Şimdi Ara

Arctic Cooling Accelero Xtreme - CrossFire [Kullanıcı İncelemesi]

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
30
Cevap
0
Favori
3.717
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Direkt olarak gpuya baglı iki adet ısı borusuyla birlikte sıcaklık yapraklara dagılıyor toplamda 35 adet yaprak mevcut.

Arctic Cooling Accelero Xtreme - CrossFire [Kullanıcı İncelemesi] Arctic Cooling Accelero Xtreme - CrossFire [Kullanıcı İncelemesi] Arctic Cooling Accelero Xtreme - CrossFire [Kullanıcı İncelemesi]  Arctic Cooling Accelero Xtreme - CrossFire [Kullanıcı İncelemesi]
     Arctic Cooling Accelero Xtreme - CrossFire [Kullanıcı İncelemesi]  Arctic Cooling Accelero Xtreme - CrossFire [Kullanıcı İncelemesi] Arctic Cooling Accelero Xtreme - CrossFire [Kullanıcı İncelemesi] Arctic Cooling Accelero Xtreme - CrossFire [Kullanıcı İncelemesi]

Testler

------------Stock %75------------------------Stock %100--------------------- 850 1150 %75 ------------------ 850 115 %100---------
     Arctic Cooling Accelero Xtreme - CrossFire [Kullanıcı İncelemesi] Arctic Cooling Accelero Xtreme - CrossFire [Kullanıcı İncelemesi] Arctic Cooling Accelero Xtreme - CrossFire [Kullanıcı İncelemesi] Arctic Cooling Accelero Xtreme - CrossFire [Kullanıcı İncelemesi]

Ses Durumu

Kişisel Görüşüm

İlk başta ses durumuna deginelim.Bu konuda oldukça hassas ve takıntılı biri olarak ses %55 den sonra rahatsız edecek düzeyde ve yeterli sogutma elden etmek için tam yükte fan seviyesinin %70 altına düşmemesi gerekiyor kısaca ses konusunda aşşagı yukarı her model gibi sınıfta kaldı.Performans konusunda için 35 adet yaprak bulnuyor bu yeterli seviyede fakat 2 adet ısı borosu performansı olumsuz etkiliyor.Vrm memory ler zaten Allaha emanet hepsi dımdızlak.

Arctic Cooling Accelero Xtreme

Genel Özellikler

Kutu ve Kutu İçerigi

Arctic Cooling Accelero Xtreme - CrossFire [Kullanıcı İncelemesi] Arctic Cooling Accelero Xtreme - CrossFire [Kullanıcı İncelemesi] Arctic Cooling Accelero Xtreme - CrossFire [Kullanıcı İncelemesi] Arctic Cooling Accelero Xtreme - CrossFire [Kullanıcı İncelemesi]

Arctic Cooling Accelero Xtreme Ve Fanlar

Blok

Montaj

Arctic Cooling Accelero Xtreme - CrossFire [Kullanıcı İncelemesi] Arctic Cooling Accelero Xtreme - CrossFire [Kullanıcı İncelemesi] Arctic Cooling Accelero Xtreme - CrossFire [Kullanıcı İncelemesi]

Testler

------------Stok %100-----------------950 1150 1230V %100---------------------

Arctic Cooling Accelero Xtreme - CrossFire [Kullanıcı İncelemesi] Arctic Cooling Accelero Xtreme - CrossFire [Kullanıcı İncelemesi] Arctic Cooling Accelero Xtreme - CrossFire [Kullanıcı İncelemesi] Arctic Cooling Accelero Xtreme - CrossFire [Kullanıcı İncelemesi] Arctic Cooling Accelero Xtreme - CrossFire [Kullanıcı İncelemesi]

