- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
DonanımHaber'de AraYENİ GELİŞMİŞ ARAMA
ForumBu Bölümde Ara
LPG Ruhsata Isletme / Güncel Islem ve Fiyat Bilgisi - 24.02.2012
Bu konudaki kullanicilar:

107
Cevap
9
Favori
115786
Tıklama
Sayfa: [1]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Giris

298 Mesaj
24 Subat 2012; 19:28:11 
Bu mesajla ilgili şikayetinizi bu icon a tıklayarak yapabilirsiniz. Şikayet PM

Arkadaslar Merhaba,

Yaklasik 1 haftadir yeni taktirdigim LPG'yi ruhsata nasil isletecegimi arastiriyor, fakat güncel olarak bir konu bulamadigim gibi herkesten farkli bilgiler aliyordum. Bugün yaptirdigim muayene sonrasinda islemleri sizlerle de paylasmak istedim ;

- MMO, Tüvtürk ve Trafik Sube Müdürlügünden ayni gün için randevu alin. MMO ve Tüvtürk randevularinizi gündüz, Trafik sube randevunuzu da öglen için alirsaniz ayni gün yeni ruhsatinizi alabilirsiniz,

- Eger araciniz sifir ise egzoz emisyon ruhsati almaniza gerek yok, örnegin araciniz 1 yasindaysa bosuna almayin çünkü yeni yapacaginiz muayene bitis tarihi ile egzoz süreniz ayni anda bitmis olacak. Fakat 1 sene süresi kalmissa bence alin hem muayene hem de egzoz bitis tarihlerini ayni seneye denk getirisiniz.. Egzoz emisyon muayenesi - 28 TL, Egzoz kartininiz yoksa onu da almaniz lazim, o da - 4TL

- EK-1 formlari doldurtulur, genelde trafik subesinin oldugu yerlerde muameleciler bu isi yapiyor, 10 TL

- MMO odasina gidilerek Sizdirmazlik Raporu alinir, bununla ilgili bir ayrintiya gerek yok zaten gider gitmez sizi siraya aliyorlar - - 25 TL

- Tüvtürk Muayene istasyonuna gidilerek barkod alinir ve sira size geldiginde evraklari gisedeki yetkililere verin, sonrasinda aracinizin basina gidin hoparlörlerden aracinizi hangi muayene kapisina getirmeniz gerektigini size iletecekler. Otomobil için muayene ücreti - 149 TL

- Trafik Sube Müdürlügüne gidilerek evraklar teslim edilir, ben saat 13:00'de evraklari verdim, 16:00'da teslim aldim. Eger araç satisi yeniyse ve elinize daha ruhsat ulasmadiysa ruhsata isletme için ücret alinmiyor, fakat elinizde zaten ruhsatiniz hazirsa bidigim kadariyla 40 TL ruhsat yapragi ücreti aliniyor, benim araç satisi yeni oldugu için ücret ödemedim - 40 TL

Bilinen Yanlis Bilgiler ;

- Bu isi ilk basta bir muameleciye yaptiracaktim fakat 2 ruhsat da degisecek, sunun ücreti bilmem ne kadar, bunun ücreti bilmem ne kadar diyerek 400-450 TL fiyat istiyorlar sakin yaptirmayin

- Biliyorsunuz sizdirmazlik raporu kalkti diye bir haber var, ben de kesin bilgiyi almak için Tüvtürk'ü aradim ve sordum, özellikle eminmisiniz dememe ragmen bana ''Eger projeniz TSE onayli ise sizdirmazlik raporu almaniza gerek yok, hafif kusur olarak muayeneden geçersiniz'' dediler. Ben de buna inanarak sizdirmazlik raporu almadan gittim ve muayeneden geçemedim, hemen MMO'ya giderek raporu aldim ve tekrar geldim bu sefer geçtim

- Ruhsatin 2 yapraginin da degisilecegi bilgisini veriyor herke fakat tek yaprak degisiyor

- Aracim 2011 olmasina ragmen egzoz emisyon için de pul almam gerektigi söylendi ama gerek yokmus, çünkü sifir araçlarin 3 seneye kadar bu islemi yapmasina gerek yokmus

Sorulariniz varsa yardimci olmaya da çalisirim...

< Bu mesaj bu kisi tarafindan degistirildi zargyy -- 27 Subat 2012; 11:38:08 >

DH forumlarinda vakit geçirmekten keyif aliyor gibisin ancak giris yapmadigini görüyoruz.
Üye oldugunda özel mesaj gönderebilir, begendigin konulari favorilerine ekleyip takibe alabilir ve daha önce gezdigin konulara hizlica erisebilirsin.

Üye Ol Simdi Degil Bir Daha Gösterme

753 Mesaj
24 Subat 2012; 19:35:55 

hangi marka model LPG aldiginizi ve aracinizi yazarsaniz çok iyi olur
Buna gelen 1 yanıtı gör.

298 Mesaj
24 Subat 2012; 19:37:33 

quote:

Orijinalden alinti: Y.Sariyildiz

hangi marka model LPG aldiginizi ve aracinizi yazarsaniz çok iyi olur

Konuyla ne ilgisi var anlamadim ?

2011 Cruze / KME

< Bu mesaj bu kisi tarafindan degistirildi zargyy -- 24 Subat 2012; 19:50:10 >

190 Mesaj
25 Subat 2012; 19:36:22 

Benim aracin muayenesi agustos 2012'de bitiyor. Muayeneye gitmeden önce tüp taktiracagim. Bunu ruhsata isletmek için tek yaprak mi degisiyor iki yaprak mi? Sizdirmazlik ve ruhsata isletme toplam ne kadar tutuyor?
Buna gelen 1 yanıtı gör.

298 Mesaj
25 Subat 2012; 21:18:47 

quote:

Orijinalden alinti: notocord

Benim aracin muayenesi agustos 2012'de bitiyor. Muayeneye gitmeden önce tüp taktiracagim. Bunu ruhsata isletmek için tek yaprak mi degisiyor iki yaprak mi? Sizdirmazlik ve ruhsata isletme toplam ne kadar tutuyor?

Fiyatlar ilk mesajda yaziyor zaten.

Ruhsat konusunda aradigim muameleci 2 yaprak degisiyor demisti fakat tek yaprak degisiyor hocam. Ben araci yeni aldigim ve ruhsatin tek yapragi daha elime ulasmadigi için ekstra yaprak için ücret ödemedim, ama 40 TL aliyorlarmis.

