Şimdi Ara

MWC 2012 : Dünyanın en küçük bilgisayarı FXI Cotton Candy

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
1 Misafir - 1 Masaüstü
5 sn
32
Cevap
0
Favori
7.390
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • MWC 2012 : Dünyanın en küçük bilgisayarı FXI Cotton Candy

Akıllı telefonların giderek büyümeye başladığı son dönemlerde kişisel bilgisayarların da küçüldüğüne şahit oluyoruz. Raspberry firmasının 25$'lık Pi kişisel bilgisayarı bunun en iyi örneklerinden. Başka bir firma FXI ise uzun süredir üzerinde çalıştığı dünyanın en küçük kişisel bilgisayarını fuarda yeniden görücüye çıkardı.

FXI Cotton Candy modeli daha önce CES 2012 fuarında tanıtılmıştı. Ancak cihaz piyasaya sürülmeyi bekliyordu. Tasarımında bazı değişiklikler yapan FXI Tech firması nihayet satışa sunma kararı aldı.

Cotton Candy modeli 1.2GHz hızında çalışan çift çekirdekli ARM Cortex-A9 tabanlı işlemci, 1GB DRAM, microSD yuvası, Mali-400 grafik birimi, WiFi, Bluetooth 2.1, microUSB, USB 2.0 ve HDMI 2.1 özellikleri sunuyor ve 1080p videoları oynatabiliyor. İşletim sistemi olarak Android 2.3 veya Ubuntu tercih edilebiliyor. Sanallaştırma yoluyla farklı işletim sistemi çalıştırmak isteyenler için bir istemci de mevcut.

Daha önce tanıtılan versiyonda farklı bir renk ve kasa yapısına sahip olan Cotton Candy son haliyle beyaz renge ve ısıyı yayarak soğumaya yardımcı olan dirençli bir plastik kaplamaya sahip olmuş.

Küçük boyutlarına rağmen herhangi bir harici ekrana aktarabildiğiniz Cotton Candy, direk USB girişine takarak Windows veya Mac bilgisayarınız üzerinden içerisindeki işletim sistemine erişmenizi ve kullanmanızı sağlıyor.

Mart ayından sonra Android 4.0 opsiyonuna sahip versiyonlar da piyasada olacak. Mart ayı ortalarında tam sürücü desteği alacak Cotton Candy yine aynı dönemlerde 199$'dan piyasada olacak. Ön siparişler başlamış durumda. Raspberry Pi ile benzer özelliklere sahip Cotton Candy dünyanın en küçüğü olsa da en ucuzu ünvanını rakibine kaptırdı.

• Başlangıç için güzel.İlerleyen zamanlarda 4 çekirdekli model,2gb ve grafik birimi daha iyi olan modeller çıkarsa alırız.Cebimizde bilgisayarımızı taşırız.Fiyat olarakta 150dolar civarlarında olursa süper olur.
  • Okurken çok güzel, özellikleri çok iyi, fiyatı $100 olsa alınır diyordum ki fiyatını görünce tüm heyecanım gitti. Dahili hafızası, bataryası, ekranı olmayan bu kadarcık bir cihaz için $199 çok çok fazla. $99 fiyatına satılsa kapış kapış gider.
  • guzel aletler ılerde cok ıs yapar bunlar bıde bunun yanında renklı ve bukulebılır- katlanabılır ekranda yaparlarsa super olur
  • Taşınılabilir Usb Pc yani.:) herhangi bir Pcye bağlanıp içindeki işletim sisteminin kullanılması güzel tabi bakıldığında pek bir işe yaramasada bu tür teknolojiler geleceği yansıtır ve geliştirilebilir.:)
  • Turkiyeye kaca gelir
  • aslında intelin akıllı telefonları için geliştirdiği x86 tabanlı bir işlemci kullanılsa bu boyutlarda bir cihaza windowsa bile yüklenir. Ama üretici bunu ayrı pazarlamaktansa plazma yada LED TV üreticilerine televizyonlarını kişisel bilgisayara çevirme özelliği eklemeleri için pazarlasa bu boyutta bir cihazın bir TVyi bilgisayara dönüştürmesi TV dünyasında çok daha kullanışlı bir döneme girer. Smart TVlerde işletim sistemi gömülü olduğu için esneklik imkanı pek yok. böyle cihazlara istediğin işletim sistemini de kurar çalıştırırsın..
  • 1080p videoları oynatabiliyor
  • Pahalı
  • Cihazı LCD'nin USB portuna, flash diskini cihaza tak, cihazın HDMI bağlantısını yap, kablosuz klavye-fareyi at sehpanın üzerine, cihazı unut.
    Süper olmuş.

Ekrem bey'den bilgisayara takıldığında içerisindeki işletim sisteminin kullanılabilmesiyle ilgili bir haber daha bekliyoruz. Hatta bir video inceleme de yapılsa çok güzel olur.
  • başlangıç için iyi yine..
  • N570 li netbooklar bile 1080p oynatmıyor
  • vay be bravo adamlara...
  • quote:

Orijinalden alıntı: sertacarslan

Cihazı LCDnin USB portuna, flash diskini cihaza tak, cihazın HDMI bağlantısını yap, kablosuz klavye-fareyi at sehpanın üzerine, cihazı unut. Süper olmuş.Ekrem beyden bilgisayara takıldığında içerisindeki işletim sisteminin kullanılabilmesiyle ilgili bir haber daha bekliyoruz. Hatta bir video inceleme de yapılsa çok güzel olur.

tahminimce linux live cd gibi bişe olur heralde bende fedora yı oyle kullnıyordum.
  • Şu gelsin netbookumu çöpe atarım .
    Download işi için ideal .
  • gereksiz olmus
  • aslında amd apu sistemli bu şekilde pc yapsa 199 dolardan bile kapışılırdı.
  • 200$... Niye? Çünkü taşınabilir... Maliyet? Sanane!

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • Galaxy s2 nin bundan eksigi yok fazlasi var
  • Galiba o kadar küçük ki resmi bile yok.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.