Şimdi Ara

Ortlama 60-80 km/s hızdayken ani fren yaptığımızda araç zank diye durur mu? (ABS yoksa) (4. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
158
Cevap
2
Favori
37.153
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 80 km ye biranda çıkamayacagınıza göre biranda da duramazsınız. Konu kapanabilir ;)
  • Ya zaten durmak tehlikeli olur. Durmamak değil.

Durmak şoför ve içindeki yolcular için tehlikeli. Durmamak arabanın önüne fırlayan canlı için tehlikeli.
  • quote:

Orijinalden alıntı: HaCKeRBoY64

quote:

Orijinalden alıntı: lonely_man

ABS Off

http://www.youtube.com/watch?v=rbirSKxzNgE&feature=channel&list=UL

ABS on

http://www.youtube.com/watch?NR=1&v=k37J2u3II-M&feature=endscreen
    üstteki videoda ABS'yi devre dışı bırakırken aracın arka tekerlerin frenlemesini de devre dışı bırakmışlar sanki. Çünkü o kadar fark olması mümkün değil. Bir iki metre neyse de kaç araba boyu fark var.

2:10dan sonrasını izleyin.

http://www.youtube.com/watch?v=mKiTAcXK6M4&feature=related

• Peki her marka arabanın abs sistemi aynı randımanda çalışıyor mu?
  • 60 km ile giderken araç sizin tabirinizle zank diye durursa sizide camdan kazırlar heralde En basiti biraz hızlı koştuğunuzu düşünün zank diye bi anda durabiliyomusunuz
  • O hızla duvara vursan bile "zank" diye durmuyorsun. Frenle nasıl duracaksın?

Lisede fizik dersinin iyi olup olmaması önemli değil. Bu artık ilkokul fiziği falan, 2.-3. sınıfta öğreniyor çocuklar
  • quote:

Orijinalden alıntı: onur801

daha 2-3 hafta önce 70 le giderken birden zank diye frene bastım araç 1-2 metrede durdu durmasına ama karşı tarafın arabası pert
    arabada abs vardı tabi.ama abs nin etkisi büyüktür burada olmasa işim zordu, abs +el freni = 2 metre

70 km ile giderken 2 metrede durabilen usta pilot. Gözlerim yaşadı

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: Beamer

O hızla duvara vursan bile "zank" diye durmuyorsun. Frenle nasıl duracaksın?

Lisede fizik dersinin iyi olup olmaması önemli değil. Bu artık ilkokul fiziği falan, 2.-3. sınıfta öğreniyor çocuklar

Durduğunu iddia edenler olduğu için böyle bir başlık açtım sevgili kardeşim. Bu arada öğretmenim. Ama araba konusunda acemiyim.
  • F1 arabası mı bu öyle hemen dursun yahu biraz mantıklı olun o hızda hele ki ABS'si olmayan bir araç kaymadan duramaz. Ben duruyorum diyen yalan söyler ABS li aracın durması için bile baya mesafe lazım. 70 km hız dediğin 4.vites falan (sakin kullanımda) öle hemen durayım diye birşey olamaz denemeyinde zaten.
  • quote:

Orijinalden alıntı: korfezgunesi

Peki her marka arabanın abs sistemi aynı randımanda çalışıyor mu?

Hayır. Otomobillerin tamamına yakınında Bosch ABS düzeni kullanılır ama aracın donanımı, ağırlığı, hava ve yol durumu bunu etkiler.
  • Zank diye değilde zunk diye durabilir...
  • Abs arabanın fren mesafesini etkilemez.Abs'siz araçta frene bastığınız anda araba kontrolsüz bir şekilde kayar.Abs'nin görevide işte burada.Abs'li araba kontrollü bir şekilde durmayı sağlar.Yani sağa sola sapmaz aracınız.
  • Konuyu ve yorumları okuyunca ben zank diye kalakaldım .
  • quote:

Orijinalden alıntı: emr256

quote:

daha 2-3 hafta önce 70 le giderken birden zank diye frene bastım araç 1-2 metrede durdu durmasına ama karşı tarafın arabası pert
    arabada abs vardı tabi.ama abs nin etkisi büyüktür burada olmasa işim zordu, abs +el freni = 2 metre

önüme çıkan arabaya vurmasam en fazla 4 olurdu dostum yalan konuşacak halimiz yok.
    denemesi bedava, al bitane passat dene.

