Şimdi Ara

Trafik Cezasına İtiraz Prosederü - Güncel - 2012 (7. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
464
Cevap
89
Favori
289.279
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
5 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş

Orijinalden alıntı: catalyst

quote:

Orijinalden alıntı: volcano71

@catalyst,
    Neye cevap vereceğimi anlamadım, bir şey sorulmamış ki orada, benim daha önce yazmış olduğum mesaj var.

Tebligat zarfi uzerinde pul uzerinde tarih kasesi var simdi gordum postaya verildigi gunu ifade ediyor. Tutanak tarihinden 17 gun sonra postaya verilmis. Yonetmelikte 10 gun icinde tebligata baslanmali diyor. Yonetmelik acisindan acik bir ihlal var yani mahkeme cezayi iptal etmese bile kanunsuz is yapilmis. Ama yonetmelik tebligata baslanmazsa ne olur onu yazmamis. Madem niye koymuslar o maddeyi? Degistirsinler de "memur kafasina gore istedigi zamanda tebligatina baslanmali" yazsinlar.

Bununla ilgili yapilaca birsey var mi?

Mahkeme neden bu gerekceyle iptal etmiyor?

Memurlar isini duzgun yapmiyorlar o adami bulup kafasini asfalta surtup kivilcim cikarttirmaktan baska care yok mu diyorsun?

Hocam kanunda yazanlar konusudna haklısınız ama yazanlara aldanmayın. Önceden evet bu süre olaylarından çok ceza iptal edildi bakıldı bu şekilde olmuyor artık hakimler bu sebeple iptal etmiyor.

Bunun gerekçesini bilmem ama şu şekilde olabilir. Teknik olarak bu tebligatların 10 gün sürede yerine ulaştırılması çok güç. Personel eksikliği, imkansızlıklar derken olmuyor. Sırf tebligat geç ulaştı diye suçu cezasız bırakmakta pek mantıklı değil. O yüzden kanımca uygulanmıyor.

Örneğin normalde icra müdürlüğüne icra takibi başlatmak için dosya verirsiniz icra müdürlüğü 3 gün içinde dosyayı işleme alıp tebligat yollamak zorunda borçluya. Adliyede o süre 3 olur 5 olur 1 hafta olur 2 hafta olur :)

Hukukta kitapta yazanla uygulama arasında fark çoktur/çokmuş :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi farks -- 1 Aralık 2012; 17:22:41 >

• 1 telefona bakar
  • quote:

Orijinalden alıntı: kayrakinyas

Merhaba,

Adresime tebliğ edilmeyen 3 adet trafik cezasını bugün internet vergi sisteminde fark ettim;

TUTANAK TARİHİ TAHAKKUK FİŞ NO SERİ/SIRA NO TEBLİĞ TARİHİ

Trafik Para Cezası 31.05.2012 20120905015010000307 MA00776748 02.07.2012 154,00 15,40 169,40

Trafik Para Cezası 25.06.2012 20120922015010000118 MA00874975 18.07.2012 154,00 15,40 169,40

Trafik Para Cezası 13.01.2012 20120928015010000084 MA00195058 24.07.2012 154,00 15,40 169,40

Tutanak tarihi ile tebliğ tarihleri arasında çok fark var ve bu cezalar hiç bir türlü bana tebliğ edilmedi. (posta yada muhtarlık ile tebliğ olmadı)

Daha önce bunun gibi 2 ceza öemiştim. sorgulamadan ödemeyi internetten yaptım fakat bu sefer çok abartı olduğunu bir yerde hatta olabileceğini düşünüyorum. 10 yıllık şöförüm ve ilk defa bu sene bu kadar ceza kesildi adıma. Yorumlarınızı alabilir miyim?

Hayırlı günler.

İtirazım kabul edildi. Hakkınızı arayın arkadaşlar.

