- x
Konut tadilatı yaptıracağım, fiyat bilgisi alabilir miyim?
79 Cevap31647 Görüntüleme5 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: [1]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

514 Mesaj
29 Mart 2012; 10:20:05 

Arkadaşlar merhaba,

Ankara'da yaklaşık 25 yıllık bir binada bir daireye tadilat yaptırmak istiyorum. Temmuz ayına kadar ev boşalmayacak, dolayısı ile aşağıda listelemiş olduğum işleri o tarihten sonra yaptıracağım. Bana varsa tecrübelerinizden faydalanarakfiyat bilgisi verebilirseniz çok memnun olurum. Ayrıca aklıma gelmeyen tadilat önerilerini de tavsiye ederseniz sevinirim.
Şimdiden herkese çok teşekkür ederim.
Not olarak malzemeleri kendim temin etmek istiyorum (mümkün olduğunca kaliteli malzeme kullanmak istiyorum), malzeme ve ustalık fiyatlarını ayrıca belirtirseniz sevinirim.

Ev hakkında söyleyebileceklerim 3+1 (3 oda, salon, banyo, mutfak, tuvalet, ara, balkon) 100 m2, malesef içinde oturan olduğu için detaylı bir ölçüm yapamadım.

Yapılacak işlemler:
1 - Ev eski olduğu için elektrik tesisatını değiştirmek ekstra priz vs ekletmek istiyorum (Tahminim: 1000 TL)
2 - Aynı sebepten su tesisatını değiştirmek istiyorum (Tahminim: 1500 TL)
3 - Ev merkezi ancak dışarıdan giden kalorifer borularını duvar içine gömmek istiyorum (Tahminim: Mümkün olmayabilir de)
4 - Banyo ve mutfak yapılı ancak tuvalet için tüm fayansın kırılıp yenilenmesi ve alaturka tuvalet yerine alafranga tuvalet ekletmek ve lavaboyu değiştirmek istiyorum (Tahminim: 1500 TL)
5 - Salon ve 3 odadaki parke için sistre yaptırmak istiyorum (Tahminim: 1000 TL)
6 - Tüm cam önlerine mermer yaptırmak istiyorum (Tahminim: 1000 TL)
7 - Çelik kapı olmadığı için takılacak (Tahminim: 1500 TL)
8 - Merkezi sistem olduğu için şofben takılacak (elektrikli mi doğalgazlı mı tavsiye edersiniz?) (Tahminim: 500 TL)
9 - Evdeki tüm kornişler değişecek ayrıca kartonpiyer yapılacak (Tahminim: 500 TL)
10 - İç kapılar eski olduğu için hepsi değişecek (Sanırım 7 tane var) (Tahminim: 2500 TL)
11 - Tüm bataryaları değiştirmek istiyorum (Tahminim: 400 TL)
12 - Boya/Badana yapılacak (Tahminim: 1500 TL)

Şuan için aklıma gelenler bunlar başka yapılabilecek işler var ise lütfen beni uyarın. Ayrıca bu işlerde sıralama nasıl olmalı?
En son sistre yaptırırım, ondan önce boya badana, daha öncede kırdırma fayans, ilk olarak elektrik su tesisat değişimi vs diye düşünüyorum.

Not: Tahminlerimi ekledim toplamda: 12.900 TL gibi bişey çıkıyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alexdesouza -- 30 Mart 2012; 10:06:30 >

2002 Mesaj
29 Mart 2012; 10:45:09 

yeni ev al daha iyi samimi söylüyorum sat onu hiç uğraşma başkası uğraşsın 25 senelik evle uğraşılmaz

1428 Mesaj
29 Mart 2012; 11:16:00 

Of of of diyorum..

30.000 lira gider diyorum..

Ev vazgeçilmez değilse satıp yeni bir binadan ev almak diyorum..

616 Mesaj
29 Mart 2012; 11:43:35 

Semt olarak yıldız, yüksek gelir düzeyinin oturduğu bir mekan, benim önerim elden çıkarmaya bakmanızdır çabuk satılacağını öne sürüyorum.
Tadilat işleriyle zaman ve nakit yoksa uğraşılmaz.
Yok illa yaptıracağım diyorsanız fayansları kırmakla uğraşmayın üstüne döşetin,
parke işini yaptığım için biliyorum en son yapılacak işdir, sıralama tesisatlar,boya,badana,kapıların panelleri,tuvalet banyo ıslak zemin ve
en son parke işleri ve kapıların yerlerine takılmasıdır,
Koçtaş vb. yapı marketlere kesinlikle uğramanızı tavsiye ediyorum.

Edit;Malzeme teminini kendim yapacağım demişsin bir öneride burdan vereyim; Teknik ekip, nakliye seçenekleride sunuyorlar
ve ürün seçiminde'de f/p için sana önerim budur;
Baumax açıldı Batıkent-İnönü'de, İstanbul yolunda carrefour'un 250 metre ilerisinde, çok güzel ilgileniyorlar her bölümde işinin uzmanı reyon, satış görevlileri var, Avusturya menşei'li bir firma ürün çeşidi bol ve ilgi alaka yüksek, gelip görmenizde fayda var.
Biz bölümümüz gereği bir geziyle gidip, gezip görmüşdük.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ch4ylak -- 29 Mart 2012; 15:30:57 >

Kimse esit dogmaz,
    Ama herkes esit ölür.
    Bu yüzden ölüm, aci bir son degildir.
    Hayatimizin yegane adil baslangici ve
    Biricik firsat esitligidir.

514 Mesaj
29 Mart 2012; 11:58:23 

Evi daha yeni aldım, güvenlikli site olduğu için oturma amaçlı aldım satmak gibi bir düşüncem yok. Tadilatı yaptıracağım. Bu konuda kesin kararlıyım. Tadilatı temmuzda yaptıracağım için henüz yapı marketlere uğramadım, araştırmaya buradan başlıyorum.

Fayansları kırdırmak konusunda kalıplaşmış fikirlerim var nedendir bilmiyorum üstüne yapıştırmaya sıcak bakmıyorum. Çok küçükte olsa evin hacmini küçültür :) zaten sadece tuvalet için fayans kırdırma olacak.

2649 Mesaj
29 Mart 2012; 12:11:01 

gecen bir komu vardı ankarada 30 milyara ev var kapılar guzel balkonlu mutfak desen harika toki yapımı bisey bence degmez zaten 99 dan onceni yıkarlar diye dusunuyorum

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

3235 Mesaj
29 Mart 2012; 12:45:06 

Herkesin zevki farklıdır.Evin durumunu da bilmiyoruz.Bu yüzden neyin en iyi olacağını senden başka kimse bilemez.Ben beyaz laminant severim başkasi kahverengi sever...

Fiyatlara işçiliği de dahil ettin sanırım.Burada şuna dikkat et bulduğun usta yada yaptıracağın firma 1. sınıf işçilik çıkarsın.Yani sen en iyi fayansı alıyorsun dangalak bir usta gelir terazi kullanmadan 1 saatte banyoya döşer suyu bir dökersin hepsi kapı eşinde birikir.Bu tarz şeyler babamın evinde mevcut.Yeni bina dışarıdan çok güzel gözüküyordu ama oturup kullanmaya başlayınca anlıyorsun.Mutfak giderinde usta denilen şahsiyet eksiz boru kullanacağına borunun açık ucuna naylon tıkamış, tezgahın oradan koku gelmeye başladı, tezgahı bir çektik duvar yemyeşil.

Yani malzemenin dışında işçilik çok daha önemli.Sıvacı usta gidip su tesisatını tamir etmez.Her işi yaparız abi diyenlerden de uzak durmak gerek.Ben senin yerinde olsam, her şeyin 1. sınıf olmasına çok dikkat eder, ve yapılan bütün işlemlerde üşenmeden başında dururum...

962 Mesaj
29 Mart 2012; 12:52:25 

Merhaba,

Üstteki arkadaşın dediği gibi malzeme kalitesi 2.planda olsun işcilik en ön planda olması lazım çünkü berbat bir işcilik muhteşem malzemeyi batırabiliyor. Bu konuda seçici olun bence konu hakkında hiçbir bilgim yok ama elektirik tesisatı ve su tesisatının o kadar ucuz tutabileceğini bilmiyorum.Ayrıca TV'de kanal d 'de Evim şahane adlı program var 1,2 bölümünü izlemenizi tavsiye ederim işcilik fiyatlarını felan az çok hesaplarsınız

Beni görmek demek, mutlaka yüzümü görmek değildir. Benim fikirlerimi, benim duygularımı anlıyorsanız ve hissediyorsanız bu kafidir.
Gazi Mustafa Kemal ATATÜRK

296 Mesaj
29 Mart 2012; 12:59:41 

aslında fiyatlar bence iyi tahmin yapmışsın. Fayansları defolu almanı öneririm daha ucuz. Biz de 105 metrekare fayans kırıldı yenisi (defolu) yapıldı 2800 tuttu. Metrekaresini 13.5 liradan anlaşmıştık sıva dahil. Fayanslar kırılacak sıva isi çıkar diyebilirler sana. Metrekare fiyatını çok az daha arttır. Sıva isi çıkar diyorsa o fayanslara oyle bir dalar ki kırarken kendisi çıkartır bide senden bi usta yevmiyesi ver yapayım diye para ister dikkat et.

May the Force be with you

296 Mesaj
29 Mart 2012; 13:04:09 

hocam bide ev kaç metrekare bende 90 metrekare eve kartonpiyeri 750 yaptırdım. Kornişler en fazla 50 tutar. Ayrıca saten boya 90 metrekare evi 1500e yapacaktı. Para bulamadım kendim boyadım. Oyle saten falan yapmayacaksan kendin boya boşa para harcama. Kapılar için koçtaşa falan gitme keresteciler sitesini bul orada daha sağlam ve daha uygun fiyatlısını bulursun. 2500 çok ayırmışsın. Amerikan panel kapılar var 150 liraya 40 lira da taktırmaya ustaya verirsin. Tanesi 190-200e gelir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dobermann -- 29 Mart 2012; 13:08:45 >

May the Force be with you

182 Mesaj
29 Mart 2012; 13:09:02 

quote:

Orijinalden alıntı: alexdesouza

Arkadaşlar merhaba,

Ankara Yıldız'da yaklaşık 25 yıllık bir binade bir daireye tadilat yaptırmak istiyorum. Temmuz ayına kadar ev boşalmayacak, dolayısı ile aşağıda listelemiş olduğum işleri o tarihten sonra yaptıracağım. Bana varsa tecrübelerinizden faydalanarakfiyat bilgisi verebilirseniz çok memnun olurum. Ayrıca aklıma gelmeyen tadilat önerilerini de tavsiye ederseniz sevinirim.
Şimdiden herkese çok teşekkür ederim.
Not olarak malzemeleri kendim temin etmek istiyorum (mümkün olduğunca kaliteli malzeme kullanmak istiyorum), malzeme ve ustalık fiyatlarını ayrıca belirtirseniz sevinirim.

