Şimdi Ara

WSJ : Google, Android 5.0'lı Nexus modellerinin doğrudan satışını yapacak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
0
Favori
3.873
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • WSJ : Google, Android 5.0'lı Nexus modellerinin doğrudan satışını yapacak

Android işletim sistemi ile yaklaşık 350 milyon cihazda hakimiyeti bulunan Google, bununla birlikte istisnalar hariç hiçbirini kendi üzerinden satışa sunmadı. Nexus One ile yaşanan perakende başarısızlığı sonrasında operatörler ve perakendeciler tarafından Android cihazların satışına devam edildi.

Wall Street Journal gazetesinin haberine göre satış yapan kanalların işletim sistemine kendi uygulamalarını kurması ve kilit uygulamalarda değişiklikler yapması Google'ın pek hoşuna gitmiyor. Bu da firmayı kendi sitesi üzerinden satış yapma konusunda hırslandırıyor.

Google ilk kez geçen ay Galaxy Nexus modelini Play mağazası üzerinden SIM kilitsiz satmaya başlamıştı. Bu girişim planın ilk aşaması.

Daha önce referans bir cihaz tanıtarak sonrasında işletim sistemi kodlarını üreticilere dağıtan Google, yeni cihazında erken sürüm kodlarını tanıtımdan önce üreticilere göndermeyi planlıyor. 

Ayrıca tek bir cihaz lansmanı yerine 5 farklı Android 5.0 cihazı tanıtılacak ve bunlar Play mağazası üzerinden doğrudan müşteriye ulaşacak. Hepsinin de Nexus türevi isimler alabileceği belirtiliyor.

WSJ : Google, Android 5.0'lı Nexus modellerinin doğrudan satışını yapacak 

Konuya yakın kaynaklar, tek cihazlı lansmanların diğer üreticiler üzerinde hayal kırıklığı yarattığını ifade ediyor. Zaten Motorola hamlesi ile iyice tedirgin olan firmaların Tizen ve B2G gibi alternatif işletim sistemlerine yönelebileceği öngörülüyor.

Google, Play mağazası ile ABD, Avrupa ve Asya'da dağıtım kanalları oluşturmayı planlıyor. Android 5.0 lansmanı sonrası piyasaya çıkacak tablet ve akıllı telefonlar da bu kanallar üzerinden, ayrıca da bazı perakendeciler üzerinden müşteriye sunulacak.

Ancak özellikle ABD'de müşterinin ürünü deneyerek alma alışkanlığı ve operatörlerin aylık avantajlı ödemelerle modelleri sunuyor olması Google'ın planı önündeki engellerden sadece birkaçı. Buna Nexus One satışındaki teknik destek ve dağıtımdaki aksaklıkları da eklemek gerekiyor. Kontratsız satılan bir model kontratlı satılan bir modelin neredeyse iki katı ve buna operatör tarifesi dahil değil. Bu da müşteriyi korkutmaya yetiyor.

Ayrıca operatörlerin sattıkları Android cihazlara geç güncelleme göndermesi ve güncelleme içinde bazı reklamvari uygulamaların ön yüklü olarak sunulması da Google'ı teşvik eden diğer bir faktör. Bu şekilde güncellemelerin birkaç ay daha erkene alınması mümkün olabilir.

Google doğrudan satışlarla yüzde 10-15 arasında işletim karını artırmayı da bekliyor. 

Google'ın üretici ortakları Motorola, ASUS, Sony, HTC, Samsung, ZTE, Huawei gibi devler. Yılın ikinci yarısında beklenen Android 5.0 lansmanında bu firmalardan birkaçının ürününü görmek mümkün olabilir.

• şu android işletim sistemini windows kurar gibi kendimiz kursak. üretici firmadan sadece driverları indirip kursak.

örneğin samsungdan bir modeli beğendin. istersen işletim sistemi kurulu olarak istersen boş olarak satın alsan.
    google playden android sürümünü satın alsan.
    sonra kurulumu kendin yapıp sd kart veya usb ile bilgisayardan üretici sitesinden veya google playden driverları indirip kursan çok güzel olurdu.

driver standart. andoid 5 te çıksa 6 da çıksa yükle driver kur. bitti. :)
  • Xperia neo ile 4.0 a geçemedik adamlar 5.0 ı tanıtıcak teknoloji iste yetişebişene aşk olsun
  • Google adam gibi arastirma yapip telefon cikardi da biz almadik sanki. Adamlar galaxy s2 ciktigi zaman nexus s i cikardi galaxy s'ten farki yoktu. 4 cekirdekli cihazlar tanitilirken 2 cekirdekli modeli tanitti hep bi yani eksik kaldi simdi google galaxy s3 gibi bi cihaz cikarsa kimse gidip de samsungdan almaz telefonu aracisiz kullanmak ister. Ben bu sirketlerin ceolarini anlamiyorum insan biraz halkin nabzini tutar biraz halka iner milletin isteklerine bakar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi 4Crumby -- 16 Mayıs 2012; 11:35:16 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: ceo-tr

