Şimdi Ara

PC'den TV'ye Görüntü Aktarımı Üzerine Notlar (16. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir (1 Mobil) - 2 Masaüstü1 Mobil
5 sn
671
Cevap
5
Favori
391.611
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orjinalden alıntı: sunclub79

arkadaşlar bende samsung 37r82b tv im var buna laptopu birtürlü bağlayamıyorum 15 pinli vga kablosu aldım denemediğim ayar kalmadı tv de desteklenmeyen mod yazısı alıyorum durmadan bu sorunumu nasıl çözerim dostlar?

Panelin bir şekilde desteklemesi lazımdır,ancak Laptoptan(GCard ayarlardan)pixel değerini düşür,örneğin 1024X768 gibi,veya senin panelin PC algılaması nedir??
    ayrıca bazı paneller PC yi hiç görmez!!

LCD TV ler mutlaka PC/Laptopu görecek diye kuralı yoktur!neticede bu bir TV dir,monitör değilki!

Ancak senin panelin yeni seri olduğu için büyük ihtimalle XGA da olsa PC yi algılaması lazımdır,dediğim gibi
    1024X768 yap ayarını(Laptop tan>GCard ayarlarından) peki bu arada VGA kablon sağlammı??belki kabloda bir şey var!
    PC yi mutlaka algılaması lazımdır..
    Selam

• VGA HDMI Çevirici

http://www.kablocenter.com/index.php?main_page=product_info&cPath=27_91&products_id=295

şu linktekini bilen bir arkadaş incelese... bununla bilgisarımın vga çıkışında lcd tv nin hdmi na giriş yapsam alıcağım
    görüntü kalitesi nasıl olur??
    şuan sadece s-video ile bağlıyorum ve çok yetersiz. lcd tvimde vga dvi girişleri yok
  • dostum bu kadar detaylı bişeye gerek yok.dvi yi vga ya çeviren ufak bir aparat çıkmıştı benim ekran kartımın kutusundan.fiyatı da 10ytlyi geçmez.
    ben bu aparatla to dvi vga bağlıyorum ve iyi görüntü alıyorum
  • beniim lcd de dvi girişide yok o yüzden o çözüm olmuyo bana
  • hocam benim lcd de dvi yok.pc de dvi var,lcdde de vga var.pcdeki dvi yi vga çeviriyorum ben aparatla.yani vga to dvi kablo gibi düşün.belki hdmi vga da olabilir yani dvi to vga olduğuna göre.
  • yok arakadaşım o olmuyo o olmadığından bu linkteki cihaz var zaten... vga analog sinyal taşıyo hdmi digital oyüzden kablo değilde bir çevirici lazım
  • Dostum PC de DVI varsa niye VGA ile uğraşıyorsun ki, en kolay yolu tv de HDMI var,DVI-HDMI çevirici veya kablo alacaksın bağlayacaksın.

Her DVI çıkışı VGA ya çevrilmiyor, pin yapıları farklı

PC nin çıkışı DVI-D ise sadece sayısaldır yani VGA ya çevrilmez.

PC nin çıkışı DVI-I ise hem sayısal hem analog desteklidir basit adaptörü ile VGA alırsın

önce PC nin özelliklerini kontrol et çıkışı DVI-D ise VGA çevirme işi olmaz

quote:

Orjinalden alıntı: potenzaturka

hocam benim lcd de dvi yok.pc de dvi var,lcdde de vga var.pcdeki dvi yi vga çeviriyorum ben aparatla.yani vga to dvi kablo gibi düşün.belki hdmi vga da olabilir yani dvi to vga olduğuna göre.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mastor1 -- 23 Ocak 2008; 7:43:15 >
  • Benim philips 32PF9531 model LCD TV'im var. Eski PCmi multimedia aracı olarak TV'nin yanına koydum. 6600 GT ekran kartımı DVI-HDMI kablo ile TV'nin HDMI girişine bağladım. 1280x720 görüntüyü mükemmel netlikte veriyor ancak 1366x768 çözünürlükte problem yaşıyorum.
    nvidia control panelde otomatik olarak 2 mod çıkıyor. 1920x1080 ve 1280x720.
    1920x1080 çözünürlüğe getirince panel doğal çözünürlüğü 1366x768 olması nedeniyle görüntü bozuk ve titreşimli oluyor haliyle. custom çözünürlük ayarlarından 1366x768 olarak ayarlıyorum görüntü yine bozuk ve titreşimli. Bir türlü 1:1 pixel mapping yapamıyorum.
    Ayrıca ekran kartının TV çıkışından komponent kablo ile TV'ye bağladım görüntü facia.

