20 yaş üzeri araçlar hurdaya
62 Cevap20366 Görüntüleme2 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

1403 Mesaj
17 Nisan 2012; 15:45:04 

20 yaş üzeri araçlar hurdaya
Devlet, 20 yaş üzerindeki araçların hurdaya ayrılmasını teşvik edecek. Vergisinin yüzde 25'i ödenen aracın tescil kaydı silinecek.

http://ekonomi.milliyet...012/1529378/default.htm

2012 Passat TDİ DSG Comfortline

"Nefret Ettiğimiz İşlerde Çalışıp Gereksiz Şeyler Alıyoruz. Bizler Tarihin Ortanca Çocuklarıyız. Bir Amacımız Yada Yerimiz Yok.. Ne Büyük Savaşı Yaşadık... Ne de Büyük Buhranı.. Bizim Savaşımız Ruhani Bi Savaş.. En Büyük Buhranımız; Hayatlarımız.."

1403 Mesaj
17 Nisan 2012; 15:46:03 

Başbakan Yardımıcı Ali Babacan ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek düzenledikleri ortak basın toplantısında Tasarruf Teşvik Paketi'nin detaylarını açıkladı.

Pakette yer alan detaylardan biri de 20 yaş üzeri araçlara getirilecek yeni uygulamayla ilgili. Bakan Şimşek, 20 yaş üzerindeki araçların hurdaya ayrılmasını da teşvik edeceklerini vurgulayarak, şu bilgiyi verdi:

”Karayolu taşımacılığında karbondioksit emisyonunun azaltılması ve ömrünü tamamlamış taşıtların hurdaya ayrılarak bertaraf edilmesi amacıyla daha önce geçici süreli olarak yapılan 20 yaş ve üzeri taşıtların hurdaya ayrılması halinde, biz bu yeni düzenlemeyle taşıt sahipleri adına tahakkuk eden Motorlu Taşıtlar Vergilerinin yüzde 25’inin ödenmesi şartıyla, kalan vergi aslı, gecikme zammı, gecikme faizi, vergi cezaları ve tescil plakasına kesilen idari para cezalarının tamamının tahsilinden vazgeçeceğiz ve taşıtın tescil kaydının silinmesi uygulamasını getireceğiz.”

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan, "Maliye Bakanlığı'nın hurda teşvik düzenlemesi binek araçları hedefliyor" dedi.

2012 Passat TDİ DSG Comfortline

"Nefret Ettiğimiz İşlerde Çalışıp Gereksiz Şeyler Alıyoruz. Bizler Tarihin Ortanca Çocuklarıyız. Bir Amacımız Yada Yerimiz Yok.. Ne Büyük Savaşı Yaşadık... Ne de Büyük Buhranı.. Bizim Savaşımız Ruhani Bi Savaş.. En Büyük Buhranımız; Hayatlarımız.."

4347 Mesaj
17 Nisan 2012; 15:48:56 

Emisyon azaltacaklarmış bizde yedik

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
17 Nisan 2012; 15:50:19 

ne diyor bu yav. 87 doğan var eniştede orjinal klimalı. fabrikadan yeni çıkmış kadar temiz. toz kondurmaz aracına. 15 bin tl istiyor onu ödeseler bile aracından ayrılmaz.

4347 Mesaj
17 Nisan 2012; 15:52:56 

quote:

Orijinalden alıntı: Life Eternal

ne diyor bu yav. 87 doğan var eniştede orjinal klimalı. fabrikadan yeni çıkmış kadar temiz. toz kondurmaz aracına. 15 bin tl istiyor onu ödeseler bile aracından ayrılmaz.

o devam etsin 15 bin istemeye

10476 Mesaj
17 Nisan 2012; 15:56:34 

Otomotiv şirketleri de 20 yaşındaki arabaya yedek parça üretmekten kurtulur. Her taraftan tasarruf sağlanır.

Arabam yok ama 1.5 DCI Dacia Logan'ım var. Arabadan daha üstün.

