Şimdi Ara

Kaspersky : Flashback zararlısı Mac'lerin yüzde 2'sini etkiledi

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
21
Cevap
0
Favori
2.794
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Kaspersky : Flashback zararlısı Mac'lerin yüzde 2'sini etkiledi

Geçtiğimiz hafta en güvenli işletim sistemi olmakla ünlenen Mac bilgisayarlara bulaşmaya başlayan Flashback zararlı yazılımı tedirginliğe neden olmuştu.

Güvenlik yazılımı firması Dr. Web, Mac kullanıcılarına sunduğu bir tarayıcı araçla Mac sistemlerinin yaklaşık yüzde 2'sinin bu yazılımdan etkilendiğini ortaya koydu. Bu da yaklaşık 600 000 bilgisayarın botnet ağına dahil olması anlamına geliyor. 2008 yılındaki Conficker saldırısında da Windows sistemlerin yüzde 4-5'i bundan etkilenmişti.

Rus Kaspersky firması da bugün yaptığı açıklamada saldırıyı doğruladı. Flashback yazılımının bulaştığı Mac'ler kayıtlı bir alan adı ile iletişime geçiyor ve botnet ağının büyüklüğü ortaya çıkıyor. 

Google geçen ay zararlı yazılım bulaştırabilecek 4 milyon web sitesi olduğunu tespit etmişti. Dlink.com gibi siteleri ziyaret eden kullanıcılar, yüklenmek istenen Java eklentisini kabul ettikleri takdirde arka planda Flashback indiriliyor ve bilgisayara bulaşıyor. Bu yazılımı içinde barındıran uygulamalar ise şöyle tespit edilmiş:

/Library/Little Snitch

/Developer/Applications/Xcode.app/Contents/MacOS/Xcode

/Applications/VirusBarrier X6.app

/Applications/iAntiVirus/iAntiVirus.app

/Applications/avast!.app

/Applications/ClamXav.app

/Applications/HTTPScoop.app

/Applications/Packet Peeper.app

Kaspersky yazılımın yüzde 98 oranında Mac sistemlerine, yüzde 2 oranında da diğer işletim sistemlerine bulaştığını belirtiyor. Sistemlerin yarısı ABD içerisinde bulunurken 274 tanesi bizzat Apple genel merkezinde tespit edilmiş. Ardından Kanada, İngiltere ve Avustralya geliyor. 

Yazılımın neden olduğu tehdit "emsali olmayan" ve "ortaya çıkması beklenen" şeklinde güvenlik otoriteleri tarafından sınıflandırılmış durumda. Apple, Java açığı ile ilgili bir yama yayınladı ancak geç kaldığı için eleştirildi. Oracle ise 7 hafta önce Windows ve Linux sistemleri için bir yama yayınlamıştı. Mac sistemleri içinhttp://support.apple.com/kb/HT5228 adresini ziyaret etmekte fayda var.

• Gördüğünüz gibi Elma'ya da kurt girebiliyormuş....
  • Artık Mac işletim sistemine de bulaştılar. Devamı gelir bunların..
  • çok yaygınlaştı ve adından söz ettirir hale geldi Mac OS yüklü makineler.. kötü niyetli insanların hedefi olmaya başladılar yavaş yavaş..

virüs bulaşmaz diye birşey yok, hackerlar windows daha yaygın diye Mac ile ilgilenmiyordu önceden.. Mac ler yaygınlaştıkça daha çok artacaktır bu haberler.
  • Kim ne zaman en güvenli işletim sistemi MAC OSX'tir dedi? Ben mi kaçırdım yoksa? Linux dağıtımlarına ne diyorlar o zaman?

Ayrıca önceden de MAC bilgisayarlarda yaşandı bu trojan, virüs olayları.Yeni bir şey değil. Hatta çok iyi hatırlıyorum MAC'lere özgü çıkan bir yazılımın internetten indirilebilir korsan kopyasından bulaşıyordu.
  • Kaspersky Mac kullanıcılarına antivirüs sattırmayı planlıyor anlaşılan
  • quote:

Orijinalden alıntı: onbeskarakterli

Kim ne zaman en güvenli işletim sistemi MAC OSXtir dedi? Ben mi kaçırdım yoksa?

Apple dedi. Türkiye'de reklamlarında da hala "virüs bulaşmaz" ibaresini kullanıyorlar. Aslında şikayet edeceksin bu reklamları, reklamda yanıltıcı ve yanlış ibare kullandıkları için.

