Şimdi Ara

Android ve iOS işletim sistemlerinde fotoğraflara üçüncü parti uygulamalar tarafından erişilmesi sorunu giderilecek

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
19
Cevap
0
Favori
3.061
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Android ve iOS işletim sistemlerinde fotoğraflara üçüncü parti uygulamalar tarafından erişilmesi sorunu giderilecek

Akıllı mobil cihazların kullanımının giderek artması bu cihazlara uygun uygulamaların geliştirilmesinde adeta bir patlamaya sebep oldu. Her türlü ihtiyaca hitap eden mobil uygulamalar kullanıcıların vazgeçilmezleri arasında yerini aldı. Mobil uygulamaların indirme sayısının on milyarları geçtiği düşünüldüğünde bir akıllı mobil cihaz kullanıcısının ortalama 6-7 uygulama indirdiği ortaya çıkıyor.

Mobil cihazlara uygulama kurarken bazı izinler vermek gerekiyor. Hergün birçok uygulama indiren kullanıcılar bir süre sonra istenen izinlere dikkat etmeyebiliyor ve masaüstü platformlardan alıştığımız devamlı "İleri" tuşuna basarak kurulum yapmak mobil cihazlarda sıkıntılara yol açabiliyor. Özellikle akıllı telefonlarda IMEI numarasını kopyalamak, çağrıları kaydederek uzak sunuculara yüklemek, izinsiz ödemeli çağrı başlatmak veya SMS göndermek gibi işlemler izin vererek kurduğunuz bir uygulama tarafından yapılabiliyor. 

Zararlı yazılımların yanında uygulama mağazalarında popüler olmuş uygulamaların da kişisel verileri topladığı ortaya çıkmıştı. Path adlı popüler uygulamanın iPhone rehberini uzak sunuculara kaydetmesi, Google'ın Safari tarayıcısındaki bir açık yoluyla iOS kullanıcılarına reklam içerikleri göndermesi gibi olaylara geçtiğimiz haftalarda rastlamıştık.

Bu kez de benzer bir güvenlik problemi fotoğraf albümlerinde ortaya çıktı. Lokasyon bilgilerine erişim izni isteyen uygulamaların iOS cihazlarında kullanıcılara ait lokasyon bilgisi taşıyan fotoğraf ve videolara da erişerek uzak sunuculara yüklediği belirlendi. 

Bizzat büyük bir şirkette çalışan bir geliştirici tarafından yazılan PhotoSpy adlı bir uygulama, bir iOS cihazında denendi ve lokasyon ile ilişkili medya içeriğine erişim isteyerek kullanıcıya ait tüm medya içeriğini kopyaladı. Üstelik Apple'ın bu konuda hiçbir limitinin ve kontrolünün olmadığı da tespit edildi. Apple medya içeriğine erişimi kullanıcının iznine bağlamış durumda ancak lokasyon bilgilerine erişimin yol açtığı bu duruma karşı bir tedbir bulunmuyor.

Android işletim sisteminde ise kullanıcının iznine bile başvurmadan uygulamaların fotoğrafları kopyaladığı, bunun sebebinin de işletim sisteminin microSD kartlarına tam yetki vermesi olduğu belirtildi.

Problemin ortaya çıkmasının ardından Google ve Apple bahse konu açığın varlığını doğruladı ve sıkıntıyı gidermek için çalışmalara başladıklarını duyurdu. Yayınlanacak bir güncelleme ile erişim açığı giderilecek.

Ancak güvenlik konusunda en büyük görev yine kullanıcıya düşüyor. Hali hazırda var olan mobil güvenlik yazılımları bir noktaya kadar koruma sağlıyor. Ancak uygulama kurmadan önce istenen izinlerin dikkatlice incelenmesi ve gerekirse uygulamanın kurulmaması daha büyük bir önem taşıyor.

• her kullanici 6-7 uygulama indiyor demisler o kadarini bilemem ama ben çin ile kapisirim tek basima.
  • Bunu Google Apple dusunmeyecek ben dusunecegim oyle mi? O zaman ben niye para veriyorum bunlara guvenligi mi saglayamiyorlarsa??