• quote:

quote:

Merhaba,

Adresime tebliğ edilmeyen 3 adet trafik cezasını bugün internet vergi sisteminde fark ettim;

Trafik Para Cezası 31.05.2012 20120905015010000307 MA00776748 02.07.2012 154,00 15,40 169,40

Trafik Para Cezası 25.06.2012 20120922015010000118 MA00874975 18.07.2012 154,00 15,40 169,40

Trafik Para Cezası 13.01.2012 20120928015010000084 MA00195058 24.07.2012 154,00 15,40 169,40

Tutanak tarihi ile tebliğ tarihleri arasında çok fark var ve bu cezalar hiç bir türlü bana tebliğ edilmedi. (posta yada muhtarlık ile tebliğ olmadı)

Daha önce bunun gibi 2 ceza öemiştim. sorgulamadan ödemeyi internetten yaptım fakat bu sefer çok abartı olduğunu bir yerde hatta olabileceğini düşünüyorum. 10 yıllık şöförüm ve ilk defa bu sene bu kadar ceza kesildi adıma. Yorumlarınızı alabilir miyim?

Hayırlı günler.

itiraz tarihiniz ve sonuç tarihini yazarmısınız ne kadar süre sonra karar çıktı ve size nasıl bildirildi??

Arkadaşlar ben de itiraz dilekçemi vereli 3-4 ay kadar oldu ancak ses seda yok, dosyamı ilk bıraktığımda eski telefonuma dosyanız şu şu dosya numarasıyla kaydedilmiştir diye mesaj gelmişti ancak o telefon bozuldu serviste şu an yani dosya numaram yok, netten TC ile falan sorgulattığımda da sonuç çıkmıyor. Bana sonucu postayla ya da telefonla falan bildirirler değil mi?

Malum faiz işliyor korkuyorum yani olur da dosya işleme alınmamıştır benden çatır çatır faiziyle 2-3 katını isterler öğrenci insanım batarım

İtiraz edip cevap alanlar süreci yazabilir mi ne kadar sürede cevap geldi vs, tabi büyük şehirler için diyorum küçük şehirlerde daha hızlıdır muhtemelen, Ankarada oturuyorum Ankara Adliyesi ile yaptım işlemi.

• teşekürler.
  • quote:

Orijinalden alıntı: kronk-x

quote:

quote:

Merhaba,

Hayırlı günler.

itiraz tarihiniz ve sonuç tarihini yazarmısınız ne kadar süre sonra karar çıktı ve size nasıl bildirildi??

Arkadaşlar ben de itiraz dilekçemi vereli 3-4 ay kadar oldu ancak ses seda yok, dosyamı ilk bıraktığımda eski telefonuma dosyanız şu şu dosya numarasıyla kaydedilmiştir diye mesaj gelmişti ancak o telefon bozuldu serviste şu an yani dosya numaram yok, netten TC ile falan sorgulattığımda da sonuç çıkmıyor. Bana sonucu postayla ya da telefonla falan bildirirler değil mi?

Malum faiz işliyor korkuyorum yani olur da dosya işleme alınmamıştır benden çatır çatır faiziyle 2-3 katını isterler öğrenci insanım batarım

İtiraz edip cevap alanlar süreci yazabilir mi ne kadar sürede cevap geldi vs, tabi büyük şehirler için diyorum küçük şehirlerde daha hızlıdır muhtemelen, Ankarada oturuyorum Ankara Adliyesi ile yaptım işlemi.

bursa sulh cezaya başvurdum, 1 ay sonra inceledikler ve o gün sonuç çıktı.

Mahkemenin yoğunluğuna göre bana 2-3 ay demişlerdi. Sonucu telefonla öğrendim. 1 ay sonra posta ile bildireceklerini söylediler.

• quote:

quote:

Orijinalden alıntı: kronk-x

quote:

quote:

Merhaba,

Hayırlı günler.

bursa sulh cezaya başvurdum, 1 ay sonra inceledikler ve o gün sonuç çıktı.

