Şimdi Ara

Nokia, 2012 yılı 1. çeyrek finansal raporunu paylaştı: Durumlar iyi görünmüyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
102
Cevap
0
Favori
7.319
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Nokia, 2012 yılı 1. çeyrek finansal raporunu paylaştı: Durumlar iyi görünmüyor

Finlandiya merkezli cep telefonu üreticisi Nokia, 2012 yılı birinci çeyrek finansal raporunu resmi internet sitesi üzerinden paylaştı. Finansal tablolara genel olarak baktığımızda Nokia açısından durumun iyi görünmediğini söylemek mümkün.

Paylaşılan güncel bilgilere göre Nokia, 2012 yılının birinci çeyreğinde 4 milyar 246 milyon Euro'luk net satış gerçekleştirilmiş. Net satışların 1 milyar 704 milyon Euro'sunu akıllı telefonlar, 2 milyar 311 milyon Euro'sunu Java platformlu cep telefonları oluşturuyor. Java platformlu cep telefonlarından elde edilen satış geliri, 2011 yılının birinci çeyreğine göre %32, 2011 yılının dördüncü çeyreğine göre %24 düşmüş. Akıllı telefonlardan elde edilen satış geliri ise 2011 yılının birinci çeyreğine göre %52, 2011 yılının dördüncü çeyreğine göre %38 düşüş sergilemiş. Özetle akıllı telefon cephesindeki kan kaybı daha yüksek.

Bu bilgilere ek olarak Nokia, 2012 yılının birinci çeyreğinde 82.7 milyon adet mobil cihaz satışı yapmış. Satışların 70.8 milyonunu java platformlu cep telefonları, 11.9 milyonunu akıllı telefonlar oluşturuyor. Java platformlu cep telefonu satışları, 2011 yılının birinci çeyreğine kıyasla %16, 2011 yılının dördüncü çeyreğine kıyasla %25 düşmüş. Akıllı telefon satışları ise 2011 yılının birinci çeyreğine kıyasla %51, 2011 yılının dördüncü çeyreğine kıyasla %39 düşmüş. Nokia'nın mobil cihazlardan faaliyet zararı ise 219 milyon Euro seviyesinde. Firmanın toplam zararı ise 1 milyar 340 milyon Euro'yu buluyor.

Nokia, 2012 yılı 1. çeyrek finansal raporunu paylaştı: Durumlar iyi görünmüyor

• Ne hallere düştün Nokia.
  • win7 li telefonları iyi üretebilirsin ama pazarlaman çok kotu nokia ilk çıkardığın win7 li telefonlar neredeyse 1 yıl olacak daha türkiyeye gelmedi... tüm dünyaya aynı anda piyasaya sürsen bu kadar düşmez...
  • Nokia türkiye pazarına güvenip kendini geliştirmedi sonrada samsung tarafından feci şekilde ezildi bana kalırsa bundan 1 veya 2 ay sonra nokia batar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RC3 -- 19 Nisan 2012; 16:14:12 >
  • hey gidi koca Nokia ne hallere düştün

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Kamerası güzel telefon yapmak yetmiyor demek ki :)
  • düşüş devam edecek
  • 219 milyon euro zarar bu gidişle daha çok zarar eder
  • beter ol nokia..
    o cevap vermeyi bilmeyen müşteri desteği ve symbian ile bir yere varamazsın.. windows phone işletim sistemine güvenip ikinci sınıf sistem telefonu millete satmaya çalışıyorsun..
    sektöre yeni girenler bile 2 - 4 çekirdek işlemcili cihaz çıkarırken bu nokia neyine güveniyorsa telefonlarına hala 256mb ram koyuyor.
  • simbianda bu kadar israrci olmasaydi boyle olmazdi ah nokia ah okuyunca icim acidi yemin ediyorum ı
  • quote:

Orijinalden alıntı: DH Misafiri

beter ol nokia..
    o cevap vermeyi bilmeyen müşteri desteği ve symbian ile bir yere varamazsın.. windows phone işletim sistemine güvenip ikinci sınıf sistem telefonu millete satmaya çalışıyorsun..
    sektöre yeni girenler bile 2 - 4 çekirdek işlemcili cihaz çıkarırken bu nokia neyine güveniyorsa telefonlarına hala 256mb ram koyuyor.

bu kadar çamur atmayın almayın ama aldırtmamazlık yapmayın.
  • symbian ile yola devam deseydi bile windows'tan iyidi..
  • Tasarım departmanı cacık, donanım departmanıda cacık, yazılım departmanı da cacık(win hariç). Bence nokia şu an iyi bile sayılır. Yakında çekirdek kullanıcı kitleside yokolunca apple ya da sammy filan alır nokiayı...
  • ölümü symbiandan değil düşük çözünürlüklü ekran ve terkedilmiş zayıf donanım kullanmasından olacak. yoksa şu an ki symbianı sgs 2'ye cihazın tek çekirdeğini kapatıp yükleyin emin olun sgs 2 ile aynı perfomansı verir. ama bu nokia işte. diyecek bişey bulamıyorum