Ev hakkında söyleyebileceklerim 3+1 (3 oda, salon, banyo, mutfak, tuvalet, ara, balkon) 100 m2, malesef içinde oturan olduğu için detaylı bir ölçüm yapamadım.

Yapılacak işlemler:
1 - Ev eski olduğu için elektrik tesisatını değiştirmek ekstra priz vs ekletmek istiyorum (Tahminim: 1000 TL)
2 - Aynı sebepten su tesisatını değiştirmek istiyorum (Tahminim: 1500 TL)
3 - Ev merkezi ancak dışarıdan giden kalorifer borularını duvar içine gömmek istiyorum (Tahminim: Mümkün olmayabilir de)
4 - Banyo ve mutfak yapılı ancak tuvalet için tüm fayansın kırılıp yenilenmesi ve alaturka tuvalet yerine alafranga tuvalet ekletmek ve lavaboyu değiştirmek istiyorum (Tahminim: 1500 TL)
5 - Salon ve 3 odadaki parke için sistre yaptırmak istiyorum (Tahminim: 1000 TL)
6 - Tüm cam önlerine mermer yaptırmak istiyorum (Tahminim: 1000 TL)
7 - Çelik kapı olmadığı için takılacak (Tahminim: 1500 TL)
8 - Merkezi sistem olduğu için şofben takılacak (elektrikli mi doğalgazlı mı tavsiye edersiniz?) (Tahminim: 500 TL)
9 - Evdeki tüm kornişler değişecek ayrıca kartonpiyer yapılacak (Tahminim: 500 TL)
10 - İç kapılar eski olduğu için hepsi değişecek (Sanırım 7 tane var) (Tahminim: 2500 TL)
11 - Tüm bataryaları değiştirmek istiyorum (Tahminim: 400 TL)
12 - Boya/Badana yapılacak (Tahminim: 1500 TL)

Şuan için aklıma gelenler bunlar başka yapılabilecek işler var ise lütfen beni uyarın. Ayrıca bu işlerde sıralama nasıl olmalı?
En son sistre yaptırırım, ondan önce boya badana, daha öncede kırdırma fayans, ilk olarak elektrik su tesisat değişimi vs diye düşünüyorum.

Not: Tahminlerimi ekledim toplamda: 12.900 TL gibi bişey çıkıyor.

kendimiz istanbulda tadilat işiyle uğraşıyoruz. bina eski bina olduğu için zannedersem su tesisatı boruları demir. o yüzden 0 dan sayaçtan yeni bir tesisat çekerler. iyi bir usta bulursan işini düzgün yapan titiz çalışan tesisatın güzel olur. elektiriğe gelince. dairenin içine 0 dan hat çekmek çok zor olur. sonuçta ev inşaat halinde değil. banyoyu gösteren şey zaten tavanla fayanslardır. eğer titiz çalışan bir fayans ustası bulursan metrekaresini 15 liradan yapıyorlar. güzel bir iş çıkar. mutfak dersen orada aynı şekilde. mutfak dolapları ve fayanslar gösteriyor. koçtaşta falan güzel dolaplar var. su tesisatı ustası kombi ve petek tesisatını duvarın içinden çekerse çok daha iyi olur. biz istanbulda bir dairenin full herşeyini yapınca. 1.kalite malzeme. 1.sınıf işcilikle yaklaşık daire büyüklüğüne göre 15-30 milyar arasında değişiyor. ankarayı bilemem.

514 Mesaj
29 Mart 2012; 14:03:31 

quote:

Orijinalden alıntı: soyler3

kendimiz istanbulda tadilat işiyle uğraşıyoruz. bina eski bina olduğu için zannedersem su tesisatı boruları demir. o yüzden 0 dan sayaçtan yeni bir tesisat çekerler. iyi bir usta bulursan işini düzgün yapan titiz çalışan tesisatın güzel olur. elektiriğe gelince. dairenin içine 0 dan hat çekmek çok zor olur. sonuçta ev inşaat halinde değil. banyoyu gösteren şey zaten tavanla fayanslardır. eğer titiz çalışan bir fayans ustası bulursan metrekaresini 15 liradan yapıyorlar. güzel bir iş çıkar. mutfak dersen orada aynı şekilde. mutfak dolapları ve fayanslar gösteriyor. koçtaşta falan güzel dolaplar var. su tesisatı ustası kombi ve petek tesisatını duvarın içinden çekerse çok daha iyi olur. biz istanbulda bir dairenin full herşeyini yapınca. 1.kalite malzeme. 1.sınıf işcilikle yaklaşık daire büyüklüğüne göre 15-30 milyar arasında değişiyor. ankarayı bilemem.

Teşekkür ederim, su tesisatını sayaçtan itibaren mi yeniliyorlar? Ev 6. katta yani sayaç en aşağıda ise ordan itibaren mi yenilenir? öyle ise çok maliyetli olabilir, belki su tesisatını değiştirmem, elektrik için ise baştan sıfırlamak yerine sadece bir kaç priz ekletebilirim. Bir usta ile görüşüp fiyat almadan buna karar veremeyeceğim.

@dobermann @StoryLine @Yns @Ch4ylak

cevaplar için çok teşekkür ederim. Fiyatları aslında çok gerçekçi olmak yerine biraz fazla fazla yazdım illaki hesap edemediğim harcamalar çıkar diye.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alexdesouza -- 29 Mart 2012; 14:23:20 >

182 Mesaj
29 Mart 2012; 15:24:04 

hayır sayaçlar dairenin yanında oluyor. aşağıda olcağını sanmıyorum. priz eklemek sorun değil.

1538 Mesaj
29 Mart 2012; 15:34:32 

yazdığım fiyatlar tamamen yerine ve ustasına göre değişir , işçiliği güzel olup az para isteyeni var çok para isteyeni var işini güzel yapamayanı var...

elektrik tesisatı 1000 tl tutmasa bile en az 6/700 ü var
boya hangi tür olacağına bağlı , geçende 5+1 evi boya + usta parası dahil 800 e boyattım
kalorifer borularını duvara gömmek gibi bir işe hiç kalkışma çok masraflı olacağı gibi çok da uğraştırır değmez kısacası..
su tesisatı 1000tl civarı tutar
tuvaletin tüm fayanslarının kırılıp yeniden yapılması fazla tutmaz , fakat yeni bir klozet nereden baksan 500-600 tl
parke cilaları yine 1000 tl tutmaz
tüm cam önlerine yaptıracağın mermer max 300 tl tutması gerek taş çatlasa
çelik kapı için dediğin fiyat doğrudur..
şofben için iyi bir markanın elektrikli olanını tavsiye ederim..
tüm odaların tavanı kartonpiyer yapılıp kornişler değişecekse 500-700 arası tutar
iç kapılar için dediğin fiyat aşağı yukarı aynıdır..
bataryalar çok masraflı olur yalnız , sadece dönebilen tek bir mutfak musluğu 250 tl civarında , yaklaşık 3-4000 tl tutuyor 1-2 yıl önce dayımın yeni için aldığımızda fiyatlar öyleydi..
boya badana 2. cümlede yazdığım gibi 100m2 eve gidecek boya miktarı tüm duvarlar için max. 30kg plastik / saten boya badana ise dahada ucuza gelir zaten. balkon vs. için zaten badana yapılacak bu dediklerimin fiyatı 350tl yi geçmez , usta üstüne ne kadar işçilik ister bilemem.

514 Mesaj
29 Mart 2012; 17:44:21 

quote:

hayır sayaçlar dairenin yanında oluyor. aşağıda olcağını sanmıyorum. priz eklemek sorun değil.

Peki eski dairede su tesisatını yenilemek mantıklı mıdır? Yani bina tesisatı eski olduğu için evin içini yenilesem çok farkeder mi? kafama takılıyor bu nokta. keza elektrik tesisatı içinde geçerli bu...

182 Mesaj
29 Mart 2012; 17:53:10 

quote:

Peki eski dairede su tesisatını yenilemek mantıklı mıdır? Yani bina tesisatı eski olduğu için evin içini yenilesem çok farkeder mi? kafama takılıyor bu nokta. keza elektrik tesisatı içinde geçerli bu...

eğer tadilata giriyorsan değiştirmessen yanlış yaparsın. zaten eski tesisata göre güzel batarya bile bulamassın. yada tadilattan sonra tesisatında bir problem çıksa parana yazık masrafa yazık. giriyorsan eğer tadilata herşeyini yaptırıcaksın. istanbulda olsan yardımcı olurdum ama ankara

514 Mesaj
29 Mart 2012; 17:58:11 

quote:

eğer tadilata giriyorsan değiştirmessen yanlış yaparsın. zaten eski tesisata göre güzel batarya bile bulamassın. yada tadilattan sonra tesisatında bir problem çıksa parana yazık masrafa yazık. giriyorsan eğer tadilata herşeyini yaptırıcaksın. istanbulda olsan yardımcı olurdum ama ankara

Bir soru daha sorayım... Eğer param hepsine yetmezse hangilerini iptal edeyim veya erteleyim sizce?

182 Mesaj
29 Mart 2012; 18:01:32 

quote:

Bir soru daha sorayım... Eğer param hepsine yetmezse hangilerini iptal edeyim veya erteleyim sizce?

evi görmeden bişey demek yanlış olur. ama başlığa bakınca mermerler

514 Mesaj
29 Mart 2012; 18:03:47 

quote:

Orijinalden alıntı: Alkolog

yazdığım fiyatlar tamamen yerine ve ustasına göre değişir , işçiliği güzel olup az para isteyeni var çok para isteyeni var işini güzel yapamayanı var...

elektrik tesisatı 1000 tl tutmasa bile en az 6/700 ü var
boya hangi tür olacağına bağlı , geçende 5+1 evi boya + usta parası dahil 800 e boyattım
kalorifer borularını duvara gömmek gibi bir işe hiç kalkışma çok masraflı olacağı gibi çok da uğraştırır değmez kısacası..
su tesisatı 1000tl civarı tutar
tuvaletin tüm fayanslarının kırılıp yeniden yapılması fazla tutmaz , fakat yeni bir klozet nereden baksan 500-600 tl
parke cilaları yine 1000 tl tutmaz
tüm cam önlerine yaptıracağın mermer max 300 tl tutması gerek taş çatlasa
çelik kapı için dediğin fiyat doğrudur..
şofben için iyi bir markanın elektrikli olanını tavsiye ederim..
tüm odaların tavanı kartonpiyer yapılıp kornişler değişecekse 500-700 arası tutar
iç kapılar için dediğin fiyat aşağı yukarı aynıdır..
bataryalar çok masraflı olur yalnız , sadece dönebilen tek bir mutfak musluğu 250 tl civarında , yaklaşık 3-4000 tl tutuyor 1-2 yıl önce dayımın yeni için aldığımızda fiyatlar öyleydi..
boya badana 2. cümlede yazdığım gibi 100m2 eve gidecek boya miktarı tüm duvarlar için max. 30kg plastik / saten boya badana ise dahada ucuza gelir zaten. balkon vs. için zaten badana yapılacak bu dediklerimin fiyatı 350tl yi geçmez , usta üstüne ne kadar işçilik ister bilemem.

