- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ Twitter DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
Osmanlı padişahlarında en iyi en güçlü lider hangisi?
160 Cevap23958 Görüntüleme3 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Linkli Mesajlar Yazdır
Sayfa: [1] 3      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş
Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
28 Mart 2012; 1:19:40 

sizce en iyi en güçlü en çok şehir fetetmiş en stratejik osmanlı padişahı hangi padişah bence fatih sultan mehmet.

5182 Mesaj
28 Mart 2012; 1:49:24 

Kanuni Sultan Süleyman'a kadar olan bütün Osmanlı Padişahları çok önemlidir. Küçük bir beylikten bir cihan devleti kurmuşlardır. Her padişah ellerindeki imkanları en iyi biçimde kullanmışlardır.
Kanuni ise devleti yönetecek adam gibi bir veliaht bırakmamıştır, adam gibi olan veliahtları öldürtmüştür.
Daha sonra ise balık baştan kokmuştur, kötü yönetim devleti yavaş yavaş çökertmiştir.
İlim ve irfan devleti olan Osmanlı zaman içerisinde, cahillik devletine dönüşmüştür.

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

2522 Mesaj
28 Mart 2012; 2:01:19 

beylikten kurulduktan sonra diğer türk beyliklerine bakarak bu kadar hızlı büyüme ve güçlenme sebebinin sadece lider etkisiyle değil
asıl nedenin , o zamana kadar kurulmuş tüm türk devletlerinde olduğu gibi ülkenin 2 kardeş arasında bölünme sisteminin ortadan kalkıp merkezi yönetime geçmesiy sayesinde büyümüş , ve bir uç beyliği olması onun bu potansiyeli oluşturmasını sağlamıştır... Belkide ilk yönetimlerde iyi değildi ve şartlar dolayısıyla çok hızlı büyüme gelişme ve çok yüksek bir potansiyel le gelişme dönemi hızlanmıştır... Sonradan çökme sebepleri hakkında yazmıyorum bile herkesin bildiği şeyleri

242 Mesaj
28 Mart 2012; 7:47:26 

quote:

Orijinalden alıntı: antonidas

Kanuni Sultan Süleyman'a kadar olan bütün Osmanlı Padişahları çok önemlidir. Küçük bir beylikten bir cihan devleti kurmuşlardır. Her padişah ellerindeki imkanları en iyi biçimde kullanmışlardır.
Kanuni ise devleti yönetecek adam gibi bir veliaht bırakmamıştır, adam gibi olan veliahtları öldürtmüştür.
Daha sonra ise balık baştan kokmuştur, kötü yönetim devleti yavaş yavaş çökertmiştir.
İlim ve irfan devleti olan Osmanlı zaman içerisinde, cahillik devletine dönüşmüştür.

Katılıyorum.

There are more things in heaven and earth, Horatio, than are dreamt of in your philosophy.

Uzaklaştırılmış
28 Mart 2012; 19:27:25 

arkadaşlar hepimiz ilk 10 padişahtan sonra bütün padişahların ana kuzusu gibi sarayda oturup fetih yapmadığını biliyoruz ama unutmayın 4. murat ilk 10 padişahtan sonraki bir padişahtır ve gerileyen devleti tekrar eskisi gibi büyütüp devleti ayakta tutmuştur eğer o olmasaydı türkiye şu anki topraklarından sadece %40 ına sahipti.bu yüzden 4. muratı kanuniden sonraki padişahların içine katmayın ve benim sorum osmanlının nasıl küçüldüğü değil en iyi padişahının kim olduğudur.

1060 Mesaj
28 Mart 2012; 19:33:57 

bence tartışmasız FATİH SULTAN MEHMET. normalde osmanlı padişahlarının hemen hemen hiç birini sevmem.hepsi sadece kendini düşünüyodu.dikta gibi bişeydi kısaca ama f.s.m. fazla zevk işleriyle uğraşmadı hemen istanbula saldırdı.

7614 Mesaj
28 Mart 2012; 19:42:59 

Osmanlı tarihinde her hangi bir padişaha en güçlü sıfatını yakıştıramayız. Çünkü o başarılar sadece kendilerine değil, devraldıkları kişilere de ait. Mesela Orhan Bey Fatih'ten daha az yer feth etmiştir, bu O'nu Fatih'ten daha güçsüz yapmaz. Çünkü Fatih'in yönettiği devletin sistemini kuran Orhan Bey'dir. Bu tip örnekler çoğaltılabilir.

Bu devralıp geliştirme süreci bir yere kadar devam etmiştir. Daha sonrasına gerileme dönemi deniyor. Yukarıda birisi ayrıntıya girmiş zaten.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

2410 Mesaj
28 Mart 2012; 19:55:05 

Bu tur karsilastirmalar son derece sacmadir. Cunku yasadiklari kosullar birbirinden cok farkli. Tarih yazmak icin dogru insanin, dogru zamanda, dogru yerde olmasi gerekir. Bunlardan 1 tanesi bile eksik olmamasi lazim. Bircok dogru insan, dogru yerde olmustur ama zaman dogru degildir.

Smile... Tomorrow will be worse.

Uzaklaştırılmış
28 Mart 2012; 22:56:41 

quote:

Orijinalden alıntı: neverlate

Bu tur karsilastirmalar son derece sacmadir. Cunku yasadiklari kosullar birbirinden cok farkli. Tarih yazmak icin dogru insanin, dogru zamanda, dogru yerde olmasi gerekir. Bunlardan 1 tanesi bile eksik olmamasi lazim. Bircok dogru insan, dogru yerde olmustur ama zaman dogru degildir.

iyide haticeye değil neticeye bakıcaksın mehmet orhandan daha fazla yer fetetti mi etti tartışmanın ve saçma demenin lüzumu yok orhan mehmetin yerinde olsaydı istanbulu alabilecekmiydi? hayır.

