Şimdi Ara

almanyada benzin 1 euro ve lpg diye bir şey yokmuş (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
3 Misafir - 3 Masaüstü
5 sn
183
Cevap
5
Favori
13.766
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
3 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Konuyu acan arkadasin komsusu pek birsey bilmiyor lpg elbette var
    Amerikan lara ve eski buyuk motorlu araclarda dolu

Ikincisi asgari ucret 1200€ civariydi en son
    Ve guncel fiyatlarda benzin 1,60€

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Belcikada 10 yil kaldim
    Avrupada yasayanlar var forumda
    Bana katilacaklarini tahmin ediyorum
    Yaklasik 2000€ maas aliyiordum

Ev taksidi 800€ ( 25 yil )

Elektrik ve gaz 225 € ( tr deki gibi yazin yakmam duser diye birsey yok her ay 225 idi )

Su 25€
    Internet 50€

Is yerine gitmek icin yol masrafi arti yemek ( avrupada servis ve is yerinde yemek olayi yok )
    100€ deyelilki is yeri mesafene bagli

Ekmek en son 2€ idi ( turk fitinindan alirsan turk ekmegi 0,60€ idi ama 5 km mesafedeydi)

Icme suyu belcika icin konusuyorum cogu evin su baglantilari kursun boru ile saglandigi icin icilmez
    Icme suyu sise ile aliniyor 6x1,5 L 2,5 € civarindaydi

Aracimin vergisi yillik 250€ idi enson ( 2003 model c200 cdi )

Aracin sigirtasi oda 250€ civariydi

Daha sayilacak cok sey var
    Yetermi

Sonuc olarak hersey pahali arac ucuz

Ben 2009 da c200 u 9000€ ya aldim
    2013 te tr ye gelirken. 4250€ ya sattim tam 200000 km idi

• quote:

Orijinalden alıntı: polotje

Belcikada 10 yil kaldim

Elektrik ve gaz 225 € ( tr deki gibi yazin yakmam duser diye birsey yok her ay 225 idi )

Su 25€
    Internet 50€

Is yerine gitmek icin yol masrafi arti yemek ( avrupada servis ve is yerinde yemek olayi yok )

Ekmek en son 2€ idi ( turk fitinindan alirsan turk ekmegi 0,60€ idi ama 5 km mesafedeydi)

Icme suyu belcika icin konusuyorum cogu evin su baglantilari kursun boru ile saglandigi icin icilmez

Yetermi

yazdıklarından çıkardıgım sonuclardan bir tanesi, burada ki çoğu insan orada yaşasa, aç kalır , aç yatar , aç uyur hayat pahalılıgından dolayı fakat en son model mercedes arabaya biner.

• quote:

Orijinalden alıntı: kvadankpakal

quote:

Orijinalden alıntı: polotje

Belcikada 10 yil kaldim

Su 25€
    Internet 50€

Yetermi

yazdıklarından çıkardıgım sonuclardan bir tanesi, burada ki çoğu insan orada yaşasa, aç kalır , aç yatar , aç uyur hayat pahalılıgından dolayı fakat en son model mercedes arabaya biner.

Araba ihtiyac orada ise gitmek icin mecburen arabaya ihtiyacin var
    Dersenki ee eski bir corsa veya golf al 1000€ ya isini gor !
    Izin zamani geldiginde Turkiye ye gitmek istediginde 4 kisilik bir aile 2500€ ucak parasi veriyorsa
    Biraz mantikli davanirsan bir mercedes alip onla gelirsin
    Durumu iyi olanlar yokmu elbette var adamin babasi 40 yil once gitmis iyi calismis ogluna kizina ev almis hatta ikiser tane alan bile var ( ekonominin iyi oldugundonemlerde yapan yapmis).
    Adamin ev derdi yok hatta kira geliri bile var. Kari koca caalisiyorlar
    Bunlarda fabrikada calisiyor ama adamdaki arzbaya bak denilen tipler
    Kendi isinin patronu olupta binenler ayri
    Birde ayrani yok icmeye dedigimiz tipler malum heryerde var
    Birde kirli isler yapanlar
    Adamin dukkani var kumas satiyor. Toplasan gunde on kisi girer dukkana bunlarda 8 i eli bos cikar
    Ama kendinde range rover. Oglunda sl. Kizinda bmw kocaman binalar evler
    Gunahlari kendi boyunlarina

