- x
TUVTURK ve ruhsat yenileme oyunu
85 Cevap38761 Görüntüleme4 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

4359 Mesaj
19 Mart 2012; 15:50:46 

Arkadaslar 2 sene once babam benim arabami muayeneye goturdugunde arac ilk defa TUVTURK te muayeeye girdi ve ruhsaatta sasi numarasi sifir yerine O yazilmis(ya da tam tersi) diyerek muayeneden gecirilmedi. YEni ruhsat icin para odendi hata duzeltildi. Sonucta devletin memurunun yaptigi hata icin devlete tekrar para odedik. Neyse arac yeni ruhsat ile muayeneden gecti.

Artik araci kardesim kullaniyor ve bugun muayeneye goturmus. Aracin ruhsatinda 5 kisilik yazmasi gerekirken 4 kisilik yaziyormus. Yine muayeneden gecemedi ve ruhsat degisikligi istendi. 2 sene once zaten sen ruhsatin yenilenmesin istedin ve bu ruhsatla gecirdin dendiginde ise cevap yanlislik olmus. Eger bu o zaman soylenseydi geri donulurdu ruhsati yanlis yazmissin deyip degistirilirdi, fakat simdi 2 sene gecmis yine ruhsat parasi istenecek.

Yani isini dogru duzgun yapamayan beceriksizler yuzunden 2 senede bir ruhsat parasi oduyoruz. Bu ne sacma sapan bir duzendir anlamadim gitti. Buna Tuvturk de dahil, ruhsati hazirlayan da.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi berk984 -- 19 Mart 2012; 15:53:52 >

2014 Jeep Grand Cherokee
2013 Bmw 328i Modern line

10834 Mesaj
19 Mart 2012; 15:58:06 

Benim başıma da geldi. yanyana 5 tane sıfır olması gerekirken 4 tane olmuş. Sonuç: 108 TL ruhsat çıkartma ücreti. Ama benim gözüm o parayı görmemişti. Çünkü 1992 model arabayı mıayeneden geçirmiştim. Onun şükrüyle her şey gözüme sevimli gelmişti o anda.

Geçmiş olsun size de. Ödemekten başka çare yok.

Arabam yok ama 1.5 DCI Dacia Logan'ım var. Arabadan daha üstün.

4359 Mesaj
19 Mart 2012; 18:29:45 

quote:

Orijinalden alıntı: topaz42

Benim başıma da geldi. yanyana 5 tane sıfır olması gerekirken 4 tane olmuş. Sonuç: 108 TL ruhsat çıkartma ücreti. Ama benim gözüm o parayı görmemişti. Çünkü 1992 model arabayı mıayeneden geçirmiştim. Onun şükrüyle her şey gözüme sevimli gelmişti o anda.

Geçmiş olsun size de. Ödemekten başka çare yok.

Ilkinde biz de neyse dedik Ama ayni arac icin ikinci kere olmasi tamamen sacmalik. Sen kontrol etmissin sen degistir demissin degistirdikten sonra tekrar kontrol edip bu olmus tamamdir demissin. 2 yil sonra pardon ben yanlislik yapmisim git bunu bir daha degistir demek Tuvturkun ciddiyetsizligini gosteriyor.

2014 Jeep Grand Cherokee

6039 Mesaj
19 Mart 2012; 21:57:50 

Sadece tüvtürkte değil, bir memurun "eline düştüysen" heryerde bu tür şeyler gelebilir başına..

Biz de iş bankasından trafik sigortası yaptırırken memur kız plakayı yanlış yazmıştı.. Daha başından ayrılmadan "plaka yanlış" dedik..
ne dedi biliyor musunuz?

"hımmm onu düzeltmek için merkezimize gitmeniz gerek"

hır çıkartmasak ta "olmaz öyle şey, bu nasıl iş" diyerek şube müdürüyle görüşmek istedik.. birkaç tecrübeli memur kafa kafaya verip durumu düzelttiler..

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

Demir tav'a geldi kömür bitti, akıl başa geldi ömür bitti..
"Yaz dostum.. Kimse göçmez bu dünyadan mal ile.. "

1977 RENAULT 12 TS --- 2010 ACCENT ERA 1.4 TEAM ** Dizel Partikül Filtresi kanserden daha pahalı değil.. **
Yarın Hakkın divanına varınca, Süleyman'dan hesap sorar karınca...

2898 Mesaj
19 Mart 2012; 22:05:52 

suçu size atmişlardir bilgileri kontrol etseydiniz diye ..

micra>Civic>focus>PoloGTI>Getz

9386 Mesaj
19 Mart 2012; 22:08:16 

allah allah...

2 mart'ta da bizim araç muayeneye girdi ama ruhsatta muayene yeri kalmamıştı Ek-1 düzenletmiştik, onunla girdi...

1 hafta sonra trafik tescildeki memur "ruhsatta 4 kişi yazıyor, yeni yasaya göre 5 yazması gerek, isterseniz bunu da değiştirelim, bir sonraki muayenede sorun çıkar" demiş, ama 2 yıla kadar zaten satarız diye babam değiştirtmemiş...

Türkiye'de de en kıl olduğum olay budur... Her ilin Tüvturk'u, her ilin trafik tescili, her ilin bilmemnesi farklı uygulama yapıyor

Sizinki geçmemiş bizimki geçmiş mesela

Acer AS5740G-434G50Bi
CPU: Intel® Core™ i5-430m 2.26 ~ 2.53 Ghz (Turbo Boost) | RAM: 4 GB DDR3 1066 Mhz | HDD: Toshiba 500 GB 5400 rpm | Acer Nplify™802.11b/g/n | ATI Mobility Radeon™ HD 5650 GDDR3 1 GB Ekran kartı DirectX® 11 | High Frequency Enhancer True 5.1 surround ses çıkışı | Bluetooth® 2.1+EDR | 4 USB 2.0, 1 HDMI™ | 15.6" HD 1366 x 768, 16:9 yüksek parlaklık (220-nit) Acer CineCrystal™ LED-backlit TFT LCD, 8 ms HD tepki süresi | Windows 7 Home Premium TR 64 Bit
Suskunluğum asaletimdendir! Her lafa verilecek bir cevabım vardır aslında... Ama bir lafa bakarım laf mı diye bir de söyleyene bakarım adam mı diye!

