Şimdi Ara

Amd'nin yeni yol haritasında az enerji harcayan işlemciler ve yeni AM2 soketi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
45
Cevap
0
Favori
3.600
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
    Tahminen bu sene Athlon serisi maksimum 2.8 Ghz yapacak. Bu şimdilik beklenmedik bir gelişme ama Amd artık tamamen Çift Çekirdek (Dual Core) üzerine yoğunlaştığından büyük bir süprizde olmaması gerek. Bu hıza çıkabilmek için Amd maksimum ısı üretimini 125 Watt'a kadar çıkartacak. Bu rekabet için en üst seviyelerde AMD'de artık yüksek ısı üreten işlemcilerden kaçmayacağının göstergesi. Zira yegane rakibi benzer enerji tüketimlerinde işlemci çıkarmaktan çekinmemekte.

AM2 soketi ile DDR2-800 geliyor
    Diğer yandan Amd ilk işlemcisini çıkardığından beri Ram ve ön bellek hız/mikyarını arttırarak işlemcilerinin daha verimli olmasını dolayısıyla peformans değerlerini arttırmayı başardı. Şimdide AM2 soketine geçerek hem gelecekte kullanacağı sistemlere (Quad Core - Dört çekirdek) hazırlık yapıyor hem de şimdi sahip olduğu işlemcilerin daha büyük soğutucular ile daha sessiz soğutulmasını, daha ucuza sağlayabilecek. Sonuçta bu soket değişikliği belki şimdiki Soket-939 kullanıcılarını üzecek ama bunca yıl sonra bir soket değişikliği aslında normal.

Bu yıl 6/6/6 tarihinde yani Haziran ayında tanıtılması beklenen AM2 soketinin getirisi DDR2-800 ram teknolojisini getirecek oluşu. Bu sayede Amd tahminen DDR2'nin düşen maliyetlerinden yararlanmak için yapacak. Hatırlarsanız Intel bu teknolojiye geçtiğinde AMD, DDR2 performansının DDR'dan yeterli miktarda fazla olmadığını söylemiş ve DDR2-800 civarında geçeceğini belirtmişti. Bu arada firma nihayet tüm işlemcileri aynı sokette toplayacak ve uzun süredir olan ucuz seriye farklı anakart sistemini geride bırakacak.

AMD 2006 Yılı Yol Haritası
    İşlemciler
    Tek Çekirdeğin Hızı
    /Önbellek Tipi
    Soket/Ram
    Çekirdek Türü
    Isı Miktarı (Watt)
    Çıkış Tarihi
    Athlon 64 FX-64
    3 Ghz / 2x1 MB
    AM2/DDR2
    Çift
    ???
    2007, 1. Çeyrek
    Athlon 64 FX-62
    2.8 Ghz / 2x1 MB
    AM2/DDR2
    Çift
    125 W
    06/06/06
    Athlon 64 FX-60
    2.8 Ghz / 2x1 MB
    939/DDR
    Çift
    110 W
    Satışta
    Athlon 64 X2 5400+
    2.8 Ghz / 2x1 MB
    AM2/DDR2
    Çift
    ???
    2007, 1. Çeyrek
    Athlon 64 X2 5200+
    2.6 Ghz / 2x1 MB
    AM2/DDR2
    Çift
    ???
    2006, 3. Çeyrek
    Athlon 64 X2 5000+
    2.6 Ghz / 2x 512 KB
    AM2/DDR2
    Çift
    89 W
    06/06/06
    Athlon 64 X2 4800+
    2.4 Ghz / 2x1 Mb
    AM2/DDR2
    Çift
    89 W
    06/06/06
    Athlon 64 X2 4600+
    2.4 Ghz / 2x512 KB
    AM2/DDR2
    Çift
    89 W
    06/06/06
    Athlon 64 X2 4400+
    2.2 Ghz / 2x1 Mb
    AM2/DDR2
    Çift
    89 W
    06/06/06
    Athlon 64 X2 4200+
    2.2 Ghz / 2x512 KB
    AM2/DDR2
    Çift
    89 W
    06/06/06
    Athlon 64 X2 3800+
    2.0 Ghz / 2x512 KB
    AM2/DDR2
    Çift
    89 W
    06/06/06
    Athlon 64 3800+
    2.4 Ghz / 512 KB
    AM2/DDR2
    Tek
    62 W
    06/06/06
    Athlon 64 3500+
    2.2 Ghz / 512 KB
    AM2/DDR2
    Tek
    62 W
    06/06/06

Isınmayan, ses yapmayan işlemci
    Ayrıca Amd bu sene ilk defa az enerji harcayan bir seri çıkartarak sessizlik ve performans araya müşteriler için standart masa üstü işlemciler sunacak. Bu yeni serisi yüksek enerji harcayan modeller ile aynı teknik özelliklere sahip olurken mobil işlemciler gibi daha düşük voltajlarda çalışacaklar ve tahminen biraz daha pahalı olacaklar.