7614 Mesaj
28 Mart 2012; 23:14:09 

quote:

Orijinalden alıntı: ercan_yılın

iyide haticeye değil neticeye bakıcaksın mehmet orhandan daha fazla yer fetetti mi etti tartışmanın ve saçma demenin lüzumu yok orhan mehmetin yerinde olsaydı istanbulu alabilecekmiydi? hayır.

Sanırım bu sözler bana söylendi. Yer fethetmeye göre kim daha iyi kıyaslaması yapamazsınız. En başarılı kişiyi devrinde kaç litre kan aktığına göre belirleyemezsiniz. Ayrıca Orhan Bey orayı fethedemezdi de diyemezsiniz, tarihte bir olay ya olmuştur ya olmamıştır. Şu olsaydı bu olmasaydı gibi varsayımlar yapamayız. Fatih İstanbul'u fethetti, ama fethederken yönettiği devletin sistemini kuran Orhan Bey'di. Bu tip örnekler bolca var.

21895 Mesaj
28 Mart 2012; 23:16:27 

Sultan II. Mahmut

0

Onun yaptığı reformları başka hiçbir padişah yapamadı.

Bazıları hayatı dolu dolu yaşar. Bazıları ise yavaşça akıp geçmesini bekler. Ama hayatı biryerde yakaladın mı, işte O zaman muhteşem birşey olur...

959 Mesaj
28 Mart 2012; 23:37:44 

peki en iyi balık tutan hangisi?
bilek güreşinde kim yenerdi?

EL ELİN İŞİNİ ELİNİN UCU İLE YAPARMIŞ

YGS doğru cevap bulma kodu: http://forum.donanimhaber.com/fb.asp?m=48085231

3373 Mesaj
29 Mart 2012; 0:50:36 

kuran'da Allah'ın övdüğü, ne güzel kul dediği bir sultan. yani kuran'da kaç yerde geçiyor bakınız. süleyman' ın duası da vardır kuran'da. antonidas muhteşem sultanı izlemeye kendisini fena kaptırmış görünüyor. bu konudaki sorunun cevabı bellidir. osmanlı padişahları arasında süleyman tektir. boşuna mı muhteşem süleyman deniyor. kendinizi dizilere kaptırmayınız.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi The souls migration -- 29 Mart 2012; 0:53:37 >

Dünya sevgisi bütün hataların başıdır.
İşler yolunda gittiği zaman mutlaka bir terslik vardır.
Arkadaş uğruna ölmek kolaydır, ama uğruna ölünecek arkadaş bulmak çok zordur.
Yakınınızda herkesin çok sevdiği bir kişi var ise dikkat edin, belki de en tehlikeli kişi yakınınızda olabilir..(Kelebek gibi uçar arı gibi sokar.)
Canınız mı sıkıldı? | | Foruma tekrar giriş yapmak için tıklayınız..

Uzaklaştırılmış
29 Mart 2012; 1:29:41 

quote:

Orijinalden alıntı: The souls migration

kuran'da Allah'ın övdüğü, ne güzel kul dediği bir sultan. yani kuran'da kaç yerde geçiyor bakınız. süleyman' ın duası da vardır kuran'da. antonidas muhteşem sultanı izlemeye kendisini fena kaptırmış görünüyor. bu konudaki sorunun cevabı bellidir. osmanlı padişahları arasında süleyman tektir. boşuna mı muhteşem süleyman deniyor. kendinizi dizilere kaptırmayınız.

peki başlıyorum:

yavuz sultan selim 8 yıllık saltanatında 6 milyon kilometre karelik alan fetetmişti mısırı fetettikten sonra 2. hedefi roma ve bütün avrupaydı ama ömrü yetmedi bir çıban onun ölümüne sebep oldu kanuni sultan süleyman ise 46 yıllık saltanatında 9 milyon kilometre karelik alan fetetti şimdi aradaki farka bakalım 3 milyon kilometre karelik alan var buda selimin 8 yılda kanuninin 46 yılda fetetiği toprakların yarısından fazlasını fetettiğini gösteriyor yani selim kanuni gibi 46 yıl padişah olsaydı bırakın avrupayı bütün dünyayı fetederdi asya kıtasının tamamı osmanlının olurdu kanuni aslında savaşmak isteyen bir padişah değildi sakin ve savaşa merakı olmayan bir padişahtı.kanuniyi savaşmaya zorlayan etkenler fransa kralının annesinin kanuniye yardım için yolladığı mektuptu ve ırak ve iran devletlerinin osmanlıya kafa tutmasıydı.

827 Mesaj
29 Mart 2012; 1:45:57 

Benim sözüne itimat ettiğim insanların ortak düşüncesi padişahlar arasındaki en güçlüsü cennet mekan Abdülhamid Han'dır. Kendisi hakkında Üstad Necip Fazıl " Abdülhamid'i anlamak her şeyi anlamak olacaktır" demiştir.

517 Mesaj
29 Mart 2012; 10:38:47 

Osman Bey;

Ben, beni bilmezdim ben beni....
Ben beni bilince !, sordum kim bu serseri !?

934 Mesaj
29 Mart 2012; 17:24:48 

Boşuna Fatih , Yavuz , Kanuni adlarını almadılar.

Yavuz çok başarılıydı . Kanuni'de başarılıydı Muhteşem Yüzyıl'a göre yorum yapmayın . Yavuz'un kazandığı savaşlar Mercidabık , Çaldıran , Kahire vb . Kanuni'nin ise en önemlileri Mohaç , Budin , Belgrad. Bu savaşların kazanılma sebebi ise Fatih Sultan Mehmed . Tahtta otururken orduya aldığı ateşli silahlar o zamanlar için diğer ülkelerde gelişmemişti . Fatih Sultan Mehmed tahtta iken tüm torunlarını toplayıp sarayda çok özel bir eğitim aldırmıştır , örnek Yavuz Sultan Selim. Hele hele Çaldıran , Mercidabık ve Mohaç meydan muharebeleri Osmanlı'nın silah işinde ne kadar geliştiğinin kanıtıdır .

