Şimdi Ara

Denizcilik Fakültesi - Deniz Ulaştırma İşletme Müh.(Güverte) bilgi paylaşımı (25. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
3.705
Cevap
88
Favori
394.631
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
13 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 2324252627
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: mandalina kabuğu

teşekkür ederim. bir sorum daha olacak, bir yerde okul diplomasının uluslararası düzeyde kabul görmediğini okudum. bunun hakkında ne söylenebilir, petrol tankerlerinde de iş bulunamaz mı yabancı firmalarda? bir de itü'nün uluslararası ortak lisans programının avantajları nelerdir, amerika'daki anlaşmalı üniversite diplomasının uluslararası geçerliliği var mıdır? saygılarımla...

Okul diplomasının çok fazla bir önemi yok. Alacağınız Uzakyol Vardiya Zabiti ehliyetinin önemi var.

Bakanlığın bizlere verdiği Gemi adamı cüzdanı çoğu bayrakta çalışma imkanı verir. Bazı bayraklar için denklik(endorsement) alırsınız. Yabancı bayrakta sadece İngiltere,Almanya,Danimarka,Hollanda,Norveç,Fransa gibi ülkeler denklik vermiyorlar. Onun dışındaki bayraklarda çalışılabilir.

Zaten yabancı bayraklı gemilerin çoğu Panama,Malta,St. Vincent, NL Antilles, Marshall Islands bandıralı oluyor onlara da 300-400$ para vererek denklik alabiliyorsunuz.

Bahsettiğin program İTÜ Suny programı sanırım. Ekstradan hiçbir avantajı yok. Sadece Amerika'da okumak, ama ne Amerikan belgeleri alıyorsun ne de sana Amerikan bayraklı gemilerde çalışma imkanı sunuyor. Tek getirisi belki dil öğrenme ve pratik olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi coaxem -- 3 Mart 2013; 13:04:05 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • @coaxem

bir sorum olucak size.ben eğirdir su ürünleri mühendisliği bölümü mezunuyum.gemi adamı yönetmeliğinde ki bir değişiklikle ilgisi bir şey takıldı aklıma.

E) BALIKÇI SINIFI

a) Balıkçı Gemisi Kaptanı ;

Balıkçı Gemisi Kaptanı olmak için müracaat edenler,
    1) Onsekiz yaşını bitirmiş olmak,

2) Aşağıdaki,
    - Balıkçı gemisi güverte tayfası olarak yetmişiki ay deniz hizmetine sahip olmak,
    - Usta gemici olarak otuzaltı ay deniz hizmetine sahip olmak,
    - Güverte lostromosu olarak bir yıl deniz hizmetine sahip olmak,
    - Denizcilik anadolu meslek liseleri, denizcilik meslek liseleri, çok programlı liselerin denizcilik alanlarının balıkçı gemisi kaptanlığı, veya su ürünleri üretimi dalı mezunları ile Balıkçı Gemisi Kaptanı müfredatını veren Meslek Yüksekokulları, Yüksekokullar ve Fakültelerin Su Ürünleri, su ürünleri mühendisliği, balıkçılık teknolojisi veya balıkçılık teknolojisi mühendisliği bölümü mezunu olup, bu Yönetmeliğin 19 uncu maddesinde belirtilen deniz güvenlik eğitimlerini görmek ve belgelerini almak,

şartlarından birini yerine getirmek,

3) İdarenin öngördüğü “balıkçı gemisi kaptanı sınavı”nı başarmak,

şartlarını sağlayanlar, “Balıkçı Gemisi Kaptanı” yeterliğini almaya hak kazanırlar.

bu konuda bir bilginiz varmı ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: ThKrkmz!

@coaxem

bir sorum olucak size.ben eğirdir su ürünleri mühendisliği bölümü mezunuyum.gemi adamı yönetmeliğinde ki bir değişiklikle ilgisi bir şey takıldı aklıma.

