Maliye'den yılda en az 3 kez araba alıp satan kişilere de mektup gitti
111 Cevap25279 Görüntüleme
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: <<      [2]
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

834 Mesaj
22 Mart 2012; 11:42:40 

Benim yılda kaç kere araç alıp sattığıma kimse karışamaz. Burda savunanlar yarın öbür gün cep telefonlarına bilgisayarlarına vs. aynı bu şekilde yılda belli bir sınır getirilirse ne diyecekler merak ediyorum.

A Car (a.k.a. Automobile) is just a vehicle used to transport passengers. Nothing more Nothing less...

5623 Mesaj
22 Mart 2012; 12:09:26 

quote:

Orijinalden alıntı: AutoTestPilot

Benim yılda kaç kere araç alıp sattığıma kimse karışamaz. Burda savunanlar yarın öbür gün cep telefonlarına bilgisayarlarına vs. aynı bu şekilde yılda belli bir sınır getirilirse ne diyecekler merak ediyorum.

Hiçbir şey demeyeceğim.
Çünkü hiçbir zaman eski telefonumu veya eski bilgisayarımı satmadım, ömrü bitene kadar kullandım. Kullanmadıklarım da çekmecede durur.
Ayrıca yılda 4-5 defa telefon veya bilgisayar değiştirmek de niyekine?
Bu kadar mı zengin bir ülke olduk.
Ayrıca cep telefonu veya bilgisayar satışları noter vs. yöntemle kayıt altına alınan satışlar da değildir. Eğer gittigidiyor veya sahibinden gibi sitelerden satmıyorsanız.

Zaten sahibinden, gittigidiyor gibi sitelerde vergi vermeden düzenli satış yapanlar da cezalandırılmaya başlamıştı.
Yurtdışından getirip, hiçbir vergi vermeden ayda 30.000-40.000 tl satış yapanlar vardı. Onlar da mükellef olmaya başladılar.

Al-sat'çılar yüzünden piyasada sahibinden araba bulunamıyor.
Nakite sıkışan veya arabasının piyasasından habersiz insanların arabasını hemen alıp, km'sini düşürüp, kazalarını saklayıp, insanları kandırarak, dolandırarak araba satan al-sat'çılar tonla.
Bu insanların bir adresi, bir işyeri yok. Bu yüzden utanmaları, yalandan çekinmeleri de yok. Her türlü yalanı söyleyebiliyorlar.
Galericiler bile bunlardan insaflıdır. En azından adamın adresi belli. Onları da hiç sevmem ama neyse. En azından az da olsa vergi veriyorlar.

Kimsenin yılda kaç kere araç alıp sattığınıza karıştığı yok.
Eğer yılda 4 arabadan fazla araba değiştiriyorsanız, mükellef olun ve vergi dairesine uğrayın diyorlar. Her satışınızı kar olarak görmüyorlar, görmeyecekler. Kayıt altına girin diyorlar. Kanuna göre kazanç olmasa da ticaret var gözüye bakıyorlar.

Özür dilerim ama yılda 4-5 defadan fazla Focus, Linea, Albea, Symbol vs değiştiren insanların %99'u bunu para kazanmak için yapıyordur. Üstelik sadece 2011'e bakmıyorlar. 10 yıldır bu işi yapan insanlar var ve maliye son 5 yılınıza bakıyor.
Kar amacı gütmeden yıllardır alışkanlık halinde, yılda 4-5 araba değiştiren kaç tane tanıdığınız var? Yani son 3 yılda 15 arabayı zevkine değiştirmiş?
Benim yok.

Ama al-sat yapan bir tanıdığımın kardeşi var ve vergisini vermeli...

Bu uygulamaya tepki veren insanlar da bir yönden haklı görülebilir. Çünkü insanlar uyarılmadan mükelleflikler başlatıldı, ve insanlara kötü bir sürpriz oldu.

Daha önce de yazdığım gibi, ticaret varsa mükelleflik vardır, gelir de varsa vergisi vardır.

Selamlar

3230 Mesaj
22 Mart 2012; 16:26:53 

quote:

Orijinalden alıntı: AutoTestPilot

Bu yazının altına imzamı atarım.. Tamamen katılıyorum..

3633 Mesaj
22 Mart 2012; 16:42:28 

quote:

Orijinalden alıntı: Deniz

Bu yazının altına imzamı atarım.. Tamamen katılıyorum..

aynen konuyu gorunce bunu yazacaktim.
kisa zamanda mektup bizede gelir heralde

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >

Lumia 820 BLACK

834 Mesaj
22 Mart 2012; 17:11:05 

Adam telefona meraklıdır senede 10 kere telefon değiştiriyordur kime ne

Ee bende arabaya meraklıyım senede 3-4 kere araç değiştiriyorum bundan kime ne

Resmen bir kulağımızın arkası kalmıştı, onu arıyorlar...

A Car (a.k.a. Automobile) is just a vehicle used to transport passengers. Nothing more Nothing less...