4359 Mesaj
19 Mart 2012; 22:25:37 

quote:

Orijinalden alıntı: Arif

allah allah...

2 mart'ta da bizim araç muayeneye girdi ama ruhsatta muayene yeri kalmamıştı Ek-1 düzenletmiştik, onunla girdi...

1 hafta sonra trafik tescildeki memur "ruhsatta 4 kişi yazıyor, yeni yasaya göre 5 yazması gerek, isterseniz bunu da değiştirelim, bir sonraki muayenede sorun çıkar" demiş, ama 2 yıla kadar zaten satarız diye babam değiştirtmemiş...

Türkiye'de de en kıl olduğum olay budur... Her ilin Tüvturk'u, her ilin trafik tescili, her ilin bilmemnesi farklı uygulama yapıyor

Sizinki geçmemiş bizimki geçmiş mesela

Zaten benim kizdigim nokta da o 2 sene once bu arac bu ruhsat ile muayeneden gecti simdi gecemiyor. 2 sene once 4 kisilikti de 2 sene de bu arac buyudu de 5 kisilik mi oldu yani. Hem de 2 sene once onlarin istegiyle bu ruhsat degisti.

Bir standart yok herkes kafasina gore takiliyor.

2014 Jeep Grand Cherokee

4359 Mesaj
19 Mart 2012; 22:28:37 

quote:

Orijinalden alıntı: djoz

Sadece tüvtürkte değil, bir memurun "eline düştüysen" heryerde bu tür şeyler gelebilir başına..

Biz de iş bankasından trafik sigortası yaptırırken memur kız plakayı yanlış yazmıştı.. Daha başından ayrılmadan "plaka yanlış" dedik..
ne dedi biliyor musunuz?

"hımmm onu düzeltmek için merkezimize gitmeniz gerek"
hır çıkartmasak ta "olmaz öyle şey, bu nasıl iş" diyerek şube müdürüyle görüşmek istedik.. birkaç tecrübeli memur kafa kafaya verip durumu düzelttiler..

Valla iyi sakin davranmissiniz. Bu kadar da yuzsuzluk olmaz yani.

2014 Jeep Grand Cherokee

1470 Mesaj
19 Mart 2012; 22:34:06 

quote:

Orijinalden alıntı: berk984

Arkadaslar 2 sene once babam benim arabami muayeneye goturdugunde arac ilk defa TUVTURK te muayeeye girdi ve ruhsaatta sasi numarasi sifir yerine O yazilmis(ya da tam tersi) diyerek muayeneden gecirilmedi. YEni ruhsat icin para odendi hata duzeltildi. Sonucta devletin memurunun yaptigi hata icin devlete tekrar para odedik. Neyse arac yeni ruhsat ile muayeneden gecti.

Artik araci kardesim kullaniyor ve bugun muayeneye goturmus. Aracin ruhsatinda 5 kisilik yazmasi gerekirken 4 kisilik yaziyormus. Yine muayeneden gecemedi ve ruhsat degisikligi istendi. 2 sene once zaten sen ruhsatin yenilenmesin istedin ve bu ruhsatla gecirdin dendiginde ise cevap yanlislik olmus. Eger bu o zaman soylenseydi geri donulurdu ruhsati yanlis yazmissin deyip degistirilirdi, fakat simdi 2 sene gecmis yine ruhsat parasi istenecek.

Yani isini dogru duzgun yapamayan beceriksizler yuzunden 2 senede bir ruhsat parasi oduyoruz. Bu ne sacma sapan bir duzendir anlamadim gitti. Buna Tuvturk de dahil, ruhsati hazirlayan da.

Hocam benzeri başıma geldi. Şasi no yanlış yazılmış. Neyse kavga gürültü mecbur gittik trafiğe. Polis arkadaşlar vardı ruhsattan hafif kazıdılar ve doğrusunu yazdırdılar. Tabi hata nereden kaynaklanıyor derdine düştük. 2.el almıştık aracı ve ruhsat tüvtürkün verdiği bilgilere göre doldurulmuş. Tabi büyük bir keyfle gittim tüvtürke. Ağzıma ne geliyorsa saydım. Evraklara baktılar, hatalarını anladılar ve o personeli işten çıkardıklarını söylediler. Tabi ki yalan söyledi ş e r e f s i z ler. Neyse bu işe bir el atılması lazım. İnanın nefret ediyor resmi memurun hatasını vatandaşın çekmesini.

2012 Citroén C4 1.6 e-HDI MCP Confort Plus Beyaz

82 Mesaj
19 Mart 2012; 22:41:18 

marka model nedir aracınızın ?

9386 Mesaj
19 Mart 2012; 22:42:37 

quote:

Zaten benim kizdigim nokta da o 2 sene once bu arac bu ruhsat ile muayeneden gecti simdi gecemiyor. 2 sene once 4 kisilikti de 2 sene de bu arac buyudu de 5 kisilik mi oldu yani. Hem de 2 sene once onlarin istegiyle bu ruhsat degisti.

Benim tahminimce bizim muayene Ek-1 ile yapıldığından, Ek-1'i dolduran, ruhsatta 4 yazmasına rağmen Ek-1'deki kişi sayısına 5 yazmış, Tüvturk de nasıl olsa bunlar ruhsatı değiştirecek diye geçirmiş, yoksa bizimki de kalırdı galiba... Biz de tek sayfasını değiştirdik, eski sayfası duruyor, garip oldu biri yeni, biri eski

Burası Türkiye işte... neresinden tutsan elinde kalıyor... 2 ruhsat sayfası yenilemeye 150 TL veriyorsun ki bu miktar da ortalama, şehirden şehire değişiyor.