Ne yapabiliriz arkadaşlar?

Ayrıca PC'nin coaxional ses çıkışından TV'nin component çıkışına bağlamama rağmen ses alamıyorum.
    O olmadı diye PC'nin standart (yeşil) ses çıkışından stereo kablo ile TV'nin ses girişine bağlıyorum yine ses yok.
    Bu ses problemini nasıl çözebilirim.

• sanırım buraya yazmam daha doğru olurmuş aynen aktarayım
    arkadaşlar bende wl66z den var.
    bilenleriniz vardır 1:1 yapma özelliği yok. maksimum titreşimi 60hz.
    ben vga-vga dan bağladığım zaman 1360 768 60hz görüntü alabiliyodum.
    fakan dvi-hdmi kullandığım zaman maksimum 1280*720 yi 60 hz verebiliyo,
    üstüne çıkınca 30 hz verebiliyor.
    bu 1280*720 de de kenarlardan taştığı için nvidia nın yazılımı veya bu bahsettiğiniz power strip gibi progRamlarla,
    1222*684 e düşürüp tam görüntüyü çerçeveye oturtabiliyorum.
    malum haliniz enden olmasa da boydan 684 çok düşük çoğu programın bile 768 boy ile yapıldığını düşünürsek.
    sorum şudur bu cihazla dvi-hdmi benim yapabildiğimden daha yüksek çözünürlük (yalnız titreşimi düşürmeden tabii),
    görüntü alabilen var mı?
    not: her ne kadar böyle sorsamda bi çok tv de aynı sorunların olduğunu biliyorum. zira fullhd lerin bile bunun üstünde
    çözünürlük veremediğine şahit oldum.
    ilgilenenlere teşekkür.

• Beyler, ATI'nin HD2000-3000 serisi ekran kartlarıyla PC-LCD TV bağlantııs yapan arkadaşlar var mı?
    HDMI destekli ekran kartları oldukları için bir fark yaratıyorlar mı.
    Bildiğim kadarıyla ses ve görüntüyü aynı anda aktarıyorlar.
    Ben 6600 GT ile görüntüyü yarım yamalak aktardım ama sesi bir türlü TV'den alamıyorum.
    Stereo ses girişini denedim, komponent girişi denedim olmadı.
    Sanırım sorun HDMI bağlantı yaptığım için. LCD TVden kaynak seçimini HDMI yaptığım için sesi de oradan almak istiyor. Başka bir şekilde HDMI moddayken TVden ses almanın yolu var mı acaba.

yapamadım gitti 1:1 pixel mapping

• quote:

Orjinalden alıntı: 850520İD

sanırım buraya yazmam daha doğru olurmuş aynen aktarayım
    bu 1280*720 de de kenarlardan taştığı için nvidia nın yazılımı veya bu bahsettiğiniz power strip gibi progRamlarla,
    malum haliniz enden olmasa da boydan 684 çok düşük çoğu programın bile 768 boy ile yapıldığını düşünürsek.
    sorum şudur bu cihazla dvi-hdmi benim yapabildiğimden daha yüksek çözünürlük (yalnız titreşimi düşürmeden tabii),
    görüntü alabilen var mı?
    not: her ne kadar böyle sorsamda bi çok tv de aynı sorunların olduğunu biliyorum. zira fullhd lerin bile bunun üstünde
    ilgilenenlere teşekkür.

dostum,her TV nin PC ler de analog(RGB) ve digital(DVI-HDMI) bağlantılar için desteklediği maximum çözünürlük ile vertikal frekans(Hz) değerleri vardır.bu değerler kitapçığında yazar.bu değerlerin dışında net görüntü alamazsınız.

