- x
Trafik Cezasına İtiraz Prosederü - Güncel - 2012
374 Cevap184437 Görüntüleme86 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1] 3 4 5 6 7      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

85 Mesaj
8 Mart 2012; 5:06:12 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PM

KTK'nun 116. maddesine istinaden gıyapta yazılan trafik cezalarına karşı, yani anlayacağınız tanımıyla "plakaya yazılan cezalara" karşı itiraz yolunu anlatacağım.
Trafik polisinin durdurup yüzünüze karşı yazdığı cezalar için de itiraz yolu mevcut tabi, prosedür aynı işliyor, tek farkı 15 GÜN olan İTİRAZ SÜRESİ, yüze karşı yazılan cezalarda, yazıldığı tarihten itibaren, gıyapta yazılan cezalarda ise, size tebliğ tarihinden itibaren başlıyor. Eğer 15 gün içinde itiraz etmezsiniz, burası önemli, karar kesinleşmiş demektir, artık itiraz edemezsiniz.

Plakaya yazılan cezalar, ruhsatınızda yazılı olan, yani sistemde kayıtlı olan adresinize gelir, ikametinize PTT yoluyla gelen ceza, siz evde olmadığınız bir sırada gelirse postacı kapınıza bir not bırakır ve cezanızı muhtarlığa teslim eder, ve tebliğ tarihi o taihten itibaren başlar. Normal prosedür budur, cezanız eski ikametgahınıza giderse, suç sistemin değil, ikametgah adresini yenilemeyen sizdedir.

Gelelim itiraz işlemlerine, ben İstanbul için anlatacağım, diğer iller için de aynıdır, değişen bir şey yok.
İtiraz işlemleri Trafik Mahkemeleri'ne yapılıyor, Türkiye'nin tamamında mevcut olmadığı için (sanırım bir tek Ankara'da varmış) bu işe, görevlendirilen bir Sulh Ceza Mahkemesi bakıyor, 2012 yılı itibariyle İstanbul'da Çağlayan'daki 3. Sulh Ceza Mahkemesi bakıyor, ama bunun bir önemi yok, dilekçemizdeki mahkeme kısmını boşbırakacağız, gittiğimiz adliyede hangi mahkemenin baktığını öğrenir öğrenmez bunu doldurabiliriz.

Öncelikle prosedür gayet basit, hiç gözünüz korkmasın, ayrıca sadece 1 TL dava dosyası parası veriyorsunuz, başka bir ücret de yok, mahkeme duruşması da yok, sadece evraklarınızı teslim ediyorsunuz, 5 dakikanızı bile almıyor.

Dilekçe örneğini ekte veriyorum, kendi durumunuza göre doldurabilirsiniz.
(Örnek dilekçede kırmızı ışık ihlali cezasına karşı itiraz amaçlı doğaçlama bir yazı vardır.)
Gerekli evraklar:
1. Dava dilekçesi
2. Dava dosyası (Adliye kantininden temin edeceksiniz - 1 TL)
3. Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı Fotokopisi (2 nüsha)
4. Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı Tebligatı Fotokopisi (2 nüsha)
5. Ruhsat Fotokopisi (2 nüsha)
6. Kimlik ve Ehliyet Fotokopisi (2 nüsha)

Evraklarınızı Sulh Ceza Mahkemesi'nin kalemine teslim edeceksiniz, trafik cezasının ve tebligat kağıdının aslı sizde kalacak, dilekçenizde yazdıklarınıza göre bir karar verilecek, herhangi bir duruşma olmayacak, mahkeme sonucu tebligatla adresinize gelecek.

Mahkemeye vereceğiniz cezalar için ödeme yapmanıza gerek yok, mahkemenin yoğunluğuna göre karar süreci 2-3 aya kadar bile uzayabilir, karar size tebliğ edildikten sonra, sonuç olumsuz olsa bile, mahkeme karar tebliğinden itibaren 15 gün içinde cezanızı 3/4 oranında inidirimli ödeyebilirsiniz, herhangi bir hak kaybınız olmaz.
(Bu konuyla ilgili tereddütler var, bazı vergi daireleri kabul etmiyormuş, işinizi sağlama almak istiyorsanız önce ödeme yapın, sonra mahkeme sonucuna göre, eğer kazanırsanız paranızı iade alırsınız.)

İtiraz yolunu, sadece haklı olduğunu düşündüğünüz cezalar için kullanırsanız mahkemelere gereksiz iş yükü yüklememiş olursunuz, ayrıca bir sonraki ceza itirazınız için güvenirliliğiniz olmuş olur, çünkü her itirazınız, sonucu olumlu ya da olumsuz olarak adliye kayıtlarında tutuluyor.

EK: Link ilerleyen sayfalarda bulunmakta, ayrıca forum sayfasındaki mesajlarda da bulunmakta.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi volcano71 -- 23 Şubat 2013; 14:35:23 >

1046 Mesaj
8 Mart 2012; 9:21:37 

Teşekkürler güzel bir bilgiydi.

DH FOSİL GRUBU:2001-2005 ÜYELERİ

563 Mesaj
8 Mart 2012; 11:13:23 

Teşekkürler. Faydalı bir paylaşım olmuş.

Hangi Kur'an? Cehaletin elinde teberrük edilip kutsanan bir nesne olan Kur'an mı? Cinayetin mızraklarının ucundaki Kur'an mı? Yoksa çeyrek yüzyıldan daha az bir sürede, çölün dağınık ve düşman kabilelerini birleştirerek, dünyanın egemen güçlerini -Bizans, Sasani- çökerten, insanlığın kaderini ele geçiren, devrimci yapısıyla insanlık tarihinde yepyeni bir medeniyet ve kültür meydana getiren bir kitap olarak mı Kur'an?

1090 Mesaj
8 Mart 2012; 11:37:43 

Elinize sağlık, sağolun bilgilendirdiğiniz için.

