Şimdi Ara

Trafik Cezasına İtiraz Prosederü - Güncel - 2012 (10. sayfa)

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
464
Cevap
89
Favori
289.261
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: mustafa_ogr

Güler misiniz ağlar mısınız. Dün aracımın muayenesi bitmişti. Ben de öğretmen olduğum için fırsatım olmadı ve ancak bugün, yani muayene süresi bittikten bir gün sonra muayeneye götürdüm. Fakat ağır kusur olduğu için ruhsata muayeneyi işlemeden TÜV kağıdıyla çıktım yola eve dönerken polis çevirdi ve bana muayenesiz araç kullanmaktan 77 TL ceza yazdı. Polise elimdeki TÜV kağıdını gösterdim, "olsun yine de yazmamız gerek" dedi.. Sinirlenmemek elde değil...

Yarın adliyeye gidip itiraz edeceğim. Ama merak ettiğim cezayı ödeyip de mi gitsem yoksa ödemeden mi?

hocam merhaba.polisler size haksız yere ceza yazmışlar.o tüv türk'ün size verdiği belge ile 1 ay dolaşma hakkınız vardır.belgenin alt kısmında da yazar zaten.polis memurları yeni memur olmalı ki bazı ayrıntıları bilmiyorlar.siz mahkemeye o belge ile giderseniz ve o yazan kısmı işaretleyip sunarsanıız hakimin önüne iptal etmemesi mümkün değildir.aracınızın eksiklerini kusurlarını gidermeniz için 1 ay izin belgesidir.saygılar
  • quote:

Orijinalden alıntı: farks

quote:

Güler misiniz ağlar mısınız. Dün aracımın muayenesi bitmişti. Ben de öğretmen olduğum için fırsatım olmadı ve ancak bugün, yani muayene süresi bittikten bir gün sonra muayeneye götürdüm. Fakat ağır kusur olduğu için ruhsata muayeneyi işlemeden TÜV kağıdıyla çıktım yola eve dönerken polis çevirdi ve bana muayenesiz araç kullanmaktan 77 TL ceza yazdı. Polise elimdeki TÜV kağıdını gösterdim, "olsun yine de yazmamız gerek" dedi.. Sinirlenmemek elde değil...

Yarın adliyeye gidip itiraz edeceğim. Ama merak ettiğim cezayı ödeyip de mi gitsem yoksa ödemeden mi?

farketmez.

Benimde başıma geldi, eğer itirazınız kabul görürse mahkemece fark etmez, ama itirazınız kabul görmezse faiziyle ödersiniz. Erken ödemek (olumsuz bir onuçta) faizden kurtarır. Eğer davayı kazanırsanız da paranız iade olur.
    Yanlız bir çok hakklı olduğunu idda eden, hatta elinde sabit deliller bulunan kişilerin mahkemeyi kaybettiği dava konuları okudum internette, haklı bile olsanız mahkemeyi kazanacağınız konusunda %100 emin olmayın.
  • quote:

Orijinalden alıntı: ozgur2012

quote:

quote:

farketmez.

Benimde başıma geldi, eğer itirazınız kabul görürse mahkemece fark etmez, ama itirazınız kabul görmezse faiziyle ödersiniz. Erken ödemek (olumsuz bir onuçta) faizden kurtarır. Eğer davayı kazanırsanız da paranız iade olur.
    Yanlız bir çok hakklı olduğunu idda eden, hatta elinde sabit deliller bulunan kişilerin mahkemeyi kaybettiği dava konuları okudum internette, haklı bile olsanız mahkemeyi kazanacağınız konusunda %100 emin olmayın.

Eksik yazmisim kusura bakmayin ben faiz olayi standart oldugu icin deginmeye gerek duymadim. Yasal surec acisindan farketmez.

Ayrica katiliyorum dediklerinize cevrenize bakip iptal olur demeyin. Emsal muhabbeti olmaz trafik cezasinda hakim ne derse o :)

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • İlginçtir yasayı okudum ve bu konuda açıklama yok. Yani muayene tarihi geçtiyse ceza yazılır diyor. Hatta en yakın muayene istasyonuna sevkedilir diyor. Ve TÜV ün verdiği muayene raporunda da özellikle diyor ki "Bu 30 günlük süre size trafiğe çıkma hakkı vermez..."
  • quote:

İlginçtir yasayı okudum ve bu konuda açıklama yok. Yani muayene tarihi geçtiyse ceza yazılır diyor. Hatta en yakın muayene istasyonuna sevkedilir diyor. Ve TÜV ün verdiği muayene raporunda da özellikle diyor ki "Bu 30 günlük süre size trafiğe çıkma hakkı vermez..."