Acer AS5740G-434G50Bi
CPU: Intel® Core™ i5-430m 2.26 ~ 2.53 Ghz (Turbo Boost) | RAM: 4 GB DDR3 1066 Mhz | HDD: Toshiba 500 GB 5400 rpm | Acer Nplify™802.11b/g/n | ATI Mobility Radeon™ HD 5650 GDDR3 1 GB Ekran kartı DirectX® 11 | High Frequency Enhancer True 5.1 surround ses çıkışı | Bluetooth® 2.1+EDR | 4 USB 2.0, 1 HDMI™ | 15.6" HD 1366 x 768, 16:9 yüksek parlaklık (220-nit) Acer CineCrystal™ LED-backlit TFT LCD, 8 ms HD tepki süresi | Windows 7 Home Premium TR 64 Bit
Suskunluğum asaletimdendir! Her lafa verilecek bir cevabım vardır aslında... Ama bir lafa bakarım laf mı diye bir de söyleyene bakarım adam mı diye!

4359 Mesaj
20 Mart 2012; 6:00:11 

quote:

Orijinalden alıntı: yavuzz42

marka model nedir aracınızın ?

2005 Model Opel Astra, 0 almistik hala bizde. Ilk muayensinde Tuvturk yoktu sorunsuz gecmisti. 2. de TUVTURK git ruhsati degistir dedi degistirdik. 3. de TUVTURk gene ruhsati degistir dedi. Her muayene icin yeni ruhsat istiyorlar yani.

2014 Jeep Grand Cherokee

82 Mesaj
20 Mart 2012; 8:50:03 

quote:

2005 Model Opel Astra, 0 almistik hala bizde. Ilk muayensinde Tuvturk yoktu sorunsuz gecmisti. 2. de TUVTURK git ruhsati degistir dedi degistirdik. 3. de TUVTURk gene ruhsati degistir dedi. Her muayene icin yeni ruhsat istiyorlar yani.

2001 astram için ruhsat değitirmiştik O ve 0 karışıklığımdan. birde şimdi 4 5 kişli olayımı ?

5961 Mesaj
20 Mart 2012; 9:46:12 

Benimde ruhsat değişecek, bu zamana kadar muayeneden çatır çatır geçen araçlar (araçlar diyorum detayı anlatacam) bu yıl muayeneden geçmez oldu.

Sebep şu,

Bu memlekette, sıfır bir roadster alırsanız, s2000, Z4, TT gibi bi araç yan,, gerizekalılar göz göre göre 2 kişilik aracın ruhsatına 4 kişilik yazarak çıkartıyorlar. Sonra ilk muayenede gidip ek5 belgesi ile makina mühendisleri odasından onay vs. alıp ruhsat yeniliyorsun. Benim aracım 1993 model roadster, ulan gerizekalılar 20 senedir aklınız nerde? hadi olmuş bir hata niye aynı hatayı 2012 yılında devam ettiriyorsunuz? bu nasıl mantık?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi *President* -- 20 Mart 2012; 9:47:20 >

Old Honda's newer die, they just get faster.

Green Mamba Returns / My Honda CRX Delsol Project & Redesign || Click For Details...

3686 Mesaj
20 Mart 2012; 10:18:40 

Aklınızda bulunsun yeni yasa sebebiyle ruhsatlardaki hatadan ötürü Emniyette kazınıp düzeltilen ruhsatlar TUV-TURK'de problem yaşayacak. Ruhsat yenilemeleri gerekecek. TUV-TURK yasalara göre hareket etmek zorunda. Yeni yasa çıktığından beri de evrak işinde de esnek davranamıyorlar. Ruhsatları düzeltmeli olanlara duyrulur.

646 Mesaj
20 Mart 2012; 10:52:34 

bide bu işlerin dışında git-gel yeniden randevu vs boşa geçen zaman insanı çileden cıkarıyor.
bu sabah bende muayeneye gittim randevuyla kısa sürede, sorunsuz çıktım muayeneden, dünde sızdırmazlık için gittim ,sızdırmazlık ruhsatını aldım arabaya giderken ,dedim bir kontrol edeyim, bi baktım motor no eksik yazılmış, hemen gittim düzelttirdim, özür dilediler bida kontrol ettik düzgün yazılmış. Belgeleri kontrol etmede fayda var.

Hayat, dikenden bal yalamaktır.

3113 Mesaj
20 Mart 2012; 12:29:19 

Severmisin sabahamı bırakırsın , bunların cezasını yapan ödemeli

Alemin Kralı Çarşı

4359 Mesaj
20 Mart 2012; 13:21:14 

quote:

Orijinalden alıntı: yavuzz42

2001 astram için ruhsat değitirmiştik O ve 0 karışıklığımdan. birde şimdi 4 5 kişli olayımı ?

Aynen. Zaten o zaman demislerdi butun Astralarda ayni sorun var diye.
Sizin ruhsatta da mi 4 kisilik yaziyor?

2014 Jeep Grand Cherokee

3475 Mesaj
22 Mart 2012; 21:17:04 

quote:

Aynen. Zaten o zaman demislerdi butun Astralarda ayni sorun var diye.
Sizin ruhsatta da mi 4 kisilik yaziyor?

Sorun astralarda değil tüm araçlarda var, eskiden yolcu sayısı yazılırdı sürücü adamdan sayılmazdı şimdi koltuk sayısı yazılıyor bu nedenle eskiden 4 yolcu olan araç artık 5 koltuklu oluyor, dosyalar elektronik ortama aktarılırkende bazen memurlar hata yapıyor, mesela benim scenic 6 koltuklu görünüyordu, Tüvtürke gitmeden önce ruhsatı değiştirdim, zeten memura söyleyince çok makul karşılayıp o bizim hatamızdır dosyasına bakıp hemen düzeltelim demişti.

