Şimdi Ara

HEKİMLER VE HEKİM ADAYLARI

Bu Konudaki Kullanıcılar:
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
64
Cevap
2
Favori
3.221
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Evet birbirimize soru sorabileceğimiz bir konu olsun istedim.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pronefroz -- 31 Mayıs 2012; 19:47:16 >

• "Histoloji ve hücre biyolojisi-patolojiye giriş" kitabını pdf halinde arıyorum. Yardımsever hekim(ve hekim adayı) arkadaşlardan paylaşan olursa sevinirim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: mr hyde

"Histoloji ve hücre biyolojisi-patolojiye giriş" kitabını pdf halinde arıyorum. Yardımsever hekim(ve hekim adayı) arkadaşlardan paylaşan olursa sevinirim.

aga internette olmayabilir. Kitaba sahip birinin taratması lazım.
  • İnternette yok büyük ihtimal. Baya aramıştım. Belki birinin arşivinde falan vardır yada upload edilmiş dosyanın linki gibi birşeyler.
  • ekg test ve oyunhttp://sharecash.org/download.php?file=2687325http://sharecash.org/download.php?file=2687324

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pronefroz -- 2 Mart 2012; 13:46:13 >

• arkadaşlar elimde hiç kullanılmamış netter var satılık. aldım ama hiç kullanmadım, sobotta kullanıyorum genelde. antalya içi satabilirim uygun bi fiyata.
  • Anjiyotensin 2 GFRyi nasıl etkiler?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pronefroz -- 5 Mart 2012; 22:11:49 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: pronefroz

Anjiyotensin 2 GFRyi nasıl etkiler?

Düşük düzeyde anjiyotansin bulunduğu durumlarda, GFR artar, yüksek düzeyde anjiyotansin bulunduğu durumlarda ise GFR azalır.
  • quote:

quote:

Düşük düzeyde anjiyotansin bulunduğu durumlarda, GFR artar, yüksek düzeyde anjiyotansin bulunduğu durumlarda ise GFR azalır.

açıklayabilir misin?
    Düşük düzeydeyeken efferent arteriolü kasarak gfryi arttırıyor.
    Yüksek düzeyde renal arter kasıldığı için GFR azalıyor. Doğru mudur?
    ACE blockerları renal arter stenozunda vs. kanlanmanın az olduğ durumlarda neden böbrek yetmezliğine götürüyor?
  • quote:

quote:

quote:

açıklayabilir misin?
    Düşük düzeydeyeken efferent arteriolü kasarak gfryi arttırıyor.
    Yüksek düzeyde renal arter kasıldığı için GFR azalıyor. Doğru mudur?
    ACE blockerları renal arter stenozunda vs. kanlanmanın az olduğ durumlarda neden böbrek yetmezliğine götürüyor?

anjiyotensin efferent arteriyollerde baskın vazokonstrüktif etkiye sahip oldugu için az miktarda bulunması gfryi arttırıyor. anjiyotensin artınca renal arteri de kasarak bka yı azaltıyor ve buna baglı olarak grf de azalıyor. ace blokerları anjiyotensin yapımını engellediği için, renal arterin tıkanması vb sebeplerle kanlanmanın azaldığı durumlarda zaten düşük onlan gfr yi daha da düşürerek böbrek yetmezliğine sebep oluyor.
    biz daha boşaltım sistemini görmedik. guytonda okuduğum ve anladığım kadarını yazdım. hatam olduysa affola. düzeltirsen sevinirim.

• Koldaki ve boyundaki damar sinir paketlerinde neler var?
    A. cerebri media wiliis poligonuna katılıyor mu?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi pronefroz -- 7 Mart 2012; 17:34:07 >
  • quote:

Koldaki ve boyundaki damar sinir paketlerinde neler var?
    A. cerebri media wiliis poligonuna katılıyor mu?

Boyunda n. vagus, a. carotis communis, v. jugularis interna
    Kolda n. medianus, a.brachialis, v. brachialis
    Diğer soruna maalesef cevap veremeyeceğim.
  • pronefroz kardeş sorunun cevabı

HEKİMLER VE HEKİM ADAYLARI
  • Erepsini tam anlamıyla açıklayacak var mı? Nereden salgılanır, ne yapar vs.
  • Safra kesesindeki NHE(sodium hydrogen exchange protein)in işlevi nedir?
  • quote:

Safra kesesindeki NHE(sodium hydrogen exchange protein)in işlevi nedir?

Na'yı verip H alıyor safra kesesine, o da içerdeki HCO3 ile birleşip CO2 + H2O çıkarıyo böylece hem safra sıvısı konsantre ediliyor hem de HCO3 nötralize edilmiş oluyor.
    Ayrıca bu yüzden duodenumda kimusun asiditesini nötralize eden asıl pankreatik HCO3 oluyo çünkü safradaki duodenuma ulaşamadan nötralize oluyor.
  • Şimdiki kafam olsa sayısal okur tıp veya eczacılık kazanmaya çalışırdım.Acayip merakım var ama fizik mat2 kimya falan çözmek altyapısız kolay olmuyor.
    Bu tıp fakültesinde biyoloji ağırlıklı dersler değil mi niye fizik falan istiyorlar lazım oluyor mu?
  • quote:

Orijinalden alıntı: skubrick

Şimdiki kafam olsa sayısal okur tıp veya eczacılık kazanmaya çalışırdım.Acayip merakım var ama fizik mat2 kimya falan çözmek altyapısız kolay olmuyor.
    Bu tıp fakültesinde biyoloji ağırlıklı dersler değil mi niye fizik falan istiyorlar lazım oluyor mu?

biyofizikte biraz lazım ama bizde kurul sistemi olduğundan biyofiziğe hiç çalışmasan da geçersin.
  • Kobalamin eksikliği sonucu oluşan megaloblastik anemi Htcyi değiştirir mi? Taşikardiye yol açar mı?
  • 
Sayfa: 1234
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.