Yeni serinin esas çıkış amacı ise Microsoft'un Media Center Edition'nın yeni sürümü için maksimum yük altında sadece 30 dBA (decibel) ses yayan işlemci teknolojisini şart koşması. Bizde bu sayede sadece 35 Watt ısı yayan çift çekirdek yapıya sahip olan Amd Athlon 64 3800+ 'ı satın alabilme şansına sahip olacağız.

Düşük Enerji Harcayan İşlemciler için AMD 2006 Yılı Yol Haritası
    İşlemciler
    Soket
    Çekirdek Türü
    Isı Miktarı (Watt)
    Çıkış Tarihi
    Athlon 64 4800+
    AM2
    Çift
    65 W
    2006, 3. Çeyrek
    Athlon 64 4600+
    AM2
    Çift
    65 W
    06/06/06
    Athlon 64 4400+
    939
    Çift
    65 W
    06/06/06
    Athlon 64 4200+
    AM2
    Çift
    65 W
    06/06/06
    Athlon 64 3800+
    AM2
    Çift
    65 W
    06/06/06
    Athlon 64 3800+
    AM2
    Çift
    35 W
    06/06/06
    Athlon 64 3500+
    AM2
    Tek
    35 W
    06/06/06
    Sempron 3500+
    AM2
    Tek
    35 W
    2006 4. Çeyrek
    Sempron 3400+
    AM2
    Tek
    35 W
    06/06/06
    Sempron 3200+
    AM2
    Tek
    35 W
    06/06/06
    Sempron 3200+
    AM2
    Tek
    35 W
    06/06/06

Bu seride en güzel haber Athlon 64 4400+ 'ün düşük enerji harcayan versiyonunun Soket 939 içinde piyasaya sürülecek olması. Diğer yandan sadece 35 Watt harcayan çift çekirdekli Athlon 3800+ performans ve sessizliği bir arada arayanlar için beklenmedik ama harika bir çözüm. Fiyatlar konusunda bir bilgi şimdilik yok fakat sessizlik için yüksek paralar harcayan kesimi rahatsız edecek düzeyde olmayacağı kesin.

Sayfanın Linki : http://www.dailytech.com/article.aspx?newsid=850

• düşük enerji tüketen işlemcilere bayıldım. hele 35 watt tüketen çift çekirdekli 3800+, mükemmele yakın gibi duruyor kağıt üstünde. fiyatları ne olacak acaba.
  • teşekkürler bilgiler için.
    yalnız peki socket 939 olarak sadece4400 mü kalcak geriye bu kdr 939 yeni aldık yani ilrede sadece 4400 e mi kullanma şansımız olacak
  • Nforce 5 de gelecek sanırım AM2 ile birlikte . Bakalım öyle olursa üstünde ne tür oyuncaklar olacak . Sempronlarda dual ram desteği olacak sanırım bu güzel haber . x2 sempron olurmu acaba :)
  • yeni platformla beraber çıkacak işlemcileri yazmışlar hali hazırdakiler de üretilmeye devam edecektir. şu an kullanılan 4400lerden daha az tüketecek bir 4400 daha çıkaracaklarmış haziranda s939 lar için. ama şu an piyasadaki işlemcilerin üretimi bu yılın sonuna kadar sürer tahminim.
  • Eğer Nforce5 gelir ve çok fazla bebeklik problemi olmazsa yaza sistem değiştirmek için plan program yapmaya başlamak lazım
    Benim AthlonXP hala gayet iyi iş görüyor ama ekran kartı upgrade'i yönünden yetim bıraktılar bizi
    O yüzden yeni sistem farz oldu gibi
  • AM2 işlemcilerin guc tuketimi gerçekten etkiliyici. çift çekirdekle bile 65w :) Hala AMD ısınıyor diyen kalacak mı şimdiden merak konusu.
    işlemci çıkış tarihleri ilginç hristiyan kulturune göre 666
  • quote:

Orjinalden alıntı: fortuneteller

AM2 işlemcilerin guc tuketimi gerçekten etkiliyici. çift çekirdekle bile 65w :) Hala AMD ısınıyor diyen kalacak mı şimdiden merak konusu.
    işlemci çıkış tarihleri ilginç hristiyan kulturune göre 666

teknolojiye yetişemiyoruz. neyseki bize yarıyor ama hep geç alıyoruz
  • slm.Teknolojiye yetişmek mümkün değil.Ama amd yi takip etmek lazım.Kesinlikle amd ye geçecem.intel kullanıyorum ama bir daha kullanmam.Her işlemci çıktığında yeni bir yonga çıkıyor.Adam bizi keriz gibi görüyor.Bakalım müşterisi azalınca ne yapacak.İnşallah sürünürde aklı başına gelir.Yoksa nvidia nın bir zamanlar 3dfx aldığı gibi olacak .Şahsen kimseye tavsiye etmiyorum.Kullanmayın anasını satayım.
  • quote:

Orjinalden alıntı: Blitz

Eğer Nforce5 gelir ve çok fazla bebeklik problemi olmazsa yaza sistem değiştirmek için plan program yapmaya başlamak lazım
    Benim AthlonXP hala gayet iyi iş görüyor ama ekran kartı upgrade'i yönünden yetim bıraktılar bizi
    O yüzden yeni sistem farz oldu gibi

Senle aynı düşüncedeyim. Athlon xp'nin bu sempronlardan aşağı kalır yanı yok gibi geliyor gündelik kullanımda.

