Şimdi Ara

IDC: 2012 1. çeyrek akıllı telefon sevkiyatında ilk üç sıra Samsung, Apple ve Nokia'nın

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
2.192
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş

•  

Mobil iletişim alanına yönelik gerçekleştirdiği araştırma ve analizlerle yakından tanıdığımız IDC (International Data Corporation), Samsung, Apple, Nokia, Research in Motion ve HTC gibi akıllı telefon pazarına yön veren firmaların karşılaştırmasını yapmış.

IDC verilerine göre 2012'nin ilk çeyreğinde Samsung 42.1 milyon, Apple 35.1 milyon, Nokia 11.9 milyon, Research in Motion 9.7 milyon, HTC 6.9 milyon ve diğerleri (Sony, LG vs) 39.1 milyon akıllı telefon sevkiyatı yapmış. Samsung, Apple, Nokia, Research in Motion, HTC ve diğer üreticilerin 2012 yılı ilk çeyrek itibarıyla pazar payları sırasıyla %29.1, %24.2, %8.2, %6.7, %4.8 ve %27 olarak belirtilmiş.

Samsung'un akıllı telefon sevkiyatı %267, Apple'ın akıllı telefon sevkiyatı %88.7, diğer üreticilerin akıllı telefon sevkiyatı %59.6 artış göstermiş. (2011 yılı ilk çeyreğe kıyasla) Öte yandan Nokia'da %50.8'lik, Research in Motion'da %29.7'lik, HTC'de ise %23.3'lük kan kaybı söz konusu. (2011 yılı ilk çeyreğe kıyasla) En büyük yükseliş Samsung cephesinde, en fazla kan kaybı ise Nokia cephesinde yaşanmış.

• yanii
  • quote:

Orijinalden alıntı: erci501

yanii

yani Samsung hedefini Apple'dan daha yüksekte tutmuş ve ona göre sevkiyatlarına yön veriyor,
    yani Samsung akıllı telefon olayına daha fazla yatırım yapmış bu sene,
    yani sevilmeyen ve %50 civarı kan kaybına rağmen Nokia bile akıllı telefon olayına öyle yatırım yapıyor ki popüler RIM'den daha yükseği hedefliyor,
    yani son zamanların popüler markası HTC hedef düşürdü belki de, o kadar ki RIM ve Nokia'dan daha düşük bir sevkiyat söz konusu,
    yani önemli markalardan Sony ve LG tek başlarına bile listelenmemiş "diğerleri" adı altında söz edilmişler..
    yani Sony ve LG akıllı telefon piyasasında hedefleri kadar yer edinememişler ve sevkiyatlarını düşürmüşler.

sadece yorum yazmış olmak için yorum atmayın.. beyin bedava, kullanmasını bilene.

iyi forumlar.

• Samsung ve Apple uçmuş... Hedeflediği satıştan fazla satıcaklar gibi.Sadece ilk çeyrekte samsung 42.1(Daha önceki bilgide 44.5 milyon) milyona yakın akıllı telefon satmış...
  • 10 yıl öce deseler samsung 1 numara olacak ve nokia yı geçek harelde kimse inanmazdı ve daha s3 piyasa çıktımı yine rekor kıracaktır.
  • Tebrikler, ucuz telefon sevkiyatında da birinci olmuştur NOKİA şimdi ...
  • kibir sadece insanların değil firmalarında hastalığı kim ne derse desin nokia büyüklük kibrinin yol açtığı "önünü görememe" hastalığı yüzünden bu halde!
  • eskiden samsung sevmezdim.simdi ise galaxy mini kullaniyorum.android-samsung guzel bir ikili oldu.memnunum. birde ios olan samsung nasil olur diye dusunuyorum.gorilla glass guzel bir teknoloji.ekrana sertce bas parmagimi bastirdim.bastirdigim yer renklendi sonra kayboldu.ayrica brick oldu download moduna aldim.isletim sistemi ve telefon iyi olursa yukselmesi normaldir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi MrDj -- 2 Mayıs 2012; 19:44:21 >
  • Ne ilginç ya. Nokia batıyor ama hâlâ 3. sırada. Ölüsü bile iş yapıyor...
  • quote:

Orijinalden alıntı: OverClocK1ng

Ne ilginç ya. Nokia batıyor ama hâlâ 3. sırada. Ölüsü bile iş yapıyor...

