Şimdi Ara

DH Özel: Intel Core i7-3610QM işlemcisinin ilk test sonuçları

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
53
Cevap
0
Favori
14.526
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • DH Özel: Intel Core i7-3610QM işlemcisinin ilk test sonuçları

Intel'in 29 Nisan'da lanse etmeye hazırlandığı Ivy Bridge kod adlı üçüncü nesil Core işlemci ailesinin dizüstü bilgisayarlar için hazırlanan en güçlü temsilcilerinden birine ait ilk test sonuçları elimize ulaştı. Ivy Bridge Mobil serisinin dört çekirdekli temsilcilerinden biri olan ve standart olarak 2.3GHz'de çalışan Core i7-3610QM işlemcisinin SuperPi ve Cinebench sonuçları göründü.

22nm üretim teknolojisiyle geliştirilen 3D transistör teknolojisinin kullanıldığı Core i7-3610QM, Hyper-Threading teknolojisi ile her çekirdek için çift izlek desteği sunuyor. Entegre bellek kontrolcüsü 1600MHz'e kadar DDR3 desteği sunan ve 6MB Seviye 3 bellek ile gelen Core i7-3610QM işlemcisine Intel'in DirectX 11 destekli HD 4000 grafik birimi eşlik ediyor. 16 adet uygulama ünitesine sahip olan entegre grafik birimi standart olarak 650MHz'de çalışıyor ve Turbo özelliği ile ile 1250MHz'e kadar otomatik olarak çıkabiliyor. Isıl tasarım gücü 45 Watt olan Core i7-3610QM işlemcisi, rPGA paket yapısına sahip olup, BGA-1224 soket formunda hazırlandı.

Intel'in Ivy Bridge platformu kapsamında pazara sunacağı "en yavaş" dört çekirdekli model olacak Core i7-3610QM'nin elimize ulaşan ilk test sonuçları SuperPi 1M ve 2M sonuçları ile Cinebench R11'deki performans değerleri içeriyor. Bu noktada kuşkusuz çok çekirdek desteği içerdiği için Cinebench performansını yoğunlaşmak daha isabetli olacaktır. Ekran görüntüsünden de anlaşılabileceği üzere Core i7-3610QM, 6.09 puan olan Cinebench sonucu ile AMD'nin en hızlı işlemcisi olan 8 çekirdekli FX-8150'den daha hızlı olmayı başarıyor ki merak edenler veya hatırlamak isteyenler için FX-8150'nin 5.90-5.95 civarında sonuç aldığını söyleyebiliriz.

SuperPi sonuçlarına baktığımızda ise 2.3GHz'de çalışan ve Turbo ile çekirdek hızını otomatik olarak yükseltebilen Core i7-3610QM, 1M testini 11.669 saniyede, 2M testini ise 26.678 saniyede tamamlıyor ki bu açıdan da FX-8150'den hızlı olduğunu söyleyebiliriz. Intel, Ivy Bridge platformu ile hem mimari bazda bir takım güncellemeler hem de yeni özellikler ile kullanıcılar daha fazla katma değer sağlamayı hedefliyor. 22nm üretim teknolojisi ile aynı performans seviyesinde daha az güç tüketimi ve aynı güç tüketim seviyesinde daha yüksek performans vaad eden Intel, yukarıda da belirttiğimiz üzere yeni platformunu 29 Nisan itibariyle sektörün beğenisine sunmuş olacak.

DH Özel: Intel Core i7-3610QM işlemcisinin ilk test sonuçları

• dizüstü bilgisayar işlemcisine göre sentetik testlerden alınan puan çok çok iyi.

