Şimdi Ara

Ashampoo® WinOptimizer 4 (v4.35, 04/10/2007)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
78
Cevap
0
Favori
18.410
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ashampoo® WinOptimizer 4 (v4.35, 04/10/2007)

Oldukça uzun zamandır kullandığım ve 2.1 sürümünün anlatımını yapmış
    olduğum Ashampoo Winoptimizer Platinum Suite yazılımının 3.20 sürümünün anlatımını
    da yaparak sizlere bu güzel yazılımı tanıtmayı istedim.

Ashampoo Winoptimizer Platinum Suite 3.20 yazılımı adından da anlaşılacağı üzere bir
    sistem optimize programıdır.

Program genel olarak dört bölümden oluşmaktadır.Bu bölümler sırasıyla
    Cleaning Tools,Tuning Tools,File Tools ve Tweaking Tools'tur.
    Ben sizlere bu dört bölümü de ayrıntılı bir sekilde anlatacağım için şimdi bilgi
    vermiyorum.Ana menüyü şu anda alltta görmektesiniz.
    Biraz ana menüden bahsedeyim sizlere:

Ana menü gördügünüz üzere güzel bir arayüze sahip ayrıca çok da düzenli.
    Sol bölümde az önce bahsetmiş olduğum 4 ana işlevi görmektesiniz.
    Altta ise 1-Click Optimization butonu göze çarpmakta; yani tek tıklama ile optimizasyon.

Bu özellik şu anlama geliyor:Eğer tek tıklama ile optimizasyon özelligini kullanırsanız İnternet artıklarından, Hard diskleriniz ve Kayıt Defteriniz de olan gereksiz dosyalardan kurtulmuş oluyorsunuz.Ben günde üç dört kere kullanıyorum bu özelligi.Sizlere de tavsiye ederim.

Ana menünün sağ alt köşesinde ise Easy Mode ve Expert Mode
    seçimleri bulunuyor.Peki bunlar ne anlama geliyor.

Easy Mode normal kullanıcılar için olup programın hangi özelliği kullanılırsa kullanılsın başına
    dert açmayacak olan kullanım modu.

Programı ilk kez kullananlar ve bu işleri yeni yapmaya başlayanlar için ideal diyebilirim.

Expert Mode ise daha profesyonel kullanıcılara hitap ediyor.

Easy Mode ile kullanılmayan özellikler Expert Mode seçildiğinde etkin oluyor.

Örneğin Cleaning Tools bölümünde DLL Cleaner uygulamasi Expert Mode ile etkin oluyor.

Bilindiği üzere DLL sistem dosyaları olup yanlışlıkla silindiğinde kullanıcının başına işler açılabiliyor.

Sonuç olarak benim sizlere tavsiyem bu yazıyı sonuna kadar okuduktan sonra Expert Mode kullanmanız.Çünkü program hakkinda hemen hemen her şeye değineceğim ve riskleri de belirteceğim sizlere.

Evet arkadaşlar artık programın ana işlevlerine geçiyoruz.

1-CLEANING TOOLS

Cleaning Tools içerisinde 4 tane temizleme araci bulunduran ve bunlari kullandiginizda sisteminizde hiç bir gereksiz dosya birakmayan islevdir.Su anda alltaki resmin sag tarafinda Cleaning Tools bölümünün dört islevini görmektesiniz.

Ilki Drive Cleaner yani sürücü temizleme özelligi. Bu özellik sayesinde Hard Diskiniz üzerinde birikmis olan gereksiz dosyalari silebilirsiniz.
    Kullanimi da gayet kolay.Yapmaniz gereken tel sey Drive Cleaner'a tikladiktan sonra Next butonuna basmak.Next botununa bastiktan sonra program hard disk üzerindeki gereksiz verileri bulmaya basliyor.Bulduktan sonra isterseniz Show Detail diyerek bulunan dosyalari görebilirsiniz isterseniz Next diyerek direk silebilirsiniz.
    Ben programa kefilim hiç bulunan dosyalari görüp kontrol etmenize falan gerek yok direk silin.
    Drive Cleaner'e tikladiktan sonra karsimiza allttaki bölüm çikiyor.