Ekleme :
Onlardan sonra hangi padişahlar diye sorarsanız Çelebi Mehmet ve 4.Murat derim . Çelebi Mehmet ülkeyi yıkılmaktan kurtarıp İlteriş olmuştur . 4.Murat ise gerek Bağdat seferi olsun ülkeye çok katkısı olmuştur .

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bilgehan. -- 29 Mart 2012; 17:26:48 >

934 Mesaj
29 Mart 2012; 17:28:53 

quote:

Orijinalden alıntı: TuVNeRa

Sultan II. Mahmut

0

Onun yaptığı reformları başka hiçbir padişah yapamadı.

Kavalalı Mehmet Paşa isyanı . İngilizler Mehmet Paşa'yı durdurmasa Osmanlı yıkılırdı o zaman .

2440 Mesaj
29 Mart 2012; 17:41:59 

Kanuni Sultan Süleyman

139 Mesaj
29 Mart 2012; 18:05:17 

Bence Kanuni Sultan Süleyman duraklama devrinin hazırlayıcısıdır. Kesinlikle Fatih Sultan Mehmet Han derim.

Şaka.

21895 Mesaj
29 Mart 2012; 18:25:16 

quote:

Orijinalden alıntı: Bilgehan.

Kavalalı Mehmet Paşa isyanı . İngilizler Mehmet Paşa'yı durdurmasa Osmanlı yıkılırdı o zaman .

Yıldırım Bayazıd' da Timur' a yenilmişti ama Osmanlı yok olmadı

Bazıları hayatı dolu dolu yaşar. Bazıları ise yavaşça akıp geçmesini bekler. Ama hayatı biryerde yakaladın mı, işte O zaman muhteşem birşey olur...

934 Mesaj
29 Mart 2012; 18:27:01 

quote:

Yıldırım Bayazıd' da Timur' a yenilmişti ama Osmanlı yok olmadı

Hocam Kavalalı Mehmed Paşa ile Timur bir mi ?

Uzaklaştırılmış
29 Mart 2012; 18:59:45 

quote:

Boşuna Fatih , Yavuz , Kanuni adlarını almadılar.

Yavuz çok başarılıydı . Kanuni'de başarılıydı Muhteşem Yüzyıl'a göre yorum yapmayın . Yavuz'un kazandığı savaşlar Mercidabık , Çaldıran , Kahire vb . Kanuni'nin ise en önemlileri Mohaç , Budin , Belgrad. Bu savaşların kazanılma sebebi ise Fatih Sultan Mehmed . Tahtta otururken orduya aldığı ateşli silahlar o zamanlar için diğer ülkelerde gelişmemişti . Fatih Sultan Mehmed tahtta iken tüm torunlarını toplayıp sarayda çok özel bir eğitim aldırmıştır , örnek Yavuz Sultan Selim. Hele hele Çaldıran , Mercidabık ve Mohaç meydan muharebeleri Osmanlı'nın silah işinde ne kadar geliştiğinin kanıtıdır .

Ekleme :
Onlardan sonra hangi padişahlar diye sorarsanız Çelebi Mehmet ve 4.Murat derim . Çelebi Mehmet ülkeyi yıkılmaktan kurtarıp İlteriş olmuştur . 4.Murat ise gerek Bağdat seferi olsun ülkeye çok katkısı olmuştur .

çok doğru söylüyorsun sana katılıyorum osmanlı ordusuna ilk ateşli silahları getiren fatih sultan mehmetti ve ateşli silahları getirmeseydi ne istanbul fetedilirdi ne mısır nede macaristan zaten osmanlı ordusu kılıçta olduğu kadar ateşli silahlardada çok yetenekliymiş osmanlı ordusundaki tüfekçi yeniçeriler zamanlarında dünyanın en iyi nişancılarıymış.

1341 Mesaj
30 Mart 2012; 3:42:43 

Sıralama ve iktidarda kalma süresince yapılanlara bakılacak olursa Yavuz Sultan Selim diğerleri arasında başattır. Dünya tarihinden karşılaştırmak gerekirse Büyük İskender gibi çok kısa bir saltanat döneminde çok büyük toprak kazanımı var. Üstelik yapılan tüm savaşlara karşın hazine ağzına kadar dolu kalmayı başardı. Öyle ki, "Benim altınla doldurduğum hazineyi, torunlarımdan her kim doldurabilirse kendi mührü ile mühürlesin, aksi halde Hazine-i Humayun benim mührümle mühürlensin" vasiyeti gereği Hazine-i Humayun hep Yavuz'un mührüyle mühürlendi. Zira Osmanlı yıkılana kadar, Kanuni de dahil olmak üzere hiçbir padişah hazineyi dolduramadı. Fatih'in tasvip edemeyeceğim tek yönü ise kardeş katline izin vermesidir. Geride kalan şehzadelerin çoğunun ölüm korkusu içinde yaşamasına neden olan bir sonuca yol açmış.