Ikinci ruhsat yapraginiz zaten muayene ile ilgili, arka tarafinda muayene için yer kalmadiysa onu da degistirirler tahminime göre.

1 Mesaj
29 Subat 2012; 20:28:57 

merhaba,

proje ve fatura tüvtürkte gereken evraklar arasindami.birde ek 1 evragi trafik subeden mi aliniyor.bilgi verirseniz cok sevinirim konuya cok yabanciyim.simdiden tesekkürler
Buna gelen 1 yanıtı gör.

1534 Mesaj
29 Subat 2012; 20:33:57 

quote:

Orijinalden alinti: coronel

merhaba,

proje ve fatura tüvtürkte gereken evraklar arasindami.birde ek 1 evragi trafik subeden mi aliniyor.bilgi verirseniz cok sevinirim konuya cok yabanciyim.simdiden tesekkürler

ek 1 evragini soförler odasindan aliyorsunuz. projeyi faturayi alip muayene istasyonuna ordan emniyete gidip yeni tek yaprak ruhsatinizi degistiriyorsunuz

BMW E46

1534 Mesaj
29 Subat 2012; 20:41:24 

bu kadar uzun uzadiya anlatmaniza arastirmaniza gerek yoktu .. bir hafta arastirmissiniz ben bir günde ruhsata isletiyorum.

sabah 9 kalk : araci LPG ciye ver aksam teslim al. Proje ve faturayla birlikte

ertesi sabah sabah 9 kalk : makine mühendisleri odasi sizdirmazlik raporu 10 dk lik islem 25 lira gibi ücreti var

ordan soförler odasi 15 tl ye ek 1 formu

ordan muayene istasyonu muayeneyi yaptir

muayneden çik git emniyete gerekli projeyi ver

(yanliz beni bir keresinde vergi dairesne kayit için gönderdiler araci yeni almistim hem ruhsat degisirken ikiside aradan çiksin dedim ondan göndermis olabilirler)

tek yaprak degistir .. ruhsatini al git .. öglene kadar islemler bitti

not: Bartinda yasiyorum küçük yer oldugu için kuyruk , randevu gibi olaylar yok, git aninda islemini yap..makine mühendisleri odasi , soförler odasi , muayene istasyonu ve emniyet arasinda max 1 km var :)

BMW E46

12 Mesaj
1 Mart 2012; 20:34:11 

Selamlar, Ben de aracima lpg dönüsüm uygulattim, gerekli belgeleri alip muayene islemini de geçtim. Fakat sadece 1 adet ek-1 belgesi yeterli geldi. Fakat Ankara Emniyeti Tescil Büro internet sayfasinda ve telefonda bana 2 adet ek-1 belgesinin gerekli oldugunu söylediler. Tek yaprak degisim için... Acaba fotokopi olur mu yoksa baska bir ek-1 belgesi daha mi doldurtmam gerekli? muayenede ek-1 üzerine islemler yapildi simdi yeni bir ek-1 daha doldurtmamin mantigi var mi sizce ? yarin emniyete gidecegim yardimci olursaniz sevinirim... Not: Basimdan geçen tüm islemleri detayli olarak ruhsati alir almaz anlatacagim.
Buna gelen 1 yanıtı gör.

298 Mesaj
1 Mart 2012; 20:41:43 

quote:

Orijinalden alinti: mragetheottoman

Selamlar, Ben de aracima lpg dönüsüm uygulattim, gerekli belgeleri alip muayene islemini de geçtim. Fakat sadece 1 adet ek-1 belgesi yeterli geldi. Fakat Ankara Emniyeti Tescil Büro internet sayfasinda ve telefonda bana 2 adet ek-1 belgesinin gerekli oldugunu söylediler. Tek yaprak degisim için... Acaba fotokopi olur mu yoksa baska bir ek-1 belgesi daha mi doldurtmam gerekli? muayenede ek-1 üzerine islemler yapildi simdi yeni bir ek-1 daha doldurtmamin mantigi var mi sizce ? yarin emniyete gidecegim yardimci olursaniz sevinirim... Not: Basimdan geçen tüm islemleri detayli olarak ruhsati alir almaz anlatacagim.

Bana 2 adet ek-1 belgesi doldurmam gerektigi söylendi, zaten doldurmaya gittiginiz yer bu konuda sizi bilgilendiriyor. Tüvtürk 2 belge ile de islem yapti fakat dedigin gibi emniyet bunlardan 1 tanesini aldi, benim islemimde tek yaprak degistigi için mi böyle oldu bilemiyorum. Bence 2 adet doldur sonra bir daha ugrasmak zorunda kalma, hem dedigim gibi muayenede 2 evragi da alip islem yapiyorlar.

39 Mesaj
3 Mart 2012; 16:52:53 

Ek-1 için ruhsat sahibinin bulunmasi sart mi arkadaslar? Ruhsat sahibini emniyet haricinde bulunmasi gereken baska yer var mi?

2 Mesaj
6 Mart 2012; 23:31:53 

zargyy anlatimin için tesekkürler

Benim aracima ekim 2010 yilinda lpg takilmis fakat ruhsata isli degil proje, sizdirmazlik vs. tüm belgeler ayni tarihte düzenlenmis Simdi aracim için lpg yi hem ruhsata isletip, hem de araci babamin üzerine geçirecegim Ruhsata hem satisi hem lpg yi isletme isini tek seferde halletmek istiyorum Sorularim ise;

1) sizdirmazlik raporu alirken proje tarihi 1 yili astigi için sorun olur mu? (çünkü biri geçmez falan dedi)
2) araç satisini muayene öncesi mi muayene sonrasi mi yapmam gerekiyor?
3) egzoz emisyon pulunu ne ara almam gerekir? (lpg takildiktan sonra alinmasi gerekiyor diye biliyorum)
4) araç satisi yeni olunca ruhsat için hiçbir ücret ödemeden de kurtulabilir miyim?

cevaplarsaniz çok memnun olurum

tesekkürler
Buna gelen 1 yanıtı gör.