Çünkü yeni telefon alacak olan teknolojiyle pek ilgisi olmayan kullanıcılar 3310'lardan gelen Nokia sağlamdır iyi telefondur mantığıyla Nokia'yı tercih ediyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: iade

quote:

Orijinalden alıntı: OverClocK1ng

Ne ilginç ya. Nokia batıyor ama hâlâ 3. sırada. Ölüsü bile iş yapıyor...

Çünkü yeni telefon alacak olan teknolojiyle pek ilgisi olmayan kullanıcılar 3310'lardan gelen Nokia sağlamdır iyi telefondur mantığıyla Nokia'yı tercih ediyor

Nokia saglam degil yani?

Nokia'nin hangi telefonunu kullandiysam sorun olmadi.

Su an 3500c kullaniyorum. Valide de 3100 ve 3600 var hala tas gibi bu 3 telefonda. Daha once 6630 ve 6600 kullandim 6600'in joystickini kendi dikkatsizligimle kirdim onun disinda da bir problemle karsilasmadim.

Olay saglamlik ise Nokia bu konuda iyi; ama olay donanim ise ayni seyi soyleyemem.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Orijinalden alıntı: iade

quote:

Orijinalden alıntı: OverClocK1ng Ne ilginç ya. Nokia batıyor ama hâlâ 3. sırada. Ölüsü bile iş yapıyor...
    Çünkü yeni telefon alacak olan teknolojiyle pek ilgisi olmayan kullanıcılar 3310lardan gelen Nokia sağlamdır iyi telefondur mantığıyla Nokiayı tercih ediyor

doğruya doğru iphonede kullandım arc s de 2x de şuan s2 kullanıyorum ama hiçbiri kasa konusunda nokıa ile kapışamaz adamlar hala sağlam yapıor.Lumia serileri baya iyi.Andoid e sıcak baksalar ilk sıraya geçmeleri çok kolay bence.
  • Cok garip 42 milyonluk samsungun satisinda galaxy s2 nin 50 tane varyantiyla beraber galaxy note falan gibi telefonlar, orta segment telefonlar ve tonlarca kullan at telefona karsilik (tanesi 10 dolar) ,

Applenin 35 milyonluk satista tek bir urunu var
  • quote:

Orijinalden alıntı: TuffkiLLe

quote:

Orijinalden alıntı: erci501

yanii

yani Samsung hedefini Apple'dan daha yüksekte tutmuş ve ona göre sevkiyatlarına yön veriyor,
    yani Samsung akıllı telefon olayına daha fazla yatırım yapmış bu sene,
    yani sevilmeyen ve %50 civarı kan kaybına rağmen Nokia bile akıllı telefon olayına öyle yatırım yapıyor ki popüler RIM'den daha yükseği hedefliyor,
    yani son zamanların popüler markası HTC hedef düşürdü belki de, o kadar ki RIM ve Nokia'dan daha düşük bir sevkiyat söz konusu,
    yani önemli markalardan Sony ve LG tek başlarına bile listelenmemiş "diğerleri" adı altında söz edilmişler..
    yani Sony ve LG akıllı telefon piyasasında hedefleri kadar yer edinememişler ve sevkiyatlarını düşürmüşler.

sadece yorum yazmış olmak için yorum atmayın.. beyin bedava, kullanmasını bilene.

iyi forumlar.

guzel analiz..
    hocam meslek?

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: erci501 yanii
    yani Samsung hedefini Appledan daha yüksekte tutmuş ve ona göre sevkiyatlarına yön veriyor, yani Samsung akıllı telefon olayına daha fazla yatırım yapmış bu sene, yani sevilmeyen ve %50 civarı kan kaybına rağmen Nokia bile akıllı telefon olayına öyle yatırım yapıyor ki popüler RIMden daha yükseği hedefliyor, yani son zamanların popüler markası HTC hedef düşürdü belki de, o kadar ki RIM ve Nokiadan daha düşük bir sevkiyat söz konusu, yani önemli markalardan Sony ve LG tek başlarına bile listelenmemiş diğerleri adı altında söz edilmişler.. yani Sony ve LG akıllı telefon piyasasında hedefleri kadar yer edinememişler ve sevkiyatlarını düşürmüşler. sadece yorum yazmış olmak için yorum atmayın.. beyin bedava, kullanmasını bilene. iyi forumlar.