Ses Durumu

Fanlardan bahsetmek gerekirse 922 mm 3 Adet fan yer alıyor.Pwm kontrolcü dahil olmak üzere 4 pinlik giriş mevcut.Sitede yer alan bilgilere göre 900-2000 Rpm oranına sahip ve 82 Cfm hava akımına sahip.Sitede yazan degerlere göre ses seviyesi 0.5 sone dba olarak karşılıgı ise 1 sone 40 dba olarak hesaplarsak 20 dba fanlar.Ama 6 fanı toplasan 2 det stock fanın ses konusunda yanına yanaşamaz ve benimde en çok hoşuma giden özellik bu oldu %100 devirde rahatça kullanabilirsiniz.
    Bloktan bahsedecek olursa,bakır tabandan kanatlara dagılan 5 er adet 6 mm lik ısı borularıyla kanatlara iletiliyor.Diger husus ise tabana direk baglı olan alüminyum bir blok mevcut ve 30 adet kanat bulunuyor.

Muhattap olabilecegim sorular.

Bu konuyu açarken sizler sormadan gelebilecek soruları cevaplayayım.Şimdi ilk etapta diyebilirsiniz 6850 gibi bi karta neden böyle bir sogutucu aldınız ve yeni seriyi beklemediniz.Cevabı ise aldıgım sogutucu 53 mm vida aralıgına sahip ve günümüz ati tarafında kullanılan referans modeller 4x.5x-6x.7x serisi dahil bu vida aralıgını kullanıyor(Dikkat çekiyim sadece referans tasarımlar)Ben bu sogutucuyu alırken iki ay 6850 Cf sistemi kullandıktan sonra ati 7x serisine geçecegim ve 7x seriside 53 mm vida deligi aralıgını kullanıyor tek fark kutu içerikleri ve sinkler.7$ farklı sink paketi alarak bu sogutucuyu bahsettigim modellerin hepsinde kullanabilirsiniz yada elinizde dremel varsa kesip biçerek buna uymayan sinkleri uydurabilirsiniz.Ayrıca ben bu sogutunun tanesini 40$ aldım Accelero Xtreme 7970 diye satılan model ise 95$ tek fark ise kutu içerigi blok aynı ve bahsettigim yöntemle 40$ la yırtabilirsiniz.

Şimdi VGA soğutucularında uyumu etkileyen bir kaç faktör var:

İlki montaj vidaları delik ölçüleri. Bunlar sık sık değişmiyor.

İkincisi, soğutucunun, kartın PCB boyunu geçmemesi, eğer slot kapağından öteye giderse uyumsuz olur. Bunu belirleyen de, GPU'nun PCB üzerindeki yeri. Bu da nadiren oynar.

Üçüncüsü, kart üzerindeki bileşenlerin yüksekliği nedeniyle bazı soğutucuları engellemesi. Mesela HD5800 serisi ile HD6900 serisi, aynı PCB'yi kullanmasına rağmen, HD5800 uyumlu mosfet soğutucularının HD6900'ün referans tasarım bazı kartlarına uymama nedeni, bazı firmaların, bobinlerin etrafına ve üstüne seramik kap geçirerek bunları yükseltmeleri neden oluyor.

Dördüncüsü ise, soğutucudan çok, soğutucunun kutu içeriğinde bulunan ram ve mosfet soğutucularının farklılığından kaynaklanıyor. Bunları ayrıca satın almak veya farklı markalardan edinmek mümkün. Accelero Xtreme 7970 ile Accelero Xtreme Plus II arasında da soğutucu ve soğutucu uyumu olarak fark yok, fark, kutu içeriklerinde.

Görsellerle anlatacak olursan vida deligi aralıgı işini

Accelero Extreme 7970

Arctic Cooling Accelero Xtreme - CrossFire [Kullanıcı İncelemesi]  Arctic Cooling Accelero Xtreme - CrossFire [Kullanıcı İncelemesi] Arctic Cooling Accelero Xtreme - CrossFire [Kullanıcı İncelemesi] Arctic Cooling Accelero Xtreme - CrossFire [Kullanıcı İncelemesi]

Görüldügü gibi 58x,68x,69x,78x.79x versiyonlarına tam uyumlu ve hepsi 53 mm kullanıyor.

Accelero Extreme II

Bir diger örnek verecegim model Accelero Extreme II modeli sitesine bakınca sözde 7800 sersine destek vermiş fakat 7900 serisi yok ama ondan önce ki tüm serilere tam destegi var.