1427 Mesaj
6 Mart 2012; 23:44:14 

yararli bilgiler olmus emeginize saglik

proton 415 glsi '99 [12 valve 1.5 90 hp]
renault laguna rxt '99 [16 valve 2.0 140 hp]
volvo s70 t5 '98 [20 valve 2.3 241 hp] incelemesi ---> http://forum.donanimhaber.com/m_62283468/tm.htm
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-proton-muayneli-lpg-li-4-lastik-0-klimali-airbagli-101650004/detay/

2980 Mesaj
7 Mart 2012; 0:41:22 

ikinci el araç aldik noter satisiyla gecici belge var bununla islemler yapip trafik tescile gidersek 2. sayfanin degismesi için gerekli 40 tl yi ödemiyoruz degilmi dogru anladim

Buna gelen 1 yanıtı gör.

Mondeo>micra>Civic>focus>PoloGTI>Getz

298 Mesaj
7 Mart 2012; 8:06:37 

quote:

Orijinalden alinti: ilyus

ikinci el araç aldik noter satisiyla gecici belge var bununla islemler yapip trafik tescile gidersek 2. sayfanin degismesi için gerekli 40 tl yi ödemiyoruz degilmi dogru anladim

Evet hocam, ben de ayni durumdaydim ve ücret almadilar

298 Mesaj
7 Mart 2012; 8:15:56 

quote:

Orijinalden alinti: RaNK_BLooD

zargyy anlatimin için tesekkürler

Benim aracima ekim 2010 yilinda lpg takilmis fakat ruhsata isli degil proje, sizdirmazlik vs. tüm belgeler ayni tarihte düzenlenmis Simdi aracim için lpg yi hem ruhsata isletip, hem de araci babamin üzerine geçirecegim Ruhsata hem satisi hem lpg yi isletme isini tek seferde halletmek istiyorum Sorularim ise;

1) sizdirmazlik raporu alirken proje tarihi 1 yili astigi için sorun olur mu? (çünkü biri geçmez falan dedi)
2) araç satisini muayene öncesi mi muayene sonrasi mi yapmam gerekiyor?
3) egzoz emisyon pulunu ne ara almam gerekir? (lpg takildiktan sonra alinmasi gerekiyor diye biliyorum)
4) araç satisi yeni olunca ruhsat için hiçbir ücret ödemeden de kurtulabilir miyim?

cevaplarsaniz çok memnun olurum

tesekkürler

Merhaba,

Önce satisi gerçeklestirip, sonrasinda lpg yi ruhsata isletirseniz fazladan ruhsat yapragi için para ödememis olursunuz.

1) Proje ve fatura tarihlerinin 1 ayi geçmemis olmasi lazim. Bu durumda lpg yi taktirdiginiz yer veya lpg markasinin bayisi olan bir yer ile iletisime geçip yeniden proje ve fatura çikarmaniz gerekecek.
2) Aracinizin su an muayenesi varsa mutlaka önce satis. sonrasinda lpg yi isletmek için muayene yapin çünkü fazladan ruhsat islemleri için ugrasmamis ve ekstra para vermemis olursunuz. Ama aracinizin muayenesi geçmisse araç satisi yapilir mi ondan emin degilim, arastirin bu durumu.
3) Egzoz emisyon pulunu muayeneye giderken alin
4) Araç satisini yaptirdiktan sonra 1 hafta içinde muayene islemlerinizi hallederseniz ruhsat için para vermenize gerek yok, muayene islemleri bittikten sonra trafik subesine giderseniz ayni gün ruhsatinizi da almis olursunuz.

Özetle, anladigim kadariyla lpg proje ve fatura tarihleriniz 1 ayi geçmis. Bu durumda ilk basta araç satisini yapip, sonrasinda lpg yi yeni taktirmis gibi proje ve fatura almaniz lazim. Sonrasinda da ilk mesajda anlattigim islemleri yaparsaniz islem tamamdir.
Buna gelen 1 yanıtı gör.

2 Mesaj
8 Mart 2012; 3:25:50 

quote:

Orijinalden alinti: zargyy

Merhaba,

Önce satisi gerçeklestirip, sonrasinda lpg yi ruhsata isletirseniz fazladan ruhsat yapragi için para ödememis olursunuz.

1) Proje ve fatura tarihlerinin 1 ayi geçmemis olmasi lazim. Bu durumda lpg yi taktirdiginiz yer veya lpg markasinin bayisi olan bir yer ile iletisime geçip yeniden proje ve fatura çikarmaniz gerekecek.
2) Aracinizin su an muayenesi varsa mutlaka önce satis. sonrasinda lpg yi isletmek için muayene yapin çünkü fazladan ruhsat islemleri için ugrasmamis ve ekstra para vermemis olursunuz. Ama aracinizin muayenesi geçmisse araç satisi yapilir mi ondan emin degilim, arastirin bu durumu.
3) Egzoz emisyon pulunu muayeneye giderken alin
4) Araç satisini yaptirdiktan sonra 1 hafta içinde muayene islemlerinizi hallederseniz ruhsat için para vermenize gerek yok, muayene islemleri bittikten sonra trafik subesine giderseniz ayni gün ruhsatinizi da almis olursunuz.

Özetle, anladigim kadariyla lpg proje ve fatura tarihleriniz 1 ayi geçmis. Bu durumda ilk basta araç satisini yapip, sonrasinda lpg yi yeni taktirmis gibi proje ve fatura almaniz lazim. Sonrasinda da ilk mesajda anlattigim islemleri yaparsaniz islem tamamdir.

Yeni proje ve fatura biraz pahaliya mal olacak heralde Ben onu MMO ya soruyum tam olarak çünkü tanki bile degistirmem gerekebilir
Tesekkür ederim verdiginiz bilgiler için

12 Mesaj
1 Nisan 2012; 21:44:32 

merhaba,
aracim ankara plakali, istanbuldayim. ruhsat sahibi de ankarada.
ankara plakali araç istanbulda isletilirmi? ruhsat sahibi olmadan islem yaptirilabilir mi? araci mi ankaraya götürmek lazim, ruhsat sahibini istanbula mi getirmeli?
Buna gelen 1 yanıtı gör.

298 Mesaj
4 Nisan 2012; 9:34:44 

quote:

Orijinalden alinti: ozanyenlic

merhaba,
aracim ankara plakali, istanbuldayim. ruhsat sahibi de ankarada.
ankara plakali araç istanbulda isletilirmi? ruhsat sahibi olmadan islem yaptirilabilir mi? araci mi ankaraya götürmek lazim, ruhsat sahibini istanbula mi getirmeli?

