Şimdi Ara

Nvidia'dan tüm zamanların en karmaşık GPU tasarımı: GK110

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
68
Cevap
0
Favori
5.021
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Nvidia'dan tüm zamanların en karmaşık GPU tasarımı: GK110

GeForce GTX 680 modelini GK104 grafik yongası ile pazara sunan Nvidia, GeForce GTX 480'de kullandığı GF100 ve GeForce GTX 580'deki GF110 grafik yongalarının yerini alacak GK110 kodlu en büyük GPU tasarımını ise daha sonraya saklamıştı. Kimi kaynaklar, mevcut modeller ile AMD çözümlerine karşı olan performansı farkını yeterli gören Nvidia'nın GK110 grafik yongasını çeşitli optimizasyonlar ve güncellemeler ile bir sonraki jenerasyona saklayacağını iddia ederken, Grafik Teknolojileri Konferansı'nda yüksek başarımlı bilgi-işlem sistemleri için geliştirilen yeni nesil Tesla K20 modelinde 28nm GK110 grafik yongasını kullandığını açıklamıştı.

Endüstri içerisinde elde edilen ve Nvidia'ya yakın kaynaklarca doğrulanan bazı bilgilere göre, GK110 grafik yongası 7.1 milyar transistör ile görsel işlem dünyasının en karmaşık tasarımı olarak gösteriliyor. Net olarak açıklanmasa da 2880 paralel işlem birimine yani CUDA çekirdeğine sahip olduğu belirtilen grafik işlem birim aynı zamanda PCI Express 3.0 desteği de sunuyor. GK104 grafik yongasındaki SMX tasarım anlayışının korunduğu ancak sayısının arttırıldığı GK110'un güç verdiği profesyonel grafik çözümlerinde 12GB ve 24GB GDDR5 bellek konfigürasyonlarına yer verilecek.

AMD'nin 4.31 milyar transistör içern Tahiti XT grafik yongası ile kıyaslandığında transistör sayısını %50'nin üzerinde arttıran GK110, Xillinix firmasının 6 milyardan fazla transistör içeren FPGA formundaki işlemcisinin rekorunu egale ederek yeni bir mühendislik başarısı olarak gösteriliyor. GK110 grafik yongasını kullanan GeForce sınıfı yeni bir tüketici grafik çözümünün ne zaman piyasaya sunulacağı bilinmezken, Tesla K20'nin yakın gelecekte iş ortaklarına sunulması bekleniyor.

• wwwaaaaooooooowwww
  • bu nasıl bir tasarım böyle -_-
  • Ne olacağı belirsiz, dedikodu haberleri çok yapmacık geliyor bana.
  • kesinlikle fenerbahçe türkiye kupasını haketti
  • muhtemelen biraz abartılı dedikodu birazda AMD ye gözdağı verme şekli... Nvidia AMD'nin HD 8000 hamlesini görmeden GK110 u çıkarmaz buda demek oluyor ki en erken Kasım 2012 hatta 2013 Ocak-Mart dönemi Windows 8 den sonra ancak hareketlilik olur.

Şuan ki kartları zorlayacak oyunlar yokken bu kart gelse ne olacak millet sadece ''kim ne derse desin nvidia'' gibi çığırtkanlıklar yaptıracak

birde AMD'nin APU avantajı var doğru bir fiyatlandırma ile konumlandırabilirse APU lar uygun fiyat ve yüksek başarımla daha fazla satış rakamlarına ulaşırlar.

Eksiler için çok teşekkür ederim ama şu mantıktayım şuan öğrencilikten çıktım ve potansiyel işsizim işim olsa yada CAD/CAM tasarım Render la fln işim olsa ve bunun bana parasal bir getirisi olacağını bilsem giderim herşekilde Workstation bir sistem alırım (intel)ve ona uyumlu grafik birimi en makulu (Nvidia) ne varsa sonuçta 3000 lira bile yatırsam kazancımla yatırımı amorti edebilirim ama şuan için bir kazancım olmadığı için teknolojik anlamda bana uyan ne var AMD APU (Trinity) hem modern bir gpu hemde modern bi cpu yu tek paket altında birleştiriyor.