Asıl yetimler anadan babadan değil, ilim ve ahlaktan yoksun olanlardır. Hz. ALİ

3685 Mesaj
8 Mart 2012; 12:50:14 

Bir dönem kesilen ceza 15 iş günü içerisinde tebliğ edilmez ise itiraz yolu ile geçersiz kıldırılıyordu. Cezanın usulen iptali mümkündü. Biz böyle bir 10 tane kadar ceza iptal ettik. Ancak hemen bu açığı kapattılar. Şimdi ceza tarihi ile tebliğ tarihi arasında isterse 6 ay olsun, iptal edilemiyor. O yüzden sadece haklı iseniz, veya toplu cezanız var ise ve dava sayesinde indirimli ödeme dönemini 2-3 ay uzatmak işinize gelecekse dava açın.

1812 Mesaj
10 Mart 2012; 9:16:41 

Teşekkürler, faydalı bir paylaşım

donanımhaber

2585 Mesaj
10 Mart 2012; 14:35:33 

teşekürler

1517 Mesaj
10 Mart 2012; 17:16:12 

Renault clio4; 2013; beyaz; icon; 20000 km MSİ GT70 ONE 836 ::: i7 3630 QM; nvidia 680 M; 16 GB 1600 MHZ; 120 GB SSD 750 GB; 17.3'' Mat Ekran; Blu Ray; Işıklı Klavye Samsung Galaxy S4

4180 Mesaj
10 Mart 2012; 18:49:58 

Bilgilendirme için teşekkür ederim.

Megane II HB Faz I
1.5 dCi Authentique

Continental Premium Contact 5 Lastik | Mutlu Akü | Bosch Filtreler | Castrol Edge Turbo Diesel Yağ | Shell V-Power Nitro+ Diesel Yakıt

4162 Mesaj
10 Mart 2012; 19:26:17 

teşekkürler paylaşım için .

1386 Mesaj
12 Mart 2012; 0:09:01 

faydalı bir konu. teşekkürler

DH Fosil Grubu 2001-2005 Üyeleri

9381 Mesaj
12 Mart 2012; 0:41:30 

teşekkürler, favorilerime ekledim

Acer AS5740G-434G50Bi
CPU: Intel® Core™ i5-430m 2.26 ~ 2.53 Ghz (Turbo Boost) | RAM: 4 GB DDR3 1066 Mhz | HDD: Toshiba 500 GB 5400 rpm | Acer Nplify™802.11b/g/n | ATI Mobility Radeon™ HD 5650 GDDR3 1 GB Ekran kartı DirectX® 11 | High Frequency Enhancer True 5.1 surround ses çıkışı | Bluetooth® 2.1+EDR | 4 USB 2.0, 1 HDMI™ | 15.6" HD 1366 x 768, 16:9 yüksek parlaklık (220-nit) Acer CineCrystal™ LED-backlit TFT LCD, 8 ms HD tepki süresi | Windows 7 Home Premium TR 64 Bit
Suskunluğum asaletimdendir! Her lafa verilecek bir cevabım vardır aslında... Ama bir lafa bakarım laf mı diye bir de söyleyene bakarım adam mı diye!

1374 Mesaj
12 Mart 2012; 1:35:29 

İşimizi yarar kesin

2003 Range Rover Servis Bakımlı Makam Aracı Olarak Kullanılmış Seat Leon 5F Video Ipod Kablo Seat Leon 5F, Golf7 Pedal Seti Seat Leon 5F Led İç Aydınlatma Paketi

1908 Mesaj
12 Mart 2012; 3:52:40 

Teşekkürler çok güzel bir paylaşım.

305 Mesaj
12 Mart 2012; 10:20:38 

favorilerime ekledim gün gelir lazım olur

3477 Mesaj
12 Mart 2012; 10:31:45 

teşekkürler favorillerimde

2012 Doblo classic safeline
2011 Master kamyonet

407 Mesaj
14 Mart 2012; 16:14:22 

quote:

Orijinalden alıntı: volcano71

KTK'nun 116. maddesine istinaden gıyapta yazılan trafik cezalarına karşı, yani anlayacağınız tanımıyla "plakaya yazılan cezalara" karşı itiraz yolunu anlatacağım.
Trafik polisinin durdurup yüzünüze karşı yazdığı cezalar için de itiraz yolu mevcut tabi, prosedür aynı işliyor, tek farkı 15 GÜN olan İTİRAZ SÜRESİ, yüze karşı yazılan cezalarda, yazıldığı tarihten itibaren, gıyapta yazılan cezalarda ise, size tebliğ tarihinden itibaren başlıyor. Eğer 15 gün içinde itiraz etmezsiniz, burası önemli, karar kesinleşmiş demektir, artık itiraz edemezsiniz.

Plakaya yazılan cezalar, ruhsatınızda yazılı olan, yani sistemde kayıtlı olan adresinize gelir, ikametinize PTT yoluyla gelen ceza, siz evde olmadığınız bir sırada gelirse postacı kapınıza bir not bırakır ve cezanızı muhtarlığa teslim eder, ve tebliğ tarihi o taihten itibaren başlar. Normal prosedür budur, cezanız eski ikametgahınıza giderse, suç sistemin değil, ikametgah adresini yenilemeyen sizdedir.

Gelelim itiraz işlemlerine, ben İstanbul için anlatacağım, diğer iller için de aynıdır, değişen bir şey yok.
İtiraz işlemleri Trafik Mahkemeleri'ne yapılıyor, Türkiye'nin tamamında mevcut olmadığı için (sanırım bir tek Ankara'da varmış) bu işe, görevlendirilen bir Sulh Ceza Mahkemesi bakıyor, 2012 yılı itibariyle İstanbul'da Çağlayan'daki 3. Sulh Ceza Mahkemesi bakıyor, ama bunun bir önemi yok, dilekçemizdeki mahkeme kısmını boşbırakacağız, gittiğimiz adliyede hangi mahkemenin baktığını öğrenir öğrenmez bunu doldurabiliriz.