Tüvtürk sitesinde sizin belirttiginiz durumla ilgili yapilmasi gerekenler yaziyor, asagidaki linkte Durum 2'ye tiklayin ;

http://www.tuvturk.com....hakkinda-duzenleme.aspx

298 Mesaj
4 Nisan 2012; 9:37:58 

quote:

Orijinalden alinti: taner505

kadaslar 7 ay önce Ankara da lpg taktirdim ve muaynesi var diye isletmedim. su an baska bir ildeyim ve muayne tarihim yaklasti. Simdi önemli bir sorum olacak lpgyi taktirdigim yerden proje ve fatura evraklari babam alip bana bulundugum ile gönderse isletebilirmiyim. yani tüpü Ankarada taktirdim Elazigda fatura ve proje ile beraber isletebiliyormuyum? ayrica arabanin plakasi da Tokat plaka bu sorun olabilr mi? yani tüp Ankarada takildi ben Elazigda isletmek istiyorum plakam da Tokat plaka. Ayrica baya karmasik oldu ama araç da arkadasin üzerine noter satisi yapip ruhsati almayacagim o evraklarla islerimi bitirdikten sonra emniyetten yeni ruhsat çikacak buna para ödemeyecegim yeni satis oldugu için degil mi.? Maksat tüpü de isli bir sekilde 1 seferde halletmek.
Bu sorularimi cevaplayacak arkadaslar olursa minnettar kalirim. Saygilar

Belirttiginiz il karmasasi ile ilgili sorun çikacagini zannetmiyorum fakat yine de TüvTürk'ü arayarak sorun isterseniz. Satisi yaptiginiz yerde muayeneyi yaparsaniz sizin için iyi olur, çünkü satisi yaptiginiz yerden ruhsati alacaksiniz ve muayene sonrasinda lpg isletme evraklarini da satisi yaptiginiz yerdeki trafik subesine vermek zorundasiniz. Böyle yaparsaniz ekstradan ruhsat parasi ödemek zorunda kalmazsiniz.

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklastirildi.
4 Nisan 2012; 11:02:26 

düpçüyle bu islerle ugrasacaginin garantisini alarak lpg taktirin ben hiç ugrasmadim lpg yi zaten muayenesi bitimine yakin taktiriyordum.hepsini hallettiler.git sira bekle bilmemne .bu isleri onlar daha kolay hallediyor.

82 Mesaj
6 Nisan 2012; 11:12:14 

bende aracimi aldigimda lpg ruhsata isli degildi muayenesine süresi var diye bende isletmedim. muayenesi yaklasiyor ve benim elimde ne proje nede fatura var tek umudum araci aldigim kisinin faturayi kestirmemis olmasi ve ona ulasabilmek. Eger ulasamazsam yeni bir proje çizdirmek ne kadara mal oluyor bilgisi olan var mi?
Buna gelen 1 yanıtı gör.

2004 Honda Accord 2.0 Sport 250.000km

1236 Mesaj
10 Nisan 2012; 20:51:29 

Arkadaslar bende bugün evraklarimi tamamladim emniyete götürdüm araci alali 2 hafta olmustu daha yeni ruhsatida almamistim belki ruhsat için para almazla diye düsündüm Ama tabiki yanilmisim önce ruhsati almami istediler yan odadan yeni ruhsati aldim gicir gicir ruhsati görevli memura verdim üstünede 58.5TL. ruhsat yenileme ücreti verdim. Ruhsat yapraginin biri 58.5TL. digeri 77.50TL. güncel fiyatlar bu sekilde.

39 Mesaj
12 Nisan 2012; 23:28:51 

Peki vergi dairesine gidip "borcu yoktur kagidi" almaya gerek yok mu?

5464 Mesaj
12 Nisan 2012; 23:31:40 

quote:

Orijinalden alinti: psk.selman

bende aracimi aldigimda lpg ruhsata isli degildi muayenesine süresi var diye bende isletmedim. muayenesi yaklasiyor ve benim elimde ne proje nede fatura var tek umudum araci aldigim kisinin faturayi kestirmemis olmasi ve ona ulasabilmek. Eger ulasamazsam yeni bir proje çizdirmek ne kadara mal oluyor bilgisi olan var mi?

yakin zamanda 100 civari yaptirmistik bir arkadasa...

108 Mesaj
13 Nisan 2012; 0:09:29 

taktirsan bi dert taktirmasan bi dert
lpg taktirma arifesinde yararli bir konu tesekkürler

3898 Mesaj
13 Nisan 2012; 0:23:31 

LPG sistemine sahip araç sahipleri; muayeneye gitmeden önce araciniza ait LPG tankinin üzerindeki üretim tarihini kontrol ediniz. Tank üzerinde bulunan tarihler 05/07, 10/05, 08/06 seklinde ise mutlaka Gaz Sizdirmazlik Raporu alarak istasyona gidiniz. LPG tanki üzerindeki üretim tarihi kisminda 2008/04, 03/2006 vb. bir tarih yazilmis ise Gaz Sizdirmazlik Raporu almaniz sart degildir. Ancak muayenede Gaz Sizdirmazlik Raporunun olmamasi hafif kusur olarak degerlendirilecektir. Araciniza ilk kez LPG sistemi taktirarak tadilat muayenesine gidecekseniz mutlaka Montaj Tespit Raporu almaniz gerekmektedir...

EK-1

Emniyet Genel Müdürlügü'nün 12 Mart tarihli genelgesine istinaden, trafik ve tescil belgeleri (ruhsat) bilgilerinde yapilacak degisiklikler için talep edilen Ek-1 formu ile yapilan islemlerin elektronik ortamda olusturulmasi ile ilgili detaylar için http://www.tuvturk.com.tr/tespit.aspx

Gül ve dünya seninle gülsün. Agla ama yalniz agla..

56 Mesaj
13 Nisan 2012; 13:34:46 

Merhaba;
Yeni bir araç almak üzereyim ve LPG taktirmayi düsünüyorum; fakat kafama takilan bir konu var;
Alacagim aracin muayenesine daha 1,5 yil var; LPG taktirdigimda araci muayeneye sokmak zorundamiyim? Zorundaysam muayene tarihi yeni tarihten mi basliyor?
Yoksa TÜV sadece aracin LPG siylemi ilgileniyor; muayeneden sayilmiyor mu?
Tesekkürler;

Ayrica konuyu detayli sekilde anlatan arkadaslarin da eline saglik;
Buna gelen 1 yanıtı gör.

