Şimdi Ara

AMD'nin Fusion A10-4600M işlemcisine ait resmi performans değerleri ortaya çıktı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
49
Cevap
0
Favori
7.989
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

• AMD'nin Fusion A10-4600M işlemcisine ait resmi performans değerleri ortaya çıktı

Intel'in Ivy Bridge işlemci ailesini duyurmasının ardından AMD cephesi de hareketlendi ve Trinity kod adını taşıyan ikinci nesil Fusion işlemcilerine ait resmi detaylar belirginleşmeye başladı. AMD'nin orta segmentteki dizüstü bilgisayarlar için piyasaya süreceği mobil Trinity serisi A10-4600M işlemcisinin performans detayları resmi AMD dökümanlarında ortaya çıktı. 32nm üretim teknolojisiyle hazırlanan yeni işlemci, Bulldozer mimarisinin geliştirilmiş versiyonu olan Piledriver tasarımlı dört adet x86-64 işlemci çekirdeğine ve 4MB bellek kapasitesine sahip. 

Standart çalışma hızı 2.30GHz olan ve TurboCore teknolojisi ile frekansını 3.0GHz'e kadar yükseltebilen işlemcide entegre grafik birimi olarak VLIW4 tasarımını temel alan 384 adet paralel işlem birimine sahip Radeon HD 7660G çözümüne yer veriliyor ve bu GPU standart olarak 685MHz'de çalışıyor. PCI Express 2.0 desteği ile gelen ve çift kanal bellek kontrolcüsü 1600MHz'e kadar resmi DDR3 desteği sunan işlemciyle ilgili resmi performans dökümanları beklenildiği üzere saf çekirdek performansından öte grafik başarımına yoğunlaşıyor ayrıca entegre grafik ve harici ekran kartının birlikte çalışmasına olanak tanıyan Dual Graphics moduna vurgu yapıyor.

AMD'nin açıklamalarına göre Trinity A10-4600M işlemcisindeki Radeon HD 7660G entegre grfik birimi, 3DMark 11 testinde Nvidia'nın GeForce GT 540M ekran kartından hızlı olmayı başarırken, Intel'in Ivy Bridge işlemcilerindeki DirectX 11 destekli HD 4000 grafik biriminden %50 oranında hızlı olmayı başarıyor. AMD, Radeon HD 7660G entegre grafik birimi ve Radeon HD 7670M harici ekran kartının paralel çalıştırılması durumunda ise performansın neredeyse iki kata yakın oranda artış gösterdiğine dikkat çekiyor. Henüz resmi olarak doğrulanmamakla birlikte AMD'nin Trinity kod adlı ikinci nesil Fusion işlemci ailesinin 15 Mayıs tarihinde lanse edilmesi bekleniyor. 

AMD'nin Fusion A10-4600M işlemcisine ait resmi performans değerleri ortaya çıktı

• Bu tip sistemlerle f/p crossfire sistemler kurulabilir.
  • tek basina 45w ceken 540m den daha hizli.

crossfire sistemde bildigin gtx 550 yi tokatliyor. simdi biri gelir bunada bok atar.
  • nvidia GPU yapıyor yapmasına
    ama CPU yapamıyor ! :D
    kendini İNTEL é satsın bağre ! :D
    hahahahahah :)~
  • quote:

Orijinalden alıntı: playstyle

nvidia GPU yapıyor yapmasına
    ama CPU yapamıyor ! :D
    kendini İNTEL é satsın bağre ! :D
    hahahahahah :)~

dunyada o kadar g.zekal# varki yapmasina gerek yok.

okumadim avat kac w cekiyor bunlar o onemli. cok olmasi imkansiz zaten isinir laptopta.
  • quote:

Orijinalden alıntı: soar.kerrigan

quote:

Orijinalden alıntı: playstyle nvidia GPU yapıyor yapmasına ama CPU yapamıyor ! :D kendini İNTEL é satsın bağre ! :D hahahahahah :)~
    dunyada o kadar g.zekal# varki yapmasina gerek yok. okumadim avat kac w cekiyor bunlar o onemli. cok olmasi imkansiz zaten isinir laptopta.

performans gerektiren GPU yu bırak CPU uygulamalarında bile
    fan moduna giriyorki sorma gitsin !
    diz üstünün adı diz üstü ! ama diz üstünden kullanan
    1 tane adam bulamazsın gerçek hayatta :D
    bide şu ekran katlanıp kılavyenin arkasına bi gelsede
    eski AMİGA misali laptopu direk geniş ekran panel TV ye bağlama olayı olsa !
    piyasada masa üzeri diye teneke kutuda PC satışlarının tamamı bitecek
    ama ne zaman diye bekliyoruz işte :D
  • quote:

Orijinalden alıntı: ProjectMan

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: playstyle nvidia GPU yapıyor yapmasına ama CPU yapamıyor ! :D kendini İNTEL é satsın bağre ! :D hahahahahah :)~
    dunyada o kadar g.zekal# varki yapmasina gerek yok. okumadim avat kac w cekiyor bunlar o onemli. cok olmasi imkansiz zaten isinir laptopta.

sorma o muhabbeti gecen 15 senedir intel kullanan birine anlatmaya calistim ama ikna edemedim gene gitti intel + 540m kombinasyonlu laptop aldi.

benim ailede 370m gibi bisi kullaniyorlar fan sesinden biktim bilgisayar kapaninca kafam dinlenmeye basliyor

bende yakin zamanda bisiler yapmistimda simdi dedim bu kadar paraya degdimi diye o kadar essek gibi kart aldim 2-3 oyun oynadim. bumu dedim. eski gunleri hatirliyorumda dicemde eski degil 1 sene once biraktigim starcrafttan daha cok zevk aliyorum. oyun ureticileride artik paranin farkina varmislar.

cidden eger eski apular gibi 45-35w degerleri olursa bu performansa super olur. bu saatten sonra dekstop apularda pek onemli degil baksana koskoca gtx 550 var ya arkasinda
  • quote:

quote:

quote:

Masaüstü bitmez arkadaş
  • çok çok iyi özellikle 12 - 13" laptoplarda tek cpu olarak yada 15-17" laptoplarda 7670m ile cross olarak harika olur.. birazda APU nun CPU kısmını i5 - i7 ve yeni nesil ivy ile kıyaslasalar iyi olur..
  • quote:

Orijinalden alıntı: lapry

quote:

quote:

quote:

performans gerektiren GPU yu bırak CPU uygulamalarında bile fan moduna giriyorki sorma gitsin ! diz üstünün adı diz üstü ! ama diz üstünden kullanan 1 tane adam bulamazsın gerçek hayatta :D bide şu ekran katlanıp kılavyenin arkasına bi gelsede eski AMİGA misali laptopu direk geniş ekran panel TV ye bağlama olayı olsa ! piyasada masa üzeri diye teneke kutuda PC satışlarının tamamı bitecek ama ne zaman diye bekliyoruz işte :D
    Masaüstü bitmez arkadaş [:][:][:]

artık devir mobil (masa üzeri) devri :D
    ama sen oradaki ince noktayı anlamamışsın
    o da ayrı mesele neyse :D
  • Ultra Book lardan ziyade tabletlerde görmek isteriz yeni APU yu.
    Masaüstü yeni konsollar gelene kadar yeter de artar bile.
  • AMD boyle devam ederse Intel'in gpudaki sozde hakimiyetini bitirecek

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • yeni nesil mobil işlemci çıkıyor ama cpu testi yok... tertlerde geride olması hiç test olmamasından iyidir.. ona göre de fiyat belirlenir...
  • İlk defa dizüstü alıyorum sanırım Trinity olcak. Olurda planlarım değşir masaüstü alırsam oda Trinity olcak. AMD birde paralel işlem yeteneği kazandırırsa bu işlemcilere ortalığı dağıtır. Gerçi bu bizim işimize gelmez rekabet iyidir . CPU konusuna gelince Phenom'lara yetişmişse benim için yeterlidir. Mühendislik okuyorum. Kullandığımız programlar Dual Core ve Athlon(eski seri) işlemcilerde bile rahat çalışıyor. gerisi teferruat diyorum önemli olan GPU.

Edit : İmla

Edit 2 : Benim tahminim 35W güç çeker ama 45W çeksede sorun yok sonuçta İntel sistemlerde farklı değil. i5-2410m 35W + 540M 35W ettimi 40.

Edit 3 : 35W mış beyler. Umarım APU grafik ünitesine hızaşırtma imkanı verirler az da olsa.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi DarthÇükübik -- 25 Nisan 2012; 13:53:49 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: carloska

yeni nesil mobil işlemci çıkıyor ama cpu testi yok... tertlerde geride olması hiç test olmamasından iyidir.. ona göre de fiyat belirlenir...

grafik özellikler ortada olan bir ürün söz konusu !

dahası kapı gib i3D MARK 11 testi yetmiyormu !?

ille intel standartlarına göre ( intelin başarılı olduğu) sentetik testler ile !

pratik uygulamalarda tam anlaşılamayan test sonuçlarını mı referans alacağız !?

bunlardan en çok bilinen Pİ sayısı testi ! iyide kardeşim

oyun veya video oynarken Pi sayısının fazla bir işlevi yok ki !

pi sayede matematiksel belleğin ne şekilde kullanıldığını gösteren bir terstir.

sırf 1-2 özel matematik fonksiyonu ile değil gerçek bire bir !