Öncelikle prosedür gayet basit, hiç gözünüz korkmasın, ayrıca sadece 1 TL dava dosyası parası veriyorsunuz, başka bir ücret de yok, mahkeme duruşması da yok, sadece evraklarınızı teslim ediyorsunuz, 5 dakikanızı bile almıyor.

(Örnek dilekçede kırmızı ışık ihlali cezasına karşı itiraz amaçlı doğaçlama bir yazı vardır.)
Gerekli evraklar:
1. Dava dilekçesi

Evraklarınızı Sulh Ceza Mahkemesi'nin kalemine teslim edeceksiniz, trafik cezasının ve tebligat kağıdının aslı sizde kalacak, dilekçenizde yazdıklarınıza göre bir karar verilecek, herhangi bir duruşma olmayacak, mahkeme sonucu tebligatla adresinize gelecek.

Mahkemeye vereceğiniz cezalar için ödeme yapmanıza gerek yok, mahkemenin yoğunluğuna göre karar süreci 2-3 aya kadar bile uzayabilir, karar size tebliğ edildikten sonra, sonuç olumsuz olsa bile, mahkeme karar tebliğinden itibaren 15 gün içinde cezanızı 3/4 oranında inidirimli ödeyebilirsiniz, herhangi bir hak kaybınız olmaz.

İtiraz yolunu, sadece haklı olduğunu düşündüğünüz cezalar için kullanırsanız mahkemelere gereksiz iş yükü yüklememiş olursunuz, ayrıca bir sonraki ceza itirazınız için güvenirliliğiniz olmuş olur, çünkü her itirazınız, sonucu olumlu ya da olumsuz olarak adliye kayıtlarında tutuluyor.

EK: http://s2.dosya.tc/server9/L0geoS/EK.doc.html

Pekiii, hiç tebellüğ etmediğim ancak internet vergi dairesinden aylar hatta yıllar sonra öğrendiğim trafik para cezası ile ilgili yapabileceğim bir hukuki itiraz vs. var mıdır? İnternet Vergi Dairesi motorlu araçlar sorgulama ve ödeme bölümünün ceza bilgileri bölümünde aynen şunlar yazıyor:
Cezanın Tahakkuk Tarihi: 24.10.2009
Tebliğ Tarihi: 13.02.2011 (Hehangi bir şey tebellüğ etmedim).
Syg.
AY

GOLF 122 HP TSI MANUEL MIDLINE-KARA BÜYÜ

2762 Mesaj
14 Mart 2012; 16:31:09 

mesajım bulunsun okurum eve gidince.

teşekkürler bilgi paylaşımı için

2002 Alfa Romeo 156 2.0ts Selespeed
Cuore Sportivo

3102 Mesaj
14 Mart 2012; 17:09:02 

quote:

Orijinalden alıntı: atikus

Pekiii, hiç tebellüğ etmediğim ancak internet vergi dairesinden aylar hatta yıllar sonra öğrendiğim trafik para cezası ile ilgili yapabileceğim bir hukuki itiraz vs. var mıdır? İnternet Vergi Dairesi motorlu araçlar sorgulama ve ödeme bölümünün ceza bilgileri bölümünde aynen şunlar yazıyor:
Cezanın Tahakkuk Tarihi: 24.10.2009
Tebliğ Tarihi: 13.02.2011 (Hehangi bir şey tebellüğ etmedim).
Syg.
AY

Nüfusa kayıtlı olduğunuz adres ile fiilen ikamet ettiğiniz adres aynıysa, bir tebligat almadıysanız muhtarlığa gidin sorun. Yokluğunuzda oraya bırakılmış olabilir. Eğer her durumda tebligat yapılmadığını öğrendiyseniz ve cezaya ititraz etmek için haklı olduğunuzu düşündürür bir sebebiniz varsa itiraz yoluna gidin. Öğrenme tarihi olarak başvuru tarihinizi bildirin. Size tebliğ edildiğini idare ispatlasın.

Tebligat tarihi ceza tarihine göre çok ileri; dilekçenizde delil göstermenin bu gecikme sebebiyle imkansızlaştığını belirterek cezanın iptalini talep edin. Cezanın yazıldığı günden itibaren yedi gün içerisinde tebligat işlemlerini başlatmayan idare kusurludur.

Madde 10 - (Değişik madde: 22/04/2003 - 25087 s. R.G/Yön)

Karayolları Trafik Kanununun 116 ncı maddesi hükümleri gereğince, görevlilerce yetki sınırları içerisinde tescil plakasına göre düzenlenen tutanaklar;

a) Aracın kayıtlı olduğu kuruluştan arşiv kayıtlarına göre araç sahibi veya işleteni tespit edilerek (birden fazla ise ilk sıradaki) tutanağın boş kalan yerleri doldurularak ilgiliye 7201 sayılı Tebligat Kanunu hükümleri uyarınca tebliğ edilir ve tutanağın bir nüshası takip ve tahsil için ilgili mal sandığına gönderilir.Tebligat işlemine yedi iş günü içinde başlanır. Yapılan tebligatta bu şekilde uygulanan cezalar için, tebliğ tarihinden itibaren yedi gün içinde yetkili mahkemeye itiraz edebilecekleri belirtilir. İtiraz, ödemeyi ve ödeme ile ilgili süreyi durdurur. Ancak itiraz üzerine verilen kararlar kesindir.

b) Tescil plakasına göre tutanak düzenlenen araçlar, tutanağın düzenlendiği yerin dışında başka bir tescil kuruluşuna kayıtlı olup bilgisayar sorgulamasında adresi tespit edilemiyorsa adres tespiti için tutanağın iki nüshası ilgili tescil kuruluşuna yedi iş günü içerisinde gönderilir.Tescil kaydına göre araç sahibi veya işleteninin adresleri arşiv kayıtlarından tespit edilir ve 7201 Sayılı Tebligat Kanunu hükümleri uyarınca 7 iş günü içerisinde tebliğ işlemlerine başlanarak tebligat yapılır, tutanağın bir sureti de takip ve tahsili için ilgili mal sandığına gönderilir.

