Şimdi Ara

Raspberry Pi kamera modülüne kavuşuyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
24
Cevap
1
Favori
3.407
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Raspberry Pi kamera modülüne kavuşuyor

Dünyanın en ucuz bilgisayarı sloganıyla dikkatleri üzerine çeken ve büyük başarı yakalayan Raspberry Pi cihazı, önemli bir yeniliğe daha kavuşuyor.

Vakıf; ilerleyen aylarda karta eklemeyi düşündükleri 14MP çözünürlükteki kamera yongasını ve kamera ile çekilmiş örnek fotoğrafları sitesinden yayınladı. 

Raspberry Pi modeli 700MHz hızında ARM11 tabanlı Broadcom BCM2835 yongada sistemi, HDMI, USB 2.0, güç amaçlı microUSB girişi, SD kart slotu, kompozit çıkış, 256MB RAM, ek USB 2.0 girişi (üst versiyon) ve Ethernet modülüne (üst versiyon) sahip. 25$ ve 35$ şeklinde fiyatlanan model, konfigürasyona şimdi bir kamera da eklemiş oldu. Ancak ek fiyat ne olacak belli değil.

Fotoğraf ve video çekeceği belirtilen kamera modülünün 1080p video kaydı yapıp yapamayacağı bilinmiyor. Ayrıca final sürümünde çözünürlüğün biraz azaltılabileceği de ifade ediliyor.

Raspberry Pi kamera modülüne kavuşuyor

• ne olursan ol raspberry bir taneniz benim olsun yeter.
  • gerçek cep bilgisayarı
  • Bir karar verin arkadas, giris seviyesi ucuz bilgisayar mi, ust seviye donanim mi?
    Ram 256, islemci 700 mhz, ama kamera 13 (yada 8) mp?
    İslemciyi 1.2, rami 1 yap, kameraya sonra karar ver..
  • Helal olsun be adamlara. İnsan istedimi yapıyor ama bizimkiler ?
  • Insallah yayginlasir

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • Çıktığı gibi tükenmişti diye hatırlıyorum keşke alabilecek fırsatım olsa :)
  • Şunun fiyatını 100$ altında tutmak kaydı ile, wifi, Cortex a-15 2 core cpu, Mali-T658 gpu, 2 gb ram tarzı bir donanımla piyasaya sürseler dünyanın en çok satan bilgisayarı olur.
  • Bir soru:
    Bu alete windows 8'in ARM versiyonu yüklenebilir mi?
  • Sanırım yüklenir ama bence linux tabanlı çözümler daha iyi olacaktır, sonuçta windows arm ye ilk defa kurulacak ama linux senelerdır bu tabanlarda çalışabiliyor diye biliyorum
  • biri getirsede alsak şu cihazı
  • gpu ya bak broadcom! 285 mali 400 ile kapisabiliryor ilginctir ki broadcom bu gpu ya boyle dandik bir cpuyu uygun gormus
  • apple a5 den tegra 2 den daha iyi olcak denilen cihaz hangisiydi ya
  • piyasada oldugu ve satildigi idda edilen bi urun icin ek malzemeler enteresan ... bu urunden 1 koli sattilar simdide tonlarca kisi yeni cikacak partiyi bekliyo birde nerde satildigi bile tam olarak belli degil gosterdikleri sitelerde satilmiyoki urun ehh 10 sene beklersen urunu bu teknoloji iner 35 dolara :)
  • sonuçta windows arm ye ilk defa kurulacak ama linux senelerdır bu tabanlarda çalışabiliyor diye biliyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: lnfoman

Bir soru:Bu alete windows 8in ARM versiyonu yüklenebilir mi?

Bildiğim kadarıyla Microsoft, Win8 ARM versiyonunu retail olarak sunmayacak (satın alıp istediğimiz cihaza kuramayacağız), Win8'li bir cihazla beraber gelecek.

Ama XDA programcıları konuya bir çözüm bulacaktır :)
  • Bana geldi cihaz bir kac gündür test ediyorum. Debian Linux ve sonrasinda XMBC kurup denedim. Kutusuz olarak geldi alet, bu sekilde kullanmasi biraz zor olacak. Statik elektrik yada kontrolsüz bir kablo takip cikarmasi yüzünden her an elimde kalacak gibi duruyor. Ama yakinda kutu olayi falanda halledilir, nette bir sürü design gördüm onlardan birkaci yapilip satilir.
    Genel olarak fiyatina göre cok iyi alet, tam seri üretime gecince almanizi tavsiye ederim.
    Alternatif olarak, (biraz daha pahali ama) cinliler de bu ise el attilar, usb stick seklinde ve üzerinde android yüklü hdmi cikisi olan aletlerden üretip satmaya basladilar. Fiyat su anda 75 dolar seviyelerinde, ama üretici ve satici sayisi arttikca daha ucuzlar.