463 Mesaj
17 Nisan 2012; 16:08:02 

Önce arabaların katalizör fiyatlarını düşürsünlerde ondan sonra karbondioksit emisyonunu azaltsınlar, o zaman benim aracım 10 yıllık ben 10 yıl boyunca vergi ödemeyim sonra %25 ini ödeyim karlı iş valla

3931 Mesaj
17 Nisan 2012; 16:22:06 

askerlere gün dogdu.

alır bir tane sağlam araba ne kurallara uyar ne vergi öder. en son %25 öder kurtulur araçtan. Polisin arkese dokunma hakkı yok...

# MSI GE620DX # i7-2670QM - 2GB GT555M - 8GB DDR3 - 750GB HDD - 15.6' Full HD
# General Mobile # Discovery 16GB Beyaz

2138 Mesaj
17 Nisan 2012; 16:23:39 

Bence 20 YAŞ çok az, bu sınır 15 YAŞ'a çekilmeli...

1719 Mesaj
17 Nisan 2012; 16:28:34 

Emisyon bir oyun.
Yeni ve düşük emisyonlu araçların MTV'leri neredeyse aynı kalırken eski araçların MTV'lerini yenilerinkine yakınlaştıracaklar.

Lanet olsun! Bütün bir nesil benzin pompalıyor, garsonluk yapıyor ya da beyaz yakalı köle olmuş. Reklamlar yüzünden araba ve kıyafet peşinde. Nefret ettiğimiz işlerde çalışıp gereksiz şeyler alıyoruz. Bizler tarihin ortanca çocuklarıyız. Bir amacımız ya da yerimiz yok. Ne büyük savaşı yaşadık ne de büyük buhranı. Bizim savaşımız ruhani bir savaş. En büyük buhranımız hayatlarımız...
T.D.

801 Mesaj
17 Nisan 2012; 16:39:36 

Her yönüyle doğru bir karar.

imza atamıyorum şimdilik, sonra

2101 Mesaj
17 Nisan 2012; 16:46:19 

ben %25 vergi olayını felan anlamadım. birisi dahada açabilirmi mazur görün

4919 Mesaj
17 Nisan 2012; 16:46:52 

20 yaş aracını sıfır araçla değişene bişey yok sanırım =?

Nokia Lumia 925 --- Canon 650D --- Gigabyte P35K Gaming Notebook

1458 Mesaj
17 Nisan 2012; 16:58:50 

quote:

Orijinalden alıntı: Only Gamer

askerlere gün dogdu.

alır bir tane sağlam araba ne kurallara uyar ne vergi öder. en son %25 öder kurtulur araçtan. Polisin arkese dokunma hakkı yok...

Hocam o mantıktan gidersek polisler meslektaşlarına da dokunmaz. HAkim savcı, kaymakam, vali yrd. vs zaten dokunamıyor. Ayrıca polis askere dokunamaz ne demek anlamadım.

2012 Citroén C4 1.6 e-HDI MCP Confort Plus Beyaz

3931 Mesaj
17 Nisan 2012; 17:03:25 

quote:

Orijinalden alıntı: caddy2007

quote:

askerlere gün dogdu.

Hocam o mantıktan gidersek polisler meslektaşlarına da dokunmaz. HAkim savcı, kaymakam, vali yrd. vs zaten dokunamıyor. Ayrıca polis askere dokunamaz ne demek anlamadım.

Polisin askeri personeli arama, durdurma, sorgulama hakkı yoktur. Polis illa uğraşıcam derse karakola götürür, oradaki jandarmadan birisi gelip alacak. o sorgulayacak polise iletecek vs. vs.
Bir çok askeri personelin vergi ödemediğini biliyorum. muayene de yok. adam polis durdu mu kimlik göstermesi yeterli polis haddini bildiği için ooo komutanım kolay gelsin, iyi yolcular der yollar. Arkadaşım astsubaylık okuyor. bu yaz bitecek. bitmediği halde kimliği ile aranmadan bir çok yere girebiliyor. AVM'lerde dedektörden değil diğer yerden geçer görevliye kartı gösterir. Kaldı ki askeri personel polisi takmaz bile. Tek istisna, pavyon, meyhane gibi yerlere giremez, polis o durumda jandarmadan birini çağırırsa, o zaman jandarma kısmında kötü şeyler oluyor

3530 Mesaj
17 Nisan 2012; 17:05:30 

bunu yapması için önce milletin alım gücünü arttırsın ki millet eski araçlarını değiştirebilsin. tabi araç almak hala lüks sayıldığı için binmesede olur mantığı var.