E) BALIKÇI SINIFI

a) Balıkçı Gemisi Kaptanı ;

Balıkçı Gemisi Kaptanı olmak için müracaat edenler,
    1) Onsekiz yaşını bitirmiş olmak,

2) Aşağıdaki,
    - Balıkçı gemisi güverte tayfası olarak yetmişiki ay deniz hizmetine sahip olmak,
    - Usta gemici olarak otuzaltı ay deniz hizmetine sahip olmak,
    - Güverte lostromosu olarak bir yıl deniz hizmetine sahip olmak,
    - Denizcilik anadolu meslek liseleri, denizcilik meslek liseleri, çok programlı liselerin denizcilik alanlarının balıkçı gemisi kaptanlığı, veya su ürünleri üretimi dalı mezunları ile Balıkçı Gemisi Kaptanı müfredatını veren Meslek Yüksekokulları, Yüksekokullar ve Fakültelerin Su Ürünleri, su ürünleri mühendisliği, balıkçılık teknolojisi veya balıkçılık teknolojisi mühendisliği bölümü mezunu olup, bu Yönetmeliğin 19 uncu maddesinde belirtilen deniz güvenlik eğitimlerini görmek ve belgelerini almak,

şartlarından birini yerine getirmek,

3) İdarenin öngördüğü “balıkçı gemisi kaptanı sınavı”nı başarmak,

şartlarını sağlayanlar, “Balıkçı Gemisi Kaptanı” yeterliğini almaya hak kazanırlar.

bu konuda bir bilginiz varmı ?

Bunun için bölgenizdeki Liman Başkanlıkları'na danışmanızı öneririm.

• quote:

Orijinalden alıntı: coaxem

Bunun için bölgenizdeki Liman Başkanlıkları'na danışmanızı öneririm.

Teşekkür ederim...
  • Arkadaşlar lütfen rica ediyorum sorularınızı pm yerine buradan paylaşınız

• Baş dönmesi bulantı fılan oluyormu? Gemıler bir haylı buyuk oldugu icin pek sallanmıyordur (diye dusunuyorum) ama yinede hissedilir sanırım :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: efe.1905se

Baş dönmesi bulantı fılan oluyormu? Gemıler bir haylı buyuk oldugu icin pek sallanmıyordur (diye dusunuyorum) ama yinede hissedilir sanırım :)

bir abimiz 3 ay boyunca dönme dolaba bindiğini düşün demişti bunu sorunca bu yaz staja çıkınca göreceğiz bakalım
  • quote:

Orijinalden alıntı: efe.1905se

Baş dönmesi bulantı fılan oluyormu? Gemıler bir haylı buyuk oldugu icin pek sallanmıyordur (diye dusunuyorum) ama yinede hissedilir sanırım :)

Gemiler fırtına olunca sallanıyor :) Büyüğü de küçüğü de sallanır. Bende bulantı , baş dönmesi hiç olmadı ama boyun ve baş ağrısı oluyor. Okyanusta 10-12 gün fırtına yemiştik, tabi uykusuzluk ve yemek yiyememeye bağlı stres ve sinirlilik oluyor.

• GOC'u almışım şimdi ISPS'i de alıp staj aramaya başlayacam
  • quote:

Orijinalden alıntı: fthzgr

GOC'u almışım şimdi ISPS'i de alıp staj aramaya başlayacam

Goc aldıysan yeter :) ISPS e bence gerek yok :) Ben bile 1. Zabit olduğumda almıştım
  • teşekkür ederim sayın coaxem. iki sorum daha olacak, cevaplarsanız sevinirim. ilk sorum şu: şirketler neden özellikle norveçli veya italyan kaptan alırlar?
    ikinci sorum: norveç, italya vs. ülkelerde eğitim almak mümkün müdür, mümkünse külfeti maddi olarak ne kadardır?(en azından yaklaşık olarak) şimdiden teşekkürler, saygılar...
  • quote:

Orijinalden alıntı: mandalina kabuğu

teşekkür ederim sayın coaxem. iki sorum daha olacak, cevaplarsanız sevinirim. ilk sorum şu: şirketler neden özellikle norveçli veya italyan kaptan alırlar?
    ikinci sorum: norveç, italya vs. ülkelerde eğitim almak mümkün müdür, mümkünse külfeti maddi olarak ne kadardır?(en azından yaklaşık olarak) şimdiden teşekkürler, saygılar...

