- x
2013 YGS-LYS'de Ortaöğretim başarı puanı kaldırıldı
80 Cevap72536 Görüntüleme2 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Yazdır
Sayfa: [1]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

17 Mesaj
1 Mart 2012; 18:03:26 

Artık üniversiteye giriş sınavında, öğrencilerin puanına okullarının genel başarısı etki etmeyecek, kişisel başarıları üzerinden puanları hesaplanacak. 12 yıl kesintili eğitime ilişkin yasa teklifi yasalaşırsa...

Ancak bu yeni karar 2012'de yapılacak sınavda uygulanmayacak. Çünkü o sınavın kılavuzu ÖSYM tarafından aylar önce yayınlandı. Bu yüzden düzenleme 2013 yılından itibaren geçerli olacak.

Üniversiteye girişte uygulanan puan hesaplamasında daha önce öğrencilerin ağırlıklı ortaöğretim başarı puanı da esas alınıyordu...

Yani hem okulda kendi başarıları, hem de okullarının ortalama başarı durumu sınavlarını etkiliyordu. İşte bu uygulama kaldırıldı...

Fen ve Anadolu liseleri dezevantajlı mı olacak?

Ancak puanlamada yapılan bu değişiklik, eğitim çevrelerince eleştiriliyor. Fen Lisesi, Anadolu Lisesi gibi okullarda okuyan öğrencilerin dezavantajlı duruma geçeceği kaygısıyla.

Bu kaygının gerekçesi, iyi öğrencilerin toplandığı okullarda öğrencilerin ders notunu yükseltmesinin daha zor olması...

Eğitim çevreleri, geçmişte de ağırlıklı ortaöğretim başarı puanın uygulanmadığı dönemleri hatırlatıyor; o dönemlerde öğrencilerin, sınav puanlarına olumsuz yansımasın diye lise son sınıfta Fen lisesinden, Anadolu lisesinden düz liseye yatay geçiş yapmaya çalıştığını anımsatıyorlar.

Düz liseye geçiş yine başlar mı?

İşte kaygı, o dönemlere tekrar dönülmesi, okul başarısı yüksek olduğu için kişisel başarının geride kaldığı okullardan, Fen liselerinden, Anadolu liselerinden, düz liselere lise son sınıfta yatay geçiş taleplerinin yeniden başlaması.

Ama öğrencinin okulda gösterdiği kişisel başarının sınava etkisinde de değişikliğe gidildi.

Üniversite adaylarının okulda gösterdiği başarı, sınavına en az 30, en fazla 60 puan ek getirecek.

Önceki sistemde okuldaki başarı sınava en az 12 puan olarak yansıyordu. Yani bu değişiklik ile okulda başarısız olan öğrencilere avantaj getirilmiş oldu.

Kaynak : http://www.cnnturk.com/...yor/651378.0/index.html

PEKİ ÜNİVERSİTEYE YERLEŞENLERİN PUANI NASIL KESİLECEK ?

722 Mesaj
1 Mart 2012; 18:12:06 

saçma sırf okul puanı için açlık yapıp iyi bir eğitimden mahrum olmak bana göre tam bi aptallık olur

// Psikoloji // 2012 //

5 Mesaj
1 Mart 2012; 18:21:52 

okul başarısının diploma puanına etkisi mi yeni yasa da kaldırıldı yoksa tamamen mi kaldırıldı ?

sizce bu mükemmel yasanın kabul edilme olasılığı ne ?

128 Mesaj
1 Mart 2012; 18:49:57 

quote:

Orijinalden alıntı: _GuMmY_

saçma sırf okul puanı için açlık yapıp iyi bir eğitimden mahrum olmak bana göre tam bi aptallık olur

artık dershanecilik diye bi olgu var haberin yok galiba :D okuldaki anlatılan derslerle kazanan insan sayısı kaç haberin yok sanırım :D son yıl geçse ne farkeder dersanede her türlü okulda öğrendiğinin daha iyisini öğrenir..