Ben sizlere az önce bu bölümde hemen Next'e basin demistim.
    Zaten önemli olan da bu fakat isterseniz Configure Options of This Module seçenegini isaretleyip Next'e basarak temizlenmesini istediginiz sürücüleri seçebilirsiniz.
    Programda normal olarak tüm sürücüler isaretli oluyor.
    Bir diger seçenekte "Update the Exceptions list online" yani ;temizlenecek dosya türlerini online olarak güncelleme özelligi.
    Evet Drive Cleaner yani sürücü temizleme islevi böyle artik Registry Cleaner islevine geçebiliriz.

Registry Cleaner islevi Windowsun kök dosyalrinin bulundugu Kayit Defteri içerisindeki gereksiz girdileri silme isine yariyor.
    Bu özelligi kullanmak için yine Registry Cleaner butonuna tiklayip next dememiz ve program gereksiz verileri bulduktan sonra silme islemini gerçeklestirmek için bir daha Next dememiz.Tabii yine Registry Cleaner islevinde hemen Next demeden diger seçenekleri de kullanabilirsiniz.

Yukarida resmini görmüs oldugunuz Registry Cleaner islevinin "Configure options of this module" seçenegi ile kök dosyalarinin hangilerinin aranacagina kendiniz karar verebilirsiniz.

Benim size tavsiyem burada herhangi bir degisiklik yapmamamiz.Tabii yine de karar sizin benim amacim sizi bu durumdan haberdar etmek.
    Bir diger seçenek olan "Restore or delete backup files of the module" ile daha önceden degisklik yaptiginiz kayit defterini eski bir tarihe geri almak ya da alinan backuplari silmek amaçlanmis.
    Ben bir sorun çikacagini sanmiyorum ama yine de olurya bir sorun çikarsa buradaki tarihlerden birisiyle kayit defterini restore edebilirsiniz.

Evet Registry Cleaner islevinden sonra sira geldi Internet Cleaner islevine.Internet Cleaner iselvi ile Internet kullanimindan sonra sisteminizde kalan artiklarin temizligi yapiliyor.Yapmaniz gereken yine Registry Cleaner butonuna tikladiktan sonra hemen Next demek ve gereksiz veriler bulundugunda onaylamak için bir kez daha next'e basmak.

Evet Internet Cleaner bölümünün diger seçeneklerinden de bahsedelim.Browsers, Profiles and Options seçenegi ile kullanmis oldugunuz tarayiciyi seçebilir ve Elements bölünden hangi verilerin silinecegine karar verebilirsiniz.Önbellek, çerezler ve ziyaret edilen sayfalarini adreslerinin Eelemnt bölümünden silinip silinmeyecegine karar verebilirsiniz.
    Bir diger seçenek olan
    Clear Windows History ile adondanda anlasilacagi üzere bilgisayarda kayitli tutulan tarihçeyi silebilirsiniz.

Geldik Cleaning Tools bölümünün son islevine yani DLL Cleaner'e fakat sizlere bu özelligi kullanmanizi önermiyorum çümkü çok riskli bunun sorumlulugunu üzerime alamam.

2-TUNING TOOLS

Tuning Tools sistem üzerinde degisiklikler yaparak performans artisi saglamaya yarayan ve dört araçtan olusan bölümümüz.Tuning Tools da StartUp Tuner, IP Spam Blocker Windows Functions ve Internet Tuner olmak üzere dört ana islev bulunuyor.

Bu islevlerden ilki olan StartUp Tuner ile Windowsun ile birlikte açilan uygulamalari düzenleyebilir, istediginizi silebilir veya yenilerini ekleyebilirsiniz.
    Yapmaniz gereken öncelikle StartUp Tuner butonuna basmak ve "Next" demek.

Daha sonra silmek istediklerinizi seçip "Delete" e basabilir ya da sistem açilisinda baslamasini istemediklerinizin isaretini kaldirip "edit" leyebilirsiniz.