298 Mesaj
14 Nisan 2012; 0:22:24 

quote:

Orijinalden alinti: Alemci

Merhaba;
Yeni bir araç almak üzereyim ve LPG taktirmayi düsünüyorum; fakat kafama takilan bir konu var;
Alacagim aracin muayenesine daha 1,5 yil var; LPG taktirdigimda araci muayeneye sokmak zorundamiyim? Zorundaysam muayene tarihi yeni tarihten mi basliyor?
Yoksa TÜV sadece aracin LPG siylemi ilgileniyor; muayeneden sayilmiyor mu?
Tesekkürler;

Ayrica konuyu detayli sekilde anlatan arkadaslarin da eline saglik;

Merhaba,
LPG'yi taktirdiginizda yeniden muayeneye girmek zorundasiniz ve yapilan muayene sadece LPG ile alakali degil genel muayene oluyor, muayene tarihiniz de yeniden basliyor.

8 Mesaj
14 Nisan 2012; 0:53:19 

tesekrler bilgi icin.

173 Mesaj
14 Nisan 2012; 12:55:01 

Ruhsata isletme islerini lpg montajinin ve projenin yapildigi ilde mi yapilmasi gerekiyor. Araç lpg uygulamasi Istanbul'da yapildi. Balikesir'de bu islerin yapilamayacagini Istanbul'a gitmesi gerektigini söylemisler babama.

< Bu mesaj bu kisi tarafindan degistirildi akinarcak -- 14 Nisan 2012; 12:56:57 >

Dükkanima Bakmak Için Tiklayiniz

1 Mesaj
16 Nisan 2012; 22:16:19 

Merhaba Arkadaslar,

06/04/2012 de yeni taktirmis oldugum LPG mi ruhsata isletmis bulunuyorum. Internetten çok arastirmama ragmen hep eski bilgiler bulunmaktaydi. Bursa da yasamaktayim ve Bursa sehrinde nasil oldugu ile ilgili bilgiler vermek istiyorum.

Bir günde ruhsata isletmek istiyorum diyorsaniz asagida ki adimlari izlemelisiniz.

1) Tüpü taktirmis oldugunuz yerden fatura ve projenizi almaniz gerekmektedir.
2) MMO odasina erken saatte giderek sizdirmazlik testini yaptiracaksiniz. 25 TL ücret ödemesi var.
3) 2 adet EK 1 belgesi almaniz gerekiyor. 20 TL (Ben Besevler küçük sanayi MMO da yaptirdigim için hemen karsisinda Minibüs te EK1 belgesi veriyorlardi. Kendiniz daha önce yaptirmak istiyorzaniz herhangi bir sigorta sirketinden de hemen yaptirabilirsiniz.)
3) Bu islemlerden sonra RANDEVU almadan direk Tüv Türk Araç Muayene istasyonuna gidiyorsunuz ve orada ki görevlilere LPG yi ruhsata isletecegim diyeceksiniz. Randevu almadan öncelikli olarak giriyorsunuz. 149 TL (Aracinizin herhangi bir eksigi olmamasi durumun da hemen muayeneden geçebilirsiniz.)
4) Bu islemleri yaptirdikta sonra elinizde olan belgeler Tüpün proje ve faturasi, sizdirmazlik raporu, 2 adet EK 1 belgeniz ve muayene raporunuz ile Emniyet müdürlügüne gidiyorsunuz (ACEMLER Emniyet müdürlügü) Burada da 2 adet ruhsat aliyorsunuz 135 TL.

Yeni ruhsatiniz hayirli olsun. Toplam da 329 TL ödemis oluyorsunuz.

NOT: Eger aracinizi yeni almissaniz ve hemen LPG yi ruhsata isleteyim diyorsaniz;

Noter size 1 ay süreli geçici araç tescil belgesi veriyor ve noter belgeleri emniyete gönderiyor. Araci yeni aldiginizdan dolayi aracin trafik sigortasi iptal olmus oluyor. Trafik sigortasini yaptirdiginiz anda Emniyet müdürlügü ruhsati çikariyor ve evinize posta ile yolluyor. Onun için hemen trafik sigortasi yaptirmayin. Yukarida ki islemleri yaptirdiktan sonra trafik sigortasini yaptirirsaniz Emniyete vermis oldugunuz 135 TL cebinizde kalacaktir.

Iyi günler dilerim.

Arkadaslar sunu da belirtmek istiyorum ilk defa LPG yi ruhsata isletecekseniz mutlaka sizdirmazlik raporunu almaniz gerekmektedir. Daha sonralari sizdirmazlik raporu almaniza gerek olmuyor ve Tüv Türk muayenesine direk gidebiliyorsunuz.
Buna gelen 1 yanıtı gör.

6 Mesaj
17 Nisan 2012; 10:19:57 

selam anomali 41 kardes bende aracima lpg taktirdim muayene sizdirmazlik falan hepsi tamam sadece ruhsata isletecem .fakat her yerde farkli evraklar yazilmis . eksik bir evrak icin geri donmekte zor olur malum randevu almakta bir dert .tam olarak hangi evraklari emniyete teslim ettgini yazrsan seviniirm sende 4-5 evrak gorunuyo emniyetin sayfasinda yada baska yerlerde baska birtakim evraklarda gorunuyo yok yeterlilik belgesi yok karayollari trafige cikis belgesi.ayrica tuvturkte 2 adet ek 1 verdi bana kendileri doldurmus one dir onuda mi vercez acaba .dilekce falan biryerde var biryerde yok ,en son bu isleri elden kendileri yapan birileri net olarak yazarsa baya faydasi dokanacak simdiden tesekkurler herkese
benim en son ednindigim evrak bilgisi su eksik yada yanlis varsa duzeltin lutfen
1.fatura
2.montaj tespit raporu
3.dilekce
4.AITM lpg seri tadilat tip onay belgesi
5.AITM arac uygunluk belgesi
6.2 adet ek 1 belgesi .(bana tuvturkte verilen 2 adet ek 1 yazan .arac trafik tescil muracat ve islem formu diye arac bilgileri olan ve trafige cikabilir durumda oldugu tespit olunmustur falan yaziyo) bu mu yoksa ayrica ek 1 mi doldurtcaz
7.2 adet mi yada tek adetmi yeni ruhsat sayfasi onu henuz tam saglikli ogrendigimi sanmiyorum heryerde farkli seyler yaziyo ,ayrica bu aldigimiz yeni ruhsat sayfasini onlarmi dolduruyor yoksa biz disarida muameleyiciyemi doldurtcaz
bunlara eklenecek yada cikarilmasi gereken evrak varsa yeni yaptiran arkadaslar yardimci olursa sevinirim

< Bu mesaj bu kisi tarafindan degistirildi korman1974 -- 17 Nisan 2012; 10:21:34 >

1236 Mesaj
17 Nisan 2012; 11:27:43 

quote:

Orijinalden alinti: anomali41

Merhaba Arkadaslar,

06/04/2012 de yeni taktirmis oldugum LPG mi ruhsata isletmis bulunuyorum. Internetten çok arastirmama ragmen hep eski bilgiler bulunmaktaydi. Bursa da yasamaktayim ve Bursa sehrinde nasil oldugu ile ilgili bilgiler vermek istiyorum.

