Şimdi Ara

SLI anakartlarda ısı pompalı çipset soğutucu ; JingTing TJS0005

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
0
Favori
2.208
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Tayvanlı bir üretici olan JingTing, ülkemizde ki kullanıcılar tarafandan pek bilinen bir donanım üreticisi değil. Fakat yeni geliştirdiği çipset soğutucusu TJS0005 hakkında bilgi edindikten sonra bu uzak doğulu üreticiyi yakından tanımak isteyeceğinize eminim. TJS0005, Nforce 4 ve SLI anakartlarda kullanıcıların sıkıntı yaşamalarına neden olan gürültücü çipset soğutucusunun, ekran kartının çipset soğutucusu üzerine gelmesi nedeni ile daha büyük ve sessiz olan başka bir soğutucu ile değiştirilememesi sorununu ortadan kaldırıyor.

ASUS'un A8N-SLI Premium anakartlarında olduğu gibi ısı pompası (heatpipe) teknolojisinden yararlanan TJS0005, SLI sistemlerde kullanılabilmesi için ekran kartının altında kalan kısım küçük, ısının taşındığı ve soğutmanın yapıldığı kısım geniş ve büyük olacak şekilde tasarlanmış.

Resimler HardwareXL.com'dan alınmışlardır

Çipset üzerine oturan bakır taban, bu bakır tabana bir ucundan sıkıca perçinlenmiş diğer ucunda 30 adet alüminyum plaka bulunan bir ısı pompası ve 4 cm lik fandan oluşan TJ0005, beraberinde gelen vidalama seti sayesinde her anakarta rahatlıkla takılabiliyor. HardwareXL.com'da yapılan ürün incelemesinde TJS0005, ASUS A8N SLI-Deluxe anakarta sorunsuz bir şekilde montajlanmış ve ekran kartları ile herhangi bir sıkıntı yaratmamış. Fakat DFI SLI-DR Expert anakartda soğutucunun Nvraid sata bağlantıları üzerine gelmesi nedeniyle L tipi sata bağlantı kabloları kullanılması gerekmiş. Tabi L tipi sata kablolara ihtiyaç duyulması gürültücü bir fanla çalışmanın yanında hiç önemsenmiyecek bir sorun.

TJS0005'in sahip olduğu 40mm lik fan sizi korkutmasın. En yüksek hızı olan 4300RPM'de dahi 21dBA gürültü çıkartan fan, HardwareXL.com editörü tarafından oldukça sessiz bulunmuş. Özellikle stok fanla arasında büyük farklar olduğu belirtilmekte. Sitede Lian-Li V1000B kasa içersine kurulu AMD 3500+ ın takılı olduğu Asus A8N SLI Deluxe ile yapılan testlerde TJS0005, standart çipset fanı ve Zalman NB47 ile karşılaştırılmış. Test sonuçları gösteriyor ki TJS0005, hem sessiz hem de standart çipset soğutucuya göre en az 6 derece fark atabilen oldukça başarılı bir ürün.

www.jingting.com.tw 'i ziyaret ederek hakkında daha fazla teknik bilgiye ulaşabileceğiniz TJS0005 hakkında fiyat ve bulunabilirlikle ilgili bir bilgi bulunmamakta. TJS0005, çipset soğutucusunun sesinden ve performansından şikayetçi olan fakat ekran kartı altında kalmasından dolayı değiştiremeyenler için oldukça ilgi çekici ve yararlı bir ürün. Bazı becerikli kullanıcıların sırf çipset soğutucusunun gürültüsünden kurtulmak için CM Hyper 6 gibi CPU soğutucularını modifiye ederek çipset soğutucusuna dönüştürdükleri düşünülürse, eğer iyi bir dağıtım ve pazarlama yapılırsa ürünün iyi bir satış oranı yakalayacağını tahmin etmek zor değil.

Sayfanın Linki : http://www.hardwarexl.com/

• gerçekten güzel bi ürün.ama bence uzun kartlarda yinede problem çıkartacak bi ürün.ve bence sli expertte de problem çıkartacak gibi duruyo resimde dikkat ettimde.ama iyi genede.tabi tr de olmadıgı için pek ilgilendirmiyo.
  • İşte aradığım ürün.

Ama cemalefendinin dediği gibi bulunabilirliği zor.
  • quote:

Orjinalden alıntı: cemalefendi

gerçekten güzel bi ürün.ama bence uzun kartlarda yinede problem çıkartacak bi ürün.ve bence sli expertte de problem çıkartacak gibi duruyo resimde dikkat ettimde.ama iyi genede.tabi tr de olmadıgı için pek ilgilendirmiyo.

