Şimdi Ara

Google en az 5 yıl daha Android'i açık kaynak ve ücretsiz olarak sunacak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
42
Cevap
0
Favori
4.748
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Google'ın Motorola Mobility firmasını 12 milyar dolar karşılığında satın almasının ardından onay süreci pek çok ülkede tamamlandı. Son olarak Çin'de de standart anti-tekel soruşturmasının tamamlandığı ve gerekli onayın alındığı haberi geldi.

Ancak onay öncesinde Google ile Çinli yetkililer arasında bir uzlaşmaya varıldığı Reuters tarafından rapor edildi. Uzlaşmaya göre Google, Android işletim sistemini 5 yıl daha açık kaynak ve ücretsiz olarak dağıtmaya devam edecek.

Bu talebin neden yapıldığı açıklanmadı. Ancak analistler satın alma sonrası Google'ın Motorola ile mobil cihaz üretmeye başlayacağı ve diğer ortaklara işletim sistemini kapatacağı yönünde endişeler olduğunu belirtiyor.

Diğer bir ihtimal ise hem Android işletim sistemini kullanan hem de Android çekirdeğini kullanarak yeni işletim sistemleri ortaya çıkaran Çinli akıllı telefon üreticilerini korumak.

Ancak Google'dan bugüne kadar buna dair bir işaret gelmedi. Android işletim sisteminin hakları Google'da olsa da ilk ortaya çıkaran ve geliştiren Open Handset Alliance organizasyonu olmuştu. Pek çok üretici Android işletim sistemini istedikleri gibi kişiselleştirebiliyor. Bu bakımdan bir kısıtlama sözkonusu değil. Ancak bu konu 5 yılın sonrasında Google'ın Android işletim sistemi için farklı planlarının mı olduğu sorusunu akıllara getiriyor.

• Gerçekten çok iyi insanlara özgürlük sağlayan bir işletim sistemi bu işletim sistemide ücretli olursa yandık desenize zaten uygulamalara para veriyor işletim sistemide az parasız olsun yanii.
  • windows olsa nasıl kitlesem diye bakardı
  • Kendi bindigi dali keser eger boyle birsey yaparsa.
  • android linux tabanlı olduğu için
    google linux sözleşmesine göre
    zaten geliştirdiği yazılımın kaynağını
    göstermek zorundadır !
  • Bütün üreticiler kendi işletim sistemini üretecek sonra oyun ve yazılım firmaları kafayı yiyecek hangi platforma oyun yazsam diye ve mobil oyunculuk bitecek oooooooo nooooooooı

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Android daha gelişme aşamasında. Google bu konuda yeni ve yeterince tecrübesi yok. Demek ki 5 sene sonra Android'i kararlı ve hızlı bir işletim sistemi yapabileceklerini düşünüyorlar. Şuan zaten Android'i serbest bırakmak zorundalar. Çünkü yeterince kararlı çalışan bir işletim sistemi değil.
  • android li tel ve tabletler icîn sirketler google lisans ücreti öduyormu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fatality1907 -- 20 Mayıs 2012; 13:31:37 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: fatality1907

android li tel ve tabletler icîn sirketler google lisans ücreti oduyormu?

tam kesin olarak bilinmese de, google kendi programları (maps,play store vs.) para istediği söyleniyor.

tabi bi de microsoftun aldığı para var. (cihaz başı 10-15 USD)
  • Her firma ayni. Daha fazla kar ugruna herseyi yapiyorlar.
  • Google androidi kapatip ucretli olarak lisanslarsa elindeki butun avantaji yitirir bunun yerine uygulama magazasinin uzerinde calismali ve buradan para kazanmaya bakmali
  • hadi bakalım google Tizen çıkana kadar 5 para etmez işletim sisteminin kaymağını bir iki sene daha ye..

kim ne derse desin Tizen
  • Androidin kaynak kodu kapatılamaz, gpl lisansına aykırı. Ancak ücretli olabilir tabi. Öte yandan google'ın bunu yapacağını düşünmüyorum.
  • başka sorularıda akla getiriyor tabi, 5yıl sonra sadece kendisi için geliştirebilir android işletim sistemini.Şuan aslında mükemmel bir politika izliyor.Herkese bedava sunuyor ve takdir topluyor.Fakat aslında gelişim ve geri dönüşlerle kalite yapılandırıyor.Her geçen android sürümünde bunu görüyoruz.Fakat android tam hazırmı derseniz ? bence değil, sadece arka planda çalışan uygulamaların düzene sokulamaması bile androidin tam anlamıyla hazır olmadığına gösterg.Bunuda 256 MB Ram bulunan telefonların piyasaya girmesine izin verilmesine dayanarak söylüyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi acbold -- 20 Mayıs 2012; 12:50:31 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: uLtRaTRim

quote:

Orijinalden alıntı: fatality1907android li tel ve tabletler icîn sirketler google lisans ücreti oduyormu?
    tam kesin olarak bilinmese de, google kendi programları (maps,play store vs.) para istediği söyleniyor.tabi bi de microsoftun aldığı para var. (cihaz başı 10-15 USD)

microsoft ne parası alıyor ki? o nerden karışmış bu işe?
  • quote:

Orijinalden alıntı: oguzhan61

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: fatality1907android li tel ve tabletler icîn sirketler google lisans ücreti oduyormu?
    tam kesin olarak bilinmese de, google kendi programları (maps,play store vs.) para istediği söyleniyor.tabi bi de microsoftun aldığı para var. (cihaz başı 10-15 USD)

microsoft'un sahip olduğu lisanslar kullanıldığı için cihaz başına 10-15 değil 3-5$ gibi bir ücret alıyor. zaten ortalarda uçuşan patent/lisans davalarını siz de biliyorsunuzdur. yani bi yerde hakkı olanı alıyor ms..

• Benim tahminim 5 yıl sonra diğer firmalara ürün başı belli bir fiyattan satabilir. Kodları kitleneceğini sanmıyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: Ciddiyetsiz

quote:

quote:

quote:

microsoftun sahip olduğu lisanslar kullanıldığı için cihaz başına 10-15 değil 3-5$ gibi bir ücret alıyor. zaten ortalarda uçuşan patent/lisans davalarını siz de biliyorsunuzdur. yani bi yerde hakkı olanı alıyor ms..

Microsoft telefon firmalarıyla Windows Phone işletim sistemi dışında başka bir işletim sistemi satarlarsa telefon başı 10-15$ tazminat parası alıyor. Mesela samsungtan her android telefon için 10$ para alıyor:)

• quote:

Orijinalden alıntı: lnfoman

quote:

Orijinalden alıntı: Ciddiyetsiz
    quote:

quote:

quote:

microsoftun sahip olduğu lisanslar kullanıldığı için cihaz başına 10-15 değil 3-5$ gibi bir ücret alıyor. zaten ortalarda uçuşan patent/lisans davalarını siz de biliyorsunuzdur. yani bi yerde hakkı olanı alıyor ms..
    Microsoft telefon firmalarıyla Windows Phone işletim sistemi dışında başka bir işletim sistemi satarlarsa telefon başı 10-15$ tazminat parası alıyor. Mesela samsungtan her android telefon için 10$ para alıyor:)

Windows phone dışında cihaz satmayla alakası yok.

Microsoft'un elinde bulunduğu bikaç patentden dolayı o ücreti alıyor. Android kullanan çoğu üreticiden alıyor şu an.

• Google, 3
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.