Şimdi Ara

28nm yongaların üretim sıkıntısı hakkında detaylar gelmeye devam ediyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
47
Cevap
0
Favori
4.095
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 28nm yongaların üretim sıkıntısı hakkında detaylar gelmeye devam ediyor

Geçtiğimiz ay Qualcomm, AMD ve Nvidia gibi firmaların 28nm yongalarının üretimini yapan Taiwan Semiconductor Manufacturing Company (TSMC) firmasında, 28nm fabrikasyon sürecine ait bazı sıkıntılar yaşanmaya başladığını belirtmiştik.

Özellikle HTC One serisinin Snapdragon S4 platformu üzerinde çalışan modellerinde gecikmeler yaşanacağı endişesine sebep olan sıkıntı hakkında, One serisinin piyasaya çıkışıyla çok da önemli olmadığı kanısı uyanmaya başlamıştı.

Ancak Digitimes sitesi sıkıntının uzun vadede etkili olacağı konusunda ısrarcı. Tayvanlı endüstri kaynaklarına dayanarak verdiği haberinde Digitimes, üretim sıkıntısının muhtemelen yaz sonuna kadar devam edeceğini belirtiyor. Firmalar ise bazı tedbirler almış durumda.

Qualcomm, siparişin bir kısmını United Microelectronics firmasına kaydırdı. Ancak S4 platformunu kullanan tablet ve akıllı telefonların talebini karşılamakta problem yaşıyor.

AMD ise 28nm tabanlı Radeon HD 7970 GPU'ların dağıtımına başlamıştı. Ancak problem nedeniyle şimdilik küçük hacimli satışlar yapılabiliyor.

NVIDIA ise sadece Kepler serisi GeForce GTX 680 modelini kısa süre önce piyasaya sürebildi. Diğer Kepler tabanlı GPU modellerinin satışı ise biraz gecikecek. 

TSMC firması bazı tesislerindeki 28nm üretim bantlarını genişletmek adına harekete geçti. Haftaya ek platformların inşaasına başlanacak. Ancak kar marjını yönetmek için TSMC'nin biraz temkinli hareket ettiği belirtiliyor.

• hep aynı dümen
  • bu 28 nm problemlerini 1 senedir dinliyoruz hala çözemedilermi arkadaş çok enteresan.
  • Ne TSMC'ymiş arkadaş.. Herkes orada yaptırıyor... Tekel mi oldu bunlar ne oldu yav ? Herkes TSMC'nin eline bakar oldu.. Yıllardır sürüyor bu firmada ki sıkıntılar. Yok verimlilik problemleri yaşanıyor.. Yok fabrikasyon sürecinde sıkıntılar var.. Yok mu başka bir imalatçı bu TSMC'den başka ?
  • bir tek intel karşılaşmıyor şu sorunlarla. yapacağız diyorlar takır takır üretmeye başlıyorlar. TMSC ve üretim sorunu eşanlamlı hale geldi.
  • üretim sıkıntısı var diye basarlar kazık fiyatı
  • ya sel basıyor,
    ya deprem oluyor,
    ya fabrika yanıyor !

aynı petrol zengini ortadoğu'daki gibi bahane politikalarıyla üretimi sürecini yavaşlatıp
    malının değerini artırma politikası bu

sel bastı RAM'lar tavan yaptı ! görende sanacak ki RAM vadisi var !
    sel bastı HDD tavan yaptı ! görende sanacak ki HDD vadisi var !

32 mimarisi ile bir silikon tabakadan 100 CPU veya GPU çıkar iken !

yeni 28 mimariysi ile bir silikon tabakadan 120 CPU veya GPU çıkması !

sabit üretim açısından %20 ya varan dolaylı ticari kayıpa sebep olacağı için

üretilen bir yalan balonu ile fiyat artırma bahanesinden başka bir şey değil !

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ProjectMan -- 6 Nisan 2012; 11:41:44 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: playstyle

ya sel basıyor,
    ya deprem oluyor,
    ya fabrika yanıyor !

aynı petrol zengini ortadoğu'daki gibi bahane politikalarıyla üretimi sürecini yavaşlatıp
    malının değerini artırma politikası bu

sel bastı RAM'lar tavan yaptı ! görende sanacak ki RAM vadisi var !
    sel bastı HDD tavan yaptı ! görende sanacak ki HDD vadisi var !