Genel Tablo Vida Delikleriyle ilgili

Soru Cevap

1-Vrm sogucular malum 5870 modeline göre ben sinkleri her memory için dremelle parça parça ayırıyımmı yokta tek bir parça tek bir sutun olarak aynı sıradaki tüm memory leri kaplasın mı?
    Cevap:Bellek soğutucuları tek parça ve altında termal pad+bant var. Sığmama sorunu olmadığı sürece tek parça olarak yapıştır.

2-Vrm altı malum tharmal pad var benim tutturmam için thermal bant yapıştırmam lazım ve bunu için thermal pad sökmeli miyim?
    Cevap:Bellek soğutucuları tek parça ve altında termal pad+bant var. Sığmama sorunu olmadığı sürece tek parça olarak yapıştır.
    Bunun için ekran kartının çıplak hali görülmeli. Eğer birden fazla BGA aynı soğutucu ile soğutulacaksa, pad kullanılmalı. Birbirine çok yakın BGAlar için bant da kullanılabilir, ancak ideali, çok ince termal pad+bant olur.
    Bu soğutucuyu hd6850 üzerine monte etmeden önce, soğutucuyu üzerine yerleştir, vida yuvaları, karttaki vida deliklerine oturuyor mu, yoksa havada mı kalıyor, ona bak.Havada kalıyorsa, o araya pul falan koy, tercihen şu fanlarda çıkan ses izolasyonu için küçük kauçuk halkalardan. Ya da kalın contalar var, onlardan tak. Yoksa vida ile monte ettiğinde, fazla sıkıp da soğutucunun GPUyu ezme tehlikesi ya da vidaları eşit sıkmayıp üzerine oturtamama tehlikesi var.

3-5870 Fanı 4 Pin fakat 6850 pcb üzerindeki slot 3 pin Bunu nasıl çözebiliriz. Mantıklı düşününce pcb üzerindeki slota baglayamıyacagımızdan dolayı fan devrini otomatik olarak programlar aracılıgıyla ayarlıyamıyacagız. En iyi çözüm hangisi olur ?
    Cevap:İki çeşit fan kontrol olayı var: İlki ve yaygın olarak kullanılanı, fana giden voltajın kısılması. Pek çok yazılım ve donanım bunu yapar. İkincisi ise PWM olayı. Bunda voltaj hep sabit ve maksimumda kalır ancak akım sık sık kesilir. Yani fan sürekli açılıp kapanma halindedir, bu elektrik kesilmelerinin süreleri ve sıklıklarıyla fanın dönüş hızı ayarlanır.
    Her PWM fan, aynı zamanda birer klasik fandır ve klasik yöntemle de kontrol edilebilir. 2 veya 3 pinli fan bağlantı noktaları üzerinden, yazılımlar klasik yöntemle fan kontrol yaparlar. Şu an yanımda iki tane 9500GT var, biri 4 pin, biri 2 pin. İkisinde de nTune ile fan kontrol edilebiliyor.

Stock Sogutucu

Arctic Cooling Accelero Xtreme - CrossFire [Kullanıcı İncelemesi]  Arctic Cooling Accelero Xtreme - CrossFire [Kullanıcı İncelemesi]

[Ekran kartı üreticisi, fan bağlantı pinlerinde sıralama standardına uymamış.
    PCB üzerinde 4 pinli ancak boş bırakılmış bağlantı yeri, tüm standartlara uyuyor: 1 nolu pin kare ile işaretlenmiş. soket yönü, beyaz çizgilerle belirtilen tırnak girişiyle de doğrulanmış. sıralama doğru.
    dolu olan 3 pinde ise 1 nolu pinin kare ile işaretlenmesi ve beyaz çizgi üzerinde tırnağın yeri belirtilerek soket yönünün belirtilmesi doğru, sıralama farklı. Doğru sıralamayı, ancak kart üzerindeki veri yolunu takip ederek bulmak mümkün oldu.

