- x
    Bunlarla Giriş Yapın: Facebook Google+ Twitter DH Giriş:
    ?
  • Hatırla
  • Yeni Kayıt
LPG Ruhsata İşletme / Güncel İşlem ve Fiyat Bilgisi - 24.02.2012
103 Cevap99940 Görüntüleme9 Favori
Bu konudaki kullanıcılar: hiç
  Seçkin Yorumlar Linkli Mesajlar Sistem Belirtin Yazdır
Sayfa: [1]      >>
Arama Terimi: Yazarı:
Konu içi arama ayarları
Sadece Arananın bulduğu yerler
Arama terimleri En önemli Üst minimum sıralama: /1000

Arama tercihlerinizi belirlediyseniz yukarıdaki kutuya arama terimini yazıp "Konu içi ara" butonuna tıklayınız.
Giriş

293 Mesaj
24 Şubat 2012; 19:28:11 

Arkadaşlar Merhaba,

Yaklaşık 1 haftadır yeni taktırdığım LPG'yi ruhsata nasıl işleteceğimi araştırıyor, fakat güncel olarak bir konu bulamadığım gibi herkesten farklı bilgiler alıyordum. Bugün yaptırdığım muayene sonrasında işlemleri sizlerle de paylaşmak istedim ;

- MMO, Tüvtürk ve Trafik Şube Müdürlüğünden aynı gün için randevu alın. MMO ve Tüvtürk randevularınızı gündüz, Trafik şube randevunuzu da öğlen için alırsanız aynı gün yeni ruhsatınızı alabilirsiniz,

- Eğer aracınız sıfır ise egzoz emisyon ruhsatı almanıza gerek yok, örneğin aracınız 1 yaşındaysa boşuna almayın çünkü yeni yapacağınız muayene bitiş tarihi ile egzoz süreniz aynı anda bitmiş olacak. Fakat 1 sene süresi kalmışsa bence alın hem muayene hem de egzoz bitiş tarihlerini aynı seneye denk getirisiniz.. Egzoz emisyon muayenesi - 28 TL, Egzoz kartınınız yoksa onu da almanız lazım, o da - 4TL

- EK-1 formları doldurtulur, genelde trafik şubesinin olduğu yerlerde muameleciler bu işi yapıyor, 10 TL

- MMO odasına gidilerek Sızdırmazlık Raporu alınır, bununla ilgili bir ayrıntıya gerek yok zaten gider gitmez sizi sıraya alıyorlar - - 25 TL

- Tüvtürk Muayene istasyonuna gidilerek barkod alınır ve sıra size geldiğinde evrakları gişedeki yetkililere verin, sonrasında aracınızın başına gidin hoparlörlerden aracınızı hangi muayene kapısına getirmeniz gerektiğini size iletecekler. Otomobil için muayene ücreti - 149 TL

- Trafik Şube Müdürlüğüne gidilerek evraklar teslim edilir, ben saat 13:00'de evrakları verdim, 16:00'da teslim aldım. Eğer araç satışı yeniyse ve elinize daha ruhsat ulaşmadıysa ruhsata işletme için ücret alınmıyor, fakat elinizde zaten ruhsatınız hazırsa bidiğim kadarıyla 40 TL ruhsat yaprağı ücreti alınıyor, benim araç satışı yeni olduğu için ücret ödemedim - 40 TL

Bilinen Yanlış Bilgiler ;

- Bu işi ilk başta bir muameleciye yaptıracaktım fakat 2 ruhsat da değişecek, şunun ücreti bilmem ne kadar, bunun ücreti bilmem ne kadar diyerek 400-450 TL fiyat istiyorlar sakın yaptırmayın

- Biliyorsunuz sızdırmazlık raporu kalktı diye bir haber var, ben de kesin bilgiyi almak için Tüvtürk'ü aradım ve sordum, özellikle eminmisiniz dememe rağmen bana ''Eğer projeniz TSE onaylı ise sızdırmazlık raporu almanıza gerek yok, hafif kusur olarak muayeneden geçersiniz'' dediler. Ben de buna inanarak sızdırmazlık raporu almadan gittim ve muayeneden geçemedim, hemen MMO'ya giderek raporu aldım ve tekrar geldim bu sefer geçtim

- Ruhsatın 2 yaprağının da değişileceği bilgisini veriyor herke fakat tek yaprak değişiyor

