Şimdi Ara

Dünyada 3997 farklı Android cihaz kullanılıyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
32
Cevap
0
Favori
3.283
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Android işletim sisteminin parçalanmış yapısı uzun süredir eleştirilere konu oluyor. Piyasada birbirinden farklı cihazların tahmini sayısı genelde bilinmiyordu. OpenSignalMaps tarafından 6 aylık bir çalışmanın ürünü olan araştırma hali hazırda kullanılan kaç farklı Android cihazı olduğunu ortaya koydu.

681 900 adet cihaz; model, API seviyesi, ekran boyutu kategorilerine göre incelemeye tabi tutuldu ve ortaya ilginç bilgiler çıktı. Firma genelde OSM uygulamasının yüklü olduğu modeller üzerinden araştırmasını gerçekleştirdi. 

Araştırma Android işletim sistemi çalıştıran 3997 farklı cihazın olduğunu ortaya koyuyor. En popüler model 61 389 adet OSM yüklü Galaxy SII oldu. Ancak veritabanında bir kere görünen model sayısı 1363. Bunun sebebi de kişisel ROM kullanan cihazların sayısının bir hayli fazla olması. Bu bakımdan tabi araştırma biraz karmaşık bir hale geliyor. Yani aslında 3997 sayısı net bir rakam değil.

Galaxy S ve HTC Desire HD modellerinin iki ve üçüncü sırayı aldığı görülürken yine Samsung ve HTC modelleri popülerlik listesini ele geçirmiş durumda.

Bunun yanında Concorde Tab, Lemon P1, Energy Tablet i724, EBEST E68, MASTONE W18 gibi ülkelere özel tablet modelleri bulunuyor. 

Marka olarak ise toplam sayı 599. Samsung 270 144 cihaz ile pazarın yüzde 40'ına hakim durumda. 

API seviyesi bakımından Gingerbread sürümleri yüzde 56 civarı bir ortalamaya sahip. Android 4.0 sürümü yüzde 9 seviyesine yükselmiş. Önceki sürümlerin oranının artık düşüşe geçtiği görülüyor.

Ekran çözünürlüğü bakımından 100'e yakın farklı çözünürlük bulunuyor. 1920 x 1200 en yüksek çözünürlük iken 240 x 180 en düşük çözünürlük. 

Veriler 195 ülkeden toplanmış. Android cihaz üreticilerinin olabildiğince çok pazara cihaz sunmak için çaba sarfettikleri belirtiliyor. Brezilya, Çin, Rusya, Meksika gibi ülke pazarları da bu konuda Avrupa'yı geride bırakıyor.

Bu kadar fazla parçalanma bir zenginlik gibi görülse de geliştirici cephesinde işler hiç de kolay olmuyor. En popüler cihazlar için geliştirilen uygulamalar farklı çözünürlüklere göre uyarlanması gerektiği için oldukça fazla zaman alıyor. Bu da popüler yapımların mobil platformlara aynı anda çıkışını zorlaştırıyor.

• Iphone vs 3997 Android

Gerisini siz düşünün , iphone dünyadada bir numara marsdada.
  • "Araştırma Android işletim sistemi çalıştıran 3997 farklı cihazın olduğunu ortaya koyuyor. En popüler model 61 389 adet OSM yüklü Galaxy SII oldu. Ancak veritabanında bir kere görünen model sayısı 1363. Bunun sebebi de kişisel ROM kullanan cihazların sayısının bir hayli fazla olması. Bu bakımdan tabi araştırma biraz karmaşık bir hale geliyor. Yani aslında 3997 sayısı net bir rakam değil."

Bu ifadelere bakarak aslında firmaların yazılım ve destek konusunda ne kadar düzensiz ve geri kaldığını görüyoruz.İnsanlar stock romlarda istedikleri performansı alamıyor olacak ki kişisel romlara yöneliyorlar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: DH Misafiri

Iphone vs 3997 Android Gerisini siz düşünün , iphone dünyadada bir numara marsdada.

umarım mars dan yazıyorsundur yoksa seninle aynı havayı solumak çok utanç verici olur...
  • Misafir yotumu kapatılsın bence.
  • Her firma adam akıllı bir seri çıkartsa ve onu sürdürse bu kadar karışıklık olmayacak.

Teknoloji dünyasının biraz gerileyip, yazılım dünyasının gelişmesi lazım.

Örnek:
    HTC One, Samsung Galaxy S, Sony Xperia
    Serileri üzerinden üretici firmalar giderse işler daha kolay kolay olur.
    Ama bir sürü yan seri çıkartıp işi içinden çıkılmaz hale getiriyorlar.

Tek bir seri yeterli
  • cin merkezli e ticaret sitelerinde satilan android sistemli tablet ve cep telefonlarini da isin icine katarsak karisiklik iki kat daha artiyor ama acik kaynagin felsefesi bu zaten. herkes istedigi donanima istedigi ozelliklerde android romu atabilir. acik kaynaksa kontrol altina almamayi zaten kabul etmissiniz demektir. bunu zenginlik olarak gormek lazim bence.
  • 3997 sayısı, rakam değil ki net bir rakam olsun.
  • şu en yüksek çözünürlüklü cihazı merak ettim ben bilgisi olan varmı?
  • cesitlilik guzelde birazda isletim sistemleri fazla olsa hic fena olmaz.telefonlar cikiyor.Cihazina guncelleme bekleyenler icin zor oluyor.
  • Teknoloji dünyasının biraz gerileyip, yazılım dünyasının gelişmesi lazım.
  • samsung kendi işletim sistemine geçerse android ne kadar yara alır burdan görülüyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: teramit

samsung kendi işletim sistemine geçerse android ne kadar yara alır burdan görülüyor.

Tizen de açık kaynak kodlu olacak. Hangisini beğenirsek onu seçeriz. Özgürlük bir kat daha artmış olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi etufan_cetin -- 28 Ocak 2013; 13:49:39 >
  • Google dünyayı ele geçirecek az kaldı.
  • Google Android platformunu yeterince yaygınlaştırdı. Şimdi politikasını değiştirecek gibi geliyor. Aynı zamanda Tizen gibi bir platformun duyurulması ve Samsung'un bu platformun arkasındaki isimlerden birisi olması bu ihtimali güçlendiriyor.
  • samsung başı çekiyor
  • İşte bu yüzden Android'de stabilite ve optimizasyon yok
  • tabloya bakında belgesel kanallarında gösterilen karınca yuvaları aklıma geldi nedense :)

bu arada bende iPhone kullanıp destekliyorum çoğu zaman ama şu DH Misafiri adı altında gizlenip abuk sabuk yazılar yazandan gına geldi. ya misafir yorumları kapatılsın cidden yada daha iyi kontrol edilsin, kuru kalabalık.
  • quote:

Orijinalden alıntı: DH Misafiri

Iphone vs 3997 Android Gerisini siz düşünün , iphone dünyadada bir numara marsdada.

Mars girsin sana anca öyle anlarsın ne olduğunu daha -10da çalışmıyor telefonu :D
  • iphone cihazları kendi istediği kullanmamızı sağlar
    android ise bize seçenek sunar tek fark bu özgürlük her zaman iyidir

Android
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.