Satış sadece hedef ile alakalı değil. Herkes yükseği hedefler önemli olan yüksek satış rakkamlarına ulaşabilecek ürün sunabilmek. Samsung'un ortada ciddi başarısı var bence bunun 3 ana sebebi AMOLED ekranın en önemli üreticisi olarak en iyi ekranlı ve iyi pil süreli üst düzey ANDroid'li telefonlar sunması Galaxy S2 gibi. LG, Sony, HTC gibi rakipleri o ekranı o fiyata sunamıyor. Diğer ise çok ekonomik ve işe gören Android ve Bada'lı telefonlar sunması. Üçüncü de nerdeyse hiçbir zaman stok sıkıntısı yaşanmaması dünyanın her yerine hemen sevkiyat yapılması Türkiye gibi.
    Apple'ın ise bitmek bilmeyen stok sıkıntısını anlamak mümkün değil. Kaç yıl oldu hep problem. Bir firma bir üründen bu kadar yüksek kar elde edecek, dünyanın en büyük nakit rezervlerine sahip olacak ve yıllardır yeterli ürün stoğu olmayacak hep bir çok ülkeye geç sevkiyat yapacak. Ayrıca Iphone'un fiyatı da olması gerektiğinden daha yüksek. Herkes 2000TL'ye telefon alamaz. Ayrıca Apple'ın ekonomik bir alternatifi de yok. Mesela Apple Iphone 3GS'da revizyon yapıp 8GB'li ekonomik bir model olarak piyasaya sürmeye devam etseydi (mesela 1000TL ye) satışını çok arttırır Samsung'u geçip 1. olabilirdi.
    Nokia ve özellikle RIM ise çok kötü yönetilen firmalar gözelerinin önünde smart phone devrimi oldu. Onlar ise sadece olanları izlediler. O büyük kaynakalarıyla kayda değer bir tane bile Smartphone geliştirememeleri anlaşılır değil. Nokia son zamanlarda biraz kıpırdandı ama RIM tam bir felaket.
    LG'de tam bir hayal kırıklığı hemşerisi ve büyük rakibi Samsung dünyanın lideriyken onlarda hiç bir şey yok. Sony ise hep yavaş ve geç kalıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: demirparcasi

quote:

quote:

yani Samsung hedefini Appledan daha yüksekte tutmuş ve ona göre sevkiyatlarına yön veriyor, yani Samsung akıllı telefon olayına daha fazla yatırım yapmış bu sene, yani sevilmeyen ve %50 civarı kan kaybına rağmen Nokia bile akıllı telefon olayına öyle yatırım yapıyor ki popüler RIMden daha yükseği hedefliyor, yani son zamanların popüler markası HTC hedef düşürdü belki de, o kadar ki RIM ve Nokiadan daha düşük bir sevkiyat söz konusu, yani önemli markalardan Sony ve LG tek başlarına bile listelenmemiş diğerleri adı altında söz edilmişler.. yani Sony ve LG akıllı telefon piyasasında hedefleri kadar yer edinememişler ve sevkiyatlarını düşürmüşler. sadece yorum yazmış olmak için yorum atmayın.. beyin bedava, kullanmasını bilene. iyi forumlar.

Satış sadece hedef ile alakalı değil. Herkes yükseği hedefler önemli olan yüksek satış rakkamlarına ulaşabilecek ürün sunabilmek. Samsung'un ortada ciddi başarısı var bence bunun 3 ana sebebi AMOLED ekranın en önemli üreticisi olarak en iyi ekranlı ve iyi pil süreli üst düzey ANDroid'li telefonlar sunması Galaxy S2 gibi. LG, Sony, HTC gibi rakipleri o ekranı o fiyata sunamıyor. Diğer ise çok ekonomik ve işe gören Android ve Bada'lı telefonlar sunması. Üçüncü de nerdeyse hiçbir zaman stok sıkıntısı yaşanmaması dünyanın her yerine hemen sevkiyat yapılması Türkiye gibi.
    Apple'ın ise bitmek bilmeyen stok sıkıntısını anlamak mümkün değil. Kaç yıl oldu hep problem. Bir firma bir üründen bu kadar yüksek kar elde edecek, dünyanın en büyük nakit rezervlerine sahip olacak ve yıllardır yeterli ürün stoğu olmayacak hep bir çok ülkeye geç sevkiyat yapacak. Ayrıca Iphone'un fiyatı da olması gerektiğinden daha yüksek. Herkes 2000TL'ye telefon alamaz. Ayrıca Apple'ın ekonomik bir alternatifi de yok. Mesela Apple Iphone 3GS'da revizyon yapıp 8GB'li ekonomik bir model olarak piyasaya sürmeye devam etseydi (mesela 1000TL ye) satışını çok arttırır Samsung'u geçip 1. olabilirdi.
    Nokia ve özellikle RIM ise çok kötü yönetilen firmalar gözelerinin önünde smart phone devrimi oldu. Onlar ise sadece olanları izlediler. O büyük kaynakalarıyla kayda değer bir tane bile Smartphone geliştirememeleri anlaşılır değil. Nokia son zamanlarda biraz kıpırdandı ama RIM tam bir felaket.
    LG'de tam bir hayal kırıklığı hemşerisi ve büyük rakibi Samsung dünyanın lideriyken onlarda hiç bir şey yok. Sony ise hep yavaş ve geç kalıyor.