Eger Windows açilisinda baslamasini istediginiz baska bir uygulama varsa "Add" seçenegine tiklayip uygulamanin adini ve yolunu belirtikten sonra okey diyebilsiniz.
    Isterseniz listedeki uygulamalardan birini seçip "properties" diyerek özelliklerini görebilirsiniz.
    Ben örnek olmasi açisinda kendi listemin resmini koyuyorum sanirim daha iyi anlasilacaktir.

StartUp Tuner bölümün diger seçeneklerine de deginelim.
    Ana menüde StartUp Tuner butonuna tiladiktan sonra karsimizi alttaki ekran geliyor.

Burada "View and and deactive unnecessary Windows services" seçenegini isaretleyip "Next" diyerek Windows servislerine bakabilir çalismasini istemediklerimizi isaretini kaldirarak deaktif edebiliriz.
    Üçüncü seçenek olan "Edit list of installed software"i isaretleyip "Next" diyerek sistemimizde yüklü olan yazilimlarin listesine bakabilir sistem açilisindaki uygulama yolunu ögrenebiliriz.Tabii bunlar üzerinde degisiklikler de yapabiliriz.
    Sonuncu seçenek olan "Restore or delete backup of this modüle" ile de yapmis oldugumuz degisikleri geri almak için alinan yedeklerden faydalanabiliriz.

StartUp Tuner iselevinden sonra Tuning Tools bölümünün ikinci islevi olan "IP Spam Blocker" aracina.
    Bu araç sayesinde Spamlardan korunabiliriz.
    Yapmamiz gereken IP Spam Blocker butonuna tikladiktan sonra "Enable IP Spam" seçenegini isaretlemek.

Geldik üçüncü ve bence en önemli islev olan Windows Function aracina.
    Bu araç sayesinde Windows'un kendi özellikleri olan Scandisk, Defrag ve System Restore'ye kolayca ulasilabiliyor.

Resimdende gördügünüz gibi Scandisk, Defrag ve System Restore özelliklerini kullanabilecegimiz alan.
    Scandisk bildigimiz disk taramasi yapilarak bulunan hatalari düzeltmeye yarayan islev.
    Defrag ise Windowsun disk birlestirme özelligi.
    Bu özellikten biraz bahsedeyim.
    Windows bilindigi üzere NTFS dosya sistemini kullanmaktadir.
    Disk üzerine yazilan veriler de gelisigüzel olarak yazilmaktadir.
    Yani bir uygulamayi çalistirmak için gerekli olan verilerin bir kismi diskin basinda bir kismi ise sonunda olabilir.
    Böyle olunca da uygulamanin açilis ve çalisma hizi düsmekte yani performans kaybi olmaktadir.
    Iste bu performans kaybini önlemek ve Windowsu hizlandirmak için belirli araliklarla disk birlestirmesi yapilmalidir.
    Birlestirilen bir diskte uygulamalar daha hizli açilmakta ve daha hizli çalismaktadir.
    O nedenle sizlere tavsiyem bu özelligi mutlaka kullanmanizdir.

Geldik System Restore özelligine bu özellik sayesinde Windowsunuzun basina bir sey geldiginde alinmis olan yedeklerden birini kullanarak Windowsu saglikli bir zamana döndürebilirsiniz.

Evet Tuning Tools bölümünün son islevi olan Internet Tuner aracina gelmis durumdayiz.
    Internet Tuner araci sayesinde Internet hizinizi olabilecek en iyi konuma getirebilirsiniz.
    Her zaman söyledigim gibi hiçbir yazilim sizin Internet hizinizi ya da download hiziniza arttiramaz.
    Yapilan sey hizi en stabil hale getirmektir.
    Yoksa 512kbps hiza sahip bir internet kullanicisinin birinin hizi 1024kbps ye falan çikmaz.
    Evet bu islevi kullanmak için yapmaniz gereken Internet Tuner butonuna tikladiktan sonra baglanti türünüzü seçip "Next" demek ve çikan soruya Evet diyerek gerekli onayi vermektir.