Evet haklısınız fiyatlar çok değişkenlik gösterebilir. Boruları içeri alma konusunda büyük ihtimalle vazgeçeceğim, ayrıca bataryalar ne kadar pahalıymış.. en iyisi mevcut olanları kullanmak.

3857 Mesaj
Eski Kullanıcı Adı:
hiroshi_nakamura
29 Mart 2012; 18:19:43 

ben 90 metrekare 3+1 evime yeni tadilat yaptırdım

1. fayans fiyatları çok değişir, 8 e var, 12 ye var 20 ye var 50 ye var, ustaya da metrekare başına 15 lira verdim
2. amerikan panel kapı iyi kalite olanları tanesi 300 tl
3. laminant parke : metrekaresi 20 tl
4.pvc pencere işleri 2500 filan tuttu
5. marangoza ölçü aldırıp mutfak yaptırdık 1400 tl, granit mutfak tezgahı 600 tl
6.elektrik tesisatı 800 tl, su tesisatı 1200 tl tuttu

514 Mesaj
29 Mart 2012; 18:30:55 

quote:

Orijinalden alıntı: ^^chicken_translate^^

ben 90 metrekare 3+1 evime yeni tadilat yaptırdım

1. fayans fiyatları çok değişir, 8 e var, 12 ye var 20 ye var 50 ye var, ustaya da metrekare başına 15 lira verdim
2. amerikan panel kapı iyi kalite olanları tanesi 300 tl
3. laminant parke : metrekaresi 20 tl
4.pvc pencere işleri 2500 filan tuttu
5. marangoza ölçü aldırıp mutfak yaptırdık 1400 tl, granit mutfak tezgahı 600 tl
6.elektrik tesisatı 800 tl, su tesisatı 1200 tl tuttu

Elektrik tesisatı ve su tesisatı kapsamında neler yapıldı, başdan mı yenilendi?

3857 Mesaj
Eski Kullanıcı Adı:
hiroshi_nakamura
29 Mart 2012; 18:44:03 

quote:

Elektrik tesisatı ve su tesisatı kapsamında neler yapıldı, başdan mı yenilendi?

çıkan kiracı hatların çekmediğini,sık sık sigorta attığını söylüyordu, elektrikçi ince olan eski kabloları komple çıkarıp kalın tel taktı, elektrik prizlerini ve düğmelerini değiştirdi, birkaç yere ekstra priz taktı, avizeleri taktı,,, su tesisatında eski tesisat tamamen iptal edildi yeni boru döşendi, klozetler bataryalar takıldı,banyo aksesuarları monte edildi

514 Mesaj
29 Mart 2012; 19:21:37 

quote:

çıkan kiracı hatların çekmediğini,sık sık sigorta attığını söylüyordu, elektrikçi ince olan eski kabloları komple çıkarıp kalın tel taktı, elektrik prizlerini ve düğmelerini değiştirdi, birkaç yere ekstra priz taktı, avizeleri taktı,,, su tesisatında eski tesisat tamamen iptal edildi yeni boru döşendi, klozetler bataryalar takıldı,banyo aksesuarları monte edildi

Malzemeleri siz almadınız ve onlar da dahil sanırım bu fiyatlara.

3857 Mesaj
Eski Kullanıcı Adı:
hiroshi_nakamura
29 Mart 2012; 19:42:11 

quote:

Malzemeleri siz almadınız ve onlar da dahil sanırım bu fiyatlara.

avizeler,klozetler,bataryalar,banyo aksesuarları hariç yukarda saydıklarımın hepsi fiyata dahil

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ^^chicken_translate^^ -- 29 Mart 2012; 19:48:24 >

514 Mesaj
30 Mart 2012; 10:01:11 

quote:

avizeler,klozetler,bataryalar,banyo aksesuarları hariç yukarda saydıklarımın hepsi fiyata dahil

Teşekkürler cevap için.

1026 Mesaj
22 Haziran 2012; 23:29:26 

Bende inşaata başlıyacağım işciliklerin çoğunu kendim yapıcağım ama her malzemeyi özünden bulmayı hedefliyorum olmazsa yapı marketlere gideceğim.
Benim ev 35 yıllık parke,kapı,boya,kartonpiyer,yaılıtım,mutfak dolabı işlerim var.
2 sene önce ıslak zeminleri yaptırmıştım çok çileli olmuştu tesisatı ta temelden değil koridordan sonraki yerleri değiştirmiştim ama sizin komple değişecekse evin içine giren yerden itibaren değiştirmenizi tavsiye ederim.
Birde evin tüm zemini değişecekse zemini bir elektrik borusu geçecek kadar kırdırın evi elektrik kablosuyla örün ilerde tv,anten,telefon gibi bağlantıları yapmak için kabloları kapının eşiğinden üstünden geçirmeye uğraşmayın ben öyle yapıcam çok çektim o kablolardan

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

1 Mesaj
6 Temmuz 2012; 23:33:04 

Merhaba arkadaşlar öncelikle selam eder ve iyi forumlar dilerim henüz foruma yeni üyeyim ama yazılanları okuduktan sonra bende bilgilerimi paylaşmak istedim.
Öncelikle ailece tadilat işlerinden iyi anlarız Babam 46 senedir mobilyacıdır, Abim mimari tasarım mutfak tezgahları yapar (akrilik), ben ise iç dekorasyon, iç mimarlık işleri ile uğraşıyorum

Şimdi abilerim tadilat işi biraz derin ve detaylı bir iştir açıkçası, yani bir evi 5 bin liraya da tadilat edebilirsiniz 500 bin liraya da her malzemenin her işin ayrı bir detayı ve olmazsa olmazı vardır, önemli olan tadilata girmeden önce belli başlı şeylerin kafamızda tasarımını yapıp sınırlarımızı belirleyip ondan sonra uzman ustalarla işimizin uygulamasını yapmaktır. En son bir arkadaşımın sadece tek bir odasını tasarladık 13 bin lira tuttu ve daha da masraf edilebilirdi o kadar detaya indik.

Neyse konuya gelmek gerekirse,

Tadilat yaparken en çok dikkat edilecek konu elektrik tesisatı ve su tesisatı ıslak zeminlerdir bana göre tabi bütün detaylar esasında önemlidir ama bunlar ilk sırada gelir.
elektrik tesisatı çekilirken iyi ve güvenilir bir ustaya yaptırılmalı ve tesisat çekilmeden önce nereye ne konulacak belirlenmelidir örn: tv,modem,telefon,ses sistemi,varsa aplik, buzdolabı, kombi, kısaca elektronik eşyalar ve istenilen miktarda prizler konuyu açmak gerekirse malum çağımız teknoloji çağı özellikle oturma odasına tv konulacak yere priz,anten kablosu, ses siteminiz yoksa bile ileride olur diye tadilat sırasında onunda kablosunu duvarlardan geçirin ve mümkün olduğunca yüksek amperli ve çok sigorta kullanın ileride elektrikten sıkıntı yaşamayın aslında bu konuda daha çok anlatacağım şey var ama yazacaklarım foruma sığmaz o yüzden konuları yüzeysel olarak geçiyorum.

su tesisatı
bu konuda önemlidir çünkü kırım döküm olduğu zaman yapılacak işler ve ilerleyen zamanlarda olası bir sorunda sizi en çok üzecek durumdur o yüzden olabildiğince iyi malzeme ve iyi usta kullanın bu konuda malzemeden çok usta önemlidir ve işini yaptıktan sonra üzerini kapatmadan sızdırmazlık olup olmadığını iyi kontrol ettirin ve bu konuda sizde yanında bulunun.

sıva boya işleri tamamen ustanın el maharetine, becerisine ve boyanın kalitesine kalmış bir iştir fiyat konusunda inanılmaz farklar oluşturabilir 4-4 lük bir sıva saten alçı çektirirsiniz evinize usta mastarla çalışır heryer tam hizada ve gönyede olur buda uzun iş gerektirdiği için maliyet uçuk olur bu işte ustalar genelde kafadan fiyat verirler bakarak ama m2 hesabı çalışan ustalarda vardır m2 hesabı normalden pahalı tutabilir buda ustanın insafına kalmış bir olaydır. Bu konuda dikkat etmeniz gereken durum ustanın sıva ve boya yaparken işten kaçmamasıdır, genelde ustarlarla sıkı pazarlık yaparız ve buda fiyatın her düşüşünde ustanın mutsuzluğu ile sonuçlanır buda isteksiz ve bir an önce bitirip kaçmasına neden olur ustalarla tabiki pazarlık yapacağız ama makul fiyatlarda anlaşıp ustayıda memnun edeceğiz ki işini severek ve güzel bir şekilde yapsın,

kalebodur işi tamamen simetrik olaydır günümüz ustalarının çoğu işini güzel ve titiz yapar ama bu işinde diğer işler gibi kötüsüde vardır, isiyiside, 1. sınıfıda vardır genellikle ustalar kalebodurun ölçüsüne göre fiyat biçerler 10x10 kalebodura başka 30x30 kalebodura başka fiyat verirler, bazıları yevmiye hesabı, bazıları m2 hesabı çalışırlar ustadan ustaya fark edebilir ama en iyi kalebodur işçiliği simetrik olandır, malzeme konusuna gelince buda çok cüzzi miktardan çok uçuk rakamlara kadar farklılık gösterir.

