Şimdi Ara

Tek Anten Kablosuyla 2 receiver Kullanımı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
91
Cevap
8
Favori
176.889
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Şöyle ifade edelim. Lnblerin 4 farklı çalışma modu vardır. Yatay yüksek fre. Yatay alçak fre. Dikey yüksek fre Dikey alçak fre. Lnb bu modlardan birinde çalışır. Aynı anda iki farklı modda çalışmaz. Polarizasyonlar arası geçiş voltaj ile(18 volt yatay, 13 ya da 14 volt dikey) frekans bantları arası geçiş de 22khz sinyali ile yapılır.
    Aynı kablodan iki farklı reciver ile lnb'nin farklı çalışma modlarında çalışması gereken yayınları izleyemezsiniz. Örneğin vertikal ile horizontal yayını, vertikal yüksek frekans yayın ile vertikal alçak frekans yayını aynı anda izleyemezsiniz. Ama iki alıcıda da vertikal yüksek frekans yayın izleyebilirsiniz.
    Tekli lnb ile iki farklı receiver kullanmayın. İlla tek kablo ile iki farklı reveiver ı aynı anda kullanmak istiyorsanız cihazların birinde lnb gücü ve 22 khzyi kapatın. Bu şekilde yapmazsanız cihların birinde yatay diğerinde dikey kanalı açtığınızda tunerler arası voltaj farkı oluşacaktır. Bu kısa vadede olmasa da uzum vadede tunere zarar verecektir. Ayrıca farklı moda geçerken 22 khz sinyallerinin karışıp cihazlarda kilitlenme yapması olasıdır.
    Bu yazdıklarım esasında tek receiver için tasarlanmış Universal lnbler için geçerlidir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ipli jeton -- 14 Ocak 2015; 11:44:42 >

• Şöyle ifade edelim. Lnblerin 4 farklı çalışma modu vardır. Yatay yüksek fre. Yatay alçak fre. Dikey yüksek fre Dikey alçak fre. Lnb bu modlardan birinde çalışır. Aynı anda iki farklı modda çalışmaz. Polarizasyonlar arası geçiş voltaj ile(18 volt yatay, 13 ya da 14 volt dikey) frekans bantları arası geçiş de 22khz sinyali ile yapılır.
    Aynı kablodan iki farklı reciver ile lnb'nin farklı çalışma modlarında çalışması gereken yayınları izleyemezsiniz. Örneğin vertikal ile horizontal yayını, vertikal yüksek frekans yayın ile vertikal alçak frekans yayını aynı anda izleyemezsiniz. Ama iki alıcıda da vertikal yüksek frekans yayın izleyebilirsiniz.
    Tekli lnb ile iki farklı receiver kullanmayın. İlla tek kablo ile iki farklı reveiver ı aynı anda kullanmak istiyorsanız cihazların birinde lnb gücü ve 22 khzyi kapatın. Bu şekilde yapmazsanız cihların birinde yatay diğerinde dikey kanalı açtığınızda tunerler arası voltaj farkı oluşacaktır. Bu kısa vadede olmasa da uzum vadede tunere zarar verecektir. Ayrıca farklı moda geçerken 22 khz sinyallerinin karışıp cihazlarda kilitlenme yapması olasıdır.
    Bu yazdıklarım esasında tek receiver için tasarlanmış Universal lnbler için geçerlidir.
  • quote:

Orijinalden alıntı: 21aralık

quote:

Orijinalden alıntı: serkanguzel_

quote:

Orijinalden alıntı: 21aralık

tek anten kablosunu kesip, içteki bakır tele farklı iki kablo bağlanabilir mi?

Bağlanamaz.

teşekkürler. biraz eksik yazmışım sorumu ben kışın böyle birşey yapmıştım iki ayrı tv de iki ayrı alıcıyla gayet güzel görüntü elde ettim. sıkıntı çıkarır mı onu merak etmiştim.

bu arada aynı evde bağlantıyı şu an yine deniyorum ilk denemem başarısız oldu.

Bu tip bağlantı ile cihazlara zarar vermeniz kuvvetle muhtemeldir.

• Beyler bizim binada merkezi sistem var.

Eve tek kablo geliyor, bende 2 televizyon 2 tanede cihaz var, uygu cihazımıdır alıcı mı neyse, televizyon işinden pek anlamam.

Ben bu tek kablo ile 2 uydu cihazına nasıl yayyın verdirecem?

Yani bir tv de, ntvi spor izlerken, diğerinde saçma sapan karı dizileri izlenecek?

Ne yapmam lazım bi yazarsanız çok sevinirim dostlar.
  • TuRKuS.MuTaNTuS kullanıcısına yanıt
    Kötü uslüba yine de cevap verelim. Mevcut sistemle olmaz. Çatıdan bir kablo daha inmesi lazım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: hastaliksin

Bugümü bu konu yedi arkadaşlar. Sonuç olarak tabiki çalıştı.
    İki tane uyducu geldi ikinci tv için çanaktan kablo çekcez apartman dışından falan dediler.
    Görüntü kirliliği olcağı için kabul etmedim.
    Sonuç olarak kabloları elinizle bile birleştirseniz tek gelen kablodan iki tv'ye yayın aldım.

