Şimdi Ara

15 Ay Askerliği Barış Gücünde Yapmak

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
18.028
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Netten araştırdım pek bir bilgi bulamadım.Barış gücüne kişi seçerken neye göre seçiyorlar ? Dil,vucut vs önemli mi ? Yoksa şansa mı atama yapılıyor ?

• quote:

Orijinalden alıntı: TiredWarrior

Netten araştırdım pek bir bilgi bulamadım.Barış gücüne kişi seçerken neye göre seçiyorlar ? Dil,vucut vs önemli mi ? Yoksa şansa mı atama yapılıyor ?

Kardeşim selam , bosna hersekte barış gücü askerıyım suan.Öncelikle boy pos kilo faan fılan o kadar onemlı değil,eğer yabancı dılın varsa acemı bırlıgınde sınava gırersın,o aldıgın sonuca gore senı (sonucun ıyıyse yanı)Ankara-mamak 28.mk piyade barış gücü tugayına dagıtım acıklarlar,orda 1.tabura sadece yurt dışına asker gönderıyor.Orda kadro kalmadıysan senı afganıstan,lübnan,kosova yada bosna hersege yolluyorlar.Yazdıgın gıbı 15 yurt dışında askerlıgın yapamıyorsun,max 10 ,acemı bırlıgı ordan usta bırlıgı,hastane pasaport mamak derken bayagı bı sure gecıyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: bluecafeblue

quote:

Netten araştırdım pek bir bilgi bulamadım.Barış gücüne kişi seçerken neye göre seçiyorlar ? Dil,vucut vs önemli mi ? Yoksa şansa mı atama yapılıyor ?

Kardeşim selam , bosna hersekte barış gücü askerıyım suan.Öncelikle boy pos kilo faan fılan o kadar onemlı değil,eğer yabancı dılın varsa acemı bırlıgınde sınava gırersın,o aldıgın sonuca gore senı (sonucun ıyıyse yanı)Ankara-mamak 28.mk piyade barış gücü tugayına dagıtım acıklarlar,orda 1.tabura sadece yurt dışına asker gönderıyor.Orda kadro kalmadıysan senı afganıstan,lübnan,kosova yada bosna hersege yolluyorlar.Yazdıgın gıbı 15 yurt dışında askerlıgın yapamıyorsun,max 10 ,acemı bırlıgı ordan usta bırlıgı,hastane pasaport mamak derken bayagı bı sure gecıyor

Hocam şimdi o sınava girdik, kazandık diyelim. Yazılı olduğu zaman kısmen olarak anlayabiliyorum ama karşımda konuşulduğu zaman anlamıyorum. Oraya gittiğim zaman sen ne için geldin yaprağım derler mi acaba :)

• quote:

quote:

Hayırlı tezkereler kardeş 15 ay yazmamın sebebi askerlik süresini belirtmek idi.Cevabın için teşekkürler

• arkadas afganistanda yapıyor askerliğini dil filan bildiği yok üzün dönem ihtiyac var ise herhalde gönüllülerden seciyorlar

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Mogolo -- 19 Mart 2012; 10:30:15 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: daikataNa~

quote:

quote:

Hocam şimdi o sınava girdik, kazandık diyelim. Yazılı olduğu zaman kısmen olarak anlayabiliyorum ama karşımda konuşulduğu zaman anlamıyorum. Oraya gittiğim zaman sen ne için geldin yaprağım derler mi acaba :)

Ben acemi birliğinde dil sinavına girdim ve iyi dereceyle kazandığım için acemi birliğinde tank çvş adayı olmama rağmen, KKK'na yemin günü tertip emrim acıklandı,KKK yabancı dil askerlerını belçikaya yolluyor,ben secılemedım belçika için ,onun yerine barış gücü askeri / tercüman olarak bosna herseğe geldim 28.mekanizeden,şuan tercüman-Bl.Kmt postasıyım.Her asker illa dil bilecek diye bir şey yok,azcık şans lazım,ama dil biliyorsan %90 giidiyorsun yurt dışına.Ama o kadar enkaz tip var ki gelenler arasında bazen diyorum bu bile geldiyse buraya beni neye göre seçtiniz :))