100 Mesaj
22 Mart 2012; 17:25:32 

10 araç değiştiren kadar kadar ağlamıyor durumu zor olanlar sanki ilk kez vergi veriyorlar

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
22 Mart 2012; 17:53:21 

Çok doğru bi karar kim ne diyorsa desin

2872 Mesaj
22 Mart 2012; 17:59:33 

anne, baba, kardeş, 2 amca, 4 kuzen var.
senede 27 araç alınıp satılabilir.. sıkıntı olmaz

6566 Mesaj
22 Mart 2012; 20:56:29 

quote:

Orijinalden alıntı: aadrty

Peki size bir soru?

Bu ülkede en kolay yapılan ve kar bırakan meslekler nedir?

Emlakçılık,galericilik,al-satçılık...

Vergi yok peki vergi kaçırmak yerine dürüst davranılsa devlet bel altı oynar mı?
Niye biz Dünyanın en pahalı yakıtını kullanıyoruz...

Benim şuçum ne?

Aylık 788 TL vergi veriyorum hemide kazancımın 3/1...Kıçı Moklu bir devlet memuruyum alttarafı yeşilkart,kırmızı kart,yoksulluk maaşı,işsizlik maaşı almadım hiç,devletin sırtına kambur olanların sesi herzaman daha gür çıkar...
Adam daire,ev,araba satıyor %2-3 komisyon..!
Ne yapıyor bir hiç başkasından alıp öbürüne satıyor..!
Vergisine gelince yok ama BMW,MERCEDES alırken para var...

2 el araç satanları görmek isterim artık...

local://upfiles/327436/298E61B76A284F48B4D64BD09556815B.jpg

+1923

Ey Türk! Dostunu da Düşmanını da bil artık..!

5623 Mesaj
22 Mart 2012; 21:57:10 

quote:

Orijinalden alıntı: Mnr980

+1923

Sayın aadrty,

Yazdıklarınıza katılyorum, vergi toplarken büyük bir adaletsizlik var.
Özel bir doktora gittiğimde asılı olan vergi levhasındaki tutarı gördüğümde ben utanıyorum, adam o tabelayı oraya asmaya utanmıyor.
Ayn şekilde galerici, kuyumcu, müteahhit vs.vs.

Yalnız küçük bir düzeltme yapmak iserim

Vergi matrahı nedir?
Hakettiğiniz brüt maaşınızdan SSK ve işssizlik sigortası primleri düştükten sonra kalan bakiye, vergiye tabi olan gelirinizi oluşturur. Buna ücretliler için gelir vergisi matrahı denir.

Yani sizin bordronuzda gösterdiğiniz tutar sizin ödediğiniz gelir vergisi değildir, vergi hesaplanırken kullanılan tutardır.
Diğer kesintilerin içinde yüzdesel olarak küçük bir tutardır. Diğer kesintilerle beraber ne yazık ki kesinti tutarı artıyor...

Selamlar ve saygılarımla

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bal974 -- 22 Mart 2012; 22:49:22 >

3814 Mesaj
22 Mart 2012; 22:01:43 

Çok Saçma Ya ...

"insanlar size kötülük yaptıklarında sizin onlara vereceğiniz yanıt onların yaptığından bin beter olmalıdır.
çünkü az incindiklerinde intikam peşine düşebilirler ama ayağınızın altında ezdiğiniz zaman bunu akıllarına bile getiremezler."

-niccolo macchiavelli

11146 Mesaj
22 Mart 2012; 22:20:45 

quote:

Orijinalden alıntı: bal974

Hiçbir şey demeyeceğim.
Çünkü hiçbir zaman eski telefonumu veya eski bilgisayarımı satmadım, ömrü bitene kadar kullandım. Kullanmadıklarım da çekmecede durur.
Ayrıca cep telefonu veya bilgisayar satışları noter vs. yöntemle kayıt altına alınan satışlar da değildir. Eğer gittigidiyor veya sahibinden gibi sitelerden satmıyorsanız.

Zaten sahibinden, gittigidiyor gibi sitelerde vergi vermeden düzenli satış yapanlar da cezalandırılmaya başlamıştı.
Yurtdışından getirip, hiçbir vergi vermeden ayda 30.000-40.000 tl satış yapanlar vardı. Onlar da mükellef olmaya başladılar.

Nakite sıkışan veya arabasının piyasasından habersiz insanların arabasını hemen alıp, km'sini düşürüp, kazalarını saklayıp, insanları kandırarak, dolandırarak araba satan al-sat'çılar tonla.
Bu insanların bir adresi, bir işyeri yok. Bu yüzden utanmaları, yalandan çekinmeleri de yok. Her türlü yalanı söyleyebiliyorlar.
Galericiler bile bunlardan insaflıdır. En azından adamın adresi belli. Onları da hiç sevmem ama neyse. En azından az da olsa vergi veriyorlar.

Eğer yılda 4 arabadan fazla araba değiştiriyorsanız, mükellef olun ve vergi dairesine uğrayın diyorlar. Her satışınızı kar olarak görmüyorlar, görmeyecekler. Kayıt altına girin diyorlar. Kanuna göre kazanç olmasa da ticaret var gözüye bakıyorlar.

Özür dilerim ama yılda 4-5 defadan fazla Focus, Linea, Albea, Symbol vs değiştiren insanların %99'u bunu para kazanmak için yapıyordur. Üstelik sadece 2011'e bakmıyorlar. 10 yıldır bu işi yapan insanlar var ve maliye son 5 yılınıza bakıyor.
Kar amacı gütmeden yıllardır alışkanlık halinde, yılda 4-5 araba değiştiren kaç tane tanıdığınız var? Yani son 3 yılda 15 arabayı zevkine değiştirmiş?
Benim yok.