c) 2918 sayılı Karayolları Trafik Kanununun 26/1-2, 31/b, 36/Son ve 49 uncu maddeleri hükümlerine uymayan araçları kullanan sürücülerin aynı zamanda araç sahibi olmamaları halinde araç tescil belgesindeki araç sahibine ait bilgiler esas alınarak, araç sahipleri adına tescil plakasına göre olay yerinde ceza tutanağı düzenlenir. Bu şekilde araç sahipleri adına tanzim edilen tutanaklar, görev hitamında bağlı oldukları kuruluşun ilgili birimine teslim edilir,(a) veya (b) bendi hükümleri uyarınca işlem yapılır.

d) Tescil plakasına göre tutanak düzenlenen araç sahibinin sürücü olması ve bu fiili işlediğinin tespiti halinde, ceza puanlamasına esas olmak üzere "Ceza Puanı" verilir.

Karayolları Trafik Kanununca tescil plakasına göre düzenlenen ve Tebligat Kanunun hükümleri uyarınca tebliğ edilemeyen ceza tutanakları, ilgili mal sandıklarına takip ve tahsili için gönderilir.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi günerkanat -- 14 Mart 2012; 17:12:08 >

681 Mesaj
14 Mart 2012; 21:20:43 

14.01.2010 'da ceza yemişim
15.05.2011 'de tebliğ edilmiş (muhtemelen muhtarlığa bırakılmış, elime ulaşmadı).

Muayeneyi Nisan 2011'de yaptırdığım için de tabii orada çıkmadı. Bugün eve Maliye Bakanlığı'ndan kağıt gelince öğrendik.

Tebliğ süresi geçmiş olduğu için itiraz edemiyorum. İşin komiği de e-postalarıma baktım, ceza tarihinde hastaymışım, evden çalışmışım.

1.5 sene sonra ceza geliyor, cezanın da tebliği gelemiyor ama vergi dairesinden uyarı gelebiliyor. İşte bir başka Türkiye gerçeği.

2538 Mesaj
14 Mart 2012; 21:33:31 

garanti den baktığım zaman trafik borcum görünüyor,edevletten bakınca hiçbir trafik cezası yoktur diyor.ayrıntıları göremiyorum.tebliğde gelmedi daha

85 Mesaj
21 Mart 2012; 0:12:59 

Plakanıza yazılan herhangi bir ceza olup olmadığını en güncel şekilde öğrenebileceğiniz yer, bağlı bulunduğunuz ilin trafik tescil şube müdürlüğü'dür. İlçe yapılanması olan bir şubedir aynı zamanda< İkametinize yakın bir trafik şubesine giderek plaka ve ehliyet sorgunuzu yaptırırsanız kesin sonuç alırsınız, tebliğ işlemlerini emniyet değil ptt yaptığı için sıkıntılar olabiliyor, malum postacıların iş yükü çok fazla, size bir kere ulaşamazlarsa ceza makbuzunuzu sizden habersiz muhtarlığa bırakıyorlar, orada askıya çıkıyor, tabi yine sizin haberiniz olmuyor, bu şekilde cezayı tebliğ etmiş sayılıyorsunuz.

309 Mesaj
27 Mart 2012; 17:00:38 

merhaba, dediginiz sekilde basvurdum ancak 28 tl pul parasi aldilar bu sadece izmire ozelmi yoksa sizdende aldilarmi

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

349 Mesaj
28 Mart 2012; 0:00:15 

Teşekkürler..

Cerato CRDI EX Advance (2008) Samsung Galaxy S4 Panasonic TX-P42GW30 Samsung R522

85 Mesaj
29 Mart 2012; 3:17:58 

quote:

Orijinalden alıntı: Tornedo

merhaba, dediginiz sekilde basvurdum ancak 28 tl pul parasi aldilar bu sadece izmire ozelmi yoksa sizdende aldilarmi

Ülkenin her yerinde uygukama aynıdır, değişmez, bir yanlışlık olmalıdır, zaten sizin pul ile bir işiniz olmayacak ki, o işi tekrar bir araştırın, belki adliyeye bağış adı altında bir para vermiş olabilirsiniz, siz farkında olmadan (!) gönüllü olarak vermişsinizdir.

1 Mesaj
5 Nisan 2012; 23:05:41 

Dün arabamı çektiler park çizgileri olan bir yerdi. Polis orası artık park değil kaldırıldı dedi. Ayrıca caddeden gelirken tabela görmüş olman gerek dedi. Ancak ben sokaktan iner inmez sağa döndüm ve arabayı park ettim tabelalar arkamda kalıyor ve arkası görünüyor. İkamet ettiğim yerde orası değil park yeri değilse halen çizgilerin var oluşu soru işareti. Neyse asıl konu şu ki aracı almak için bayağı bir yol gittikten sonra polisle iyice tartıştım. Aracı alıp evime giderken trafik polisi durdurdu,ama ehliyet ve ruhsat sordu belgelri verdim bakmadı bile ekip otosundan anons geldi "tamam bırak gel" diye?????? anlamadım. 6 yıldır araç kullanıyorum daha önce bir kez başıma gelmişti. Bu kadarı tesadüfmüdür sizce bir art niyet aramak gerek mi bilemedim. Şimdi gelecek cezayı bekliyorum bakalım plakaya ceza var mı, varsa dava açacağım , aracımın çekilmesi konusunda henüz karar vermiş değilim. Çünkü tabela var ama park edilen yerden görmek mümkün değil üstelik park çizgileri mevcut ?? tebligatı bekliyorum.