Tarih, yorulmadan araştırıp muhakeme yapabileceklerin işidir; her duyduğunu gerçek sanıp hezeyana kapılanların değil

Uzaklaştırılmış
30 Mart 2012; 11:34:12 

quote:

Orijinalden alıntı: veleciraptor

Sıralama ve iktidarda kalma süresince yapılanlara bakılacak olursa Yavuz Sultan Selim diğerleri arasında başattır. Dünya tarihinden karşılaştırmak gerekirse Büyük İskender gibi çok kısa bir saltanat döneminde çok büyük toprak kazanımı var. Üstelik yapılan tüm savaşlara karşın hazine ağzına kadar dolu kalmayı başardı. Öyle ki, "Benim altınla doldurduğum hazineyi, torunlarımdan her kim doldurabilirse kendi mührü ile mühürlesin, aksi halde Hazine-i Humayun benim mührümle mühürlensin" vasiyeti gereği Hazine-i Humayun hep Yavuz'un mührüyle mühürlendi. Zira Osmanlı yıkılana kadar, Kanuni de dahil olmak üzere hiçbir padişah hazineyi dolduramadı. Fatih'in tasvip edemeyeceğim tek yönü ise kardeş katline izin vermesidir. Geride kalan şehzadelerin çoğunun ölüm korkusu içinde yaşamasına neden olan bir sonuca yol açmış.

dostum haklısın ama fatih şehzadelerin ölmesine izin vermedi fatih sadece tahta çıkmak için savaşan şehzadeleri direk kellesini alın diye ferman verdi şehzadelerin isyan çıkarmadan direk öldürülmeleri kanuniden sonra başlamış ve bu fermanı kanuni vermiştir.

Uzaklaştırılmış
30 Mart 2012; 11:53:55 

quote:

Orijinalden alıntı: antonidas

Uzaklaştırılmış
30 Mart 2012; 12:02:14 

Diziye göre yorum yapmıyorum izlemedim bile.

Hıstory channelde belgesel olarak izledim kanuniyi.

Belgesel şöyle başladı osmanlıyı nereye çıkardıgı değil nereden nereye düşürdügünü anlatacagız.

Hemen elin gavuru onlar çamur atıyor demeyin, kendi oğullarını elin gavurunu dinleyerek öldürten karı sevdası ile osmanlıyı batıran kendisidir.

Belgeselein görüşü budur.

21895 Mesaj
30 Mart 2012; 12:25:08 

quote:

Orijinalden alıntı: veleciraptor

Fatih kardeş katline izin verdiyse neden II. Beyazıd başına bela olan Cem Sultan' ı elinde olduğu halde katletmedi de onu Vatikan' a sürgüne gönderdi?
Siz güç anlayışınız sadece paradan ibaretse hazineyi kim doldurduysa o güçlüdür demeniz de doğaldır.

3373 Mesaj
30 Mart 2012; 12:34:36 

bakın fatih sultan mehmeti peygamberimiz (sav) över. o ne güzel kumandan demiş midir? demiştir. kuran'da da hz süleyman övülür. kuran da Allah'ın sözleridir. şimdi bu konuda ise görünen o ki; şı iyidir bu kötüdür şeklinde yorum yapılıyor. niye kötüdür diye düşünüyorsunuz ki. iyi yanlarını görmek yerine kötü yanlarını görmeye çalışıyorsunuz. en iyi ve en güçlü dönem kanuni sultan süleyman dönemidir. pargalı ibrahim için şu dizide ne deniyor ortodoks deniyor değil mi. hani dizidekiler kurgu, gerçeği yansıtmıyor denebilir ama arka planda pargalı ibrahim için ne deniyor? ortodoks elin gavurundan kumandan mı olur deniyor değil mi. bu demek oluyor ki sultan süleyman'a boşuna kanuni denmiyor. kanunları uygulatan adil bir yönetici. yobazlığın başlangıcı osmanlının yıkılışına uzanıyor diyebilir miyiz kısmen? denebilir belki bilemiyorum. ama kanuninin yönetiminde ne kadar adil olduğu gayet açık. bugün istenen de islamın dünya hakimiyeti olduğuna göre buna hizmet eden herkes el üstündedir. dolayısıyla osmanlı yıkılmış suçlu kanuni imiş? nereye kanuni oluyor. iyi niyeti su istimal yeri, zamanı, nedeni belli ya da belli olmaksızın her zaman vuku bulabilir. konu başlığı en iyi ve en güçlü lider diyor. bunu tartışmaya devam edecekse bu forum, başka amaç peşindesiniz derim. yoksa paşaların hepsi paşadır. kötülemek yerine, elde ne var ona bakın. fatih sultan mehmet, kanuni sultan süleyman. diğerleri kötü mü değil. üstün mü nasıl üstün? neye göre üstün? birbirine göre nelerini kıyaslıyoruz ya da kıyaslamamız gerekiyor? siz bu duruma bakana kadar, kuran'ın indiriliş tarihi ile kuran'da adı geçen süleyman hangi süleyman? kuran mı önceden haber veriyor, bu nasıl oluyor diye buna bakın. şunu da orabilirsiniz? madem kuran'da süleyman' dan bahsediliyor. o dönemin lideri, kuran okurken acaba ne düşünüyordu? acaba kuran okuyor muydu, okumuyor muydu? acaba bu süleyman hangi süleyman demiş midir dememiş midir? öyle benim diyecek hali nasıl olur? belki hüsnü zan acaba bu ben olabilir miyim, demiş midir dememiş midir? bugün biz okuduğumuzda da acaba bu hangi süleyman niye demiyoruz? 1000 sene farkı sormanı isterdim ama sen sormadın. ben sana hatırlatayım sen bunu kendine sor önce. ben kendimce hüsnü zan ettim yani Allah bilir kuran'daki süleyman o süleyman dedim. başka süleyman olsaydı tarih de yazardı öyle değil mi.

Dünya sevgisi bütün hataların başıdır.
İşler yolunda gittiği zaman mutlaka bir terslik vardır.
Arkadaş uğruna ölmek kolaydır, ama uğruna ölünecek arkadaş bulmak çok zordur.
Yakınınızda herkesin çok sevdiği bir kişi var ise dikkat edin, belki de en tehlikeli kişi yakınınızda olabilir..(Kelebek gibi uçar arı gibi sokar.)
Canınız mı sıkıldı? | | Foruma tekrar giriş yapmak için tıklayınız..