kapı konusuna gelecek olursak artık piyasada binbir çeşit oda kapıları mevcut amerikan kapıdan tutun mebran kapısına doğrama kapıdan tutun mobilya kapıya varana kadar binbir türlü çeşit ve model vardır.
bunların asıl 1. sınıfı mobilya kapıdır tamamen ağaç ve üstü kaplama kaplanır istenilen ağaçtan yapılabilir ve üstüne istenilen boya veya vernik cila atılabilir ve çok ağırdır uzun yıllar kullanılabilir en az 30 sene.
2. sınıf olarak doğrama kapı vardır genellikle çam ağacından yapılır bununda içi modeline göre doludur mobilya kapı kadar ağır olmaz ve istenilen boya, vernik veya cila ile boyanabilir.
bu kapılardan sonra da sınıf sınıf ve kalite kalite değişebilen amerikan kapılar, mebran kapılar ve daha birçok çeşit çıkmış ve çıkacak olan kapılar mevcuttur bunlarında iyi ve kalitelileri vardır yanlız fabrikasyon olanlar genellikle kalitesizdir fiyat olarak da inanılmaz derecede değişiklik gösterir mobilya kapı son senelerde standart dairelerde pek tercih edilmez genelde zenginler ve lüks villalarda oturanlar yaptırır çünkü pahalıdır doğrama kapıyı tercih edenler hala var amerikan kapıdan kat kat kalitelidir ve iyi bakılırsa onunda ömrü en az 15 sene vardır derim doğrama kapınında fiyatı aslına bakarsanız amerikan kapıdan çok çok yüksek değildir.

mutfak dolabı
mutfak dolabıda metre hesabı yapılır ve 200 liradan 1000 liraya kadar metre fiyatları vardır, aksesuar ve modelden modele değişiklik gösterir, inanılmaz aksesuar çeşitleri vardır fiyatı en çok etkileyen aksesuardır,
mutfak dolabında da mobilya, lake mutfak ve mdf lam modüler sistem vardır, mobilya olan ham mdf malzemesinin üstüne istenilen ağacın kaplaması yapıştırılarak yapılır ve üzerine boya,cila vernik atılır maliyeti biraz ağırdır ve işçiliği uzun sürer.
mdf lam modüler sistemde ise mdf lam yani fabrikasyon kaplamalı mdf vardır bunların her rengi mevcuttur,
Lake mutfaklar ise renk alternatifleri fazla olduğu için, görüntüsü çok şık olduğu için günümüzde çok tercih edilen malzemedir mat lake, parlak lake olarak farklı malzeme tercih edilebilir fiyat olarak laminant mutfaklara göre biraz daha yukarıdadır kullanım olarak diğer mutfak malzemelerine göre biraz daha dikkat gerektirebilir boya malzeme olduğu için herhangi bir darbe karşısında zarar görebilir ama bu gibi sorunda çok fazla karşılaşmazsınız çok nadir olur, lake mutfakta renk değişim konusunda hiçbir şekilde sıkıntı olmaz istenilen zaman istenilen renge boyanabilir

dolapların kapağı olarak, Ham MDF üzerine astarlama yapıldıktan sonra poliüretan veya akrilik sistem boyaların uygulanması sonucu elde edilen kapaktır lake kapak olarak bilinir ve bunun haricinde düz mdf lam olabilir, mebran kapak olabilir, bunlarda da çeşit boldur fakat mutfak dolabında aksesuar oldukça önemlidir kapaklarda stop, stoplu raylı çekmeceler çekmece içi çöp kutuları çekmece sürgülü kilerler vs.

akrilik tezgahlar
corian, LG Hi-macs, SAMSUNG STARON, solidcor, vs. gibi isimler ve kaliteler altında olan bir üründür, genellikle mutfak tezgahları, banyo tezgahları olur, bu ürünle herşey yapılabilir, eviyeden tutunda duşakabin - küvete varana kadar, çok kaliteli ve en önemlisi anti bakteriyeldir, kesinlikle mermer veya granit ile kıyaslanamaz fiyat konsunda da aralarında fark vardır renk seçenekleride oldukça boldur. modern mutfaklarda yeni trend olarak kullanılır.

yer döşemesi olarak
parke, lamine, laminant vs. ürünler vardır.
parke, laminant sistemden önce kullanılan sistemdir hala kullanılmaktadır daha ufaktır çapraz çapraz uygulanır üstüne vernik atılır ilerleyen senelerde çizilme vs. durumlar olduğu zaman tekrar kazınıp vernik atılabilir fakat maliyetli bir iştir ama asla şişme, kalkma, kabarma durumu olmaz.
lamine de laminant dan daha kalın ve daha kaliteli bir malzemedir buda laminant gibi uygulanır bununda kendiliğinden boyalı olanı vardır ve bu üründe laminanta oranla biraz maliyeti yüksek bir üründür.
laminant parkeyi zaten biliyorsunuzdur bu parkede de inanılmaz çeşit ve kalite bulunmakta artık sudan etkilenmeyen bile var bu ürünlerin hepsi parke satan yelerde vardır. ürünleri inceleyip detaylı bilgi alabilirsiniz.

alçıpan ve kartonpiyer işine gelecek olursak bu işde metre hesabı olarak uygulanır değişik model ve desenleri vardır tamamen zevkinize kalmış bir durumdur isterseniz havuz yapıp içine led dönersiniz isterseniz kenarlara köşe dönüp üstüne aydınlatma koyarsınız, istersenizde niş yapıp raf olarak kullanırsınız tamamen zevkinize ve isteğinize bağlı bir durumdur ona göre fiyat artar veya azalır.

cam balkon son zamanlarda piyasaya çıkan ve tamamen şık bir görünüme sahip ayrıca balkonunuzu hem yazın hem kışın kullanma imkanı sunan bir sistemdir bununda kalite kalite sistemleri mevcuttur isterseniz renkli camdan yaptırırsınız, isterseniz içinden jaluzi çıkandan bunlarda isteklere göre değişkendir.
cam rengi, kalınlığı, dayanıklığına göre fiyat değişkendir.

pvc pencere kapılar bu konu tamamen değişkendir ve dikkat edilmesi gereken aksesuarlarıdır fitillerin kalitesidir ısı cam yaptırmak her zaman karımıza olan birşeydir kışın ısı kaybını minimuma indirger.

doğalgaz tesisatı
bu konuda herşey çok önemlidir, en önemlisi kombidir peteklerden tutun vanalara kadar herşey önemlidir tadilat sırasında ilk sıralarda gelir boruları içeriden geçirmeniz yararınıza olur dikkat etmeniz gereken şey boruların mümkün olduğunca dolaşmamasıdır ne kadar çok dolaşırsa o kadar çok ısı kaybeder ve kombi de sıcak suyun kullanılacağı yere mümkün olduğunca yakın olmalıdır mutfak müsaitse mutfak değilse banyo orasıda değilse mecruben balkon tercih edilir...

duvar kağıdı konusu tamamen profesyonel ustalar tarafından yapılmalıdır, birçok boyacıda yapar ama öylesine yapar detaysız ve baştan sağma yapılan duvar kağıdı ertesi gün patır patır soyulup atabilir sadece duvar kağıdı işi yapan ustalar vardır yani bununda sanatı ayrıdır fiyat olarakta malzeme fiyatı olarak 5-10 liralardan başlayıp 1000 dolar arasında değişmektedir, ustalık konusuda eğer az ise yevmiye çok ise top hesabı olarak fiyatlandırılır.

şu anlık aklıma gelen bunlar kusura bakmayın bu kadar uzun bir yazı yazıp kafanızı şişirdim inşallah yazdıklarıma önem verip okumuşsunuzdur...

İstanbul içinde tadilat konusunda mimarlık ve dekorasyon işlerinizi yapabilirim, isterseniz sadece mobilya kısmı mutfak dolabı oda kapıları banyo dolapları ve aklınıza gelebilecek ağaçtan olabilecek herşey kendi ekibim var devamlı çalıştığım ustalarımdır, çok iyi ve işini severek yapan ustalardır. yardıma ihtiyacı olanlar arayabilir.
zaman ayırıp okuduğunuz için çok teşekkür ederim sürçü lisan ettiysem affedin saygılarımla.
Berat Erdoğan
05399670882

3857 Mesaj
Eski Kullanıcı Adı:
hiroshi_nakamura
7 Temmuz 2012; 0:26:23 

quote:

Orijinalden alıntı: beraterdogan

Merhaba arkadaşlar öncelikle selam eder ve iyi forumlar dilerim henüz foruma yeni üyeyim ama yazılanları okuduktan sonra bende bilgilerimi paylaşmak istedim.
Öncelikle ailece tadilat işlerinden iyi anlarız Babam 46 senedir mobilyacıdır, Abim mimari tasarım mutfak tezgahları yapar (akrilik), ben ise iç dekorasyon, iç mimarlık işleri ile uğraşıyorum

Şimdi abilerim tadilat işi biraz derin ve detaylı bir iştir açıkçası, yani bir evi 5 bin liraya da tadilat edebilirsiniz 500 bin liraya da her malzemenin her işin ayrı bir detayı ve olmazsa olmazı vardır, önemli olan tadilata girmeden önce belli başlı şeylerin kafamızda tasarımını yapıp sınırlarımızı belirleyip ondan sonra uzman ustalarla işimizin uygulamasını yapmaktır. En son bir arkadaşımın sadece tek bir odasını tasarladık 13 bin lira tuttu ve daha da masraf edilebilirdi o kadar detaya indik.