Muayene raporunu hiç görmedim ama kanun metnini şimdi bende okudum. Derseniz sizce bu ceza iptal olur mu? Valla hocam ne kanun metni ne de tüv den aldığınız kağıtta yazan ibare sizin lehinize. Neyi gerekçe göstererek itiraz edeceksiniz? Şu da var hakimin iyi tarafına gelir iptal eder bilemezsiniz ama bence ne mantıklı ne de etik kaçar başvurmanız. Bunu yanı sıra bence ne yapıyorsanız yapın önce cezayı ödeyin en azından faiz konusunda kendinizi garanti altına almış olursunuz. Kusura bakmayın sorunuzu tam anlamadım :) Biraz yorgunluk varda.
  • quote:

İlginçtir yasayı okudum ve bu konuda açıklama yok. Yani muayene tarihi geçtiyse ceza yazılır diyor. Hatta en yakın muayene istasyonuna sevkedilir diyor. Ve TÜV ün verdiği muayene raporunda da özellikle diyor ki "Bu 30 günlük süre size trafiğe çıkma hakkı vermez..."

Madem muayenesiz, baglamasi gerekmiyor muydu? Neden 77 TL makbuz kesip yolladi? Boyle sacma sapan is mi olur?

Bence crza kesesi varmis polisin.

• ben geçen hafta cam filminden ceza yedim, arka koltukta 4 aylık bebeğim vardı, doktora gidiyordum, üstelik Adana'da yaşıyorum, cam filmi olmasına rağmen camın köşelerine elbise sıkıştırtım güneş rahatsız ediyor diye. arabam da güzel görünsün diye cam filmi takılacak bir araba değil zaten. bütün bunlara rağmen durdurdu yarım saat oyaladı, yazdı cezayı. bir kişinin yaptığından dolayı tüm meslek grubunu genelleyerek hiçbir zaman konuşmam, ama yaptığı işte biraz olsun inisiyatif kullanamayan adamı da sevmiyorum arkadaş.

neyse asıl konuya gelirsek, ben o sinirle tebligatı alır almaz buruşturup attım. itiraz dilekçemi vs. hazırladım ama bu tebligatın olması şart mı şimdi, başka yolu yok mu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: ozanmt

ben geçen hafta cam filminden ceza yedim, arka koltukta 4 aylık bebeğim vardı, doktora gidiyordum, üstelik Adana'da yaşıyorum, cam filmi olmasına rağmen camın köşelerine elbise sıkıştırtım güneş rahatsız ediyor diye. arabam da güzel görünsün diye cam filmi takılacak bir araba değil zaten. bütün bunlara rağmen durdurdu yarım saat oyaladı, yazdı cezayı. bir kişinin yaptığından dolayı tüm meslek grubunu genelleyerek hiçbir zaman konuşmam, ama yaptığı işte biraz olsun inisiyatif kullanamayan adamı da sevmiyorum arkadaş.

neyse asıl konuya gelirsek, ben o sinirle tebligatı alır almaz buruşturup attım. itiraz dilekçemi vs. hazırladım ama bu tebligatın olması şart mı şimdi, başka yolu yok mu?

Tebligat olmazsa olmaz degil aslinda ancak bazi hakimler tebligat istiyor bildigim kadariyla. Soyleki ben baska bir sebeple dilekcemi hazirladim mahkemeye verdim 10 dakika sonra kalemden arandim tebligatsiz hakim bunu paraflat atar kenera tebligat gelince itiraz et dedi. Yine de isterde birakabilecegimi ama sansimin az oldugunu soyledim. Siz bence tebligatsiz deneyin en nihayetinde kaybedeceginiz tek sey 60 kurus dosya masrafi birde 30 dakika kadar zamandir.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: ozanmt

ben geçen hafta cam filminden ceza yedim, arka koltukta 4 aylık bebeğim vardı, doktora gidiyordum, üstelik Adana'da yaşıyorum, cam filmi olmasına rağmen camın köşelerine elbise sıkıştırtım güneş rahatsız ediyor diye. arabam da güzel görünsün diye cam filmi takılacak bir araba değil zaten. bütün bunlara rağmen durdurdu yarım saat oyaladı, yazdı cezayı. bir kişinin yaptığından dolayı tüm meslek grubunu genelleyerek hiçbir zaman konuşmam, ama yaptığı işte biraz olsun inisiyatif kullanamayan adamı da sevmiyorum arkadaş.