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Android de soruna yol açan uygulamayı söyleselermiş bari
  • Eğer uygulama erişmek istediği şey için senden izin istiyorsa zaten ortada sorun yok demektir çünkü bunu gizli kapaklı yapmak yerine senden erişmek istiyorum izin veriyormusun diye onay alıyor. yok eğer bunu gizli kapaklı yapıyor olsaydı o zaman sorun olurdu.. ence yazıyı yazan vatandaş neyin sorun olup olmadığını iyi bilmiyor... Sanırım günlük yazması gereken yazı sınırına varmak için ne yazacağını şaşırmış durumda...
  • quote:

Orijinalden alıntı: Batuist

Eğer uygulama erişmek istediği şey için senden izin istiyorsa zaten ortada sorun yok demektir çünkü bunu gizli kapaklı yapmak yerine senden erişmek istiyorum izin veriyormusun diye onay alıyor. yok eğer bunu gizli kapaklı yapıyor olsaydı o zaman sorun olurdu.. ence yazıyı yazan vatandaş neyin sorun olup olmadığını iyi bilmiyor... Sanırım günlük yazması gereken yazı sınırına varmak için ne yazacağını şaşırmış durumda...

Erişim ayrı şey eriştiğin dosyayı başka bir server-a gönderip tarayıcıdaki açıktan faydalanıp reklam olarak karşına çıkması ayrı şey.

Diğer yandan lokasyon verisi isteyip fotoğraf ve videolara erişim sağlaması da çakallık, keza Android'de insaf edip izin bile istemiyor.

• quote:

Orijinalden alıntı: danGerfuLL

quote:

Eğer uygulama erişmek istediği şey için senden izin istiyorsa zaten ortada sorun yok demektir çünkü bunu gizli kapaklı yapmak yerine senden erişmek istiyorum izin veriyormusun diye onay alıyor. yok eğer bunu gizli kapaklı yapıyor olsaydı o zaman sorun olurdu.. ence yazıyı yazan vatandaş neyin sorun olup olmadığını iyi bilmiyor... Sanırım günlük yazması gereken yazı sınırına varmak için ne yazacağını şaşırmış durumda...

Erişim ayrı şey eriştiğin dosyayı başka bir server-a gönderip tarayıcıdaki açıktan faydalanıp reklam olarak karşına çıkması ayrı şey.

Diğer yandan lokasyon verisi isteyip fotoğraf ve videolara erişim sağlaması da çakallık, keza Android'de insaf edip izin bile istemiyor.

aslında androidde uygulama sonradan izin istemiyor ama uygulamayı indirirken bu uygulama aşağıdaki verilere erişebilir şeklide uyarıda bulunuyor siz buna müsade edip indir derseniz zaten baştan kabul etmiş oluyorsunuz. lütfedip uygulama kullanacak vatandaş biraz okuma zahmetine girerse uygulamaların nelere erişeceğini de görebilir. keza benim dikkatimi çeken bir olay ve ben bilinçli bir şekilde bunu bilerek uygulamayı indirip kuruyorum. ve şimdiye kadar çok şükür bu nedenden dolayı bir sıkıntı yaşamadım.. Ha bunu iyi yapıyorlar anlamında söylemiyorum demek istediğim zaten bunun bilinen bir olay olduğu ama sanki yazıda çok mühim bir gelişme kamuoyuna duyuruluyormuş gibi yeni birşey keşfedilmiş gibi ana sayfa "haberi" (?) yapılması pireyi deve gibi gösterme çalışmaları çok enteresan.. bu yazıları yazan vatandaşın ne androidle nede iosla işi olmuş sanırım şimdiye kadar.. ki iosta hiç olmazsa daha sonradan verdiğiniz erişim iznini kapatabiliyorsunuz.

• quote:

quote:

quote:

aslında androidde uygulama sonradan izin istemiyor ama uygulamayı indirirken bu uygulama aşağıdaki verilere erişebilir şeklide uyarıda bulunuyor siz buna müsade edip indir derseniz zaten baştan kabul etmiş oluyorsunuz. lütfedip uygulama kullanacak vatandaş biraz okuma zahmetine girerse uygulamaların nelere erişeceğini de görebilir. keza benim dikkatimi çeken bir olay ve ben bilinçli bir şekilde bunu bilerek uygulamayı indirip kuruyorum. ve şimdiye kadar çok şükür bu nedenden dolayı bir sıkıntı yaşamadım.. Ha bunu iyi yapıyorlar anlamında söylemiyorum demek istediğim zaten bunun bilinen bir olay olduğu ama sanki yazıda çok mühim bir gelişme kamuoyuna duyuruluyormuş gibi yeni birşey keşfedilmiş gibi ana sayfa "haberi" (?) yapılması pireyi deve gibi gösterme çalışmaları çok enteresan.. bu yazıları yazan vatandaşın ne androidle nede iosla işi olmuş sanırım şimdiye kadar.. ki iosta hiç olmazsa daha sonradan verdiğiniz erişim iznini kapatabiliyorsunuz.