Neyse konuya gelmek gerekirse,

Tadilat yaparken en çok dikkat edilecek konu elektrik tesisatı ve su tesisatı ıslak zeminlerdir bana göre tabi bütün detaylar esasında önemlidir ama bunlar ilk sırada gelir.
elektrik tesisatı çekilirken iyi ve güvenilir bir ustaya yaptırılmalı ve tesisat çekilmeden önce nereye ne konulacak belirlenmelidir örn: tv,modem,telefon,ses sistemi,varsa aplik, buzdolabı, kombi, kısaca elektronik eşyalar ve istenilen miktarda prizler konuyu açmak gerekirse malum çağımız teknoloji çağı özellikle oturma odasına tv konulacak yere priz,anten kablosu, ses siteminiz yoksa bile ileride olur diye tadilat sırasında onunda kablosunu duvarlardan geçirin ve mümkün olduğunca yüksek amperli ve çok sigorta kullanın ileride elektrikten sıkıntı yaşamayın aslında bu konuda daha çok anlatacağım şey var ama yazacaklarım foruma sığmaz o yüzden konuları yüzeysel olarak geçiyorum.

su tesisatı
bu konuda önemlidir çünkü kırım döküm olduğu zaman yapılacak işler ve ilerleyen zamanlarda olası bir sorunda sizi en çok üzecek durumdur o yüzden olabildiğince iyi malzeme ve iyi usta kullanın bu konuda malzemeden çok usta önemlidir ve işini yaptıktan sonra üzerini kapatmadan sızdırmazlık olup olmadığını iyi kontrol ettirin ve bu konuda sizde yanında bulunun.

sıva boya işleri tamamen ustanın el maharetine, becerisine ve boyanın kalitesine kalmış bir iştir fiyat konusunda inanılmaz farklar oluşturabilir 4-4 lük bir sıva saten alçı çektirirsiniz evinize usta mastarla çalışır heryer tam hizada ve gönyede olur buda uzun iş gerektirdiği için maliyet uçuk olur bu işte ustalar genelde kafadan fiyat verirler bakarak ama m2 hesabı çalışan ustalarda vardır m2 hesabı normalden pahalı tutabilir buda ustanın insafına kalmış bir olaydır. Bu konuda dikkat etmeniz gereken durum ustanın sıva ve boya yaparken işten kaçmamasıdır, genelde ustarlarla sıkı pazarlık yaparız ve buda fiyatın her düşüşünde ustanın mutsuzluğu ile sonuçlanır buda isteksiz ve bir an önce bitirip kaçmasına neden olur ustalarla tabiki pazarlık yapacağız ama makul fiyatlarda anlaşıp ustayıda memnun edeceğiz ki işini severek ve güzel bir şekilde yapsın,

kalebodur işi tamamen simetrik olaydır günümüz ustalarının çoğu işini güzel ve titiz yapar ama bu işinde diğer işler gibi kötüsüde vardır, isiyiside, 1. sınıfıda vardır genellikle ustalar kalebodurun ölçüsüne göre fiyat biçerler 10x10 kalebodura başka 30x30 kalebodura başka fiyat verirler, bazıları yevmiye hesabı, bazıları m2 hesabı çalışırlar ustadan ustaya fark edebilir ama en iyi kalebodur işçiliği simetrik olandır, malzeme konusuna gelince buda çok cüzzi miktardan çok uçuk rakamlara kadar farklılık gösterir.

kapı konusuna gelecek olursak artık piyasada binbir çeşit oda kapıları mevcut amerikan kapıdan tutun mebran kapısına doğrama kapıdan tutun mobilya kapıya varana kadar binbir türlü çeşit ve model vardır.
bunların asıl 1. sınıfı mobilya kapıdır tamamen ağaç ve üstü kaplama kaplanır istenilen ağaçtan yapılabilir ve üstüne istenilen boya veya vernik cila atılabilir ve çok ağırdır uzun yıllar kullanılabilir en az 30 sene.
2. sınıf olarak doğrama kapı vardır genellikle çam ağacından yapılır bununda içi modeline göre doludur mobilya kapı kadar ağır olmaz ve istenilen boya, vernik veya cila ile boyanabilir.
bu kapılardan sonra da sınıf sınıf ve kalite kalite değişebilen amerikan kapılar, mebran kapılar ve daha birçok çeşit çıkmış ve çıkacak olan kapılar mevcuttur bunlarında iyi ve kalitelileri vardır yanlız fabrikasyon olanlar genellikle kalitesizdir fiyat olarak da inanılmaz derecede değişiklik gösterir mobilya kapı son senelerde standart dairelerde pek tercih edilmez genelde zenginler ve lüks villalarda oturanlar yaptırır çünkü pahalıdır doğrama kapıyı tercih edenler hala var amerikan kapıdan kat kat kalitelidir ve iyi bakılırsa onunda ömrü en az 15 sene vardır derim doğrama kapınında fiyatı aslına bakarsanız amerikan kapıdan çok çok yüksek değildir.

mutfak dolabı
mutfak dolabıda metre hesabı yapılır ve 200 liradan 1000 liraya kadar metre fiyatları vardır, aksesuar ve modelden modele değişiklik gösterir, inanılmaz aksesuar çeşitleri vardır fiyatı en çok etkileyen aksesuardır,
mutfak dolabında da mobilya, lake mutfak ve mdf lam modüler sistem vardır, mobilya olan ham mdf malzemesinin üstüne istenilen ağacın kaplaması yapıştırılarak yapılır ve üzerine boya,cila vernik atılır maliyeti biraz ağırdır ve işçiliği uzun sürer.
mdf lam modüler sistemde ise mdf lam yani fabrikasyon kaplamalı mdf vardır bunların her rengi mevcuttur,
Lake mutfaklar ise renk alternatifleri fazla olduğu için, görüntüsü çok şık olduğu için günümüzde çok tercih edilen malzemedir mat lake, parlak lake olarak farklı malzeme tercih edilebilir fiyat olarak laminant mutfaklara göre biraz daha yukarıdadır kullanım olarak diğer mutfak malzemelerine göre biraz daha dikkat gerektirebilir boya malzeme olduğu için herhangi bir darbe karşısında zarar görebilir ama bu gibi sorunda çok fazla karşılaşmazsınız çok nadir olur, lake mutfakta renk değişim konusunda hiçbir şekilde sıkıntı olmaz istenilen zaman istenilen renge boyanabilir

dolapların kapağı olarak, Ham MDF üzerine astarlama yapıldıktan sonra poliüretan veya akrilik sistem boyaların uygulanması sonucu elde edilen kapaktır lake kapak olarak bilinir ve bunun haricinde düz mdf lam olabilir, mebran kapak olabilir, bunlarda da çeşit boldur fakat mutfak dolabında aksesuar oldukça önemlidir kapaklarda stop, stoplu raylı çekmeceler çekmece içi çöp kutuları çekmece sürgülü kilerler vs.

akrilik tezgahlar
corian, LG Hi-macs, SAMSUNG STARON, solidcor, vs. gibi isimler ve kaliteler altında olan bir üründür, genellikle mutfak tezgahları, banyo tezgahları olur, bu ürünle herşey yapılabilir, eviyeden tutunda duşakabin - küvete varana kadar, çok kaliteli ve en önemlisi anti bakteriyeldir, kesinlikle mermer veya granit ile kıyaslanamaz fiyat konsunda da aralarında fark vardır renk seçenekleride oldukça boldur. modern mutfaklarda yeni trend olarak kullanılır.

yer döşemesi olarak
parke, lamine, laminant vs. ürünler vardır.
parke, laminant sistemden önce kullanılan sistemdir hala kullanılmaktadır daha ufaktır çapraz çapraz uygulanır üstüne vernik atılır ilerleyen senelerde çizilme vs. durumlar olduğu zaman tekrar kazınıp vernik atılabilir fakat maliyetli bir iştir ama asla şişme, kalkma, kabarma durumu olmaz.
lamine de laminant dan daha kalın ve daha kaliteli bir malzemedir buda laminant gibi uygulanır bununda kendiliğinden boyalı olanı vardır ve bu üründe laminanta oranla biraz maliyeti yüksek bir üründür.
laminant parkeyi zaten biliyorsunuzdur bu parkede de inanılmaz çeşit ve kalite bulunmakta artık sudan etkilenmeyen bile var bu ürünlerin hepsi parke satan yelerde vardır. ürünleri inceleyip detaylı bilgi alabilirsiniz.

alçıpan ve kartonpiyer işine gelecek olursak bu işde metre hesabı olarak uygulanır değişik model ve desenleri vardır tamamen zevkinize kalmış bir durumdur isterseniz havuz yapıp içine led dönersiniz isterseniz kenarlara köşe dönüp üstüne aydınlatma koyarsınız, istersenizde niş yapıp raf olarak kullanırsınız tamamen zevkinize ve isteğinize bağlı bir durumdur ona göre fiyat artar veya azalır.

cam balkon son zamanlarda piyasaya çıkan ve tamamen şık bir görünüme sahip ayrıca balkonunuzu hem yazın hem kışın kullanma imkanı sunan bir sistemdir bununda kalite kalite sistemleri mevcuttur isterseniz renkli camdan yaptırırsınız, isterseniz içinden jaluzi çıkandan bunlarda isteklere göre değişkendir.
cam rengi, kalınlığı, dayanıklığına göre fiyat değişkendir.

pvc pencere kapılar bu konu tamamen değişkendir ve dikkat edilmesi gereken aksesuarlarıdır fitillerin kalitesidir ısı cam yaptırmak her zaman karımıza olan birşeydir kışın ısı kaybını minimuma indirger.

doğalgaz tesisatı
bu konuda herşey çok önemlidir, en önemlisi kombidir peteklerden tutun vanalara kadar herşey önemlidir tadilat sırasında ilk sıralarda gelir boruları içeriden geçirmeniz yararınıza olur dikkat etmeniz gereken şey boruların mümkün olduğunca dolaşmamasıdır ne kadar çok dolaşırsa o kadar çok ısı kaybeder ve kombi de sıcak suyun kullanılacağı yere mümkün olduğunca yakın olmalıdır mutfak müsaitse mutfak değilse banyo orasıda değilse mecruben balkon tercih edilir...

duvar kağıdı konusu tamamen profesyonel ustalar tarafından yapılmalıdır, birçok boyacıda yapar ama öylesine yapar detaysız ve baştan sağma yapılan duvar kağıdı ertesi gün patır patır soyulup atabilir sadece duvar kağıdı işi yapan ustalar vardır yani bununda sanatı ayrıdır fiyat olarakta malzeme fiyatı olarak 5-10 liralardan başlayıp 1000 dolar arasında değişmektedir, ustalık konusuda eğer az ise yevmiye çok ise top hesabı olarak fiyatlandırılır.

şu anlık aklıma gelen bunlar kusura bakmayın bu kadar uzun bir yazı yazıp kafanızı şişirdim inşallah yazdıklarıma önem verip okumuşsunuzdur...

İstanbul içinde tadilat konusunda mimarlık ve dekorasyon işlerinizi yapabilirim, isterseniz sadece mobilya kısmı mutfak dolabı oda kapıları banyo dolapları ve aklınıza gelebilecek ağaçtan olabilecek herşey kendi ekibim var devamlı çalıştığım ustalarımdır, çok iyi ve işini severek yapan ustalardır. yardıma ihtiyacı olanlar arayabilir.
zaman ayırıp okuduğunuz için çok teşekkür ederim sürçü lisan ettiysem affedin saygılarımla.
Berat Erdoğan
05399670882

hocam verdiğiniz kıymetli bilgilerden dolayı teşekkür ederim, ben yeni alacağım eve alçıpan vs gibi ledli falan dekoratif tavan uygulaması yaptırmak istiyorum, bunun hesaplaması nasıl yapılıyor

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
7 Temmuz 2012; 0:33:20 

Ben anlamam bu işlerden su geçirmez laminant parke yaptırmanıda öneririm çok kullanışlı

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi mantikus -- 7 Temmuz 2012; 0:57:00 >

53 Mesaj
7 Temmuz 2012; 0:55:51 

tek tek yaparsanız çok pahalıya geliyor ayrıca zaman kaybı.
onun yerine bazı firmalar var. sizin yerinize kendi şirketleri istediğiniz kalite ve fiyatta malzemeyi bulup kendi ustalarına tadilatı yaptırıyorlar.
size tavsiyem referansı olan yerlerle anlaşmanız.