Ben dün bu aletten siparis verdim, bugun postaya verilmis bakalim ne zaman gecer elime:
    http://www.aliexpress.com/fm-store/511353/211569225-564728842/Free-Shipping-Android-HDMI-Dongle-the-ultimate-portable-set-top-box-powered-with-Android-4-0.html

• mesahin,
    Raspberry kaç paraya almış oldun.

önceleri 21,91 + 13 GBP idi.
    şu an bende 27.25 + 13 GBP aldı fernell benden.( 3 aydır bekliyorum :( )

Geldiğinde yapmamı önerdiğin birşey var mı ? Yükleme vb.

Aşağıdaki gibi bir kamera sistemi kurmak istiyorum.

http://www.ebay.com/itm/WR703N-router-OpenWRT-Linux-Logitech-HD-webcam-smart-raspberry-pi-home-/221029069151?pt=COMP_EN_Routers&hash=item33765bf15

• quote:

Orijinalden alıntı: mesahin

Bana geldi cihaz bir kac gündür test ediyorum. Debian Linux ve sonrasinda XMBC kurup denedim. Kutusuz olarak geldi alet, bu sekilde kullanmasi biraz zor olacak. Statik elektrik yada kontrolsüz bir kablo takip cikarmasi yüzünden her an elimde kalacak gibi duruyor. Ama yakinda kutu olayi falanda halledilir, nette bir sürü design gördüm onlardan birkaci yapilip satilir.
    Genel olarak fiyatina göre cok iyi alet, tam seri üretime gecince almanizi tavsiye ederim.
    Alternatif olarak, (biraz daha pahali ama) cinliler de bu ise el attilar, usb stick seklinde ve üzerinde android yüklü hdmi cikisi olan aletlerden üretip satmaya basladilar. Fiyat su anda 75 dolar seviyelerinde, ama üretici ve satici sayisi arttikca daha ucuzlar.

Ben dün bu aletten siparis verdim, bugun postaya verilmis bakalim ne zaman gecer elime:

http://www.aliexpress.com/fm-store/511353/211569225-564728842/Free-Shipping-Android-HDMI-Dongle-the-ultimate-portable-set-top-box-powered-with-Android-4-0.html

Ürününüz hayırlı olsun
    Ben de Raspberry pi almaya çalışıp da alamayanlardanım, cihazı çok merak ediyorum, bir inceleme ya da ekran görüntüsü vs. eklemeniz mümkün müdür?

Ebay'da çok şık olmasa da raspberry pi için kutular var, bir bakmanızı öneririm. Yanarsa çok yazık olur.
    http://www.ebay.com/sch/i.html?_nkw=raspberry+pi+case&_sacat=175673&_odkw=raspberry+pi&_osacat=175673

• Raspberryi Pi Type B Single Board Computer £21.60 £21.60
    Running Total £21.60
    Tax £4.32
    Standard Delivery (Despatch expected within 7 working days) £4.95
    Order total £30.87

Benden toplam 30,87 Sterlin almislar. Ben RS den ve farnellden ismarladim rs yolladi , farnelli bekliyrum daha. Burdaki fiyat Rs fiyati yani.

Alet gelmeden önce sana lazim olacak seyleri yazayim gelene kadar onlari da halledersin.

1- Güc kaynagi (5V 1A USB cikisli, bu uc yeni telefonlarin sarj cihazlari sekilde olacak, yani onlardan varsa kullanabilirsin, bendeki Samsung Galaxy S sarj aleti uydu)

2- SD Kart, 8 yada 16 GB olursa iyi olur. Hazir bir XMBC image var onu calistirabilmek icin 8 den büyük olmasi lazim, yani 8GB yetmiyor. Ama normal Debian linux calistiracaksan 8 Gb da yeterli olur.

3- Usb klavye ve maus, eger kablosuz klavye maus takabilirsen cok rahatlik olur oturdugun yerden is yaparsin.

Kuracagin linux ve diger sistemler icin raspberry nin kendi download bölümü ve forumlarini kullanabilirsin bende ordan indirip baktim.

Aksama vakit bulabilirsem bir inceleme yapmaya calisirim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mesahin -- 22 Mayıs 2012; 12:23:03 >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.