Daha sonra duvarda zaten anten girişi vardı o apartın arkasında simgeler var zaten orda belli oluyor çoğalta bileceginiz.
    Yatak odasına gelen kabloyu çoğaltıp salona aktardım.

Yanlız uyduyu yatak odasında kurmadım onuda solonda kurup tekrar yatak odasına getirdim o şekilde çalıştı.
    Yardım isteyen olursa yardım ederim.

Siz siz olun tüm dünya olmaz desede doğru bildiğinizden vazgeçmeyin.

siz siz olun 2 cihazı uzun süre aynı anda çalıstırmayın derim yarın öbür gün cihazlarınıza zarar verebilirsiniz

• Şu sorun yıllardır var ama basit bir çözüm üretilemedi gitti. :(
  • FasTBoY kullanıcısına yanıt
    dedik ama dahililerde bile birtelk lg samsung ta var hocam.hatta geneli lg.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi meeb -- 2 Mayıs 2018; 14:4:28 >
  • ben denedim oldu sandım ilk başta ama bi yerde açınca diğer yerde gidiyor görüntü yada donuyor sürekli
  • bu konuda olmayacağını bildiğim halde birisi için google aramasında bu sayfa çıktı ,üyelik girişi yapmadan okudum ve 2 kişinin tuhaf tartışmasını gördüm
    işin ilginci bu 2 üyede bende blokluymuş (üyelik girişi yapınca anladım) bir tanesi doğru anlatmış ,diğeri ise öyle uydurmuş ki akıllara zarar
    üstelik kaç yıllık elektronikçi olduğunu söylemiş :)

yahu arkadaş bir defa uydu alıcılarının hiç birisinde topraklama yoktur ,ki olsa da bir işe yaramaz ,çünkü topraklama insanlar çarpılmasın diye olan bir iştir ,uydu alıcılarında kaçak elektrik olup çarpma ihtimali olmadığı için topraklamaya gerek de yoktur

hiçbir topraklama ise sizi yıldırımdan korumaz (paratoner sistemi hariç) ,zaten topraklamanın amacı kullanılan cihazda metal kasa varsa ve bir şekilde faz metale değerse ,insanları elektrik çarpmasın diyedir

topraklama hattı nedir ,neye yarar bunu dahi bilmeyenler bu kadar ahkam kesmiş ya ne diyelim :)

hele ki anten kablosunda olan sargılı kablonun yıldırımı önlemek için olduğunu söylenmesi akıllara zarar ,hani güleyim diyorum ama bunu söyleyen birde yılların elektronikcisiyim demesi ???

misal tv.ye yıldırım düştü denir ,yahu tv.ye yıldırım hiç düşer mi ?
    yıldırım anten yada kabloya düşer ve bağlı olduğu tv.yi yakar ,hatta etkilenme durumuna göre o hat komple yanar ,patlar (genelde anten ve kabloya direk düşme olmaz ,voltaj atlaması nedeniyle etkilenir ,yoksa bu kadar yüksek akım nedeniyle resmen bomba isabet etmiş gibi bir durum yaşanır)

işe bak ya ,bir şeyler öğrenmek için girdiğimiz konuda ,biz bir şeyler öğretmeye çalıştık :)

• Yıl 2022 çözüm yok mu halen :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi CS BETA -- 10 Ocak 2022; 15:14:13 >
  • Tek uydu anteni kablosunu 2 receiver için kullanabilir miyim? Forumlarda araştırmalarıma göre gelen anten kablosunu 1. rereceiver'ın lnb girişine ve lnb out çıkışından diğer receiver'ın lnb in girişine bağlayarak 2 tv de yayın alabilmem mümkün gözüküyor.Bu kolay yolu heralde bu işin.Fakat bu yöntem receiver'a zarar verir mi? 13-18 volt çalışma gerilimleri var vertical ve horizontal için.Sistem için risk var mıdır?Diğer yöntemler nelerdir? Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim..

• anlattığın durumu şu anda kullanıyorum, cihaza zararı olmayacağını uydu cihaz tamircisi söylemişti ama cihazda lnb out çıkışı olması da bunu doğruluyor diye düşündüm ben

yalnız 2. receiver da tüm kanalları izleyemiyorsun (vertical- horizontal çatışmasından oluyor galiba)

yine de bazı izlenmeyen kanallarda ya 1. receiver da uygun bi kanal seçimi yapılır, ya da kanalların avrupa yayını uygun kanalsa izlenebilir

bunların dışında lnb den çift kablo getirmedikçe mümkün olamayacağı söylenmişti bana
  • Anten kablosunu çoklayıcı sprınter denen bir cihazla 2 çıkışa çıkartabilirsiniz. Aynı anda 2 cihaz eşit sinyal alırmı bilmiyorum. Ucuz bir parça,denemeye değer. Olmadı 2 çıkış LNB şart...
  • quote:

Orijinalden alıntı: cgty86

Tek uydu anteni kablosunu 2 receiver için kullanabilir miyim? Forumlarda araştırmalarıma göre gelen anten kablosunu 1. rereceiver'ın lnb girişine ve lnb out çıkışından diğer receiver'ın lnb in girişine bağlayarak 2 tv de yayın alabilmem mümkün gözüküyor.Bu kolay yolu heralde bu işin.Fakat bu yöntem receiver'a zarar verir mi? 13-18 volt çalışma gerilimleri var vertical ve horizontal için.Sistem için risk var mıdır?Diğer yöntemler nelerdir? Bilgisi olan arkadaşlar yardımcı olursa sevinirim..