Android'de başta verdiğimiz izinlerle uygulamayı yükleyebiliyoruz. Başta bu izni istemeyip sonradan uygulama verilere erişerek bu paylaşımı da yapıyor olabilir. Ayrıca izni vermek benim verilerimi kullanarak bana karşı kullanması anlamına gelmez.

App Store'da ise uygulamanın erişimiyle ilgili uygulama açıklamasında herhangi bir şey yazmıyor ya da ben dikkat etmedim. Location Allow isteyipte çakallık yapması kabul edilebilir değil.

Benim kızdığım nokta Apple-Google uygulamaları mağazalarına kabul ederken yeterince denetimden geçirmeyip işi kullanıcıya bindirmeleri, sen kendi sistemine çıkan yazılımın yaptığı şeyden haberdar değilsen ben nasıl haberdar olayım?

• Bu sorunu ben de farkettim wifi photosender diye bir uygulama kurmuştum cihazıma, bu uygulama sayesinde seçtiğiniz resimleri aynı wifi ağına bağlı olan bir bilgisayardan indirebiliyorsunuz. Velhasıl bir gün cihazı kurcalarken lokasyon bilgilerine ulaşan uygulamaların arasında wifiphotosender uygulamasını da gördüm. Sonra ne işi olur bu uygulamanın lokasyon bilgileri ile diye düşünüp ayarlardan uygulamanın lokasyon bilgilerine erişimini kapattım. Başka bir gün uygulamayı kullanmaya çalıştığımda lokasyon izninden dolayı resimlerime ulaşamadığını farkettim.

Acil bir şekilde düzeltilmesi gereken bir problem. Eğer uygulama resimlerime ulaşacaksa, resimlerime ulaşmak için benden izin almalı, lokasyon için değil. Bir de resimlerin falan başka bir server da depolanması olayı beni tedirgin etti açıkçası. Buna da bir çözüm getirilmeli. Uygulamaya bir kere izin verildiği zaman, uygulama kafasına göre resimlerime ulaşıp istediği gibi bu resimleri kopyalıyamamalı. Bu durum ciddi bir sıkıntı. En geç 5.1 güncellemesi ile ortadan kaldırılması gerekir.

• Android kullanıcıdan önce kendi hataları bulup sorunu hallederse kendi adına iyi olur öbür türlü çok karışr ve kötü olur olay..:/
  • @danGerfuLL
    Hocam Apple'daki olayda location izni istiyor ancak bunu ne için yaptığını da söylüyor. İlk resme bakarsanız bu izni resimler ve videolar için istediğini açıkça yazıyor zaten.
  • quote:

Orijinalden alıntı: colonel_215

@danGerfuLL
    Hocam Apple'daki olayda location izni istiyor ancak bunu ne için yaptığını da söylüyor. İlk resme bakarsanız bu izni resimler ve videolar için istediğini açıkça yazıyor zaten.

Yeni fark ettim mesajınızı;

'location information' yerel bilgi anlamına geliyor. Fotoğraf ve videolarda bulunan yerel bilgilere erişim izni istiyor.
  • quote:

quote:

@danGerfuLL

'location information' yerel bilgi anlamına geliyor. Fotoğraf ve videolarda bulunan yerel bilgilere erişim izni istiyor.

Ben biraz genelleyerek anlattım mesajımda iOS'u bilmediğinizi düşünerek. Çünkü lokasyon bilgisinin tek basına önemi yok, fotografla birlikte elde etmiş oluyor o bilgiyi program. İkisi ayrılmaz bir bütün olduğu icin bu sekilde soruyor muhtemelen. Fotograflara erişim izni isteyen diğer uygulamalarda da kısa bir açıklama yapıyor bu sekilde, fotoğraflarınıza erisebilmemiz icin gps'i etkinlestirmeniz ve izni onaylamanız gerekiyor seklinde. Aslında bu sekilde güvenliği 2 kademe haline getirmiş oluyor Apple. Genelde cogu kullanıcı gps'ini kapalı tutar kullanmadığı zamanlarda; bu uygulamada ise sizin izni vermek icin önce gps'i açmanız, onayı ise daha sonra vermeniz gerekiyor. Bu sekilde yanlışlıkla basmaya da önlem alınmış oluyor. Sonuc olarak pek de profesyonel olmanıza gerek yok fotoğraflarınızı programın emrine sunup sunmama kararını vermek icin.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

• quote:

Bunu Google Apple dusunmeyecek ben dusunecegim oyle mi? O zaman ben niye para veriyorum bunlara guvenligi mi saglayamiyorlarsa??