Bu uygulamaya tepki veren insanlar da bir yönden haklı görülebilir. Çünkü insanlar uyarılmadan mükelleflikler başlatıldı, ve insanlara kötü bir sürpriz oldu.

Daha önce de yazdığım gibi, ticaret varsa mükelleflik vardır, gelir de varsa vergisi vardır.

Selamlar

çok derin katılıyorum hocam bu al-satçılar yüzünden 2. el pazarı hem aşırı yükseldi 95 corolla bile 15bin lira ldu bu kendini bilmezler yüzünden. aslında suç bunların değil milletin işi gücü yok genelde çapulcu kesimi bu işi yapanlar işi gücü olmayan adamlar yoksa işi gücü olan adam bu işlerle zaten uğraşmaz.

Daihatsu Sirion 1.0 12v 69 hp+lpg tasarrufta son nokta...

127 Mesaj
4 Nisan 2012; 17:37:33 

quote:

Peki size bir soru?

Vergi yok peki vergi kaçırmak yerine dürüst davranılsa devlet bel altı oynar mı?

Benim şuçum ne?

Aylık 788 TL vergi veriyorum hemide kazancımın 3/1...Kıçı Moklu bir devlet memuruyum alttarafı yeşilkart,kırmızı kart,yoksulluk maaşı,işsizlik maaşı almadım hiç,devletin sırtına kambur olanların sesi herzaman daha gür çıkar...

Devletin öğretmeninden fazla alıyorsun üstüne üstlük birde yakınıyorsun.

http://forum.donanimhaber.com/m_151322/mpage_1/f_/key_//tm.htm#61895164

10 YILLIK HORT :D

5315 Mesaj
4 Nisan 2012; 18:37:40 

quote:

Orijinalden alıntı: Taner Göde

Birkaç arkadaşım hapı yuttu o zaman... Gerçi aralarında vergi mükellefi olanlar var ama aracı şirket adına almıyorlar.

Böyle düzenleme yine sadece bizde var. Başka ülkelerde istersen her gün otomobil al, sat. Birşey olmuyor...

o işten galeriler hariç kar eden olduğunu sanmıyorum ... yoksa kullanıcı biri senede 3 den fazla araç değiştirmez ...

https://www.facebook.com/fenerbahcemunihfans

5315 Mesaj
4 Nisan 2012; 18:39:16 

quote:

Orijinalden alıntı: Vikernes

anne, baba, kardeş, 2 amca, 4 kuzen var.
senede 27 araç alınıp satılabilir.. sıkıntı olmaz

o da güzel araç alıp satarken karşılaştım bu durumla adam kayıvalidesini kardeşini notere çağırıyordu aracı üzerine alması için

https://www.facebook.com/fenerbahcemunihfans

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
4 Nisan 2012; 18:43:45 

doğrusu budur gençler

1110 Mesaj
4 Nisan 2012; 18:51:01 

quote:

Hiçbir şey demeyeceğim.

Benim yok.

Selamlar

imza attım, güzel yazı olmuş.

1110 Mesaj
4 Nisan 2012; 19:00:49 

quote:

Peki size bir soru?

Benim şuçum ne?

katılıyorum. ne emek var ne de bilgi, al sat komisyonu götür. sonra dokunsan piyasada yaprak kımıldamıyo diye aglayan 50 tane al satcı gorurusun pazarlarda. adamlar kolay paraya o kadar alısmıslar ki acından olse yine de vazgecmiyor, git insaat da cimento kar sıva yap desen yapmaz, yapan ameleyi de hakir görür, enayi beller.

genel olarak bizim ülkemizde herkes bi ticaretin peşinden tutmaya çalışır çünkü kayıt dışı ekonomi had safhada, işini tutturabilirsen kazanc guzel, ama inşallah aşama aşama bu durumlar düzelecek.

281 Mesaj
5 Nisan 2012; 11:05:51 

Eğer bir şahıs araç alım satımından ciddi oranda para kazanıyorsa bunun vergisini vermek zorunda. Senede 4-5 araç alıp satan arkadaşlar elbet vardır, ancak kümülede bu arkadaşların 4-5 araç satışından 20-30 bin lira kar ettiğini zannetmiyorum. Devlet zaten eğer araç satışından kar elde ediyorsan bunun karşılığında elde ettiğin gelirin vergisini isteyebilir. Bu da çok normaldir, ancak ülkemizde bir asgari ücretlinin senede 1500 lira civarı gelir vergisi verdiğini, bir kuyumcunun ya da emlakçının senede 100-200 lira gibi bir vergi verdiğini düşünürsek adil değildir.

1 Mesaj
15 Mayıs 2012; 12:38:16 

selam benim basımdan gecen bi olay var benım babamın arbası benım adıma 1 senedir bizde ben onun ustne 2 ay snra arba aldım kendime 7 ay kullandım kaza yaptım hasarlı halde sattım aradan 5 ay sonra yenı arba aldım 1 hafta snra akrabamızın arbasınıda ustume aldım aracını ona geri devir yapıcam kendı arbamıda satmayı dusunuyorum vergi mukellefi olrmuyum yardım edersenız sevinirim

3015 Mesaj
15 Mayıs 2012; 13:07:23 

quote:

Hiçbir şey demeyeceğim.

