Şimdi Ara

BlackBerry 10 ile ilgili yeni detaylar ortaya çıktı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
34
Cevap
0
Favori
4.007
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• Geçtiğimiz hafta geliştirici konferansında resmi lansmanı yapılan RIM firmasının iddialı mobil işletim sistemi BlackBerry 10 için bu kez Londra'da bir medya brifingi düzenlendi. Brifingde geliştirici cihazı üzerindeki BB 10 erken sürümünün özellikleri de katılımcılara tanıtıldı. 

BB 10 işletim sistemi dokunmatik odaklı bir platform olacakken QWERTY klasik klavyeli modeller de unutulmayacak. 

BB 10 işletim sisteminin arayüzü akıcı el hareketlerine ve kaydırmalara odaklanıyor. Çok sayıda tıklama yapmak yerine basit kaydırma veya tek tıklama ile kullanıcılar uygulamalara ulaşabilecek.

BB 10 ev ekranı bilindiği gibi büyük ikonlardan oluşuyor. Windows Phone stilinde 4 büyük panel, içerikler değiştiği anda bu değişikliği ekrana yansıtıyor. Sağ tarafa parmak sürüklendiğinde uygulama paneli, sol tarafa parmak sürüklendiğinde tüm sosyal ağ ve eposta sunucularını bir araya toplayan gelen kutusu ekrana geliyor. Bu ekranlar işletim sistemi içerisinde istenen yerlere de monte edilebiliyor. 

Ekranın sağ alt kısmına uzun basıldığında ise bildirim ekranı ortaya çıkıyor. Gelen kutusu, gelen aramalar, bir eklenti veya uygulamaya erişim buradan sağlanabiliyor.

BB 10 işletim sisteminin sanal klavyesi uzun çalışmalar sonucunda ortaya çıktı. Önceden tahmin sistemini bir adım daha ileriye götüren klavye en sık basılan tuşlar ve kelimeleri ilişkilendirerek daha hızlı bir yazım süreci ortaya koyuyor. Ayrıca klavye mesaj, eposta, sosyal hesapları takip ederek kullandığını kelime tiplerini algılamaya çalışıyor. Bu sistemin iOS işletim sisteminde de kullanılabileceği daha önce iddia edilmişti.

Kamerada ise Timeline özelliği çekilen pozun öncesi ve sonrasındaki bir kaç kareyi daha yakalayarak poz üzerinde farklı yüz şekilleri belirlemenize imkan veriyor. Bu özellik halen geliştirme aşamasında.

BB 10 sunduğu önemli yeniliklerle yılın sonunda ilk cihazlarda boy göstermeye başlayacak. Firmanın lisanslamayı düşündüğü BB 10 platformunu bu sayede farklı marka cihazlarda da görebilmemiz mümkün olacak.

• iyi gidiyor bb ama 3 parti uygulama desteğide önemli
  • iOS ve Android'in yanında sağlam bir alternatif olacaktır.
  • Android market ile geleceği kesinleşirse ben S3 yerine bunu bekliyorum .
  • Piyasada Android ve ios harici işletim sistemlerinin gelmesi çok iyi bir haber.
    Ne kadar çok işletim sistemi çıkarsa Okadar iyi rekabet ve kalite ortaya çıkar.
    Şuanda resmen tekel konumunda android i sevsem bile piyasada ios ve androidden başka dogru düzgün işlemtim sistemi yok. Windows phone da boş çıktı,Symbian bitti.
    MeeGo çok güzel bir işletim sistemiydi ancak nokia kendi elleriyle öldürdü.Bada çok zayıf.Firefoxun işletim sistemi bir türlü çıkamadı.Ee ne kaldı
    Bakalım BB10 ve Tizen işletim sistemleri nasıl olacak.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Smballz

Android market ile geleceği kesinleşirse ben S3 yerine bunu bekliyorum .

Blackberry de Android Market?

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: SpyPC

quote:

Blackberry de Android Market?

Bi ara öyle bir dedikodu çıkmıştı .
  • Şu an gördüğüm kadarı ile arayüzü gerçekten çok sade, kaliteli ve şık duruyor. Android hariç bütün mobil işletim sistemlerini arayüzü şık ve sade hale getirmeye çalışıyor zaten. Ama şunu söylemem gerek Blackberry telefonların gerçekten kendine özgü bir karakteristiği var. Ve bu önemli bir satın alma sebebi, zira ciddi bir çoğunluk için tasarım gerçekten önemli.

Şu an BB telefonları satın almak için çok ciddi bir sebep yok. İOS, WP7 ve ANDROİD telefonlar, Blackberry' nin çok önünde. Fakat BB artık dokunmatiğe yönünü çeviriyor; eğer uygulamalar ve destekte artarsa diğer mobil işletim sistemlerine ciddi bir alternatif olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi trapattoni11 -- 15 Mayıs 2012; 14:26:09 >
  • BB nin kendine has bir karakteri var evet doğru fakat bu karakter çok sıkıcı , her model birbirinin aynısı ve tek numarası klavyeli olması idi (en azından dışardan bakan biri için bu fikre kapılması doğal). Rekabet açısından yerinde olmuş
  • Bence RIM klavyeli cihazlardan da vazgeçmemeli. Özellik e-mail yazarken filan çok rahat oluyor kullanması. Dokunmatik herkesin kullanabileceği bir teknoloji değil sonuçta. Örneğin BB 9900 Bold çok güzel bir cihaz.