267 Mesaj
17 Nisan 2012; 17:11:22 

quote:

Orijinalden alıntı: topaz42

Otomotiv şirketleri de 20 yaşındaki arabaya yedek parça üretmekten kurtulur. Her taraftan tasarruf sağlanır.

tasarrufun ne olduğunu araştır önce .

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

3931 Mesaj
17 Nisan 2012; 17:17:24 

Bazı insanlar aracına az biner aracı iyidir. İlla pert etmesi gerekmez...
Misal ben. yılda taş çatlasa 5bin biniyorum. yani 20yılda 100bin km demek. gidip hurdaya mı çıkarayım.

Belki arabasına hayrandır sahibi. Her gün garajından reno 12sini çıkarıp silen, karşısında çay içen var.

Bazı arabalar da dayanıklıdır. 30yıl bile binilir. Fabrika kar ettiği sürece parça üretir. Bundan tasarruf olmaz. Ne zaman talep azalır o zaman bırakır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Only Gamer -- 17 Nisan 2012; 17:18:07 >

4414 Mesaj
17 Nisan 2012; 17:17:42 

benim anladıgım 20 yaşını geçmiş araçların sahipleri vergi borcunun yuzde 25 ini odeyerek araclarını hurdaya ayırıp kalan vergi borcundan muaf olacaklar.

Çok saçma zaten her 6 ayda bir millete vergi borcunuz var odeyin diye mesaj atıyorsun. Vergisini odemeyen adam kalmadıki neyin paketi neyin yasası bu?

Adamların işi gücü yok 3 tane vergi borcu olan araba peşinde koşuyorlar.

Bide şu var 1965 model vos un vergisi 60 liramı ne = ) onun yuzde 25 ini mi alcaksın adam hurdaya ayıracak komik şeyler.

4258 Mesaj
17 Nisan 2012; 17:31:14 

Arabası artık demir yığını olan, yıllardır bir arsada yatan kişiler için yararlı. Araba durduğu yerde vergi yükü getirmeye devam ediyor.
Ancak aracı yaşlı olmasına rağmen yürür halde olanlar salak mı, neden hurdaya versin. Satar, 2000 3000 lira neyse cebine koyar.

Kendime 4 kural koydum! Alkol alma, Hızlı gitme, Hızlı gitme, Hızlı gitme. *Sonra kendime 4 kural daha koydum! Hatalı sollama, Makas atma, Emniyet kemeri tak, Daha yavaş git. * En önemlisi "Arabada sevişme!"

Mazut Pawıı ~~ Kendi Mazotumu Üretmeye Çalışırken Kimyager Olacağım.. ~~
Dacia Logan 1.5 dCi 2006 İnci Gri ~~ Bak Logan deyip geçme, üzerim :)
Dead Line

2788 Mesaj
17 Nisan 2012; 17:31:45 

Arabasını hurdaya ayırıp yenisiyle değiştirene teşvik yok yani? Yani, vergisini ödememiş olana teşvik var. Ne kadar vergi takmışsa o kadar teşvik var yani.

Anladım... Vergisi ödenmeyen arabaların korbondiyoksit emisyon oranı daha yüksek.

10476 Mesaj
17 Nisan 2012; 17:58:45 

quote:

Orijinalden alıntı: ÇÖL KARTALI

quote:

Araştırdım. Hammadde. Çevre kirliliği. Yüksek oranda yakıt tüketimi. Daha çok.

Arabam yok ama 1.5 DCI Dacia Logan'ım var. Arabadan daha üstün.

1564 Mesaj
17 Nisan 2012; 18:00:15 

quote:

Orijinalden alıntı: arjen553

quote:

çok devam eder

Uzaklaştırılmış
17 Nisan 2012; 18:02:34 

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: ÇÖL KARTALI

quote:

Araştırdım. Hammadde. Çevre kirliliği. Yüksek oranda yakıt tüketimi. Daha çok.

sanki 1970 model aracın parçası yerine 2011 model parçası üretse çevre daha az kirlenecek .

3062 Mesaj
17 Nisan 2012; 18:06:22 

iktidar kendini hurdaya çıkarsın önce.. vatandaşın cebinden elinizi çekin..