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bluecafeblue -- 19 Mart 2012; 12:39:28 >

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: daikataNa~

quote:

quote:

Ben acemi birliğinde dil sinavına girdim ve iyi dereceyle kazandığım için acemi birliğinde tank çvş adayı olmama rağmen, KKK'na yemin günü tertip emrim acıklandı,KKK yabancı dil askerlerını belçikaya yolluyor,ben secılemedım belçika için ,onun yerine barış gücü askeri / tercüman olarak bosna herseğe geldim 28.mekanizeden,şuan tercüman-Bl.Kmt postasıyım.Her asker illa dil bilecek diye bir şey yok,azcık şans lazım,ama dil biliyorsan %90 giidiyorsun yurt dışına.Ama o kadar enkaz tip var ki gelenler arasında bazen diyorum bu bile geldiyse buraya beni neye göre seçtiniz :))

• Azda olsa eski bir konu ama.Yeni konu açmak yerine buraya sorayım.Yurt dışında askerlik yapana 1500 dolar maaş veriyorlar diye duydum var mıdır aslı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: ag67

Azda olsa eski bir konu ama.Yeni konu açmak yerine buraya sorayım.Yurt dışında askerlik yapana 1500 dolar maaş veriyorlar diye duydum var mıdır aslı?

bosna,kosova ve afganistan 300$ veriyor diye biliyorum.. lübnandakiler 1000$ civarı idi sanırım..Biz burada 750€ alıyoruz
  • İyi para.teşekkürler cevabınız için.
  • Nato karargahında bulunan 25 ülke askerleri er olarak en az 3500 Euro alırken, 26.ülke olarak bizlerin er 300 usd alıp(rütbelilerin hem TR maaşı işliyor hem yurt dışı maaşı almaları) çift maaş almaları ülkemizin ayıbıdır..
  • Arkadaşlar Afganistan' da askerlik yapmak sanıldığı kadar avantajlı ve keyifli bir durum değil. Ben hala Afganistan' ın başkenti olan Kabil Şehrinde askerliğim yapmaktayım. Size bu anlatacaklarımı deneyimlerime dayanarak anlatacağım. Afganistan ya da başka bir ülkede askerlik yapmak için ilk önce acemi birliğinde yapılan dil sınavını geçmek gerek. Ben Acemi birliğinde Almanca sınavına girdim. Daha sonra usta birliğinde İstanbul Ayazağa 3. Kolordu' da beni tekrar İngilizce sınavına aldılar. Bu sınavıda geçince bir dizi sağlık kontrolünden geçtim ve işte buradayım. Bu iş biraz şans ve birazda zekaya bakıyor. Tabi en önemli unsur inanmak. Ancak daha öncede söylediğim gibi buranın pek bir avantajı yok. Bizim burada Camp Doğan kışlamız var. Burada askerlik yapmak ise Türkiye' de askerlik yapmakla aynı. Tek farkı cep telefonun serbest olması ve yemeklerinin çok iyi olması. Sigara kullanıyorsanız Winston' un kartonu 8,50 USD. Dezavantajları ise çok fazla. Mesela çarşı izni yok, evci izni yok. Aldığınız maaş 450 USD.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi a.altintas -- 5 Mayıs 2014; 10:43:59 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• a.altintas kullanıcısına yanıt
    Camp Doğan için bu sınavlara gerek yok ama. Bu tamamen şansa kalmış bir şey. Ancak bizim ekip gibi belimizde beylik tabancası, elinizde HK 33 ile sürekli tam dolduruşta askerlik yapacaksanız tamamen bu aşamalardan geçmeniz şart. Biz Nato' nun üst düzey Diplomatları ile bazı politikacıların koruma ekibiyiz. En son bir kaç hafta önce üç farklı noktada aynı saat içinde üç farklı bombalı saldırıdan birincisi 10 dakika, ikincisi 2 dakika, üçüncüsü ise 45 saniye, yaklaşık 1 dakika ara ile kurtulduk. 450 USD için bu kadar aksiyona hiç gerek yok. Hele birde iki saat sonra son patlamanın olduğu yere kurtarma operasyonuna gitmek zorunda kalıyorsasanız hiç değmez. Afganlar bizi seviyor ama aracımızda bulunan yolcularımızı sevmeyebiliyor. Savaş bölgesinde askerlik yapmak istiyorsanız doğru adreslerden birinin de Afganistan olduğunu unutmayın. Sevgilerimle.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi a.altintas -- 5 Mayıs 2014; 11:00:40 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Bosna çok güzeldi,herhafta çift çarşı,çarşıya ücretsz servisler,terör yok,halk bizi çok seviyor,cebimizde telefonlar,2 kişilik odalarda buzdolabı,tv,laptop,internet,wc ve korıdor temızlıklerını özel şirket yapıyor,nöbet yoktu,300 usd maaş,kamp içinde freeshoplar,cafeler,barlar,5 yıldızlı otel mutfagı kalıtesınde yemekhane(albay ile yanyana yemek yiyrbiliyorsunuz) bisiklet kıralıyabılıyorsun,kamp kapısı karşısında idda bayii var istedigimizde çıkıp gelebılıyorduk,bingo oynuyorduk,dışarda araç kıralayıp ülkeyı gezıyorduk,spor salonu,koşu pisti,bowling salonu,kadınların işlettiği masaj salonu,kadın berberler (fuhuş falan yok yanlış anlaşılmasın sakın) ve daha yazamadığım onlarca güzel şey.Çok güzel zaman geçirdim,ve işin en güzel tarafı havada teskere aldım,uçakla ankaraya geldm,mamaga vardım,evraklarımı imzalattım 1 gece bıle kalmadan kapıdan çıktım gittim ardıma bakmadan..