4359 Mesaj
22 Mart 2012; 21:24:40 

quote:

Orijinalden alıntı: kir-pi

Sorun astralarda değil tüm araçlarda var, eskiden yolcu sayısı yazılırdı sürücü adamdan sayılmazdı şimdi koltuk sayısı yazılıyor bu nedenle eskiden 4 yolcu olan araç artık 5 koltuklu oluyor, dosyalar elektronik ortama aktarılırkende bazen memurlar hata yapıyor, mesela benim scenic 6 koltuklu görünüyordu, Tüvtürke gitmeden önce ruhsatı değiştirdim, zeten memura söyleyince çok makul karşılayıp o bizim hatamızdır dosyasına bakıp hemen düzeltelim demişti.

Kisi saysisi icin demedim onu 0 ve O karisikligi butun Astralarda var dediler.

Evet kisi sayisi aynen soylediginiz gibiymis bizim eski ruhsatta yolcu sayisi 4 yaziyormus ama o zaman sofor sayilmiyormus.
Yeni ruhsata da 4 olarak gecirmisler ama aslinda yeni ruhsatta istihap haddi yaziyormus ve soforun de dahil edilmesi gerekiyormus.

Sizin polisler insafli cikmis valla sansliymissiniz.

2014 Jeep Grand Cherokee

45 Mesaj
23 Mart 2012; 18:13:13 

herkese merhaba,
benim ruhsatta bazı karakterler pek görünmüyor. Bunun için trafik tescil de komple değiştirmek mi gerekiyor?

Toyota Yaris 1.4D Sol MM 2009

753 Mesaj
23 Mart 2012; 20:48:58 

benim araç suv. ruhsata sedan yazmışlar sağolsunlar değişecez bakalım.

Brabus Chip Tuned - 205BHP @ 4200rpm. 450NM Torque from 1800-2600rpm.
"People who try to do something and fail are infinitely better than those who try to do nothing and succeed."

785 Mesaj
8 Mayıs 2012; 13:58:44 

Ek-1 kalkmış, Accent admire 1,5 crdi yolcu 4 olarak yazıyor.

Onay yeri kalmadığı için muayeneden sonra ruhsat yenilemesi yaptırmam gerekiyor..

Her 2 ruhsatın yenilenmesi gerekiyor mu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi H.SAHİN -- 9 Mayıs 2012; 10:56:54 >

457 Mesaj
8 Mayıs 2012; 21:41:44 

benim focus hb de 6 gözüküyor yolcu kapasitesi. muayenede sorun çıkartırmı fikriniz varmı ?

---

785 Mesaj
14 Mayıs 2012; 14:42:51 

+ Muayene için gittiginizde muayene yeri kalmadığı için, ek1 için kullanılmak üzere 1 belgeyi kendileri onaylayarak veriyorlar.
Eski ruhsatlarda 4 kişi yazması problem değil. ( yeni ruhsatlarda 4 olması problem )

+ Trafik şubesinde 1 saat beklemenin ve 78.4TL ödeme yaptıktan sonra yeni sadece 1 tanesi değiştiriyorlar.

97 Mesaj
16 Ekim 2012; 17:37:26 

quote:

Orijinalden alıntı: H.SAHİN

+ Muayene için gittiginizde muayene yeri kalmadığı için, ek1 için kullanılmak üzere 1 belgeyi kendileri onaylayarak veriyorlar.
Eski ruhsatlarda 4 kişi yazması problem değil. ( yeni ruhsatlarda 4 olması problem )

+ Trafik şubesinde 1 saat beklemenin ve 78.4TL ödeme yaptıktan sonra yeni sadece 1 tanesi değiştiriyorlar.

Hocam merhabalar, bir sorum olacak.
Benim son muayene işleminden sonra ruhsatta yer kalmadı. Ruhsatı muayene gitmeden önce mi yenilemek gerekiyor (boş yer olsun onay verilsin diye) yoksa illa ki muayene girip ek1 belgesi aldıktan sonra mı? Teşekkürler

"Söylesem, tesiri yok; sussam, gönül razı değil."

6367 Mesaj
16 Ekim 2012; 17:47:44 

quote:

TUVTURK'ten 10 tane uzman getirin, 10'u da ayni araci sira ile muayene etsin, 10'u da farkli kusurlar bulur.

785 Mesaj
17 Ekim 2012; 20:31:43 

quote:

Orijinalden alıntı: giovanni

Hocam merhabalar, bir sorum olacak.
Benim son muayene işleminden sonra ruhsatta yer kalmadı. Ruhsatı muayene gitmeden önce mi yenilemek gerekiyor (boş yer olsun onay verilsin diye) yoksa illa ki muayene girip ek1 belgesi aldıktan sonra mı? Teşekkürler

muayeneye gidiyorsunuz, muayenin yapıldıgına dair belge veriyorlar o belge ile ruhsat yeniletiyorsunuz.

97 Mesaj
18 Ekim 2012; 16:00:47 

quote:

Orijinalden alıntı: H.SAHİN

muayeneye gidiyorsunuz, muayenin yapıldıgına dair belge veriyorlar o belge ile ruhsat yeniletiyorsunuz.

Teşekkürler

"Söylesem, tesiri yok; sussam, gönül razı değil."

468 Mesaj
31 Ekim 2012; 21:24:29 

aynı sorun bugün bizim de başımıza geldi. mecburen yarın emniyete gideceğim ruhsatı değiştireceğim. Yanlız araç babamın üstüne ben gitsem işimi halledebilir miyim yoksa babamı mı isterler ?