Ayrıca başvuru hakkındaki bilgiler için teşekkür ederim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi simsiyak -- 5 Nisan 2012; 23:14:00 >

1058 Mesaj
5 Nisan 2012; 23:11:59 

güzel bir bilgi.teşekkürler

yok imzam

309 Mesaj
7 Nisan 2012; 18:10:13 

Araştırmak istedim ancak bilgi edinme birimi paralı Heryere para harcıyoruz nasıl bir ülke anlamadım ya artık tiksinir oldum.
Başka bir yol biliyormusunuz bu verdiğim para yasal mı değil mi onu öğrenmek için?

5 Mesaj
10 Nisan 2012; 13:49:34 

teşekkürler olayı çok kısa ve güzel özetlemişsiniz.

1146 Mesaj
10 Nisan 2012; 15:14:35 

Güzel paylaşım mesajım bulunsun

..Atam İzindeyiz H100'ün İçindeyiz Yanlaya Yanlaya Öleceğiz..

9 Mesaj
13 Nisan 2012; 13:37:42 

quote:

Gerekli evraklar:
1. Dava dilekçesi

selamlar,

Bana 4-5 ay önce bir fahri müfettiş tarafından kesilmiş ceza geldi.Ayrıntısına girmeyeceğim.İtiraz etmeye karar verdim ve burada yazılanları aynen uyguladım.Zannediyorum itiraz tarihim 2011 kasım ayı idi.itirazımı yeni açılan istanbul adliyesi nöbetçi sulh ceza mahk. yapmıştım.Sorun olmadan imzalatıp görevliye teslim ettim.

Sormak istediğim ;

-Evrağı teslim sırasında ne bir takip numarası ne de bir evrak verdiler.Bu normal mi?

Başvurumu takip etmek için UYAP portalına girdiğimde hiçbir sonuç bulunamadı yazıyor.
Unutmadan, bir ara 21. sulh ceza mahk. telefon açtım.Olayı anlattım."Bizde evrak kaybolmaz" "Gelip takip etmeniz lazım" "onun sonuçlanması bayaa bir sürer" gibi cevaplar aldım.

Bu arada 5 ay geçmiş ceza halen internette görülebiliyor.

1115 Mesaj
13 Nisan 2012; 14:50:05 

Başlığı görünce ben de bir sorgulama yapayım dedim gib.gov.tr üzerinden(ara sıra yapıyorum, özellikle şehirler arası yol yaptığım zaman); bir baktım plakaya ceza yazılmış Ceza Tutarı 130,00 Kat/Ceza/Faiz 84,50.
Tutanak tarihi 14.08.2010, tebliğ tarihi ise 13.02.2011 görünüyor. Herhangi bir tebligat almadım. Ev adresim merkezi sistem de kayıtlı. Birşey çıkar mı acaba itiraz etsem.

Bir imzam diğer imzamı tutmuyor!

231 Mesaj
22 Mayıs 2012; 15:17:48 

dilekçe örneğine halihazırda ulaşılamıyor.tekrar yüklemeniz (ACİL) mümkün mü? 15 gün cumaya doluyorda...

844 Mesaj
22 Mayıs 2012; 15:31:51 

Dilekçe örneğini tekrar yükleyebilir misiniz?

Nikon D7000, Galaxy Note II, Sennheiser CX500

4480 Mesaj
22 Mayıs 2012; 16:11:15 

Seyir halinde telefonla konusmaktan ceza gelmis ales oldugu gun yazilmis

Bluetooth kulaklik kullaniyorum cogu zaman. O gun de yanimdaydi ve kullaniyordum.

Ceza makbuzunun zarfinda fotograf falan da yok.

Ama ruhsat sahibi anneannem ve ehliyeti yok.

Cezaya itiraz etmeli miyiz?
Edersek nasil ve ne sekilde etmeliyiz ?

Türkiye'de hiçbir başarı cezasız kalmaz.
TR PSN: evomania123
LG Optimus G E975 / LG 50PM6900

1 Mesaj
25 Mayıs 2012; 15:52:11 

slm. benm bikaç sorum olacaktı. 10,05,2012 tarihinde kocaeli/gebze de park cezası yedim ve bu ceza 20,05,2012 tarihinde aynı binada oturan akrablarımızın kapısına bırakılmıştı. biz de kapısına tebligat bırakılan akrabalarımız da o gün evde olmamıza rahmen kapı çalmadan dışarıya bırakıp gitmişlerdi. Dolayısıyla şuan tebligatın üzerinde tarafımızdan teslim alındığına dair hiçbir ibare yok ve tebligat bize ulşamayabilirdi de.
daha önce 80 tl lik cezayı tebliğ edilmediği için 1,5 sene sonra 800 tl olarak ödemiş biri olarak bu tebligatı bize ulaştırmakla görevli arkadaş ve olayın diğer yetkilileri hakkında görevi kötü kullanımından dolayı bişey yapabilimiyim.
bu tebligatın üzerinde teslim alındığa dair bişey olmadığı için tebliği almadık diye cezayı iptal ettiremezmiyim.
bu tebligatın üzerinde tarih de olmadığı için ben tarih kısmına 1 ay sonrasının tarihini atıp ogün bu cezayı yine indirimli olarak ödeyemezmiyim.
herşeye rağmen ben bu cezayı ödemek için vergi dairesine gittiğimde plaka 52 diye cezayı alamayız dediler ve bankaya gönderdiler. Bankaya geldiğimde ise tebligatın üzerinde tebliğ tarihi yazmadığı için biz bu cezayı alamayız dediler. şuan ceza elimde kalmış durumda.Ben kendi mesaimden ve yol paramdan harcayarak cezamı bile ödeyemiyorum bu nasıl iştir. ne yapmam lazım yardımlarınız için tşkler..

