Şimdi Ara

2013 YGS-LYS'de Ortaöğretim başarı puanı kaldırıldı (4. sayfa)

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
82
Cevap
2
Favori
74.185
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Ygs 4 ten yerleşiyorum ek puanlı 432 puan alacakken şimdi 417 ye düştü puan ortalama bir meslek liseden mezunum okuldan 14 puan kaybım oldu sıralamada büyük değişiklikler olacak faydalı mı zararlı mı oldu hala anlayamdım ¿

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • 2013 için çalışan birisi olarak bana hiç yaramadı.

Düz lisedeki başarılı bir adam; 4 yıl boyunca yata yata, hiçbir üst çaba göstermeden kolay sınavlara girip ortalama kastı. Bense ortalamamı 78-82 arasında tutturmak için 2 hafta süren sınav haftalarında günde 3-4 saatlik uykularla okula gidip, çalıştım.

Yetmedi o adam düz lisenin en başarılı çocuklarından olduğu için sözlüleri şişirildi daima. Bense 53 ortalamamın olduğu Almanca gibi derslerden mezun olurken dahi 54te bırakıldım sözlüyle. Onun da dışında diğer hocaların "kıt" sözlü notları hep bana vurdu.

Acındırma yapmak değil amacım, haksızlığı vurgulamaya çalışıyorum...

Ben çabayla 78 ortalama getirdim 4 yılın sonunda. Düz lisede olsam yata yata 90 üstüne çıkardım pekala. (düz liseye giden birçok arkadaşıma ders çalıştırdım zamanında o yüzden böyle emin olabiliyorum) Haksızlık kısaca.

• bkz. İmam Hatipler ülkenin gözbebeği olacak .
  • Allah belasını versin!!!

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi uykusu gelen adam -- 31 Mayıs 2012; 1:15:24 >
  • Bazı haber kaynakları bu sene diyor bazıları seneye diyor. ÖSYM 2012-2013 yerleştirmesi diyor 1 satır altta 2012-ÖSYS sisteminde değişikliğe gidilmesi gerekmiştir diyor. Ne iş anlamadım. Sırf bu haber yüzünden bugun kitap bile açmadım. Adamın psikolojisinin içine ediyorlar resmen. Ben onca eziyet cekip biyererimi yırtıp sınavlardan 70-80 alcam diye ugrasıyım adam yata yata evinin dibindeki okula gidip 90 diploma notuyla benden fazla alsın olaya bak. Kaliteli eğitim alıyosunuz zaten demeyin o eğitimi hak ederek kazanarak alıyoruz zaten
  • quote:

Orijinalden alıntı: Conqueror42

Bazı haber kaynakları bu sene diyor bazıları seneye diyor. ÖSYM 2012-2013 yerleştirmesi diyor 1 satır altta 2012-ÖSYS sisteminde değişikliğe gidilmesi gerekmiştir diyor. Ne iş anlamadım. Sırf bu haber yüzünden bugun kitap bile açmadım. Adamın psikolojisinin içine ediyorlar resmen. Ben onca eziyet cekip biyererimi yırtıp sınavlardan 70-80 alcam diye ugrasıyım adam yata yata evinin dibindeki okula gidip 90 diploma notuyla benden fazla alsın olaya bak. Kaliteli eğitim alıyosunuz zaten demeyin o eğitimi hak ederek kazanarak alıyoruz zaten

