Şimdi Ara

dizel arabanın turbosu nasıl bozulur? (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
107
Cevap
2
Favori
87.801
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • şehiriçinde iseniz en az 10 - 15 sn şehirlerarası yoldan gelmişseniz en az 30 sn bekledikten sonra kontağı kapatabilirsiniz .
  • bu konu yine hortlamış,

öncelikle vereceğimiz süreler aracın nasıl kullıldığı ve ne derece hareret yaptığı ile alakalı konulardır.
    Turbonun soğumasını sağlayan şeylerden birincisi havadır ikincisi de yağdır. yağ hem yağlama yapar hem de spğumasını sağlar.

Bizi ilgilendiren kısmı kontak kapatıldıkdan sonraki durum olduğu için turbonun soğuması için rölantide bir müddet çalışması gerekmektedir.Bunun nedeni rölantide turbo çalışmaz veya görece olarak yüksek hızlara çıkmada avere dönecektir. Ama yağlama sistemimiz çalışmaktadır. Bu nedenle dikkat edilmesi gereken husus aracımızı kontak kapatmadan önce ne kadar zorladığımız sorusunun cevabında düğümlenmektedir.

Peki bunu kısaca anlamanın bir yolu yok mudur. Aslında dolaylı da olsa vardır. Öncelikle aracınızın kontağını kapatmadan kulağınızı radyatörün fanına verin. eğer fan rölantide son sürat çalışıyorsa motor suyu sıcak ve soğutulmayı bekliyor demektir. Siz aracı stop eder giderseniz devri daim durur ve yağ olduğu durumda kalır kendi kendi ne soğumaya çalışır işte bu durumda turbo yataklarındaki yağ belirli bir sıcaklığın üstünde ise turbo miline veya yataklarına zarar verir.

yapılması gereken durup sakinleşmek ve belirli bir süre beklemekteir. Sürenin uzunluğunu fan sesi belirleyecektir.Eğer motor fanı suyu soğutmaya gayret ediyorsa bekleyeceksiniz ve motor suyu belirli bir sıcaklığa inecek bu durumda yağ da belirli bir sıcaklıkta sabitlenir .Bu durumdan emin olunca üzerine 30 saniye veya 1 dakika (artık gönlünüzden ne koparsa) bekleyerek sonra sakince aracınzı stop edebilirsiniz.

Hepimizin tahmin edeceği üzere fan çalışıyorsa ya hava aşırı sıcak veya siz aracı yormuşsunuz demektir. Su soğutulmasının aynı zamanda dolaylı olarak yağ soğutulmasını getirdiğini , yağ soğutulmasının da turboyu dolaylı olarak soğuttuğunu unutmayınız.
    hepinize iyi sürüşler dilegiyle,

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vezir -- 6 Şubat 2009; 14:35:17 >
  • Vezir hocam çok güzel açıklamışşsın emeğine sağlık ...
  • konu öyle bir hotlamış, 3 sene neredeyse.

ben de kendi kendime kızıyorum okurken cevapları,

"yaw OBK o kadar yazdı çizdi, 8 sayfaya ulaştı turbo konusu, hala millet araştırmadan soruyor, üstüne bir allahın kulu da çıkıp bak şu konu var oraya bak " dememiş diye

buraya da koyalım...

http://forum.donanimhaber.com/m_22026445/tm.htm
  • arkadaşlar benim bildiğim bir husus daha var oda katalizatörün tıkanması sonucundada turbo arıza yapıyomuş siz istediğniz kadr devirli kullnın turbo tımer kurallarına uyun belli bir süre sonra arıza yapıcaktır bunun bir çözümü yok katalizatör temizlenmesi için kesmeleri lazım oda emisyona uymayacaktır
  • *Aracın yağı zamanında değişecek.
    *Aracın yağ filtresi zamanında değişecek.
    *Araç ısınmadan hararet göstergesi yerinden oynamadan motor 3000 devir/dak. üzerine çıkarılmayacak.
    *Araç uzun bir rampa çıktıysa,zorladıysak hemen ardından park edip motor stop edilmeyecek, 10-15 sn rölantide çalışmaya devam edecek.
    *Bu motor kaç devir dönebiliyor diye, aracı uygunsuz devirlerde zorlamamak 4500+ d/d