Mahkemenin yoğunluğuna göre bana 2-3 ay demişlerdi. Sonucu telefonla öğrendim. 1 ay sonra posta ile bildireceklerini söylediler.

ohooo sonuçtan 1 ay sonra bildiriyorlarsa ne anlamı kaldı o işin ya 15 günlük indirimli ödeme süren de geçer

benim dosya numaram kayıp olduğu için öğrenme şansım da yok sanırım siz telefonla direk teslim ettiğiniz bölümü aradınız değil mi? Sizden hangi bilgileri isteyerek sonucu söylediler?

• Arkadaşlar önceki sayfalarda başımdan geçen bir trafik cezası olayını yazmıştım. Mahkemeye başvurmuş fakat mahkeme şikayetim olan konudan çok farklı bir konuyu cevap yazıp göndermişti.

Bugün internet vergi dairesinde başka birşeyin farkına vardım. Elimdeki ceza makbuzunu tarihi ile internetteki cezanın kesildiği tarih bile uyuşmuyor. Benim elimdeki 15.05 tarihine ait internetteki ise 15.08 tarihine ait herşey saçma sapan bir hal almaya başladığı için kurcalamayı bıraktım.
  • ...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi ozay_407 -- 26 Aralık 2012; 1:47:32 >
  • sayın volcano, derdime dermen ararken forumunuzu buldum. en baştan beri yazılanları okudum. umutlanamadım ama benim durumumun daha farklı olduğunu düşündüm. ben de trafik cezası konusunda bir hata yaptım. adıma fotoğraflı olarak gönderilen cezayı ödemek üzere 16 kasım 2012' de garanti bankası internet bankacılığını açtım. plakayı yazdım ki, ne göreyim elimdeki makbuzda yer alan borç görünmediği gibi 2 tane daha ceza var. birisi 90 tl, birisi 560 tl. ikisi de anapara ve gecikme faizleriyle bu meblağa ulaşmış. panikle hemen ödedim. daha sonra bana tebliğ edilmediğini söyleyerek itiraz etmeye karar verdim. dekontlarından çıktı aldığımda gördüm ki, 560 tl' lik ceza ben arabayı almadan 5 yıl önce 2005 yılında kesilmiş, yani bana ait değil. ben de hemen arabayı sıfır olarak anahtar teslim satan Honda Cem' e başvurdum. görevli Duygu hanım hemen dilekçemi alıp daha önceki trafik işlemlerimi de hallettirdikleri müşavirlik firması arslan müşavirlik' e gönderdiler. günler geçti arayan soran yok. aradım ah ben de sizi arayacaktım. dekontun aslını getireceksiniz dedi. tabi dedim, götürdüm. bekliyorum haber yok. tekrar aradım. sevgili duygu hanım, ah iyi ki aradınız arslan müşavirlik dedi ki, vergi dairesindeki memur "bankadan yanlışlıkla 560 lira yatırdığına dair yazı alsın halledieriz" demiş. ben bankaya gideymişim yanlışlıkla yatırdığıma dair yazı alay mışım. mutlaka "yanlışlıkla" ifadesi olmalıymış, yoksa kabul edilmezmiş dedi. beni banka memuru karşısında salak, geri zekalı bir duruma düşürmek istediklerinden emin olmama rağmen gittim. ve garanti bankasının en salak müşterisi olarak çıktım. tabi ki vermediler. size ancak falan günde 560 tl internet bankacılığı aracılığıyla yatırılmıştır diye yazarız dediler. makbuzda da aynı bilgi var zaten ama bu yazıyı aldım. bu arada kardeşim halimi görüp sinirlendi ve honda cem' i arayıp fırçaladı. ama bana mısın demediler. yine hiç ses yok. tüketici hakem heyetine sorduk, savcılığa başvurun demiş. sanki biz bilmiyoruz. savcılığa başvuracaksam sen ne işe yarıyorsun. benim bu kadar parayı durduk yere ödememe yol açan herkesin allah belasını versin. depresyona girdim vallahi. cezanın olup olmadığı iyi araştırmayan Honda Cem'in, ve arslan müşavirliğin, cezayı kesenin, makbuzu ulaştırmayanın, makbuzu sisteme geç kaydedenin, Garanti bankasının trafik cezası ödeme bölümünde, cezayı ödemeden önce ceza detaylarının görülmesi gerektiğini düşünmeyen bilgisayar programcısının, topunun allah müstehakını versin. şu anda yaşadığım sorunuma yanıt ararken içimi döktüm. nereye kime gideceğimi bilmiyorum. en başta, parayı alamazsınız ama bir sonraki yılın bandrolüne mahsup edilir denmişti. bunu sağlayan birisi var mı? bilgi verirse çok sevinirim.