Tebligat olmazsa olmaz degil aslinda ancak bazi hakimler tebligat istiyor bildigim kadariyla. Soyleki ben baska bir sebeple dilekcemi hazirladim mahkemeye verdim 10 dakika sonra kalemden arandim tebligatsiz hakim bunu paraflat atar kenera tebligat gelince itiraz et dedi. Yine de isterde birakabilecegimi ama sansimin az oldugunu soyledim. Siz bence tebligatsiz deneyin en nihayetinde kaybedeceginiz tek sey 60 kurus dosya masrafi birde 30 dakika kadar zamandir.

teşekkür ederim, peki tebligatı tekrar çıkartamaz mıyım farks? bir de bu cam filmi davasını kazananları emsal göstermek için kazanılmış davanın gazetelerde haber olmuş sonuçlarını almak yeter mi yoksa dava numarasını falan mı bulmak gerekiyor acaba?
  • Tebligat kopyası için inanın fikrim yok. trafik şubeyi arayıp sorabilirsiniz belki yardımcı olurlar.

İşin aslı hakimler oturup normal davaların dosyalarını bile okumuyor. İş yoğunluğu almış yürümüş sizin itiraz dilekçenize baksın yeter emsal karara bakması mucize olur :) Dilerseniz ekleyin ama benden tavsiye 3-4 tane flan eklerseniz mucizeden de öteye bir şeye ihtiyaç var.

Yalnız hocam şuna dikkat edin. Nesine itiraz edeceksiniz bilmiyorum ama kanuna ve uygulamaya iyi bakın. Hakim tutup da basit bir trafik cezası için kanunla çelişmeyi istemeyebilir. Kendimi sizin yerinize koydum neyden yürüyebilirim gibisinden ama aklıma mantıklı gelen tek şey sağlık sorunları gibi nedenler olabilir. Onun içinde güzel bir sağlık raporu almanız gerekli ki değer mi değmez mi siz düşünün kaldı ki cezanın iptal olacağı da kesin değil hatta düşük ihtimal. Olamaz mı olabilir.

Ek-1 dersiniz Ankara trafik mahkemesi 2009/5432 nolu kararı diyip ek halinde sunabilirsiniz.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi farks -- 8 Nisan 2013; 22:47:45 >
  • Bugün eve ceza gelmiş ama gelen bildirgede mobese ile ihlal anında resmi çekilen araç kesinlikle bize ait değil. Resimlerle ispat edip yarın itiraz edeceğim. Ankara'da ikamet ediyorum sanırım itiraz dilekçesini vermemiz için adliye gideceğiz. Daha önce böyle bir durumla karşılaşan var mı acaba? Bir de kendi aracıma kesilmemiş olan bu ceza için ödeme yapmak zorunda mıyım ?
  • @ozanmt: tebligatın kopyasını cezanın kesildiği yerin bağlı olduğu trafik şubeden alabiliyorsunuz. Ben daha önce almıştım.

17 Nisan günü ben de cam filmi yüzünden ceza yedim, memurun hazırladığı tutanağı imzalamaktan imtina ettim. Bunun üzerine tutanağın kopyasını bana vermedi. 19 Nisan cuma günü ilgili trafik şubeye gittiğimde henüz ceza sisteme girilmediğinden kopyasına ulaşamadım ama bugün (24 Nisan) tutanak kopyasını teslim aldım.

18 Nisan günü yine aynı konudan ceza yememek için camdaki filmi söktürdü. Söken işyerinden filmin görüşü engellemeyecek derecede ince olduğuna ve sökümün kendileri tarafından yapıldığına dair tutanak ve fatura aldım. ayrıca itiraz dilekçeme eklemek üzere film'den bir parça örnek de almayı ihmal etmedim. Bugün evrak kopyasını aldığımda filmin sökümü için bana 7 gün süre verildiğini gördüm ve ordaki memura filmin söküldüğüne dair tespiti yaptırarak birinci aşamayı geçmiş oldum. (aracım bağlanmayacak)

Bugün cezayı indirimli ödemek için bankaya gittim ama henüz sisteme işlenmediğini gördüm. yarın vergi dairesine giderek indirimli olarak ödeyeceğim.

İtiraz konusuna gelince: internette bu konudaki bir çok forum'u okudum. Özellikle buradaki konu başlığı altındaki tüm mesajları dikkatlice okuyup itirazın esas ve usüllerini öğrendim. Yarın itiraz dilekçesini vermeyi planlıyorum. Bunun için geçen yıl haziran ayında Adapazarında bir avukatın aldığı "cezanın iptali" kararını emsal olarak dilekçemin ekine koyacağım.