91 Mesaj
17 Nisan 2012; 18:19:02 

quote:

Orijinalden alıntı: Karbon 12

Arabasını hurdaya ayırıp yenisiyle değiştirene teşvik yok yani? Yani, vergisini ödememiş olana teşvik var. Ne kadar vergi takmışsa o kadar teşvik var yani.

Anladım... Vergisi ödenmeyen arabaların korbondiyoksit emisyon oranı daha yüksek.

Bu memlekette vergi vermek enayilik. Başka bir şey değil.

1262 Mesaj
17 Nisan 2012; 19:11:25 

Yaza doğru üç beş denkleştirip 90-92 model bir araç almayı düşünüyordum baksana bazılarının gözünde '' HURDA'' alıyormuşuz...

İmzam kural dışıdır. İmza kurallarına uymayacağım için imza kurallarına da bakmama gerek yoktur...

755 Mesaj
17 Nisan 2012; 19:16:21 

Tok ne anlar açın halinden,kendi altlarında devletin vatandaştan yolduğu haraçla tahsis edilen makam araçları var nasılsa..Çevreyi koruma hikayesini de polyannacılık oynayan yalakalarına anlatsınlar..Amaç büyük şehirlerde ki trafik sorununu halletmek tabiki.(trafiği meşgul edecekse zengin edecek,fakirin trafiğe çıkma hakkı kesinlikle yok)

Ben onların yerlerinde olsam hiç öyle birşeye yeltenmem,hatta teşvik ederim trafiğe çıkmaları için.Eski araçlar yenilere göre daha fazla yakıt tüketiyor,bu da eski araç sahiplerini daha fazla yontmak için fırsat demek.
(bkz.benzin olmuş 5 TL)

1303 Mesaj
17 Nisan 2012; 19:22:57 

çeveryi o kadar düşüyorlarsa aracını hurdaya çıkarıp yeni araç alacaklara teşvik yapsın beni,m güzel insanım da sıfıra binmeyi hak ediyor.

az kirletene daha az mtv uygulasın önce.

opel corsa 1.3 DTE ecoflex, gri, 95 HP, 2011, 37.000 km
MSİ GT70 ONE 836 ::: i7 3630 QM; nvidia 680 M; 16 GB 1600 MHZ; 120 GB SSD + 750 GB; 17.3'' Mat Ekran; Blu Ray; Işıklı Klavye
Samsung Galaxy S4

6360 Mesaj
17 Nisan 2012; 19:28:03 

quote:

quote:

quote:

askerlere gün dogdu.

Polisin askeri personeli arama, durdurma, sorgulama hakkı yoktur. Polis illa uğraşıcam derse karakola götürür, oradaki jandarmadan birisi gelip alacak. o sorgulayacak polise iletecek vs. vs.
Bir çok askeri personelin vergi ödemediğini biliyorum. muayene de yok. adam polis durdu mu kimlik göstermesi yeterli polis haddini bildiği için ooo komutanım kolay gelsin, iyi yolcular der yollar. Arkadaşım astsubaylık okuyor. bu yaz bitecek. bitmediği halde kimliği ile aranmadan bir çok yere girebiliyor. AVM'lerde dedektörden değil diğer yerden geçer görevliye kartı gösterir. Kaldı ki askeri personel polisi takmaz bile. Tek istisna, pavyon, meyhane gibi yerlere giremez, polis o durumda jandarmadan birini çağırırsa, o zaman jandarma kısmında kötü şeyler oluyor

Yok öyle bir Dünya. Muayenesiz arabayla gezme falan. Subaylara bile trafik cezası hiçbir engel olmaksızın kesilebilir. Ama cinayet gibi suçlar söz konusu olmadığı ve kişi kaçmadığı müddetçe, hiçbir polis bir TSK mensubunu tutuklayamaz, karakola da götüremez. En fazla davet edebilir. Ama davete icabet konusunda çeşitli ihtilaflar var. Böyle bir durumda inzibat çağrılır ve kişi teslim edilir.