• Sayın gulaycainci, Garanti bankasında maalesef dönem dönem böyle abuk sabuk cezaları bende görüyorum ancak plakaya yazılmış cezayı görsemde orada tc kimlik numarasının ilk ve son hanesi ve isim soyisimin ilk ve son harfi gözüküyor. bakıyorum tutmuyor bende tınlamıyorum... Yanlız bankadan bu tür ceza ödeyen arkadaşlara şiddetle dekontunu saklamalarını öneririm. Daha sonra ödenmedi diye başınız ağrıyabilir.
  • @gulaycainci,
    Yazınızı okudum, öncelikle geçmiş olsun.
    Benim anlamaığım nokta, Honda Cem'den arabayı sıfır mı aldınız yoksa ikinci el mi?

Ben her iki durum için de size açıklama yapayım:
    Eğer araç ikinci el ise, üzerindeki plakayla aracı satın aldınız demektir.
    Satın aldığınız tarihi bilmemekle beraber, aracı satın aldığınız anda araca ait herhangi bir vergi borcu, ödenmemiş ceza, haciz, vb. bir konu varsa zaten aracın noter tarafından satışı yapılmaz. Önce aracın vergi dairesinden "temiz kağıdı"nı almanızı isterler. Yani aracı aldığınız anda araca ait hiçbir cezanın/borcun olmadığından emin olursunuz, bu sizin güvencenizdir.

Eğer aracı sıfır almışsanız, plakayı aldığınız ilgili trafik tescil bürosu size hiçbir surette önceden cezası/borcu olan plakayı vermez/veremez. Biraz daha açayım isterseniz: Henüz faal olmayan, trafik tescil bünyesinde bulunan tüm plakalar temizdir, çünkü nasıl yeni sıfır plaka alırken cezasız/borçsuz plaka alabiliyorsanız, plaka düşümü yaparken de cezasız/borçsuz olarak teslim etmek zorunlu.

Bir üçüncü ihtimal daha söz konusu aslında, ama diğer ihtimallerle içiçe geçmiş vaziyette. O da şu: Aldığınız ikinci el aracın plakasını değiştirme hakkına sahipsiniz, (ki en sağlam ve güvenli yol budur) böyle bir durumda da ilgili trafik tescil şubesinden alacağınız plaka "sütten çıkmış ak kaşık gibi" tertemiz ve borçsuz-harçsız olacaktır.

Nihayetinde, her üç durumda da size ait olmayan bir borcu ödemek zorunda değilsiniz, çünkü kusurlu olan siz değilsiniz, kusur devletindir. Honda Cem ile neden görüştüğünüzü de anlamış değilim, onlarla ilgisi yok ki bu durumun, en fazla sizi yönlendirirler. Yapacağınız şey, aracı aldığınız ve üzerine tescil yaptırdığınız tarihi belgeleyen evrakları ve dilekçenizi yazıp ilgili Sulh Ceza Mahkemesi'ne başvurmak ve başvuru sonucunu beklemek, büyük ihtimalle davanızı kazanırsınız.

Başka bir sorunuz olursa buradan da yazabilirsiniz.