normalde ilk mesajı bile yazmayacaktım ancak haberin ne anlatmak istediğini arkadaş için birkaç cümle ile aktarmaya çalıştım.. Siz daha çok genel tablodan bahsetmişsiniz sanıyorum.

• quote:

Orijinalden alıntı: demirparcasi

quote:

quote:

Yukarda da yazdim samsungun tek bi modeli icin alinmis bi rakam degil burdaki ortada bi suru kullan at telefon falan var siz kalkmis amoled ekranin falan basarisindan bahsediyosunuz sattigi butun modellerde var mi bu donanimlar ... sonra fiyatlandirma ve stok problemlerinden bahsetmisiniz aslinda applede boyle bi problem yok stoklarla ilgili daimi olarak rapor yayinlar yani bu problem degil bi programdir bazi durumlarda aksilik cikarsa tabi programin disina cikabilir harddisk firmalarinin sel baskinindan sonra yasadiklari gibi , zaten applenin ana isi telefon degildi ama her nasilsa tum dunyaya telefon nasil olurmus gosterdi yoksa hala akilli diye 800-1000 dolara nokia,samsung symbianlari dolasacakti piyasada
    Kaldiki Samsungda GS2 yi ilk ceyrekte 35 milyon satis rakmlarina ulassaydi emin ol bazi ulkeleri 2. plana atacakti yani tek bi modelde bu kadar satis yaklayabilmis degil samsung tabiki stokla ilgili bi problemi olmaz simdi yeni telefonu piyasaya cikaracak daha simdiden eldekileri cikarmak icin 100-200 dolar indirimler yapmaya basladi operator kampanyalarida 200 dolardan anlasma yaparken simdi 0 dolara veriyor
    Fiyatlandirmayla ilgili yorumlar ise tam bir fiyasko cok dar acidan bakiyosunuz olaya applenin fiyatlari Turkiyedeki gibi degilki Turkiyedeki fiyatlar global satisi baglamaz bu telefonun baz modelinin fiyati 600 dolardir su an benim bildigim samsungda GS2 en iyi donanim onun fiyati ise 700 dolardir yani samsung yurt disinda 100 dolar daha pahali(yeni telefon icin eskisine indirimler yapiliyo) ilk SGS ciktiginda iphone fiyatiyla cikti simdi ise fanlari sayesinde samsung akilli telefon fiyatlarini 100-200 dolar yukari cekmeyi basardi SGS3 700-800 dolara cikar hayirli olsun herkese , ben yeni samsung alacaklara biraz daha bekleyip appleden gelecek haberlere bakmalarini tavsiye ediyorum sonucta apple almayacaksa bile samsung ne zaman apple yeni bisi cikarsa hemen fiyatlarla oynuyor ( reklamdaki koyun meselesi) bosuna 200 dolar kaziklanmassiniz az para degil
    Simdi millet diyecek fanman ben hicbiseyin fanatikligini yapmam ne isime geliyo onu alirim firmalarin birmirini yemesi beni ilgilendirmez isime gelir , ama burda caktirmadan fanatiklik yapanlar var ,yanlis bilgilendirme yapiliyor ben sadece dogrulari yazayim dedim .. sonucta bende SGS3 u bekleyen biriydim, dim diyorum cunku iphone3 yumurtasi gibi oval telefon almam ben 2. si ise gorunen o ki telefon 800 dolar gibi bi fiyata cikacak yurt disinda ( Turkiye de kac para olur artik bilmiyorum )

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.