5 Mesaj
1 Mart 2012; 19:25:52 

quote:

Orijinalden alıntı: ftkonline

okul başarısının diploma puanına etkisi mi yeni yasa da kaldırıldı yoksa tamamen mi kaldırıldı ?

sizce bu mükemmel yasanın kabul edilme olasılığı ne ?

sorumun cevabını bilen yok mu ?

18 Mesaj
1 Mart 2012; 19:41:52 

Hergün yeni bir şey çıkıyor. Bu gidişle 1 nisana kadar sınav mınav kalmayacak.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

276 Mesaj
1 Mart 2012; 20:04:01 

kabul edildi ve seneye uygulanacak ayrıca çok uygun bir karar olmuş helal olsun.

^^

116 Mesaj
1 Mart 2012; 20:10:50 

Çok güzel olmuş diyenler özelde heralde ?
Biz afedersiniz bi yerimizi yırtalım yazılılara, .oktan felsefe edb. yazılılarına çalışalım ve özeldeki adam benden 15 20 puan önde başlayacak.Yazık, çok yazık...

BEŞİKTAŞ ULAN !!

271 Mesaj
1 Mart 2012; 20:20:16 

Nasıl bir değişiklik oldu anlayamadım ben mesela okul 1.sine 60 puan geliyor ya birde okul birinciliği kontejanı var bunlar kaldırıldı mı artık 60puan gelmicek mi sadece ÖSSden aldığımız puanla mı üniversiteye gireceğiz ?

9 Mesaj
1 Mart 2012; 20:25:47 

Bana göre oldukça iyi olmuş

WhatsApp LYS Soru ÇözümGrubuna Katılmak İçin Tıklayınız.

271 Mesaj
1 Mart 2012; 20:28:17 

quote:

Orijinalden alıntı: _Vengeance_

Nasıl bir değişiklik oldu anlayamadım ben mesela okul 1.sine 60 puan geliyor ya birde okul birinciliği kontejanı var bunlar kaldırıldı mı artık 60puan gelmicek mi sadece ÖSSden aldığımız puanla mı üniversiteye gireceğiz ?

????????

92 Mesaj
1 Mart 2012; 20:28:32 

Ülkemizdeki eğitim sistemini eleştirmek isterdim ama ortada bi sistem olmadığı için eleştiremiyorum.

131 Mesaj
1 Mart 2012; 20:33:26 

quote:

Orijinalden alıntı: djwishbone

artık dershanecilik diye bi olgu var haberin yok galiba :D okuldaki anlatılan derslerle kazanan insan sayısı kaç haberin yok sanırım :D son yıl geçse ne farkeder dersanede her türlü okulda öğrendiğinin daha iyisini öğrenir..

tabi canım. okulda trigonometri gibi konular bir döneme yayılıyor dersanede 2 haftada geçiliyor.

bizim dersanedeki hocamız bile dedi "ben okul öğretmeni olsaydım size uzun uzun çok sağlam temel verirdim, konuyla ilgili bütün soruları çözerdim. dersanede fazla veremiyoruz"

642 Mesaj
1 Mart 2012; 20:33:57 

Katsayı uygulaması bu sene uygulanacak mı yoksa okul puanı gibi 2013'te uygulanmaya başlanacak?

201 Mesaj
1 Mart 2012; 20:40:35 

İnsanlar okul puanı için mi fen lisesi veya anadolu lisesine gidiyor nasıl bir mantık bu bu sistem dershanelere yaradı kimse takmaz artık okulu..

Peki meslek liselerinin sınavsız geçiş hakkı ne oluyor bilen varmı? okul puanına göre geçiş yapılıyordu..

4 Mesaj
1 Mart 2012; 20:58:19 

quote:

Orijinalden alıntı: Rmznts

Katsayı uygulaması bu sene uygulanacak mı yoksa okul puanı gibi 2013'te uygulanmaya başlanacak?

katsayı bu sene geçerli olacak herkesin 0.12ile çarpılacak. Yasa geçerse zaten 2tane CHP milletvekilinin katsayı iptali için açtığı dava da düşecek

271 Mesaj
1 Mart 2012; 21:46:37 

Okuldaki Diploma Puanı bize ÖSSde puan getiriyordu bu sistem kalktı mı artık ??
Sadece ÖSS ham puanı ile mi üniversiteye gireceğiz ? değişen ne anlıyamadım bi açıklarsanız.