Bana göre AMD nin bu yöne girmesi mükemmel. Hızdan önemli olan stabilite olmaya başladı. Lakin ddr2lere geçmekte gecikti gibi geliyor bana. Ama AMD fiyat/performans liderliğini bana göre kaptırmaz gibi. Biraz daha fazla reklama ihtiyacı var gibi.

• 4400+ nın 939 versiyonu ilgimi cekti umarım fiyatıda ilgimi ceker
  • quote:

Senle aynı düşüncedeyim. Athlon xp'nin bu sempronlardan aşağı kalır yanı yok gibi geliyor gündelik kullanımda.

Bana göre AMD nin bu yöne girmesi mükemmel. Hızdan önemli olan stabilite olmaya başladı. Lakin ddr2lere geçmekte gecikti gibi geliyor bana. Ama AMD fiyat/performans liderliğini bana göre kaptırmaz gibi. Biraz daha fazla reklama ihtiyacı var gibi.

Amd pek reklam yapma taraftarı değil çünkü intelle arasındaki fiyat farkını oluşturan etkenlerden biri reklama para harcaması..Bunu amd nin türkiyede yaptığı konferanslarda duyduk..
  • quote:

Orjinalden alıntı: psy_dreams

4400+ nın 939 versiyonu ilgimi cekti umarım fiyatıda ilgimi ceker

keşke uygun fiyatlı ve venicelere göre belirgin performans farklı bi işlemci olsada dfi'larımızı değiştirmek zorunda kalmasak
  • çıkış tarihleri canımı sıktı birde işlemcileri daha yüksek mhzde bekliyordum
  • P4 1.6 dana AMD ye terfi etmek istiyorum uzun süredir.. Ama AMD 5 dakka boş durmuyor.. AM2 bekleyeceğiz artık. 939 akıbeti pek iç açıcı gelmedi..
  • zaten ben bole bir işlemcinin gelişinden haberim vardı onun için çift çekirdekli 165 alımından vaz geçtim buna en büyük neden ise ddr ramler 512mbx2 ramler yetmiyor 2x1gb ram ise piyasada alınacak bir düzeyde değil geil one s rami satıp takoz 2x1gb ram almak bana koyar artık bundan sonra ddr2 vede socket m2 ye yatırım yapmak istiyorum

bu arada 35watt çift işlemci imkansız bişey çift işlemciler en düşük 65watt olacak diye biliyordum.eğer 3800+ çift çekirdek 35watt bir işlemci çıkarsa fx64 bile satılmaz

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi trooper27 -- 22 Şubat 2006 11:48:54 >

• Amd'nin yaz aylarını beklemesinin sebebi tamamen Ddr-II 800Mhz'lerin piyasada bulunmaya başlaması. Ancak önceki seri Amd64 ile bu yeni çıkacak seri arasında ben önemli bir fark olacağını sanmıyorum. Artık performans zıplaması yerine çift çekirdek işlemcileri göreceğiz. Intel'in çift çekirdektedeki fiyat politikasının da etkisiyle çift çekirdeklerin makul fiyatta olacağını düşünüyorum.

Ddr-II ile ilgili şunu söylemek lazım. THG'daki incelemeye göre CL4 Ddr-II 667Mhz bellek Cas 2 Ddr'a göre biraz daha zayıf performans veriyor gibi. Amd'nin yol haritasında Ddr-III'ün 2008 yılı gözüktüğünü de unutmamak lazım. Yaklaşık iki sene gibi Ddr-II belleklerin hakimiyeti olacak gibi gözüküyor.

THG'nin incelemesi:http://www.tomshardware.com/2006/02/21/a_look_at_amds_socket_am2_platform/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Neosis -- 22 Şubat 2006 12:09:24 >

• Amd 2006 yazında yine ortalığı kavuracak

Athlon 64 3800+ AM2 Çift 35 W bu işlemcinin testlerini dörtgözle bekliyorum. Acaba düşük enerji tüketimi = düşük performans zincirini Amd kırabilecek mi?
  • Para Tuzağı
    Gözü Paraya Doyarmı Elin Gavurunun
    Ben daha 939 a gecmedimki Bi de cıkardılar Am :) 2
    Tövbe estağfurullah tovbe...
  • aslında yazın fiyatlar ilk çıkacagı için pahalı olu o yüzeden son bahar ekin kasım gibi gecmek lazım x2 ye hem fiyatlarda düşer
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.