- Aracım 2011 olmasına rağmen egzoz emisyon için de pul almam gerektiği söylendi ama gerek yokmuş, çünkü sıfır araçların 3 seneye kadar bu işlemi yapmasına gerek yokmuş

Sorularınız varsa yardımcı olmaya da çalışırım...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zargyy -- 27 Şubat 2012; 11:38:08 >

730 Mesaj
24 Şubat 2012; 19:35:55 

hangi marka model LPG aldığınızı ve aracınızı yazarsanız çok iyi olur

293 Mesaj
24 Şubat 2012; 19:37:33 

quote:

Orijinalden alıntı: Y.Sarıyıldız

hangi marka model LPG aldığınızı ve aracınızı yazarsanız çok iyi olur

Konuyla ne ilgisi var anlamadım ?

2011 Cruze / KME

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zargyy -- 24 Şubat 2012; 19:50:10 >

169 Mesaj
25 Şubat 2012; 19:36:22 

Benim aracın muayenesi ağustos 2012'de bitiyor. Muayeneye gitmeden önce tüp taktıracağım. Bunu ruhsata işletmek için tek yaprak mı değişiyor iki yaprak mı? Sızdırmazlık ve ruhsata işletme toplam ne kadar tutuyor?

293 Mesaj
25 Şubat 2012; 21:18:47 

quote:

Orijinalden alıntı: notocord

Benim aracın muayenesi ağustos 2012'de bitiyor. Muayeneye gitmeden önce tüp taktıracağım. Bunu ruhsata işletmek için tek yaprak mı değişiyor iki yaprak mı? Sızdırmazlık ve ruhsata işletme toplam ne kadar tutuyor?

Fiyatlar ilk mesajda yazıyor zaten.

Ruhsat konusunda aradığım muameleci 2 yaprak değişiyor demişti fakat tek yaprak değişiyor hocam. Ben aracı yeni aldığım ve ruhsatın tek yaprağı daha elime ulaşmadığı için ekstra yaprak için ücret ödemedim, ama 40 TL alıyorlarmış.

İkinci ruhsat yaprağınız zaten muayene ile ilgili, arka tarafında muayene için yer kalmadıysa onu da değiştirirler tahminime göre.

1 Mesaj
29 Şubat 2012; 20:28:57 

merhaba,

proje ve fatura tüvtürkte gereken evraklar arasındamı.birde ek 1 evrağı trafik şubeden mi alınıyor.bilgi verirseniz cok sevinirim konuya cok yabancıyım.şimdiden teşekkürler

1418 Mesaj
29 Şubat 2012; 20:33:57 

quote:

Orijinalden alıntı: coronel

merhaba,

proje ve fatura tüvtürkte gereken evraklar arasındamı.birde ek 1 evrağı trafik şubeden mi alınıyor.bilgi verirseniz cok sevinirim konuya cok yabancıyım.şimdiden teşekkürler

ek 1 evrağını şoförler odasından alıyorsunuz. projeyi faturayı alıp muayene istasyonuna ordan emniyete gidip yeni tek yaprak ruhsatınızı değiştiriyorsunuz

BMW E46

1418 Mesaj
29 Şubat 2012; 20:41:24 

bu kadar uzun uzadıya anlatmanıza araştırmanıza gerek yoktu .. bir hafta araştırmışsınız ben bir günde ruhsata işletiyorum.

sabah 9 kalk : aracı LPG ciye ver akşam teslim al. Proje ve faturayla birlikte

ertesi sabah sabah 9 kalk : makine mühendisleri odası sızdırmazlık raporu 10 dk lık işlem 25 lira gibi ücreti var

ordan şoförler odası 15 tl ye ek 1 formu

ordan muayene istasyonu muayeneyi yaptır

muayneden çık git emniyete gerekli projeyi ver

(yanlız beni bir keresinde vergi dairesne kayıt için gönderdiler aracı yeni almıştım hem ruhsat değişirken ikiside aradan çıksın dedim ondan göndermiş olabilirler)

tek yaprak değiştir .. ruhsatını al git .. öğlene kadar işlemler bitti

not: Bartında yaşıyorum küçük yer olduğu için kuyruk , randevu gibi olaylar yok, git anında işlemini yap..makine mühendisleri odası , şoförler odası , muayene istasyonu ve emniyet arasında max 1 km var :)