219 Mesaj
10 Temmuz 2012; 11:21:34 

Yeni ev almak üzereyim ve evde oturmaya başlamadan önce yaptırmak istediğim bazı değişiklikler var. Konu hakkında fikir verebilirseniz sevinirim.

Yanyana duran iki ahşap pencere arasındaki duvarı yıkarak birleştirip yerine 2.35m eninde ahşap görünümlü pvc (2 yere uygulanacak)
Yanyana duran kapı ve pencere arasındaki duvarı yıkıp yerine 2.35m eninde sürgülü ahşap görünümlü pvc (yıkılacak pencerenin altında kalorifer peteği bulunuyor bu peteğin yerinin değişmesi gerekecek, kalorifer boruları duvar içinden geçiyor.)
Odaların birinde balkon içeriye alınacak. İçeri alma işlemi sırasında mevcut balkon kapısı ve pencerenin olduğu duvar yıkılacak. Balkondaki demirler ve cam balkon uygulaması sökülerek yerine belli bir seviye duvar örüldükten sonra 2.35m eninde ahşap görünümlü pvc pencere yapılacak. İçeri alınan balkon zeminine odanın mevcut parke renginde parke döşenecek. Duvarda pencerenin altında bulunan kalorifer peteği duvar içinden boru eklenerek dışarıya taşınan pencerenin altına konulacak.
Tüm bu pencere ve sürgülü kapıların dışına ferforje demir uygulanacak.
21 metrekare zemindeki karo sökülerek yerine yarısı karo yarısı parke döşenecek.
Yaklaşık 10 metre uzunluğunda kaliteli U şeklinde mutfak dolabı yaptırılacak.
Ebeveyn banyosundaki lavabo kaldırılıp yerine 60cm eninde ufa bir dolaplı hilton lavabo ve üzerine dolaplı ayna taktırılacak.
Antrede kalorifer peteği bulunmuyor. Oraya petek eklenecek.

Sizce bu değişikliklerin yaklaşık maliyeti ne olur bana? Bir de 1-2 hafta içinde bitirilebilir mi?
Bunları farklı farklı yerlere mi yaptırmak daha mantıklı olur yoksa bir dekorasyon firmasıyla anlaşmak mı?
Ankara'da tavsiye edebileceğiniz bir yer veya birileri var mıdır?

15096 Mesaj
10 Temmuz 2012; 11:26:37 

Bunları görmeden yorum yapmak ciddi zor olur, %99 unun kafasında pek birşey canlanmaz.

Şunları söyleyeyim size, düşüncelerinizin bazıları güzel bazıları gereksiz.
Söyledikelrinizin maliyeti 15.000TL ile 100.000TL arasında değişebilir malzemesine göre.
1-2 Hafta içerisinde para akışına göre bitedebilir,bitmeyedebilir. Mutfak dolabının yapılıp gelmesi o kadar sürer zaten.

Anlaşmamın olduğu bir yer olsaydı yardımcı olabilirdim ama en maliyeti düşüğünü arıyorsanız, ayrı ayrı dolaşığ iş peşinde koşmanız gerekli , 3-5 fazla olsun derseniz bir firmaya verirseniz daha güzel birşeyler çıkar.

219 Mesaj
10 Temmuz 2012; 11:38:20 

quote:

Orijinalden alıntı: Chris Brown

Bunları görmeden yorum yapmak ciddi zor olur, %99 unun kafasında pek birşey canlanmaz.

Şunları söyleyeyim size, düşüncelerinizin bazıları güzel bazıları gereksiz.
Söyledikelrinizin maliyeti 15.000TL ile 100.000TL arasında değişebilir malzemesine göre.
1-2 Hafta içerisinde para akışına göre bitedebilir,bitmeyedebilir. Mutfak dolabının yapılıp gelmesi o kadar sürer zaten.

Anlaşmamın olduğu bir yer olsaydı yardımcı olabilirdim ama en maliyeti düşüğünü arıyorsanız, ayrı ayrı dolaşığ iş peşinde koşmanız gerekli , 3-5 fazla olsun derseniz bir firmaya verirseniz daha güzel birşeyler çıkar.

Bilgi için teşekkürler. Bütün işlerin nasıl yapılacağı belli aslında ama benim en çok kafama takılan kalorifer peteğiyle alakalı olanlar. Bu peteklerin yerlerini değiştirmek çok zahmetli olur mu? Özellikle petek olmayan yere petek koymak için duvar içinden geçen borulardan yakın bir yerden geçeni var mı nasıl tespit edilip oraya petek bağlanır?
Bir de bu verdiğiniz maliyet aralığında en çok masrafın nereden kaynaklanacağını düşünüyorsunuz?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RoadRR -- 10 Temmuz 2012; 11:39:41 >

15096 Mesaj
10 Temmuz 2012; 13:26:18 

Mutfak değiştirilecekse eğer o masraf tutar, daha sonra duvar yıkıp yapılması, daha sonra da malzeme kalitesine göre döşeme ve kaplamalar.
Atacağınız peteğe en yakın petekten tesisat çekeceksiniz zaten , onların yerleri önceden ayarlanmalı boruların çirkin görüntüsünü yok etmek amaçlı. Yada yere sıfır yapılıp üzeride kapanabilir.

219 Mesaj
10 Temmuz 2012; 13:58:08 

quote:

Orijinalden alıntı: Chris Brown

Mutfak değiştirilecekse eğer o masraf tutar, daha sonra duvar yıkıp yapılması, daha sonra da malzeme kalitesine göre döşeme ve kaplamalar.
Atacağınız peteğe en yakın petekten tesisat çekeceksiniz zaten , onların yerleri önceden ayarlanmalı boruların çirkin görüntüsünü yok etmek amaçlı. Yada yere sıfır yapılıp üzeride kapanabilir.

Mutfak en son sırada şu anda bütçem ona yetecek mi emin değilim zaten. Şu iki maddeyi çıkarsam:

"21 metrekare zemindeki karo sökülerek yerine yarısı karo yarısı parke döşenecek.
Yaklaşık 10 metre uzunluğunda kaliteli U şeklinde mutfak dolabı yaptırılacak.
"

sizce kalanlar için ne kadarlık bir bütçe gerekir?

15096 Mesaj
10 Temmuz 2012; 13:59:12 

6,7 bin civarı tahmin ediyorum ortalama olarak.

1 Mesaj
10 Temmuz 2012; 21:08:03 

quote:

hocam verdiğiniz kıymetli bilgilerden dolayı teşekkür ederim, ben yeni alacağım eve alçıpan vs gibi ledli falan dekoratif tavan uygulaması yaptırmak istiyorum, bunun hesaplaması nasıl yapılıyor

asıl ben teşekkür ederim ne demek, dekoratif tavan uygulamaları genelde metre hesabı yapılır ancak uygulamanın teferruatına göre fiyat değişiklik gösterir, bu uygulamayı yaparken elektrikcide bulundurursanız yada bir gün önceden elektrikci alt yapıyı yaparsa yapılacak ledli ışıklandırma sisteminiz çok daha temiz ve sağlıklı olur.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi beraterdogan -- 10 Temmuz 2012; 21:10:01 >

1385 Mesaj
19 Temmuz 2012; 9:18:57 

Arkadaşlar evin saonuna duvar kağıtı yaptırmak istiyorum.
Duvar kağıtı alırken nerelere dikkat etmek gerek acaba.
Çünkü 10TL den 1000TL ye kadar fiyatlar mevcut.
Hangisini alacağımı şaşırdım.

Bir dağ bile beni sevse musibete uğrar.Hz.Ali(s.a.)

46 Mesaj
20 Temmuz 2012; 0:01:46 

Merhaba,

Ferforje konusunda buradan örnekleri inceleyebilirsiniz.
http://www.ferforjemeta.../ferforje-korkuluk.html

1219 Mesaj
27 Temmuz 2012; 11:16:47 

arkadaşlar 3+1 120 metre2 bir evimiz var..bu bina 12 senelik bir bina..apartman dairesi ve birinci kat..benim yaptırmak istediklerim

1 iç kapılar amerikan kapı olacak 7 adet
2 banyo baştan sona yenilenecek
3 mutfak baştan sona yenilenecek
4 salon tavanına spot yapmak istiyorum
5 elektirik ve su tasisatı elden geçecek
6 ıslak zeminler yapılacak
7 fortmanto,ayakkabılık yapılacak
8 yerler laminant yapılacak
9 komple boya badana saten alçı vs...

anlayacagınız komple tadilat yapılacak.. ben bu tadilat işini bir firma ile anlaşarak mı yaptırayım yoksa hepsini tek tek ustalarını bularak mı yaptırayım..? hangisi daha mantıklı olur..? birde dedigim gibi bina 12 senelik su tesisatını yenilemem gerekir mi..?
birde zeminler şuan parke ama çok iyi durumda degil..sizce ben bu parkelere sistre cila felan yaptırıp kullanayım mı yoksa hiç ugraşma lamınant mı yap diyorsunuz..?

sizin tavsiye ve önerilerinizi bekliyorum..fiyat ortalama ne çıkar..? birde bu tadilat işi için öneride bulunacak arkadaşlar varsa çok sevinirim..

SyStEm CaR AuDiO

1693 Mesaj
27 Temmuz 2012; 11:34:17 

Yaş ortalaması 9-12 olan bir bölümde nasıl böyle yorumlar çıkıyor tebrik ederim :))

Peugeot 206 Roland Garros 2001

1219 Mesaj
27 Temmuz 2012; 19:02:17 

arkadaşlar 3+1 120 metre2 bir evimiz var..bu bina 12 senelik bir bina..apartman dairesi ve birinci kat..benim yaptırmak istediklerim

anlayacagınız komple tadilat yapılacak.. ben bu tadilat işini bir firma ile anlaşarak mı yaptırayım yoksa hepsini tek tek ustalarını bularak mı yaptırayım..? hangisi daha mantıklı olur..? birde dedigim gibi bina 12 senelik su tesisatını yenilemem gerekir mi..?
birde zeminler şuan parke ama çok iyi durumda degil..sizce ben bu parkelere sistre cila felan yaptırıp kullanayım mı yoksa hiç ugraşma lamınant mı yap diyorsunuz..?

sizin tavsiye ve önerilerinizi bekliyorum..fiyat ortalama ne çıkar..? birde bu tadilat işi için öneride bulunacak arkadaşlar varsa çok sevinirim..

