Şimdi Ara

Palit 9800GT fan değişimi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
8
Cevap
0
Favori
2.772
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

Evvela neden?, çünkü Palit nereden kısar isem ucuza kapatırım mantığı ile üretmiş olduğuna inandığım 9800GT kartının fanını oldukça dandik tutmuş. Buyurun orjinal hali bu şekilde;

Gördüğünüz gibi sanırım 7cm çaplı oldukça ufak bir fan bulunmakta, soğutma performansı idare etse de özellikle oyunlarda uçmaya başlayıp çekilmez hal alıyordu.
    Nihayetinde, eski konudur bu neredeyse 1 senedir bu fanı söküp atmış bulunmaktayım, bir arkadaşın önerisi ile 12cm fanı alıp sarı soğutma bloğuna yapıştırdım. Fakat hava debisi yetersiz geldiğinden kart yanacak gibi oldu. Daha sonra 9cm kasa fanını aynı şekilde yapıştırıp kullandım. Tabi bu hem oldukça çirkin hem de benim gibi düzene önem veren biri için pek de kabul edilebilir bir sonuç olmadı. Soğutması şahane olmasına rağmen o da söküldü.

Ve konu sebebi olan 8cm kasa fanına gelirsek, bildiğimiz moleks bağlantı kasa fanı kullandım. 7cm için olan yuvaya birkaç milimetre arayla "cuk" oturdu. Bu şekilde 2 fan eskittim. Ha neden iki fan? İlkini yapıştırırken sorun çıktı, düştü vs yaşlandı ve öldü. İkincisi ise kısmen gürültülüydü, umursamadım ama göbek hatasından olsa gerek bir yerden sonra aşırı derecede, darbeli matkap edası ile çalışmaya başlayınca birkaç yağlama da kurtarmayınca şimdiki son fan ile tekrar yenilenmiş oldu. Buyurun işlem basamakları, çektiğim birkaç fotoğraf;

Öncelikle kullanılan malzemeler;

"Yan Keski" ile fanı çerçevesinden ayırıyoruz, soğutma bloğunun içine sığacak şekilde alttaki 4 kolu kısaltıp sığmasını sağlıyoruz ve fan bloğunu çıkartıp temizliyoruz, oturacak yüzeyde kalmış önceki fandan yapıştırıcı artığı varsa neşterimizin yardımı ile kolayca kazıyoruz;

Fanın altına japon yapıştırıcı sürüp kurumadan ortalama çalışmasına giriyoruz, fanı çevirip ne taraftan sürtme yapıyor bulup ayırıyoruz. Fan sürtmeden zorlanmadan dönmeye başlayınca düz bastırıp kurumasını bekliyoruz. Kuruduktan sonra fan kanatları arasından japonu uzatıp oturduğu yüzey etrafına azar azar japon sürdüm, daha bi sağlam havası verdi;

Bu sefer bir farklılık yapıp "daha sağlam" olması umuduyla (Ki önceki sadece japon denemelerimde düşmemişti, sadece başıma iş açmak için) misina ile fan alt tabla kollarını bağladım. Düğüm noktası, bloğu tuttuğu yerlere birer damla japon damlattım, taş gibi oldular. Bloğun alttan görünüşü, üstten bakılınca kol üstündeki misina ve eski fan'ın bağlantı delikleri de aşağıda;

Sağlamca tuttuktan sonra GPU temizleme, yeni macun sürme ve montaj ile son halini aldı;

Biraz bloğun dışına çıktığı için 2 slotu geçiyor eni. Fakat gene de blok üzerindeki 12cm ya da 9cm gibi tamamen 3 slot yer kaplamıyor;

Bilgisayara taktım, gayet sessiz, fakat ekran GELMEDİ, harddiskten şüphelenirken yaklaşık 15dk sürekli aç kapa yaşadı bilgisayar. Ve son denememde niye çalışmıyor bre! nidası ile ekran kartını tutunca alev içinde olduğunu gördüm. Bir saniyeden fazla tutamadım zaten, herhalde 120 derece nvidia sıcaklık sınırına ulaşmıştı, bilgisayar resetleniyordu..

Peki sorun? Evet, insanı merak öldürür.. Soğutma bloğunu söktüm ve macunun sadece tırnak kadar kalınlıkta bloğa bulaştığını gördüm. Sorun şu ki bağlamakta kullandığım misina gpu'nun çerçevesine denk gelmiş ve blok havada kalmış...