85 Mesaj
1 Mart 2012; 21:50:10 

düz liseler ile fen liseler arasında fark kalmadı hatta daha avantajlı durumda düz liseliler ancak bu özel okullarada bi çare bulsalar çok iyi olacak

2010 Mesaj
Eski Kullanıcı Adı:
Dignity
1 Mart 2012; 22:00:11 

quote:

Orijinalden alıntı: FunkyCJ

bu doğru mu zuhahaha süpeeer

simdi ben anlamadım ya

ben fen lisesindeyim amaa okulumda sıralamada başarısızım. benim için avantaj mı bu dezavantaj mı

Dezavantaj

27 Mesaj
1 Mart 2012; 22:22:40 

quote:

Orijinalden alıntı: Orhankoxp

PEKİ ÜNİVERSİTEYE YERLEŞENLERİN PUANI NASIL KESİLECEK ?

İnşallah kesilmez..

419 Mesaj
1 Mart 2012; 22:24:53 

temel okulda atılır,dershanede üzerinden geçilir.aksini iddia eden gelsin.

400 Mesaj
1 Mart 2012; 22:50:57 

quote:

Orijinalden alıntı: HolaReis

Ülkemizdeki eğitim sistemini eleştirmek isterdim ama ortada bi sistem olmadığı için eleştiremiyorum.

Tebrikler.Çok güzel bir yorum

419 Mesaj
1 Mart 2012; 23:07:00 

quote:

birak allah askina okula ben 1 ay gitmesem hic birsey kaybetmem, ama dershaneye 1 gun gitmesem cok sey kaybederim. okuldaki adam da maaş aliyor, dersanedeki de ama okuldaki adam nedense isini iyi yapmiyor. kendi okulumdan ornek verirsem;

biyolojici derste 5-10 dk boyunca kocasiyla telefonda konusuyor.

matematikci espri yapacam diye, dersi kaynatiyor.

geometrici aziz yildirimdan giriyor, aykut kocamandan cikiyor.

fizikcimiz robot gibi formulleri yazip kitap gorevi goruyor.

kimyacinin dersini uyumadan dinleyebilen hic kimse yok sinifta. oyle derinlere daliyor ki ulan sanki universitedeyiz.

dostum okuluna göre değişir tabi bu.mesela ben analitik geometriyi okuldan öğrendim.dershanede adam 2 saatte doğrunun analitik incelenmesini bitirdi.bu arada bizim coğrafyacı her ders siyaset yapıyor,edebiyatçı desen dersi laf etmekle geçiriyor sınavdada yalakalarına kopya veriyor.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi blacktox55 -- 1 Mart 2012; 23:12:01 >

300 Mesaj
2 Mart 2012; 1:51:45 

övünmemiz lazım aslında Türkiye'deki eğitim sistemi başka hiçbir ülkede yok çünkü

₪ HTC One™ ₪

318 Mesaj
2 Mart 2012; 10:01:08 

Ohh be ortaokulda çok çekmiştim bu sistemden dolayı yaptığım ham puanı düşürmüştü şimdi siz ygs de böle bir durumun olmuyacağını mı sölüyorsunuz puanımız okul 1.sinin puanını göre ayarlanmıcak doğru anlamışım değil mi

0 Mesaj
2 Mart 2012; 10:34:50 

İyi de sevinen duz ve meslek liseliler var :D
yasanın özü şu her okulun çalışkanı kazanacak

ayrıca ben kadikoy anadolu mezunuyum sınıfın en tembeli 9000 lerde sıralama yaptı

ayrıca okul sonuncusu olsan dahi 30 gelecek yani okulun orta sırada.ki ogrencisi 37 38 alrken sen ondan sadece 2 soru geride olacaksn

eskiden olsa sonuncu 12 orta ogrenci 47 arada ki farka bak

yani bu sistem sonuncuya da yaradı ortada ki ogrenciye de

Birinci ile orta sirada ki ogrenci arasinda artk sadece 2 soru fark var

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
2 Mart 2012; 11:29:05 

Ben meslek lisesindeyim 3. sınıfım. Yani kendi alanımla ilgili bi bölüme gitmek istersem okul başarı puanıyla EK PUAN gelmiyor diyosunuz doğru mu anlamışım ? Zaten ben tercihimi alan dışı yapacağım katsayı da yok ohh