Benim yok.

Selamlar

Hocam tüm yazınızın altına imzamı atarım. Biz de aile olarak aldığımız bir eşyayı çalışmaz hale gelene kadar kullanırız. Ya da çalıştırmaya çalışırız o hale gelirse. Bilgisiyar ise ram falan alırız. Ekran kartı yanarsa değiştiririz yükseltiriz kullanırız. Cep telefonuysa en az 1-2 yıl kullanırız aramızda değiştirir değiştirir kullanırız. Ta ki tuş takımı ya da anten gibi astarı yüzünden pahalı gelecek parçaları bozulana kadar. Araba konusu da öyle. Araç 5-10 yılı doldurana kadar devam. Her eşyayı böyle kullanmalıyız. İdareli kullanmalıyız ki dışarıya bağımlı olmayalım. Marifet mi yani yılda 10 tane araç alıp satmak? Ya da marifet mi piyasadaki tüm araçları alıp satmak? Bu söylediklerim sadece zevk için yapanlar. Bir de bunla ev geçindirenler var. Biz yılda binlerce lira vergi öderken, kazancımızı saklamazken onların yaptığı bizim paramızı çalmak değil midir?

Tamamiyle ender görülen güzel kararlardan biri. Hem bu olay hepsiburada ve gittigidiyor gibi siteler içinde geçerli olmaya başladı. Elektronik eşyalar da dahil oluyor demek oluyor bu da. Daha önce böyle konular açılmıştı. Al-satçı'ların sonu umarım gelir. Yoksa eli ayağı düzgün 2. el araç bulmak çok zor olacak.

"07 Peugeot 207 1.4 HDi Trendy
"08 Opel Astra 1.3 CDTI Enjoy
"12 Fiat Punto EVO 1.3 Multijet Dynamic
iPad 2 WiFi
Nokia Lumia 820
DEU Mühendislik Fakültesi

Bunlarla ilgili tüm soruları cevaplandırırım

1155 Mesaj
21 Ekim 2012; 14:25:04 

kimse darılmasın alınmasın karar doğru zevk için araba değiştiren adam bir zahmet ülkesine karşı olan sorumluluğunu ödeyiversin.bu durum cep telefonu bilgisayar vs... herşeyde uygulanırsa dahada iyi olur.normal vatandaşla normal vatandaşın sırtından geçinenler ayıklanmış olur böylelikle.

[DH] VOLVO

3590 Mesaj
21 Ekim 2012; 15:07:17 

Çok iyi bi uygulama bu... Galerici salak değil kendine dükkan açiyor. Her önüne gelen bu işin ticaretini yaparsa size km si ile oynanmış arabada satarlar taklalı arabayıda satarlar.

2311 Mesaj
21 Ekim 2012; 15:13:10 

quote:

Orijinalden alıntı: Doğan.

Bu resmen şu duruma güzel bir örnek olmuş:

' Normalde bireyler devletten beslenir, onun sayesinde ayakta dururlar, bizde durum tam tersi, devlet bireyden besleniyor ve birey sayesinde ayakta duruyor.

+111

3004 Mesaj
21 Ekim 2012; 15:30:21 

hoşunuza gitsede gitmesede kolay para kazanma devri bitiyor çokda iyi oluyor inşallah yakında emlakçılarada bir uygulama gelir herkez vergisini ödeyecek başka çare yok....millet alışmış birilerini tokatlayıp kazanmaya devlet bu vergileri aldıkça durumlar çok daha iyi olacak merak etmeyin....

1977--Renault 12--1992 Renault spring--2004 megane 2 dinamik--2011 vw passat 1.6 mpi--2012 Toyota Corolla 1.33---2012 golf 1.6 mpi trendline

2703 Mesaj
21 Ekim 2012; 18:34:28 

Çok güzel bir karar, vergi ödemeden al satla voliyi vuran çakallara iyi gelecek bu kanun.

Bu ülkede yaşamanın bedeli bu kadar ağır olmamalı

1019 Mesaj
21 Ekim 2012; 18:54:46 

buna karşı olanları anlamak güç. vergisiz al sat yapan senin hakkını yiyor, çünkü vergi vermiyor. inşallah önüne geçerler bu soygunun

Borsa veya diğer yatırım araçlarıyla ilgili yazı ve yorumlarım kesinlikle yatırım tavsiyesi değildir. yazılarım forumumun gerekliliği üzerine sadece yorumdan ibarettir. Borsa'nın kumar değil yatırım aracı olduğunu bilmek gerektiği gibi iddaa oynanır gibi borsa'ya girilmemeli.

7518 Mesaj

[24 Eylül 2014; tarihine dek bölüme mesaj atamaz]

21 Ekim 2012; 19:07:22 

quote:

Orijinalden alıntı: DeepNote

Çok güzel bir karar, vergi ödemeden al satla voliyi vuran çakallara iyi gelecek bu kanun.

+1

0-100'de şanzıman konuşur, motorun ne mal olduğu 100'den sonra belli olur.

Her DSG birgün arızayı tadacaktır.