• quote:

Orjinalden alıntı: mastor1

Dostum PC de DVI varsa niye VGA ile uğraşıyorsun ki, en kolay yolu tv de HDMI var,DVI-HDMI çevirici veya kablo alacaksın bağlayacaksın.

Her DVI çıkışı VGA ya çevrilmiyor, pin yapıları farklı

PC nin çıkışı DVI-D ise sadece sayısaldır yani VGA ya çevrilmez.

PC nin çıkışı DVI-I ise hem sayısal hem analog desteklidir basit adaptörü ile VGA alırsın

önce PC nin özelliklerini kontrol et çıkışı DVI-D ise VGA çevirme işi olmaz

quote:

Orjinalden alıntı: potenzaturka

hocam benim lcd de dvi yok.pc de dvi var,lcdde de vga var.pcdeki dvi yi vga çeviriyorum ben aparatla.yani vga to dvi kablo gibi düşün.belki hdmi vga da olabilir yani dvi to vga olduğuna göre.

dostum hdmi ile bağlayınca ekran çok karanlık oluyor.özellikle siyah ağırlı sahnelerde hiçbirşey seçilmiyor nerdeyse.ne yapsam düzeltemedim bu durumu.ancak vga ile bağlayınca daha iyi sonuç alıyorum.tv:tosh 37wl66 ekran kartı ati radeon x1950pro

• Beyler daha öncede çeşitli yerlerde defalarca yazdım,kısaca;bir LCD TV,monitör değildir!
    Bir monitöre yaptırdığınız bütün işleri TV ye(LCD ye) yaptıramazsınız,öyle olsa tek bir cihaz yapılır
    ve böyle satarlardı!!

Hoş böyle monitörler var ama bizde varmı bilemiyorum,benim bildiğim bir tek Sharp ın X20 serisidir(USA daki GP1 serisi)
    örneğin bu Monitör+TV dir,yada Türkiye de bulunmayan bir çok marka/model/seri böyle cihazlar var ama bizde yok
    bunlar+bunların çok iyi olanları için "acaip pahalıdır"(fiyatlarını hiç yazmıyayım!!bazı yerlerde yazdım,bilen-gören,görmüştür
    rakamlarını)

1-Her LCD/PDP nin(yeni nesil) bir "PC yi algılama" pixel değeri vardır,önce bunu öğreneceksiniz kullanma kılavuzu veya
    internet veya hangi kaynaksa,dolayısıyla TV nin o değeri neyse sizde ancak o kadar bir pixel değeri verebilirsiniz panele!!

2-Genelde bunlar 1024X768-1280X724-1280X768 gibidir,42" ten büyük panellerde ise en fazla 1366X768 olabilir,dolayısıyla
    ancak 720p HD kalitesi alabilirsiniz

3-Paneliniz FULLHD bile olsa(1920X1080)PDP/LCD de olsa en fazla 1366X768 alırsınız,ancak yeni nesil bazı marka/modellerde
    1920X1080 desteği vardır,ancak ben göremedim böyle bir panel bizde,olsada çok çok azdır.....

4-Üreticiler bizim istediğimiz gibi panel yapsalar,o zaman sistemleri alt-üst olur!!insanlar gider bir TV alır ve monitör+TV olarak
    kullanır,yani bunlar bir "pazarlama" taktikleridir!!
    Ayrıca herkes PC ye bağlamak istiyor ama ne için istiyor,ne yapacaktır,v.s,salt panele PC bağlamakla her bir şey olmuyor maalesef!
    -----
    Sık kullandığım bir amiyane tabirle;...bir koyundan iki post çıkarmak istiyoruz

Selamlar

• quote:

Orjinalden alıntı: albani

Beyler daha öncede çeşitli yerlerde defalarca yazdım,kısaca;bir LCD TV,monitör değildir!
    Bir monitöre yaptırdığınız bütün işleri TV ye(LCD ye) yaptıramazsınız,öyle olsa tek bir cihaz yapılır
    ve böyle satarlardı!!