Bir günde ruhsata isletmek istiyorum diyorsaniz asagida ki adimlari izlemelisiniz.

1) Tüpü taktirmis oldugunuz yerden fatura ve projenizi almaniz gerekmektedir.
2) MMO odasina erken saatte giderek sizdirmazlik testini yaptiracaksiniz. 25 TL ücret ödemesi var.
3) 2 adet EK 1 belgesi almaniz gerekiyor. 20 TL (Ben Besevler küçük sanayi MMO da yaptirdigim için hemen karsisinda Minibüs te EK1 belgesi veriyorlardi. Kendiniz daha önce yaptirmak istiyorzaniz herhangi bir sigorta sirketinden de hemen yaptirabilirsiniz.)
3) Bu islemlerden sonra RANDEVU almadan direk Tüv Türk Araç Muayene istasyonuna gidiyorsunuz ve orada ki görevlilere LPG yi ruhsata isletecegim diyeceksiniz. Randevu almadan öncelikli olarak giriyorsunuz. 149 TL (Aracinizin herhangi bir eksigi olmamasi durumun da hemen muayeneden geçebilirsiniz.)
4) Bu islemleri yaptirdikta sonra elinizde olan belgeler Tüpün proje ve faturasi, sizdirmazlik raporu, 2 adet EK 1 belgeniz ve muayene raporunuz ile Emniyet müdürlügüne gidiyorsunuz (ACEMLER Emniyet müdürlügü) Burada da 2 adet ruhsat aliyorsunuz 135 TL.

Yeni ruhsatiniz hayirli olsun. Toplam da 329 TL ödemis oluyorsunuz.

NOT: Eger aracinizi yeni almissaniz ve hemen LPG yi ruhsata isleteyim diyorsaniz;

Noter size 1 ay süreli geçici araç tescil belgesi veriyor ve noter belgeleri emniyete gönderiyor. Araci yeni aldiginizdan dolayi aracin trafik sigortasi iptal olmus oluyor. Trafik sigortasini yaptirdiginiz anda Emniyet müdürlügü ruhsati çikariyor ve evinize posta ile yolluyor. Onun için hemen trafik sigortasi yaptirmayin. Yukarida ki islemleri yaptirdiktan sonra trafik sigortasini yaptirirsaniz Emniyete vermis oldugunuz 135 TL cebinizde kalacaktir.

Iyi günler dilerim.

Arkadaslar sunu da belirtmek istiyorum ilk defa LPG yi ruhsata isletecekseniz mutlaka sizdirmazlik raporunu almaniz gerekmektedir. Daha sonralari sizdirmazlik raporu almaniza gerek olmuyor ve Tüv Türk muayenesine direk gidebiliyorsunuz.

TÜV'e randuvusuz gitmek heryerde ise yaramayabilir siz sansliymissiniz.2 adet ruhsat almaya gerek yok sadece tek yapragin degismesi yeterli oda 58TL. ücreti var.

1981 Mesaj
29 Nisan 2012; 1:17:22 

konuyu açan arkadasa tesekkür ediyorum bilgilendirmelerinden dolayI.

< Bu ileti mobil sürüm kullanilarak atildi >

...

18 Mesaj
10 Mayis 2012; 14:51:05 

quote:

Arkadaslar Merhaba,

Yaklasik 1 haftadir yeni taktirdigim LPG'yi ruhsata nasil isletecegimi arastiriyor, fakat güncel olarak bir konu bulamadigim gibi herkesten farkli bilgiler aliyordum. Bugün yaptirdigim muayene sonrasinda islemleri sizlerle de paylasmak istedim ;

- MMO, Tüvtürk ve Trafik Sube Müdürlügünden ayni gün için randevu alin. MMO ve Tüvtürk randevularinizi gündüz, Trafik sube randevunuzu da öglen için alirsaniz ayni gün yeni ruhsatinizi alabilirsiniz,

- Eger araciniz sifir ise egzoz emisyon ruhsati almaniza gerek yok, örnegin araciniz 1 yasindaysa bosuna almayin çünkü yeni yapacaginiz muayene bitis tarihi ile egzoz süreniz ayni anda bitmis olacak. Fakat 1 sene süresi kalmissa bence alin hem muayene hem de egzoz bitis tarihlerini ayni seneye denk getirisiniz.. Egzoz emisyon muayenesi - 28 TL, Egzoz kartininiz yoksa onu da almaniz lazim, o da - 4TL

- EK-1 formlari doldurtulur, genelde trafik subesinin oldugu yerlerde muameleciler bu isi yapiyor, 10 TL

- MMO odasina gidilerek Sizdirmazlik Raporu alinir, bununla ilgili bir ayrintiya gerek yok zaten gider gitmez sizi siraya aliyorlar - - 25 TL

- Tüvtürk Muayene istasyonuna gidilerek barkod alinir ve sira size geldiginde evraklari gisedeki yetkililere verin, sonrasinda aracinizin basina gidin hoparlörlerden aracinizi hangi muayene kapisina getirmeniz gerektigini size iletecekler. Otomobil için muayene ücreti - 149 TL

- Trafik Sube Müdürlügüne gidilerek evraklar teslim edilir, ben saat 13:00'de evraklari verdim, 16:00'da teslim aldim. Eger araç satisi yeniyse ve elinize daha ruhsat ulasmadiysa ruhsata isletme için ücret alinmiyor, fakat elinizde zaten ruhsatiniz hazirsa bidigim kadariyla 40 TL ruhsat yapragi ücreti aliniyor, benim araç satisi yeni oldugu için ücret ödemedim - 40 TL

Bilinen Yanlis Bilgiler ;

- Bu isi ilk basta bir muameleciye yaptiracaktim fakat 2 ruhsat da degisecek, sunun ücreti bilmem ne kadar, bunun ücreti bilmem ne kadar diyerek 400-450 TL fiyat istiyorlar sakin yaptirmayin