651 Mesaj
21 Ekim 2012; 19:24:33 

Yeni bir yasa tasarısı yoldaymış. Osuruk gazından vergi alınacakmış. Fazla osuranlardan üretim vergisi gelir vergisi gibi 47 kalem vergi alınacakmış. Ayrıca yılda 3dm^3 ten fazla gaz üretenlerden geçmişe yönelik kaçakçılık soruşturması başlatılacakmış.

2501 Mesaj
21 Ekim 2012; 19:29:43 

quote:

Orijinalden alıntı: ARES007

Yeni bir yasa tasarısı yoldaymış. Osuruk gazından vergi alınacakmış. Fazla osuranlardan üretim vergisi gelir vergisi gibi 47 kalem vergi alınacakmış. Ayrıca yılda 3dm^3 ten fazla gaz üretenlerden geçmişe yönelik kaçakçılık soruşturması başlatılacakmış.

kurufasulyenin kdv oranı da artırılacakmış

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

1395 Mesaj
21 Ekim 2012; 20:20:46 

Al-sat yapanlara kızıyoruz Neden çünkü asıl işleri bu değil ama bu işten para kazanıyorlar vergisini de versinler Peki o zaman soruyorum Siz hiç vergi ödeyen oto galerisi gördünüz mü? Gidn bakın vergi levhalarına Ben bugüne kadar görmedim Ya hep zarar ediyorlar ya da bir araç satarak kazandıklarının çok azını yıllık vergi olarak ödüyorlar Düzgün oto galerisi olanlar ki şimdiye kadar 1-2 tane gördüm aldıkları aracı şirketin üzerine alır ve satarkende fatura keserler Kaç galerici bunu yapıyor? Çoğu araç satıldığında sahibini çağırıyor veya vekalet alıp kendi satıyor Kusura bakmayn ama ben galericilere düşman bir kişiyim ve al sat yapanlar benim gözümde galericilerden on kat düzgün insanlar

SAMSUNG 55C7000, NEXT YE18500HD, PS3

636 Mesaj
12 Mart 2013; 12:31:27 

Araba ilanlarınada bakmak için vergi isteyebilirler her an..

Geçmişin kasvetli İzleri

458 Mesaj
12 Mart 2013; 12:42:41 

sorun değil buluruz bi yolunu
eşin üstüne . kızın oğlanın üstüne annenin babanın üstüne vs. vs. bir yolunu bulur al satçı adam olan garibana olur.

3307 Mesaj
12 Mart 2013; 13:16:28 

quote:

Orijinalden alıntı: berk_in

Bi tek ikinci el arabaya vergi ödemediğimiz kalmıştı,o da oldu..Bu ne kadar saçma bi uygulamadır,ticarethane açmadan araba alım satım yapanların önüne böyle geçemezsin ki..Kurunun yanında yaşıda yakıyosun.Arabanı satıp başka bi araba almak için illaki üstüne para koymana gerek yok.2010 model c sınıfı aracını satarsın aynı paraya 2006 model d sınıfı alırsın,ne biliyim..Haram zehir zıkkım olsun o aldıkları vergiler diyorum,daha da bişey demiyorum...
Bide o kişisel olarak araba alım satımı yapan kişilere karşı değilimde desteklemiyorumda.Ama bi yandan da arabayı alırken fiyat öldüren,satarken üstüne dünya kadar kar koyan,km çeken,usta ayarlayıp kazasız gösteren,bilmeyen anlamayan adama pert arabayı temiz diye satan çakal tayfasından galericilere de iyi oluyodu..Adamlar bütün piyasayı ele geçirmiş istedikleri gibi oynuyodu..

2003 Skoda Fabia Combi Elegance 1.4

SAMSUNG GALAXY S III

582 Mesaj
12 Mart 2013; 14:15:18 

ya bazı arkadaşlar nasıl bu kadar tek taraflı yaklaşabiliyor konuya hayret ediyorum. Kendim esnafım ama galerici falan değilim.uğraştığım meslek madencilik ve maden ocaklarım var.Bu sene tam 4 defa araç değiştirmek zorunda kaldım.
1-)29 haziran 2012 yılında forumda da kaza görüntülerini paylaştığım 35 TEE 28 plakalı Ford Mondeo mk3 ile kaza yaptım ve aracım pert oldu.
2-)Kaza gününden 2 gün sonra (kaza afyon da oldu mecburi ikamet nedeniyle afyonda kaldık) alacağım olan bir müşterimden 15 bin TL ye karşılık 1987 model mercedes 190E 2.6 aldım ve 10 ocak 2013 te 8 bin TL ye sattım.
3-)Kasko paramı eksik ve geç ödediği için aralık 2012 de 2004 model laguna 2 aldım araç hala duruyor.
4-)Tam 15 gün önce burdur da yaklaşık 70.000TL alacağım olan ve alamadığım birini yakaladım ve arabasını aldım araç 2004 megane 2 1.5 dci(ki forumda bugün kaça satmak zorunda aslında satmak da değil bana verilen çekin karşılığı olmadığı ve ben de çeki kullandığım için çeki erdiğim kişilere çek karşılığı vermek zorunda kaldığım yazılı)

Şimdi benim ki mi al satçılık? al bir dünya zarar.tüm sattığım malların faturası var takır takır kdv si ve vergisini ödemişim ama adam borcunu ödememiş.devlet yanımda olmamış.çeki bile ödemedi işte.paranın bir kısmını kurtarmak için mecburiyetten alıyoruz araba.eğer benden vergi alacaksa devletim, o zaman alacaklarımı da alsın yada almama yardımcı olsun ben de gönlüme göre 1 tane araba alayım....