• quote:

Orijinalden alıntı: High Quality

Bu mesaj silindi.
    Hocam aracınız ne kadar mesafede durur bunu bilmiyorum ama,sahibi olduğunuz palioyu kullanmışlığım var ve abs olmamasına rağmen frenlemesini beğenmiştim.
    Bir eski kasası 1.4 el de kullandım ama sizdekinin frenlemesi eski kasaya göre baya iyiydi.

Bunu deneyerekte anlayabilirsiniz ama çok uç limitlerde kullanmazsanız sizide tatmin eder diye düşünüyorum,bence bu kadar detaya girmeyin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi oznk40 -- 14 Nisan 2012; 15:37:42 >
  • Bir öğretmen, araçların zank diye durmasını, bırakın araştırmayı, aklının ucundan dahi geçiriyorsa, çok yazık. Mağarada mı yaşıyorsunuz, hadi hiç bilgi sahip olmasanız bile günlük yaşantınız da bunu öğrenebilirsiniz. 10 km/s ile bile gitseniz frene bastığınız yerde durmanız imkansızdır...
  • quote:

Orijinalden alıntı: R.Rondo9

Bir öğretmen, araçların zank diye durmasını, bırakın araştırmayı, aklının ucundan dahi geçiriyorsa, çok yazık. Mağarada mı yaşıyorsunuz, hadi hiç bilgi sahip olmasanız bile günlük yaşantınız da bunu öğrenebilirsiniz. 10 km/s ile bile gitseniz frene bastığınız yerde durmanız imkansızdır...

Benim öğretmenliğim hakkında laf söyleyemezsin. Burada tartışmak istemiyorum. Sınırlarımı zorlama. Bu şekilde durduğunu iddia edenler olduğu için bu başlığı açtım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: oznk40

Hocam aracınız ne kadar mesafede durur bunu bilmiyorum ama,sahibi olduğunuz palioyu kullanmışlığım var ve abs olmamasına rağmen frenlemesini beğenmiştim.
    Bir eski kasası 1.4 el de kullandım ama sizdekinin frenlemesi eski kasaya göre baya iyiydi.

Bunu deneyerekte anlayabilirsiniz ama çok uç limitlerde kullanmazsanız sizide tatmin eder diye düşünüyorum,bence bu kadar detaya girmeyin.

Seviyeli ve düzgün cevap verdiğiniz için teşekkür ederim.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: emr256

quote:

önüme çıkan arabaya vurmasam en fazla 4 olurdu dostum yalan konuşacak halimiz yok.
    denemesi bedava, al bitane passat dene.

Özür dilerim işin içinde Passat varsa her şey değişir.

Araba olmasa 4 falan olmazdı yine 2 ya da 3 metrede dururdunuz.

• quote:

Orijinalden alıntı: High Quality

bu yorum gozume takildi. ne diyorsun ? yok 1-2 metre, yok abs arti el freniymis. abs fren mesafesini kisalltan bir sistrm degildir, aksine teorik olarak uzatit. fren zaten 4 tekerlege uygulanir, el freni ne :)

su cocuklari temizleyin allah askina.

Yalniz yanlis bildiginiz nokta abs fren mesafesini kisaltmaz teorik olarak uzatır demissiniz.aksine Abs fren mesafesini kısaltır + kizaklamayı önler. Neden ? En basit sekilde anlatırsak kızaklandıgı anda yerde sürtünen tekerin durma mesafesiyle kızaklanmayanın bir degildir. Yagmurlu hava da buna örnektir. Yagmurda frene basın abs siz araba daha geç durur. Mobilden girdigim icin bu sekilde anlatabildim. Yanlıssam duzeltiniz.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.