271 Mesaj
2 Mart 2012; 13:05:32 

quote:

Orijinalden alıntı: msc1515

Ohh be ortaokulda çok çekmiştim bu sistemden dolayı yaptığım ham puanı düşürmüştü şimdi siz ygs de böle bir durumun olmuyacağını mı sölüyorsunuz puanımız okul 1.sinin puanını göre ayarlanmıcak doğru anlamışım değil mi

Hayır Yanlış Anlamışsın
ÖSSde ilçende derece yapan okullar öğrencilerine ek puan gibi bişi katıyordu öss puanını bu kalktı artık her okuldaki öğrenci eşit sadece diploma puanı kacsa okul birincisine göre sıralanıp ona max 60 min 30 puan gelecek olay bu sanırım ben böyle anladım açıklarsanız sevinirim

55 Mesaj
2 Mart 2012; 13:48:45 

Üniversite adaylarının okulda gösterdiği başarı, sınavına en az 30, en fazla 60 puan ek getirecek.

arkadaşlar böyle bir şey varmı gerçekten? ben geçen sene bir üniversiteye yerleştim banadamı en az 30 gelicek yoksa 30 gelirse onun yarısımı?

111 Mesaj
2 Mart 2012; 14:09:03 

Oha Adamlara bak ya ... Bu ne hız.

Ajda Pekkan Öldi mü ?
Hülya Avşar Kaldı mü ?
Gülben Ergen Aldi mü?
Keremcem Yırtılır...

0 Mesaj
2 Mart 2012; 14:10:05 

quote:

birak allah askina okula ben 1 ay gitmesem hic birsey kaybetmem, ama dershaneye 1 gun gitmesem cok sey kaybederim. okuldaki adam da maaş aliyor, dersanedeki de ama okuldaki adam nedense isini iyi yapmiyor. kendi okulumdan ornek verirsem;

biyolojici derste 5-10 dk boyunca kocasiyla telefonda konusuyor.

matematikci espri yapacam diye, dersi kaynatiyor.

geometrici aziz yildirimdan giriyor, aykut kocamandan cikiyor.

fizikcimiz robot gibi formulleri yazip kitap gorevi goruyor.

kimyacinin dersini uyumadan dinleyebilen hic kimse yok sinifta. oyle derinlere daliyor ki ulan sanki universitedeyiz.

Arkadas her okul bir degil benim sınıfımda en kotu derece 9 binlerdeydi kadiky anadolu lisesi
temel lisede alnr senin okulun bok gibiyse biz ne yapalım?

892 Mesaj
2 Mart 2012; 14:37:33 

ortada eşit bir eğitim yok asıl bunu gerçekleştirmek gerek her liseyi aynı pozisyona her ilkokulu aynı seviyeye getirmeniz gerek

55 Mesaj
2 Mart 2012; 14:42:46 

arkadaşlar böyle bir şey varmı gerçekten? ben geçen sene bir üniversiteye yerleştim banadamı en az 30 gelicek yoksa 30 gelirse onun yarısımı?

2630 Mesaj
2 Mart 2012; 16:45:42 

Okul puani kalttiysa her sey adil olmustur, adam mezun diye puan kirilmasi iyi bir seydi bundada ham puandan 5-10puan dusurup durumu esitlerler

Ama

Duz lisedeki ve fen lisesindeki biri 70 ortalama ile mezun olup ayni puani alicaksa, bu tamamen adaletsizlik ayni sorularmi soruluyorda, sozlu notu ne olucak, bumu adalet.