Sıralama değişik olunca, stok soğutucunun da kablo sıralaması değişmiş ama renk kodları doğru.

bu durumda bu karta accelero extreme veya başka bir dört pinli fan takmanın en basit yolu, 4 pinli fanda kırmızı (voltaj) ve siyah (ground) kablonun yerini değiştirip, boş pin alta gelecek şekilde takmak.

Accelero Extreme

Bu resimden başlayayım. Bu olay, tüm fanlar için varolan standarttır. Üretici standarda uymamış olabilir!

Siyah kablo -> Ground
    Kırmızı kablo -> Voltaj
    Sarı kablo -> Sensör (dönüş hızını bildiren 3.kablo)
    Mavi kablo -> PWM Kontrol

2 pinli, 3 pinli, 4 pinli veya molex bağlantılı tüm kablolarda, renkler farklı olsa da dizilim bu şekildedir. Ayrıca en yaygın renk kodlaması bu şekildedir.

Her adımda yardımını esirmege ''qzwxec '' abi ye teşekkür ederim.Mavi olan yerler birebir oyun yazısıdır.

Sonuç

Hayatımda ben böyle sogutucu görmedim ve kullandıgım hiçbir üründen bu kadar memnunu kalmadım.Stok fan ile farkı boşta 20 yükte tam 40 dereceydi.Ses seviyesi makul oldugu için sürekli %100 de test ettim fanları ve günlük çok rahat kullanılır sürekli böyle.Bu dereceleri alırken dikkat çekmem gereken bir diger nokta sogutucyla beraber kart 3 slot yer kaplıyor ve kartlar birbirine siyam ikizi gibi yapışık oldugu halde bu sonucu aldım.Tek kart oldumu 2-3 derece oynuyor sıcaklık

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OneTreeHill -- 29 Mart 2012; 11:41:25 >

• Kardeş eline sağlık çok güzel inceleme olmuş baya uğraşmışsın.Faydalı oldu teşekkür ederim.

Edit:Konu ekran kartı bölümüne açılırsa daha fazla rağbet görür

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Never More -- 19 Mart 2012; 20:27:04 >
  • @Never More teşekkürler tüm testler bitince ekran kartı bölümünde de gözükecek konu

Detaylı testler çarşambaya geliyor fakat ben böyle sogutucu görmedim boşta 14 Derece Yükte 28 Derece farketti ve o kadar sessizki %80 de anlaşılmıyor çalıştıgı.Sürekli %100 devirde çalışmaması için hiçbir neden yok hiç rahatsız etmiyor.

Yavrusu gibi durdu
     Arctic Cooling Accelero Xtreme - CrossFire [Kullanıcı İncelemesi]  Arctic Cooling Accelero Xtreme - CrossFire [Kullanıcı İncelemesi]

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi OneTreeHill -- 26 Mart 2012; 18:19:56 >

• Test tamamlanmıştır,eklenebilecek herşey eklendi.Sonuç ben hayatımda şeyden bu kadar memnun kalmadım.
  • Fark gerçekten muazzam.
  • Çok detaylı güzel bir inceleme elinize sağlık
  • Oldukça detaylı bir inceleme olmuş. Elinize ve emeğinize sağlık öncelikle.

Arctic Cooling'in Accelero Xtreme modelleri, gerçekten de muazzam soğutucular. Bir de bunu 2 slotu aşmayacak şekilde yapmış olsalar, tadından yenmez. Harici soğutucuların ülkemizde pek rağbet görmemesinin benim gördüğüm iki nedeni var:

1- Bazı kartlardaki stok soğutucuların çıkarıldığında kartın garanti dışı kalması
    2- Montajının çok zor olduğunun zannedilmesi.
  • @bocekgrafik insanları gözü korkabiliyor ama kartın modeline uygun aldınmı sogutucu herşey içinde geliyor sana kalan sadece vrm lere yapıştırmak sinkleri.Ama ben tanesi 40$ olan 5870 modelinin sogutucusunu seçtim ve bu modele uygun tek sogutucu 90$ alacakken ikisini 90$ getirdim ve bu sogutucuyu piyasadaki her karta uydurabilirim neredeyse (680 referans modeller hariç malum güç girişleri üst üste,spitfire hariç hiçbir sogutucu uymuyor)Yaptıgımda zor bir olay degil eli yatkın olan biri alır dremeli eline bu şekilde istedigi gibi keser.Ama beni sonuç acayip şaşırttı halihazırda gigabyte,msi,asusun özel tasarımlarının hiçbiri bunu yanına yaklaşamaz ve sonuç olarak iyi bir su sogutma sistem degerlerinde.Ah bir özel pcb olcak takacan bunu oc nin gözüne vurursun