Tabi bu kişi için en istenmeyen şeydir. Olay doğrudan kişinin amirine intikal eder. Orada sivil hayattaki amir-memur ilişkisinin olmadığını da hepimiz biliyoruz.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

4347 Mesaj
17 Nisan 2012; 20:18:14 

quote:

quote:

quote:

askerlere gün dogdu.

nerden duyuyorsunuz böyle hikayeleri anlamıyorumki

2973 Mesaj
17 Nisan 2012; 21:11:55 

5.6 bin tl gibi para verirseler, şahin, Reno v.s çoğu piyasadan silinir.

İnci akü 82 amper -- Boss 3,5 farad kapasitör -- 2x 4 AWG Power cable -- Pionner DEH-X7550SD -- M acoustic msx 465 -- M Acoustic MSX 1000.1 Mono -- Kicker Comp 38 -- Pioneer TS-A 6995 S -- Pionner ts s20 --JBL GTO 6508C 16cm Mid

2425 Mesaj
17 Nisan 2012; 21:19:29 

O kadar zengin bir ülke değiliz.
Yani 20 yıllık çok temiz bakılmış parıldayan araçlarda var,10 senelik kapısı,kaputu dökülen araçlarda var.
Bunun ayrımını genel olarak yapmak yanlış,yapmaları gereken belli bir yaşın üzerindeki araçlara özel muayene işlemleri yaptırmak.
Titiz bir şekilde araç incelenirse ve sorunlu araçlar hurdaya çıkarılırsa bir sorun olmaz.
Bu arada emisyon felan işin bahanesi.

2328 Mesaj
17 Nisan 2012; 22:18:42 

Bu ülkede günü gününe vergisini harcını ödeyen herkes geri zekalıdır arkadaş ben bunu anladım. Biz vergisini ödeyen sığırlar, vergisini ödemeden yıllarca süründüren at sineklerini bu memlekette üzerimizde taşımak zorundayız. Yumurta kapıya dayanınca nasıl olsa en büyük vergi kaçakçıları bir şekilde bir af çıkarttırır.

Yemin ederim her gün gazete alınan her alandaki kararları gördükçe defolup gitmek istiyorum bu ülkeden.

Ethem,Abdocan,Mehmet,Medeni,Ali İsmail,Berkin

3931 Mesaj
17 Nisan 2012; 22:20:25 

quote:

Orijinalden alıntı: peugeot206WRC

Bu ülkede günü gününe vergisini harcını ödeyen herkes geri zekalıdır arkadaş ben bunu anladım. Biz vergisini ödeyen sığırlar, vergisini ödemeden yıllarca süründüren at sineklerini bu memlekette üzerimizde taşımak zorundayız. Yumurta kapıya dayanınca nasıl olsa en büyük vergi kaçakçıları bir şekilde bir af çıkarttırır.

Yemin ederim her gün gazete alınan her alandaki kararları gördükçe defolup gitmek istiyorum bu ülkeden.

Dedikleriniz sonuna kadar doğru.

Neymiş cari açık, vergi geliri düşük diye bas bas bağırıyorlar...

754 Mesaj
17 Nisan 2012; 22:45:39 

otobandan önceki son çıkış.2014 ten itibaren araç vergileri yaşlandıkça artacak şekilde düzenleniyor.20 yaş üzeri aracınız varsa hemen satın.uyarıyı dinlemezseniz pişman olursunuz.söylemedi demeyin.
(bunun anlamı şu:50 lira verdiğiniz vergi bir anda 750 tl ye )çıkabilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi fortunasuper -- 17 Nisan 2012; 22:47:48 >

Hayatı hayattayken YAŞA

587 Mesaj
18 Nisan 2012; 0:47:49 

bence bu işte bi yanlışlık var 20 yaşındaki araçların hurdaya ayrılması demek 19-18-17 yaşındaki araç ve sahiplerinide maddi yönden olumsuz etkiler, haberi okumadım ama , araçların piyasa değeri fiyatlarını verseler bile saçma olur her araç bir değil .yürürlülüğe girmez kanımca.bu herifler yüzünden şuanki piyasa değeri 25 papellik mustange binemiyoruz bari bu zevkimize karışmasınlar ama bence yine piyasaya başka haberler sunup bazı şeylerin unutulmasını sağlamak amacıyla yayınlanan haberlerden

bu hesap 2 kisi tarafindan kullanilmaktadir
C'MON GIVE ME A BREAK

689 Mesaj
18 Nisan 2012; 0:56:05 

Acaba bu millet niye 20 yaşındaki arabaya biniyor diye kendilerine soruyorlar mı?