• Almanya'da yaşayan otobüs şoförü akrabımız var adam 1400 euro maaş alıyormuş. Evli ve çocuklu olsa bu para 2200 euro mı ne çıkacakmış öyle dedi. 2200 euro yaklaşım 6500 tl yapar. Oradaki yaşam daha pahalı 1400 euro dan 400 euro kalıyormuş cebine.

He bir de iddaa oranları çok yüksek iddaa tutturuyorlarmış devamlı
  • bilmeyen sallayan çok var bu forumda (gerçek bilgi yazanları tenzih ederim)

almanya, avusturya, hollanda, isviçre, isveç gibi ülkelerde hayat çok pahalıdır. genelde ücretler birbirne yakındır. yani bizim burdaki gibi birileri 800 tl ile açlık yaşarken başkaları 15 bin maaş almaz. ücretler 1000-1500 eurolardan başlar 4-5 bin eurolara çıkar. onun üstü alan kişi sayısı binde 1 dir.

ayrıca bu ücretler genelde yukarılarda yazıldığı gibi, kira, ev kredisi, gaz, su, elektrik, telefon, gıda, alışveriş derken hemen biter ve cepte 3-5 kuruş kalır. benzin litre fiyatıda almanyada bu aralar 1.70 eurolarda...

hernekadar acıklı gibi görünsede ortalam 2500 euro alan bir bankacı bunun 1000 eurosunu kira yada ev taksidine verir. aylık diğer giderleride 1000 eurodan aşağı olmaz. kalan 500 euro ile de sosyal hayatını yaşar. eğer türkse o 500 euroyu harcamaz biriktirir :)

ama esas fark sosyal devlettedir. orda hasta olunca doktor hastane ameliyat parası yoktur (çok çok istisnai durumlar haricinde)
    devlet dairesinde ne kadara bağlarız diye bişey yoktur.
    sokakta alışverişte kimsenin kimseye bir üstünlüğü yoktur dolayısyla cebinizdeki paranınd abir hükmü yoktur. herkes sıra varsa sırasına girer. torpil bağlama ayarlama selam söyleme haddini bildirme diye bişey yoktur.
    öğretim de para harcama diye bişey yoktur. harcanması istenen cüzzi rakamları zaten herkes vermektedir.

dolayısyla mantıken para biriktirmeye para taşımaya gerek yoktur. kazancınıza göre evinizi arabanızı taksitle zaten alırsınız. astraya binen adam parayı bulayımda bmw yi çekeyim diye düşünmez zaten onu isterse onuda alır. ama sosyal hayata gezmeye eğlenmeye daha çok para ayırmak isteyeceği için millete havalı görüneceğim diye böyle bir salaklığa girmez :)

gurbetçilerimiz ise genelde büyük araba alırlar. onun sebebi hava atmak değildir. o arabaların çoğuda zaten kısa süreli alınır yada kiralanır. sebebi ise gidiş dönüş yapıacak olan yaklaşık 7000 bin kilometre ve 1 aylık eşya ve çocuklardır. takdir edersinizki böyle bir yolu jetta yerine 730d ile gelmeyi hepiniz istersizni.

