Şimdi Ara

Otomatik vitesli araçlar için özel ehliyet

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
4 Misafir (1 Mobil) - 3 Masaüstü1 Mobil
5 sn
131
Cevap
0
Favori
7.578
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Otomatik vitese özel ehliyet geliyor. Teklife göre, Trafik Kanunu'nun 38'inci maddesinde değişiklik yapılacak. B sınıfı yanında artık bir de B1 sınıfı sürücü belgesi olacak. B1 sürücü belgesine sahip kişiler otomatik vites otomobil, minibüs ve kamyonet kullanabilecekler.

Otomatik vitese özel ehliyet geliyor. Yasa teklifini AK Parti hazırlayıp, Meclis Başkanlığı'na sundu.

Teklif, Trafik Kanunu'nda değişiklik içeriyor.

Teklife göre, Trafik Kanunu'nun 38'inci maddesinde değişiklik yapılacak. B sınıfı yanında artık bir de B1 sınıfı sürücü belgesi olacak.

B1 sürücü belgesine sahip kişiler otomatik vites otomobil, minibüs ve kamyonet kullanabilecekler; ama düz vites araç kullanamayacaklar. Düz vites kullanabilmek için yine B sınıfı ehliyet gerekecek.

Teklifin gerekçesinde hem kadın hem de yaşlı sürücülerin düz vites araçlarla eğitim görmelerinin zaman zaman sıkıntı yarattığı belirtildi.

Aynı zamanda hayatı boyunca otomatik vites kullanacak bir kişinin düz viteste eğitim almasının mantık açısından da doğru olmadığı vurgulandı. Bu nedenle sadece otomatik vites kullanacaklara özel bir ehliyetin verilebileceği tespiti yapıldı.

Teklifin ikinci maddesinde ise sürücü belgesinin sadece ilköğretim ya da ortaokul mezunu olanlara verilmesi şartına bir istisna getiriliyor.

İlk öğretimin kesintisiz 8 yıl olmasından önce yani 18 Ağustos 1997 öncesinde ilkokul diploması alanlara da ehliyet alabilme hakkı tanınıyor.

• Bence mantıksız aracın vites seçeneği için ayrı bi ehliyete gerek yok, Adama otm vites araçla eğitim ver ver gene b sınıfı ehliyeti
    oldu ki gayri ihtiyari bir durumda düz vites kullanmak gerekiyor adam benim b1 im var kullanamam mı diyecek yani.
  • bunlar varya otomatik araçlar konforlu diye konfor vergiside alırlar.

salak sulak gereksiz kanunlar işte benim 2 aracım var biri düz biri otomatik.

neymiş bayan ve yaşlılar manuel kullanamıyormuş illaki manuelmi olması gerekiyor sınav aracının .2 tane araç koyarsınız siz yeterki adam gibi kurs düzenleyin . basit bi düzenleme ile sınav araçlarının otomatikde olması sağlanır.

boş işlerle uğraşıyorlar gidin şu kursların direksiyon eğitimini 200 saat yapin.en ufak hata yapanı geçirmeyin.
  • Otomatik vites minibüsle kamyonet bir sürü varya.
  • Kursun ve sinavin amaci vitesli arac kullanip kullanamamaktan cok kurallari bilip uyulup uyulmadigina yonelik olmalidir aslinda.
    Kurallari bilip uyan bir insan otomatik kullansa da duz kullansa da sorund egil. Fakat daha sinyalin, emniyet seridinin, gecis ustunlugunun ne oldugundan bir haber trafige cikan adamlar duz vites kullanmayi bilse ne farkeder.
  • 1 yıl içinde yapılan sınavların sorularını suraya koysam milletin agzı acık kalır. aynı soruları bir yıl içinde 6-7 kere soruyorlar.