O kadar uğraşıp bağladığım misinanın alttaki ikisini kesmek zorunda kaldım. Birisi kolay çıktı ama diğeri sapasağlam yapışmış, sadece o kısmı kesebildim, "ya tutarsa" diyerek yapışık halde kalan kısmı bıraktım ve tekrar montaj..
    Bu sefer tabi ki oturup oturmadığına baktım, çok şükür sıkıntısız oturdu ve kasayı tekrar kapadım.

Bu arada yukarıda bahsetmediğim o kablo bağlantı şeysinin ne işe yaradığını bahsedeyim, psu'dan gelen güç önce ekran kartına gidiyor, onun çıkışında anahtar ile 12v hattı kesilebiliyor. Peki neden?
    Kasanın önünde, arkasında ve yan kapağında birer fan var, ikisi 9cm biri 12cm. Gereksiz yere çalışmamaları için onları kapatıyorum. Sonuçta bilgisayar kullanımı neredeyse %80 sadece internet. Zaten ısınmayan kasaya neden hava basayım ki? Hem uğultu hem enerji tasarrufu olsun diye artık o fanlar dönmüyor.
    Ekleme yapayım, işlemcim x3'den açma x4 olmasına ve fazla güç çekmesine rağmen sunbeam 92cm soğutucum egzoz olmasa bile yetmekte. Belki hava akışının çok azalması anakartı ısıtıyordur, fakat sıkıntı çıkartacak derecede olmadığı neredeyse 6 aydır bu şekilde kullanmama rağmen bir sorun olmamasına güvenerek sessizliği tercih ediyorum Bu da kendi yaptığım anahtarım ve sunbeam işlemci fanı kontrolcüsü;

Peki sonuç? Furmark ile xtreme burn in testini açıp cumaya gittim. Kart pert olacak, kasa yanacak korkusu ile kıldığım namazdan geldiğimde bu şekilde değerler aldım;

Biraz ayarlarla oynayıp %100gpu görmeye çalıştım ama beceremedim. Kardeşim oyun oynamaya oturursa arkaya gpu-z açar kapatırken bakarım ama 70 dereceyi geçeceğini sanmıyorum. İçerisi oldukça dolu (PATA kablom var, kasayı boydan boya geçiyor) küçük bir kasa olmasından ve kartın 100'lü derecelere alışık olmasından gayet yeterli görüyorum.

Evet, geldik sona.. Bugünlük bu kadar, bizi izlemeye devam etmenize gerek yok, zaten çok fazla uğraşamıyorum bu işlerle, belki yaz günlerinde bu tip çalışmalar yaparım.

Selametle...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi scorn -- 4 Mayıs 2012; 19:31:58 >

• güzel bir çalışma olmuş teşekkürler.keşke fanı değişmeden önceki ısı değerlerini de söyleseydin
  • güxel
  • Bende de axle 9800gt var.Hangi oyunlari hangi seviyede oynarim?
  • maalesef bendeki 9800gt iflas bayrağını çekti, uzun süredir oyun oynamadığımdan bir yorum yapamam. ama şunu söyleyebilirim, vaktinde crysis, gta4 gibi oyunları ful değil ama high ayarlarda oynadım, 512mb olması biraz sıkıntıydı.

belki artık high zor, ama mid-high karışık ayarlarda çoğu oyunu hala oynatacaktır (benim ekran 900p idi)

Abazzers, benim asıl amacım sessizlik olduğundan öncesinin sıcaklığına pek bakmamıştım. oyunda ısındıkça bütün evi inletiyordu eski fan :)
  • quote:

Orijinalden alıntı: scorn

maalesef bendeki 9800gt iflas bayrağını çekti, uzun süredir oyun oynamadığımdan bir yorum yapamam. ama şunu söyleyebilirim, vaktinde crysis, gta4 gibi oyunları ful değil ama high ayarlarda oynadım, 512mb olması biraz sıkıntıydı.

belki artık high zor, ama mid-high karışık ayarlarda çoğu oyunu hala oynatacaktır (benim ekran 900p idi)

Abazzers, benim asıl amacım sessizlik olduğundan öncesinin sıcaklığına pek bakmamıştım. oyunda ısındıkça bütün evi inletiyordu eski fan :)

Bendeki 1 gb
  • biraz daha performanslı olacaktır (vram yetmediği durumlar için) fakat yine de bahsettiğimiz ekran kartı oldukça eski, dx11 yok. oyunları yine bir yere kadar götürür ama mucizeler beklemek yanlış olur, full hd full aa olmaz da 720p, 2x aa med-high olabilir :)
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.