408 Mesaj
26 Mayıs 2012; 2:22:43 

Bende cezalara uğraşıyorum.vergi dairesinde defalarca değişik kisilere aynı soruyu sordum ama net bir cvp alamadım,ceza yazılıyor tamam size posta yoluyla göndereceğiz deniyor ama aradan aylar yıllar geçiyor gelen yok gidende yok bugün muayne için uğraşırken zink diye bu ceza karşımıza cikiyor hemde misliyle şimdi merak ettigim şey tebligatı almadan neden bana faiz işleniyor yada söyle sorayım evde yokum tebligat muhtarlığa bırakılıyor ben bu tebligatı almismi oluyorum.itiraz etsem faizli cezada indirim yapma olasılığı varmıdir

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi dilenchi -- 26 Mayıs 2012; 2:24:19 >

nikon d7000_18-105

9 Mesaj
29 Mayıs 2012; 15:58:18 

quote:

selamlar,

Geçenlerde fahri trafik müfettişi tarafından kesilen ceza hakkında birkaç soru sormuştum.

Bugün mahkemeye şahsen gittim mahkeme sonucunu aldım.21/05/12 de sonuçlanmış.Sonuç olarak RED edilmiş itirazım.Sonrasında mahkeme kararı ve ceza makbuzuyla vergi dairesine gittim.Aksi mahkeme kararında belirtilmedikçe "faizi ile" ödemek zorunda olduğumu söylediler.Yani atlan deve değil hepi-topu 140+28=168 tl. fakat bu ceza red edilse bile faiz ödenmez diye birşey yokmuş bilginize...

Bu arada henüz ödemiş değilim.Eğer aksini belgeleyebilecek birisi var ise lütfen beni bilgilendirsin bende ona göre tekrar bir vergi dairesine giderim.

315 Mesaj
1 Haziran 2012; 19:39:21 

22.05.2010 Tarihinde 130 TL ceza yemişim ve ceza bana 10.06.2010 tarihinde bildirilmiş ama ben hiç hatırlamıyorum.
Bugün arabanın muayenesini yaptırmak istediğimde cezanız var diye uyarı geldi. Ceza faizi ile birlikte 279.5 TL olmuş. Nasıl bukadar artmış anlamıyorum. gecikme faizi hesaplattığımda toplam 177.5 TL oluyor.
Bu kadar faizin nasıl olduğunu anlayamıyorum.

158 Mesaj
1 Haziran 2012; 20:31:32 

merhaba, arkadaşlar. bende engelli plakalı aracıma yazılan haksız park cezasına itiraz ettim. normalde 15 dk durma hakkımız var. ama bizim trafik polislerimiz bir zahmet plakanın sol köşesindeki tekerlekli sandaliye logosuna bakmadığından ceza yemiş bulunduk.
bende bu haksız cezaya itiraz etmek için çağlayandaki 3. sulh cezah mahkemesine itirazda bulundum. aradan 1.5 ay geçti itirazımın sonucunuöğrenmek istedim ve telefon açtım. verdikleri cevap: itirazınız red edilmiş. birkez daha öğrendimki, mahkemede çözüm değilmiş.
şimdi şunu merak ediyorum. red edilen ceza harici mahkeme masrafları kaybeden kişiye yansıtılıyormu? eğer yansıtılıyorsa takribi nekadar rakam öderiz.
şimdiden vereceğiniz cevaplar için teşekkür ederim...

2404 Mesaj
3 Haziran 2012; 13:28:35 

Tebligat suresi 10 gune cikti 7 gun degil

411 Mesaj
4 Haziran 2012; 13:40:54 

Sayın Volcano71

Fahri müfettişin yazmış olduğu trafik kanunu maddesi 47/1-c - trafik işaret levhalarına uymamak - olan bir trafik cezasında ispat olmadığı gerekçesiyle itiraz edebilirmiyim. Daha cezanın tam olarak niye kesildiğini bilmiyorum 1 ay önceki bir ceza.

İtiraz dilekçesi yüklendiği yerden açılmıyor tekrar yükleyebilirmisiniz.

İyi forumlar.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi xtatic -- 4 Haziran 2012; 13:42:10 >

158 Mesaj
4 Haziran 2012; 14:29:41 

quote:

Orijinalden alıntı: RENAT27

merhaba, arkadaşlar. bende engelli plakalı aracıma yazılan haksız park cezasına itiraz ettim. normalde 15 dk durma hakkımız var. ama bizim trafik polislerimiz bir zahmet plakanın sol köşesindeki tekerlekli sandaliye logosuna bakmadığından ceza yemiş bulunduk.
bende bu haksız cezaya itiraz etmek için çağlayandaki 3. sulh cezah mahkemesine itirazda bulundum. aradan 1.5 ay geçti itirazımın sonucunuöğrenmek istedim ve telefon açtım. verdikleri cevap: itirazınız red edilmiş. birkez daha öğrendimki, mahkemede çözüm değilmiş.
şimdi şunu merak ediyorum. red edilen ceza harici mahkeme masrafları kaybeden kişiye yansıtılıyormu? eğer yansıtılıyorsa takribi nekadar rakam öderiz.
şimdiden vereceğiniz cevaplar için teşekkür ederim...