Norveçli veya İtalyan kaptan almalarının sebebi şirket genel merkezlerinin oralarda olması.

Eğitim konusunda WMU (World Maritime University -www.wmu.se) önerebilirim ancak senelik 38.000€ gibi bir fiyatı var.

• quote:

quote:

Goc aldıysan yeter :) ISPS e bence gerek yok :) Ben bile 1. Zabit olduğumda almıştım

Bir arkadaş şirketinin kendisinin hem GOC'undan hem de ISPS'inden yararlandığını söylemişti, ondan heves ettim abi.
  • quote:

quote:

quote:

Bir arkadaş şirketinin kendisinin hem GOC'undan hem de ISPS'inden yararlandığını söylemişti, ondan heves ettim abi.

Isps kursu 1 hafta sürüyor sanırım. Teorik olarak güzel ancak gemide evrakı angaryası çok olan bir iş.

• quote:

quote:

quote:

quote:

Isps kursu 1 hafta sürüyor sanırım. Teorik olarak güzel ancak gemide evrakı angaryası çok olan bir iş.

Gemi güvenlik zabiti olarak sadece kağıtta gözükürüm diye düşünüyordum, evrağı da bana mı kitlerler? Stajyere? Yok yav olmaz inşallah abi
  • üstad bu sene sınavsız geçiş hakkımla deniz ve liman işletmeciliğini düşünüyom sence secmelimiyim 2 yıl okuduktan sonra iş imkanım olur mu maasları kaç para çalışma alanları nasıl ve nereler hep denizdemi karadamı? ve son olarak kpss girsek nerelerde memur olabiliriz eğer sorularımı cevaplarsan teşekkür ederim şimdiden saol
  • quote:

Orijinalden alıntı: ferit32

üstad bu sene sınavsız geçiş hakkımla deniz ve liman işletmeciliğini düşünüyom sence secmelimiyim 2 yıl okuduktan sonra iş imkanım olur mu maasları kaç para çalışma alanları nasıl ve nereler hep denizdemi karadamı? ve son olarak kpss girsek nerelerde memur olabiliriz eğer sorularımı cevaplarsan teşekkür ederim şimdiden saol

Bu bölüm hakkında daha önce sorulmuştu ancak pek bir bilgim yok. Ancak şirketlerin Liman Acenta departmanlarına alınırken bu bölümden seçiyorlar.

Çalışma yeri tabiiki kara. Acenta dediğimiz, gemi işlemleri sorumlusu olursan gemi yanaşıp kalkarken gemiye çıkar, yük, gümrük ve diğer işlemlerin yapılacağı evrakları alır resmi kurumlara giderek işlemleri yaptırırsın ve ofiste olursun. Genelde bizim gibi vardiyalı çalışırsın. Gemi gelişine göre gece veya gündüz koşturursun. Bildiğim kadarı ile Liman Başkanlıklarında memur olabilirsin kpss ile.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Gemi güvenlik zabiti olarak sadece kağıtta gözükürüm diye düşünüyordum, evrağı da bana mı kitlerler? Stajyere? Yok yav olmaz inşallah abi

Gemi güvenlik zabiti olarak gemiye giderken atama kağıdı ile gidersin. Bu yüzden gemi güvenlik ile ilgili dökümantasyon sana ait olur. Yani isps zabiti olursan stajer olsan da kaçarın yok, aynı telsiz zabiti olarak goc ile çıkıp tüm mesajlaşma ve telsiz jurnalinin doldurulmasının sana ait olması gibi.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

Gemi güvenlik zabiti olarak gemiye giderken atama kağıdı ile gidersin. Bu yüzden gemi güvenlik ile ilgili dökümantasyon sana ait olur. Yani isps zabiti olursan stajer olsan da kaçarın yok, aynı telsiz zabiti olarak goc ile çıkıp tüm mesajlaşma ve telsiz jurnalinin doldurulmasının sana ait olması gibi.

Peki bela bir iş mi? Uğraştırır mı? Ne sıklıkta evrak dolduruyoruz?
  • üstad çok sağol allah razı olsun sanırım o bölümü seçicem gibi ama işte işşiz kalmaya korkuom

• 
Sayfa: önceki 2324252627
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.