şu android işletim sistemini windows kurar gibi kendimiz kursak. üretici firmadan sadece driverları indirip kursak. örneğin samsungdan bir modeli beğendin. istersen işletim sistemi kurulu olarak istersen boş olarak satın alsan.google playden android sürümünü satın alsan.sonra kurulumu kendin yapıp sd kart veya usb ile bilgisayardan üretici sitesinden veya google playden driverları indirip kursan çok güzel olurdu.driver standart. andoid 5 te çıksa 6 da çıksa yükle driver kur. bitti. :)

çok güzel olurdu ama öyle olsa üreticiler nasıl bizi sömürecekti onlarıda düşünmek lazım onlar desteği kesecek bizde yeni telefon alacaz maksat onlar kazansın
  • quote:

şu android işletim sistemini windows kurar gibi kendimiz kursak. üretici firmadan sadece driverları indirip kursak. örneğin samsungdan bir modeli beğendin. istersen işletim sistemi kurulu olarak istersen boş olarak satın alsan.google playden android sürümünü satın alsan.sonra kurulumu kendin yapıp sd kart veya usb ile bilgisayardan üretici sitesinden veya google playden driverları indirip kursan çok güzel olurdu.driver standart. andoid 5 te çıksa 6 da çıksa yükle driver kur. bitti. :)

Aslında şuanda bizim yaptığımız seyde bundan bir farkı yok :)
    Kendimden örnek vermem gerekirse Android 2.3.3 ile çalışan bir telefonum vardı 2.3.5 güncellemesi bir türlü gelmiyordu. Aynen dediğin gibi driverlerı kurup yeni bir bootloader yukledim telefonuma suan cyanogenmod 7.2 (2.3.7) kullanıyorum ve piyasada çok farklı ROM'lar ücretsiz olarak indirmeye açık. (Android linux tabanlı yani açık kaynak kodlu bir işletim sistemidir, Google'n bunu para ile satmıcak kadar etik kanunları olduğunu düşünüyorum.)

Android 4.0'a geçememe nedenimizse yada eski versionlar kadar çok custom ROM blunmamasının sebebi; donanım gereksinimlerinin yükselmesi. Örneğin ekran çözürlüğü belirli bir seviyenin altında olan telefonlarda çalışmıyor diye biliyorduk ki HTC Desire C cıktı bakalım belki düşük seviye telefonlar içinde Android 4.0 port edilebilir
  • quote:

aynı düşüncedeyim bu sisteme geçseler iyi olur.
  • quote:

Orijinalden alıntı: simaros

quote:

Orijinalden alıntı: ceo-trşu android işletim sistemini windows kurar gibi kendimiz kursak. üretici firmadan sadece driverları indirip kursak. örneğin samsungdan bir modeli beğendin. istersen işletim sistemi kurulu olarak istersen boş olarak satın alsan.google playden android sürümünü satın alsan.sonra kurulumu kendin yapıp sd kart veya usb ile bilgisayardan üretici sitesinden veya google playden driverları indirip kursan çok güzel olurdu.driver standart. andoid 5 te çıksa 6 da çıksa yükle driver kur. bitti. :)
    çok güzel olurdu ama öyle olsa üreticiler nasıl bizi sömürecekti onlarıda düşünmek lazım onlar desteği kesecek bizde yeni telefon alacaz maksat onlar kazansın

Üreticiler her zaman farklı sömürme yolları bulurlar. Bilgisayar dünyasında donanımı biz alıp istediğimiz sistemi kuruyoruz da donanım üreticileri batıyorlar mı? Hayır. Ama her türlü bir süre sonra kullandığımız bilgisayarları değiştirme ihtiyacı hissediyoruz.
  • xda dan galaxy s I9000 e 5.0 ı sabırsızlıkla bekliyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: DarkSmellMan

Android çok hızlı gidiyor biraz yavaşlayıp daha stabil olmak için çalışmalar yapılsa daha iyi olacak.