BMW E46

12 Mesaj
1 Mart 2012; 20:34:11 

Selamlar, Ben de aracıma lpg dönüşüm uygulattım, gerekli belgeleri alıp muayene işlemini de geçtim. Fakat sadece 1 adet ek-1 belgesi yeterli geldi. Fakat Ankara Emniyeti Tescil Büro internet sayfasında ve telefonda bana 2 adet ek-1 belgesinin gerekli olduğunu söylediler. Tek yaprak değişim için... Acaba fotokopi olur mu yoksa başka bir ek-1 belgesi daha mı doldurtmam gerekli? muayenede ek-1 üzerine işlemler yapıldı şimdi yeni bir ek-1 daha doldurtmamın mantığı var mı sizce ? yarın emniyete gideceğim yardımcı olursanız sevinirim... Not: Başımdan geçen tüm işlemleri detaylı olarak ruhsatı alır almaz anlatacağım.

293 Mesaj
1 Mart 2012; 20:41:43 

quote:

Orijinalden alıntı: mragetheottoman

Selamlar, Ben de aracıma lpg dönüşüm uygulattım, gerekli belgeleri alıp muayene işlemini de geçtim. Fakat sadece 1 adet ek-1 belgesi yeterli geldi. Fakat Ankara Emniyeti Tescil Büro internet sayfasında ve telefonda bana 2 adet ek-1 belgesinin gerekli olduğunu söylediler. Tek yaprak değişim için... Acaba fotokopi olur mu yoksa başka bir ek-1 belgesi daha mı doldurtmam gerekli? muayenede ek-1 üzerine işlemler yapıldı şimdi yeni bir ek-1 daha doldurtmamın mantığı var mı sizce ? yarın emniyete gideceğim yardımcı olursanız sevinirim... Not: Başımdan geçen tüm işlemleri detaylı olarak ruhsatı alır almaz anlatacağım.

Bana 2 adet ek-1 belgesi doldurmam gerektiği söylendi, zaten doldurmaya gittiğiniz yer bu konuda sizi bilgilendiriyor. Tüvtürk 2 belge ile de işlem yaptı fakat dediğin gibi emniyet bunlardan 1 tanesini aldı, benim işlemimde tek yaprak değiştiği için mi böyle oldu bilemiyorum. Bence 2 adet doldur sonra bir daha uğraşmak zorunda kalma, hem dediğim gibi muayenede 2 evrağı da alıp işlem yapıyorlar.

39 Mesaj
3 Mart 2012; 16:52:53 

Ek-1 için ruhsat sahibinin bulunması şart mı arkadaşlar? Ruhsat sahibini emniyet haricinde bulunması gereken başka yer var mı?

2 Mesaj
6 Mart 2012; 23:31:53 

zargyy anlatımın için teşekkürler

Benim aracıma ekim 2010 yılında lpg takılmış fakat ruhsata işli değil proje, sızdırmazlık vs. tüm belgeler aynı tarihte düzenlenmiş Şimdi aracım için lpg yi hem ruhsata işletip, hem de aracı babamın üzerine geçireceğim Ruhsata hem satışı hem lpg yi işletme işini tek seferde halletmek istiyorum Sorularım ise;

1) sızdırmazlık raporu alırken proje tarihi 1 yılı aştığı için sorun olur mu? (çünkü biri geçmez falan dedi)
2) araç satışını muayene öncesi mi muayene sonrası mı yapmam gerekiyor?
3) egzoz emisyon pulunu ne ara almam gerekir? (lpg takıldıktan sonra alınması gerekiyor diye biliyorum)
4) araç satışı yeni olunca ruhsat için hiçbir ücret ödemeden de kurtulabilir miyim?

cevaplarsanız çok memnun olurum

teşekkürler

1422 Mesaj
6 Mart 2012; 23:44:14 

yararlı bilgiler olmuş emeğinize saglık

proton 415 glsi '99 [12 valve 1.5 90 hp]
renault laguna rxt '99 [16 valve 2.0 140 hp]
volvo s70 t5 '98 [20 valve 2.3 241 hp] incelemesi ---> http://forum.donanimhaber.com/m_62283468/tm.htm
http://www.sahibinden.com/ilan/vasita-otomobil-proton-muayneli-lpg-li-4-lastik-0-klimali-airbagli-101650004/detay/