2006 Ford Mondeo Tdci Ghia X- I Love This Car

3364 Mesaj
12 Mart 2013; 14:24:43 

quote:

Orijinalden alıntı: Doğan.

Bu resmen şu duruma güzel bir örnek olmuş:

' Normalde bireyler devletten beslenir, onun sayesinde ayakta dururlar, bizde durum tam tersi, devlet bireyden besleniyor ve birey sayesinde ayakta duruyor.

Kesinlikle. Vatandaşını soyan başka bir ülke yok dünyada. Normal bir sosyal devlette vatandaş geleceği için ülkesine güvenir. Türkiye'de devlet vatandaşına güveniyor geleceği için.

6012 Mesaj
19 Mart 2013; 12:02:03 

Helal olsun çok iyi yazmışsınız

***::Apple&İOS:: Kara Şimşek Peugeot_306

23 Mesaj
2 Temmuz 2013; 16:57:19 

Arkadaşlar 3 araba aldım 2 araba sattım bunun bana zararı olur mu?

23 Mesaj
2 Temmuz 2013; 17:24:24 

1. Aracı Aldım-Sattım
2.Aracı Aldım-Sattım
3.Aracı Aldım-Kullanıyorum.

Bana herhangi bir ceza uygulanırmı arkadaşlar.

84 Mesaj
29 Eylül 2013; 23:12:47 

Nekadar bir vergi geliyor arkadaşlar biliyormusunuz ? Nasıl belirleniyor bu vergi limiti. Ben ilk arabamı ağustos 2012 de aldım 2013 martta satım ardından 2013 mayıs ta tekrardan bir araba aldım temmuz da onu da sattım . şimdi bir araba alsam vergi ödemek zorunda kalırmıyım ?

1331 Mesaj
30 Eylül 2013; 0:06:46 

maalesef insanlar vergi kaçırdıkça bu gibi durumlarda kurunun yanında yaşta yanıyor...

51 Mesaj
7 Ekim 2013; 2:17:01 

Benim anlamadığım defalarca suç işlemiş bir insanın telefonunu dinlemek, evini veya üzerini aramak gibi bir görev mahkeme emri olmadan ve de olsa bile belirli zamanlar içinde suçlu/şüpheli lehine çok açık zorunluluklarla yerine getirilirken maliyede çalışan amcalar pc başına oturup vatandaşın verilerine girip bu bunu almış bu bunu satmış diyerek kişilerin özel bilgilerini herhangi bir mahkeme kararı olmadan alıp kullanarak dosya açıyorlar ve kişiyi suçlu buluyorlar.
E o zaman şöyle olsun tib her yıl emniyete rapor yollasın şu şunla konuştu, şu iki numara hep yan yana gezdi falan diye onlardan o verileri alıp mahkemeye verip vatandaşa hapis cezası versinler bence bu mantıkla yola çıkan için çok gerekli bir şey bu. Neden uğraşıyorlar ki suçu önlemek için?

Bence bu yapılan kişilerin verilerinin izinsiz olarak yani kişi hakkında herhangi bir adli süreç başlatıp bir mahkeme kararı olmaksızın kullanmak sureti ile yapıldığı için açıkça suç teşkil etmektedir. Benim hukuktan anladığım budur.

Ha öte taraftan resmi olarak galericilik yapan firmaların baskısı ile elden araç alıp satan kişileri engellemek ise maksatları o zaman kıçlarını kaldırıp masa başından pazara gitsinler ve orada her hafta başka bir araba satan kişileri bir ay içinde tespit ederler zaten. Senede üç araba satan bu işi kar için yapmaz. Bu işi kar için yapanlar ayda dört araç satarlar ve asla kendi üzerlerine ikinci bir araç tescil etmezler. Ama benim uyanık memurlarım pc başında üç araba satanı görünce gözleri parlar ve devlete çok faydalı bir hizmet yaparak bir suçlu cezalandırmış edasıyla hemen dosyayı açar ve kestiği cezalar sayesinde alacağı övgüleri hesaplar. Ama bu işi yapanlar sandıkları gibi noter satışlarında senede üzerine üç araba alım satımı yapmış kişiler değil.
Her zamanki gibi bu ülkede amaç bir yanlışı düzeltmek için bir sistem kurmaya çalışmak ama bu sistemi yanlış yapanlara değil sade vatandaşa karşı kullanmak.

9311 Mesaj
7 Ekim 2013; 2:56:11 

Çok saçma uygulama. Ne yani keyif benim değil mi? Belki sürekli araba alıp satıyorum farklı araç kullanıyorum yani. Olamaz mı?

1031 Mesaj
7 Ekim 2013; 3:22:24 

Birileri birilerinin çok fazla araba değiştirmesinden baya bir rahatsız oluyor forumda bu belli oldu.