3-FILE TOOLS

File Tools bölümü adindan anlasilacagi gibi dosya arçlari bölümü.Dosya araçalri bölümü yine dört araçtan olusmakta.
    Altta yine resmini görmektesiniz.

File Tools bölümünün ilk araci Disk Space Explorer.
    Bu özellik sayesinde sisteminizdeki sürücülerin kullanim alanlarini en ince ayrintisina kadar ögrenebilirsiniz.
    Hangi dosya türlerinin ne kadar yer kapladigini görebilir yeni gruplar olusturabilirsiniz.
    Ayrica pasta grafigi ya da bar grafigi gibi farkli grafiklerle de sürücülerinizin durumunu görme imkaniniz bulunmakta.

File Tools bölümünün ikinci araci olan File Wiper ile bilgisayarinizda bulunan dosya ya da klasörlerden birini seçerek kalici olarak silinmesini saglayabilirsiniz.
    Bunu gerçeklestirmek için File Wiper butonuna tikladiktan sonra "next" demek ve silmek istediginiz dosya ya da klasörü ekleyerek bir daha next e basmalisiniz.

File Tools bölümünün üçüncü seçenegi olan File Splitter and Joiner seçenegi ile dosyalari birsestirme ve ayirma islemini gerçeklestirebilirsiniz.

File Tools bölümünün son islevi olan Encrypter & Decrypter seçenegi ile dosyalarinizi sifreleyebilir ve daha sonra açabilirsiniz.

4-TWEAKING TOOLS

Evet arkadaslar geldik programinin son ana bölümüne.
    Bu bölüm tweaking yani yapilandirma araçalarinin bulundugu yer.
    Peki bu yapilandirma araçlari neler hemen onlara geçelim:

Ilk aracimiz sistem hakkinda en ufak noktalarina kadar bilgi toplayabilecegimiz araç olan System Information.
    System Information sayesinde Islemci,Anakark,Ekran Karti, Hard Disk, Windows kisacasi Bilgisayarimiz hakkindaki tüm bilgilere ulasabiliyoruz.

Ikinci aracimiz Tweaking yani hizlandirma yapabilecegimiz bölüm.
    Bu bölümü kullanmak isteyen arkadaslar kendileri biraz ça ba göstermeliler çünkü biraz karisik bir bölüm.
    Benim burada anlatmamda gerçekten zor.

Üçüncü aracimiz ise Defrag yani disk sikistirma bölümü.
    Hatirlarsaniz bu araç Windowsun kendisinde de standart olarak bulunmakta.
    Tuning Tools bölümünde Disk Sikistirma için gerekli açiklamayi yapmistim zaten.
    Bu araç Ashampoo'nun kendi araci olup Windowsun standart aracindan daha gelismis bir yapiya sahip.
    Kullanmak için yapmaniz gereken Defrag butonuna tiklayip sikistirmak istediginiz sürücüyü seçmek ve next demek yalnizca. Yapmanizi öneririm.

Dördüncü ve son araç ise File Associator.
    Bu araç sayesinde hangi dosya türünü hangi programin açacagini seçebiliyorsunuz.Ayrica dosya türlerinin simgelerini de degistirebilirsiniz.

Evet arkadaslar programin anlatimina burada nokta koyuyorum.Sonlara dogru performansim düsmüs olabilir.
    Çünkü gerçekten yoruldum ve açikçasi biraz da sıkıldim.
    Eger anlamadiginiz ya da daha ayrintili olarak anlatmami istediginiz bir bölüm varsa yazin. O sekilde daha verimli olabilirim.
    Size kesinlikle bu programi kullanmanizi öeneriyorum.
    Bir hatamiz olduysa affolla...