Okullarin bi onemi olsa dersaneler olmaz, okul neki ne ogretiyor. Ilk bi ogretmenleri adam akilli secsinler herkes ogretmen olucak, acikta ogrenmen kalmasin diye her onune geleni ogretmen yapiyorlar, ilk bi bunu duzeltsinler, sonra okullarin durumunu en sonda okul puani devam edicekse sistem duzelicekse etsin, yoksa devam etmesin

9 Mesaj
2 Mart 2012; 17:52:48 

quote:

Orijinalden alıntı: primated

İyi de sevinen duz ve meslek liseliler var :D
yasanın özü şu her okulun çalışkanı kazanacak

ayrıca ben kadikoy anadolu mezunuyum sınıfın en tembeli 9000 lerde sıralama yaptı

ayrıca okul sonuncusu olsan dahi 30 gelecek yani okulun orta sırada.ki ogrencisi 37 38 alrken sen ondan sadece 2 soru geride olacaksn

eskiden olsa sonuncu 12 orta ogrenci 47 arada ki farka bak

yani bu sistem sonuncuya da yaradı ortada ki ogrenciye de

Birinci ile orta sirada ki ogrenci arasinda artk sadece 2 soru fark var

hangi 2 sorudan bahsediyosun 1. 60 alcak ortadaki 40 20 puan 2 soru mu 8-9 soru yapıyo

271 Mesaj
2 Mart 2012; 17:58:39 

quote:

Orijinalden alıntı: _Vengeance_

Hayır Yanlış Anlamışsın
ÖSSde ilçende derece yapan okullar öğrencilerine ek puan gibi bişi katıyordu öss puanını bu kalktı artık her okuldaki öğrenci eşit sadece diploma puanı kacsa okul birincisine göre sıralanıp ona max 60 min 30 puan gelecek olay bu sanırım ben böyle anladım açıklarsanız sevinirim

DOĞRU ANLAMIŞMIYIM ARKADAŞLAR

8 Mesaj
2 Mart 2012; 18:59:15 

quote:

Orijinalden alıntı: HolaReis

+1

457 Mesaj
3 Mart 2012; 11:30:56 

S.çtık.

85 Mesaj
3 Mart 2012; 11:37:45 

Kolejde okuyan yine parasıyla üste çıktı yani. Adamlara versinler notu hiç çalışmadan biz ecel terleri dökelim ama sınav puanımıza onlardan daha az puan gelsin. Tam bir saçmalık

117 Mesaj
3 Mart 2012; 11:46:47 

Peki son bir ay düz liseye geçersek bizim AOBP miz oraya göre mi hesaplanır. Ben şuan ki okulumda 75 ile okul sonlarında oluyor. Düz liseye geçersem daha yüksek bir grafikte yer alırım. Sanırım daha fazla puan gelir. Böyle bir şey yapabiliyor muyuz ?

3 Mesaj
3 Mart 2012; 11:51:55 

quote:

Orijinalden alıntı: primated

Arkadas her okul bir degil benim sınıfımda en kotu derece 9 binlerdeydi kadiky anadolu lisesi
temel lisede alnr senin okulun bok gibiyse biz ne yapalım?

Fen lisesinde okuduğunu söylemiş arkadaş sence b*k gibi bi lisemi ayrıca anladık çok basarılı bir liseden mezun olmussun on kere söylemene gerek yok !
Arkadaşın söylediklerinede harfiyen katılıyorum bizim hocaları anlattı sanki adamlar maaşlarını nasılsa anlatsada alıyo anlatmasada alıyo.Denetim yok adam rahat niye anlatsınki.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Ali 1907 -- 3 Mart 2012; 11:54:55 >

9 Mesaj
3 Mart 2012; 22:32:35 

quote:

Orijinalden alıntı: kızıldag

Peki son bir ay düz liseye geçersek bizim AOBP miz oraya göre mi hesaplanır. Ben şuan ki okulumda 75 ile okul sonlarında oluyor. Düz liseye geçersem daha yüksek bir grafikte yer alırım. Sanırım daha fazla puan gelir. Böyle bir şey yapabiliyor muyuz ?

ya.kardesım.su.sıstemı.yanlıs.anlamayın.okul.sonuncuları.30puan.almayacak.yalnızca.mesela.en.kotu.kac.notla.bıtırebılıyorsun.lıseyı.45.dıyelım.45.puanla.mezun.olsan.sana.30.puan.eklenecek.ama.dıyelımkı.70lerde.dıploma.notun.var.40-45.arası.bırsey.gelır.hangı.okulda.olursan.ol.ıster.ankara.fende.ol.ıster.en.dandık.bı.lısede

WhatsApp LYS Soru ÇözümGrubuna Katılmak İçin Tıklayınız.