Ürün DFI SLI Expert'de sorun çıkarmıyor sadece Sata bağlantıların üzerine doğru geldiğinden L tipi sata kablo gerekiyor. Uzun ekran kartı derken 7800 GTX'den veya x1900xtx den daha uzun bir ekran kartından söz ediyorsanız tabi öyle bir ekran kartı bulurda takarsanız sorun çıkartacaktır
  • quote:

Orjinalden alıntı: Diabelica

İşte aradığım ürün.

abi sen hala forumda mısın? gözlerim yaşardı
  • quote:

Orjinalden alıntı: King_Arthur

quote:

İşte aradığım ürün.

abi sen hala forumda mısın? gözlerim yaşardı

Buradayım tabi ki ama genelde oyun bölümüne takıldım son zamanlarda.

Gerçi overclock/soğutma forumunu sürekli takip ettim ama pek bir şey yazmadım.

Birde biraz daha standart kullanıcı oldum bu ara.

Elimdeki 3000+ + 2 GB twinmos ve 7800GT aldığımdan beri tamamen default olarak kullanıyorum.

Bu aralar sadece sessizleştirmeye çalışıyorum makineyi.Birde kasayı modlamaya çalışıyorum.

• quote:

Orjinalden alıntı: Speed-Step

quote:

Orjinalden alıntı: cemalefendi

gerçekten güzel bi ürün.ama bence uzun kartlarda yinede problem çıkartacak bi ürün.ve bence sli expertte de problem çıkartacak gibi duruyo resimde dikkat ettimde.ama iyi genede.tabi tr de olmadıgı için pek ilgilendirmiyo.

Ürün DFI SLI Expert'de sorun çıkarmıyor sadece Sata bağlantıların üzerine doğru geldiğinden L tipi sata kablo gerekiyor. Uzun ekran kartı derken 7800 GTX'den veya x1900xtx den daha uzun bir ekran kartından söz ediyorsanız tabi öyle bir ekran kartı bulurda takarsanız sorun çıkartacaktır

yok abi.orada resimde dikkat ettimde dfi da öyle sola dönik takmışlar.sli yaprken kesin roblem çıkartır gibi duruyo.üsttekinde problem yapmasa bile sli yaptıgında problem çıkartacak gibi duruyo o yüzden dedim.belkide yanlış gömüşümdür

• Resimin hemen ardında bu şekilde taktığımızda PCIe x16 slotlarından biri kapanıyor fakat 45 derece döndürüp taktığımızda (ASUS'da olduğu gibi) SATA portlarının üstüne geliyor yazıyor. SATA portlarının üzerine gelmesi de L tipi bir sata kablosuyla çözüme kavuşturulacak bir sorun
  • konu başlığı "ısı pompalı" yerine "ısı borulu" olsaymış daha iyi olurmuş

ayrıca ürünün pek de fazla artısı yok hatta birkaç derece için deymez akmaya, bir de uzun ekran kartı takınca deli edecekse salla boşver almayın (kısa kart kullanacaksanız alabilirsiniz).

çift ısı borulu olsaymış performansı süper olurdu ama adam nedense akıl edememiş
  • Burada asıl çönemli olan sessizlik bence.

Ve bu ürünün fansız bile kullanılabileceğini düşünüyorum.Kasanın ön alt tarafında bulunan fanla bile makul değerlerde soğutma sağlayabileceği kanaatindeyim.

Msi K8N SLI anakartım var ve kuzey köprüsünün gürültüsünden sıkıldım artık.

Ya bu ürünü arayacağım yada ısı borulu bir işlemci soğutucusu alıp modlayacağım bende.

Ayrıca bir not bu sistemin aynısını Shuttle SFF sistemlerinde işlemciyi soğutmak için kullanıyor.Patent onlara ait aslında..:D

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Diabelica -- 23 Şubat 2006 14:06:01 >
  • ya bırakın bu çözümleri huzur işin ıslak tarafında

• King ben susoğutmadanda soğudum artık.

Makinayı sürekli açık bırakıyorum.Ya sızdırma olursa ya pompa bozulursa ya radyatör fan bozulursa stresi yetiyor bana.Bench için amenna elimde zaten bir tane Waterbox var yatıyor kenarda.Gerekirse onu kullanırım.

Ama sürekli kullanım için benim gözüm korktu.(Birkaç aksilik yaşadımda)
  • quote:

King ben susoğutmadanda soğudum artık.

Makinayı sürekli açık bırakıyorum.Ya sızdırma olursa ya pompa bozulursa ya radyatör fan bozulursa stresi yetiyor bana.Bench için amenna elimde zaten bir tane Waterbox var yatıyor kenarda.Gerekirse onu kullanırım.

İşte benimde susoğutma düşünmememin tek nedeni bu !! Heran bozulma korkusu ile geceleri doğru düzgünü açık bile bırakamıyorsun

Kaliteli bişey kullanmak istiyorsanda çok fazla para harcaman gerek

• quote:

Orjinalden alıntı: ZİW®O

quote:

King ben susoğutmadanda soğudum artık.