quote:

"Maliye Bakanlığı, ülkenin en zengin patronlara kestiği "usulsüz sanal kumar cezası"nı yeniden gözden geçirerek, idari bir tasarrufla sildi." Yani bu demek oluyor ki dürüst vatandaş enayi,yasal yollardan iş yapanlar enayi,vergisini ödeyenler enayi...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TNTB -- 18 Nisan 2012; 0:59:26 >

İntel Core i3 3220 || MSI Z77A-G43 || Sapphire HD6850 || Gskill 2x4 gb 1600mhz || WD WD20EARX 2 TB + Samsung HD322HJ 320 gb || Zalman Z11 plus || FSP Blue Storm II 500w || Logitech x540 || Logitech G300 Mouse || Logitech C200 Webcam || Samsung B2430 || Creative Audigy ||
Canon 1100D | Canon EF 50mm f/1.8 II | Canon EF-S 55-250mm f/4-5.6 IS | Canon EF-S 18-55mm III f/3.5-5.6 | Nissin Di466 Flash | Slik F630 Tripod

12400 Mesaj
18 Nisan 2012; 3:44:39 

quote:

aynı şekilde düşünüyorum

tesbitlerin güzel.

9721 Mesaj
18 Nisan 2012; 6:32:59 

0 araç alırken ÖTV indirimi yapılmazsa hurda araç karşılığında bu iş olmaz.

20 yaşında tıkır tıkır çalışan, vergisi verilmekte olan arabayı insanlar neden hurdaya çıkartsın? Desinler ki %30 ÖTV indirimi sağlayacağız araç karşılığında(1599cc ye kadar olsun hadi) herkes hurdaya çeker Şahin'ini Doğan'ını.

Eğer bunu okuyorsan, bu uyarı senin için. Bu anlamsız forum imzasından okuduğun her kelime hayatından harcanan diğer bir saniye demek. Yapacak başka işlerin yok mu? Hayatın gerçekten bu kadar boş mu da bu anları daha iyi geçirebileceğin bir yol düşünemiyorsun? Yoksa saygı duyduğun ve inandığın bu otoriteyi ortaya koyanlardan çok mu etkilendin? Okuman gereken her şeyi okur musun? Düşünmen gereken her şeyi düşünür müsün? Sana alman gerektiği söylenen her şeyi satın alır mısın? Evinden çık, karşı cinsten biriyle tanış, gereksiz alışverişleri ve mastürbasyonu bırak. İşinden ayrıl, bir kavga başlat, yaşadığını kanıtla. Eğer insanlığını ispat edemezsen, bir istatistik olarak kalacaksın.
Artık uyarıldın...

2247 Mesaj
18 Nisan 2012; 7:39:03 

Düzgün bı denetim yapsınlar millet biz salakmiyiz takır takır ödüyoruz vergisidir muayenesidir sigortasidir bu 20 yas üstü araçlar zaten arabanin degeri ne diyip ne vergi öder ne sigorta yaptırır bide trafik terörü gibi dolaşır ortalıkta ben de toplatilmasindan yanayim

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

3491 Mesaj
18 Nisan 2012; 10:25:21 

Bende bir 57 bir 58 Chevrolet var. Kusura bakmasınlar sıfır birçok arabadan daha değerliler. 54, 55 yaşında arabalar, az kassalar 3 kere hurda indiriminden faydalanacaklar...

Bazıları abarmış iyice, yok toplatılsın, yok şöyle, yok böyle... Ben arabaların vergilerini ödüyorum da, bol küfürlü ödüyorum. Sizce 55 yaşında bir araba bu kadar senede değerinin kaç katı kadar vergi ödemiştir bu devlete? Hala 1700TL üzerinde bir vergi ödüyorum her birine. Neden? Çünkü biri 4400cc, diğeri 5200cc... Klasik araba sınıfı diye bir sınıf yaratsınlar, yoksa yakında arabaları trafikten çekip vergiden kurtulacağım. Kırk yılın başında biniyorum, bindiğimde de polisler selam falan veriyor, laf atıyor bana. Kimsenin ruhsat sorduğu yok. Sorsa, iki arabanın da 14 yıldır muayenesi yok. Trafikten çekerim, ama bu ikisini alıp bana sıfır 5.20d falan teklif ederseniz kafanıza atarım 5.20d'yi. O yüzden her 20 yaş üstü arabayı bir görmemek lazım.