edit: kendi dizüstümdeki i7 2630M işlemciyle 64bit cinebench11.5R'de denedim 3.90 Puan aldı; gerçi benimki 2.0 Ghz bu 2.3 Ghz, benimki 2.3 ghz olsa en fazla 4.20 civarı alırdı. 6.09 nerde 4.20 nerde. Ivy Bridge'lerin dizüstülere yarayacağı kuşkusuz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi renklem -- 20 Mart 2012; 12:10:39 >
  • FX-8150 kalmış olan asaletini de bu test ile kaybetmiş bulunuyor.
  • oha diyorum sayın seyirciler intel bu sefer kendini aşmış ;) t5800 işlmecili laptopum var cinebencte 2.40 alıyor bunu görünce benim laptopun işlecyi söküp atasım geldi :S
  • intel harbi kendini aşmış çok harika.
  • i7 3770k ne yapar acep :D
  • Bir laptop işlemcisinde bu kadar yüksek performans ve hesaplama gücü olması oldukça ilgi çekici. Intel izlekleri ve turboyu kullanmada çok iyi işler başarıyor. Genel masaüstü performansı olarak da eski Core 2 serisinden çok daha seri hale geldiler. AMD yerinde saymasının çok zararını gördü işlemci sektöründe.
    Öte yandan Super PI'de AMD ile kıyaslamak biraz yersiz olmuş.
  • Yaklaşık 2 aydır bu yüzden bilgisayarsizim ama gördüğüm kadarıyla değecek

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • İntel ciddi manada kendini dahi aştı.
    Ben AMD kullanıcısıyım. AMD K7 500mhz ile başladığım AMD maceram, süregelen tüm AMD serileri boyunca devam etti. Yavaş yavaş performans yönündeki başarımını fiyat / performansa düşürdü. Şimdi ise onu da kaybetti yada kaybetmek üzere. Üzülerek söylüyorumki İntel'in bu mükemmel işlemcilerine sağlam cevap veremezse bu sene bitmeden intel'e geçmiş olurum.
  • çoğu masaüstü işlemcisinin tozunu attırır skor sağlam.
  • SuperPI ne zaman tedavülden kalkacak? Intel'den başka ciddiye alan var mıdır bu testi?
  • grafik değerleri de olsaydı iyi olurdu.
  • quote:

Orijinalden alıntı: erkan0075

SuperPI ne zaman tedavülden kalkacak? Intel'den başka ciddiye alan var mıdır bu testi?

harbiden cok gereksiz bir test.intel markasini gordugunde daha iyi sonuc verdigini gosterdiler via islemciyi intel gibi gostererek.

notebook alan render gibi agir islem yapmaz genelde ama iyi notebook istenir oyun oynamak icin.boyle sentetik testler yerine oyun testleri yapsalarmis daha iyi olurmus.
  • amd kullanıcılarını çok üzdü çok .
  • amd fusionları ve bunları 3d mark ta test eder bakın şu kadar hızlıyız der. tamam ezikler bu yüzden sempatim var amd ye ama entegre grafiği iyi diye tutup 3d mark ile işlemci kıyaslaması yapıyorlarya kerizde değilizki arkadaş sempatide bırakmıyor insanda. laptopta oyun oynaycak adamın ne işi var entegre gpu ile arkadaş hastamısınız. masaüstü neysede dizüstünde gerçekten reziller ya. hani tamam bazı işlemciler verimsiz oluyor çok ısınıyor laptopta bu şans işi en ısınmayacak intel işlemcide bile ısı sorununa denk gelinebiliyor ama amd nin mobil işlemcilerinde bu oran o kadar fazlaki zaten ısnıyorlar kabul ama dediğim gibi verimsiz ve kendi standardının üzerinde ısınan işlemci gelme olasılığı çok fazla hiçmi test etmiyorsunuz arkadaş direkmi etiketliyorsunuz bilmemki laptop bu başka bişey değil masaüstü değil..
  • Bunlar da Core i7 3920XM'in test sonuçları:

DH Özel: Intel Core i7-3610QM işlemcisinin ilk test sonuçlarıDH Özel: Intel Core i7-3610QM işlemcisinin ilk test sonuçları

DH Özel: Intel Core i7-3610QM işlemcisinin ilk test sonuçlarıDH Özel: Intel Core i7-3610QM işlemcisinin ilk test sonuçları

CPU Benchmarks:

Fritz Chess Benchmark:

Core i7 3920XM (Stock): 12392 Kilonodes/s

Cinebench R10:

Single Thread: 5974 Points
    MultiThread: 23187 Points

Winrar Benchmark:

Core i7 3920XM (Stock): 3293kb/s Average/2502kb/s Current

WPrime 32M:

Core i7 3920XM (Stock): 13.058 Sec

DH Özel: Intel Core i7-3610QM işlemcisinin ilk test sonuçlarıDH Özel: Intel Core i7-3610QM işlemcisinin ilk test sonuçlarıDH Özel: Intel Core i7-3610QM işlemcisinin ilk test sonuçları