kesinlikle bu sene geçerli.
  • konuyu hortlatmak istiyorum çünkü yorum yazmazsam çıldıracağım eğer böle birşey olursa tam manasıyla sıçtım veya çoğu kişi adına sıçtık diyebilirim sbs iyi puanlarla girdiğimiz okulların hiç bir değeri kalmadı. Yazılıda çıkan sorularda belli bir adaletsizlik oluyo zaten adam başka lisede beim lisemle onunki arasında ki fark gözle görülür ve onun notları 80-90 benim kiler 60-70 yada 70-80 daha da düşebilir bundan büyük bir adaletsizlik ve talihsizlik olamaz herhalde
    o zaman ben 460-470 puanla girdiğim yerden 350-400 puanla girebileceğim bir yere gideyim notlarımı azamiye çekeyim ondan sonra sınava gireyim
    gerçi her şey sınav da belli olacak ama 5 puan 10 bin kişiyi geriye atabiliyor çok sakat bir durum sınavın önemi 10 kat daha artacak belki de..
  • Saygı değer abilerim ya da ablalarım benim daha 3 yılım var sınava daha yeni sbs denen kabustan kurtuldum ama yine g*çımı sıkıp iyi bi anadolu lisesine girdim.Size şöyle bi örnek veriyim ben bu yıl zar zor 75 ortalama tutturdum ki 2. dönem başında kolumu kırdım (ne dersane ne özel ders ne de etütlere kaldım)(kesinlikle maddi durumla ilgili değil sırf bu yıl biraz rahatlıyım sbs'yi de yeni geçtim diye) ardından 3 haftada tam 30 evet abartmıyorum 30 sınava girdim ! en son hafta hergün 3-4 sınava girdim ! yine de benim afedersiniz t****larını yayan düz liseli dostlarım hiç çalışmadan 80 tutturabiliyor yani sınav olsa aynı puanları alsak düz liseli dostum benden puan olarak öne geçicek .Şimdiden düze geçmeyi düşünmeye başlamdım

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Bakirbaba -- 18 Haziran 2012; 1:08:48 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: bjkgorki

Saygı değer abilerim ya da ablalarım benim daha 3 yılım var sınava daha yeni sbs denen kabustan kurtuldum ama yine g*çımı sıkıp iyi bi anadolu lisesine girdim.Size şöyle bi örnek veriyim ben bu yıl zar zor 75 ortalama tutturdum ki 2. dönem başında kolumu kırdım (ne dersane ne özel ders ne de etütlere kaldım)(kesinlikle maddi durumla ilgili değil sırf bu yıl biraz rahatlıyım sbs'yi de yeni geçtim diye) ardından 3 haftada tam 30 evet abartmıyorum 30 sınava girdim ! en son hafta hergün 3-4 sınava girdim ! yine de benim afedersiniz t****larını yayan düz liseli dostlarım hiç çalışmadan 80 tutturabiliyor yani sınav olsa aynı puanları alsak düz liseli dostum benden puan olarak öne geçicek .Şimdiden düze geçmeyi düşünmeye başlamdım

puanınla burslu bir özele geçeblirsin.Eğitim düz liseden daha iyi olur öğrencilerde daha nezih olur.Üstelik öğretmenler daha anlayışlı çok daha kolay ortalama yaparsın düze göre.

• özel okulda ortalama yapmanın düz lisede ortalama yapmaya kıyasla daha kolay olduğuna emin misiniz ?
  • keşke düz lisede okumuş olsaydım diyorum.derece ihtimalimi 0'a indirdiler
  • değiştirdikçe değiştiyiroylar iyice saçlamadılar artık 2013 ygs ne zaman yapılacak
  • ben de fen lisesindeyim 2 sene çalışır ortalamayı 90a çıkarırım artık.bence amaç milleti cemaatin okullarına ve dershanelerine yöneltmek...
  • nasıl bir sistemdir bu ya?ben 11e geçtim bu sene matematik ve geometri sınavlarına ygs-lys birey b çözerek hazırlandık.fen liselerini korumak için bir önlem yok..?
  • 1- Bu kadar çeşit lise tipinin olduğu ve torpille not dağıtımının olduğu veya bazı hocaların bazı öğrencilere kendisi gibi düşünmediği veya kendi bilgi düzeyini zorlayıcı sorular sorarak kendisini sınıfa karşı küçük düşürdüğü için takarak hakkı olan notu vermediği bir sistemde siz zaten Ortaöğretim Başarı Puanı gibi bir puandan bahsedemezsiniz, ki bir de bunun ağırlıklandırılması tamamen saçma, okulun genel başarısının etkisi, sınav bireysel.