43 Mesaj
2 Aralık 2012; 22:14:11 

Koltuk sorunun sebebi temelde şu:

İki farklı tipte ruhsat bulunuyor. Birinde İstihab Haddi yazıyor. Bu aracın ilave yükü demek. Ki bu durumda Şöför hariç taşıyacağı kişi sayısı oluyor ki normal araçlarda bu 4 tür. Yani ruhsatınızda İstihab Haddi yazıyorsa bu rakam 4 olmalı.

Diğer tip ruhsatlarda ise Koltuk Sayısı yazıyor. Ki bu da normal bir araç için 5 tir.

Sorun şu ki, ruhsat değiştirdiğinizde ruhsatın tipi de değişiyorsa memur buna dikkat etmiyor. İstihab Haddi 4 olan ruhsatı Koltuk Sayısı olan ruhsatla değiştirdiğinde 5 yapması lazım. Ama yapmıyor ve sonuçta Koltuk Sayısı 4 ile (yada tam tersi) muayeneden kalıyorsunuz.

Tabii burada muayene yapılan yer de önemli. Aracım iki yıl önce aynı ruhsat ile bandırmadan geçmişti, bu yıl istanbulda geçemedi :)

4359 Mesaj
4 Aralık 2012; 20:37:33 

SU anki sorun bu ama her 2 senede bir farkli bir sorun buluyorlar sizin aracin eskiden gecmesinin sebebi sonradan gecmemesinin sebebi de bu.

Once 0 ve O lara taktilar bir suru araca bu sebepten ruhsat yenilettiler. Bu sure zarfinda kimseye demediler aaa koltuk sayisi yanlis. Neden demediler cunku deseler bir kere ruhsat degisikligi parasi odenecek. O sirada ruhsatlar yeinlernirken koltuk sayilari yanlis yazildi(ben artik kasten olduguna inaniyorum.)

Sonra bu koltuk olayi cikti. Simdi koltuk yuzunden degistirdiyorlar. 2 sene sonra gorursunuz bu seferde baska bir sorun cikacak ve o ruhsatlar gene yeniletilecek gbi geliyor bana.

Bu kadar cok seyin tesaduf olmasina imkan yok.

2014 Jeep Grand Cherokee

667 Mesaj
4 Aralık 2012; 22:26:25 

İki sene önce bende olan bir aracı muayeneye göyürdüğümde Aracın ruhsatında çift renk yazıyor diye geçirmemişlerdi.Ondan öceki muayenelerden sorunsuz geçtiğimi söylediğimde gözden kaçırmışız dediler.Bende sadece marşpelleri ikinci renk diye yazan renge boyatmıştım.Öyle geçmişti araç muayeneden.

285 Mesaj
4 Aralık 2012; 23:10:59 

2012 fiorino araçım ruhsatta yolcu sayısı 4 yazması gerekirken 5 yazdığı için muayeneden geçmedi.Şimdi emniyetteki memurun hatasından dolayı ruhsat değişimine para vermem gerekiyormu.Para ödeyeceksem ruhsat değişimine ne kadar ücret alıyorlar.

Doping Yapsana Doping Yapsana Ergin Ataman Doping Yapsana!

43 Mesaj
11 Aralık 2012; 9:57:36 

Koltuk sayısı / yolcu sayısı için ruhsat değişimi için ufak bir rehber:

1. Ruhsat değişimi için ruhsatın ait olduğu trafik müdürlüğüne gitmeniz GEREKMİYOR. Size en yakın trafik şudeben değiştirebilirsiniz.
2. Bu işlem randevulu olarak yapılmakta olup saatinde giderseniz 15-20 dakika içerisinde halledersiniz. Bu nedenle kesinlikle muamelecilere para yedirmeyin. Gidin kendiniz halledin.
3. Sadece koltuk / yolcu sayısı düzenlenecek ise tek bir form değiştirilecektir ki bunun ücreti de 58 TRY dir. Ona göre hazırlıklı gidin.
4. Randevuyu https://e-randevu.iem.gov.tr/randevu/ adresinden alıyorsunuz. (bu adres istanbul için geçerli) Burada sırasıyla şu işlemleri seçin:

Trafik Tescil İşlemleri > Bireysel İşlemler > Tescil ve Trafik Belgesi Tebdil İşlemi

5. İşlem yapmak istediğiniz trafik şubesini seçip şahsi ve araçlar ilgili bilgileri girin. Sonra randevu tarih saat seçimine geliyorsunuz. Burada hemen ertesi güne kasmayın. Genellikle bir gün sonrası dolu oluyor. 2 veya 3 gün sonrası için size uygun bir saati seçin.

6. Son olarak size form çıkartacak şu şu belgeler lazım diye hepsini işaretleyin (açıklama aşağıda) sonra bu formu yazdırın. Üzerinde sıra nonuz bulunuyor elinizde olması lazım.

7. Gerekli belgeler: Koltuk / yolcu sayısı değişimi için EK1 formuna gerek YOK.
a) Değişecek ruhsat
b) Kimlik fotokopisi (1 adet)
c) TÜVTÜRK'ten muayeneden neden geçemediğinizi anlatan ek bir kağıt verecekler, o kağıt
d) TÜVTÜRK'ten orjinal muayene kağıdı (bakıp geri verecekler)
e) bir adet dilekçe (içeriği aşağıda)

Dilekçe örneği: (sağ sol hizalamayı yaparsınız artık)

TARİH
.... TRAFİK ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜNE

Ruhsat değişimi sırasında Koltuk / Yolcu sayısı sehven ... olarak yazılmıştır. ... olarak değiştirilmesi için gereğinin yapılmasını arz ederim.

isim - imza

32 Mesaj
30 Aralık 2012; 23:26:31 

Merhaba arkadaşlar, Ben yeni araç alacağım şöyle bi sıkıntı var ; Aracın şimdiki sahibi devir işlemi yapmış ve aracı üzerine almış ama sigorta yaptırmamış. Aracın ruhsat emniyette kalmış. Ben bu ruhsatı nasıl alırım ve ne kadar masrafı tutar ?