2918 Mesaj
7 Mart 2012; 0:41:22 

ikinci el araç aldik noter satişiyla gecici belge var bununla işlemler yapip trafik tescile gidersek 2. sayfanın degişmesi için gerekli 40 tl yi ödemiyoruz degilmi dogru anladim

micra>Civic>focus>PoloGTI>Getz

293 Mesaj
7 Mart 2012; 8:06:37 

quote:

Orijinalden alıntı: ilyus

ikinci el araç aldik noter satişiyla gecici belge var bununla işlemler yapip trafik tescile gidersek 2. sayfanın degişmesi için gerekli 40 tl yi ödemiyoruz degilmi dogru anladim

Evet hocam, ben de aynı durumdaydım ve ücret almadılar

293 Mesaj
7 Mart 2012; 8:15:56 

quote:

Orijinalden alıntı: RaNK_BLooD

zargyy anlatımın için teşekkürler

Benim aracıma ekim 2010 yılında lpg takılmış fakat ruhsata işli değil proje, sızdırmazlık vs. tüm belgeler aynı tarihte düzenlenmiş Şimdi aracım için lpg yi hem ruhsata işletip, hem de aracı babamın üzerine geçireceğim Ruhsata hem satışı hem lpg yi işletme işini tek seferde halletmek istiyorum Sorularım ise;

1) sızdırmazlık raporu alırken proje tarihi 1 yılı aştığı için sorun olur mu? (çünkü biri geçmez falan dedi)
2) araç satışını muayene öncesi mi muayene sonrası mı yapmam gerekiyor?
3) egzoz emisyon pulunu ne ara almam gerekir? (lpg takıldıktan sonra alınması gerekiyor diye biliyorum)
4) araç satışı yeni olunca ruhsat için hiçbir ücret ödemeden de kurtulabilir miyim?

cevaplarsanız çok memnun olurum

teşekkürler

Merhaba,

Önce satışı gerçekleştirip, sonrasında lpg yi ruhsata işletirseniz fazladan ruhsat yaprağı için para ödememiş olursunuz.

1) Proje ve fatura tarihlerinin 1 ayı geçmemiş olması lazım. Bu durumda lpg yi taktırdığınız yer veya lpg markasının bayisi olan bir yer ile iletişime geçip yeniden proje ve fatura çıkarmanız gerekecek.
2) Aracınızın şu an muayenesi varsa mutlaka önce satış. sonrasında lpg yi işletmek için muayene yapın çünkü fazladan ruhsat işlemleri için uğraşmamış ve ekstra para vermemiş olursunuz. Ama aracınızın muayenesi geçmişse araç satışı yapılır mı ondan emin değilim, araştırın bu durumu.
3) Egzoz emisyon pulunu muayeneye giderken alın
4) Araç satışını yaptırdıktan sonra 1 hafta içinde muayene işlemlerinizi hallederseniz ruhsat için para vermenize gerek yok, muayene işlemleri bittikten sonra trafik şubesine giderseniz aynı gün ruhsatınızı da almış olursunuz.

Özetle, anladığım kadarıyla lpg proje ve fatura tarihleriniz 1 ayı geçmiş. Bu durumda ilk başta araç satışını yapıp, sonrasında lpg yi yeni taktırmış gibi proje ve fatura almanız lazım. Sonrasında da ilk mesajda anlattığım işlemleri yaparsanız işlem tamamdır.

2 Mesaj
8 Mart 2012; 3:25:50 

quote:

Orijinalden alıntı: zargyy

Merhaba,

Önce satışı gerçekleştirip, sonrasında lpg yi ruhsata işletirseniz fazladan ruhsat yaprağı için para ödememiş olursunuz.

1) Proje ve fatura tarihlerinin 1 ayı geçmemiş olması lazım. Bu durumda lpg yi taktırdığınız yer veya lpg markasının bayisi olan bir yer ile iletişime geçip yeniden proje ve fatura çıkarmanız gerekecek.
2) Aracınızın şu an muayenesi varsa mutlaka önce satış. sonrasında lpg yi işletmek için muayene yapın çünkü fazladan ruhsat işlemleri için uğraşmamış ve ekstra para vermemiş olursunuz. Ama aracınızın muayenesi geçmişse araç satışı yapılır mı ondan emin değilim, araştırın bu durumu.
3) Egzoz emisyon pulunu muayeneye giderken alın
4) Araç satışını yaptırdıktan sonra 1 hafta içinde muayene işlemlerinizi hallederseniz ruhsat için para vermenize gerek yok, muayene işlemleri bittikten sonra trafik şubesine giderseniz aynı gün ruhsatınızı da almış olursunuz.