2- Hiç kimsenin hakkı da yenmemiş olur OBP kaldırılırsa ( haliyle OBP olmayınca AOBP de söz konusu olmayacak ), zira sınavda başarılı olmak için belli bir bilgi ve yetenek lazım mı lazım, senin bilgin, okuldaki çaban falan boşa gitmiş olmaz, sen bilginle soruları yapar zaten öne geçersin, ideal olan budur, ne OBP ne AOBP, kaç soru yaptın kardeşim o kadar puan ve o puanın karşılığı olan üniversite ve bölüm.

3- Sadece ve sadece lisede okunan alana göre bir sınırlandırma yapılmalıdır, örneğin tıp mı okuyacaksın, o zaman meslek lisesinden mezun olmamalısın gibi, bu getirilmeli. Ama öğrenci baştan hata etmiş, kendi istemediği, kendi tercihi olmadığı halde ailesinin baskısıyla meslek lisesine gitmiştir şimdi tıp istiyordur, veyahut adam liseyi 10 sene önce bitirmiş, sınava girmiş ve belli bir mesleği yapıyor, ama artık o meslek ölmüştür, yeniden sınava girmek istiyor. Bu gibi durumlarda ne olacak, şimdi başta meslek lisesi okudu diye bu adam tıp yazamayacak mı? Yazabilmeli, ama nasıl olmalı bu, denilmeli ki düz lisedeki adamın gördüğü şu şu dersleri tamamla, seni de kabul edelim.

Bu sistemi kurarsan hiçbir sorun kalmaz. Başka türlü de çözülmez zaten bu sorun.

• Tamamen haksız bir uygulama. Fen veya iyi Anadolu Liselerinde alınan 70 puanlık diploma ile Meslek Lisesinde alınan 70 puanlık diploma bir midir? Başarısız öğrencileri kayırmaya yönelik birşey bu. O zaman ben gideyim burs veren dandik bi özel okulda okuyayım diploma notum 75 olacağına 95 olsun sınavda da çok puan gelsin. Olur mu böyle şey?

Adamlar zamanında sistemi kurmuşlar, katsayıydı sınavdı ayarlamışlar, sınavda şaibe var mı yok mu diye düşünmezdik, konuşmayı bilmeyen bir ÖSYM başkanı yoktu, güveniyordum ÖSYM'ye. Bir de şimdi gelinen durumu bakın. Bozdukça bozuyorlar. İyiki eskiden girmişim sınava dedim içimden.

İyi okullarda okuyan öğrenciler kaybettikleri puanları bir-iki soru ile geri alırlar ancak yine birilerinin hakkı yenecek yeni düzenlemeyle. Kul hakkı yenecek. Yazıklar olsun diyorum başka birşey demiyorum.
  • Ben bu lkede olup bitenlerden bi halt anlamıyorum.
    Şimdi bu okul puanı 2013 te kalkıyor mu yani sınavdan kaç puan alırsak o mu?
  • Arkadaşlar seneye ygs-lys gireceğim.Son durum nedir.Geçen bir arkadaş söyledi o yasa geçmedi hala okullar eşit değil diye doğruluğu nedir?
  • Arkadaşlar mesela ben okul sonuncusuyum puanım 85,okul birincisininde puanı 90 diyelim.Bana 30 puan mı gelecek simdi?Daha fazla gelmesi gerekmez mi?Yani 85 notunun karşılığı okul puanı gelmez mi ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: bombacı-mülayim61

Arkadaşlar mesela ben okul sonuncusuyum puanım 85,okul birincisininde puanı 90 diyelim.Bana 30 puan mı gelecek simdi?Daha fazla gelmesi gerekmez mi?Yani 85 notunun karşılığı okul puanı gelmez mi ?

Direk 85 i 0.6 ile carpicaksin, buldugun sonuc sana gelen puan olucak

< Bu ileti tablet sürüm kullanılarak atıldı >
  • 
Sayfa: önceki 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.