- Biliyorsunuz sizdirmazlik raporu kalkti diye bir haber var, ben de kesin bilgiyi almak için Tüvtürk'ü aradim ve sordum, özellikle eminmisiniz dememe ragmen bana ''Eger projeniz TSE onayli ise sizdirmazlik raporu almaniza gerek yok, hafif kusur olarak muayeneden geçersiniz'' dediler. Ben de buna inanarak sizdirmazlik raporu almadan gittim ve muayeneden geçemedim, hemen MMO'ya giderek raporu aldim ve tekrar geldim bu sefer geçtim

- Ruhsatin 2 yapraginin da degisilecegi bilgisini veriyor herke fakat tek yaprak degisiyor

- Aracim 2011 olmasina ragmen egzoz emisyon için de pul almam gerektigi söylendi ama gerek yokmus, çünkü sifir araçlarin 3 seneye kadar bu islemi yapmasina gerek yokmus

Sorulariniz varsa yardimci olmaya da çalisirim...

verdiginiz bilgiler için tesekkür ederim.
bir sorum olacak gaz sizdirmazligi aldim fakat ek 1 belgesinden bir tane aldim. emniyetin sitesinde 2 adet isteniyor. fotokopi çektirsem olurmu?
siz kaç tane aldiniz?
tesekkürler....
Buna gelen 1 yanıtı gör.

298 Mesaj
11 Mayis 2012; 8:03:55 

quote:

Orijinalden alinti: caagricelik

verdiginiz bilgiler için tesekkür ederim.
bir sorum olacak gaz sizdirmazligi aldim fakat ek 1 belgesinden bir tane aldim. emniyetin sitesinde 2 adet isteniyor. fotokopi çektirsem olurmu?
siz kaç tane aldiniz?
tesekkürler....

Rica ederim ne demek...
Ek1 için sizi yanlis yönlendirmek istemem, çünkü bu konuda herkes farkli konusuyor. Ben sonrasinda ugrasmamak için 2 tane doldurtmustum fakat emniyet 1 tanesini aldi. Kimi arkadaslar 2 tanesini de kullandigini belirtiyor. Ben de anlamis degilim :)
Buna gelen 2 yanıtı gör.

18 Mesaj
12 Mayis 2012; 11:02:56 

quote:

Rica ederim ne demek...
Ek1 için sizi yanlis yönlendirmek istemem, çünkü bu konuda herkes farkli konusuyor. Ben sonrasinda ugrasmamak için 2 tane doldurtmustum fakat emniyet 1 tanesini aldi. Kimi arkadaslar 2 tanesini de kullandigini belirtiyor. Ben de anlamis degilim :)

tesekkür ederim.
emniyet 1 tanesini aldi fakat ruhsatta yerim oldugu halde yeni ruhsat istedi her 2 sayfasida degisti ruhsatin.
sordum niye böle oluyor diye cevap çok kötü ruhsatlar yenileniyormus tek sayfali ruhsatlar artik kullanilmayacakmis. yani 135 lira aldilar.

3004 Mesaj
12 Mayis 2012; 11:31:45 

ek-1 belgesi 2 adet olmak zorunda. fotokopiyide kabul etmezler..

lpg ruhsata isletmek için bosuna muamelecilere para kaptirmayin. çok kolay bir islem. bende 1 ay once islettim islem basamaklarini yazayim;

1. lpg taktirdiginiz yerden verilen evraklar ve ruhsatla beraber sizdirmazliga gidin ve sizdirmazlik belgesini alin.
2. 2 adet ek-1 belgesi doldurtarak arac muayene istasyonuna gidin ve muayenenizi yaptirin.
3. elinizdeki evraklara birde kimlik fotokopisi ekleyerek size en yakin trafik tescil burosuna gidin ve evraklari verin. ben 20 dakika içinde yeni ruhsatimi aldim ama bazi yerler 1 gun sonrada veriyormus.

muameleciye para kaptirmayin dememin sebebi muamelecinin yukarda yazdigim islem basamaklarindan sadece 3. basamagi yapiyor olmasindan dolayi. siz sizdirmazligi, muayeneyi yaptiriyorsunuz, evraklari hazirliyorsunuz muameleci sadece bu evraklari trafik tescile veriyor hepsi o kadar. birde bu is icin 300-350 tl para istiyorlar.

ida
lumix g3
lumix 14-42
konica hexanon 50 mm f:1.7
vivitar 35 mm f:2.8

18 Mesaj
13 Mayis 2012; 20:54:51 

cuma gunu yaptirdim ek1 belgesinin 1 tanesi yeterli oldu fotokopi çektirmistim her ihtimale karsi geri verdiler fotokopiyi 1 tane yeterli dedi oradaki memur. ama ruhsatimin her 2 yapragida degisti eskiymis benim ruhsat.

89 Mesaj
27 Mayis 2012; 19:20:29 

artik ek-1 ede gerek yok muayene istasyonu bir belge veriyor onunla gidip ruhsat yenileme yapiliyor.. bi sorum olacak ruhsat yaprak yenilemeye araç sahibi mi gitmek zorunda.? yani muayeneyi yaptirdigimiz gibi baska bi kiside yeniletebiliyormu.
Buna gelen 1 yanıtı gör.

SAMSUNG GALAXY SIII/LG 42LW5500/LG 50PM6800/CANON-1100D DSLR/SAMSUNG N7100 NOTE2/SAMSUNG N9000Q NOTE3

22 Mesaj
19 Agustos 2012; 19:46:05 

quote:

Orijinalden alinti: atak0510

artik ek-1 ede gerek yok muayene istasyonu bir belge veriyor onunla gidip ruhsat yenileme yapiliyor.. bi sorum olacak ruhsat yaprak yenilemeye araç sahibi mi gitmek zorunda.? yani muayeneyi yaptirdigimiz gibi baska bi kiside yeniletebiliyormu.

bende lpg yi muayene sirasinda isletetecegim EK 1 in gerekmedigi yaziyor bu uygulamanin kalktigi kesin dogru mudur teyit için soruyorum

35 Mesaj
4 Ekim 2012; 8:31:51 

RUHSATIM BAKIRKÖY TRAFIKTEN AMA LPG ISLETIRKEN ANADOLU YAKASINDAN YENILEME MÜMKÜN MÜ YOKSA SADECE BAKIRKÖYE MI GITMEM LAZIM??