kendi sorumu kendim cevaplıyayım. Evet elime teblikat 02.07.2012 tarihinde red cevabı olarak elime ulaştı bende verilen red cevabına göre, cezamı 09.07.2012 tarihinde %25 indirimli olarak ödemek istedim.Ancak ne münkün ki şişli vergi dairesinden ödeme imkanı bulamadım. Sebep ise trafik cezaları gayrettepe'de ki vergi dairesinden ödeniyormuş. Bende oraya gitme imkanı bulamadığım için şişlideki ptt'ye gittim durumu veznedara izza ettim, ancak indirimli ödeme yapamayacağını söyledi.işimolduğundan, çokta uğraşmak istemedim gerçi şefiyle görüştüm ancak ödeme ekranlarında böyle bir seçeneğin olmadığını söylediler. o yüzden fazlada üstelemedim. belki, vergi dairelerinde, indirim uygulanabilirdi onun içinde bişey diyemeyecem. tuaf tuaf yerlere yönlendirmek istediler örnek ; karayolları trafik şube müdürlüğü gibi. neyse bir de dosya masrafı varmı diye sormuştum hemen onunda cevabını vereyim kaybettiğiniz belli tutar altındaki trafik cezası davalarının dosya masrafını ödemiyorsunuz. bu yüzden içiniz rahat olsun.
bana verilen red cevabıyla ilgili bir kaç birşey yazmak istiyorum. yukardaki yazdığım mesajı okuduysanız ona yönelik bir itiraz dilekçesi yazmıştım ancak hakim beyimiz dosya ekindeki hiç bir ispata yönelik belge bulunmadığını idda ederek cezanın reddine karar vermiş halbuki içişleri bakanlığının engelli plakalı araçlara yönelik 15 dk durma genelgesi vardı. malesef ki bakmadıkları için bizim yasak park cezası itirazımız boşa itiraz edilmiş bir dilekçe olmuş oldu.Sonuçta 79.20 krş ödemiş olduk :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi RENAT27 -- 9 Temmuz 2012; 19:49:52 >

42 Mesaj
5 Haziran 2012; 15:27:50 

ben bu şekilde 2008 ocak ayında yediğim bir cezaya itiraz ettim. ceza elime 21 gün sonra ulaşmıştı. zarfın üzerinde de postane damgası 15. günde basılmış. yani 15 gün sonra postaya vermişler ceza tutanağını. 128 lira kırmızı ışık cezası idi. hemen 7 gün içinde trafik mahkemesine itiraz ettim dilekçe ile. ekine de ceza makbuzunu, tebligat zarfını ne varsa ekledim.
Sonuç 2009 eylül ya da ekim gibi belli oldu.
hakim cezanın geç tebliğ edildiğine dair kesin kanıt bulunamadığından itirazımı üst mahkemeye temyiz yolu kapalı olmak şartı ile reddetti.
cezayı bir de gecikmeli olarak ödedim.
bilgilerinize.
bundan sonra ceza gelince paşa paşa ödüyorum devletle ugraşmayın onlar sizle ugraşır

2404 Mesaj
5 Haziran 2012; 18:09:12 

quote:

Orijinalden alıntı: idiraw

ben bu şekilde 2008 ocak ayında yediğim bir cezaya itiraz ettim. ceza elime 21 gün sonra ulaşmıştı. zarfın üzerinde de postane damgası 15. günde basılmış. yani 15 gün sonra postaya vermişler ceza tutanağını. 128 lira kırmızı ışık cezası idi. hemen 7 gün içinde trafik mahkemesine itiraz ettim dilekçe ile. ekine de ceza makbuzunu, tebligat zarfını ne varsa ekledim.
Sonuç 2009 eylül ya da ekim gibi belli oldu.
hakim cezanın geç tebliğ edildiğine dair kesin kanıt bulunamadığından itirazımı üst mahkemeye temyiz yolu kapalı olmak şartı ile reddetti.
cezayı bir de gecikmeli olarak ödedim.
bilgilerinize.
bundan sonra ceza gelince paşa paşa ödüyorum devletle ugraşmayın onlar sizle ugraşır

Aynisi benim basima geldi 7 gunluk sure gectikten sonra teblige ciktigibden savunma hakki kisitlandi denerek cezayi hakim iptal etti

42 Mesaj
6 Haziran 2012; 9:57:51 

quote:

Orijinalden alıntı: postal58

Aynisi benim basima geldi 7 gunluk sure gectikten sonra teblige ciktigibden savunma hakki kisitlandi denerek cezayi hakim iptal etti

zaten teblig süresini 7 günden 10 güne çıkardılar
en son yedim ceza tam 10 günde gelmiş

1 Mesaj
28 Haziran 2012; 15:29:12 

eski calıştığım iş yerinde şirket üzerine kayıtlı araclar ile kesilen 2 adet ceza var 2009 yılında bu araclar satıldı.muhasebe departmanı bu borcları ödememiş araclar satılmış olmasına rağmen daha yeni ev adresime motorlu taşıtlar vergi dairesinden borcum olduğuna dair yazı geldi bu borclar faizleri ile beraber 1.500 tl ne yapmam lazım?eski şirketimin muhasebesi yeni bir yasa var bu yasayı bekleyeceklerini söyledi.varmı böyle bir beklenen yasa ne yapmam lazım beklemelımıyım yoksa varmı bir şikayaet yada itiraz yolu?

128 Mesaj
13 Temmuz 2012; 16:52:03 

gib.gov.tr de ödediğim cezalara ait Tutanak Seri/Sıra No'lar mevcut, bu numaralar üzerinden cezanın ne olduğunu çıkarabilir miyim?
192,50 TL ve 82,80 TL gecikme faizleri içinde...

Panasonic P42G15E
Fujifilm S1500
Samsung S8500 WAVE
MITSUBISHI COLT 1.3 MT 2010

40 Mesaj
20 Temmuz 2012; 12:42:21 

Bizde de şöyle bir durum gerçekleşti.

Yardımcı olabilecek arkadaşlara şimdiden teşekkürler.

04 07 2012 tarihinde Tem-Kuzey Yolu üzerinde Molla Güneri Viyadüğünde şerit ihlali yapılıyor. Polis ekipleri çeviriyor cezayı kesip bize veriyorlar. Bizde cezaya istinaden vergi dairesine gidip ödüyoruz.

Ancak daha sonra aynı tarihli hatta aynı saatli ( iki tutanakta da 10:15 yazıyor ) başka bir ceza tutanağı daha geliyor. Bunda da yer olarak Tem Kuzey Kavacık kavşağı 2000 mt yazıyor. internetten araştırmama göre aynı bölge. Bu cezayı da sivil trafik ekibi kesip posta ile gönderiyor.