Özetle, anladığım kadarıyla lpg proje ve fatura tarihleriniz 1 ayı geçmiş. Bu durumda ilk başta araç satışını yapıp, sonrasında lpg yi yeni taktırmış gibi proje ve fatura almanız lazım. Sonrasında da ilk mesajda anlattığım işlemleri yaparsanız işlem tamamdır.

Yeni proje ve fatura biraz pahalıya mal olacak heralde Ben onu MMO ya soruyum tam olarak çünkü tankı bile değiştirmem gerekebilir
Teşekkür ederim verdiğiniz bilgiler için

12 Mesaj
1 Nisan 2012; 21:44:32 

merhaba,
aracım ankara plakalı, istanbuldayım. ruhsat sahibi de ankarada.
ankara plakalı araç istanbulda işletilirmi? ruhsat sahibi olmadan işlem yaptırılabilir mi? aracı mı ankaraya götürmek lazım, ruhsat sahibini istanbula mı getirmeli?

293 Mesaj
4 Nisan 2012; 9:34:44 

quote:

Orijinalden alıntı: ozanyenlic

merhaba,
aracım ankara plakalı, istanbuldayım. ruhsat sahibi de ankarada.
ankara plakalı araç istanbulda işletilirmi? ruhsat sahibi olmadan işlem yaptırılabilir mi? aracı mı ankaraya götürmek lazım, ruhsat sahibini istanbula mı getirmeli?

Tüvtürk sitesinde sizin belirttiğiniz durumla ilgili yapılması gerekenler yazıyor, aşağıdaki linkte Durum 2'ye tıklayın ;

http://www.tuvturk.com....hakkinda-duzenleme.aspx

293 Mesaj
4 Nisan 2012; 9:37:58 

quote:

Orijinalden alıntı: taner505

kadaşlar 7 ay önce Ankara da lpg taktırdım ve muaynesi var diye işletmedim. şu an başka bir ildeyim ve muayne tarihim yaklaştı. Şimdi önemli bir sorum olacak lpgyi taktırdıgım yerden proje ve fatura evrakları babam alıp bana bulundugum ile gönderse işletebilirmiyim. yani tüpü Ankarada taktırdım Elazığda fatura ve proje ile beraber işletebiliyormuyum? ayrıca arabanın plakası da Tokat plaka bu sorun olabilr mi? yani tüp Ankarada takıldı ben Elazığda işletmek istiyorum plakam da Tokat plaka. Ayrıca baya karmaşık oldu ama araç da arkadaşın üzerine noter satışı yapıp ruhsatı almayacağım o evraklarla işlerimi bitirdikten sonra emniyetten yeni ruhsat çıkacak buna para ödemeyeceğim yeni satış oldugu için değil mi.? Maksat tüpü de işli bir şekilde 1 seferde halletmek.
Bu sorularımı cevaplayacak arkadaşlar olursa minnettar kalırım. Saygılar

Belirttiğiniz il karmaşası ile ilgili sorun çıkacağını zannetmiyorum fakat yine de TüvTürk'ü arayarak sorun isterseniz. Satışı yaptığınız yerde muayeneyi yaparsanız sizin için iyi olur, çünkü satışı yaptığınız yerden ruhsatı alacaksınız ve muayene sonrasında lpg işletme evraklarını da satışı yaptığınız yerdeki trafik şubesine vermek zorundasınız. Böyle yaparsanız ekstradan ruhsat parası ödemek zorunda kalmazsınız.

Uzaklaştırılmış
Süresiz olarak uzaklaştırıldı.
4 Nisan 2012; 11:02:26 

düpçüyle bu işlerle uğraşacağının garantisini alarak lpg taktırın ben hiç uğraşmadım lpg yi zaten muayenesi bitimine yakın taktırıyordum.hepsini hallettiler.git sıra bekle bilmemne .bu işleri onlar daha kolay hallediyor.