SyStEm CaR AuDiO

2002 Mesaj
27 Temmuz 2012; 20:29:07 

quote:

Orijinalden alıntı: system electronıc

direk laminant

1219 Mesaj
31 Temmuz 2012; 12:44:33 

yokmu bu konu hakkında bilgi sahibi bir arkadaş

SyStEm CaR AuDiO

271 Mesaj
31 Temmuz 2012; 13:54:19 

boyayı kendin alırsan 500 civarı yaptırabilirsin. kartonpiyer 1000 den fazla tutmaz. çelik kapı araştır derim on numara ahşap kaplama kapıyı mütahit bir yakınıma sordum 1000 civarı alınır pazarlıkla dedi. mufak dolabını da kaplamasına göre değişiyor marangozları gez derim. sıfır eve taşınırken ufak tefek şeyler yaptırmamız gerekiyordu bildiklerim bunlar.

5 Mesaj
25 Ağustos 2012; 18:05:18 

Ben İstanbul Kartal'da yeni aldığım ısıtma sistemi merkezi olan 125 m2 eve aşağıdaki tadilatları yaptırdım:

1. Doğalgaz Tesisatı: Tesisatın döşenmesi + sayaç: 1050 TL, Demirdöküm 12 lt hermetik şofben: 650 TL. Fiyata doğal olarak doğalgaz aboneliği dahil değil. Tesisat 1 günde yenilendi, ancak abonelik işlemleri ve doğalgazın açılması 10-15 gün sürecekmiş.
Sayaç takıldı, doğalgaz borusu döşendi ve hermetik şofben takıldı. Abonelik başvurusu yapmak için gün almalarını bekliyorum.

2. Su Tesisatı: Su tesisatının yenilenmesi + yeni muslukların takılması: 650 TL, kırılan fayansların onarımı + malzeme: 350 TL, yeni musluk ve armatürler: x TL (size kalmış).
Bu tadilatın sıkıntılı olacağını tadilat başlamadan tahmin etmiştim. Sorun kırılan fayanslardı; Ev 16 yaşındaydı ve doğal olarak kırılan fayansların aynısını bulmak mümkün olmayacaktı. Aslında banyo ve mutfak tadilatını ev borcu bittikten sonra yapmayı düşünüyordum, su tesisatını da bu iki tadilatı yaptırırken değiştirmeyi planlıyordum. Ancak galvaniz borular çok eskimişti, musluklardan su leş gibi akıyordu. Bulaşık ve çamaşır makinesine, ve en önemlisi sağlımıza zarar vereceğini düşünerek değiştirmeye karar verdim. Su tesisatını yenileyen usta gayet titizdi, işini güzel yaptı. Ancak fayans ustası özellikle banyo tabanında o kadar kötü onarım yaptıki, ustayı neredeyse evimden kovuyordum. +100 lira vererek 4 m2 banyo tabanına yeni fayans yaptırmak (eski fayans üzerine yapıştırma) zorunda kaldım.

3. Laminat Parke: 1.sınıf Classen marka 62 m2 laminat parke + 3mm strafor + işçilik: 1250 TL, eski parkelerin (25m2) ve marleylerin sökülmesi: 100 TL.
Salonda 15 yıllık masif parke ve diğer odalarda marley vardı. Bana bu parkeleri ve marleyleri sökmeden yeni parkeyi döşetmemi önerdiler. Ama ben tabanın gereksiz yere yükselmemesi için buna yanaşmadım ve tümünü söktürdüm. Özellikle salonda parke söküldükten sonra zemin kötü durumdaydı. Salonun zeminini düzeltmek için şap atmak gerekiyor mu çözemedim. Ben de parkeyi aldığım yerden bir ustayı eve götürdüm, zemini kontrol etti. Usta, aldığım ürünün kilit sisteminin bu tür kötü zeminler için uygun olduğunu ve straforun düzeltme için yeterli olacağını söyleyince içim rahatladı. Çünkü şap işinde -işin masrafından geçtim-, şapın nemini alması neredeyse bir hafta sürüyormuş. Sadece 1 kg kalekim alarak tabanda çok bozuk olan ufak alanları onardım. Yaklaşık 5 saat içerisinde parkeleri döşediler. Salonda hafif esneme var ama güzel oldu.

4. Boya: İşçilik + DYO malzeme: 700 TL. Kapılar, balkon demirleri ve kalorifer petekleri dahil dairenin içi tümüyle boyandı. Toplam 3 gün sürdü.
Boya sıva üzerindeydi. Aslında alçı üzerine sıvazlı boya yaptırmak istiyordum. Ancak tanıdığım bir hırdavatçı arkadaş duvarlara alçı boya yaptıracaksam önce kartonpiyer yaptırmamı önerdi. Bu durumda kartonpiyer + alçı + sıvazlı boya tahmini 4000 lirayı ve işçilik 15 günü buluyordu. Bu onarımı borç bitince yaptırmaya karar vererek sadece sıva üzerine çift kat boya yaptırdım. Bir odayı DYO Teknoplus ile boyattım. Ancak sıva üzerine Teknoplus kötü durdu. Ben de ustanın istediği boyayı kullanmasına müsade ettim.

5. Elektrik: Tesisatta bir yenileme yapmadım. Sadece avizeleri, anahtarları ve prizleri 25 liraya taktırdım. Tabii avizeler, anahtarlar ve prizler epey tuttu o ayrı.

Bu tadilatlar esnasında edindiğim tecrübeler:
- En az üç yerden fiyat alın. Fiyat sorduğunuz mekanlar aynı semtte ise meblağlar birbirine yakın olacaktır. Biri size ortalamadan çok yüksek veya çok düşük fiyat veriyorsa, ondan uzak durun.

- Son fiyatı aldıktan sonra şu soruları mutlaka sorun:
> "Başka bir masrafım olacaksa şimdiden söyleyin? Sonra sıkıntı olmasın!". Çünkü ben fiyat alırken bu soruyu ısrarla sorunca "Camcı çağıracaksın şofben çıkışı için 50 TL, mermerci çağıracaksın delik açması için 30 TL, yok bilmem nereye başvuracaksın sayaç için 150 TL" diye ek masraflar çıkardılar.
> "Çıkan molozları temizleyip çöpe atacaksınız değil mi?" Ben doğalgaz tesisatını yenileyen arkadaş ile pazarlık ederken bunu sormayı unuttum. Adam işini bitirdikten sonra 2 çuval molozu salonun tam ortasında bırakmış gitmiş!!!

- Tadilat başlamadan önce ustanın çalışacağı bölgelerin ve kırılma ihtimali olan eşyaların (avize, kapı camları, klozet, mermer tezgah, priz vs) yakından resmini çekin. Doğalgaz ustası delik açarken kapı üstündeki ufak camı kırmış, "Ben yapmadım zaten kırıktı" dedi. Su tesisatçısı banyodaki klozeti çatlatmış, Allah'tan klozeti değiştirecektim de çok sorun etmedim.

- Parke konusunda Internet'te çok sayıda kaynak ve öneri bulabilirsiniz. Benim en çok araştırma yaptığım konu parke oldu. Piyasada m2 fiyatı işçilik dahil 20 liradan başlayarak 40 liraya kadar uzanan çok sayıda ürün buldum. Detaylı araştırdığımda her ürünün artıları ve eksileri olduğunu gördüm.

- Bu konuyu ustaları daha iyi bilir ama, ben yine de fikrimi söylemek isterim. Parke için eskimiş zemine şap attırmak için zamanınız veya bütçeniz yoksa, kilit sistemi sağlam bir parke tercih edin. Bununla birlikte çok kaliteli bir parke alacaksanız, döşeteceğiniz zeminin düz olmasına özen gösterin.

- Tadilat sürecinde banyo ve mutfaktaki fayansları değiştirmeyecekseniz ve çeşme suyunuzun rengi düzgünse, su tesisatını yenilemek iyi bir fikir değil.

- Su tesisatını yenilettikten sonra kırılan fayanslar onarılacaksa, onarım esnasında mutlaka ustanın başında bulunun. Hatta su tesisatı onarımı başlamadan önce piyasada sizin fayanslarınız var mı yok mu diye bir araştırın. Eğer aynı fayansları size yakın mağazalarda bulabiliyorsanız, fayans ustası ile "benim fayansları şuradan alabilirsin, ben evimdeki ile aynı fayansın yapılmasını istiyorum" diye anlaşın. Ben banyodaki kilitli 10x20 fayansları 4 km uzağımdaki bir galeride buldum ama iş işten geçmişti.

- Boya işi tamamen pazarlığa dayalı gerçekleşti. Aynı malzeme + işçilik için 500 ile 1200 lira arası teklifler aldım. Ben ortasını seçerek 700 liraya anlaştım.

- Bütün ustaları sağdan soldan kendim buldum. Bu yüzden onları takip etmek için arabayla gel git masrafım 200 lirayı bulmuştur. Ustaları kendiniz takip edecekseniz benzin masrafını da gider hanenize ekleyin.

Tadilat yaptıracak arkadaşlara kolay gelsin diyorum.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi alpaes -- 25 Ağustos 2012; 18:22:02 >

1588 Mesaj
26 Ekim 2012; 3:39:40 

quote:

Orijinalden alıntı: Alkolog

bu işi nasıl yaptın? kaliteli bir silikonlu plastik aldın desek 100 liradan 4 tane gider 400 lira tavanı da yaptırdığını düşünsek 2 kutu da tavan gider 80 lira.

ankaradaysan o boyacının telefonunu alabilir miyim

265 Mesaj
2 Kasım 2012; 16:10:49 

ben balkonumu kapatmak istiyorum arkadaşlar ama cam balkon kışın soğuk olur diye bana uymaz...kışın da ayrı oda gibi kullanıma uygun hale getirebilmek için pvc pencere tek seçenek midir? Ankaradayım bu arada..

2126 Mesaj
2 Kasım 2012; 16:33:53 

quote:

Orijinalden alıntı: tplav

ben balkonumu kapatmak istiyorum arkadaşlar ama cam balkon kışın soğuk olur diye bana uymaz...kışın da ayrı oda gibi kullanıma uygun hale getirebilmek için pvc pencere tek seçenek midir? Ankaradayım bu arada..

müteahhitlik yapıyoruz, size tavsiyem cam balkon yaptırmayı düşünüyorsanız kesinlikle bilindik tanındık firmaları tercih etmenizdir.. pvc yaptırmayı düşünüyorsanızda yine bilindik firmaları tercih edebilirsiniz.. pvc'de açılır pencere sistemi değilde, sürgülü pencere sistemini tercih edebilirsiniz.. yazın çamaşır asarken daha kolay olur sizin için..

