Şimdi Ara

Canon, EOS 5D Mark 3 modelindeki ışık sızması hatasını kabul etti

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
36
Cevap
0
Favori
9.253
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Canon, EOS 5D Mark 3 modelindeki ışık sızması hatasını kabul etti

Canon'un geçtiğimiz haftalarda satışa sunduğu EOS 5D Mark 2'nin devam modeli olan teknik özellikleriyle profesyonel fotoğrafçıları ve fotoğrafçılığa ilgisi olan herkesi etkileyen DSLR fotoğraf makinesi EOS 5D Mark 3'ün çok ciddi bir hatası ortaya çıktı.

Gövdenin üstünde yer alan dijital LCD panelden ışık sızması olarak adlandırılan bu sorun Canon tarafından da kabul edildi. Canon'un resmi sitesinde de belirtilen bu hatayı kısaca açıklayalım.

Karanlık ortamlarda üst kısımda bulunan LCD panel aydınlatıldığı zaman makinanın içine sızan ışık nedeniyle metering system yani ışık ölçümünde ciddi yanılmalara sebep oluyor. Bu hatada fotoğraf çekimlerinde özellikle enstantene hızının otomatik olarak ayarlandığı çekim modlarında büyük sorunların ortaya çıkmasına sebep oluyor.

Canon'un bu sorunla ilgili çalışmalara başladığı ve kısa süre içinde çözüm üreteceği belirtiliyor.

• Nasıl bir çözüm bulacaklar acaba.Yazılımsal mı yoksa makinenin içine konacak ek bir aparatla mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: mertguz

Nasıl bir çözüm bulacaklar acaba.Yazılımsal mı yoksa makinenin içine konacak ek bir aparatla mı?

ışık kaçırması nasıl bir yazılımla düzeltilebilir ki
  • quote:

Orijinalden alıntı: n55s-s1194v

quote:

Orijinalden alıntı: mertguz Nasıl bir çözüm bulacaklar acaba.Yazılımsal mı yoksa makinenin içine konacak ek bir aparatla mı?

Yazılımla denklanşöre yarım basıldığında üst lcd deki ışık kapatılır böylece metering yaparken içeri kaçacak ışık engellenmiş olur.
  • Nikon
  • algılayıcının o kontrol ışıkları yandığında hassasiyetiyle oynayabilirler kanımca
  • makinayı sol elle tutup çekince sorun olmuyormuş. iki elle tutunca hat kaybediyor cihaz. O şekilde tutmayın diye bir öneri gelmiş.

iphone 4 te miydi bu çözüm. pardon arkadaşlar :p
  • quote:

Orijinalden alıntı: the_hornet

quote:

quote:

Orijinalden alıntı: mertguz Nasıl bir çözüm bulacaklar acaba.Yazılımsal mı yoksa makinenin içine konacak ek bir aparatla mı?

Yazılımla denklanşöre yarım basıldığında üst lcd deki ışık kapatılır böylece metering yaparken içeri kaçacak ışık engellenmiş olur.

Bu teklifi Canon'a sun ve ücret iste

• Hataya şaşırdım açıkcası.. Ee tabi bu kadar hızlı model üstüne model gelirse elbet birinde bir sorun yada hata çıkar.. :/
  • Ben hep Nikon'u daha çok sevmişimdir zaten :)
  • yazıklar olsun canon, hayallerimi yıktın.
  • quote:

quote:

quote:

tam emin olmamakla sen denklaşöre yarım bastığında zaten ışık ölçümü yapılmış olmuyor mu .. ondan sonra ışık kapansa ne kapanmasa ne...denklaşöre basmadan önce kapanmalı ışık ki bu sayede denklaşöe yarım bastığımızda doğru ölçüm yapalım...yanlışım varsa affola..

• quote:

Orijinalden alıntı: isyankar_emre

Hataya şaşırdım açıkcası.. Ee tabi bu kadar hızlı model üstüne model gelirse elbet birinde bir sorun yada hata çıkar.. :/

Model üstüne model mi? 5D serisi 4 yılda bir yenileniyor :)
  • 5D ve 5D Mk2 kullandım, kullanıyorum. 5D'den sonra Mk2 çok değişmemişti video özelliği dışında. Geçenlerde Mk3 inceleme şansım oldu fakat tuş düzenleri vb. değişmiş. O yuzden ısınamadım bence kasada oynama yapılmamalıydı.
  • Canon adına yakışmayan bir hata olmuş, bir an önce bu hatayı düzeltmeliler.
  • quote:

Sorun sadece lcd nin kendi ışığından kaynaklansaydı, zaten Canon şimdiye kadar acil bi firmware update i çıkarıp olay hiç büyümeden bu şekilde çözmüş olabilirdi belki.

Fakat lcd, ışığı açık olmasa dahi güneş ışığı gibi yoğun ışığa maruz kaldığı zaman içeriye ışık sızdırır durumda. Ve bunu yazılımla çözme gibi bir şansları yok.

http://www.weddingstaff.ro/2012/04/canon-5d-mark-iii-probleme-la-etansare/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi NebiForever -- 17 Nisan 2012; 1:16:16 >

• quote:

Orijinalden alıntı: NebiForever

quote:

Sorun sadece lcd nin kendi ışığından kaynaklansaydı, zaten Canon şimdiye kadar acil bi firmware update i çıkarıp olay hiç büyümeden bu şekilde çözmüş olabilirdi belki.

Fakat lcd, ışığı açık olmasa dahi güneş ışığı gibi yoğun ışığa maruz kaldığı zaman içeriye ışık sızdırır durumda. Ve bunu yazılımla çözme gibi bir şansları yok.

http://www.weddingstaff.ro/2012/04/canon-5d-mark-iii-probleme-la-etansare/

off baya ciddi bir durum gerçekten. Bundan sonraki üretimde düzeleceği kesin ama satılanlar ne olacak acaba ?

• canon için bu büyük bir eksi puan oldu.. sattıklarını toplasa bari !
  • Canon durumun farkında olduklarını ve incelediklerini açıkladı.

Bulunduğu bölgede resmi dağıtım kanallarından satın alan kullanıcılar için herhangi bi tehlike yok, onlar zaten geri çağrılıp en kısa sürede sorunları giderilecektir fakat asıl sorun spot diye tabir edilen garantisiz şekilde satın alanların madur durumda olması.

Aslında durumu çokta dramatize etmek ne kadar doğru onu bilemiyorum, yani sorunun meydana geldiği durumlardaki kullanım muhtemelen cihazı satın alanların içinde çok ufak bir yüzdeye sahiptir(gece çekimlerinde lcd ışığı açık kullanım yada direkt yoğun ışık altında kullanım) fakat 3500$ lık bir üründe kimse kendisni etkilemese dahi böyle bir sorunla yaşamak istemez :) Ben şahsen istemezdim
  • Kim isterki zaten, uzun pozlamadaki 4-5 tane hotpixel bile insanın canını sıkarken her foto çekişinizde böyle bir sorun olması cidden üzücü. Sürekli M modu kullanmak yerine AV ya da TV modunu kullananların pozlamaları hep şaşacaktır :/
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.