Ashampoo Winoptimizer Platinum Suite 4 Yazılımını Tıkla İndir

Resmi Web Sitesi: ASHAMPOO

Bu Sürümdeki İyileştirmeler:
    *Kullanıcı arayüzü ile seçilebilen temalar güncellendi.
    *Etkileşimli online güncelleme özelliği getirildi.
    *Yazılımın tüm bölümleri için hassas-kaynak yardım özelliği getirildi.
    *Parola koruması: Yetkisiz kullanıcıların programı kullanama özelliği.
    *"Task Palnner" arayüzü ile "Tek Tıklama ile İyileştirme" ve kişisel modüllere direk erişim izni getirildi.
    *Uyarı iletileri yönetici hakları dışında program başlatıldığında verilecek hale getirildi.
    *İnternet Menüsü basitleştirilmiş hale getirildi.
    *"Sürücü Temizleme" modülüne geri dönüşüm kutusunu kullanmadan silme işlemi yapan kullanıcılar için "doğrudan silme" özelliği eklendi.
    *"Kayıt Defteri Temizleyici" yeni arama kategorini içerir hale getirildi.
    *"Internet Artık Temizleyici" tüm popüler tarayıcıları destekler hale getirildi(Internet Explorer, Firefox, Mozilla, *Netscape 7.x and 8.x, Opera 7.x and 8.x).
    *ve çok daha fazlası...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi beytepe -- 19 Haziran 2007; 21:49:16 >

• Teşekkürler
  • quote:

Orjinalden alıntı: usernick

Teşekkürler

Rica ederim usernick.
  • Eyvallah kardeş eline emeğine sağlık. Baya bi yorulmuşsun. Çok sağol
  • @beytepe kardeşim öncelikle paylaşımın için sağol. Bunuda deneyeceğim. Ancak denemeden önce yine senin verdiğin CC Crap Cleaner prog. kurmuştum.http://forum.donanimhaber.com/m_5902697/mpage_1/key_//tm.htm#5903183

Şİmdide yeni bir temizleyici vermişsin hangisini kullanalım? Tavsiyen nedir? Senden ricam tavsiyen hangisi ise ona göre işlem yapalım. PM' de atarsan takipte kolaylık için iyi olur sanırım.
  • çok güzel olmuş!sağol
  • Durumu şöyle açıklayayım, Crap Cleaner programının temel amacı sistem temizliğidir ve konuda üzerine yoktur fakat Ashampoo WOP sistem temizliğinin yanısıra sistem yapılandırma işini de yapar.
    Crap Cleaner'a göre daha kapsamlıdır.
    Bu durumda tercih size kalıyor, amacınız ne ise ona göre hareket edin.
    İkisini de kullanabilirsiniz ayrıca bir zararı olmaz.
    Anlatımda gördüğünüz üzere Ashampoo WOP Cleaning Tools bölümü dışında 3 bölüme daha sahiptir.
  • valla kardeş eline sağlık çok süper hazırlamışsın
    ayrıca bir sorum var ben ashampoo'nun winoptimizer platinium'un ilk sürümünü kullanıyorum orjinal olarak yani offical
    buna geçsem olumlu bir değişiklik gözlenebilir mi?
    şimdi bunu demo fln kullanmak istemiyorum
  • quote:

Orjinalden alıntı: achfighter

valla kardeş eline sağlık çok süper hazırlamışsın
    ayrıca bir sorum var ben ashampoo'nun winoptimizer platinium'un ilk sürümünü kullanıyorum orjinal olarak yani offical
    buna geçsem olumlu bir değişiklik gözlenebilir mi?
    şimdi bunu demo fln kullanmak istemiyorum

İlk sürümüne göre çok değişti tabii ki faydası olur.
  • Çok iyi iş beytepe Tebrikler.
  • quote:

Orjinalden alıntı: | Spooky |

Çok iyi iş beytepe Tebrikler.

Rica ederim Spooky
  • quote:

Orjinalden alıntı: beytepe
    quote:

Orjinalden alıntı: paraglidingpilot

@beytepe kardeşim öncelikle paylaşımın için sağol. Bunuda deneyeceğim. Ancak denemeden önce yine senin verdiğin CC Crap Cleaner prog. kurmuştum.http://forum.donanimhaber.com/m_5902697/mpage_1/key_//tm.htm#5903183

Şİmdide yeni bir temizleyici vermişsin hangisini kullanalım? Tavsiyen nedir? Senden ricam tavsiyen hangisi ise ona göre işlem yapalım. PM' de atarsan takipte kolaylık için iyi olur sanırım.