İşte benimde susoğutma düşünmememin tek nedeni bu !! Heran bozulma korkusu ile geceleri doğru düzgünü açık bile bırakamıyorsun

Kaliteli bişey kullanmak istiyorsanda çok fazla para harcaman gerek

arkadaşlar basit olarak kurabileceğimiz bir devre ile çok kolay koruma yapılabilir pompa fan vs. bozulduğunda ne olacak su ısınacak koyacağınız sıcaklık kontrol rölesi ile bu işi çok kolay önleyebiliriz...

sızdırma olayına birşey diyemicem şans galiba....ped koysak

• sıcaklık konrtol rölesine bile gerek yok işlemcinin su soğutma normal çalışırken asla ulaşamayacağı bir sıcaklık değerini girin bios'a. o sıcaklıkta hemen kapasın bilgisayarı otomatikman

mesela benim işlemci 35C yi geçemez.. geçerse sorun var demektir şu anda.. o zaman ben shutdown temperature olarak 38-40 gibi bi değer girersem BIOS a.. bu sorun çözülmüş olmaz mı?
  • quote:

sıcaklık konrtol rölesine bile gerek yok işlemcinin su soğutma normal çalışırken asla ulaşamayacağı bir sıcaklık değerini girin bios'a. o sıcaklıkta hemen kapasın bilgisayarı otomatikman

mesela benim işlemci 35C yi geçemez.. geçerse sorun var demektir şu anda.. o zaman ben shutdown temperature olarak 38-40 gibi bi değer girersem BIOS a.. bu sorun çözülmüş olmaz mı?

Su sızdırırsa nolucak ?

Ayrıca su soğutmanın sorunları ile uğraşmak büyük zaman alıcaktır

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ZiveR -- 23 Şubat 2006 14:56:41 >
  • Susoğutma ile ilgili yaşadığım birkaç problem yazayım...

Thermaltake bigweater ilk kullananlardan biriyim.Pompa 2. günü bozuldu.Biostan zaten ayarlı durumda olduğundan makina kapandı.Kayıp yok ama bir sürü downloadum güme gitti.

Waterbox kullanırken kısmet işte radyatörün önündeki 12 cmlik fan bozuldu.Kompresör inanılmaz ısındı.Cpu sıcaklığını bile geçmiştir tahminimce.Makina gümleyecek zannederken Allahtan gene anakart bios koruması devreye girdi ve kapandı.

Gene kullandığım Zalman bloğun kelepçelerinden birisi su sızdırdı.Allah' tan hiçbişey olmadı ama yaşadığım panik bana kaldı.

En son olarak su soğutma haznesi olarak kullandığım kovadan hortum çıkmış bütün suyu odanın içine pompalamış.Halıflex kaplı oldğu için acaip zor oldu kuruması ayrıcada koku oluştu.

Baya bir kısmetsizlik yaşadım bu yüzden susoğutmaya artık bench amaçlı ok ama günlük kullanımda sıcak bakmıyorum.

• quote:

sıcaklık konrtol rölesine bile gerek yok işlemcinin su soğutma normal çalışırken asla ulaşamayacağı bir sıcaklık değerini girin bios'a. o sıcaklıkta hemen kapasın bilgisayarı otomatikman

yani aslında doğru ama ne bileyim ısınan su hemen işlemciye etkisini gösterirmi??

ama genede sonuçta istemediğin bir ısıya ulaşınca işlemci kapatılabiliyor doğru ya

quote:

Orjinalden alıntı: ZİW®O
    Su sızdırırsa nolucak ?

Ayrıca su soğutmanın sorunları ile uğraşmak büyük zaman alıcaktır

bence o riski göze alacak kadar zevkli ve heyecan verici biraz daha bilgi toplayabilirsem hemen başlıyorum

• diablelica sen acaip sorun yaşamışın harbi bahtsızmışın bu konuda dostum

sızdırma olayı bence en baştan önlemler iyi alınırsa asla olmaz.. benim son 2 yıldır başıma gelmiyor kullandığım rekorlar sayesinde. takmatik rekor kullanın mutlaka hortumları çok iyi kilitliyorlar, asla su sızmıyor. kelepçe vs. derdi kalmıyor
  • quote:

diablelica sen acaip sorun yaşamışın harbi bahtsızmışın bu konuda dostum

Valla öyle oldu birde bu bench işlerinin artık zıvanadan çıktığınıda görünce biraz daha kenara çekildim.Maddi olarakta teknolojiye yetişme şansımda yok..Bu yüzden su yada hava soğutmanın tek farkı su soğutmanın sessiz< olması benim açımdan.Onada şimdilik katlanıyorum bakalım.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.