Ama RIM de haklı, yaşamak istiyorsa piyasaya karşı kayıtsız kalamaz.
  • Bu özelliklerin çoğu Meego Harmattan N9'da var zaten, taklit etmiş gibi, bu stilin patenti Nokia'da ise dava açabilir, RIM ve HTC'ye ihlalllerden ötürü açtı zaten, HTC de bunun benzeri Sense 4 ROM geliştirdi çünkü, esas bu hareketleri "Swipe" Nokia Microsofta lisansladı bence, lisanslısını WP8'da görecez Swipe özelliği ile.
  • quote:

Orijinalden alıntı: senatorlines

Bu özelliklerin çoğu Meego Harmattan N9da var zaten, taklit etmiş gibi, bu stilin patenti Nokiada ise dava açabilir, RIM ve HTCye ihlalllerden ötürü açtı zaten, HTC de bunun benzeri Sense 4 ROM geliştirdi çünkü, esas bu hareketleri Swipe Nokia Microsofta lisansladı bence, lisanslısını WP8da görecez Swipe özelliği ile.

burda gördüklerinin hepsi meegodan önce playbook ta çıkmıştı zaten.tamamen rim mühendislerinin kendi tasarımıdır.ayrıca şuan playbookta halihazırda android uygulama desteği gelmiştir ve bu cihazdada aynen olucak.yani kısacası uygulama ile ilgili hiç bir sıkıntı yok.sabırsızlıkla bekliyorum.
  • quote:

Orijinalden alıntı: BarGoS

quote:

Orijinalden alıntı: senatorlinesBu özelliklerin çoğu Meego Harmattan N9da var zaten, taklit etmiş gibi, bu stilin patenti Nokiada ise dava açabilir, RIM ve HTCye ihlalllerden ötürü açtı zaten, HTC de bunun benzeri Sense 4 ROM geliştirdi çünkü, esas bu hareketleri Swipe Nokia Microsofta lisansladı bence, lisanslısını WP8da görecez Swipe özelliği ile.
    burda gördüklerinin hepsi meegodan önce playbook ta çıkmıştı zaten.tamamen rim mühendislerinin kendi tasarımıdır.ayrıca şuan playbookta halihazırda android uygulama desteği gelmiştir ve bu cihazdada aynen olucak.yani kısacası uygulama ile ilgili hiç bir sıkıntı yok.sabırsızlıkla bekliyorum.

qnx BB tablete geldimi?

• Bence tasariminin bu sekilde olmasi cok iyi oldu , sonucta en cok tercih edilen tasarim modeli
  • QNX tabalı mı?
  • Valla Meego kullanıcısıyım, swipe kullanımı çok rahat, pratik kullanışlı, multitasking olayı ancak bu kadar güzel olabilir, programı yapanların eline sağlık, Meego Harmatanda'ki swipe ve bir çok özellik telefon beklemedeyken siyah ekranda bilgi göstermesi, multitasking, swipe gibi bir çok özellikler Nokia patentlidir, tamam Nokia geç kalıyor doğru ama bütün çalışmaları ve yenilikleri tescillidir, patent portföyü kabarıktır, telaşla android ICS4'te de biraz Meego Harmattana benzer şekilde atraksyon yapmak istedi ama bence Meego ya yanaşamazlar bile, HTC Sense4'tte meegoya benzeyen swipe hareketler var, Nokia hem RIM hem de HTC ye patent ihlal davası açtı. RIM'in playbook programını ben de inceledim zamanında-Meego harmattan ile uzaktan yakından alakası yok, Meego nun arkasında adam gibi dursalardı Androide ciddi ölçude İOS'tan fazla kafa tutardı, şu anda bile çok hoş ve mükemmel diyebilirim bir kaç ünlü uygulama eksiğimiz var o kadar, shazam gibi onlar da zamanla gelir zannediyorum, ama Meego Harmattan'daki bazı özellikleri Wndows 8'de Nokia Microsofta lisansladı anlaşma gereği boşuna o kadar para vermedi microsoft, yanı diyeceğim Meego'ya benzer bazı özellikleri esas WP8'de görebilecez.

• quote:

Öyle bir şey olması imkansız diyebilirim. Android market Android işletim sistemi kullanan telefonlar içindir. BlackBerry kendi işletim sistemi olan BlackBerry OS'u bir kenara bırakıp android işletim sistemi kurması lazım ki bu imkansız gibi bir şey.
  • quote:

Orijinalden alıntı: inanç_turasay

quote:

Öyle bir şey olması imkansız diyebilirim. Android market Android işletim sistemi kullanan telefonlar içindir. BlackBerry kendi işletim sistemi olan BlackBerry OS'u bir kenara bırakıp android işletim sistemi kurması lazım ki bu imkansız gibi bir şey.

Teşekkürler . O zaman S3'e devam
  • Arkadaşlar, Blackberry'nin tableti Playbook'un işletim sistemi QNX tabanlıdır ve uyumlu android uygulamalarını çalıştırabilir, şu anda piyasada mevcut...
  • 3.parti desteği çok az bbnin.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.