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ahmetdemirci -- 19 Nisan 2012; 16:51:16 >
  • Sorun Symbian'da değil Nokia'nın kullanmakta ısrar ettiği düşük donanım konfigürasyonunda. Milletin artık öncelikleri değişti. Tüketiciler için kamera ikinci planda. Ilk önce donanıma, yazılıma bakıyorlar. Donanıma bakınca direkt olarak kaybettiği için insanlar bakmıyor bile yüzüne. 2012'ye gelinmis hala Symbian cihazına (808 PV) ARM11 işlemci koyuyor. Bu işlemciden hala neyin performansını bekliyorlar anlamıyorum. Yakında Dual-Core Cortex-A15 cihazlar çıkacak. Bunlar güzelım sistemi ARM11'e mahkûm ettiler. Müstehak bunlara. Bu söylediklerimizi eşşeğe söylesek o bile anlardı.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: sugar_klavyeci

Sorun Symbian'da değil Nokia'nın kullanmakta ısrar ettiği düşük donanım konfigürasyonunda. Milletin artık öncelikleri değişti. Tüketiciler için kamera ikinci planda. Ilk önce donanıma, yazılıma bakıyorlar. Donanıma bakınca direkt olarak kaybettiği için insanlar bakmıyor bile yüzüne. 2012'ye gelinmis hala Symbian cihazına (808 PV) ARM11 işlemci koyuyor. Bu işlemciden hala neyin performansını bekliyorlar anlamıyorum. Yakında Dual-Core Cortex-A15 cihazlar çıkacak. Bunlar güzelım sistemi ARM11'e mahkûm ettiler. Müstehak bunlara. Bu söylediklerimizi eşşeğe söylesek o bile anlardı.

o değilde şu symbian'ı birisi nokianın elinden kurtarsa. güzelim sistem telef olacak !...
  • O kadar büyük bir firmaki hala adından söz ettiriyor.
    Korkarımki 3-5 sene sonra adını dahi duymayacağız
  • anlaşıp mı yazıyorsunuz bilmiyorum? symbian'ı 2dkda güzel yaptınız. nesi güzel yahu dümdüz bir sistem tonla eksiği var. ios bile 3d arayüz eksikliğiyle geri kalmaya başladı ve ancak 6'yla belki tekrar heyecanlandıracak... symbian ios'un tırnağı bile değilken bir anda "güzelim sistem" oluyor...
  • quote:

Orijinalden alıntı: ahmetdemirci

quote:

Sorun Symbian'da değil Nokia'nın kullanmakta ısrar ettiği düşük donanım konfigürasyonunda. Milletin artık öncelikleri değişti. Tüketiciler için kamera ikinci planda. Ilk önce donanıma, yazılıma bakıyorlar. Donanıma bakınca direkt olarak kaybettiği için insanlar bakmıyor bile yüzüne. 2012'ye gelinmis hala Symbian cihazına (808 PV) ARM11 işlemci koyuyor. Bu işlemciden hala neyin performansını bekliyorlar anlamıyorum. Yakında Dual-Core Cortex-A15 cihazlar çıkacak. Bunlar güzelım sistemi ARM11'e mahkûm ettiler. Müstehak bunlara. Bu söylediklerimizi eşşeğe söylesek o bile anlardı.

o değilde şu symbian'ı birisi nokianın elinden kurtarsa. güzelim sistem telef olacak !...

Symbian ın geliştirilmesini Accenture adlı firmaya bırakmıştı. Symbian ile ilgili ümitlenmemek lazım. Netice bir kaç sene içinde sonlandırılacak bir sistem.
    ----

Nokia WP 8 ile durumu düzeltti - düzeltti, aksi halde parlak görünmüyor durumlar. WP 7 ile ivme alamayacağını o kadar söyledik ama öyle böyle dendi. Netice ortada. Bu gidişle sıradan bir telefon üreticisi konumuna düşebilir.

• quote:

Orijinalden alıntı: ahmetdemirci

quote:

Yanlış hatırlamiyorsam zaten biri devraldı ama adını tam bilmiyorum. Nokia'ya cidden üzülmüyorum MeeGo ve Symbian'ı terkettiği için daha beter olsunlar. Symbian tarihin tozlu sayfalarına karışacağı için üzüluyorum. Zaten MeeGo'yu çöpe attılar daha beter olsunlar.

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.