önce bunları düzelteceklerine tutmuslar otomatik vites için yeni ehliyet heeee oldu gardaş başka bi isteğiniz var mı

debriaja basıp 1 e alıp yarım debriaj yapıp gaz verip kalkamıyosa bir sürücüsü alıyım ona 20 liraya su şarjzlılardan kullansın sagda solda

trafigin hali zaten ortada. birde bu kekolar mı gelecek ?
  • bu işte yine tahmin ettiğim bir çapanoğlu varya şimdi buraya yazmayayım.

sevenleri mesajımı şikayet eder tadımız kaçmasın.
  • kusura bakmasınlarda otomatik viteste daha cok kaza olur. Bu ileri zekalılar freni bıraktıklarında aracın ileri gidecegini kestiremezler ezilen ezilene anasını satayım. Zaten bu kadınlar yuzunden son 6 ay için de otobus duraklarında terör oldular. Mümkünse bütün kadınlara vermyeceksin yada daha zor bir imtihan yapacaksın. Hem anlamada güçlük çekiyorlar hemde gafil avlıyorlar siz öğrendiler zannediyorsunuz ama nafile.
  • Ehliyet sınavında dünyanın neresine giderseniz gidin, aynı sorular gelir sınavlarda. Benzer konularda, farklı soru yaratmaya gerek yoktur. ABD'de de böyledir, Rusya'da da. Trafik kuralları değişmiyor neticede, ve üstün başarı gösterip insanlara fark atmamız gereken, insan eleyici bir sistem sınavı değildir. Yeterli bilgiye sahip olanın geçmesi için düzenlenen sınavlardır. Alışmışsınız lgs öss muhabbetine, illa farklı soru olsun istiyorsunuz. Gereksiz.

Bu şekilde ehliyet alınmasına olumlu bakıyorum; nasıl kalkış yapılır, hangi devirde vites atılır vs bunlarla uğraşacaklarına trafiğe daha çok odaklanırlar.
  • Vites seçeneğine göre ehliyet mi olur yahu.
    O zaman Triptonic vitesler için B2 olsun
    Tamamen saçmalık
  • Devlete kaynak taratma amacı olabilir. Peki benim araba triptonik ise ne olacak?
  • dsg kullanabilir kullanamaz
  • Bunun denetimini nasıl yapacaklar çok merak ediyorum..
  • Bu kanun teklifini hazırlayanın canı sıkılmış
  • F1 vitesler için de B3 gelsin bari
  • düz vitesi kullanamayıpta sadece otomatik vites kullanabilen insanlar var.yazıdada bahsedildiği gibi yaşlı bayanlar vs.bu insanlarda biliyor b sınıfı ehliyet alıp otomatik araç kullanmayı ancak heyecandan direksiyon sınavını geçemiyorlar.sayıları azda olsa bu tip insanlar için böyle bir uygulama düşünüldüğünü akıl edebilmek bu kadar zormu?
  • Sadece otomatik araç kullanabilen ya da otomatik arabadan başka araba kullanmam ben diyen için çok iyi aslında ama!

Ülkemizde maalesef ehliyet devletin gelir kapısı olarak görüldüğünden ve kasap olarak trafiğe çıkman devleti hiç ilgilendirmediğinden

Kazalar,kazalar,kazalar

Bunun sonu gelmez profesyonel bir sistem getirilmeli biz göremeyizde kim görür bilemem
  • quote:

Orijinalden alıntı: lonely_man

Bunun denetimini nasıl yapacaklar çok merak ediyorum..

her aracın camından içeri kafalarını sokarlar artık
  • Bunun yerine önce kurslarda 20 saat olarak verilmesi zorunlu olan, ama pratikte 1-2 saat uygulanan pratik eğitimi sıkı kontrol etsinler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: sefau571

Otomatik vites minibüsle kamyonet bir sürü varya.

Öyle deme hocam var bayaa

Kamyonet: Ford Ranger - Nissan Navara - Mitsubishi L200 - Toyota Hilux - İsuzu D-Max - Ssangyong Actyon

Minibüs: Volkswagen Caravelle-Transporter - Hyundai Starex - Mercedes Viano-Vito - Peugeot Bipper - Fiat Doblo-Fiorino

Liste böyle uzar gider
  • 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.