7 Mesaj
12 Ocak 2013; 13:39:23 

Bu koltuk sayısı problemi benimde başıma geldi. Ama herkesden farklı olarak benim ruhsatta Koltuk Sayısı (Sürücü Dahil) 5 yazıyor. Muayene yapan eleman 4 yazması gerekli diyor. Sanırım emniyet kemerlerini sayıyor. Araç Honda HRV arka koltukta 2 kemer olduğu için sürücü dahil 4 kemer yapıyor.
Her zaman aynı istasyona muayeneye gidiyorum. Daha önce 2 kez bu ruhsatla muayeneden geçtiği halde bu sefer kaldı. Elemana bunu söylediğimde koltuk sayısı meselesi önceden hafif kusurdu şimdi ağır kusur oldu dedi. Fakat önceki muayenelerde hafif kusur olarak bile yazılmamıştı.Tuvturk de aynı istasyonda bile uygulamanın bir standardı yok. Tamamen muayene yapan kişi ve o anki psikolojisi ile ilgili.

Şimdi ruhsat değişecek.
2 sene sonraki muayenede de 4 değil 5 olacak derlerse o ruhsatı o adama yedirtirim.

115 Mesaj
12 Ocak 2013; 15:59:00 

çoğu günümüz memurları şekilde

0

65 Mesaj
14 Ocak 2013; 15:52:22 

quote:

Orijinalden alıntı: fed_neil

Koltuk sayısı / yolcu sayısı için ruhsat değişimi için ufak bir rehber:

1. Ruhsat değişimi için ruhsatın ait olduğu trafik müdürlüğüne gitmeniz GEREKMİYOR. Size en yakın trafik şudeben değiştirebilirsiniz.
2. Bu işlem randevulu olarak yapılmakta olup saatinde giderseniz 15-20 dakika içerisinde halledersiniz. Bu nedenle kesinlikle muamelecilere para yedirmeyin. Gidin kendiniz halledin.
3. Sadece koltuk / yolcu sayısı düzenlenecek ise tek bir form değiştirilecektir ki bunun ücreti de 58 TRY dir. Ona göre hazırlıklı gidin.
4. Randevuyu https://e-randevu.iem.gov.tr/randevu/ adresinden alıyorsunuz. (bu adres istanbul için geçerli) Burada sırasıyla şu işlemleri seçin:

Trafik Tescil İşlemleri > Bireysel İşlemler > Tescil ve Trafik Belgesi Tebdil İşlemi

5. İşlem yapmak istediğiniz trafik şubesini seçip şahsi ve araçlar ilgili bilgileri girin. Sonra randevu tarih saat seçimine geliyorsunuz. Burada hemen ertesi güne kasmayın. Genellikle bir gün sonrası dolu oluyor. 2 veya 3 gün sonrası için size uygun bir saati seçin.

6. Son olarak size form çıkartacak şu şu belgeler lazım diye hepsini işaretleyin (açıklama aşağıda) sonra bu formu yazdırın. Üzerinde sıra nonuz bulunuyor elinizde olması lazım.

7. Gerekli belgeler: Koltuk / yolcu sayısı değişimi için EK1 formuna gerek YOK.
a) Değişecek ruhsat
b) Kimlik fotokopisi (1 adet)
c) TÜVTÜRK'ten muayeneden neden geçemediğinizi anlatan ek bir kağıt verecekler, o kağıt
d) TÜVTÜRK'ten orjinal muayene kağıdı (bakıp geri verecekler)
e) bir adet dilekçe (içeriği aşağıda)

Dilekçe örneği: (sağ sol hizalamayı yaparsınız artık)

TARİH
.... TRAFİK ŞUBE MÜDÜRLÜĞÜNE

Ruhsat değişimi sırasında Koltuk / Yolcu sayısı sehven ... olarak yazılmıştır. ... olarak değiştirilmesi için gereğinin yapılmasını arz ederim.

isim - imza

Teşekkürler...

12 Mesaj
25 Şubat 2013; 23:37:12 

quote:

Orijinalden alıntı: onuralas

Teşekkürler...

Merhaba arkadaşlar. Ben de iki hafta önce muayeneye gittim, "Aracınızda 5 emniyet kemeri var, 5 kişilik ama tescil belgesinde 4 koltuk yazıyor" diye aracım ağır kusurlu sayıldı.! Tüvtürk'ten aldığım belge ile trafik büroya gittim ve 66.5'tlye tescil belgesini yenilemek zorunda kaldım. 2. kez muayeneye gittim, aracım yine kusursuz geçti fakat bu kez de "araç trafik belgesinde bandrol yapıştırılacak yer kalmamış" diyerek bandrolü kendi düzenledikleri evraka yapıştırdılar ve trafik belgesini yenilemem gerektiğini söylediler. Sabırla belgeyi alıp tekrar trafik büronun yolunu tuttum. 89.9 tl de bu belgeyi yenilemek için verdim. Yeni belgede 6 adet boş bandrol yeri var, üşenmedim hesapladım, 2027'e kadar trafik belgesini değiştirmek zorunda kalmayacağım, tabi bu arada benim 9 yaşındaki 206, 2027 de 23 yaşında olacak, tabi yaşarsa..!:):):)

194 Mesaj
26 Şubat 2013; 0:03:19 

bandrolü kendi evraklarına yapıştırdıklarına göre sonra trafik belgesini alıp yeniden onun üzerinden bir işlem yapınca boş olan 6 yerden biri gidip 5 yer kalmıyor mu Araç Muayene Süreleri (ilk üç yaş sonunda devamında 2 yılda bir) olduğuna göre 5 x 2=10 sene sonra ruhsat doluyor ben mi yanlış hesaplıyorum

