Şimdi Ara

Söylenti: Yeni Playstation'un Kod Adı 'Orbis'

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
35
Cevap
0
Favori
3.214
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

•      Her ne kadar Sony tarafından "çok uzakta" denilse de, oyun dünyasının önemli kaynaklarından Kotaku, güvenilir söylenti kaynaklarından bazı duyumlar aldı. Görünüşe göre yeni nesil Playstation konsolu, Sony'nin dediği kadar uzakta değil.

Konsolun proje kod adının "Orbis" olduğu söylentisini alan Kotaku, yeni nesil Playstation'un çıkış tarihi olarak 2013 tatil sezonunu gösteriyor. Yayınlanan söylenti başlığında site her ne kadar kaynağın adını vermese de, daha önce yeni nesil projeler hakkında bazı bilgileri çıtlatan kişi olduğu belirtilmiş. 

Latince küre, döngü gibi anlamlara gelen "Orbis" sözcüğünü Sony'nin son el konsolu Playstation Vita ile birleştirdiğimizde ortaya "Yaşam döngüsü" çıkıyor. Eh haliyle, Sony'nin yeni nesil çalışmalar adına vereceği reklamları şimdiden görür gibiyiz...

Bu arada Sony'nin SCEDev.Net sitesi üzerinden "Orbis" başlığına dair bir sayfa açması da söylentileri biraz doğru kılıyor gibi. Her ne kadar ana sayfayla aynı görüntüye alsak da, Orbis'in sayfasına http://buradan ulaşabilirsiniz.

İsmi söylenmeyen söylenti kaynağının Kotaku'ya söyledikleri sadece proje adı ve çıkış aralığıyla da sınırlı değil. Belirtilenlere göre Orbis, daha önce yeni Xbox için de söylenen ikinci el koruma sistemi bulunduracak ve Playstation 3 oyunlarını çalıştıramayacak.

Sistem özelliklerinden de biraz bilgi alabildiğimiz Orbis, AMD x64 CPU ve yine AMD'nin Southern Islands serisine ait bir GPU kullanacak. 4096x2160 çözünürlüğe kadar destek sağlayacağı söylenen Orbis, 3D oyunları 1080p'de de oynatabilecek. Playstation 3'te bu durum 720p'de tutuluyordu.

Kaynağın söylediklerine göre Orbis'in ilk geliştirici kiti, bu senenin başında çok özel yapımcılara dağıtılmış durumda. İlk sürümü yıl başında dağıtılan geliştirici kitinin yeni hali, GDC konferansının olduğu dönemde sunuldu. Final sürümüne yakınlaşmış kit ise bu senenin sonunda yapımcılara özel olarak dağıtılacak. 

İşte söylentiler şimdilik bu kadar. Söylenti kaynağı, uzun süredir yeni nesilden söylenti alamadığımız şu günlere biraz heyecan katmış oldu. :)

• olursa iyi olur tabi fiyatıda...
  • Orbis e ait oldugu soylenen basligi bulamadim ama yinede haberin (her nekadar soylenti de olsa) heyecen verici oldugu kesin.
    Ama simdilik haberin devamini beklemekten baska care yok :)
  • Sony demedi mi Vita ile uğraşacağız, Ps4 için bence en az 2 yıl beklemek lazım tabii bu durum yeni xbox çıkış zamanına göre değişebilir !
  • 2014'de piyasaya çıkar ve 2000 tl olur en az ps 3 1850 tl'di ilk çıktığında.
  • 2013'te çıkacak olsa bu seneki E3'te tanıtmaları gerekir konsolu mantıken,her söylentiye inanmamak gerekiyor...
  • Daha 2 yıl ömrü var ama sonra ne olur bilemeyiz...
  • 2014 de çıkar fiyatı 2000-2200 gibi olur.Oyun fiyatları 150-250 değişir.Yani PS3 ün ömrü PS4 çıksa bile devam eder
  • Umarım ps3 oyunlarını destekler...
  • Fiyati önemli değil artık. Donanım güçlü olsunda.

Şimdi önemli olan destek çözünürlüğü verilmiş de oyunlar kesin 1080p zar zor destekler. Hesapta PS3 de 1080p destekliyor.
  • ya arkadaşım PS3 ÜMÜ YENİ ALDIM tadına varamadan PS4 ÇIKARSA İSYAN EDERİM!
  • Sony PS3'ün ömrüne 10 yıl demişti galiba 2015'de çıkar büyük ihtimal ayrıca E3'de hiç bir konsol tanıtılmayacakmış .
  • quote:

Orijinalden alıntı: ultra_storm

2014'de piyasaya çıkar ve 2000 tl olur en az ps 3 1850 tl'di ilk çıktığında.

PS3'ün Türkiye'ye geldiği hafta 1500TL ye almıştım ben.
  • ps3 ümü yeni aldım ama ps4 çıksın istiyorum pc toplayacaktım fakat onun yerine ps4 ü bekliyorum bence konsolda oyun oynamanın zevki pc den çok farklı
  • sony tabikide şimdiden açıklamak istemiyor. eğer açıklarlarsa ps3 satışlarına balta vurmuş olurlar. hatta sony önemli adamlarından biride ps4 yapım aşamasında demişdi.
  • Hazırlıklara illaki başlamışlardır ama daha duyurulmasına var 2014 de duyururlar gibime geliyo .
  • 2013 sonundan once cıkmaz,cıkınca 3-4 ay hemen alınmaz,hem çıkış fiyatı malum cok pahalı olucaktır hemde oyunların biraz cogalmasını beklemek gerek,buda ps3 ile en az 1.5 veya 2 sene daha birlikteyiz demek oluyor...o yuzden ps4 bekleyenler pek fazla umıtlenmesin..
  • Psvita da gördük sony strateji değiştirdi,göreceksiniz ilk çıkan bozuk ucuz xboxlar gibi olmayacak,aksine hem ucuz hem dayanıklı ve kaliteli olacak.Ayrıca konsolun cıkmasına daha var bence siz pc toplayın benim gibi.(5 senedir ps3 kullanıyorum ps3 ün vakti geçti arkadaşlar, inşallah sony yeni konsolu yakın zamanda çıkarır.)
  • @goldPunch

Aynen bende çıktığı hafta 1550 liraya almıştım. Sanırım sadece bu arkadaş 1850liradan almış.
  • yeni nesil konsollar en geç seneye kadar çıkacaktır,zaten çıkmalıdır..miladını doldurmuşlardır artık..bence yeni teknolojinin son haliyle kullanılsa en az 6-7 sene götürür..fakat herşey hızlı gelişip yenilendiği için uzun ömürlüden çok değiştirilebilir olması bence daha makul ve akıllıca olur..mesela hardware'yi update etme imkanı olan bir ps4 ile geleceği düşünsenize..
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.