1061 Mesaj
3 Mart 2012; 23:02:42 

seneye düz liseslere geçiş bayağı artıcak ben de düşünmeye başladım şöyle bir durum var:Mesala Anadolu lisesindesin,bu tür liselerde ingizilizce ve sözel dersi iyi olan ve ortalaması sayısal dersleri iyi olan kişilerden daha iyi sayısalcılar vardır. yani sadece dillerle 77 ortalama getirir fizikten bişey bilmezken, fizikten soru kaçırmayan adam da 75 ortalmayla 77 in gerisine düşer.
bu tasarı yasalaşmadan önce şu alan sisteminin değiştirilmesi gerekiyor mesala benim gittiğim okulda sözeller 22 ders sayısallar 13 ders (bedenle fiziğin kimyanın etkisi filan aynı,edebiyat fizikten yüksek) takdir alan kızlar fian oluyor bir bakıyorsun ortalamada üst sıralardalar ama ygs-lys de yapamıyorlar
işin kötüsü alanlar kaldırıldı, artık tmciler sayısalcılarla eşitler. yani ortalama sıralamalarında yine mf ciler tm ye göre daha kolay düşecekler.

10 Mesaj
4 Mart 2012; 4:41:57 

valla zamanında mezun olmuşuz resmen bitirmişler fen liselerini. yazık.

419 Mesaj
4 Mart 2012; 7:43:41 

quote:

Orijinalden alıntı: Jan.Valjan.

Genelleme yapılamaz bende evde öğreniyorum. Herkes başka yerde öğrenebilir. Evde öğreniyorum okulda test çözüyorum (zaten okulda hocalar bazen 20 dk geç geliyor bazen hiç gelmiyor, gelenler dersi sohbetle geçiriyor aynı şekilde kendi kafasından olanların kopya çekmesine göz yumuyolar ), dersanede de tekrar ediyorum

Ben Allaha havale ettim o hocaları.Hala aklıma geldikçe sinirleniyorum, psikolojim bozuldu.Hak yerini er geç bulacak.

Uzaklaştırılmış
4 Mart 2012; 17:37:42 

MESLEK LİSELİLER İÇİN NE DEĞİŞTİ PEKİ ?????????????????????????

261 Mesaj
4 Mart 2012; 18:25:27 

yine yatanlar kazanıyor arkadaş. bu ülkede çalışmıycan çalışırsan aç kalıyon

10 Mesaj
4 Mart 2012; 18:28:22 

quote:

Orijinalden alıntı: Robb Stark

yine yatanlar kazanıyor arkadaş. bu ülkede çalışmıycan çalışırsan aç kalıyon

aynen güzel yorum

36 Mesaj
4 Mart 2012; 19:00:05 

quote:

Orijinalden alıntı: ÀnıL

kabul edildi ve seneye uygulanacak ayrıca çok uygun bir karar olmuş helal olsun.

daha alt komisyondan yeni geçti bilip bilmeden konuşuyonuz milleti yanlış bilgilendiriyorsunuz

3672 Mesaj
4 Mart 2012; 19:09:42 

Bu sene uygulanma ihtimali var mıdır:?