Bunlardan başka yapmanız gereken özel birşey yoktur.
    Bunlara uyarsanız, çok şanssız olmadığınız sürece, ne turbonuza ne de diğer motor aksamına 200.000 km devirene kadar birşey olmaz. yakıt koyar, bakım yapar binersiniz.
  • Motor frici esnasında turbo borularını veya bağlantı noktalarını kontrol edin patlamış olabilir. Turbo basıncı sağlanmıyorsa böyle çekiş problemleri olur. Borular ucuz 100-200 tl hallolur.Ama turbinde hasar varsa iş değişir.
  • Bir tane taktırın derim, Turbo nuzun ömrünü uzatmak için tavsiye ederim. En fazla 150 TL. ye maledersiniz.

dizel arabanın turbosu nasıl bozulur?

http://urun.gittigidiyor.com/garaj/hks-turbo-timer-type-0-turbo-zamanlayici-japan-47171601
  • "dururken motor freninide kullandım"..inanın tam elli senedir araç sürerim böyle bir durma şekli ne duydum ne uyguladım...motor devrini CEBRİ max.devrin üzerine çıkarırsanız daha başka işlerde açar insanın başına.otomobillerde durmak için fren yeterlidir..ekstra durdurma gücüne ihtiyaç olmaz(çok özel durumlar hariç)....birde küçük araçların "MOTOR FRENİ"nasıl oluyor......
    ve çok önemli o bahsedilen motor freni durmayı dahada zorlaştırır ve mesafeyi uzatır.varsa abs yi devreden bile çıkarabilir,kayma başlar..bilebildiklerim bunlar...
  • quote:

Orijinalden alıntı: *President*

Bir tane taktırın derim, Turbo nuzun ömrünü uzatmak için tavsiye ederim. En fazla 150 TL. ye maledersiniz.

dizel arabanın turbosu nasıl bozulur?

http://urun.gittigidiyor.com/garaj/hks-turbo-timer-type-0-turbo-zamanlayici-japan-47171601

aksesuar bunlar, para vermeyin sakın.
  • nerdeyse 6 yillik konu beyler
  • başka bir tamirciye gitmeyi deneyebilirsin. biraz anlıyorsan kendinde gözlemleyebilirsin borulardaki problemi.
  • Uzun süre boyunca fabrika verilerinin üzerinde kullanırsan bozulabilir.
  • Çalıştırır çalıştırmaz gaza köklersin ilk 1-2 dakika 3500-4000 devir çevirirsin, aynı şekilde kullanıp motoru birden stop edersin turbo düzenli yağlanmadığından bir süre sonra m*ku yer. İşte bu en basit bozma yöntemi...
  • quote:

otor freni dediysek ekstradan bir kol veya pedal yok vites kuculterek yani ayrica bunu ben degil butun ileri sürüş tekniklerini veren uzmanlar kullaniyor bu kelimeyi araştirabilirsiniz... Bu turbo borularinin patlayip patlamadigini nasil anlayabiliriz tamirci bilsede soylemeyebilir para koparmak icin

sorunu yaratan şey zaten yüksek hızda devirli giderken aniden vites küçültüp aracın motor devrini kırmızı çizgiye çıkarmanızdır. Sonuç olarak hasar bu işlem yol açmış sisizn ifadenizden bunu anlıyorum. Motrda hasar olduysa zaten yapacak bişey yok ama öncelikle turbo sistemne ulaşan boruları bağlantı elemanları yüksek aydınlatma gücü olan bir lamba ile dikkatilice tarayın. Cep telefonalrının flashlarını çalıştıran programlar ile bile yeterli ışık sağlayarak çatlama veya yırtılma var mı buna bakın. gnelde bağlantı noktalarında oluşabilir hasar , intercoolerdan başlayarak turbo girişine kadar takip edin , Eğer patlama veya çatlama (aslında bir saç kalınlığından fazla olmayabilir) varsa bu noktaya yağ kirlenmesi ile kendini belli edebilir. Temiz bir bezle tüm boruları bağlantıları temizleyin onra kullnıp bakın sızdırma var mı ? Şanslı iseniz ucuza işi halledebilirsiniz. Yoksa artık sonuca katlamak gerekecek maalesef, bazen elektronik arızaya da geçebiliyor. Ama ilk önce mekanik olanları gözden geçirin. sonra laptop bağlatır analizi daha derinlemesine yaptırırsınız.

