Şimdi Ara

hangi çamaşır deterjanını kulanyorsunuz? (76. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
3.033
Cevap
42
Favori
534.631
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
2 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 7475767778
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Arielin yeni olup olmadığını nasıl anlayabiliriz. Ambalaj mı değiti yoksa.
  • Paketi değişti resmini çekip instagramdan paylaşırım. Önceden arielin içindeki kırmızı yuvarlak partiküller yeşil olmuş.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: alaçatı

Yeni Arieli instagramdan paylaştım. Merak edenler varsa girip bakalilir. :)

• 7 kg rinso aldik hatunla adese de 17.90 etiket fiyatina aldim . Gecen gunde Bimde 2 adet siyahlar ve renkliler icin pover 15 tl verdin

• çamaşır yumuşatıcısının zararlarından dolayı migrostan frosch aldım. deterjanlar bitsin onlarıda değiştireceğim. Yumuşatıcının sanırım deterjandan daha fazla zararı var.
  • quote:

Persilin fiyatı baya iyimiş, carrefour yakın olsaydı alırdım 1 tane.
    Geçen sefer sipariş verdiğim 7+7 kilo ariel bitmek üzere. Bir daha deterjan ihtiyacım olursa zannedersem persil alırım, arielden hiç memnun kalmadım.

migrosta 8 kg persil 14.90 dı arkadaşta oradan almış sanırım.

16 kg sı 29,80 kuruşa geliyor ki carrefourdan daha avantajlıydı. ama dün bitti kampanya.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Eternafelicity

quote:

Eski seride tanecikler kırmızıydı, başka granüller de eklenmiş sanırım. Şuan kullandığımız eski seri Ariel parlak renkler balkon perdesindeki güvercin dışkısının bıraktığı kalıntıyı temizleyememiş leke olduğu gibi duruyor. Yeni seride umarım renklilerde leke çıkarma durumu daha iyidir.
  • Bugün Migros'tan yeni seri Ariellerin 450gr'lık paketlerinden aldım 3 liraya denemek için. Çamaşırlar yıkadı ve kalan koku muhteşem. Yıkanırken bile etrafa koku yayılıyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: mstfOkdm17

Bugün Migros'tan yeni seri Ariellerin 450gr'lık paketlerinden aldım 3 liraya denemek için. Çamaşırlar yıkadı ve kalan koku muhteşem. Yıkanırken bile etrafa koku yayılıyor.

Geçen sayende görüp hepsiburadadan 35 liraya 80li Quantum tablet aldım, teşekkür ederim Gerçi henüz gelmedi ama.

• quote:

Orijinalden alıntı: egenin_efesi

quote:

quote:

Eski seride tanecikler kırmızıydı, başka granüller de eklenmiş sanırım. Şuan kullandığımız eski seri Ariel parlak renkler balkon perdesindeki güvercin dışkısının bıraktığı kalıntıyı temizleyememiş leke olduğu gibi duruyor. Yeni seride umarım renklilerde leke çıkarma durumu daha iyidir.

Deterjan içeriğinde değişiklik yapmışlar. Güvercin dışkısı kolay çıkmaz asitli olduğu için.

bu arada bugün markette Alo matiğin içeriğine baktım. %15 oksijen bazlı ağartıcı yazıyordu. Ama yeni alo mu eski mi anlamadım.