70 Mesaj
6 Nisan 2012; 11:12:14 

bende aracımı aldığımda lpg ruhsata işli değildi muayenesine süresi var diye bende işletmedim. muayenesi yaklaşıyor ve benim elimde ne proje nede fatura var tek umudum aracı aldığım kişinin faturayı kestirmemiş olması ve ona ulaşabilmek. Eğer ulaşamazsam yeni bir proje çizdirmek ne kadara mal oluyor bilgisi olan var mı?

1234 Mesaj
10 Nisan 2012; 20:51:29 

Arkadaşlar bende bugün evraklarımı tamamladım emniyete götürdüm aracı alalı 2 hafta olmuştu daha yeni ruhsatıda almamıştım belki ruhsat için para almazla diye düşündüm Ama tabiki yanılmışım önce ruhsatı almamı istediler yan odadan yeni ruhsatı aldım gıcır gıcır ruhsatı görevli memura verdim üstünede 58.5TL. ruhsat yenileme ücreti verdim. Ruhsat yaprağının biri 58.5TL. diğeri 77.50TL. güncel fiyatlar bu şekilde.

35 Mesaj
12 Nisan 2012; 23:28:51 

Peki vergi dairesine gidip "borcu yoktur kagidi" almaya gerek yok mu?

5422 Mesaj
12 Nisan 2012; 23:31:40 

quote:

Orijinalden alıntı: psk.selman

bende aracımı aldığımda lpg ruhsata işli değildi muayenesine süresi var diye bende işletmedim. muayenesi yaklaşıyor ve benim elimde ne proje nede fatura var tek umudum aracı aldığım kişinin faturayı kestirmemiş olması ve ona ulaşabilmek. Eğer ulaşamazsam yeni bir proje çizdirmek ne kadara mal oluyor bilgisi olan var mı?

yakın zamanda 100 civarı yaptırmıştık bir arkadaşa...

103 Mesaj
13 Nisan 2012; 0:09:29 

taktırsan bi dert taktırmasan bi dert
lpg taktırma arifesinde yararlı bir konu teşekkürler

3667 Mesaj
13 Nisan 2012; 0:23:31 

LPG sistemine sahip araç sahipleri; muayeneye gitmeden önce aracınıza ait LPG tankının üzerindeki üretim tarihini kontrol ediniz. Tank üzerinde bulunan tarihler 05/07, 10/05, 08/06 şeklinde ise mutlaka Gaz Sızdırmazlık Raporu alarak istasyona gidiniz. LPG tankı üzerindeki üretim tarihi kısmında 2008/04, 03/2006 vb. bir tarih yazılmış ise Gaz Sızdırmazlık Raporu almanız şart değildir. Ancak muayenede Gaz Sızdırmazlık Raporunun olmaması hafif kusur olarak değerlendirilecektir. Aracınıza ilk kez LPG sistemi taktırarak tadilat muayenesine gidecekseniz mutlaka Montaj Tespit Raporu almanız gerekmektedir...

EK-1

Emniyet Genel Müdürlüğü'nün 12 Mart tarihli genelgesine istinaden, trafik ve tescil belgeleri (ruhsat) bilgilerinde yapılacak değişiklikler için talep edilen Ek-1 formu ile yapılan işlemlerin elektronik ortamda oluşturulması ile ilgili detaylar için http://www.tuvturk.com.tr/tespit.aspx

Dilimin sınırları, dünyamın sınırlarını belirler.

56 Mesaj
13 Nisan 2012; 13:34:46 

Merhaba;
Yeni bir araç almak üzereyim ve LPG taktırmayı düşünüyorum; fakat kafama takılan bir konu var;
Alacağım aracın muayenesine daha 1,5 yıl var; LPG taktırdığımda aracı muayeneye sokmak zorundamıyım? Zorundaysam muayene tarihi yeni tarihten mi başlıyor?
Yoksa TÜV sadece aracın LPG siylemi ilgileniyor; muayeneden sayılmıyor mu?
Teşekkürler;

Ayrıca konuyu detaylı şekilde anlatan arkadaşların da eline sağlık;

293 Mesaj
14 Nisan 2012; 0:22:24 

quote:

Orijinalden alıntı: Alemci

Merhaba;
Yeni bir araç almak üzereyim ve LPG taktırmayı düşünüyorum; fakat kafama takılan bir konu var;
Alacağım aracın muayenesine daha 1,5 yıl var; LPG taktırdığımda aracı muayeneye sokmak zorundamıyım? Zorundaysam muayene tarihi yeni tarihten mi başlıyor?
Yoksa TÜV sadece aracın LPG siylemi ilgileniyor; muayeneden sayılmıyor mu?
Teşekkürler;

Ayrıca konuyu detaylı şekilde anlatan arkadaşların da eline sağlık;

Merhaba,
LPG'yi taktırdığınızda yeniden muayeneye girmek zorundasınız ve yapılan muayene sadece LPG ile alakalı değil genel muayene oluyor, muayene tarihiniz de yeniden başlıyor.

8 Mesaj
14 Nisan 2012; 0:53:19 

teşekrler bilgi icin.

162 Mesaj
14 Nisan 2012; 12:55:01 

Ruhsata işletme işlerini lpg montajının ve projenin yapıldığı ilde mi yapılması gerekiyor. Araç lpg uygulaması İstanbul'da yapıldı. Balıkesir'de bu işlerin yapılamayacağını İstanbul'a gitmesi gerektiğini söylemişler babama.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi akinarcak -- 14 Nisan 2012; 12:56:57 >

Dükkanıma Bakmak İçin Tıklayınız

1 Mesaj
16 Nisan 2012; 22:16:19 

Merhaba Arkadaşlar,

06/04/2012 de yeni taktırmış olduğum LPG mi ruhsata işletmiş bulunuyorum. İnternetten çok araştırmama rağmen hep eski bilgiler bulunmaktaydı. Bursa da yaşamaktayım ve Bursa şehrinde nasıl olduğu ile ilgili bilgiler vermek istiyorum.

Bir günde ruhsata işletmek istiyorum diyorsanız aşağıda ki adımları izlemelisiniz.

1) Tüpü taktırmış olduğunuz yerden fatura ve projenizi almanız gerekmektedir.
2) MMO odasına erken saatte giderek sızdırmazlık testini yaptıracaksınız. 25 TL ücret ödemesi var.
3) 2 adet EK 1 belgesi almanız gerekiyor. 20 TL (Ben Beşevler küçük sanayi MMO da yaptırdığım için hemen karşısında Minibüs te EK1 belgesi veriyorlardı. Kendiniz daha önce yaptırmak istiyorzanız herhangi bir sigorta şirketinden de hemen yaptırabilirsiniz.)
3) Bu işlemlerden sonra RANDEVU almadan direk Tüv Türk Araç Muayene istasyonuna gidiyorsunuz ve orada ki görevlilere LPG yi ruhsata işleteceğim diyeceksiniz. Randevu almadan öncelikli olarak giriyorsunuz. 149 TL (Aracınızın herhangi bir eksiği olmaması durumun da hemen muayeneden geçebilirsiniz.)
4) Bu işlemleri yaptırdıkta sonra elinizde olan belgeler Tüpün proje ve faturası, sızdırmazlık raporu, 2 adet EK 1 belgeniz ve muayene raporunuz ile Emniyet müdürlüğüne gidiyorsunuz (ACEMLER Emniyet müdürlüğü) Burada da 2 adet ruhsat alıyorsunuz 135 TL.

Yeni ruhsatınız hayırlı olsun. Toplam da 329 TL ödemiş oluyorsunuz.

NOT: Eğer aracınızı yeni almışsanız ve hemen LPG yi ruhsata işleteyim diyorsanız;

Noter size 1 ay süreli geçici araç tescil belgesi veriyor ve noter belgeleri emniyete gönderiyor. Aracı yeni aldığınızdan dolayı aracın trafik sigortası iptal olmuş oluyor. Trafik sigortasını yaptırdığınız anda Emniyet müdürlüğü ruhsatı çıkarıyor ve evinize posta ile yolluyor. Onun için hemen trafik sigortası yaptırmayın. Yukarıda ki işlemleri yaptırdıktan sonra trafik sigortasını yaptırırsanız Emniyete vermiş olduğunuz 135 TL cebinizde kalacaktır.

İyi günler dilerim.

Arkadaşlar şunu da belirtmek istiyorum ilk defa LPG yi ruhsata işletecekseniz mutlaka sızdırmazlık raporunu almanız gerekmektedir. Daha sonraları sızdırmazlık raporu almanıza gerek olmuyor ve Tüv Türk muayenesine direk gidebiliyorsunuz.