ılk cıhazı stanbya alıp 2.cıhazda ızlıyebılırsın

ıkısını aynı anda ızlıyemezsın

en ıyısı 2lı lnb alıp ayrı kablolar cekmektır

2 cıhazada zarar verırsın

• Reciver lerdeki Ant In ve out soketleri, iki reciveri AYNI ANDA kullanmak için değil. Aynı uydudan iki farklı nitelikte yayın yapılıyor ve bu yayınları farklı iki reciever açabiliyorsa, gerektiğinde birini, gerektiğinde diğerini kullanmak içindir.
    İki recieveri AYNI ANDA kullanmak için, çift çıkışlı LNB kullanmak gerekir.
    Aksi taktirde aygıtların chip ve tunerleri yanar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: cwsoft

Reciver lerdeki Ant In ve out soketleri, iki reciveri AYNI ANDA kullanmak için değil. Aynı uydudan iki farklı nitelikte yayın yapılıyor ve bu yayınları farklı iki reciever açabiliyorsa, gerektiğinde birini, gerektiğinde diğerini kullanmak içindir.
    İki recieveri AYNI ANDA kullanmak için, çift çıkışlı LNB kullanmak gerekir.
    Aksi taktirde aygıtların chip ve tunerleri yanar.

PEki 1/2 splitter ile aynı anda 2 reciver açık olsa cihazlara sorun olma ihtimali var mıdır?
  • Şimdi mevcut durumum şu Merkezi sistem 3 uydu bağlı santralden evime tek kablo ile yayın geliyor

(içerisinde türksat,eutelsat,hotbird,kablolu,çatı anten var)

Eve kablonun girdiği noktada 1 adet procom yazılı bir aparat var gelen kablo giriyor sat ve ant diye 2 çıkışı var
    1 odada uyduyu izliyordum diğer odalara da 1 ad switch ile kablolu yayın gidiyordu.
    Uydu alıcılı bir tv aldım (dvb-s2) ve mevcut recieveri mi mutfağa kurdum.
    1/2 5-2500 mhz bir splitter ile sat çıkışından kabloyu 2 ye bölerek 2 cihaza bağladım

her biri tek başına sorunsuz çalışıyor
    2 si birden aynı polarite yayınları sorunsuz çalışıyor (her ikisi de yatay, her ikiside dikey )
    1 ini vertical (yatay) diğerini horizantal (dikey) yaptığımda önce 1 i çalışıyor diğerinde siyah ekran çıkıyor.

Bazı arkadaşlar bu ve başka forumlarda cihazın tunerinin yanma riski olduğunu cihazın bozulma ihtimali olduğunu yazmışlar
    Bu konuda lütfen teknik bilgisi olan birisi cevaplarsa sevinirim.

Şimdi LNB den veya santralden Uydu alıcılarına elektrik geliyor mu?
    Benim bildiğim elektrik uydu alıcından lnb ye doğru gidiyor çünkü çanakta veya lnb de elektrik yok

1 reciever 13 v gönderirken diğer reciever 16 v gönderdiğinde (sonuçta aynı kabloda (splitterdan sonra birleşiyor)
    diğer cihaza zarar verme ihtimali var mı?

2. Sorum uydu alıcısının biri dsmart izlerken diğeri türksat normal kanaları izlese aynı polarite sorunu olurmu?
    3. Yada bir alıcı hotbird diğeri türksat izlese sorun olur mu?
    (Yani olay sadece polorite midir uydunun hangisi olduğu değil polarite farklı olduğunda mı sorun olur)
    teşekkürler

• Cihaza herhangi bir zararı olmaz. alisnaisa...
  • Selamlar arkadaşlar..

Bir sorum olacak benimde Çanak antende tekli LNB var, daha önceleri sadece digiturk izliyordum ancak, şimdi HD uydu alıcılı led tv aldım.

Bu gelen tek kabloyu sipletter ile 2 ye çıkarsam, bir ucu digiturk uydu alıcısında diğerini de tv ye bağlasam sıkıntı olur mu? ikisini de aynı anda izleme şansım var mı?

Aslında ikisini de aynı anda izleme derdinde değilim sadece kablo sök taktan sıkıldım..

Bilgili arkadaşlardan yardım bekliyorum.
  • Bugün tek kabloyu önce dm500 e, onun lnb outunu dt iq ya takacağım. Aynı anda çalışmayacaklar.
    dm500 şifreli avrupa kanallarını çözmek için. Dt iq yasal abonelik için kullanılacak.
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.