32 mimarisi ile bir silikon tabakadan 100 CPU veya GPU çıkar iken !

yeni 28 mimariysi ile bir silikon tabakadan 120 CPU veya GPU çıkması !

sabit üretim açısından %20 ya varan dolaylı ticari kayıpa sebep olacağı için

üretilen bir yalan balonu ile fiyat artırma bahanesinden başka bir şey değil !

Düşündüğünüz gibi değil sektörün içinde olan bi yakınım var ve haziran ayında bu sorunlar için gidecek galiba tsmc'ye.
    Öyle fiyat artırmak için yapılan şeyler değil yani. Adamlar resmen 10 kişilik iş yapıyorlar tek başına...

• Adamlar resmen tekel. Canı kime isterse ona, yine istediği kadar mal veriyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: bocekgrafik

Adamlar resmen tekel. Canı kime isterse ona, yine istediği kadar mal veriyor.

İste abi dünkü konuştuğumuz konu bu
    Fikirlerin doğru çıktı
  • İş sadece bununla da kalmıyor ki. Bu işin daha GPU firmaları kısmı. Bunun bir de kart üreticileri kısmı var. Orada da AMD ve NVIDIA, istediği şirkete, yine istediği kadar ve istediği kalitedeki ürünlerini veriyor. Yani kart üreticilerinin pazar paylarını ve kalitelerini bile belirliyorlar. Evga'yı Evga yapan sadece kendi becerisi mi yoksa?

Alın işte son örnek: 7970 Lightning'lerin hız aşırtma kapasiteleri, referans 7970'lerle hemen hemen aynı çıktı. Sen istediğin kadar kaliteli ve yüksek bileşenli PCB üret. İş GPU'da bitiyor, senin emeklerin de GPU'nun kalitesine göre boşa gidiyor veya gitmiyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bocekgrafik -- 6 Nisan 2012; 13:04:04 >
  • Aynı şeyler gene dönüyor. 40nm sürecinde de yield problemi olmuştu
  • Her yeni nm kuculmesinde duydugumuz klasik haber ...
  • DH Kurulalı beri "TMSC nin üretim sıkıntısı" haberi hiç eksik olmaz. Ne bitmez tükenmez sıkıntımış yahu, anlamadım gitti.

İşin tuhafı alternatifleride yok kerataların:D
  • umarim global foundries tesislerini biran once tamamlar da TSMC tekelinden kurtuluruz.gtx680 gelecek yayilacak ucuzlayacak diyenlere kotu haber.
  • quote:

Orijinalden alıntı: playstyle

ya sel basıyor, ya deprem oluyor, ya fabrika yanıyor ! aynı petrol zengini ortadoğudaki gibi bahane politikalarıyla üretimi sürecini yavaşlatıp malının değerini artırma politikası bu sel bastı RAMlar tavan yaptı ! görende sanacak ki RAM vadisi var ! sel bastı HDD tavan yaptı ! görende sanacak ki HDD vadisi var ! 32 mimarisi ile bir silikon tabakadan 100 CPU veya GPU çıkar iken ! yeni 28 mimariysi ile bir silikon tabakadan 120 CPU veya GPU çıkması ! sabit üretim açısından %20 ya varan dolaylı ticari kayıpa sebep olacağı için üretilen bir yalan balonu ile fiyat artırma bahanesinden başka bir şey değil !

haklısında zar alanı aynı kalmicakmı yani daha fazla transistör girecek aynı alana ancak boyutlar aynı kalmicakmı sonuçta ?
  • beyler ve bayanlar hala gerçek sorunu anlayamadınız mı ?
    sorun şu ki ; küçültme (entegrasyon) teknolojisinin sonuna yaklaşmış bulunuyoruz .insan teknolojisi (elektronik teknolojisi ) buraya kadar.
    uzay teknolojisinde küçültme boyutlarını bilemeyeceğim ancak ; daha ne kadar boyuta inebilirlerki ;
    eninde sonunda çakılıp kalıcaklar.
    1pm ye kadar mı (1 pikometre ) ; atom boyutuna inerseniz ne yapacaksınız ? tabiki inebilirseniz.
    hiç 3 atomlu transistör gördünüz mü ? bizim teknoloji için imkansız ;
    son zamanlarda dna tabanlı (organik elektronik ) smd üretimi konusunda çalışmalar var ; ancak ondadada aynı sorunlar varrrrrrrrrrrrr.
    sonuç yine çakılma yine çakılma ;