Dahili Intel HD 4000 için test sonuçları:

HD 6990M ile birlikte test sonuçlar:

3DMark 11: 3618 Performance Marks
    Just Cause 2 (1080P, Max Settings, DX10): 76.58 AVG FPS
    GTA IV (1080P, Very High Settings): 40-45 AVG FPS
    H.A.W.X (1080P, DX11, Maxed Out): 101 AVG FPS
    Lost Planet 2 (1080P, DX11, Tessellation High): 34 AVG FPS

DH Özel: Intel Core i7-3610QM işlemcisinin ilk test sonuçlarıDH Özel: Intel Core i7-3610QM işlemcisinin ilk test sonuçlarıDH Özel: Intel Core i7-3610QM işlemcisinin ilk test sonuçları

Kaynak:http://wccftech.com/intels-fastest-22nm-mobile-ivy-bridge-chip-core-i73920xm-tested/

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jay jay justified -- 20 Mart 2012; 12:47:20 >

• quote:

Orijinalden alıntı: multeci

amd fusionları ve bunları 3d mark ta test eder bakın şu kadar hızlıyız der. tamam ezikler bu yüzden sempatim var amd ye ama entegre grafiği iyi diye tutup 3d mark ile işlemci kıyaslaması yapıyorlarya kerizde değilizki arkadaş sempatide bırakmıyor insanda. laptopta oyun oynaycak adamın ne işi var entegre gpu ile arkadaş hastamısınız. masaüstü neysede dizüstünde gerçekten reziller ya. hani tamam bazı işlemciler verimsiz oluyor çok ısınıyor laptopta bu şans işi en ısınmayacak intel işlemcide bile ısı sorununa denk gelinebiliyor ama amd nin mobil işlemcilerinde bu oran o kadar fazlaki zaten ısnıyorlar kabul ama dediğim gibi verimsiz ve kendi standardının üzerinde ısınan işlemci gelme olasılığı çok fazla hiçmi test etmiyorsunuz arkadaş direkmi etiketliyorsunuz bilmemki laptop bu başka bişey değil masaüstü değil..

Kafan güzelmiş, güle güle kullan.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi jay jay justified -- 20 Mart 2012; 12:46:43 >

• quote:

Orijinalden alıntı: multeci

amd fusionları ve bunları 3d mark ta test eder bakın şu kadar hızlıyız der. tamam ezikler bu yüzden sempatim var amd ye ama entegre grafiği iyi diye tutup 3d mark ile işlemci kıyaslaması yapıyorlarya kerizde değilizki arkadaş sempatide bırakmıyor insanda. laptopta oyun oynaycak adamın ne işi var entegre gpu ile arkadaş hastamısınız. masaüstü neysede dizüstünde gerçekten reziller ya. hani tamam bazı işlemciler verimsiz oluyor çok ısınıyor laptopta bu şans işi en ısınmayacak intel işlemcide bile ısı sorununa denk gelinebiliyor ama amd nin mobil işlemcilerinde bu oran o kadar fazlaki zaten ısnıyorlar kabul ama dediğim gibi verimsiz ve kendi standardının üzerinde ısınan işlemci gelme olasılığı çok fazla hiçmi test etmiyorsunuz arkadaş direkmi etiketliyorsunuz bilmemki laptop bu başka bişey değil masaüstü değil..

• Anakartı ve işlemciyi sattım ivy bridge yeni intel işlemcileri i7 3770k ve asus formula v anakartı bekliyorum
  • quote:

Orijinalden alıntı: renklem

dizüstü bilgisayar işlemcisine göre sentetik testlerden alınan puan çok çok iyi. edit: kendi dizüstümdeki i7 2630M işlemciyle 64bit cinebench11.5Rde denedim 3.90 Puan aldı; gerçi benimki 2.0 Ghz bu 2.3 Ghz, benimki 2.3 ghz olsa en fazla 4.20 civarı alırdı. 6.09 nerde 4.20 nerde. Ivy Bridgelerin dizüstülere yarayacağı kuşkusuz.

2630QM lerin ortalaması 4.5-5.05 arası bişey, sizinki baya düşük.
  • 
Sayfa: 123
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.