Durumu şöyle açıklayayım, Crap Cleaner programının temel amacı sistem temizliğidir ve konuda üzerine yoktur fakat Ashampoo WOP sistem temizliğinin yanısıra sistem yapılandırma işini de yapar.
    Crap Cleaner'a göre daha kapsamlıdır.
    Bu durumda tercih size kalıyor, amacınız ne ise ona göre hareket edin.
    İkisini de kullanabilirsiniz ayrıca bir zararı olmaz.
    Anlatımda gördüğünüz üzere Ashampoo WOP Cleaning Tools bölümü dışında 3 bölüme daha sahiptir.

sağol açıklama için..

• Elinize sağlık,açıklamalar için teşekkürler. Benim merak ettiğim bir husus var.
    Ben herhalde bir 9 aydır Tweaknow powerpack 2005 pro kullanıyorum. Yaklaşık bir haftadır da ashampoo'nun bu versiyonunu kullanıyorum. İkisi arasında çok önemli bir fark var. Tweaknow powerpack 2005 pro 'nun cleaning(özellikle registery temizliğinde) kısmı ashampoo ya göre oldukça yavaş kalıyor. Bu bariz fark ashampoo nun daha yüzeysel(derine inmeden-geçiştirici) bir temizleme yaptığı anlamına gelebilir mi sizce? Sırf bu şüphem yüzünden Tweaknow powerpack 2006 pro kullanmayı da düşünmüyor değilim.Teşekküler.
  • tesekkürler . bilgi paylaştıkça gusellleşiyor
  • Ellerine bilgine sağlık..Teşekkürler.
  • quote:

Orjinalden alıntı: MZ

Elinize sağlık,açıklamalar için teşekkürler. Benim merak ettiğim bir husus var.
    Ben herhalde bir 9 aydır Tweaknow powerpack 2005 pro kullanıyorum. Yaklaşık bir haftadır da ashampoo'nun bu versiyonunu kullanıyorum. İkisi arasında çok önemli bir fark var. Tweaknow powerpack 2005 pro 'nun cleaning(özellikle registery temizliğinde) kısmı ashampoo ya göre oldukça yavaş kalıyor. Bu bariz fark ashampoo nun daha yüzeysel(derine inmeden-geçiştirici) bir temizleme yaptığı anlamına gelebilir mi sizce? Sırf bu şüphem yüzünden Tweaknow powerpack 2006 pro kullanmayı da düşünmüyor değilim.Teşekküler.

Şöyle açıklayayım Tweak Now PowerPack yazılımının içinde sadece registry temiziği için hazırlanmış olan TweakNow RegCleaner Professional adında bir modül bulunmaktadır.
    Ayrıca bu modül ayrı bir yazılım özelliği de taşır.
    Durum böyle olunca tabii ki daha derinlemesine tarama yapması ve sürenin de uzaması normaldir.
    Ben ikisini de kullandım ve şunu söyleyeyim Ashampoo işini çok iyi yapar.
    Bu sadece bu yazılımı için geçerli değil daha bir sürü yazılımı vardır.Hızlı tarama yapması yüzeysel taradığı anlamına gelmez.
    En az Tweak Now kadar başarılıdır Ashampoo da.
    Tabii tercih senin...

• 2.1 sürümünü anlattığın zaman ashampoo kullanmaya başlamıştım

3.05'e terfi etmenin zamanın gelmiş demekki
  • quote:

Orjinalden alıntı: EL NINO

2.1 sürümünü anlattığın zaman ashampoo kullanmaya başlamıştım

3.05'e terfi etmenin zamanın gelmiş demekki

Oldukça değişti zaten 2.1 sürümüne göre, mutlaka yeni sürümü kullanmak gerek.
  • harbi güzel olmuş sağolasın...
  • quote:

Orjinalden alıntı: shamsheytani

harbi güzel olmuş sağolasın...

Rica ederim sen de sağol.
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.