Hoş böyle monitörler var ama bizde varmı bilemiyorum,benim bildiğim bir tek Sharp ın X20 serisidir(USA daki GP1 serisi)
    örneğin bu Monitör+TV dir,yada Türkiye de bulunmayan bir çok marka/model/seri böyle cihazlar var ama bizde yok
    bunlar+bunların çok iyi olanları için "acaip pahalıdır"(fiyatlarını hiç yazmıyayım!!bazı yerlerde yazdım,bilen-gören,görmüştür
    rakamlarını)

1-Her LCD/PDP nin(yeni nesil) bir "PC yi algılama" pixel değeri vardır,önce bunu öğreneceksiniz kullanma kılavuzu veya
    internet veya hangi kaynaksa,dolayısıyla TV nin o değeri neyse sizde ancak o kadar bir pixel değeri verebilirsiniz panele!!

2-Genelde bunlar 1024X768-1280X724-1280X768 gibidir,42" ten büyük panellerde ise en fazla 1366X768 olabilir,dolayısıyla
    ancak 720p HD kalitesi alabilirsiniz

3-Paneliniz FULLHD bile olsa(1920X1080)PDP/LCD de olsa en fazla 1366X768 alırsınız,ancak yeni nesil bazı marka/modellerde
    1920X1080 desteği vardır,ancak ben göremedim böyle bir panel bizde,olsada çok çok azdır.....

4-Üreticiler bizim istediğimiz gibi panel yapsalar,o zaman sistemleri alt-üst olur!!insanlar gider bir TV alır ve monitör+TV olarak
    kullanır,yani bunlar bir "pazarlama" taktikleridir!!
    Ayrıca herkes PC ye bağlamak istiyor ama ne için istiyor,ne yapacaktır,v.s,salt panele PC bağlamakla her bir şey olmuyor maalesef!
    -----
    Sık kullandığım bir amiyane tabirle;...bir koyundan iki post çıkarmak istiyoruz

Selamlar

Bu konudaki mesajlarınızda çok sık "pixelmapping" olayını ve Lcd Tv'lerin bu konuda ne kadar başarılı olduklarını gözardı ettiğiniz görüyorum.

Verdiğiniz bilgiler temelde doğru, ancak vardığınız sonucun, yani "Lcd Tv'ler çok istisnai olarak PC bağlantısında başarılı olurlar ve panel çözünürlüklerinde pixelmapping verebilirler; bunu başarabilenler de özel ve pahalı modellerdir. Dolayısıyla Lcd Tv'nizi monitör gibi düşünmeyin" görüşünün doğru olmadığını düşünüyorum.

Forumda sayısız üye "sıradan" Lcd Tv'lerinden 1360x768 veya 1366x768 (Hd Ready) ve 1920x1080 (Full Hd) çözünürlük alarak, HTPC ile 720p ve 1080p filmleri tam performansla izleyebiliyorlar. Sizin mesajlarınızı okuyunca, sanki PC bağlantısında sadece normalin 3 katı pahalı modeller iyi sonuç veriyormuş gibi anlıyorum.

Ben kısa bir özet yaparsam eğer:
    HD Ready olarak,
    bazı markaların 2004,2005 modelleri dahil, bazı markaların ise güncel modelleri PC bağlantısında 1360x768 veya 1366x768 çözünürlüğü pixelmapping ile verebiliyor. En güncel modeller, Vestel'in Pixellence serisi dahil, VGA'dan bile 1360x768 pixelmapping verebiliyor.

Full HD olarak,
    Bununla ilgili bir konu açtım dün akşam, tam olarak hangi marka, modellerin 1920x1080 pixelmapping yapabildiğini listeleyebilmek için, orada da görüleceği gibi genelde bunu başarıyorlar, yani 1920x1080 çözünürlük vermeleri değil, verememeleri istisna.

• hp pavillon dizüstü bilgisayarımdan sony full hd lcd tv (102 Ekran) görüntü aktarmak istiyorum monitör kablasu aldım bağladım pc modunda çalıştırdım
    ama tv nin pc modu ayarlarına giremiyorum şuan pasif durumda duruyor muhtemelen görüntüyü aktarınca açılıyor menü ama

pc den nasıl bir ayar yapmam gerektiğini bulamadım

yardımcı olacak biri varsa minnettar kalırım

okan
  • quote:

Orjinalden alıntı: nepalm
    hp pavillon dizüstü bilgisayarımdan sony full hd lcd tv (102 Ekran) görüntü aktarmak istiyorum monitör kablasu aldım bağladım pc modunda çalıştırdım
    ama tv nin pc modu ayarlarına giremiyorum şuan pasif durumda duruyor muhtemelen görüntüyü aktarınca açılıyor menü ama

pc den nasıl bir ayar yapmam gerektiğini bulamadım

yardımcı olacak biri varsa minnettar kalırım

okan

Öncelikle masaüstü'nde sağ tıklayıp, "Özellikler > Ayarlar > Gelişmiş" kısmında Lcd Tv'nizi ikinci monitör olarak tanıtmanız gerekir.