• TiredWarrior kullanıcısına yanıt
    Konu dısı olacak ama 5 senedır özel güvenlik sertifikam var askerlikte işime yarar mı
  • quote:

Orijinalden alıntı: LİSANDROMUAMMER

Konu dısı olacak ama 5 senedır özel güvenlik sertifikam var askerlikte işime yarar mı

şanş,meslek kısmına yazarsın
  • quote:

Bosna çok güzeldi,herhafta çift çarşı,çarşıya ücretsz servisler,terör yok,halk bizi çok seviyor,cebimizde telefonlar,2 kişilik odalarda buzdolabı,tv,laptop,internet,wc ve korıdor temızlıklerını özel şirket yapıyor,nöbet yoktu,300 usd maaş,kamp içinde freeshoplar,cafeler,barlar,5 yıldızlı otel mutfagı kalıtesınde yemekhane(albay ile yanyana yemek yiyrbiliyorsunuz) bisiklet kıralıyabılıyorsun,kamp kapısı karşısında idda bayii var istedigimizde çıkıp gelebılıyorduk,bingo oynuyorduk,dışarda araç kıralayıp ülkeyı gezıyorduk,spor salonu,koşu pisti,bowling salonu,kadınların işlettiği masaj salonu,kadın berberler (fuhuş falan yok yanlış anlaşılmasın sakın) ve daha yazamadığım onlarca güzel şey.Çok güzel zaman geçirdim,ve işin en güzel tarafı havada teskere aldım,uçakla ankaraya geldm,mamaga vardım,evraklarımı imzalattım 1 gece bıle kalmadan kapıdan çıktım gittim ardıma bakmadan..

Neye göre seçildin acaba ? Dil sınavına vs girdin mi?
    Bölüm neydi ?

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.