3905 Mesaj
18 Nisan 2012; 10:45:51 

arsada depoda yıllardır çürümeye bırakılmış araçlar için geçerli bu tasarı sanırım. başka bir işe yaramaz. zaten aracı arsaya atan adam bırak %25 vergi muafiyetini %10 da desen gidip ödeme yapacağını sanmıyorum .

teşvik şöyle olur. dersin ki 20 yaş ve üzeri araç sahipleri , aracını vergi borcu -trafik borcu ne olursa olsun ücret ödemeden hurdaya çıkarabilir. hurdaya çıkarılıp karşılığında araba alacak olan kişiler için yeni aracın ötv sinin yarısı muaf dersin. ayrıca motor hacmi sınırıda koymazsın .

bu sayede gidip büyük hacim araba alacak kişilerde 20+ yaşındaki araçları 4-5 belki 10 bin liradan satın alıp hurdaya çevirir. yeni alacağı arabayı vergiden kurtarır. bu sayede ortalık eski hurda arabalardan temizlenirken en azından aracını değiştirmeyi düşünenler içinde bir alternatif olur.

21793 eur ötv ödemişim ben . böyle bir teşvik olsa idi piyasadaki 30 yaşında 25 yaşındaki şahine 10 bin lirayı seve seve verirdim.

861 Mesaj
18 Nisan 2012; 10:52:17 

quote:

askerlere gün dogdu.

ilahi kardeş çok şakacısın.

escort 1.6 efi

2529 Mesaj
18 Nisan 2012; 11:08:22 

quote:

Bu kadar mı güzel tercüman olunur bu b.ktan duruma. Bir kere de memleketi için çalışana teşvik versen ne olur. adam elektrik parasını ödemez, sen ben öderiz. mtv sini ödemez, affolur. Bu ne salak memlekettir yahu, bir akıllı da demiyor mu böyle tasarı olmaz diye.

Peugeot 5008 Premium Pack Auto6R 2011
Ford Fiesta Titanium-X Auto 2010
İnsan arızaları itina ile onarılır

447 Mesaj
18 Nisan 2012; 12:25:38 

quote:

Orijinalden alıntı: L.J

0 araç alırken ÖTV indirimi yapılmazsa hurda araç karşılığında bu iş olmaz.

20 yaşında tıkır tıkır çalışan, vergisi verilmekte olan arabayı insanlar neden hurdaya çıkartsın? Desinler ki %30 ÖTV indirimi sağlayacağız araç karşılığında(1599cc ye kadar olsun hadi) herkes hurdaya çeker Şahin'ini Doğan'ını.

bu kadar basıt 22 yasında arabam var cogu 2000 üstü model aractan bıle daha diri düzgün ne hakla hurdaya çıkarıyosun dogru duzgun teşviksiz? dikkatlice bi bakın piyasada zaten kaç tane 20 yas üstü araç var yolda? herkesın arabası cogunlukla 2005 ve üstü ne diye dokunuyosun sureklı vergısını veren trafık sıgortasını odeyen eskı arac sahibine

2859 Mesaj
18 Nisan 2012; 14:06:20 

Amaç daha çok tükettirmek.
5 yaşındaki aracım, bir 5 sene daha benimle olacak İnşallah!