• oksijen bazlı ağartıcıdan kasıt hidrojen peroksittir genellikle ve redoks potansiyeli son derece düşüktür ( redoks potansiyeli yükseldiğinde paslandırma ve bozucu/çürütücü etkiler oluşur , redoks potansiyeli yüksek ağartıcılara örnek olarak çamaşır suyu / sodyum hipoklorit ve sodyum klorit gösterilebilir ). Redoks potansiyeli yüksek ürün kullanıldığında tehlikeli atıklar ve renk dalgalanmaları , lekeler oluştuğu gbi kumaş da genellikle hasar görür.
    otel , hastane vb . profesyonel kullanıma dönük dokuma ürünlerinde şu şeklde açıklama vardır : "Optik Beyazlatma , Gazze, Kalender ve Merserize ve Sanfor yapılmıştır.
    Butun beyaz kumaslar Peroksit Kasar isleminden gecmistir.
    En yüksek sıcaklık 60°C
    Klorlama uygulanamaz. "
    Açıklamak gerekirse optik beyazlatma genelde çivitle yıkamayı ifade eder , o bir çimdik çivit ilavesiyle yıkama kumaşı bembeyaz algıaltır aslında mavi olmasına rağmen.
    Gazze kumaş tüylerinin yakılması , havların yokedilmesidir.
    Kalender bir nevi cilalamadır Gazze sonrası , kumaşı parlatır.
    Merserizasyon her zaman uygulanmayan, ön terbiye işlemlerine, daha çok yüksek kaliteli mamullerde ( bluzluk ve üst giyim poplinlerde ) veya boyalı ve baskılı malların boya verimini arttırmak üzere ilave edilen bir prosestir.
    Merserize prosesi, pamuğun makinelerde bir yandan gerilim altında tutulurken bir yandan da yüksek konsantrasyonda NaOH (kostk soda ) çözeltisiyle muamele edilmesi diye tanımlanabilir.
    Sanfor kumaşın yıkanıp kurutulması ve çekmesinin tamamlanmasıdır.
    Son olarak Peroksit Kasar işlemi yapılır ki bu kumaşı beyazlatır .Peroksitten kasıt bildiğimiz oksijenli sudur.
    H2O2 ağartması sonucu ortaya tehlikeli atıklar çıkmaz ve kumaş üzerinde yıpranma ya da lekeler oluşturmaz. Hidrojen peroksit soğuk ve sıcak olmak üzere iki şekilde uygulanabilir. Ve bu ağartma işlemi alkali veya asidik ortamda yapılabilir. Ancak alkali ağartma daha yaygın olarak kullanılmaktadır.
    Kasar işlemi kumaşlara şu özellikleri kazandırmak için uygulanır :

Haşıl, pektin, mum, katalik maddeler gibi safsızlıkların düzgün bir şekilde uzaklaştırılması.
    Düzgün bir beyazlık derecesi eldesi.
    Daha iyi boya nakli için, düzgün şekilde şişmiş lifler.
    Sabit bir pH.
    Düzgün bir atık nem yüzdesi.
    Düzgün bir su emme yeteneği.

Bu kadar detaydan sonra tavsiye kısmına geleyim :

Beyaz çamaşırlar için eczaneden litrelik oksjenli su getirtmesini isteyeblirsiniz ( cam şişede almayın 14 TL dahi fiyat çekebliyorlar , öte yandan Dr. Lucas maksmum 6.5 TL , TıpKimsan 2.77 TL fiyatlı 1 litre plastik şişede )
    Ya da %3lük oksijenli su yerine kozmetik depolarından , kuaförlerden , elektoronik servislerinden veya eczaneden Perhidrol olarak talep edebilirsiniz , fiyat yakın rakamlardao lacaktır 2-6 TL gibi litresi için ama farkı en az %30 veya % 50 lik peorksit içermesidir , daha yoğundur.
    Kuaförlerde , kozmetikçilerde genelde " oriel " olarak bilinir.
    Oksjenli su kumaşı yıpratmayan, hiç br tehlikeli atık üretmeyen sağlıklı bir ağartıcıdır .

Renkli çamaşırda dezenfektan olarak ilave edecekseniz çamaşır suyunu alıp tamamen ıslandıktan sonra ilave edin veya yumuşatıcı gözüne koyun.Bu renk solmalarını engeller.

Bir başka ağartıcı : Çamaşır sodası

Ve son olarak hem renkli hem beyazlar için leke çıkarıcı olarak bildiğimiz aspirin. 3-5 tane aspirini suda ezin ve lekeye sürün , bekletin ya da aspirinli suda çamaşırı bekletin , özellikle deodorant stickleriinin lekesinde faydasını görürsünüz.Arkasından normal çamaşır yıkama işlemi yapın.

