R) 945 express chipset family adlı ekran kartım var güncelleme yaptım..fotograftaki gibi pal-b seçili diğer ayarlarıda seçmeme rağmen görüntü hala siyah beyaz.....Sizce ekten ne yapmalıyım

PC'den TV'ye Görüntü Aktarımı Üzerine Notlar

• full hd panele bilgisayar bağladığımızda 1080p film izlerken masaüstü çözünürlüğün önemi yok diye biliyorum ben.yani masaüstü 800x600 olsa da lcd panelimiz 1080pyi aynı kalitede gösterir.
  • 
Sayfa: önceki 2324252627
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.