• Guzel inceleme. Emegine saglik.
  • Çok iyi bir inceleme olmuş elinize sağlık epey uğraşmışsınız gerçekten.

Accelero Xtreme'nin performansı muazzam gerçekten. Performansına göre sessiz olması da en güzel yanı.

Kartlar 950mhz gpu için fazla voltaj mı istiyor yoksa siz sıcaklıkları test etme amaçlı mı bu kadar voltaj uyguladınız ?
  • @HiqhWoltage evet test etmek için fazla verdim voltajı.Stok voltaj 1150.Ama orj danda oc li hali 850 110 1150V iken Accelero Extreme de 950 1150 1230V yani test tamamen Accelero nunu aleyhine olmasına ragmen yinede fark 35 40 dereceye varacak kadar fark oluşuyor
  • Çok bilgilendirici oldu, düşüncelerimi gerçeğe dökmüşsünüz.. teşekkür ederim..
  • bende his iceq 5870 var bosta 51 derecede çalışıyor fan hızı %40 da birde soğutması iyi diye satıyorlar bunu
  • tam benim 5870 e gore atesini sondurur
  • Hocam nereden aldınız acaba soğutucuyu, ben de hd6950 referans model için almayı planlıyorum.
    Fiyat uygun geldi 40$.
    Sitenin adını verebilirseniz sevinirim.
  • stock fanın bu kadar sesli olduğunu bilmiyordum
  • quote:

Orijinalden alıntı: Pusu47

Hocam nereden aldınız acaba soğutucuyu, ben de hd6950 referans model için almayı planlıyorum.
    Fiyat uygun geldi 40$.
    Sitenin adını verebilirseniz sevinirim.

http://www.arctic.ac/en/p/cooling/vga.html
    Kendi sitesinden aldım .Hongkong dan geliyor.Gümrükte sorun olma ihtimali var her zamanki gibi.Ayrıca kargo 20$ civar tutar
  • hocam ptt kargo getirmedi mi size? ben sadece 1 adet almayı düşünüyorum.
  • Ptt getirdi ,zaten ptt getiriyor genelde fedeex vs olmadıktan sonra.Benim iki tane oldugu için takılmıştı gidip kendim aldım gümrükten ama tek oldugu için bunda sorun olmaz.
  • quote:

Orijinalden alıntı: £mre

@bocekgrafik insanları gözü korkabiliyor ama kartın modeline uygun aldınmı sogutucu herşey içinde geliyor sana kalan sadece vrm lere yapıştırmak sinkleri.Ama ben tanesi 40$ olan 5870 modelinin sogutucusunu seçtim ve bu modele uygun tek sogutucu 90$ alacakken ikisini 90$ getirdim ve bu sogutucuyu piyasadaki her karta uydurabilirim neredeyse (680 referans modeller hariç malum güç girişleri üst üste,spitfire hariç hiçbir sogutucu uymuyor)Yaptıgımda zor bir olay degil eli yatkın olan biri alır dremeli eline bu şekilde istedigi gibi keser.Ama beni sonuç acayip şaşırttı halihazırda gigabyte,msi,asusun özel tasarımlarının hiçbiri bunu yanına yaklaşamaz ve sonuç olarak iyi bir su sogutma sistem degerlerinde.Ah bir özel pcb olcak takacan bunu oc nin gözüne vurursun

Asusun filan yaklasamamasini dogal karsilamak lazim senin sogutucu kartin neredeyse iki kati. Tekrar hayirli olsun.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.