İki ceza da aynı maddeye göre 47 / 1 c maddesine göre kesilmiş. Yani bize göre ikisi de aynı olaya kesilmiş birini polis ekibi kesiyor birini sivil ekip. Bu cezanın iptali mümkün olabilir mi. Yine aynı şekilde mahkeme yoluyla mı itiraz etmek gerekir.

Teşekkürler

282 Mesaj
31 Temmuz 2012; 10:27:06 

quote:

Gerekli evraklar:
1. Dava dilekçesi

Öncelikle konu çok yararlı olmuş eline sağlık.
Peki bu sulh ve ceza mahkemeleri olarak herhangi birine başvurabilir miyiz?(İstanbulda ikamet ediyorum)

••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••
•••••••••••••••••••••••••••••••••••GALATASARAY •••••••••••••••••••••••••••••••••••
•••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••
•••••••••••••••••••••••••••••••••••ELAZIĞSPOR••••••••••••••••••••••••••••••••••••
•••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••••

555 Mesaj
31 Temmuz 2012; 10:41:07 

faydalı konu

85 Mesaj
1 Ağustos 2012; 20:23:24 

Epeydir konu başlığına giremedim, kusura bakmayın.
Öncelikle benim konu başlığı açtığım tarihte yaptığım itirazın sonucu halen bana ulaşmadı, mahkeme sürecinde henüz sıra gelmediğini zannediyorum, bu iş için 1 sene, hatta daha fazla bile sıra bekleyenler oluyormuş.

quote:

Peki bu sulh ve ceza mahkemeleri olarak herhangi birine başvurabilir miyiz?(İstanbulda ikamet ediyorum)

Herhangi bir sulh ceza mahkemesi değil, bu iş için görevlendirilmiş sulh ceza mahkemesine gideceksiniz, adliyeye gittiğinizde danışmaya sorarsanız sizi yönlendireceklerdir.

------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------------

İlk mesajda verdiğim örnek dilekçe sanırım silinmiş, linki tekrar düzenleyip yükledim. Benim cezam "kırmızı ışık ihlali" ile ilgiliydi, siz de kendi konunuza göre boşlukları düzzenleyip dilekçenizi oluşturabilirsiniz.
http://s3.dosya.tc/serv...v/TrafikCezas_.doc.html

92 Mesaj
13 Ağustos 2012; 21:20:26 

152 lira küfür gibi bi sebeple gelen cezaya gerekirse 200 lira harcarım gene ödemem lanet olsun bu fahri trafik terörüne. çok faydalı oldu çok teşekkür ederim

1066 Mesaj
13 Ağustos 2012; 21:22:45 

Mesaj bulunsun, çok iyi konuymuş. Ne zaman lazım olur bilinmez

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

Smile! Tomorrow's gonna be worse

1 Aralık'ta askerim

171 Mesaj
17 Ağustos 2012; 11:42:09 

Nasıl iş anlamadım geçenlerde bi kontrol edim dedim aracın vergisini trafik ceszası çıkmış ama anlamadığım bişey var tebliğ tarihi 22.09.2010 bense aracıma 9 ay önce lpg taktırdığım için muayeneye girmiştim bu durumda muayene yapmamaları lazım
garanti.com.tr bankadanda bakıyorum bu ceza görünmüyor elimde ceza makbuzuda yok nerde yazılmış olduğunu nasıl öğrene blirim bide buna itiraz etme vs hakkımız varmıdır sen cezayı yaz 2 sene sonra sisteme geç oh ne güzel dünya.

TRAFİK PARA CEZASI BİLGİLERİ

VERGİ TÜRÜ ---------- TUTANAK TARİHİ ----- TAHAKKUK FİŞ NO ------- SERİ/SIRA NO ----- TEBLİĞ TARİHİ ----- CEZA TUTARI ----- KAT/CEZA/FAİZ ----- TOPLAM CEZA
Trafik Para Cezası ------03.09.2010 -----------20120329015010000668 ---- FS00910589 ------- 22.09.2010 --------- 130,00 -------------- 143,00 ------------ 273,00

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi klasikk -- 17 Ağustos 2012; 12:27:48 >

85 Mesaj
29 Ağustos 2012; 15:59:04 

07.03.2012 tarihli başvuruma bugüne dek cevap gelmediği için, bugün Çağlayan'daki adliyeden dilekçenin akıbetini sordurdum. TC kimlik numarasından sorgu yaptılar ve davamın 09.08.2012'de sonuçlandırdıldığını bildirdiler ve ne yazık ki talebimin REDDİNE karar vermişler. Ama halen elime bir tebligat ulaşmış değil.

Elime tebligat geldiğinde vergi dairesinde cezanın faiziyle mi tahsil edileceği yoksa indirimden faydalanıp faydalanamayacağımı öğreneceğim, onu da buradan bildiririm.

Bu sonuçlara bakarak yorum yapacak olursam,

* Davalar ortalama 5-6 ay içinde görülüyor.
* Dava dosyalarının yoğunluğu sebebiyle olsa gerek diye düşünüyorum, dosyalar üstünkörü inceleniyor.
Örneğin benim davamda, trafik cezasını işlemediğime dair herhangi bir delil ve belge göstermediğimden bahsedilmiş, hukuk devletinde mantıklı olan "davacı olanın değil, davalı olanın ispat yükümlülüğü olmasıdır", trafik polisleri de herhangi bir delil göstermeden bana kırmızı ışık cezası yazmışlar, önce onların ispatlaması gerekir bu durumu.

Diyeceğim şu ki, benim bu trafik cezalarına itiraz olayına hiç inancım kalmadı, dava dosyalarına sırf bakmak için bakıyorlar, kesin haklı olduğunuza dair elinizde SOMUT bir delil yoksa başvurmayın, çünkü o SOMUT delili EMNİYET'ten değil SİZden bekliyorlar, TÜRKİYE İŞTE BÖYLE BİR HUKUK DEVLETİ!