• Orda çalıştığım gibi aynı performansla burda çalışayım orda kazandığımdan daha çok burda kazanırım, 18.saat ayakta bir dakika oturmadan dikiliyordum. O para kazanmalar para biriktirmeler Euro'ya geçmeden evveldi. saati 4.5 paunda çalışılıyordu şimdi ise çekler ve macarlar vede romenler ingiltereyi istila etmiş saati 1.paundan çalışıyorlarmış,orda olan bir çok türk arkadaşım tası tarağı toplayım memlekete döndü burda iş kurdular.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Pargalı İbrahim Paşa

gayet mantıklı. özellikle hastane olayı ve sosyal hayat olayı. kimse ben yapamadım. çocuğum yapsın demiyor. herkes kendine. biz de bir hasta olursak vay halimize diye ömür boyu çalışıp, toplayıp, yiyemeden çocuklara bırakıyoruz.
  • Oralarda hayat pahalı diyolla
  • quote:

bilmeyen sallayan çok var bu forumda (gerçek bilgi yazanları tenzih ederim)

almanya, avusturya, hollanda, isviçre, isveç gibi ülkelerde hayat çok pahalıdır. genelde ücretler birbirne yakındır. yani bizim burdaki gibi birileri 800 tl ile açlık yaşarken başkaları 15 bin maaş almaz. ücretler 1000-1500 eurolardan başlar 4-5 bin eurolara çıkar. onun üstü alan kişi sayısı binde 1 dir.

ayrıca bu ücretler genelde yukarılarda yazıldığı gibi, kira, ev kredisi, gaz, su, elektrik, telefon, gıda, alışveriş derken hemen biter ve cepte 3-5 kuruş kalır. benzin litre fiyatıda almanyada bu aralar 1.70 eurolarda...

hernekadar acıklı gibi görünsede ortalam 2500 euro alan bir bankacı bunun 1000 eurosunu kira yada ev taksidine verir. aylık diğer giderleride 1000 eurodan aşağı olmaz. kalan 500 euro ile de sosyal hayatını yaşar. eğer türkse o 500 euroyu harcamaz biriktirir :)

ama esas fark sosyal devlettedir. orda hasta olunca doktor hastane ameliyat parası yoktur (çok çok istisnai durumlar haricinde)
    sokakta alışverişte kimsenin kimseye bir üstünlüğü yoktur dolayısyla cebinizdeki paranınd abir hükmü yoktur. herkes sıra varsa sırasına girer. torpil bağlama ayarlama selam söyleme haddini bildirme diye bişey yoktur.
    öğretim de para harcama diye bişey yoktur. harcanması istenen cüzzi rakamları zaten herkes vermektedir.

dolayısyla mantıken para biriktirmeye para taşımaya gerek yoktur. kazancınıza göre evinizi arabanızı taksitle zaten alırsınız. astraya binen adam parayı bulayımda bmw yi çekeyim diye düşünmez zaten onu isterse onuda alır. ama sosyal hayata gezmeye eğlenmeye daha çok para ayırmak isteyeceği için millete havalı görüneceğim diye böyle bir salaklığa girmez :)

gurbetçilerimiz ise genelde büyük araba alırlar. onun sebebi hava atmak değildir. o arabaların çoğuda zaten kısa süreli alınır yada kiralanır. sebebi ise gidiş dönüş yapıacak olan yaklaşık 7000 bin kilometre ve 1 aylık eşya ve çocuklardır. takdir edersinizki böyle bir yolu jetta yerine 730d ile gelmeyi hepiniz istersizni.

Saçmalamışsın ben almanyada yaşıyorum benzin 1.50 euro ev kirası 500-600 euro yiyecek türkiyeye göre bariz ucuz etin kilosu 6 euro domatesin kilosu 1 euro nedir yani bu avrupayi kotuleme huyunuz ?
    kabul edin işte avrupada özelliklede almanyada falan yaşam standartı türkiyeye göre çok daha iyi türkiyede hayat ucuz evet bezin 5 tl asgari ücret 900 tl domates 6 tl et 30 tl arabayi demeye gerek yok zaten

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Schmerzhaft -- 15 Mayıs 2014; 22:24:19 >