• @gulaycainci,
    Aracı sıfır almışsınız galiba, şimdi yazıyı tekrar okuyunca gördüm.
    O halde plaka işlemlerinizi de Honda Cem yaptı, siz de aracınızı anahtar teslim aldınız sanırım.
    Bankadan parayı yanlışlıkla yatırdım saçmalığı da nedir Allah aşkına, hangi banka böyle bir belge verir?
    Sizin yapacağınız şey, bir üst mesajda da belirttiğim gibi aracı satın aldığınız tarihi gösterir belgeler ve ilgili dilekçeniz ile Sulh Ceza Mahkemesi'ne başvurmak.

Bu durumda tüm sorumluluk Honda Cem'e ait oluyor tabi, anlaşmalı oldukları müşavirlik şirketi ilgili tescil şübesinden çıkma bir plaka almış, yani daha önce trafiğe çıkmış bir plaka, ama onların yapacağı bir iş yok, bizzat siz dilekçe yazıp başvurmanız lazım.

Dilekçenizde belirteceğiniz hususlar kısaca, "Cezanın kesildiği tarihte plakanın sizin adınıza kayıtlı olmadığı, sizin aracı ... tarihte Honda Cem'den aldığınızı ve tüm işlemlerin Honda Cem tarafından yapıldığını, ilgili cezayı kendiniz ait sanıp ödediğinizi, daha sonra detaylı araştırma yaptığınıza cezanın 2005 yılına ait olduğunu, ödediniz cezadaki miktarın tarafınıza iadesini, ilgili cezanın 2005 yılında plakanın sahibi şahsa rücu edilmesi" şeklinde olacak, büyük ihtimalle kazanırsınız.

İyi günler.

• Park yasağı olmayan bir caddede köşeye park ettiğim aracımı çekmişler.Aracın arkası diğer yönde park etmiş araçaları geçmiyordu.Bu duruma ayrıca bir de ceza gelir mi?
  • quote:

Orijinalden alıntı: xusta

Park yasağı olmayan bir caddede köşeye park ettiğim aracımı çekmişler.Aracın arkası diğer yönde park etmiş araçaları geçmiyordu.Bu duruma ayrıca bir de ceza gelir mi?

Hatali park yersiniz arti otopark ucreti odersiniz. Baska birsey odermisiniz bilgim yok. Cekici ucretini unutmusum :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi farks -- 26 Aralık 2012; 10:10:38 >
    < Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: xusta

Park yasağı olmayan bir caddede köşeye park ettiğim aracımı çekmişler.Aracın arkası diğer yönde park etmiş araçaları geçmiyordu.Bu duruma ayrıca bir de ceza gelir mi?

Her kavsakta her yone 5 mt boyunca duraklama ve park etmek yasaktir. Kavsak deyince kelebek anlasilmasin Sokak arasindaki yol kesisimleri de kavsaktir.

Aracinizi buna istinaden cekerler, hicbir hak da iddia edemezsiniz.

Ceza gelirse 15 gun icinde odeyin.

Gecmis olsun.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • quote:

Orijinalden alıntı: patchwork

selamlar..
    temmuz ayında bende internet vergi dairesinden mtv ödemek üzere giriş yaptığımda 319 tl ceza artı küsür lira faiz cezamın olduğunu gördüm.Ankara Emniyet Trafik Şubesi ile yaptığım görüşmede cezanın kendilerinin değil Konya ilinde kesildiğini öğrendim.Konya ili ilgili Trfik birimleri ile yaptığım görüşmelerde mayıs ayında Konyanın bir ilçesinde 127 km ile radara girdiğimden cezanın kesildiği söylendi.Muhtara gittim ceza makbuzu orda duruyor, güya adresime tebliğ edilmiş ancak zarf üzerinde hiç bir yazı tarih isim yok,,tekrar Konya emniyetini aradım ordan plakayı söyleyince zaten araç rengi modeli yılı çıkıyor bu senin aracın değilmi deniyor.Bende ısrarla zaten herhangi bir Trafik şubesi bilgisayarına plakamı yazsanız bu bilgilere ulaşabilirsiniz benim orda olduğumu ispat edecek resim belge radar fotoğrafı imza herhangi bir şey varmı diyorum, yok kayıtlar aylık silinir diyorlar.Ceza makbuzuna bakıyorum her trafik ekibinin kolayca ulaşabileceği adım soyadım araç bilgileri renk model yılı vs var,, ehliyet numarası boş, kimlik bilgileri boş, imza hanesi boş, tebliğ ve sürücü ile ilgili hiç bir bilgi yok..hayatımda bahsettikleri ilçeye gitmedim, orada oturan bir yakınım yok, anahtarı alıp benden habersiz kaçacak bir çoluk çocuk yakınımda yok..günlerden pazar olmasa işyeri giriş çıkış kayıtlarını sunacağım ama bahsettikleri tarih pazar, tüm gün kabristan ziyaretleri ile uğraştım ve eve döndüm tüm gün Ankarada idim.Cezayı ödemeyi bünyem reddediyor Eylül ayının başında verdim mahkemeye dilekçemde olanı biteni anlattım bakalım ne olacak.Eğer itirazım reddedilirse trafik konusunda hiç bir makama saygım kalmayacak...

Arkadaşlar tekrar merhabalar..
    yukarıda yazmış olduğum mesajımdan sonra artık sona gelinen davada aracın plakasının tam olarak okunmadığı ve araç modeli ve renginin farklı olduğu ortaya çıktı.
    Allaha şükürki haklılığım böylece ispatlandı..Sizlere nacizane tavsiyem eğer şüpheniz varsa ve haklı olduğunuzu düşünüyorsanız konuyu yargıya taşımaktan çekinmeyin ..

• quote:

quote:

Merhaba,

Hayırlı günler.

merhaba;
    cezayı ödedikten sonra itiraz ettiniz değil mi?

• Arkadaşlar merhaba.

Geçen hafta İzmit'ten İstanbul'a gelirken Boğaziçi gişelerinde zincir ve kar lastiği çevirmesine takıldım ve ceza yedim. Ceza tutanağını da imzalayıp akşamında da indirimli olarak 54TL ödedim. Komşumun arabasıydı dün bir de ptt ile ceza gelmiş adresine. Tutanağa baktığımda ise ödemiş olduğum tutanak ile seri numarası ve açıklama kısmı hariç birebir aynı olduğuydu. Açıklama kısmında ise benim ödemiş olduğum ceza tutanağının seri numarasına istinaden bu tutanağın düzenlendiği. Bu durumda benim bu cezayı ödemem gerekiyor mu? Yardımcı olabilecek arkadaş var mı?
  • quote:

Orijinalden alıntı: atikus

quote:

Orijinalden alıntı: volcano71

KTK'nun 116. maddesine istinaden gıyapta yazılan trafik cezalarına karşı, yani anlayacağınız tanımıyla "plakaya yazılan cezalara" karşı itiraz yolunu anlatacağım.
    Trafik polisinin durdurup yüzünüze karşı yazdığı cezalar için de itiraz yolu mevcut tabi, prosedür aynı işliyor, tek farkı 15 GÜN olan İTİRAZ SÜRESİ, yüze karşı yazılan cezalarda, yazıldığı tarihten itibaren, gıyapta yazılan cezalarda ise, size tebliğ tarihinden itibaren başlıyor. Eğer 15 gün içinde itiraz etmezsiniz, burası önemli, karar kesinleşmiş demektir, artık itiraz edemezsiniz.

Plakaya yazılan cezalar, ruhsatınızda yazılı olan, yani sistemde kayıtlı olan adresinize gelir, ikametinize PTT yoluyla gelen ceza, siz evde olmadığınız bir sırada gelirse postacı kapınıza bir not bırakır ve cezanızı muhtarlığa teslim eder, ve tebliğ tarihi o taihten itibaren başlar. Normal prosedür budur, cezanız eski ikametgahınıza giderse, suç sistemin değil, ikametgah adresini yenilemeyen sizdedir.