Sonuna kadar katılıyorum paramızla rezil oluyoruz
  • quote:

quote:

quote:

@danGerfuLL

Ben biraz genelleyerek anlattım mesajımda iOS'u bilmediğinizi düşünerek. Çünkü lokasyon bilgisinin tek basına önemi yok, fotografla birlikte elde etmiş oluyor o bilgiyi program. İkisi ayrılmaz bir bütün olduğu icin bu sekilde soruyor muhtemelen. Fotograflara erişim izni isteyen diğer uygulamalarda da kısa bir açıklama yapıyor bu sekilde, fotoğraflarınıza erisebilmemiz icin gps'i etkinlestirmeniz ve izni onaylamanız gerekiyor seklinde. Aslında bu sekilde güvenliği 2 kademe haline getirmiş oluyor Apple. Genelde cogu kullanıcı gps'ini kapalı tutar kullanmadığı zamanlarda; bu uygulamada ise sizin izni vermek icin önce gps'i açmanız, onayı ise daha sonra vermeniz gerekiyor. Bu sekilde yanlışlıkla basmaya da önlem alınmış oluyor. Sonuc olarak pek de profesyonel olmanıza gerek yok fotoğraflarınızı programın emrine sunup sunmama kararını vermek icin.

Anlatmak istediğinizi anladım; ancak izni direk fotoğraf ve videolara değil, fotoğraf ve videolardaki yerel bilgilerinize erişim için istiyor, program fotoğraf ve videolarınızı yürütüyor. iOS hakkında yeni yeni bilgi ediniyorum elimin altındaki iTouch sayesinde.

Apple-Google fark etmez programları App Store/Market'e kabul ederken güvenlik açığı olup olmadığını incelemeden kullanıcılara sunmaması gerekir.

• quote:

quote:

quote:

quote:

@danGerfuLL

Anlatmak istediğinizi anladım; ancak izni direk fotoğraf ve videolara değil, fotoğraf ve videolardaki yerel bilgilerinize erişim için istiyor, program fotoğraf ve videolarınızı yürütüyor. iOS hakkında yeni yeni bilgi ediniyorum elimin altındaki iTouch sayesinde.

Apple-Google fark etmez programları App Store/Market'e kabul ederken güvenlik açığı olup olmadığını incelemeden kullanıcılara sunmaması gerekir.

Yok hocam demek istediğimi tam olarak anlamamışsınız. Demek istediğim ortada bilmeden yürütme gibi bir durum yok. Program sana zaten açıklıyor bu izni ne için istediğini. Yani şöyle ki program sana diyor senin fotoğraflarına ulaşmam için bu izni onaylamalısın, ve tabi bu izni onaylamak için de gps'inin açık olması gerekli. Yani komple fotoğraflar uygulamasıyla işlem yapabilmek için koyulmuş bir kural bu Apple tarafından. Ama tabi bazı programlar bu resimleri 3. kişilere aktarabilir, bu konuda Apple'ın daha çok dikkat göstermesi lazım. Bunu da dememin nedeni Androidte 100 olay oluyorsa iOS'ta 5 tane olayın olmaması lazım. Sonuçta Apple özellikle vurguluyor güvenlik kısmını. Yalnız sonuçta Android marketteki gibi izinleri daha programın ne için istediğini bilmeden onaylama gibi bir durum yok, bu da başka bir +. Misal herhangibir program hiç ihtiyacı olmasa da dünya kadar izin istiyor ve alıyor androidte, yoksa yüklenmiyor zaten. iOS'ta tüm izinler tek tek programın içinden veriliyor ve siz onaylamasanız da program çalışıyor -tabi izin vermediğiniz dosyalara ulaşamayarak-. Eğer fotoğraflarınız hakkında bi paylaşım sizi zor duruma düşürmeyeceğini düşünüyorsanız onaylıyorsunuz programın izin isteğini. Misal iSafePlay diye çok kullanışlı bir video indirme programı var kullandığım, istediğiniz hemen hemen bütün sitelerden videoları indirebiliyorsunuz. İsterseniz de programdaki videoları iPhone'un fotoğraf uygulamasına aktarabiliyorsunuz. Program eğer bu işlemi yapmak istiyorsanız hemen sizden erişim için izin istiyor. Ben de ha ordan girmişim ha programın içinden dediğim için gereksiz bir izni onaylamıyorum, ancak programı da istediğim gibi kullanıyorum. Durum bundan ibaret .

