Şimdi Ara

0.3mm inceliğindeki organik batarya, devre kartlarına uygulanabiliyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
26
Cevap
0
Favori
3.026
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • 0.3mm inceliğindeki organik batarya, devre kartlarına uygulanabiliyor

Büyük boyutlara sahip ancak kullanım süresi kısıtlı günümüz bataryalarının yerine daha küçük ancak daha uzun süreli kullanıma imkan verecek batarya teknolojileri üzerinde çalışmalar yıllardır devam ediyor. Bu çalışmaların en önemlilerinden birisi NEC tarafından devam ettiriliyor.

Bir süredir ORB olarak adlandırılan organik bataryalar üzerinde çalışan NEC firması, ulaştığı son noktayı bugün kamuoyu ile paylaştı. 0.3 mm kalınlığa sahip esnek batarya; entegre devre kartlarına, toplu taşıma biletlerine ve kredi kartlarına uyacak şekilde tasarlandı. 

Standart bir entegre devre kartı - IC, 0.73mm kalınlığa sahip olduğu için organik batarya uygulandığında inceliğinden bir şey kaybetmiyor. 30sn içerisinde şarj olabilen bataryalar cm2 başına 1 mWh elektrik yoğunluğuna sahip olabiliyor. 

Üretim aşamasında batarya IC kartlara doğrudan entegre edilebiliyor ve etrafındaki 0.05mm'lik polimer film anten gibi küçük bileşenler içeren devre kartları ile birleşebiliyor.

Şimdiki IC kartları enerjiye ihtiyaç duymadığı için organik bataryaların kapasitesini tam olarak ölçmek mümkün olmuyor. Ancak NEC ileride bu kartlara küçük ekranlar ve gelişmiş uygulamalar ekleyerek enerji tüketimi gerektiren sistemlere dönüştürmeyi planlıyor. Test aşamasındaki bataryalar 3 mAh kapasitesinde ve küçük boyuttaki ekranları 2000 kere güncelleyebiliyor.

• Güzel haber
    Ayakkabıların alt kısmına yay sistemli dinamo yapsınlar insanlar her yere bastığında enerji depolasın

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • hormonlusu çıkması lazım şaka bir yana, mükemmel bir gelişme
  • nihayet gelişmeler oluyor..
  • bu teknoloji bugünkü haliyle günlük kullanıma girmekten çok uzakta. gelişip kullanılabilecek bir seviyeye geldiğinde ya benim elimde bir baston olur yada başımın ucunda bir mermer taşı...
  • Hayret bunuda microsofttan beklerdim firma hergün yeni bir icat çıkardığından test aşamasında olan bataryalar çıkarsa güzel olur fakat büyük firmaların bunları kullanması gerekicek yoksa bi işe yaramıcaktır
  • quote:

Orijinalden alıntı: Batuist

bu teknoloji bugünkü haliyle günlük kullanıma girmekten çok uzakta. gelişip kullanılabilecek bir seviyeye geldiğinde ya benim elimde bir baston olur yada başımın ucunda bir mermer taşı...

çok uzakta çok uzakta diyordum bakın ne oldu yazarlar :)))
  • Teknolojinin her alanında gelişme oluyor li-ion batarya teknolojisinden sonra uzun süredir somut ve gündelik hayata girmiş yeni bir batarya yok cidden enteresan!
  • Günümüz teknolojisinde belki de gelişmesi beklenen en önemli parça'dır heralde bataryalar.En sonunda güzel gelişmeler var gibi
  • sorun bataryalarda değil onlar zaten gelişmiş
    sorun telefonlarda , sarfiyatları hayvan gibi , paneller,çok çekirdekli işlemciler ,gpu lar derken...

eskiden 1150mah lı samsung star 1 hafta dayandığını gördüm , 1500mah lı piyasaki telefonlar 1 gün dayanırsa iyi...
  • quote:

Orijinalden alıntı: C2H5OH

sorun bataryalarda değil onlar zaten gelişmiş
    sorun telefonlarda , sarfiyatları hayvan gibi , paneller,çok çekirdekli işlemciler ,gpu lar derken...

eskiden 1150mah lı samsung star 1 hafta dayandığını gördüm , 1500mah lı piyasaki telefonlar 1 gün dayanırsa iyi...

1320mAH bataryası olan Nokia 5800 XpressMusic 2 günü zor görüyor...
  • Torunlarımız görür artık !
  • Çok iyi bir teknoloji bir alanda önü açılmış oldu geliştirilebilir önü açık bir proje..
  • güzel bir gelişme
  • muhtesem
  • Çok iyi ama bu batarya teknolojisi çok ağır ilerliyor.
  • quote:

Dayanmak derken neye göre oluyor bu ? Telefonu açıp kenara atarım 10 gün gider...

Açıp internet kullanırsınız, oyun oynarsınız 3-4 saati zor görür ya da görmez...
  • quote:

Orijinalden alıntı: jovanovic

quote:

Dayanmak derken neye göre oluyor bu ? Telefonu açıp kenara atarım 10 gün gider...

Açıp internet kullanırsınız, oyun oynarsınız 3-4 saati zor görür ya da görmez...

tuşlu bir telefonun sadece menü gezinmek , resimlere bakarkan ki sarfiyatı ile
    amoled
    samoled
    oled
    tft lcd
    gibi farklı cins ekranların menü gezinmek ve resimlere bakarkenki sarfiyatı aynı değil

3.2mp (bir dönem standartlaşan) dandik bir kamera ile
    f2.2 sensör , 8mp bir kameranın harcadığı enerji farklı

java OS a sahip bir telefon ile
    symbian, s40, android , ios gibi farklı işletim sistemlerinin harcadığı enerji farklı

bu liste uzar gider , demek istediğim sadece bekleme süresi değildi , mevcut aynı kullanımdada şuanki ortalama bundan birkaç yıl öncesinin teknik özellikleri düşük telefonlardaki enerji harcama miktarları bir değil

rekabet arttıkça işlemci gücü dolayısıyla(tüm platformlarda değil) + ekran kalitesi ve boyutları arttıkça, daha fonksiyonel bir işletim sistemi... tüm özellikler batarya dayanım süresini çok düşük sürelere çekiyorlar

demek istediğim buydu sırf muhalefet olmak için bekleme süresinden bahsettiniz bana bunları yazdırdınız...
  • quote:

demek istediğim buydu sırf muhalefet olmak için bekleme süresinden bahsettiniz bana bunları yazdırdınız...

Okumadım, 2 satır baktım yalnızca şu yazdıklarını sanki bilmiyormuşumcasına anlatmaya kalkışmışsın bana ama elini yormuşsun sadece... Bu söylediklerini zaten herkes biliyor...

Ben muhalefet olsun diye değil ilk mesajına atıfta bulunmak için yazmıştım... Madem açıklama yapma ihtiyacı duydun, demek ki kendinle de çeliştin en başta yanlış veya eksik konuştuğun için.
  • quote:

Orijinalden alıntı: jovanovic

quote:

Okumadım, 2 satır baktım yalnızca şu yazdıklarını sanki bilmiyormuşumcasına anlatmaya kalkışmışsın bana ama elini yormuşsun sadece... Bu söylediklerini zaten herkes biliyor...

Ben muhalefet olsun diye değil ilk mesajına atıfta bulunmak için yazmıştım... Madem açıklama yapma ihtiyacı duydun, demek ki kendinle de çeliştin en başta yanlış veya eksik konuştuğun için.

:) no porblem
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.