Ancak monitör kablosu dediğiniz VGA-VGA (15 iğneli) kablo ise, Lcd Tv'nizin VGA (D-SUB) bağlantı ile maks. hangi çözünürlüğü desteklediği önemli, bu bağlantı ile en fazla o çözünürlüğü alabilirsiniz (bkz. kullanım kitapçığı).

Ama PC bağlantısını HDMI ile yaparsanız, sanıyorum o zaman 1920x1080 çözünürlük alabilirsiniz, yine Lcd Tv'nin kitapçığına bakmak lazım.

• Ama PC bağlantısını HDMI ile yaparsanız, sanıyorum o zaman 1920x1080 çözünürlük alabilirsiniz, yine Lcd Tv'nin kitapçığına bakmak lazım.

signore benim de sorunum tam bu noktada işte.
    dediğin gibi ben 32wl66 da 1920*1080 30hz görüntü alabiliyorum.
    fakat vga-vga bağlantıda sağlayabildiğim 1366*768 60hz i
    dvi-hdmi da sağlayamıyorum.
    mert2004 arkadaşım haklı olarak kitapçığında yazar diyo ama yazmıyor sadece d sub da alınabilecek sonuçlar yazıyor.
    toshiba sayfasına da yazdım.
    sanırım beni en iyi benim tv me sahip olan biri anlayabilecek.
    tek isteğim 1366*768 60 hz.
  • Orjinalden alıntı: 850520İD

Ama PC bağlantısını HDMI ile yaparsanız, sanıyorum o zaman 1920x1080 çözünürlük alabilirsiniz, yine Lcd Tv'nin kitapçığına bakmak lazım.

signore benim de sorunum tam bu noktada işte.
    dediğin gibi ben 32wl66 da 1920*1080 30hz görüntü alabiliyorum.
    fakat vga-vga bağlantıda sağlayabildiğim 1366*768 60hz i
    dvi-hdmi da sağlayamıyorum.
    mert2004 arkadaşım haklı olarak kitapçığında yazar diyo ama yazmıyor sadece d sub da alınabilecek sonuçlar yazıyor.
    toshiba sayfasına da yazdım.
    sanırım beni en iyi benim tv me sahip olan biri anlayabilecek.
    tek isteğim 1366*768 60 hz.

analog bağlantıda aldığın çözünürlüğü digital bağlantıda alamıyorsan,bu demektir ki senin tv in digitalde bu çözünürlüğü desteklemiyor. digital bağlantıda 1920*1080 ile 1280*720/60 destekliyor senin tv in büyük ihtimalle.

• quote:

Orjinalden alıntı: 850520İD

sanırım buraya yazmam daha doğru olurmuş aynen aktarayım
    görüntü alabilen var mı?
    ilgilenenlere teşekkür.

aynı tvden bendede var.vga ile bende 1360 768 alabiliyorum(enden ve boydan sıkıştırrarak)hdmi ile de 1360 768 i tam olarak alabiliyorum,yani görüntüyü daraltmaya gerek kalmadan oturuyor ekrana.ama hdmi bağlantı yapınca ekran çok karanlık oluyor siyah ağırlıklı sahnelerde.sende de varmı bu sorun?

Edit:ya bu hdmi dvi bağlantıda oluşan aşırı karanlık neden kaynaklanıyor net olarak bilen yok mudur acaba?tekrar yazayaim ekran kartım x1950 pro,tv:toshiba 37wl66.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pot3nza -- 23 Ocak 2008; 16:39:55 >

• signore teşekkür ederim ben deiğin gibi deneyim bakalım
  • 
Sayfa: önceki 1415161718
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.