Sormak istediğim ve itiraz dilekçesine ekleyip eklememek konusunda tereddüt ettiğim konu ise şu: Hemen hemen tüm resmi polis arabalarında ve makam arabalarında bu film var. Camında film olan yaklaşık 10 polis arabasının da plakasını aldım. Bu durumu sizce itiraz dilekçeme eklemeli miyim?

Saygılar.
  • quote:

Orijinalden alıntı: intercont

@ozanmt: tebligatın kopyasını cezanın kesildiği yerin bağlı olduğu trafik şubeden alabiliyorsunuz. Ben daha önce almıştım.

17 Nisan günü ben de cam filmi yüzünden ceza yedim, memurun hazırladığı tutanağı imzalamaktan imtina ettim. Bunun üzerine tutanağın kopyasını bana vermedi. 19 Nisan cuma günü ilgili trafik şubeye gittiğimde henüz ceza sisteme girilmediğinden kopyasına ulaşamadım ama bugün (24 Nisan) tutanak kopyasını teslim aldım.

18 Nisan günü yine aynı konudan ceza yememek için camdaki filmi söktürdü. Söken işyerinden filmin görüşü engellemeyecek derecede ince olduğuna ve sökümün kendileri tarafından yapıldığına dair tutanak ve fatura aldım. ayrıca itiraz dilekçeme eklemek üzere film'den bir parça örnek de almayı ihmal etmedim. Bugün evrak kopyasını aldığımda filmin sökümü için bana 7 gün süre verildiğini gördüm ve ordaki memura filmin söküldüğüne dair tespiti yaptırarak birinci aşamayı geçmiş oldum. (aracım bağlanmayacak)

Bugün cezayı indirimli ödemek için bankaya gittim ama henüz sisteme işlenmediğini gördüm. yarın vergi dairesine giderek indirimli olarak ödeyeceğim.

İtiraz konusuna gelince: internette bu konudaki bir çok forum'u okudum. Özellikle buradaki konu başlığı altındaki tüm mesajları dikkatlice okuyup itirazın esas ve usüllerini öğrendim. Yarın itiraz dilekçesini vermeyi planlıyorum. Bunun için geçen yıl haziran ayında Adapazarında bir avukatın aldığı "cezanın iptali" kararını emsal olarak dilekçemin ekine koyacağım.

Sormak istediğim ve itiraz dilekçesine ekleyip eklememek konusunda tereddüt ettiğim konu ise şu: Hemen hemen tüm resmi polis arabalarında ve makam arabalarında bu film var. Camında film olan yaklaşık 10 polis arabasının da plakasını aldım. Bu durumu sizce itiraz dilekçeme eklemeli miyim?

Saygılar.
    Faydalı bir konu olmuş, takip edelim.
  • Merhaba,

Bugün cam filmi yüzünden kesilen cezaya itiraz dilekçemi ekleriyle beraber İstanbul Çağlayan 3. Sulh Ceza Hakimliğine verdim. Benzer dilekçe verecekler için bilgiler:

1. Hakimlik 5. katta. Danışmadaki memur yardımcı oluyor.
    2. Görevli memur önce evraklarınızı kontrol ediyor, dilekçenin üzerine kaşe vurup sizi "evrak taramaya" gönderiyor. (kapıda gereken evraklar ve eklerle ilgili açıklama yazılmış. Bu forumda daha önce belirtilenler ile aynı)
    3. Evrak tarama zemin katta (0), yangın merdiveninin yanında,
    4. Evrak tarama işleminden sonra ilk sayfasına "tarandı" kaşesi vuruluyor,
    5. Evraklarla tekrar 5. kata çıkılıp, evraklar teslim ediliyor,
    6. Teslimat sonrasında size bir takip numarası veriliyor,
    7. Bu takip numarası ile internetten ya da telefonla durumu kontrol etme imkanınız ne yazık ki bulunmuyor 2-3 ay sonra bizzat gidip sormak gerekiyor. belki sonuç posta yolu ile daha erken gelebilir.

İtiraz işleminin tek yoran tarafı Çağlayan'a gitmek,(metrobüs sağolsun) onun dışında bir zorluğu yok. Haksızlığa uğradığını düşünen herkesi üşenmeden Çağlayan'a (İstanbul için) gitmeye davet ediyorum.

İşlem sonuçlanınca yazdığım dilekçe, ekleri ve sonucu yine burada sizlerle paylaşacağım.