Arızayı kesin olarak saptamadan karar vermeyin yoksa boşu boşuna bir sürü masraf açabilirsiniz kendinize bayram sonrası

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi vezir -- 4 Kasım 2011; 16:20:23 >
  • Turbolar aracın vitesi,hızı veya kornası ile alakası yoktur.turbo tamamen motordan çıkan gazlar ile çalışır motor çalıştığı sürece turbo devamlı çalışır

yazılan mesajları okumayan arkadaşlar için büyük yazdım.
  • quote:

Orijinalden alıntı: oplmn

quote:

Orijinalden alıntı: hezerfen

"dururken motor freninide kullandım"..inanın tam elli senedir araç sürerim böyle bir durma şekli ne duydum ne uyguladım...motor devrini CEBRİ max.devrin üzerine çıkarırsanız daha başka işlerde açar insanın başına.otomobillerde durmak için fren yeterlidir..ekstra durdurma gücüne ihtiyaç olmaz(çok özel durumlar hariç)....birde küçük araçların "MOTOR FRENİ"nasıl oluyor......
    ve çok önemli o bahsedilen motor freni durmayı dahada zorlaştırır ve mesafeyi uzatır.varsa abs yi devreden bile çıkarabilir,kayma başlar..bilebildiklerim bunlar...

motor freni dediysek ekstradan bir kol veya pedal yok vites kuculterek yani ayrica bunu ben degil butun ileri sürüş tekniklerini veren uzmanlar kullaniyor bu kelimeyi araştirabilirsiniz... Bu turbo borularinin patlayip patlamadigini nasil anlayabiliriz tamirci bilsede soylemeyebilir para koparmak icin

sayın forumdaşım..bu işlerle çok uzun yıllar uğraşan biriyim.neyin niçin olduğunu veya olacağını kestirebiliyorum..ve sizin bahsettiğiniz o "ileri sürüş teknikleri"(ÜLKEMİZ İÇİN AÇILIMI "ARAÇ KATLETME TEKNİKLERİDİR)iyice öğrenilip hangidurum hangi şartlarda kullanılacağını bilmeden uygulamak insanın başına böyle talihsiz durumlar açabiliyor..
    sizin aracınız özel donatılı araç deyildir.(özel donanımlı ise tenzih ederim)sizin yaptığınız hareketlerin yapıldığı araçlar genelde az kullanımlık üretilmişlerdir(ralli vs.)
    motor freni dediğiniz hareketle motoru aşırı devire kaldırdınız olanlar o devrin sonuçlarıdır..çok daha vahim şeyler olabilirdi......
    o hortumların kontrolunu kendinizde yapabilirsiniz...piyasa ustalarına güvenemiyorsanız servise gidebilirsiniz..geçmiş olsun.
  • ben almıştım turboyu elime
    sonra gittim yaptırdım.
    300 yaptırmasına 80 de söküp taktırmasına verdim
    olay bu şimdi sıfır gibi.
    turboda en sık rastlanan arıza ıslık çalma olayı
    o da hava filtresinden kopan parçanın hassas emiş pervanesine
    çarparak çok hızlı dönen pervanede küçük çentik şeklinde kırılmasına neden oluyor
    o da pervane dönerken ıslık sesine benzer bi ses çıkarıyor. balans bozulduğu içinde zamanla
    pervane milinde boşluk yapabiliyor.
    diğer bir sorunda yeterli yağlama olmaması nedeniyle hızlı dönen milin yeterince yağlama olmadığı için yanması
    diğer bir sorun motordan kopan talaşların eksoz pervanesini kırması.
    zaten toru topu üç parçası var.
  • oplmn ....
    insanlar(forumdaşlar)size yardımcı olabilmek için zaman ve bilgi harcıyor..hemde konusunda deneyimli kişiler....
    alıntı yapıp tasvip ettiğiniz saçmalığın çok iyi cevap olduğunu benimsediniz....demekki başınıza geleni haketmişsiniz...
    İYİ MOTOR FRENLERİ..TURBO GÜMLEMELERİ....
  • quote:

Orijinalden alıntı: aktuz

quote:

Orijinalden alıntı: *President*

Bir tane taktırın derim, Turbo nuzun ömrünü uzatmak için tavsiye ederim. En fazla 150 TL. ye maledersiniz.

aksesuar bunlar, para vermeyin sakın.

Daha önce kullanıp memnun kalmadın anlaşılan? eğer kullanmadıysan aksesuar olduğunu neye dayanarak söylüyorsun?
  • 
Sayfa: önceki 23456
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.