Gelelim itiraz işlemlerine, ben İstanbul için anlatacağım, diğer iller için de aynıdır, değişen bir şey yok.
    İtiraz işlemleri Trafik Mahkemeleri'ne yapılıyor, Türkiye'nin tamamında mevcut olmadığı için (sanırım bir tek Ankara'da varmış) bu işe, görevlendirilen bir Sulh Ceza Mahkemesi bakıyor, 2012 yılı itibariyle İstanbul'da Çağlayan'daki 3. Sulh Ceza Mahkemesi bakıyor, ama bunun bir önemi yok, dilekçemizdeki mahkeme kısmını boşbırakacağız, gittiğimiz adliyede hangi mahkemenin baktığını öğrenir öğrenmez bunu doldurabiliriz.

Öncelikle prosedür gayet basit, hiç gözünüz korkmasın, ayrıca sadece 1 TL dava dosyası parası veriyorsunuz, başka bir ücret de yok, mahkeme duruşması da yok, sadece evraklarınızı teslim ediyorsunuz, 5 dakikanızı bile almıyor.

Dilekçe örneğini ekte veriyorum, kendi durumunuza göre doldurabilirsiniz.
    (Örnek dilekçede kırmızı ışık ihlali cezasına karşı itiraz amaçlı doğaçlama bir yazı vardır.)
    Gerekli evraklar:
    1. Dava dilekçesi
    2. Dava dosyası (Adliye kantininden temin edeceksiniz - 1 TL)
    3. Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı Fotokopisi (2 nüsha)
    4. Trafik İdari Para Cezası Karar Tutanağı Tebligatı Fotokopisi (2 nüsha)
    5. Ruhsat Fotokopisi (2 nüsha)
    6. Kimlik ve Ehliyet Fotokopisi (2 nüsha)

Evraklarınızı Sulh Ceza Mahkemesi'nin kalemine teslim edeceksiniz, trafik cezasının ve tebligat kağıdının aslı sizde kalacak, dilekçenizde yazdıklarınıza göre bir karar verilecek, herhangi bir duruşma olmayacak, mahkeme sonucu tebligatla adresinize gelecek.

Mahkemeye vereceğiniz cezalar için ödeme yapmanıza gerek yok, mahkemenin yoğunluğuna göre karar süreci 2-3 aya kadar bile uzayabilir, karar size tebliğ edildikten sonra, sonuç olumsuz olsa bile, mahkeme karar tebliğinden itibaren 15 gün içinde cezanızı 3/4 oranında inidirimli ödeyebilirsiniz, herhangi bir hak kaybınız olmaz.

İtiraz yolunu, sadece haklı olduğunu düşündüğünüz cezalar için kullanırsanız mahkemelere gereksiz iş yükü yüklememiş olursunuz, ayrıca bir sonraki ceza itirazınız için güvenirliliğiniz olmuş olur, çünkü her itirazınız, sonucu olumlu ya da olumsuz olarak adliye kayıtlarında tutuluyor.

EK:http://s2.dosya.tc/server9/L0geoS/EK.doc.html

Pekiii, hiç tebellüğ etmediğim ancak internet vergi dairesinden aylar hatta yıllar sonra öğrendiğim trafik para cezası ile ilgili yapabileceğim bir hukuki itiraz vs. var mıdır? İnternet Vergi Dairesi motorlu araçlar sorgulama ve ödeme bölümünün ceza bilgileri bölümünde aynen şunlar yazıyor:
    Cezanın Tahakkuk Tarihi: 24.10.2009
    Tebliğ Tarihi: 13.02.2011 (Hehangi bir şey tebellüğ etmedim).
    Syg.
    AY

aynı durumla karşı karşıyayım ödediniz mi acaba cezayı bana 3 farklı ceza geldi 66 iken 95 tl olmuş bir de cezalar...

• 
Sayfa: önceki 56789
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.