androidi kullanmayı bilirseniz bence çok güzel bir işletim sistemidir...
  • maşallah her sene 2 - 3 sürüm cıkıyo
  • android os 4.0 yada 5.0 cıkarcagınıza ios gibi düşük donanımlarda yüksek performans gösterebilen işletim sistemleri yapın. Dalvik virtual machine denen zamazingoyu bu saatten sonra bilmem kaldırabilirmisiniz ama onu kaldırırsanız cok iyi olacak. yaptıgınız işletim sistemine donanımlarımız yetmiyor arkadas.
    bir apple düsmanı olmama ragmen adamları bu konuda takdir ediyorum. kim ne derse desin sistem kaynaklarını en verimli kullanan işletim sistemi ios ama ios benden uzak dursun. stabilitesi dısında hiçbir artısı yok. androidimi yani özgürlügümü kimse elimden alamaz.
  • Google nin hep eksik olmasının sebebi çok belli çünkü örneğin google istese elindeki kaynaklarla 2-3 ay içinde 4 çekidekli 2gb ram lı vs. hemde 5.0 lı bir telefon yapabilir yani en iyisini yapabilir ama o zaman herkez onu alırsa diğer firmalar yüksek android telefonları satamaz ve androidden diğer işletim sistemlerine kayar böylece google kazancı düşer adamlar düzgün bi politika takip ediyo google telefon parasını önemsediğini bile sanmıyorum sadece firmalara pay vermek için çıkarıo örneğin samsung u kendisine daha fazla bağlamak diğerlerinden uzak tutmak için ona çıkardı televizyonunu lg ye çıkarttı daha önceed htc çıkarmıştı büyük firmalarla arasını iyi tutuo ileride ne olacak bilinmez.
  • quote:

Orijinalden alıntı: DarkSmellMan

Android çok hızlı gidiyor biraz yavaşlayıp daha stabil olmak için çalışmalar yapılsa daha iyi olacak.

yavaşlasın derken ? zaten yılda bir tane cikartiyor adamlar :) ics 2011 sonunda çıktı buda 2012 sonunda çıkcak. neresi hızlı :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Eray89

android os 4.0 yada 5.0 cıkarcagınıza ios gibi düşük donanımlarda yüksek performans gösterebilen işletim sistemleri yapın. Dalvik virtual machine denen zamazingoyu bu saatten sonra bilmem kaldırabilirmisiniz ama onu kaldırırsanız cok iyi olacak. yaptıgınız işletim sistemine donanımlarımız yetmiyor arkadas. bir apple düsmanı olmama ragmen adamları bu konuda takdir ediyorum. kim ne derse desin sistem kaynaklarını en verimli kullanan işletim sistemi ios ama ios benden uzak dursun. stabilitesi dısında hiçbir artısı yok. androidimi yani özgürlügümü kimse elimden alamaz.

google dalvikden kaynaklanan hiz kayiplarina onlemlerini alali cok oluyor. siz eski yerlerde takilmisiniz. her seyden once android ana sistem kodlari virtual machine uzerinden degil, makina kodu uzerinden calisiyor. buna tarayicisida dahil. sadece uygulamalar dalvik uzerinden calisiyorlar ki, buda uyumlulugu artirmak icin yapilan bir sey. bununda meyvasini topluyorlar. android in bu kadar basarili olmasi cok farkli cihaz secenegi ile gelmesinden ve genis uygulama arsivinden kaynaklaniyor. hizli ve stabil olmasina ragmen windows phone un %1 lerde cakilip kalmasida bu ikisini henuz sagliyamadigi icin.

ayrica uygulamalar dalvik den calisiyor olsalar bile aslinda onlarda makina kodu kullaniyorlar. android 2.1 den itibaren kullanilmaya baslanan jit - just in time compiler ile bytecode daki uygulama bir kere acildikdan sonra makina koduna cevrilerek dalvik cache de saklaniyorlar. bu sayede ayni uygulamalrin sonraki kullanimlari daha hizli calistirilabiliyor.

androiddeki takilmalar yavaslamalar tamamen optimize edilmemis arayuz ve uygulamalardan kaynaklanmakda. yani programcilarla ureticilerin ozensiz calismalarinin sonucu. yoksa iyi optimize edilmis bir arayuzde son derece akici calismakda.
  • Google iPhone'a sadece yazılım olarak rakip olmaktan öteye gitmek istiyor. Bunu yaparken de Apple'ın şirket politikasını güdücek gibi geliyor bana. Bekleyip göreceğiz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bikaç yıl sonra olur o dediğin :)
  • Her firma kendi işletim sistemini üretse daha iyi olur. Ortalık android kaynıyor. Rekabet sadece donanımda oluyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: joven

şaka gibi bir haber

ya millet daha 4.0 görmedi

google 5.0'dan bahsediyor

nisanda geçeli bir hayli oldu

tamamda bu google'ın suçu değilki adamlar 2011'in sonunda çıkardı .diğer firmalar vermedi bi türlühtc samsung hadi nesede sony yeni çıkardığı arc s'e bile 2.3 koymus şaka gibi
  • quote:

Orijinalden alıntı: joven

önüne gelen android telefon çıkartırsa olacağı buydu

ortalık android çöplüğüne döndü

android uygulama yapmak başlı başına bir sorun olsa gerek

hadi önüne gelen çıkartsında yılda 3 tane çıkarsınlar giriş orta ve üst seviye tamam işte ne gerek var aynı telefondan 10 tane farklı görünüşte yapmaya
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.