• quote:

Orijinalden alıntı: neemis

Oralarda hayat pahalı diyolla

Onlara göre türkiye dubai avrupada afrika

• Aah ah konu acilirken € = 2 liraymis

< Bu ileti mini sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: MAXSTAR

Aah ah konu acilirken € = 2 liraymis

Konu açıldığında tr'de benzin 4.5 tl'mis şimdi 5.1 tl almanyada ozamanlarda 1.50 euromuş almanya gerçekten çok pahalı bir ülke

• almanyada kızlar teklif ediyormus dogru mu
  • quote:

Orijinalden alıntı: ziel34

quote:

Saçmalamışsın ben almanyada yaşıyorum benzin 1.50 euro ev kirası 500-600 euro yiyecek türkiyeye göre bariz ucuz etin kilosu 6 euro domatesin kilosu 1 euro nedir yani bu avrupayi kotuleme huyunuz ?
    kabul edin işte avrupada özelliklede almanyada falan yaşam standartı türkiyeye göre çok daha iyi türkiyede hayat ucuz evet bezin 5 tl asgari ücret 900 tl domates 6 tl et 30 tl arabayi demeye gerek yok zaten

Neyi sacmalamisim yahu 10 yil once donus yaptik bir ayagimiz orda
    Avrupayida kotulemedim aksine hayat yasaniyor orda burda ise hayat olduruyor

• quote:

Orijinalden alıntı: ziel34

quote:

Adamımsın dostum

• Bu konuda yine bir iki fiyat vererek karşılaştırma yapılmaya çalışılmış

bilimsel ve istatiksel verilerle yorum yapan siteler var . Burdan ülkeler bazında veya şehir ile şehir kıyaslamaları yapmak daha mantıklıdır .

Eğer yaşam kalitesi diye başlarsak , çok fazla parametre var karşılaştırılması gereken ama çoğunda Almanya her halükarda Türkiyeden artı yanları ortaya çıkar.

En önemli parametmetrelerden birisi satınalma gücü değeridir.

isterseniz tekrar bir göz atın kendi şehrinizin de verilerini update ederek bu sitedeki verileri güncelleyebilirsiniz.

Türkiye -Almanya satınalma gücü kıyası (local purchasing power index kolununa bakacaksınız

Almanya ortalaması : 112,28
    Türkiye ortalaması : 55.79

ortalama tüketici fiyat endexi karşılaştırması

Almanya : 87,14
    Türkiye : 49,93

Bu sütünun anlamı ortlama olarak fiyatların 87,14/49,93 = 1,74 yani % 74 daha pahalı olduğudur.Euro veya TL cinsi farketmez sitede dünyanın tüm para birimlerinde kıyas yapabilirsiniz.

şehir kıyası

İstanbul -Münich kıyası TL bazında http://www.numbeo.com/cost-of-living/compare_cities.jsp?country1=Turkey&country2=Germany&city1=Istanbul&city2=Munich

Münich -Hamburg kıyası euro (şehirden şehire farklığı anlayabilmek için) http://www.numbeo.com/cost-of-living/compare_cities.jsp?country1=Germany&country2=Germany&city1=Munich&city2=Hamburg

Türkiye içi kıyas için (değerler büyük şehirlerde daha doğru ancak dünyada daha az tanınan şehirlerimizde yaşayanların güncel veri girmesi gerekli)

İstanbul -Ankara kıyasıhttp://www.numbeo.com/cost-of-living/compare_cities.jsp?country1=Turkey&country2=Turkey&city1=Istanbul&city2=Ankara

ilgilenenler dünyanın herhangi bir ülke veya şehri ile diğer şehrini kıyaslayabilir özellikle ABD fiyatları daha büyük doğrulukta olduğunu düşünüyorum

• Bu konuda yine bir iki fiyat vererek karşılaştırma yapılmaya çalışılmış

bilimsel ve istatiksel verilerle yorum yapan siteler var . Burdan ülkeler bazında veya şehir ile şehir kıyaslamaları yapmak daha mantıklıdır .