2440 Mesaj
30 Mart 2012; 13:04:54 

quote:

Fatih kardeş katline izin verdiyse neden II. Beyazıd başına bela olan Cem Sultan' ı elinde olduğu halde katletmedi de onu Vatikan' a sürgüne gönderdi?
Siz güç anlayışınız sadece paradan ibaretse hazineyi kim doldurduysa o güçlüdür demeniz de doğaldır.

II. Beyazıd kendi oğlunu dahi öldürtmemiştir o onun kişiliğiyle alakalı bir durum. Bir de Yavuz Sultan Selim'e bak Fatih Kanunnamesini layığıyla kullanmış olduğunu görüceksin =D Baba - oğul katili kadın düşkünü islam halifeleri...

1341 Mesaj
30 Mart 2012; 13:27:27 

quote:

Arkadaş önce bir tarih öğren. II Beyazıd Cem Sultan'ı Vatikan'a sürgüne göndermesi de nedir ya! Tarih mi yazıyorsun masa başında? Cem Sultan Beyazıd'ın eline hiç geçmiş mi ki onu Vatikan'a sürgüne yollasın. Kaldı ki, bir şehzadeyi Vatikan'a yollamak herhalde Osmanlı padişahlarının yapacağı son şey olurdu.

Kardeş katline izin veren Fatih Kanunnamesidir ve gerçektir. Uygulanın uygulanmaması var olduğu gerçeğini değiştirmez.

Üçüncüsü devletler açısından en önemli göstergelerden birisi ekonomidir, maddi güçtür. Yeri gelir askeri güçten bile önemli olur. Kaldı ki yazımı bile tam okuyamamışsın... Ne diyorum ben yazıda:

- çok kısa bir saltanat döneminde çok büyük toprak kazanımı var.
- tüm savaşlara karşın hazine ağzına kadar dolu

Benim güç anlayışıma göre o devirler için mükemmel bir örnektir Yavuz'un padişahlığı. Kanuni o kadar rahat sefere çıkabiliyorsa bunun nedeni Yavuz'ıun ağzına kadar doldurduğu hazine sayesinde kendini rahat hissetmesidir.

Tarih, yorulmadan araştırıp muhakeme yapabileceklerin işidir; her duyduğunu gerçek sanıp hezeyana kapılanların değil

934 Mesaj
30 Mart 2012; 16:21:25 

quote:

Orijinalden alıntı: stabwound

II. Beyazıd kendi oğlunu dahi öldürtmemiştir o onun kişiliğiyle alakalı bir durum. Bir de Yavuz Sultan Selim'e bak Fatih Kanunnamesini layığıyla kullanmış olduğunu görüceksin =D Baba - oğul katili kadın düşkünü islam halifeleri...

Yavuz Sultan Selim babasını öldürüp öldürmediği bilinmiyor . Boş konuşma . Kadın düşkünü dediğin adam tek karısı var ve hiç bir cariyeyle ilişkiye girmiyor . Salla salla gel .

7614 Mesaj
30 Mart 2012; 18:28:07 

Daha 100 yıl önceki tarihi bile tartışadururken 400-500 yıl öncesi için bu kadar emin konuşmamak gerek. Kim ne yapmış, kimle yapmış bu tip soruların cevaplarını bilemezsiniz.

2440 Mesaj
30 Mart 2012; 20:09:14 

quote:

Yavuz Sultan Selim babasını öldürüp öldürmediği bilinmiyor . Boş konuşma . Kadın düşkünü dediğin adam tek karısı var ve hiç bir cariyeyle ilişkiye girmiyor . Salla salla gel .

yavuz sultan selim babasını öldürdü demedim ama kardeş katili olmadğını iddia edemezsin. Baba - oğul katili kadın düşkünü islam halifeleri derken padişahlar arasında genelleme yaptım. Bana burda aile katliamı yapan padişahları savunma. Ayrıca padişahların eşleri dışında düzinelerce cariyeleri var her akşam çiftleş babam çiftleş...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi stabwound -- 30 Mart 2012; 20:14:47 >

934 Mesaj
30 Mart 2012; 20:14:10 

quote:

Orijinalden alıntı: stabwound

yavuz sultan selim babasını öldürdü demedim ama kardeş katili olmadğını iddia edemezsin. Baba - oğul katili kadın düşkünü islam halifeleri derken padişahlar arasında genelleme yaptım. Bana burda aile katliamı yapan padişahları savunma.

Benim yorumum sadece Yavuz Sultan Selim için diğerlerini savunmuyorum .

'' Bir de Yavuz Sultan Selim'e bak Fatih Kanunnamesini layığıyla kullanmış olduğunu görüceksin =D Baba - oğul katili kadın düşkünü islam halifeleri... ''

Ne yazdığını bilmiyorsun hocam herneyse tartışmaya gerek yok .

2440 Mesaj
30 Mart 2012; 20:16:13 

quote:

Benim yorumum sadece Yavuz Sultan Selim için diğerlerini savunmuyorum .

'' Bir de Yavuz Sultan Selim'e bak Fatih Kanunnamesini layığıyla kullanmış olduğunu görüceksin =D Baba - oğul katili kadın düşkünü islam halifeleri... ''

Ne yazdığını bilmiyorsun hocam herneyse tartışmaya gerek yok .

son yazdığım cümle önceki cümleden bağımsızdı. ben yazım hatası yapmadım nokta koydum gülücük işaretiyle. ha 1 paragraf alta inseydim belki ozmn anlayabilirdin belki afedersin. Bir padişah hakkında konuşmadan önce araştırıyorum. şuana kadar araştırdıklarımın arasında en acımasız olanı yavuz sultan selim olarak gördüm.