778 Mesaj
2 Kasım 2012; 16:39:11 

Amerikan kapiysa cok demissin 200 tlden baslar istanbuldaysan ikitelli keresticiler sitesini gez parkeyi felanda ucuz alirsin

10 Mesaj
3 Kasım 2012; 18:24:59 

Mutfak : 5750 - 7000 TL
Banyo : 4500 - 6500 TL
Pimapen : 2500 - 3100 TL
Doğalgaz : 1600 - 2600 TL
Su : 800 - 1500 TL
Boya : 1000 - 1200 TL

Yukarıdaki fiyatları en az 2-3 ustadan ve mümkün olduğunca aynı yada benzer malzemeleri hesaplatarak aldık, genel olarak orta kalite ve uygun fiyatlı ürünleri tercih ettik, çok lükse de kaçmadık çok ucuz da olsun istemedik, fiyatlar seçilen malzemeye ve ustanın işçilik ücretine göre değişiyor. Örneğin pimapen 7000 horizon serisine karar verdik; 4 pimapen bayisinden fiyat aldık, herşeyi aynı olduğu halde 2500 ile 3100 TL arasında fiyatlar aldık. Başka bir örnek aynı doğalgaz tesisatı için herşey dahil 1600 ile 2600 TL arasında fiyat veren oldu. Aynı apartmanda ev tadilatına 20000 TL harcayanda oldu 50000 TL ye yaptıranda oldu. Bu arada ev 3+1, net 120 m2 ve 25 yaşında.

Tadilat konusunda eğer eviniz iyi bir yerde değilse hiç uğraşmayın derim, bu tadilat işi gerçekten hem maddi hem manevi anlamda yorucu bir süreçtir, kısaca eviniz tadilata değmeyecekse yeni ev alın daha iyi olur. Ustalar ile anlaşmadan önce iyice araştırma yapın, ustanın işçiliği kadar insanlığıda önemlidir. Ustanın yeri yurdu belli olsun, yaptığı işin arkasında durabilsin, hatta mümkünse referans olarak daha önce yaptığı işleri görmek isteyin, acele karar vermeyin. Birbirlerini tanıyan hatta daha önce beraber iş yapmış ustaları bulursanız işiniz daha kolay biter.

Usta konusu malzeme kalitesinden çok daha önemlidir, isterseniz malzeme kalitesinden biraz kaçın ama kesinlikle usta kalitesinden ödün vermeyin. Bizim evin tadilatında kötü bir marangoza düştük, hatta adam o kadar kötüydü ki tanıdıkları olan komşumuz bile ona dolaplarını yaptırmaktan vazgeçti, sonradan öğrendik adamın kendi atölyesi filan yokmuş, dolapları başkasına yaptırıp sadece kurulum yapıyormuş, o kadar çok hata yaptı ki biz de baktık olacak gibi değil dolapları eksik noksan da olsa bitirtip Allahından bulsun deyip parasını verip gönderdik, yeterki bizde tek kuruş hakkı kalmasın da ne olursa olsun. Diğer ustalar konusunda herhangi bir sorun yaşamadık, hem işçilik hem insanlık konusunda 10 numara ustalardı, bizim evden sonra birçok iş daha aldılar, inşallah daha da fazla iş alırlar.

"DÂD-ÂVER"

3857 Mesaj
Eski Kullanıcı Adı:
hiroshi_nakamura
3 Kasım 2012; 18:45:56 

quote:

Orijinalden alıntı: DÂD-ÂVER

Mutfak : 5750 - 7000 TL
Banyo : 4500 - 6500 TL
Pimapen : 2500 - 3100 TL
Doğalgaz : 1600 - 2600 TL
Su : 800 - 1500 TL
Boya : 1000 - 1200 TL

Yukarıdaki fiyatları en az 2-3 ustadan ve mümkün olduğunca aynı yada benzer malzemeleri hesaplatarak aldık, genel olarak orta kalite ve uygun fiyatlı ürünleri tercih ettik, çok lükse de kaçmadık çok ucuz da olsun istemedik, fiyatlar seçilen malzemeye ve ustanın işçilik ücretine göre değişiyor. Örneğin pimapen 7000 horizon serisine karar verdik; 4 pimapen bayisinden fiyat aldık, herşeyi aynı olduğu halde 2500 ile 3100 TL arasında fiyatlar aldık. Başka bir örnek aynı doğalgaz tesisatı için herşey dahil 1600 ile 2600 TL arasında fiyat veren oldu. Aynı apartmanda ev tadilatına 20000 TL harcayanda oldu 50000 TL ye yaptıranda oldu. Bu arada ev 3+1, net 120 m2 ve 25 yaşında.

Tadilat konusunda eğer eviniz iyi bir yerde değilse hiç uğraşmayın derim, bu tadilat işi gerçekten hem maddi hem manevi anlamda yorucu bir süreçtir, kısaca eviniz tadilata değmeyecekse yeni ev alın daha iyi olur. Ustalar ile anlaşmadan önce iyice araştırma yapın, ustanın işçiliği kadar insanlığıda önemlidir. Ustanın yeri yurdu belli olsun, yaptığı işin arkasında durabilsin, hatta mümkünse referans olarak daha önce yaptığı işleri görmek isteyin, acele karar vermeyin. Birbirlerini tanıyan hatta daha önce beraber iş yapmış ustaları bulursanız işiniz daha kolay biter.

Usta konusu malzeme kalitesinden çok daha önemlidir, isterseniz malzeme kalitesinden biraz kaçın ama kesinlikle usta kalitesinden ödün vermeyin. Bizim evin tadilatında kötü bir marangoza düştük, hatta adam o kadar kötüydü ki tanıdıkları olan komşumuz bile ona dolaplarını yaptırmaktan vazgeçti, sonradan öğrendik adamın kendi atölyesi filan yokmuş, dolapları başkasına yaptırıp sadece kurulum yapıyormuş, o kadar çok hata yaptı ki biz de baktık olacak gibi değil dolapları eksik noksan da olsa bitirtip Allahından bulsun deyip parasını verip gönderdik, yeterki bizde tek kuruş hakkı kalmasın da ne olursa olsun. Diğer ustalar konusunda herhangi bir sorun yaşamadık, hem işçilik hem insanlık konusunda 10 numara ustalardı, bizim evden sonra birçok iş daha aldılar, inşallah daha da fazla iş alırlar.

bakımsız evi ya çok zor satarsın veya ölü fiyatına satarsın, kimse tadilatla uğraşmak istemiyor, mesela tadilatsız haliyle evinizin değeri 100 bin tl olsun, adam gidip 120 ye tadilatlısını alıyor , yani evinizi değerinden satamıyorsunuz , haa illa satıcam derseniz 80 e vericeksiniz, yani o zahmeti çekmek gerekiyor, ben bu yıl bir ev 1 yazlık tadilat yaptırdım ve bu işten çok karlı çıktım

10 Mesaj
4 Kasım 2012; 18:19:13 

@^^chicken_translate^^

Tadilat konusuna ticari açıdan bakarsanız doğru söylüyorsunuz, tadilat yapılmış ev her zaman daha kolay ve daha yüksek fiyattan satılır ancak herkes bu zahmeti çekmemeyi tercih edebilir. Örneğin maddi durumunuz iyidir işin kar-zarar kısmını düşünmezsiniz yada yaşlısınızdır bu işlerle hiç uğraşmak istemezsiniz gibi.. Bu arada ben de eve tadilat yaptırmayı tercih ettim, peki neden tercih ettim ? Ev iyi bir konumda, iyi bir muhitte, sağlam bir binada ve uzun bir süre daha oturmayı düşünüyorum.

"DÂD-ÂVER"

2 Mesaj
7 Kasım 2012; 16:24:48 

tahminlerinizin çoğu tutmadı.. biz eskişehirde hizmet veren bi firmayız.. ortalama rakamlarla size şöyle fikr vermeye çalışayım
1_elektrik tesisatınız muhtemelen topraklı değildir... bina zeminine bakır levha çaktırmanız gerekecek, ortalama 1500tl herşey dahil tesisatınız yenilenebilr
2_su tesistı ve kalorifer tesisatını yenilemesi malzemesi dahil 1500tl tutar.(montaj dahil)
3_banyo tuvalet tadilatınız sadece işçilik olarak rakamı tutturdunuz
4_sistre den kastınız parkelerin silinip cilalanması ise metre karesi minimum 15tl
5_cam önlerine yapılacak mermer uygulamasını metretülünü min 30tlden hesaplayın.
6_eskişehirde en kral çelik kapı 750tl dir. 1500lük bi kapı hiç duymadım.
7_doğalgaz tesisatınız varsa ve şohbeni koymayı planladığınız yerdeyse,telafuz ettiğiniz rakamla sadece şohbeni alabilirsiniz. tesisat yoksa sadece proje ve tesisatı 850tl, tesisat varsa 500tlye tadilatını yaptırabilirsiziniz. şohbeni gazlıdan şaşma. elektriklileri hiç tavsiye etmem
8_kornişlerin montajını 100tlye, kartonpiyere gelince, eğer dökme alçıdan yaptırmaya kalkarsan metresini 10tl, stropiyer köpükten yaptırırsan metresi 5tl den hesap et. camların olduğu duvarı 2 ile çarparak hesap et çünkü farbalar ayrıca metraja girer.
9_benim hesabıma göre kapıların 2100tl ama sen extra camlı falan model seçersen o rakamı da bulabilir
10_400tlye tüm musluk aksamını değişebilisin. tabi türkmalı piyasa bataryalar seçersen. eca artema falan istiyorsan,o iş yalan olur.
11_sıva tamiratı yoksa duvarlar saten boyayala boyanmayacaksa en en fazla 1000tlye malzemesi dahil evinin boyası tamamlanır.
mermer ölçülerini bilmediğim için benim hesabıma göre 12500tlye bu işin içinden çıkarsın..

evin temeli sağlamsa satıp başka ev almaya falan kalkma, müteahitten alacağın evin tek garantisi sağlamlığı, ince işçiliği adam gibi yaptığını kim garanti edebilir. evinin tadilatını kendi zevkine göre yap otur kardeşim.

ESKİŞEHİR SANATKAR YAPI TADİLAT
FERHAT KABAN

ESKİŞEHİR TADİLAT, SANATKAR YAPI