En ilginci de Apple merkezinde yer alan bilgisayarların enfekte olması bence.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi erkan0075 -- 10 Nisan 2012; 14:24:39 >
  • mac os nin windowsdan cok daha fazla guvenlik acigi var. simdiye kadar az sayida oldugundan saldirilara maruz kalmiyordur. ama yayginlastikca apple in daha cok basi agriyacak.
  • Büyük skandal! :p :) Açıkcası evet bu kadar popüler bir işletim sisteim ile, yüksek güvenlik vaad ediyorlardı tabi bu elbetde bazı grup insanları dürttü, kaşındırdı onlarda işe sırf Apple için çalışmaya başladı galiba.. Sonu ne olucak acaba..
  • Sanırım anti-virus üreticileri Mac bilgisayarlar için yeterince anti-virus programı satamıyor. Konuya özel virus geliştirip Mac kullanıcılarına sözde anti-virus programı satın aldıracaklar.

Burdan ekmek çıkmaz sna hadi başka kapıya...
  • Blokladığımız üyelerin iletileri anasayfa haberlerinde neden okunur durumda? Ayarlara biz göz atayım bari.

Evet ayarlara baktım. DH yönetici ahalisi bloklanan isimlerin iletilerinin anasayfada da okunamamması yönünde çözüm üretmeleri gerek.
    Değiştirme: İlave metin.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi shimoda -- 10 Nisan 2012; 18:27:05 >
  • Apple'da insan evladı işi değilmi arkadaşlar. Tamam belki daha özenilerek yazılmış bir işletim sistemidir. Ancak bu kadar güvenli olmasındaki asıl sebep halen daha saldırganları cezbedecek kullanım oranına erişmemesi.

Ama şunuda görmek de fayda var. PC pazarını bırakırsak ve telefon pazarına bakarsak ıPhone cep telefonu pazarının %30-40'ını oluşturuyor. Bu saldırganları cezbetmeye bence gayet yeterli bir oran. Buna rağmen Aplle güvenlik konusunda Google'dan çok daha başarılı...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Menow -- 10 Nisan 2012; 18:29:38 >
  • Bu flashback olayı kesinlikle crack'li uygulama indirenlerin sonucu diye düşünüyorum. Birde orjinal Macintosh kullananlarda varmı böyle bir şey merak ediyorum zira Hackintosh kullananlarda güncellemelerden yararlanıyor diye biliyorum. İşte bu bilgi verilirse işte o zaman aaa Apple MacBook'larda flashback var diyebilirim.
  • Apple tarafından Flashback temizleme araçı yayınlanmış. Bütün Java updatelerini ve system updatelerini yapmanızı öneririm, Flashback'den etkilenmiş olsanızda olmasanızda...

http://support.apple.com/kb/DL1517

Kaspersky : Flashback zararlısı Mac'lerin yüzde 2'sini etkiledi

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Downer1040 -- 15 Nisan 2012; 13:04:46 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: drorbital

Bu flashback olayı kesinlikle crack'li uygulama indirenlerin sonucu diye düşünüyorum. Birde orjinal Macintosh kullananlarda varmı böyle bir şey merak ediyorum zira Hackintosh kullananlarda güncellemelerden yararlanıyor diye biliyorum. İşte bu bilgi verilirse işte o zaman aaa Apple MacBook'larda flashback var diyebilirim.

Flashback herhangi bir uygulama indirilmesi sonucu sistemi etkileyen bir malware değil (Tabi indirilen site ya da link verilen site malvare içermiyorsa). Flachback Mac OS üstünde çalışan herhangi bir internet tarayacısının belli siteleri ziyareti sonucunda Java tabanın bir açığıdan yaralanarak sistem kütüphanesine yerleşen bir malware. Ancak aynı dahili network içinde bulunan Maclerin arasında Flashback'in transfer olduğu yönünde bilgilerde var. Mesela, Apple'ın kampüsünde Flashback'in bu şekilde yayıldığı tahmin ediliyor.

Daha önce bu tip saldırılanırın en büyüğü 2007 yılında Storm botnet ile windows'da olmuştu. Microsoft tarafından yamalanmıştı. 2011 yılında benzer bir saldırı Flash tabanı üstünden Mac sistemleri yine hedef almıştı ama 72 saat içinde Adobe tarafından tekrar yama ile düzeltilmişti.