1 gpu içerisinde kullanılan tek transistöre denk gelen yapıda kaç tane atom var sizce ? 1 milyon-10 milyon ...............
    milyarlarca atom bir araya gelse bir toplu iğne başı bile anca ediyor.

teknolojimiz çok çok komik ve ilkel ; bunu kabul edin artık. bu teknolojiyle 1pm yi bile görürseniz beni arayınız ; 09009005236783128 (alo hubitak bilim ve araştırma kurumu xxx birimi )

kısacası atomlar belli sayının altına indiğinde tek transistör için gerekli yapıyı sağlayamazsınız.
    transistör 100 atomla yapılsa bile pek yükseltme yapabileceğini sanmıyorum.yapı dağılacaktır ;
    transistör 0.3 veya 0.7 v gerilimde o boyutta haşlanacaktır.
    daha düşük voltaj kullanırsanız anca ; 0.0001 volt gibi mesela ;
    soru şu;
    bir silisyumun ve germanyumu o voltajla iletken hale getirebilir misiniz ?

getiren varsa bana haber veriniz .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi turbocat1 -- 6 Nisan 2012; 15:30:38 >

• İntel 22nm'ye geçiyor, bunlar 28nm'de sıkıntı yaşıyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: turbocat1

beyler ve bayanlar hala gerçek sorunu anlayamadınız mı ?
    sorun şu ki ; küçültme (entegrasyon) teknolojisinin sonuna yaklaşmış bulunuyoruz .insan teknolojisi (elektronik teknolojisi ) buraya kadar.
    uzay teknolojisinde küçültme boyutlarını bilemeyeceğim ancak ; daha ne kadar boyuta inebilirlerki ;
    eninde sonunda çakılıp kalıcaklar.
    1pm ye kadar mı (1 pikometre ) ; atom boyutuna inerseniz ne yapacaksınız ? tabiki inebilirseniz.
    hiç 3 atomlu transistör gördünüz mü ? bizim teknoloji için imkansız ;
    son zamanlarda dna tabanlı (organik elektronik ) smd üretimi konusunda çalışmalar var ; ancak ondadada aynı sorunlar varrrrrrrrrrrrr.
    sonuç yine çakılma yine çakılma ;

1 gpu içerisinde kullanılan tek transistöre denk gelen yapıda kaç tane atom var sizce ? 1 milyon-10 milyon ...............
    milyarlarca atom bir araya gelse bir toplu iğne başı bile anca ediyor.

teknolojimiz çok çok komik ve ilkel ; bunu kabul edin artık. bu teknolojiyle 1pm yi bile görürseniz beni arayınız ; 09009005236783128 (alo hubitak bilim ve araştırma kurumu xxx birimi )

bildiğim kadarıyla 9 atomdan transistör yapılmıştı?

• bizim köyün yakınlarında bi tane sandalye fabrikası vardı adamlar darphane gibiydi para basıyodu resmen ama 5bin liralık baca filtresi takmamak için sadece geceleri çalışıyolardı bunlarınki de o hesap ama bi fark var ki bu şirketler avrupanın dev firmalarını besleyen koskoca bi firmalar madem üretim sıkıntın var gidersin üretim hacmini arttırırsın HTC,Qualcomm gibi firmaların dürtmesini beklemezsin. ee bu firmaların da işine gelmiyo değil sel oldu hoop üretim durdu artır yavrum fiyatı, japonyada deprem oldu artır yavrum fiyatı adamların yerinde kim olsa yapar nası olsa o fiyata da alan kekler var niye kassınlar ki kendilerini hem ne kadar olaşılmaz olurlarsa o kadar değerlenirler böyledir bu işler. hadi hayırlı tıraşlar donanımhaber ahalisi

• 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.