1000 Mesaj
30 Mart 2012; 21:32:48 

Rutubetli daracık izbe odalardan ibaret Topkapı Sarayı(!)nda,
ömrünün onda birinde rahat rahat kahve yudumlayamamış padişahların
sefa sürdüğünü iddia eden arkadaşlara şaşırıyorum.

Zevk-ü sefa isteyen bir padişah yıllar boyu at üstünde koşturmayı tercih eder miydi gerçekten?

Yani acaba diyorum, hanginiz daracık dairelerde veya padişahın rutubetli odasında 1 geceliğine kalmak ister?
Daracık Harem dairesinde bile 15 kişi birden kalıyordu.

Avrupalı kralların kocaman debdebeli saraylarına bakın bir de...

* FARABİ (Türk Filozof, İslam Alimi, Tıpçı, Matematikçi, Astronom, Bestekar, Müzik Kuramcısı, Kadı, İlk Ansiklopedici...)
* ASYANIN KANDİLLERİ (Yesevi, Farabi, İbni Sina, Kaşgarlı, Harezmi, Biruni, Ali Kuşçu, Meragi, Fuzuli...)
* İSTİHBARAT YÖNTEMLERİ (Cin, Büyü, Zihin Kontrol, LSD, Telegram...)
* 28 ŞUBAT'IN BİLİNMEYENLERİ VE ERBAKAN (DH Belgesel Kuşağı)
* TÜRK MARŞLARI (Lully, Beethoven, Mozart, Sultan Abdülmecid)
* TSM LONGA MÜZİKLERİ (DH Türk Müziği Kuşağı)

2440 Mesaj
31 Mart 2012; 11:03:00 

quote:

Orijinalden alıntı: sgrafik

Rutubetli daracık izbe odalardan ibaret Topkapı Sarayı(!)nda,
ömrünün onda birinde rahat rahat kahve yudumlayamamış padişahların
sefa sürdüğünü iddia eden arkadaşlara şaşırıyorum.

Zevk-ü sefa isteyen bir padişah yıllar boyu at üstünde koşturmayı tercih eder miydi gerçekten?

Yani acaba diyorum, hanginiz daracık dairelerde veya padişahın rutubetli odasında 1 geceliğine kalmak ister?
Daracık Harem dairesinde bile 15 kişi birden kalıyordu.

Avrupalı kralların kocaman debdebeli saraylarına bakın bir de...

sen dedikten sonra acıdım şimdi padişahlara. daracık ve rutubetli odalarda yaşıyorlarmış vah vah :(

2030 Mesaj
31 Mart 2012; 11:42:03 

ben yavuz sultan selim diyorum. devletin gucu topraga degil ekonomiye baglidir. hazineyi onun kadar cok dolduran yoktur. hem de cok kisa zaman icerisinde

RESIDENT EVIL RACCOON CITY

UMBRELLA CORPORATION

21895 Mesaj
31 Mart 2012; 12:02:16 

Tarihi sadece orta öğretim ders kitaplarından öğreniyorsan, tarih bilgin de ancak Vahdettin' in vatan haini olduğunu bilecek kadardır.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi TuVNeRa -- 31 Mart 2012; 12:03:23 >

989 Mesaj
4 Nisan 2012; 20:32:00 

Arkadaşlar yukarda bir arkadaşımızın dediği gibi Osman Gazi Han'dan Kanuni Sultan Süleyman'a kadar olan padişaların hepsi en güçlü padişahlardır...Kanuni'de çok yüce bir padişahtır eleştirilere mağruz kalmasının nedeni kalbine aşkına yenik düşmesidir...Hürrem Sultan gibi hain bir cariyeye gönlünü kaptırmış ve haremi adeta onun eline vermiştir...Kanuni o ne derse yapıyor çevresindeki onun için önemli kimseleri dikkate almıyordu...ve bu nedenle yaptığı en büyük yanlışlık ise belkide dünyaya gelmiş ve Osmanlı padişahı olacak iki en iyi(o iki oğluna Dünyaya gelecek 2. Fatih gözüyle bakılırdı) en bilgin oğlunu öldürtmesidir...Şehzade Mustafa'nın ölümünün nedeni Hürrem'in oyunlarıdır fakat Bayezid'in ölümü tamamen Kanuni'nin vicdanına bağlıdır...Geriye kalan ise son derece ayyaş ve gösteriş düşkünü olan Selim'dir...Zaten ölümüde cariyelerle hamam sefası yaparken sabuna basarak kayıp düşmesi sonucu olmuştur..Bunca hadise sonrası zaten artık Osmanlı askerinin gözünde artık padişah eski niteliğinde değildir...sürekli isyanlar çıkartılarak padişahlar fesh edilmiş ve ordunun eski gücü kalmamıştır...Kanuni ,Yavuz'dan aldığı toprakları iki katı büyüklüğe eriştirmiştir...yapılan fetihler yönünden bakılacaksa en iyisi Kanuni'dir...Fakat devlet yönetimi,milli birlik yönünden bakılacaksa bu ilk 9 padişah birbirinden muhteşemdir....Fakat bence şuana kadar dünyaya gelmiş en iyi ,nitelikleri eşsiz olan padişah Osman Gazi Han'dır...Bilirsin bu padişahımızı Tağrık Tuğra Osmancık kitabında öyle güzel anlatmıştır ki büyülenmemek elde değil...Hepinize bu kitabı okumanızı tavsiye ederim.....

Faşist değil vatansever , saplantılı değil idealist....

Tek Yolum Var Oda; ''Kara Harp Okulu''

1583 Mesaj
7 Nisan 2012; 1:04:40 

herkes kanuni fatih der ben 2. mahmud diyorum yeniçeri ocağını kaldırmak her babayiğidin harcı değildir.