Yani kısadan hisse Mac ya da Windows ve ayrıca hangi tarayıcıyı (Safari, FF, Chrome) kullandığınız farketmiyor çünkü bütün tarayıcıların sistem içindeki ortak Java kütüphanesine "write/modify" hakkı bulunuyor. Girdiğiniz sitelere dikkat edin "malum" sitelere pek bulaşmayın bütün sistem updateleriniz düzenli yapın, tarayıcı updatelerini gözardı etmeyin ve en önemlisi Java, Flash tabanlarının updatelerini her zaman düzenli yapın. Ayrıca bütün updateleri Software Update içinden yapın gidip netten bilinmedik sitelerden güncellemeleri indirip kesinlikle uygulamayın. (Flash hariç, Adobe zaten tarayıcı içinden popup ile uyarıyor)

Geçmiş olsun

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Downer1040 -- 15 Nisan 2012; 13:30:11 >

• quote:

Orijinalden alıntı: Downer1040

quote:

Orijinalden alıntı: drorbital

Bu flashback olayı kesinlikle crack'li uygulama indirenlerin sonucu diye düşünüyorum. Birde orjinal Macintosh kullananlarda varmı böyle bir şey merak ediyorum zira Hackintosh kullananlarda güncellemelerden yararlanıyor diye biliyorum. İşte bu bilgi verilirse işte o zaman aaa Apple MacBook'larda flashback var diyebilirim.

Flashback herhangi bir uygulama indirilmesi sonucu sistemi etkileyen bir malware değil (Tabi indirilen site ya da link verilen site malvare içermiyorsa). Flachback Mac OS üstünde çalışan herhangi bir internet tarayacısının belli siteleri ziyareti sonucunda Java tabanın bir açığıdan yaralanarak sistem kütüphanesine yerleşen bir malware. Ancak aynı dahili network içinde bulunan Maclerin arasında Flashback'in transfer olduğu yönünde bilgilerde var. Mesela, Apple'ın kampüsünde Flashback'in bu şekilde yayıldığı tahmin ediliyor.

Daha önce bu tip saldırılanırın en büyüğü 2007 yılında Storm botnet ile windows'da olmuştu. Microsoft tarafından yamalanmıştı. 2011 yılında benzer bir saldırı Flash tabanı üstünden Mac sistemleri yine hedef almıştı ama 72 saat içinde Adobe tarafından tekrar yama ile düzeltilmişti.

Yani kısadan hisse Mac ya da Windows ve ayrıca hangi tarayıcıyı (Safari, FF, Chrome) kullandığınız farketmiyor çünkü bütün tarayıcıların sistem içindeki ortak Java kütüphanesine "write/modify" hakkı bulunuyor. Girdiğiniz sitelere dikkat edin "malum" sitelere pek bulaşmayın bütün sistem updateleriniz düzenli yapın, tarayıcı updatelerini gözardı etmeyin ve en önemlisi Java, Flash tabanlarının updatelerini her zaman düzenli yapın. Ayrıca bütün updateleri Software Update içinden yapın gidip netten bilinmedik sitelerden güncellemeleri indirip kesinlikle uygulamayın. (Flash hariç, Adobe zaten tarayıcı içinden popup ile uyarıyor)

Geçmiş olsun

Detaylı ve anlaşılır cevabın için tşk.ediyorum. Zira bilmediğim ve sadece tahminle yorum yaptığım bir konuda beni aydınlattın.

Not: Mac'lerede virus bulaşabiliyormuş ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi iamzinxxx -- 15 Nisan 2012; 16:50:23 >

• Rica ederim amacım sizin yanlış ya da eksik bildiğinizi göstermek değildi (zaten ortada öyle bir durum dahi yok, sizin söylemiş olduğunuz cracklı app olayı bence de kısmen doğru) ben sadece genel bir açıklama yapmaya çalıştım.

Not: Malesef
  • Adamlar Önce Javayı Sonrada Apple Gümletmiş. Profesyonel İş Kesin Kaspersky Yapmıştır
  • quote:

Orijinalden alıntı: TuffkiLLe

çok yaygınlaştı ve adından söz ettirir hale geldi Mac OS yüklü makineler.. kötü niyetli insanların hedefi olmaya başladılar yavaş yavaş..

virüs bulaşmaz diye birşey yok, hackerlar windows daha yaygın diye Mac ile ilgilenmiyordu önceden.. Mac ler yaygınlaştıkça daha çok artacaktır bu haberler.

+1 Kötü niyetli yazılımcılar Unix, Mac OS X farketmez, isterlerse her os için trojan yazabilir veya saldırı yapabilirler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Cpt. Miller -- 18 Nisan 2012; 10:10:24 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: deveyehendekatlatanadam

Adamlar Önce Javayı Sonrada Apple Gümletmiş. Profesyonel İş Kesin Kaspersky Yapmıştır

Zaten herzaman böyle olmuştur. Bu zararlı yazılımları , ya antivirus firmaları, nadir de olsa , anti-hackerlık birimlerinde çalışmak isteyen kişiler yazar ....
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.