Son 5 yılda sanırım 10 tane kadar araç değiştirdim. Hiç birisi de ticari amaçlı değildi. Ve aksine neredeyse hep zararına. Kar'ın vergisini alan devlet, o arabaları minumum yüzde 37 ötv, yüzde 18 kdv ile satarken, bizden sıfır araçta vergi adı altında bi araba parasını daha peşin alan devlet satarken ettimiz zararı bize kdv'yi iade ederek yapsa nasıl olur?

Hakikaten insanların çevresinde çok gözü kalıyor ve böyle konularda ortaya çıkıyor. Bu işlerde al-sat yapandan çok yıllardır bu işi yapan galerilerden başlamalı devlet vergi toplamaya. Özellikle grey market çalışan, km oynayan, milleti kandıran galerilerden...

349 Mesaj
7 Ekim 2013; 4:03:36 

quote:

1.1. Ticari Faaliyetin Özellikleri
Bir faaliyetin ticari faaliyet olarak değerlendirilebilmesi için taşıması gereken bazı özellikler bulunmaktadır. Buna göre;
●● Faaliyetin yerine getirilmesinin sermaye ve emeğe dayanıyor olması gerekmektedir.
●● Faaliyetin devamlı olması gerekmektedir. (Bir takvim yılı içerisinde birden fazla tekrarlanan veya birden fazla takvim yılında tekrarlanan işlemlerde de devamlılık olduğu varsayılacaktır).
●● Gelir getirici faaliyetlerin bir organizasyon dahilinde yapılmış olması gerekmektedir (İşyeri açma, işçi çalıştırılması, ticaret siciline kaydolunması v.b.)
●● Müessesenin, ticari ve sınai bir müessese şekil ve mahiyetinde olması gerekmektedir.
http://www.gib.gov.tr/f...ri/2012ticarikazanc.pdf

Yukarıda koyu ile işaretlediğim kısımda gelir idaresinin ve danıştayın neleri ticari kazanç olarak kabul ettiği açıkça yazıyor. Bazı arkadaşlar her sene 3 araç değiştiririm sorun olmaz diye düşünüyor galiba ama kesinlikle çok yanılıyorlar. Yukarıda açıklandığı gibi bu işi, takip eden yıllarda yaptığınız sürece vergi dairesinden yazı gelirse şaşırmayın derim.
Kimse size araç alım satımı yapın demiyor. Bu işi sürekli olarak yapıp kar elde ediyorsanız vergisini vermelisiniz. Yok ben kar için yapmıyorum hobi olarak yapıyorum üstelik zararda ediyorum diyen arkadaşlarda madem zarar ediyorsunuz bunu yapmayın. Eğer illa yapacağım diyorsanızda bu işin vergisi olduğunu bilin öyle yapın. Zarar ettiği için devletten kdv iadesi isteyen arkadaşımızda sanırım hayal aleminde yaşıyor.

Bu mesajda bahsedilenler: @Little F.K Bu mesaja 1 cevap geldi.

3894 Mesaj
7 Ekim 2013; 4:08:09 

Çok yerinde bir karar fakat seçimler sebebi ile maliye titiz davranmıyor sanırım yazık ediyor

Defender 100km/12lt disel

1031 Mesaj
7 Ekim 2013; 12:18:03 

quote:

Orijinalden alıntı: BaZZaM

Yukarıda koyu ile işaretlediğim kısımda gelir idaresinin ve danıştayın neleri ticari kazanç olarak kabul ettiği açıkça yazıyor. Bazı arkadaşlar her sene 3 araç değiştiririm sorun olmaz diye düşünüyor galiba ama kesinlikle çok yanılıyorlar. Yukarıda açıklandığı gibi bu işi, takip eden yıllarda yaptığınız sürece vergi dairesinden yazı gelirse şaşırmayın derim.
Kimse size araç alım satımı yapın demiyor. Bu işi sürekli olarak yapıp kar elde ediyorsanız vergisini vermelisiniz. Yok ben kar için yapmıyorum hobi olarak yapıyorum üstelik zararda ediyorum diyen arkadaşlarda madem zarar ediyorsunuz bunu yapmayın. Eğer illa yapacağım diyorsanızda bu işin vergisi olduğunu bilin öyle yapın. Zarar ettiği için devletten kdv iadesi isteyen arkadaşımızda sanırım hayal aleminde yaşıyor.

İroni yaptığımı anlayamadınız sanırım.

Ben araba alırken minumum %37+%18 vergi veriyorum değil mi? Ben ticarethane sahibi değilim, aldığım arabaların hepsi sıfır, bu arabaları aldığım paraya satamıyorum bile. Neyin vergisini vereceğim.

Bu benim için bir iş değil ki. Zarar benim cebime zarar. Devlet istemiyor diye kişisel zevklerimizden de vazgeçmek mantıklı değil. Yatak odasına kadar mudahil bir devletin ferdi olarak bunları da hoş görmek lazım diyosak koyundan farkımız ne ? Siyahla beyazı ayırmasını bilmeli devlet. Birbirine karıştırıp grileştirmemeli herkesi.

349 Mesaj
7 Ekim 2013; 15:22:23 

quote:

Orijinalden alıntı: Little F.K

İroni yaptığımı anlayamadınız sanırım.