Eğer bir kurbağayı sıcak suya atarsanız hemen zıplar ve kaçar. Ama soğuk su dolu bir kaba koyarsanız ve yavaş yavaş suyu ısıtırsanız, su kaynayana kadar kurbağa çoktan ölmüş olur. Modern toplumlarda da, sıcak su içerisindeki kurbağa gibi benzer bir tepki verilir. Bir şeyi yavaşça değiştirirseniz çoğu kimse bunu farketmez. Örneğin toplumlarda denetim mekanizmaları gittikçe çoğalıyor. Bu aslında hiç de iyi bir gelişme değil. Çünkü kişi kendini gözetlenmiş hissettiğinde, gözetlenmeyen birine göre daha farklı davranır. Anonim olmadığı sürece, haklarını kullanmakta kendilerini özgür hissedemedikleri için bu haklarını kullanamamaktadırlar. Böylece fikir özgürlüğü büyük ölçüde engellenmiş olur. Bu düşünce özgürlüğü için de geçerlidir. Göze batmamak için insanlar giderek kurallara uymaya başlarlar. Böyle bir durumda toplumlarda kendine özgü farklı düşünenlerin sayısı günden güne azalır. Bu tür tek tip toplumlar kendini zihnen veya sosyal olarak yenileyemez. Hoşgörüsüzlük, tahammülsüzlük artarken, aynı zamanda toplumun yaratıcılık, yenilenme, ilerleme olanakları engellenmiş olur. Bu yüzden arada bir termometreye bakıp, suyumuz ne kadar ısınmış görmemiz lazım!!!

127 Mesaj
18 Nisan 2012; 16:41:54 

ithalat artacağı için cari açık daha da büyüyecek.
ayrıca vatandaşın keyfine neden karışıyorlar anlamıyorum, ben de eski araç sahibi olmayı düşünüyorum, 75-79 model 280 se gibi model neden hurdaya ayrılsın, neden biz bu araçlara binmeyelim...

754 Mesaj
1 Temmuz 2012; 14:02:18 

ben hurda araçları kullanıcılarıyla birlikte hurdaya atılmaları taraftarıyım.yolları pisletiyorlar.Bir X6 5.0İ NİN SUYUMU ÇIKTI YAHNİSİMİ YAPILDI.Paran yoksa binme kardeşim alala

Hayatı hayattayken YAŞA

2037 Mesaj
1 Temmuz 2012; 15:11:58 

Bence bu yaşa göre yapılmamalı belki adam 86 model Mercedesini gözünden sakınarak kullandı?Muayene'leri daha çok titizlikle yaparlarsa böyle bir sorun olmaz ha şöyle birşey de yok değil muayeneye orjinal girip muayeneden çıkınca apaçi aksesuarlarını geri takmayan şahinci yoktur orası ayrı konu.

HONDA
Hamamatsu/Japan

3347 Mesaj
2 Temmuz 2012; 10:09:10 

quote:

Orijinalden alıntı: arjen553

quote:

+1

295 Mesaj
2 Temmuz 2012; 11:03:22 

Babam gecen yil sirf cok sevdigi icin 83 model W123 kasa Mercedes aldi 6 bin tl gibi bir rakama. Alir almaz 4 bin tl masraf koyup arabayi kusursuz bir hale getirdi. Simdi bu aracin sonu ne olacak ?

Uzaklaştırılmış
2 Temmuz 2012; 14:34:41 

quote:

Orijinalden alıntı: WeskaGan

Babam gecen yil sirf cok sevdigi icin 83 model W123 kasa Mercedes aldi 6 bin tl gibi bir rakama. Alir almaz 4 bin tl masraf koyup arabayi kusursuz bir hale getirdi. Simdi bu aracin sonu ne olacak ?

ne olacak, bu kadar korkulacak bir husus söz konusu olamaz.

1332 Mesaj
2 Temmuz 2012; 14:58:06 

20 yas ustu BMW olursa 6 serisi coupe falan bedava alabilirim sorun yok yani

Information Systems Engineering at Sakarya University
iPad 2 Wifi+3G 16 GB || iPod Nano 6th 8 GB || Sony Playstation 3 40 GB + Move || Samsung UE40ES5500
Sony MDR-570LP || Lenovo IdeaPad Y 570 || Samsung Galaxy Note 2 || Canon Pixma MG5350 || Timex Weekender
Lost || Prison Break || Spartacus || Fringe || Person of Interest || Black Mirror || Ezel || İşler Güçler

63 Mesaj
5 Ocak 2014; 12:42:49 

Biliyorum konu baya eskilerden ama yeni konu açmak istemedi.
Arkadaşlar babamda 92 model bir araç varı bu araç şimdi hurda yasasından yararlanıp devlete verebilirmiyiz?
Eğer verirsek ne kadar verirler?
Şimdiden teşekkkürler

1394 Mesa