bu mesajda yazılanların hiçbiri doğru değildir. mesaj içeriği küçükler için sakıncalı olabilir. kaynak göstermeden alıntılanamaz. devlet tarafından atanmış bir kurumun internet üzerinde kimin hangi bilgiye ulaşıp ulaşamayacağına karar vermesi insan haklarına aykırıdır. web siteleri kullanıcıların istekleri doğrultusunda bağlandıkları yerlerdir. kullanıcılar isterlerse bir web sitesine bağlanmayabilirler. bu güçleri ve imkanları mevcuttur. bir kullanıcı bir siteye bağlanmak istiyorsa bu onun tercihi ve hakkıdır. bağlanmak istemiyorsa bu yine onun tercihi ve hakkıdır. halkın kendisine hizmet etmesi için görevlendirdiği kurumlar hadlerini aşıp halka neye ulaşıp ulaşmayacağını bilmeyen cahil cühela muamelesi edemezler. ebeveynlerin çocuklarını sakıncalı içeriklerden koruması için çok sayıda bedava ve ücretli yazılım mevcuttur. bu yazılımlar bir web tarayıcısını kullanmaktan daha karmaşık teknik bilgi gerektirmemektedir. devletin milletini küçük düşürmesi ve ebleh yerine koyması yasaktır.

117 Mesaj
4 Mart 2012; 20:26:07 

Ne zaman yasalaşacak bu saçmalık ? İnsanda zerre motivasyon bırakmıyorlar.

0 Mesaj
6 Nisan 2012; 0:28:35 

Beyler bunun 2013 te uygulanma ihtimali nedir ki? Hiç kimse mi çıkıp sen neden bizi ...yorsun demiyecek.Bu yasa beni direk eler.Doğal seleksiyon 12.

Uzaklaştırılmış
6 Nisan 2012; 0:52:21 

quote:

Orijinalden alıntı: Jan.Valjan.

İmkansız

ihtimal varmı bilmem ama imkansız değilMİŞ.

562 Mesaj
6 Nisan 2012; 16:51:15 

Bu konu çok sakat bi konu. Adaletsizlikler doğacak gene. Eskisi gibi okul değişimleri olacak ben fen lisesi öğrencisiyim şimdiden söyleyebilirim.

0 Mesaj
17 Nisan 2012; 11:11:52 

Ben , Bursa ilinde çok iyi sayılabilecek bir anadolu lisesinde (Fen lisesiyle eşit sayılır) okuyorum.Hedefim TIP kazanmaktı ama ygs sem el vermedi bir talihsizlik yaşadım...Hala ders çalışıyorum ama kafamda seneye girip güzel bir üniversitede TIP okumak var.Okulumun sınavları çok zor ve diploma notum okuldaki ortalama civarda(72 tam olarak).Bu haberi duymak beni cidden büyük bir şekilde demoralize etti ; çünkü okulumuzun ygs lys başarısıyla aldığımız okul başarı puanıyla düşük okul sınavı puanlarından oluşan okul diploma puanı birbirini dengeliyordu ve bu bize bir sorun yaratmıyordu.Sizden tek ricam beni bu konuda aydınlatmanız. Seneye girecek olursam 73 diploma puanıyla alacağım kişisel başarı puanı (ham puana eklenecek olan) kaç puan civarında olur? Ve bu yasa kesinlikle 2013 yılında ygs-lys de uygulanacak mı?Birkaç arkadaş kazanılmış hak dediler ama benim kafama pek yatmadı...Cevaplarınız için şimdiden çok teşekkürler.

47 Mesaj
30 Mayıs 2012; 13:15:20 

düz liseliler kendilerini belli etti hemen
biz götümüzü yırtıyoruz her sınavda 60-70 almak için türlü olimpiyat sorularıyla uğraşıp duruyoruz adamlara 3-4-5 üçgeni soruluyor azıcık kafası basan adam zaten düz lisede 80den aşşa not almaz açık net söylüyorum. bu mu şimdi adalet liseyi kazanmak için götümüzü yırtalım liseyi kazandık sonra lisedeki sınavları vermek için götümüzü yırtalım. okul sınavlarıyla uğraşmaktan ygs lys çalışmaya fırsat bulamayalım hatta sonra birileri çıkıp desin ki yok ya ne desem az şuan nasıl sinirliyim belli değil

38 Mesaj
30 Mayıs 2012; 14:30:07 

hiç bir halt anlamadım kafam allak bullak oldu, biri hayrına özet geçse ne neymiş diye ?