12 Mesaj
27 Şubat 2013; 0:44:16 

hocam durum şöyle, yeni aldığımız trafik belgesine bandrol yapıştırılmıyor. belgede muayene geçerlilik tarihi 21.2. 2015 yazıyor. 6 bandrol yeri boş olarak veriliyor. ilk bandrol 2015'te yapışacak 2. 2017 3. 2019 4. 2021 5. 2023 6. 2025 yılında yapışacak ve 6. bandrol iki yıl geçerli olacağı için 2027 muayenesinden sonra trafik belgesini yenilemek gerekecek. ben böyle hesapladım:)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

59 Mesaj
3 Nisan 2013; 12:10:24 

ya sırf insanlara işkence başka birşey değil o yüzden geri kalmış ülke olduk bir adımda ileri gidemiyoruz bazıları para kazanacak diye bizler hem işimizden hem zamanı mızdan oluyoruz 4 koltuk 5 koltuk olayı benimde başıma geldi hepimize hayırlı uğurlu olsun!
ağır kusurun tarifinde aracın tamirle değişmesi gereken parçalar tanımı var ama ruhsatta kisi sayısı 5 yerine 4 yazıldığı için ağır kusur olması ne saçma araç panelvan kamyonet felan olsa hadi diyeceğim bir nebze ama orjinal araç otomobil, ruhsatıda ben doldurmadım sonucta.. gözün var nizamın var koltuklarda herhangi bir sökülme değişim felan olmadığına göre neyin ağır kusuru bu..
zaten muayene için yarım günün heba oluyor, sonra ruhsatı düzelttirmek için emniyete gittim memur suratıma dahi bakmıyor 3 kez sorumu tekrar ettim işleri güçleri de yoktu sadece lak lak yapıyorlar 3 . sordugumda önüme bir kağıt attı bu ne dedim orada yazıyor dedi okudum internetten randevu almam gerekiyormus saçmalığa bak sen insan değilmisin dedim niye cevap vermiyorsun dedim pis pis suratıma baktı ya sabır dedim olaya bak adamlar bos bos oturuyorlar zaten 40 km yol yapmısım muayeneye onların saçma sapan hataları yüzünden tekrar geri dönüyorum birde emnniyette internetten randevu almasıda cabası 2 gün sonraya aldım randevuyu gittim kapıda hemen anlaştıkları eleman yakaladı abi bakayım ek 1 formu doldurman gerekiyor dedi bende telefon ettim burada dolduruluyormus dediler tamam dedi git abi nasılsa bana geleceksin dedi. neyse aynen dediği gibi memur ek1 kagıdını sordu yok dedim siz dolduruyormussunuz telefonda öyle söylediler dedim evet dedi ata abi dedi dolduruyor diye az önce kapıda karsılayan adama yönlendirdi güldüm tabii abi ben sana dedmedimmi bosuna bekliyorsun orada dedi neyse doldur dedim 8 tl abi dedi tamam dedim o sinirle ya sabır cekmeye devam ediyorum aldım evrakları verdim memura aldı 66,5 tl de o aldı yarın öğleden sonra gel dedi 3. ya sabırımıda orada cektim artık yarın gideceğim ruhsatı alacagım inşallah bir aksilik daha cıkmaz bu sefer ya sabırlık güücüm kalmadı maalesef ülkemde sinir hastası olmamak mümkün değil harcadığımız zamana, emegimize, paramıza yazık çok yazık ilerleymeyiz biz asla bu kafa yıllardır hiç değişmedi hep aynı böyle gelmiş böyle gider..

1687 Mesaj
3 Nisan 2013; 13:33:25 

Aracın kaç kişilik olduğundan kime ne? Polis çevirmede bakar 4 kişlik sen 5 kişi binmişsindir yazar cezayı yollar..

Tüvtürk bence amacından sapmış durumda. Aracın trafiğe güvenli olarak çıkabilmesi için gereken donanıma ve sağlığa sahip mi diye kontrol edilmesi gerekirken absürt işlerle saç baş yolduruyorlar.

Çingeneye beylik verirsen olacağı budur.

R 1 3 5 
╚╬╬╣ 
   2 4 6

36 Mesaj
26 Nisan 2013; 22:52:16 

quote:

Orijinalden alıntı: SinanATASOY

Aracın kaç kişilik olduğundan kime ne? Polis çevirmede bakar 4 kişlik sen 5 kişi binmişsindir yazar cezayı yollar..

Tüvtürk bence amacından sapmış durumda. Aracın trafiğe güvenli olarak çıkabilmesi için gereken donanıma ve sağlığa sahip mi diye kontrol edilmesi gerekirken absürt işlerle saç baş yolduruyorlar.

Çingeneye beylik verirsen olacağı budur.

Tüvturk'te muayeneler Ulaştırma Bakanlığının web sitesinde de mevcut olan kusur textine göre yapılıyor. Kusurların tamamını UDH Bakanlığı kusur textinde görebilirsiniz. Tüvturk'ün Ulaştırma Bakanlığı denetiminde bu muayeneleri yaptığını sanırım bilmiyorsunuz. Absürd diye bahsettiğiniz bu kusurları UDH Bakanlığına başvurarak iptal ettirmeyi deneyiniz ki Tüvturk çalışanları da bu işlerle uğraşıp boşuna zaman kaybetmesinler. Kimse araçlar muayeneden kaldılar diye prim falan almıyor, bilgilerinize.

Güvenli yolculuklar

4361 Mesaj
26 Nisan 2013; 23:29:02 

Benim ruhsatında yazıları birbirine girmiş.. tuvturkten geçmez herhalde..

