Şimdi Ara

OS X Mountain Lion 2. geliştirici sürümü ek yeniliklerle geliyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
13
Cevap
0
Favori
2.400
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • OS X Mountain Lion 2. geliştirici sürümü ek yeniliklerle geliyor

Apple, geçtiğimiz ay ilk geliştirici önizleme sürümünü yayınladığı OS X Mountain Lion masaüstü işletim sisteminin bu hafta da ikinci önizleme sürümünü geliştiricilerle buluşturdu.

OS X Mountain Lion sürümü, iOS ve OS X işletim sistemlerini birbirine biraz daha yaklaştırma hedefini güdüyor. Messages sohbet uygulaması, sisteme entegre Twitter, Hatırlatıcılar, Yapılacaklar Listesi, Bildirim Merkezi, entegre iCloud fonksiyonları, GateKeeper güvenlik platformu gibi önemli yenilikler sunan OS X Mountain Lion için yayınlanan 2. geliştirici önizlemesinde de ek bazı yenilikler göze çarpıyor.

Bunlardan birisi Twitter mesajlarının da bildirim merkezinde görülebilir olması. Bu mesajlar gönderilen cevapları ve doğrudan mesajları kapsıyor. 

Diğeri ise Safari tarayıcısındaki sekmelerin iCloud ile senkronizasyonu. Kullanıcılar açık sekmelerini iCloud ile senkronize ederek diğer iOS ve Mac cihazlarında da açılmasını sağlayabiliyor. Özellik Safari'nin adres çubuğunda iCloud butonuna tıklayarak aktive edilebiliyor.

Daha önce büyük tepkilere neden olan uygulamaların rehbere izinsiz erişebilmesi bu sürümde artık izne bağlandı. Uygulamalar kullanıcının izni olmadan rehbere erişemeyecek. Bu güncelleme yakında iOS cihazlarına da geliyor.

Son yenilik ise iOS benzeri lokasyon tabanlı hatırlatıcıların eklenmesi. Hatırlatıcılar uygulamasına eklenen bu özellik, WiFi yoluyla yerinizi tespit ediyor ve ilgili bir hatırlatma varsa devreye sokuyor. Bu hatırlatıcılar iOS cihazları ile de paylaşılabiliyor.

OS X Mountain Lion 2. geliştirici sürümü ek yeniliklerle geliyor

• artık işletim sistemlerinde yapılan yenilikleri, yazılımlarla yapılabilen yeniliklerden ayıramıyorum. yani sonradan kuracağınız bir programla zaten bunları sağlayabiliyoruz.

mesela windows 8 de gelecek metro arayüzü haricinde neler olacak çok merak ediyorum.
  • Apple'in mobil isletim sisteminden nefret ettigim icin android isletim sistemli telefon kullaniyorum. Eger bilgisayarda da iyice benzetirlerse, bir sonraki bilgisayarim windows tabanli olacak. Kasa olarak cok memnunum. Snow leopard oldukca stabildi. Lion'la birlikte stabillik azaldi. Yersiz donmalar ve hatalar var. Birkac swipe gesture disinda olumlu bir sey yok lion'da benim icin. Expose'yi kaldirip daha az kullanisli bir mission control, ve tamamen gereksiz bir launchpad getirdiler. Umarim bu yeni surumle stabiliteyi artirirlar. Yenilik diye sacma sapan seyleri koyacaklarina hatalari duzeltsinler once. iCloud ve messages gibi uygulamalari da sadece kendi ekosistemleri icin gecerli. Ben baska bir apple urunu kullanmiyorum ve kullanmayi dusunmuyorum. Senkronizasyon icin ise pek cok platformda calisabilen uygulamalar zaten mevcut. Yani bu ozelliklerin benim icin hicbir onemi yok. Twitter da kullanmiyorum mesela. Ne bileyim, yenilik dedikleri seyler cidden komik.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ChangeOrBeCrushed -- 20 Mart 2012; 17:47:18 >

• İndirip deneyebilsek daha da güzel olacak :(
  • quote:

Orijinalden alıntı: ChangeOrBeCrushed

Applein mobil isletim sisteminden nefret ettigim icin android isletim sistemli telefon kullaniyorum. Eger bilgisayarda da iyice benzetirlerse, bir sonraki bilgisayarim windows tabanli olacak. Kasa olarak cok memnunum. Snow leopard oldukca stabildi. Lionla birlikte stabillik azaldi. Yersiz donmalar ve hatalar var. Birkac swipe gesture disinda olumlu bir sey yok lionda benim icin. Exposeyi kaldirip daha az kullanisli bir mission control, ve tamamen gereksiz bir launchpad getirdiler. Umarim bu yeni surumle stabiliteyi artirirlar. Yenilik diye sacma sapan seyleri koyacaklarina hatalari duzeltsinler once. iCloud ve messages gibi uygulamalari da sadece kendi ekosistemleri icin gecerli. Ben baska bir apple urunu kullanmiyorum ve kullanmayi dusunmuyorum. Senkronizasyon icin ise pek cok platformda calisabilen uygulamalar zaten mevcut. Yani bu ozelliklerin benim icin hicbir onemi yok. Twitter da kullanmiyorum mesela. Ne bileyim, yenilik dedikleri seyler cidden komik.

Yenilik dedikleri şey "senin için" komik

• quote:

Orijinalden alıntı: iDenis

quote:

Applein mobil isletim sisteminden nefret ettigim icin android isletim sistemli telefon kullaniyorum. Eger bilgisayarda da iyice benzetirlerse, bir sonraki bilgisayarim windows tabanli olacak. Kasa olarak cok memnunum. Snow leopard oldukca stabildi. Lionla birlikte stabillik azaldi. Yersiz donmalar ve hatalar var. Birkac swipe gesture disinda olumlu bir sey yok lionda benim icin. Exposeyi kaldirip daha az kullanisli bir mission control, ve tamamen gereksiz bir launchpad getirdiler. Umarim bu yeni surumle stabiliteyi artirirlar. Yenilik diye sacma sapan seyleri koyacaklarina hatalari duzeltsinler once. iCloud ve messages gibi uygulamalari da sadece kendi ekosistemleri icin gecerli. Ben baska bir apple urunu kullanmiyorum ve kullanmayi dusunmuyorum. Senkronizasyon icin ise pek cok platformda calisabilen uygulamalar zaten mevcut. Yani bu ozelliklerin benim icin hicbir onemi yok. Twitter da kullanmiyorum mesela. Ne bileyim, yenilik dedikleri seyler cidden komik.

Yenilik dedikleri şey "senin için" komik

"Bence, benim icin" diye belirttim zaten tumcelerimde, iDennis. Gereksiz mesaj atacagina sen de kendin icin gerekli oldugunu dusundugun seyleri yazabilirsin. Ben gitgide stabilligi azalan ve bazi yararli ozelliklerin daha kullanissiz hale geldigi bir isletim sisteminden bahsettim. Ki yenilik denilen seylerin 3. parti yazilimlarla yapilabildiginden de bahsettim. Notification olayi ne zamandir growl araciligiyla vardi mesela.

'Yenilik'ler bir yana, daha hizli ve daha stabil olsun yeter. Gokkusagini severim ama lion'da o gokkusakli donen topu gormekten biktim. :) Safari desen youtube'da video oynatiminda bir suru sorun cikariyor son zamanlarda. Diger tarayicilarda sorun yok. Bir de eski mission control'u kaldirip tum uygulamalarin gorundugu expose'yi getirseler tadindan yenmez. Su an snow leopard'dayim. Tek ozledigim sey, yeni swipe gesture'lar.

• quote:

Orijinalden alıntı: DH Misafiri

İndirip deneyebilsek daha da güzel olacak :(

Kural dışı bir link olduğunu sanmıyorum

http://imzdl.com/

Deneyebiliyorsunuz. Paylaşımlar developerlar aracılığıyla yapılıyor. Bu nedenle warez sayılmaz.
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: iDenis
    quote:

Orijinalden alıntı: ChangeOrBeCrushed Applein mobil isletim sisteminden nefret ettigim icin android isletim sistemli telefon kullaniyorum. Eger bilgisayarda da iyice benzetirlerse, bir sonraki bilgisayarim windows tabanli olacak. Kasa olarak cok memnunum. Snow leopard oldukca stabildi. Lionla birlikte stabillik azaldi. Yersiz donmalar ve hatalar var. Birkac swipe gesture disinda olumlu bir sey yok lionda benim icin. Exposeyi kaldirip daha az kullanisli bir mission control, ve tamamen gereksiz bir launchpad getirdiler. Umarim bu yeni surumle stabiliteyi artirirlar. Yenilik diye sacma sapan seyleri koyacaklarina hatalari duzeltsinler once. iCloud ve messages gibi uygulamalari da sadece kendi ekosistemleri icin gecerli. Ben baska bir apple urunu kullanmiyorum ve kullanmayi dusunmuyorum. Senkronizasyon icin ise pek cok platformda calisabilen uygulamalar zaten mevcut. Yani bu ozelliklerin benim icin hicbir onemi yok. Twitter da kullanmiyorum mesela. Ne bileyim, yenilik dedikleri seyler cidden komik.
    Yenilik dedikleri şey senin için komik
    Bence, benim icin diye belirttim zaten tumcelerimde, iDennis. Gereksiz mesaj atacagina sen de kendin icin gerekli oldugunu dusundugun seyleri yazabilirsin. Ben gitgide stabilligi azalan ve bazi yararli ozelliklerin daha kullanissiz hale geldigi bir isletim sisteminden bahsettim. Ki yenilik denilen seylerin 3. parti yazilimlarla yapilabildiginden de bahsettim. Notification olayi ne zamandir growl araciligiyla vardi mesela. Yenilikler bir yana, daha hizli ve daha stabil olsun yeter. Gokkusagini severim ama lionda o gokkusakli donen topu gormekten biktim. :) Safari desen youtubeda video oynatiminda bir suru sorun cikariyor son zamanlarda. Diger tarayicilarda sorun yok. Bir de eski mission controlu kaldirip tum uygulamalarin gorundugu exposeyi getirseler tadindan yenmez. Su an snow leoparddayim. Tek ozledigim sey, yeni swipe gesturelar.

Tamam, bende fikirlerimi söyleyeyim o zaman :) Bence yenilikler hic de komik değil, İOS dunya çapında çok başarılı ve popüler olduğu için aynı özellikler Mac de olsa nasil olurdu? diye dusunuyor insan. Apple' da bunu hayata geçirmiş, bilgisayar pazarinda Windows birinciliğini sürdürüyor digerlerinin de bir şey yapması lazım, ama mobil isletim sisteminin özelliklerini bilgisayara entegre etmek ne kadar doğru orası tartışılır ;)

• Eklenen yenilikler güzel, yani bazı insanlar için gereksiz yada olmasada olur denilebilsede bir apple işletim sistemi kullanıcısı olmasamda burada sunduğu yenilikler gerçekten güzel.. Beni en etkileyen özellik'de Wi-fi Sayesinde yer tespiti veya mesajların gözükmesi faln vb. eklenen o kadar çok da özellik olmasada gerekli v emuhtemlen kullanıcıların hizmetini beklediği uygulamalardır...
  • açıkçası bende katılıyorum bunların hiçbirisi yenilik değil.

Internet sitelerini de anlamak mümkün değil, notification center çiin "inanılmaz bir yenilik" demiler. Allahaşkına alt taraf uygulamaların bildiri gönderebileceği bir uygulama. Bu işletim sistemi yeniliği değilki.

Bunlar olsa olsa yazılım paketleri. İşletim sistemi yeniliği görmek istiyorsanız Leopard'dan Snow Leopard'a geçiş var. orada çekirdek bazında ve genel performans bazında bir ton yenilik vardı. Bu yenilikle gelen özellikleri zaten daha önce 3rd party uygulamalarla sağlıyorduk (bkz. growl gibi..), apple en çok satan 3rd party uygulamaları almış bunları bir paket halinde yeni işletim sistemi diye satıyor.

açıkçası Leopard'dan snow leopard'a geçerken yaşadığım mutluluğu Lion'da yaşayamadım, genel kullanımımda hiçbirşey değişmedi ama sistemim daha çok ram ve işlem gücü ister oldu, üstüne uyumsuz hale gelen bir ton kullandığım program da cabası.

Aynı durum mountain lion için de geçerli. Apple'ın bilgisayarınıza hangi uygulamaları yükleyip yüklemeyeceğinizi söylemesini, hatta "bu uygulama apple tarafından onaylanmadı (yani meali bu adam bize developer ücreti ödemedi) bu uyuglamayı çalıştırayımmı sileyimmi) diye soracak olması sizi nasıl heyecanlandırıyor anlamış değilim.

Bu gidişle mountain liondan sonraki işletim sistemlerinde app store harici uygulama yüklemek için cihazı jailbreak yapmamız gerekecek farkında değilsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dreampowder -- 21 Mart 2012; 10:43:17 >

• Daha önce büyük tepkilere neden olan uygulamaların rehbere izinsiz erişebilmesi bu sürümde artık izne bağlandı. Uygulamalar kullanıcının izni olmadan rehbere erişemeyecek. Bu güncelleme yakında iOS cihazlarına da geliyor.

Göre göre hata yapıyorsun yahu firmaların büyük hataları
  • Wifi olayını sevdim. Diğerleri bana gereksiz gözüküyor.
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.