Ben araba alırken minumum %37+%18 vergi veriyorum değil mi? Ben ticarethane sahibi değilim, aldığım arabaların hepsi sıfır, bu arabaları aldığım paraya satamıyorum bile. Neyin vergisini vereceğim.

Bu benim için bir iş değil ki. Zarar benim cebime zarar. Devlet istemiyor diye kişisel zevklerimizden de vazgeçmek mantıklı değil. Yatak odasına kadar mudahil bir devletin ferdi olarak bunları da hoş görmek lazım diyosak koyundan farkımız ne ? Siyahla beyazı ayırmasını bilmeli devlet. Birbirine karıştırıp grileştirmemeli herkesi.

"Bu benim için iş değil ki!" Demişsiniz ancak yukarıdaki alıntıda açıklandığı gibi bu alım satımı sürekli bir biçimde yaptığınız takdirde devlet bunu iş olarak yaptığınızı düşünüyor. Bu sadece araç alım satımı için geçerli değil. Örneğin bir kişiye bir takvim yılında borç verirseniz bir sorun olmaz. Ancak aynı yıl içinde ikinci defa borç verirseniz o zaman dikkatli olun. Zira herhangi bir şikayette devlet tefecilik yaptığınızı varsayabilir ve büyük cezalar yiyebilirsiniz. Üstelik bu durum ağır ceza mahkemesinde yargılanmanıza bile sebep olabilir.

9430 Mesaj
7 Ekim 2013; 15:30:02 

Bence saçmalık.

Adamın dükkanı yok,çalışanı yok...vs. ticari bir durum değil.

3 araba alıp satmak nasıl ticaret sayılıyor anlamıyorum.

Tamamen keyfi bir mevzuat.Adam diyelim ufak bi bütçeyle sürekli araba değiştiriyor.

Mesela 3 ay punto,3 ay fiesta ve polo aldım,sattım bindim.

Ne yapmış oluyoruz da ekstra vergi ödeyeceğiz??

Alım satımda zaten ödeniyor ne gerekliyse.

I fought wars in Afghanistan, Mozambique, Eritrea, and Chad. Among the Mujahaddin guerillas, I was known and feared as 'Shalashaska'. I was trained by Russian GRU. I am not like one of these KGB slugs. To me, this isn't torture...It's a sport.

310 Mesaj
26 Ekim 2013; 11:38:11 

Arkadaşlar mevcut aracımı satmayı düşünüyorum. Fakat yıl içerisinde al-sat durumuna sınır getirildiği için sizlere danışmak istedim. İlk aracımı Ekim 2012'de aldım ve bu aracı mayıs 2013'de sattım. Daha sonra Temmuz ayı içerisinde bir al-sat daha oldu aracı beğenmediğim için. Son aracımı ise Eylül ayında aldım.

Şimdi ben eylül ayında aldığım aracımı satarsam vergiye tabii tutulur muyum ? Tutuluyorsam ne zaman satabilirim aracı?

17 Mesaj
10 Kasım 2013; 10:57:38 

quote:

Orijinalden alıntı: 4KiLL!

Arkadaşlar mevcut aracımı satmayı düşünüyorum. Fakat yıl içerisinde al-sat durumuna sınır getirildiği için sizlere danışmak istedim. İlk aracımı Ekim 2012'de aldım ve bu aracı mayıs 2013'de sattım. Daha sonra Temmuz ayı içerisinde bir al-sat daha oldu aracı beğenmediğim için. Son aracımı ise Eylül ayında aldım.

Şimdi ben eylül ayında aldığım aracımı satarsam vergiye tabii tutulur muyum ? Tutuluyorsam ne zaman satabilirim aracı?

Bu arkadasın durumuna yakın benimde basıma geliyor.
Ne yapmalıyım acaba.
ocak 2013 de 1 arac sattım.
haziran 2013 te 1 arac satın aldım - ekim 2013 tesattım.
kasım 2013 de 1 arac satın aldım simdi satmak istiyorum.
kasımda 1 arac daha alma durumum var ve satmak istiyorum.
bana da vergi takibatı gelir mi acaba.

Aynı Dili Konuşanlar Değil;
Aynı Duyguyu Paylaşanlar Anlaşabilir.

"Umut verip, güven aşılayıp da yarı yolda bıraktığın insanın;
gönül sadakasını her iki dünyada da veremezsin."

Hz.Mevlana

295 Mesaj
10 Kasım 2013; 13:05:52 

bırakalım araba alım satımına gelen vergiyi ,Garson bahşişlerine de vergi geldi artık.yakında yolda bulduğunuz paraya da vergi vereceksiniz....

\______
/__|___\___
[(O)_____(O)\
Sayfa:   <<      [2]
Tüm forumlar » [Motorlu Araçlar Dünyası] » Otomobil Genel » Otomobil ve Otomotiv Dünyası Genel » Maliye'den yılda en az 3 kez araba alıp satan kişilere de mektup gitti
Sayfa: <<      [2]
Foruma Git
Bölümde Ara
Başa Dön

Reklamlar

DH VİDEO

Forum Software powered by ASP Playground Advanced Edition 2.3
Copyright © 2000 - 2006 ASPPlayground.NET

Bu sayfanın mobil sürümü / tablet sürümü / mini sürümü.

0.672