934 Mesaj
7 Nisan 2012; 14:45:06 

quote:

Orijinalden alıntı: _NorthWestern_

Arkadaşlar yukarda bir arkadaşımızın dediği gibi Osman Gazi Han'dan Kanuni Sultan Süleyman'a kadar olan padişaların hepsi en güçlü padişahlardır...Kanuni'de çok yüce bir padişahtır eleştirilere mağruz kalmasının nedeni kalbine aşkına yenik düşmesidir...Hürrem Sultan gibi hain bir cariyeye gönlünü kaptırmış ve haremi adeta onun eline vermiştir...Kanuni o ne derse yapıyor çevresindeki onun için önemli kimseleri dikkate almıyordu...ve bu nedenle yaptığı en büyük yanlışlık ise belkide dünyaya gelmiş ve Osmanlı padişahı olacak iki en iyi(o iki oğluna Dünyaya gelecek 2. Fatih gözüyle bakılırdı) en bilgin oğlunu öldürtmesidir...Şehzade Mustafa'nın ölümünün nedeni Hürrem'in oyunlarıdır fakat Bayezid'in ölümü tamamen Kanuni'nin vicdanına bağlıdır...Geriye kalan ise son derece ayyaş ve gösteriş düşkünü olan Selim'dir...Zaten ölümüde cariyelerle hamam sefası yaparken sabuna basarak kayıp düşmesi sonucu olmuştur..Bunca hadise sonrası zaten artık Osmanlı askerinin gözünde artık padişah eski niteliğinde değildir...sürekli isyanlar çıkartılarak padişahlar fesh edilmiş ve ordunun eski gücü kalmamıştır...Kanuni ,Yavuz'dan aldığı toprakları iki katı büyüklüğe eriştirmiştir...yapılan fetihler yönünden bakılacaksa en iyisi Kanuni'dir...Fakat devlet yönetimi,milli birlik yönünden bakılacaksa bu ilk 9 padişah birbirinden muhteşemdir....Fakat bence şuana kadar dünyaya gelmiş en iyi ,nitelikleri eşsiz olan padişah Osman Gazi Han'dır...Bilirsin bu padişahımızı Tağrık Tuğra Osmancık kitabında öyle güzel anlatmıştır ki büyülenmemek elde değil...Hepinize bu kitabı okumanızı tavsiye ederim.....

Osmancık kitabını yazan Tarık Buğra'dır hocam. Düzeltiyim okumak isteyenler olursa yanlış aramasınlar.

989 Mesaj
7 Nisan 2012; 19:23:56 

quote:

Osmancık kitabını yazan Tarık Buğra'dır hocam. Düzeltiyim okumak isteyenler olursa yanlış aramasınlar.

ehehehe o kadarda olsun.....:D...sağol düzeltmen için....ben bu yazıyı yazarken okuyacaklarını tahmin etmedim...malum biraz fazla yazmışım...:D

Uzaklaştırılmış
15 gün cezanın,
6 gün 17 sa. 33 dk. kadarı kaldı.
9 Nisan 2012; 10:32:09 

Ortalamaya vurursak işi uzak ara Yavuz Sultan Selim diyebilirim. Hükümdarlığı çok kısa sürmesine rağmen fethettiği topraklar ve yıktığı devletler diğerlerine oranla çok daha fazla. Sultan Selim'in 30 sene hüküm sürdüğünü düşünemiyorum bile.

98 Mesaj
9 Nisan 2012; 18:10:02 

quote:

Orijinalden alıntı: ercan_yılın

arkadaşlar hepimiz ilk 10 padişahtan sonra bütün padişahların ana kuzusu gibi sarayda oturup fetih yapmadığını biliyoruz ama unutmayın 4. murat ilk 10 padişahtan sonraki bir padişahtır ve gerileyen devleti tekrar eskisi gibi büyütüp devleti ayakta tutmuştur eğer o olmasaydı türkiye şu anki topraklarından sadece %40 ına sahipti.bu yüzden 4. muratı kanuniden sonraki padişahların içine katmayın ve benim sorum osmanlının nasıl küçüldüğü değil en iyi padişahının kim olduğudur.

4.Murat'ın özelliği düzeni şiddetle kurmaya çalışmaktı o yüzden başaramadı.

İmzanız kural dışıdır! || Uymanız gereken imza kurallarını okumak için tıklayınız.

9466 Mesaj
10 Nisan 2012; 8:34:25 

Yavuz sultan selim bence 8 senede topraklari 2.5 kat buyutmus.Doldurdugu hazinede cabasi ondan sonraki hicbir padisah birdaha bu karpdae dolduramadigindan onun muburuyle kalmis hele Kanuni o kadar para dokuyordu ki sunnete ve bu gibi seylere hic dolamadi o da donum noktasi oldu sonra selimi biliyoruz cariye kovalarken dusup olen sabuna basarK haeemde hic sefere cikmamis saraydan cikmamis yuz karasi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi marfoglu -- 10 Nisan 2012; 9:02:52 >

9466 Mesaj
10 Nisan 2012; 9:22:11 

quote:

Zaten Kanuni donemi duraksama donemi olarak geciyor ayeica Beyazidin oldurulmesi tamamen Selimin oyunu ve Kanuni ile arasinia cmasindan gelmistir ayni uzaklastirma taktiklerini Hurrem Sultan Mustafa icin yapmistir kaldiki zaten Fatih gibi gorunen onur iaynagi en yakin variste Mustafaydi.Selim Kibrisi pasalarin yardimiyla almisti zaten bu onlarin köntrolundeydi ki kendi basina karar vermedi Kibris o zaman korsanlarinda siginma yeriydi ki Osmanli gemilerine problem oluyordu Selim hic sefere cikmamistir habaosnin aksine ve Satayda haremde cariye kovalarken sabuna dusup yaralanmis vemcigerleindeki ic kanamadan olmustur.Kanuni iki katindan fazla buyutmustur ama bu altyapiyi saglayan kimdir Selimdir omun hazineleri olmasa o bahsettigin yerleri Kanuni alamazdi kaldiki o bahsettigini 45 senede aldi babasi 1 selim 8 sende 2.5 kat arttirmistr olay o ise.Ki hazinyide o saglamistir kanuni bunlari kutlamaya harcadigi gibi birkac buyuk maliyetli nasarisizligada imza atmistir Viyana kapisidan donmesi cok buyuk para kaybettirmistir.Evet o kinda hepsi birbirinden iyi zaten Osman Gazi Han kucu bir beylikten koca bir padisahlik kurmustur ve dunyaya hukmedilmesini saglamistir tartismasiz butun bunlarin sebebi odur.Ayrica olan ayaklanmalar dedigin gibi hem padisahlarin bu imaji yuzunden ve bunlari yaptiranlara onlemsizligi yuzunden olurken hemde asiri para harcamalarida buna sebebp oluyordu hep atalarinin gucunu kuolandilar vemhep gerilediler yani yam gelip yattilar hasta adami ayakta tutan abdulhamid olmasaydi isleri daha zordu taiki selim zamamnindaki beylerden bahsetmiyorum bile bu yuzden isyanlar cikti hep keyife para harcandi vemgidip birde son bir care hindistana sbulasil agir kayiplar yasandi sonucta uzun bir sefer.Fransiz ihtilali,ronesans donemi,silahlanma,bilim ve sanatada bu dogrultuda ayak uyduramadilar.

9466 Mesaj
10 Nisan 2012; 9:35:43 

Birde duzelteyim Kanuni en iyi topraklari almamistir İstanbulu fetheden buyuk dedesi Fatih sultan mehmet[DHVideo=]Babasi 1. selimin kanuniye oranla sure kilometre Kare oraninin yuksekligine ne demeli Kanuniden hem stratejik hem oran olarak daha iyi padisahlar var yanlis hazmissin Kanuninin oradaki farkliligi Osmanlinin onun kontrolundeyken ulastigi en buyuk sinrilaramsahip olmasidir ondan sonrada duraksama basladi zaten yani en iyi yerleri o almadi en buyuk sinirlara onunla ulasildi aymi sey degil yanlis bilgilendirmeyelim.

989 Mesaj
10 Nisan 2012; 15:15:03 

quote:

Orijinalden alıntı: marfoglu

Birde duzelteyim Kanuni en iyi topraklari almamistir İstanbulu fetheden buyuk dedesi Fatih sultan mehmet[DHVideo=]Babasi 1. selimin kanuniye oranla sure kilometre Kare oraninin yuksekligine ne demeli Kanuniden hem stratejik hem oran olarak daha iyi padisahlar var yanlis hazmissin Kanuninin oradaki farkliligi Osmanlinin onun kontrolundeyken ulastigi en buyuk sinrilaramsahip olmasidir ondan sonrada duraksama basladi zaten yani en iyi yerleri o almadi en buyuk sinirlara onunla ulasildi aymi sey degil yanlis bilgilendirmeyelim.

Ve Selim'in savaşcı ruhu çok daha fazla idi...Selim'in tüm hayatı fetihlerde geçmiştir...o hiç cariyelerden sürüyle çocuk yapmamıştır....Sarayına döndüğü zamanlar çok azdır ve ordusu toparlanınca hemen sefere çıkardı....Selim halkıyla askeriyle cana yakın olmayı severdi....Düşmanıyla cenk ederken adeta bir aslan gibi kükrerdi....Savaşta taktiklerini önceden verir savaş sırasında en ön saflarda savaşırdı....İran gibi bir yeri almak dünyada çok az krala nasib olmuştur...Bunlardan biride Selim'dir....Selim gerçek bir osmanlı padişahıdır tıpkı ondan öncekiler gibi...Tahtını fazlasıyla hak etmişti...

1400 Mesaj
13 Nisan 2012; 1:04:31 

4.Murat en güçlü padişahtır.

Bizim her eylemimiz emperyalizme karşı bir savaş çağrısı ve insanlığın düşmanı 'Faşizme' ve 'Irkçılığa' karşı halkların birliği için savaş marşıdır.

9466 Mesaj
15 Nisan 2012; 10:46:56 

quote:

Ve Selim'in savaşcı ruhu çok daha fazla idi...Selim'in tüm hayatı fetihlerde geçmiştir...o hiç cariyelerden sürüyle çocuk yapmamıştır....Sarayına döndüğü zamanlar çok azdır ve ordusu toparlanınca hemen sefere çıkardı....Selim halkıyla askeriyle cana yakın olmayı severdi....Düşmanıyla cenk ederken adeta bir aslan gibi kükrerdi....Savaşta taktiklerini önceden verir savaş sırasında en ön saflarda savaşırdı....İran gibi bir yeri almak dünyada çok az krala nasib olmuştur...Bunlardan biride Selim'dir....Selim gerçek bir osmanlı padişahıdır tıpkı ondan öncekiler gibi...Tahtını fazlasıyla hak etmişti...

Rivayetlerden bahsetmektense kaynak gostererek konusman hem bilginin gelismesini saglar hem daha ciddi yapar zaten bunu soylemene gerke yok cunku Kanuniye kada rolan butun padisahlarin cesur olusunu ressamlarin onlari at ustundu ozellikle 1. Selimi zirhsdiz 4 yeniceriyle resmettigini biliyoruz zaten oyle olmak zorundaydi yani onden gidiyorlardi ki askerler cesaret verilsin savasta komutan olunurse ve savas varsa soylenmez hatta moraller bozulmasin diye yani o yuzden Suleymana kadar olan butun padisahlar dedigini fazlasiyla yapti bunu zaten resimlerinde gorebiliyoruz savas alaninda ki aldiklari zaferlerdende belli.Irana gelirsek Hurremden sonraq dopnemde alinamamistir gercekten cok zordur ve cok az kisi alabilmistir.