1077 Mesaj
4 Ekim 2012; 20:42:05 

8 ay sonra güncel bilgiler alalim yaptiran arkadaslardan..
Buna gelen 1 yanıtı gör.

Hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardim etmez...

31 Mesaj
14 Ekim 2012; 0:02:59 

quote:

Orijinalden alinti: uranus

8 ay sonra güncel bilgiler alalim yaptiran arkadaslardan..
önce arabaya tüpü taktir ve faturasini garanti belgesini al. sonra söförler cemiyetine odasina git ve ek:1 belgesi al 10-15 tl...ordan makina mühendisleri odasina git ve sizdirmazlik raporu al ama bazi yerlerde sizdirmazlik raporunu örnegin çarsamba-cuma yada pazartesi-çarçamba yada sali-persembe günleri veriyorlar onu söförler cemiyetinden ögren...bu arada tüpü taktirdikdan sonra sizdirmazlik raporunu alacagin güne internetten yada telefonla bulundugun yerin muayene istasyonundan randevu al. tüpü takdirdigin gün arabanin muayeneye hazirliklarinida yaptirabilirsin hazir sanayiye gitmisken. egzost muayenesi osmaniyede istemiyorlar ama sen genede al...25 lira..
1. tüpü taktir
2. söförler cemiyetinden ek:1 belgesi al
3.MMO odasindan sizdirmazlik raporu
4.egzost muayenesi
5.fren test raporu(sanayida yapiyorlar isteyip istemediklerini bilmiyorum yer yer degisiyor)
6.sanayide frenlerin bakimi özellikle ön fren hortumlari,far ayari,sinyaller, stoplar, parklar, 4lüler,kapi anahtarlari,emniyet kemerleri,ilkyardim seti(belki isterler hafif kusur oldu),geri vites ve plaka lambalari,lastik dis derinligi(6 mm.den düsügü geçmiyor enaz yarim satim),korna ahengi(çok güldüm benim arabaya agir kusur yazmislardi),akü kutup baslari kapali olmasi ve baglantinin iyi yapilmasi-( KIL BIRINE DÜSERSEN O BILE AGIR KUSUR OLUR)
7.VER ELINI MUAYENE ISTASYONU...
8.muayeneden sonra(insallah tek seferde geçersin) evraklarini al ve trafik subesine git...
kalaninida orda sor be birader hepsini benmi anlatacam

HISLER BAKISLARDA GIZLIDIR, BAKISLARSA GÖZLERDE...

1 Mesaj
16 Ekim 2012; 10:38:49 

16/10/2012 TARIHI ITIBARI ILE LPG YI RUHSATA ISLETTIM. ISTE SÜREÇ VEEVRAKLAR + PARALAR
1-HYUNDAI 1,3 ADMIRA 2005 MODEL TAKILAN SISTEM BRC TAKTILAR VE RUHSATA ISLEMEK IÇIN GEREKLI EVRAKLARI VERDILER. 1600 TL 12 TAKSIT FIYAT SORANLARA
2-ÖNCE SIZDIRMAZLIK RAPORU ALINIYOR 25 TL EGZOS MUAYENESI TAMAM OLSUN MÜHENDIS SORUYOR
TRAFIK SIGORTASI GEÇMEMIS OLSUN ISLEM 15 DAKIKA SÜRÜYOR AYNI GÜN TÜVTÜRK MUAYENSINEDE VAKTINIZ KALIYOR. BILGINIZE YAPTIRDIGIM ISTASYON KUMBURGAZ BOS OLUYOR.
3 SIZDIRMAZLIK RAPORUNDAN SONRA TÜVTÜRK MUAYENE ISTASYONUNA GITTIM BURAYADA 148 TL YATIRIYORSUNUZ.ARAÇ MUAYENEYE GIRMEDEN ÖNCE EK 1 BELGESINI MUHAKKAK DOLDURTUN 15 TL ALDILAR BENDEN 30 DAKIKA MUAYENE SÜRÜYOR. GEÇERSENIZ EVRAKLARINIZI VERISYORLAR VE EMNIYET TRAFIK TESCILDE LPG DÖNÜSÜMÜ ISLENMESI IÇIN RANDEVU IKAMETGAHININ BULUNDUGU EMNIYET MÜDÜRLÜGÜNDEN RANDEVU ALIYORSUNUZ.
4 EMNIYET MÜDÜRLÜGÜNDE YAPILAN ISLEMLER TRAFIK SIGORTASININ FOTOKOPISI+KIMLIGINIZIN FOTOKOPISI+ÖZELLIKLE DIKKAT EDIN TÜVTÜRKTE ALDIGINIZ EK 1 ONAYLI ONU ALIYORLAR AYRICA EK 1 2 ADET SIKKI DIYE BIRSEY YOK AYRICA PARA VERMEYIN MUAMELECILERE AYRICA DILEKÇE YAZIYOR EMNIYET RANDEVUSUNDA BUNADA GEREK YOK POLIS KENDI ÇIKTI ALIP SIZE IMZALATIYOR DILEKÇEYI SIZ SADECE BIDE RUHSATINIZDA MUAYENE YERI YOKSA 2 YAPRAKTA DEGISIYOR 135,50 TL FIYATI TEK YAPRAK DEGISECEKSE YA 58 TL YADA 78 TL IKISINDEN BIRI SABAH 9 DA VERDIM KÜÇÜKÇEKMECE EMNIYETE AYNI GÜN 16,30 DA VERICEKLER ISLER BUKADAR BASIT

TOPLAM MEBLAG 25+15 EK 1+148 MUAYENE +135,50 TRAFIK = 323,50 TL IS BITIYOR MUAMELECI ARKADASLAR 450 - 500 TL ISTIYORLAR ISI ONLARADA YAPTIRABILIRSINIZ TERCIH SIZIN

5285 Mesaj
16 Ekim 2012; 11:07:54 

Ben de LPG'yi taktirdim. Sizdirmazlik da TÜV de tamam. Tüm belgelerim hazir. Hala ruhsata isletmedim. TÜV'ü yaptirdiktan sonra kaç günde ruhsata isletmek lazim? Bu süre geçerse cezasi var mi? Varsa nedir? 2 aydan fazla oldu ruhsata isletmedim.

Bir de Ruhsat isinde araç sahibi veya vekalet mi gerekecek?
Buna gelen 1 yanıtı gör.

86 Mesaj
22 Ekim 2012; 6:26:34