Yani okul puanı kalkıyor ben sınavdan 400 alırsam direk 400 geliyor düz liselide fen liselide 400 puan alsa 400 geliyor üzerine puan eklenmiyor mu?
edit:tamam anladım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi b00zT -- 30 Mayıs 2012; 14:37:26 >

64 Mesaj
30 Mayıs 2012; 14:33:57 

LYS’lere yaklaşık 2 hafta kala üniversite yerleştirme puanlarının hesaplanma yöntemi değiştirildi. ÖSYM’nin dün yayımladığı kılavuza göre artık yerleştirme puanı hesabında okulların başarısı dikkate alınmayacak. Yalnızca bireysel başarı önemli olacak. Uzmanlar, “Bu uygulamayla en iyi okullar boşalır, parayla not satışı başlar” dedi ÖSYM’den bu yıl üniversiteli olacak gençlere son dakika sürprizi geldi.

Lisans Yerleştirme Sınavları’na (LYS) 2 hafta kala yapılan değişiklikle üniversite yerleştirme puanlarının hesaplanmasında yalnızca bireysel başarı dikkate alınacak. Okulun başarısına göre öğrencinin puanının ağırlıklandırılması yani AOBP uygulaması son buldu. Uzmanlar son dakika duyurulan değişikliğin “öğrencileri gafil avlandığını”, önümüzdeki yıllarda da fen ve Anadolu liselerinin boşalacağını, okulların sahte yüksek notlar vermeye başlayacağını söylüyor. ÖSYMdün eğitimsistemini 4+4+4 şeklinde değiştiren 6287 sayılı kanunda yer alan ve yükseköğretime yerleştirme puanlarının hesaplanmasında değişiklik getiren düzenlemeye göre yeni kılavuz yayımladı. Yeni hesaplama sistemi bu yıl YGS’ye giren ve önümüzdeki ay yapılacak LYS’ye katılacak öğrencileri etkiliyor.

AOBP ORTADAN KALKTI
Yeni değişikliğe göre artık okulların başarısı yerleştirme puanlarında etkili olmayacak. Çünkü okulun başarısını da dikkate alan Ağırlıklı Ortaöğretim Başarı Puanı (AOBP) artık olmayacak. Bunun yerine Ortaöğretim Başarı Puanı (OBP) yani öğrencinin diploma notu dikkate alınacak. Bu notun da yüzde 12’si yerleştirme puanına eklenecek. YÖK’ten bir yetkili “Eşitsizlik giderildi” derken, eğitimciler uygulamanın başarılı fen ve Anadolu liselerinin sonu olacağını söylüyor.

YENİ HESAPLAMA SİSTEMİ
Yeni hesaplama yöntemine göre eskiden ortaöğretimbitirme başarı notlarının en küçüğü 100 en büyüğü 500 iken bu kez en düşüğü 250 en büyüğü de 500 olarak hesaplanacak. Bu puanın da yüzde 12’si öğrencininmerkezi sınavdan aldığı puana eklenecek. Böylece öğrenciler OBP’den en düşük 12, en yüksek 60 alırken, bu kez en düşük 30, en yüksek 60 alacak.

AĞIRLIKLANDIRMA NEDİR?
Ortaöğretim Başarı Puanı’nın ağırlıklandırılmasında bir okulun tüm öğrencilerinin YGS-1 ve 2 ortalamaları alınıyor ve okulun sayısal, YGS-3 ve 4 ortalamalarından sözel, YGS-5 ve 6 ortalamalarından da eşit ağırlık ortalaması bulunuyordu. Bireysel OrtaöğretimBaşarı Puanı da buna göre ağırlıklandırılarak, öğrencinin yerleştime puanları için kullanılacak Ağırlıklı OrtaöğretimBaşarı Puanı oluşturuluyordu. Uzmanlar bu uygulamanın özellikle sınav başarıları yüksek okullarda okuyan “ortalama” öğrencileri etkileyeceğini vurguluyor.

(Habertürk)