1687 Mesaj
27 Nisan 2013; 9:51:21 

quote:

Orijinalden alıntı: İA

Tüvturk'te muayeneler Ulaştırma Bakanlığının web sitesinde de mevcut olan kusur textine göre yapılıyor. Kusurların tamamını UDH Bakanlığı kusur textinde görebilirsiniz. Tüvturk'ün Ulaştırma Bakanlığı denetiminde bu muayeneleri yaptığını sanırım bilmiyorsunuz. Absürd diye bahsettiğiniz bu kusurları UDH Bakanlığına başvurarak iptal ettirmeyi deneyiniz ki Tüvturk çalışanları da bu işlerle uğraşıp boşuna zaman kaybetmesinler. Kimse araçlar muayeneden kaldılar diye prim falan almıyor, bilgilerinize.

Yurtdışında kafi süre kalmış biri olarak ordaki uygulamadan da haberdarım. Absürd olduğu konusunda hala aynı fikirdeyim. Diyelim ki bu noktadaki absürdlük ulaştırma bakalığından kaynaklanıyor. Onu geçtim, elemanların acemiliğine ve saçma sapan davranışlarına hiç girmicem. En son motorumu muayeneye götürdüğümde motorumun incelenişini görseydiniz kamera şakası sanırdınız..

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi SinanATASOY -- 27 Nisan 2013; 9:52:46 >

R 1 3 5 
╚╬╬╣ 
   2 4 6

36 Mesaj
29 Nisan 2013; 20:59:02 

quote:

Orijinalden alıntı: SinanATASOY

Yurtdışında kafi süre kalmış biri olarak ordaki uygulamadan da haberdarım. Absürd olduğu konusunda hala aynı fikirdeyim. Diyelim ki bu noktadaki absürdlük ulaştırma bakalığından kaynaklanıyor. Onu geçtim, elemanların acemiliğine ve saçma sapan davranışlarına hiç girmicem. En son motorumu muayeneye götürdüğümde motorumun incelenişini görseydiniz kamera şakası sanırdınız..

UDHB http://www.kugm.gov.tr/ linki "Araç Muayene" bölümündeki 2013 kusurlar tablosundan alıntıdır.
1.1.25 Araç özellikleri: Koltuk sayısı farklı Ağır Kusur

Güvenli yolculuklar

36 Mesaj
29 Nisan 2013; 21:01:24 

quote:

Orijinalden alıntı: yirthan

Benim ruhsatında yazıları birbirine girmiş.. tuvturkten geçmez herhalde..

1.1.13 Araç Ruhsatı: okunamıyor Ağır Kusur
1.1.14 Araç Ruhsatı: yıpranmış Ağır Kusur
1.1.15 Araç Ruhsatı: Araç bilgilerinde silinti-kazıntı-düzeltme var Ağır Kusur

Güvenli yolculuklar

4361 Mesaj
29 Nisan 2013; 21:46:43 

quote:

Orijinalden alıntı: İA

1.1.13 Araç Ruhsatı: okunamıyor Ağır Kusur
1.1.14 Araç Ruhsatı: yıpranmış Ağır Kusur
1.1.15 Araç Ruhsatı: Araç bilgilerinde silinti-kazıntı-düzeltme var Ağır Kusur

Teşekkürler. Emniyet nasıl bir mürekkeple basmışsa ruhsat kabında kaldı yazılar.. gitti 150-200 tl..

585 Mesaj
29 Nisan 2013; 21:49:57 

Benim başıma muayeneye gitmeden önce geldi, arabayı aldıktan birkaç ay sonra. Bayi aradı bir rakam yanlış yazılmış ruhsata dedi muayeneye sokup yeni ruhsat çıkarmanız lazım dedi.

Benim hiçbir şey yapma zorunluluğum yok dedim, geri vites yaptılar. Anlaşmalı oldukları takipçiye vekalet verdim elemanları muayeneye soktu arabamı, ruhsat değişti, arabamı getirdiler. Bir kuruş para vermedim.

3 Mesaj
19 Ağustos 2013; 20:16:15 

selam arkadaşlar trafik bürosunda yaptıkları bir hata yüzünden motor mayneden geçmedi motor 2 kişilik olması gerekirken 1 kişilik yazılmış bu düzeltildi fakat ücreti 100 tl bizler bunun üstünde durmalıyız ben malmüdürlüğüne dilekçe verip paraiadesi isticem doğrumu yapıyorum saygılar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zafrin -- 8 Aralık 2013; 12:53:17 >

3138 Mesaj
19 Ağustos 2013; 20:36:18 

Konu eski ama dert aynı. Ben aracı 2. el aldım ve alırken ruhsatı inceledim. Orada 4 kişi yazdığını gördüm. Bakalım vize tarafı da doluyor bu sefer de diğer 2 sefer diğer sahibinin atlattığı gibi atlatırsam sorun olmayacak. Ama ne kadar saçma 4 veya 5 kişi yazmak. 4 kişilik araçlar diye genelde Fiorino'lar falan. Neresi benziyor benim 207'nin anlamadım hep Fransız oyunları bunlar

"07 Peugeot 207 1.4 HDi Trendy
"08 Opel Astra 1.3 CDTI Enjoy
"12 Fiat Punto EVO 1.3 Multijet Dynamic
iPad 2 WiFi
Nokia Lumia 820
DEU Mühendislik Fakültesi

Bunlarla ilgili tüm soruları cevaplandırırım

1151 Mesaj
19 Ağustos 2013; 22:28:16 

Konuyu okuyunca ruhsata baktım, benimkinde de 4 kişi yazıyor (astra H). Nisan 2012 de sorun çıkarmadı, bir dahaki muayenede sorun çıkarır mı? Aracın 2007 nisanda verilen ilk ruhsatı var hala

Birde cdti yerine ctdi yazıyor ancak bununla ilgili de herhangi bir sorun çıkmadı bugüne kadar.