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

@danGerfuLL

Yok hocam demek istediğimi tam olarak anlamamışsınız. Demek istediğim ortada bilmeden yürütme gibi bir durum yok. Program sana zaten açıklıyor bu izni ne için istediğini. Yani şöyle ki program sana diyor senin fotoğraflarına ulaşmam için bu izni onaylamalısın, ve tabi bu izni onaylamak için de gps'inin açık olması gerekli. Yani komple fotoğraflar uygulamasıyla işlem yapabilmek için koyulmuş bir kural bu Apple tarafından. Ama tabi bazı programlar bu resimleri 3. kişilere aktarabilir, bu konuda Apple'ın daha çok dikkat göstermesi lazım. Bunu da dememin nedeni Androidte 100 olay oluyorsa iOS'ta 5 tane olayın olmaması lazım. Sonuçta Apple özellikle vurguluyor güvenlik kısmını. Yalnız sonuçta Android marketteki gibi izinleri daha programın ne için istediğini bilmeden onaylama gibi bir durum yok, bu da başka bir +. Misal herhangibir program hiç ihtiyacı olmasa da dünya kadar izin istiyor ve alıyor androidte, yoksa yüklenmiyor zaten. iOS'ta tüm izinler tek tek programın içinden veriliyor ve siz onaylamasanız da program çalışıyor -tabi izin vermediğiniz dosyalara ulaşamayarak-. Eğer fotoğraflarınız hakkında bi paylaşım sizi zor duruma düşürmeyeceğini düşünüyorsanız onaylıyorsunuz programın izin isteğini. Misal iSafePlay diye çok kullanışlı bir video indirme programı var kullandığım, istediğiniz hemen hemen bütün sitelerden videoları indirebiliyorsunuz. İsterseniz de programdaki videoları iPhone'un fotoğraf uygulamasına aktarabiliyorsunuz. Program eğer bu işlemi yapmak istiyorsanız hemen sizden erişim için izin istiyor. Ben de ha ordan girmişim ha programın içinden dediğim için gereksiz bir izni onaylamıyorum, ancak programı da istediğim gibi kullanıyorum. Durum bundan ibaret .

'This allows access to location information photos and videos.' = Bu izin fotoğraf ve videolarınızdaki yerel bilgilerinize erişim içindir.

Yerel bilgilerden kasıt fotoğraf ve videoları başka server-a yüklemek ise bilemiyorum; ancak ben bu cümleden yukarıda yazdığımı anlıyorum.

• quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

quote:

@danGerfuLL

'This allows access to location information photos and videos.' = Bu izin fotoğraf ve videolarınızdaki yerel bilgilerinize erişim içindir.

Yerel bilgilerden kasıt fotoğraf ve videoları başka server-a yüklemek ise bilemiyorum; ancak ben bu cümleden yukarıda yazdığımı anlıyorum.

Bakın yukarıda yazdıklarımı iyi okuyun. Ben detaylı bir sekilde açıkladım olayı. Bu olaya konu olan programın ismi ise zaten photospy. Ne bekliyorsunuz ki bu programdan zaten. Tekrar ediyorum isin icine lokasyon olayının girmesi tamamen ekstra bir fonksiyondan ibaret. Yani fotograflar uygulamasına erişim izni verebilmek icin illa gps'in de açık olmasını istiyor Apple, hepsi bu. Şimdi siz bilmediğiniz 3. parti bir uygulamaya fotoğraflarınızın lokasyon bilgisini verir miydiniz? Ee zaten isin yas olduğunu burdan anlarsınız ve öyle bir izin vermezsiniz. Ancak gerekli olduğunu düşündüğünüz ve indirenlerin sorun yaşamadığı bir uygulamaya böyle bir izni verirsiniz, değil mi? Yani oradaki yazı olayın nerelere gidebileceği hakkında bir bilgi veriyor, hem de düşünün fotografları ele geçirmek icin özel bir yazılım bile ancak oraya kadar gelebiliyor, yine de benim iznime muhtaç kalıyor ve ben o izin olmadan da o programı kullanabiliyorum, bu da isin güzelliği.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi colonel_215 -- 11 Mart 2012; 13:43:32 >

• 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.