• candogan62 C kullanıcısına yanıt
    Kipa'da 10 kg Ace bahar kokulu toz deterjan 16.90 Tl. :)

• sarhosumgel S kullanıcısına yanıt
    Oksijen bazlı ağartıcı içeren toz ya da sıvı leke çıkarıcı kullansak olmaz mı? Ariel kosla gibi...

• quote:

Bedava resmen, yolum Kipaya düşerse alayım hemen :) Ama bana Kipa çok uzak, anneme söylerim belki o Viaport'tan alır.
  • Sevgili candogan kurutma makinesi bölümünde bir şey sordum. Yanitlar misin?undefined

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi t@rik -- 12 Ekim 2014; 11:57:54 >
    < Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: t@rik

Sevgili candogan kurutma makinesi bölümünde bir şey sordum. Yanitlar misin?undefined

Cevapladım
  • quote:

Orijinalden alıntı: emrahsnr

Oksijen bazlı ağartıcı içeren toz ya da sıvı leke çıkarıcı kullansak olmaz mı? Ariel kosla gibi...

kosla oxi action olarak tanıtılan bir ürün . Material Safety Data Sheet ( MSDS ) belgesine göre (https://www.thamesmeadonline.co.uk/downloads/RC0615.pdf )

içeriği şu : sodium percarbonate %30 , sodium carbonate %30 , alcohol ethoxsylate %5 , sodium alkyl sulphate %5 , sodium LAS %5 , protease %5 , lipase %5 , amylase %5 , mannanase %5 enzimleri , parfüm..

Avrupa Birliği ürünü tehlkeli olarak sınıflamıştır Euro Directive 99 / 45 / EC koduna göre.

Yutulduğunda , solunduğunda zararlı ve cilde temasında tahriş edici , gözlerde hasar verici olarak kodlanmıştır. Yutulma halinde kusturmayı takiben en yakın zehirlenme tedavi merkezine gidilmeli , solunduğunda derhal temiz havaya çıkılmalı , bulantı başdönmesi vb geçmediyse en yakın tıp merkezine gidilmeli.

Protease enziminin akciğer kanseriyle , lipase ve amylase'ın beyin , göğüs , deri , rahim içi kanserler , pankreas kanseri ile yakın lşkler olduğunu da belrteyim.
    Bu enzmleri vücut doğal kaynaklardan da alır ve kendisi de üretr. Problem olmaması gerekn miktarlarda kullanımından kaynaklı olduğu gibi genellikle gdolu soyadan sentezlenmeleri ve denature olmalarıdır , denature haldeyken ilgili enzimler kanserojene dönüşmektedirler. HIV ( aids) vrüsü gbi br dizi organzmanın insan ve hayvan vücudunda davranış şeklini değiştrmekte ve vücut bağışıklık sistemini güçsüz düşürmekteler.

haliyle ne kadar az kimyasal o kadar sağlık .bu tür ürünlerden mümkün mertebe uzak durmanızı öneririm.
    kullandıysanız çamaşırları bol bol durulatın , cildinize temas ettiyse defalarca yıkanmaktan çekinmeyin. koklamayın .

• quote:

Fiyat çok iyi dün ben de alacaktım, renklilerde kullanırız diyordum içinde ağartıcı olduğu için almadım.
  • candogan62 C kullanıcısına yanıt
    Carrefour'da da halen 16,90, o daha yakın sana :)
  • sarhosumgel S kullanıcısına yanıt
    ben pek anlayamadım. elbette yutulduğunda , gözlere değdiğinde böyle etki yapar. gıda değil ki bu. tamamen doğal yeşil zeytinyağlı sabun da gözlere değidiğinde yakıyor ya da rendeleyip yuttuğunuzda zararlı. aynı tehlike, herhangi bir çamaşır deterjanını, bulaşık deterjanını da yiyip içtiğinizde mevcut.

sizin tavsiye ettiğiniz çamaşır sodası ya da oksijenli su; yutulduğunda, gözlere değdiğinde, cilde temas ettiğinde zararlı olmuyor mu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi emrahsnr -- 11 Ekim 2014; 17:00:37 >
  • 
Sayfa: önceki 7475767778
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.