şuan için ve şu piyasa koşullarında ki dolar bugünkü kur ile 1.83 fln en mantıklı düşüncem cebimden çıkacak paraya bakmak GK110 çıkmış param olmadıktan sonra o teknolojiyi kullanamadıktan sonra ne yazar...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi aceleciburak -- 17 Mayıs 2012; 18:58:28 >

• nvidia transistör koymadan önce renk kalitesini ve bulanıklığı gidersin. herşey fps değil. en pahalı kartları bile hem masaüstünde hem de oyunlarda yeterli keskinliği ve renk kalitesini sunamıyor. fanboy değilim bu arada. sırf bu yüzden amd alacam. bulanık görüntü beni fevkalade rahatsız ediyor. senelerdir nvidia bu durumu düzeltemedi bi türlü. amd öyle mi? cam gibi görüntü veriyor...

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Draco Von Hagen

nvidia transistör koymadan önce renk kalitesini ve bulanıklığı gidersin. herşey fps değil. en pahalı kartları bile hem masaüstünde hem de oyunlarda yeterli keskinliği ve renk kalitesini sunamıyor. fanboy değilim bu arada. sırf bu yüzden amd alacam. bulanık görüntü beni fevkalade rahatsız ediyor. senelerdir nvidia bu durumu düzeltemedi bi türlü. amd öyle mi? cam gibi görüntü veriyor...

Bulanık görüntü mü, var mı böyle birşey hakkaten?
  • quote:

nvidia transistör koymadan önce renk kalitesini ve bulanıklığı gidersin. herşey fps değil. en pahalı kartları bile hem masaüstünde hem de oyunlarda yeterli keskinliği ve renk kalitesini sunamıyor. fanboy değilim bu arada. sırf bu yüzden amd alacam. bulanık görüntü beni fevkalade rahatsız ediyor. senelerdir nvidia bu durumu düzeltemedi bi türlü. amd öyle mi? cam gibi görüntü veriyor...

Nvidia bir ara AMD görüntü kalitesini düşürüyor diye atlamıştı ortaya ama
    Bknz Catalyst A.I. vakası
    Ama Nvidia'ya kızabileceğimiz bir durum değil optimizasyon az olunca Min FPS çok düşüyor. AMD kartlarda böyle bir sorun var.

• Yorumlar komedi gibi.

Arkadaşlar oyuncular için GK104 gpu'su yapıldı zaten. Haberde de yeni nesil Tesla'ya işaret ediliyor ki 12 gb ile size oyun oynatmazlar (Henüz) merak etmeyin. SMX yapısı da acayip bir şey olmuş. 7.1 milyar transistörü oyun oynamak için kullanan olursa oturur ağlarım zaten şuracıkta

Mümkünse bilgisi olan olmayan arkadaşlar şu konuyu biraz okuyun bütün bilgili insanlar toparlanmış birşeyler yazmış belgesel tadında ansiklopedi tadında direk referans alınabilecek bir konu olmuş:
    http://forum.donanimhaber.com/m_60889064/mpage_2//tm.htm#60955134

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 2kol3bacak -- 17 Mayıs 2012; 17:18:51 >

• quote:

Orijinalden alıntı: aceleciburak

muhtemelen biraz abartılı dedikodu birazda AMD ye gözdağı verme şekli... Nvidia AMDnin HD 8000 hamlesini görmeden GK110 u çıkarmaz buda demek oluyor ki en erken Kasım 2012 hatta 2013 Ocak-Mart dönemi Windows 8 den sonra ancak hareketlilik olur.Şuan ki kartları zorlayacak oyunlar yokken bu kart gelse ne olacak millet sadece kim ne derse desin nvidia gibi çığırtkanlıklar yaptıracakbirde AMDnin APU avantajı var doğru bir fiyatlandırma ile konumlandırabilirse APU lar uygun fiyat ve yüksek başarımla daha fazla satış rakamlarına ulaşırlar.

Sakin ol şampiyon! Yanlış haber okumuşsun.
    Bu haber oyun dünyasını ilgilendirmiyor iş dünyası odaklı bir haber.
    GK110 endüstiriyel tasarım için. Haber başlığına göre yorum yapmış herkes.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DHnin Dili -- 17 Mayıs 2012; 17:22:15 >
  • İnsan işi değil
  • quote:

yav hiç argümanınız bitmedi dimi, herşey bitti yine görüntü kalitesine saldırmaya başladınız.
  • Profesyonel ekran kartı pazarında neden Nvidia borusunun öttüğünü şu satırlardan anlayabiliyoruz: "GK110'un güç verdiği profesyonel grafik çözümlerinde 12GB ve 24GB GDDR5 bellek konfigürasyonlarına yer verilecek"... Herhangi bir AMD ekran kartında 12 ya da 24GB GDDR5 bellek gören bir AMD fanboyu arkadaş çıkabilirse aranızdan sevinicem. Valla sevinicem. Gelgelelim oyuncu tayfa için fevkalade gereksiz kart... GT690'ların 3000TL fiyata satıldığını düşünürseniz ne kadar gereksiz olduğunu anlarsınız. Paşa Paşa alın bi 670 temiz 3 sene arkanıza yaslanır yatarsınız o kadar söylüyorum...
  • quote:

Sen ayarlamayı bilmiyorsan NVIDIA ne yapsın , cahillik kötü şey
  • quote:

Orijinalden alıntı: 2kol3bacak

Yorumlar komedi gibi.

Arkadaşlar oyuncular için GK104 gpu'su yapıldı zaten. Haberde de yeni nesil Tesla'ya işaret ediliyor ki 12 gb ile size oyun oynatmazlar (Henüz) merak etmeyin. SMX yapısı da acayip bir şey olmuş. 7.1 milyar transistörü oyun oynamak için kullanan olursa oturur ağlarım zaten şuracıkta

Mümkünse bilgisi olan olmayan arkadaşlar şu konuyu biraz okuyun bütün bilgili insanlar toparlanmış birşeyler yazmış belgesel tadında ansiklopedi tadında direk referans alınabilecek bir konu olmuş:
    http://forum.donanimhaber.com/m_60889064/mpage_2//tm.htm#60955134

Dostum biliyoruz kartın amacını ama Nvidia en son böyle bir atılım yapmıştı üstüne birde driver çıkartıp kartları yakmıştı.
    Gerçi 150W olcaksa sıkıntı yaşanmaz. Artık şu ekran kartlarının potansiyeli kullanmaya başlayalım iyi olur. Belkide sorun x86 sistem yapısıdır.

• Başlığı "Nokia'dan en karmaşık...." diye okudum sonra karmaşık bir ruh hali ardından gelen aydınlanma...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Guest-B6C467102 -- 17 Mayıs 2012; 17:51:55 >
  • Bence son kullanıcıya böyle bir gpu sunmazlar, sebepler basit
    Aşırı maliyet.
    Rakip yok.
    Oyun yok.
    Adamlar orta seviye gpu ile amd'nin üst seviye gpu'sunu tokatlıyo heh.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MyCoDeR -- 17 Mayıs 2012; 17:54:46 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: numeruscl

quote:

Bulanık görüntü mü, var mı böyle birşey hakkaten?

var kardeş. şuan mobildeyim bulmam çok zor ama bununla ilgili tonla yazı ve resim var internette. açık bir şekilde kalite farkı var. hem görüntü bulanık hem de renk kalitesi amd ye göre vasat. bu forumda da bununla ilgili konular vardı...zaten normalde yanyana getirmeyince normal sanıyorsun. ama aynı görüntüye yanyana getirlimiş iki monitörden bak (diğer tüm bileşenler aynı, sadece ekran kartları farklı olan iki sistemde) aradaki farka şaşıracaksın. nvidianın görüntü kalitesi buzlu cam gibi kalıyor amd nin yanında....bu arada fanboy değilim. işlemci olarak mesela intel i7 2600k alacağım çünkü bu konuda amd den fersah fersah önde. ama iş ekran kartına gelince amd hakikaten kaliteli yapıyor...tamam nvidia daha fazla fps veriyor ama kalitesiz olarak...zaten bunu da oyun şirketlerine parayı basarak yaptırıyor. o kadar optimizasyon amd ye yapılsa bak nasıl oluyor? şimdi birileri kızacak ama gerçek bu. amd gpu kullanan xbox a bak bi de nvidia gpu kullanan ps3 e...fark açık açık ortada.

• quote:

Orijinalden alıntı: turbo-powwer

quote:

Sen ayarlamayı bilmiyorsan NVIDIA ne yapsın , cahillik kötü şey

hemen yapıştır yaftayı...kimse babamın şirketi değil. ben gördüklerimi söylüyorum. hadi ben ayarlamayı bilmiyorum, sony de mi bilmiyor? ps3 nvidia gpu kullanıyor, xbox ise amd...bak bakalım hangisi kaliteli görüntü veriyor...ayarlarsanız olur kısmı biraz şehir efsanesi oluyor...hadi renkleri ayarladın( ki aslen o kadar da düzelmiyor ayarla) , bulanıklığı nasıl ayarlayacan? farkı geniş monitöre bağlayınca görürsün...

• 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.