örnek yiyorsa 1080p de en hızlı oynatma gösterim testi yapsınlar diyeceğim

ama onada intel yanaşmaz şimdi :D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ProjectMan -- 25 Nisan 2012; 13:01:53 >
  • Trinity ümitlerimi boşa çıkarmamış görünüyor. Anlaşılan AMD bu yaz FX hüsranını unutturacak.

İşlemci performansı dizüstü için gayet yeterli. GPU kısmında bu kadar yüksek başarıyı açıkçası beklemiyordum. CF hali benim GTX460'a kafa tutuyor resmen. Ve bütü bunları önceki seriyle aynı hatta daha az güç tüketimiyle başarıyor.
    Eğer üretim ve pazarlamada sıkıntı yaşamazsa AMD bu yıl oldukça iyi bir çıkış yakalayacak. Umarım 2000'li yıllardaki kıran kırana rekabet dönemi geri döner.

Edit: İmla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Foxbat -- 25 Nisan 2012; 13:19:44 >
  • Sevgili AMD.
    Bu mektubu sana taaa k7 500 serisi Türkiye'ye ilk girdiği zamanlardan beri AMD kullanan biri olarak yazıyorum. Zaman içinde bizi çokça mutlu edip arada bir hayal kırıklığına uğrattın. Yine çokça yerlere serilip çiğnendin. Senden vazgeçmedik. Optimumdaki başarın ve kullanımdaki hızını bilerek sentetik testlere kulak asmadık. İtiraf edeyim ki bulldozeri fiyat / performans işlemcisi değil performans işlemcisi olarak görmek isterdik. Türlü nedenlerden olmadı. Olsun...
    Trinity ile birşeyleri yeniden başardığını görüyorum. Bunun için mutluyum. Bazıları safi işlem gücünden bahsediyor. Oysaki onu kullanacakları bir otobana sahip değil iken ferrari olsun istiyorlar. Kullanmayacakları performansa kamyon yükü ile para döküyorlar. Döksünler... Sen akıllı adam işlemcisisin. Şimdi onların sadece işlemci parasına APU + GPU kombinasyonu ile yeterli performansa sahip oyun bilgisayarları da toplayabileceğiz. Değerin bilinmiyor eski dostum. Şu yaptıklarını INTEL diye yapaydın göklerden yere indirilmezdin.
    Saygılarımla. :)
  • ''Henüz resmi olarak doğrulanmamakla birlikte AMD'nin Trinity kod adlı ikinci nesil Fusion işlemci ailesinin 15 Mayıs tarihinde lanse edilmesi bekleniyor''

tam bir ay önce shiftdelete sitesi AMD Türkiye'nin ''Trinty'' lansmanında bunu söylemişti zaten yeni bişi değil...
  • Amd A10-4600m ile ilgili birçok benchmark yabancı sitelerde yayınlandı.Core i5 ile corei7 arasında performans gösterdiği söyleniyor. Ama ivy bridge yapılan testlerde çok ısındığı sandy bridge göre de kayda değer performans artışı olmadığı şeklinde yorumlar ve testlere ait görseller var. Amd'nin yine trinity apu ile yaptığı ve dünyanın birçok teknoloji sitesinden gelen editörlerin ofis uygulamaları,video düzenleme oynatma ve dosya sıkıştırma performans kıyasında ivy bridge karşısında yüzde 80 oranda trinty apunun tercih edilmiş olması da dikkat çekici bir unsur. Tamsayı hesaplamalarında da A10-4600m apunun corei7 2600k ile kıyaslanması ve Amd nin birçok masaüstü işlemcisini de gerisinde bırakması işlemci performansı konusunda Amd'nin dersine çalıştığı konusunda izlenim yaratıyor. Sadece 28nm gpu lar ile birlikte dual gpu yapılmamış olması Amd aleyhine olduğu düşüncesindeyim. Sadece 77xxm 78xxm ve 79xxm serileri 28nm gpular. Ayrıca 79xxm ve 78xxm serilerinin Amd platformunda kullanılmayacağı düşüncesindeyim ama en azından hem daha güçlü olması hem de 28nm gpunun alıcıların dikkatini çekeceğini düşünerek 77xxm serisinin de a10 platformunda görmek isterim.Umarım liano serisi gibi Türkiye de kullanıcıların beğenisine geç sunulmaz ve de çok sayıda Amd ürününü de teknoloji marketlerinde görürüz.
  • birde notebook serisi Trinty işlemcilerede VLIW4 tasarımlı gpu mimarisi baz alınıyor ve hala rekabetçi bir mimari olduğu görünüyor AMD kuvvetle muhtemel 3. nesil Fusion APU'da yani steamroller işlemcilerde PCI-ex 3.0 kontrolcü ve HD 8660G ile geleceği muhtemelen ve GCN mimari olacaktı ve asıl steamroller işlemcilerden büyük performans sıçrayışı olacaktır trinty sadece bunun habercisi ve sonuçlar bu şekilde ise amd iyi satış başarısına ulaşabilir...
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.