Eğer yaşam kalitesi diye başlarsak , çok fazla parametre var karşılaştırılması gereken ama çoğunda Almanya her halükarda Türkiyeden artı yanları ortaya çıkar.

En önemli parametmetrelerden birisi satınalma gücü değeridir.

isterseniz tekrar bir göz atın kendi şehrinizin de verilerini update ederek bu sitedeki verileri güncelleyebilirsiniz.

Türkiye -Almanya satınalma gücü kıyası (local purchasing power index kolununa bakacaksınız

Almanya ortalaması : 112,28
    Türkiye ortalaması : 55.79

ortalama tüketici fiyat endexi karşılaştırması

Almanya : 87,14
    Türkiye : 49,93

Bu sütünun anlamı ortlama olarak fiyatların 87,14/49,93 = 1,74 yani % 74 daha pahalı olduğudur.Euro veya TL cinsi farketmez sitede dünyanın tüm para birimlerinde kıyas yapabilirsiniz.

şehir kıyası

İstanbul -Münich kıyası TL bazında http://www.numbeo.com/cost-of-living/compare_cities.jsp?country1=Turkey&country2=Germany&city1=Istanbul&city2=Munich

Münich -Hamburg kıyası euro (şehirden şehire farklığı anlayabilmek için) http://www.numbeo.com/cost-of-living/compare_cities.jsp?country1=Germany&country2=Germany&city1=Munich&city2=Hamburg

Türkiye içi kıyas için (değerler büyük şehirlerde daha doğru ancak dünyada daha az tanınan şehirlerimizde yaşayanların güncel veri girmesi gerekli)

İstanbul -Ankara kıyasıhttp://www.numbeo.com/cost-of-living/compare_cities.jsp?country1=Turkey&country2=Turkey&city1=Istanbul&city2=Ankara

ilgilenenler dünyanın herhangi bir ülke veya şehri ile diğer şehrini kıyaslayabilir özellikle ABD fiyatları daha büyük doğrulukta olduğunu düşünüyorum

• Bütün bunlara ek olarak yaşam kalitesi diye en üst bir kıyas var ki bu kıyasta o ülke veya şehir içinde yaşarken aldığımız psikolojik his de eklenmiş , çünkü hırsızlık , trafik , hastane kalitesi gibi göz ardı edemeyeceğimiz parametler kıyaslanarak birlimsel bir çalışma yapılmış. Tabiiki veri ne kadar doğru ise kıyas da o kadar isabetli oluıyor .

birkaç örnek vereyim

mesela dünyadaki şehirlerin Quality of Life endexsleri

http://www.numbeo.com/quality-of-life/rankings_current.jsp

kolondaki butonlara basarak yüksekten düşüğe veya şehirlere göre kıyas yapabilirsiniz.

ben akılda kalsın diye 2014 İstanbul -Ankara kıyasının verilerini vereyim

Ankara : 65,77
    İstanbul : 52,38

bunun basit anlamı şudur asgari veya ortlama gelirle yaşayan bir kişi için Ankara daha yaşanabilir bir kent oluyor

merak bu ya bende dünyanın yaşanabilir en iyi şejhri neresi diye baktıom , Avustralya başkenti Canberra 225 puanla birnci olmuş
    onu Kanada Ottowa 218 puanla takip ederken sitemizin başlığındaki Almanya - Frankfurt 214 puanla üçüncü olmuş ki bize en yakın ülke olarak bu ülkeyi tercih edenlerin elinde bilimsel bir veri olmuş oluyor.

Görüceği gibi Almanya'nın her şehri aynı puanı alamamış.

http://www.numbeo.com/quality-of-life/rankings_current.jsp

• Vatanında Almancı, Almanya'da yabancı..
  • 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.