Saygılar.
  • quote:

Merhaba,

Bugün cam filmi yüzünden kesilen cezaya itiraz dilekçemi ekleriyle beraber İstanbul Çağlayan 3. Sulh Ceza Hakimliğine verdim. Benzer dilekçe verecekler için bilgiler:

2. Görevli memur önce evraklarınızı kontrol ediyor, dilekçenin üzerine kaşe vurup sizi "evrak taramaya" gönderiyor. (kapıda gereken evraklar ve eklerle ilgili açıklama yazılmış. Bu forumda daha önce belirtilenler ile aynı)
    7. Bu takip numarası ile internetten ya da telefonla durumu kontrol etme imkanınız ne yazık ki bulunmuyor 2-3 ay sonra bizzat gidip sormak gerekiyor. belki sonuç posta yolu ile daha erken gelebilir.

İtiraz işleminin tek yoran tarafı Çağlayan'a gitmek,(metrobüs sağolsun) onun dışında bir zorluğu yok. Haksızlığa uğradığını düşünen herkesi üşenmeden Çağlayan'a (İstanbul için) gitmeye davet ediyorum.

İşlem sonuçlanınca yazdığım dilekçe, ekleri ve sonucu yine burada sizlerle paylaşacağım.

Saygılar.

Dostum 3. Sulh Cezanin Hakimi cok baba adam hemen iptal eder.

• quote:

Merhaba,

Saygılar.

Dostum 3. Sulh Cezanin Hakimi cok baba adam hemen iptal eder.

• 21.11.2012 78km ile hız sınırına yakalanmışım tebligat üstünde 25.4.13 tarihli damga var elimede 29.04.2013 de geldi. bu cezada usulen itiraz edilebilecek bir şey var mı süreyle ilgli acaba.
    bir de bu cezalar çok sinir bozucu olmaya başladı son zamanlarda. ticareti yapılıyor ayıp.
  • 2 tane tarfik cezası geldi.birincisi bana ait 4 sanıye felan otobüs yolunda gitmişim 77 lira.ama asıl olay şaka gibi. başka birine ait kırmızı ışık cezası olan 166 tl de benım plakama kesilmiş.resime baktıgımda plakada ortakı harf B olabilir F de olabilir tam okunmuyor. sen kalk G ye kes cezayı.işin diğer tarafı diğer arabada aynı renk aynı marka :) sadece benım arka camda yazılar var.diğer arabanın plakanın sagında solunda kırmızı ışık lambaları felan var.bunlardan anladım benim arabam olmadıgını.ayrıca hiç gitmediğim bir yerde.bunu ödeyim uğraşmayım desem yarın bir gün yine başka cezalar gelebilir.ben bu derdimi kime nasıl anlatabilirim arkadaşlar yardımcı olursnaız sevinirim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Goldman34

2 tane tarfik cezası geldi.birincisi bana ait 4 sanıye felan otobüs yolunda gitmişim 77 lira.ama asıl olay şaka gibi. başka birine ait kırmızı ışık cezası olan 166 tl de benım plakama kesilmiş.resime baktıgımda plakada ortakı harf B olabilir F de olabilir tam okunmuyor. sen kalk G ye kes cezayı.işin diğer tarafı diğer arabada aynı renk aynı marka :) sadece benım arka camda yazılar var.diğer arabanın plakanın sagında solunda kırmızı ışık lambaları felan var.bunlardan anladım benim arabam olmadıgını.ayrıca hiç gitmediğim bir yerde.bunu ödeyim uğraşmayım desem yarın bir gün yine başka cezalar gelebilir.ben bu derdimi kime nasıl anlatabilirim arkadaşlar yardımcı olursnaız sevinirim.

15 gün içinde trafik mahkemesine yada ona bağlı sulh ceza mahkemesine itiraz et, sonra mahkeme sonucunu bekle başka yapabileceğin bir şey yok. Yazacağın dilekçede resimdeki aracın sana ait olmadığını ıspatlayan kesin deliller sunman gerekli.
  • Bana da emniyet kemeri takmama cezası geldi. Gittim ankara adliyesindeki 8nci sulh ceza mahkemesine bi dilekce verdim. Bilmem kaç numaralı madde bircok suç içermektedir ,hangisini ihlal ettiğim açıkca belirtilmemiştir. Ben emniyet kemeri takmaya azami dikkat eden bir sürücüyüm. Mobese kayıtlarının incelenmesini talep ediyorum cezanın iptalini arz ederim vs.. yazdım 24 saat geçmeden telefonuma cezanız iptal edilmiştir diye mesaj geldi.
  • 
Sayfa: önceki 89101112
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.