6 Mesaj
17 Nisan 2012; 10:19:57 

selam anomali 41 kardes bende aracima lpg taktirdim muayene sizdirmazlik falan hepsi tamam sadece ruhsata isletecem .fakat her yerde farkli evraklar yazilmis . eksik bir evrak icin geri donmekte zor olur malum randevu almakta bir dert .tam olarak hangi evraklari emniyete teslim ettgini yazrsan seviniirm sende 4-5 evrak gorunuyo emniyetin sayfasinda yada baska yerlerde baska birtakim evraklarda gorunuyo yok yeterlilik belgesi yok karayollari trafige cikis belgesi.ayrica tuvturkte 2 adet ek 1 verdi bana kendileri doldurmus one dir onuda mi vercez acaba .dilekce falan biryerde var biryerde yok ,en son bu isleri elden kendileri yapan birileri net olarak yazarsa baya faydasi dokanacak simdiden tesekkurler herkese
benim en son ednindigim evrak bilgisi su eksik yada yanlis varsa duzeltin lutfen
1.fatura
2.montaj tespit raporu
3.dilekce
4.AITM lpg seri tadilat tip onay belgesi
5.AITM arac uygunluk belgesi
6.2 adet ek 1 belgesi .(bana tuvturkte verilen 2 adet ek 1 yazan .arac trafik tescil muracat ve islem formu diye arac bilgileri olan ve trafige cikabilir durumda oldugu tespit olunmustur falan yaziyo) bu mu yoksa ayrica ek 1 mi doldurtcaz
7.2 adet mi yada tek adetmi yeni ruhsat sayfasi onu henuz tam saglikli ogrendigimi sanmiyorum heryerde farkli seyler yaziyo ,ayrica bu aldigimiz yeni ruhsat sayfasini onlarmi dolduruyor yoksa biz disarida muameleyiciyemi doldurtcaz
bunlara eklenecek yada cikarilmasi gereken evrak varsa yeni yaptiran arkadaslar yardimci olursa sevinirim

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi korman1974 -- 17 Nisan 2012; 10:21:34 >

1234 Mesaj
17 Nisan 2012; 11:27:43 

quote:

Orijinalden alıntı: anomali41

Merhaba Arkadaşlar,

06/04/2012 de yeni taktırmış olduğum LPG mi ruhsata işletmiş bulunuyorum. İnternetten çok araştırmama rağmen hep eski bilgiler bulunmaktaydı. Bursa da yaşamaktayım ve Bursa şehrinde nasıl olduğu ile ilgili bilgiler vermek istiyorum.

Bir günde ruhsata işletmek istiyorum diyorsanız aşağıda ki adımları izlemelisiniz.

1) Tüpü taktırmış olduğunuz yerden fatura ve projenizi almanız gerekmektedir.
2) MMO odasına erken saatte giderek sızdırmazlık testini yaptıracaksınız. 25 TL ücret ödemesi var.
3) 2 adet EK 1 belgesi almanız gerekiyor. 20 TL (Ben Beşevler küçük sanayi MMO da yaptırdığım için hemen karşısında Minibüs te EK1 belgesi veriyorlardı. Kendiniz daha önce yaptırmak istiyorzanız herhangi bir sigorta şirketinden de hemen yaptırabilirsiniz.)
3) Bu işlemlerden sonra RANDEVU almadan direk Tüv Türk Araç Muayene istasyonuna gidiyorsunuz ve orada ki görevlilere LPG yi ruhsata işleteceğim diyeceksiniz. Randevu almadan öncelikli olarak giriyorsunuz. 149 TL (Aracınızın herhangi bir eksiği olmaması durumun da hemen muayeneden geçebilirsiniz.)
4) Bu işlemleri yaptırdıkta sonra elinizde olan belgeler Tüpün proje ve faturası, sızdırmazlık raporu, 2 adet EK 1 belgeniz ve muayene raporunuz ile Emniyet müdürlüğüne gidiyorsunuz (ACEMLER Emniyet müdürlüğü) Burada da 2 adet ruhsat alıyorsunuz 135 TL.

Yeni ruhsatınız hayırlı olsun. Toplam da 329 TL ödemiş oluyorsunuz.

NOT: Eğer aracınızı yeni almışsanız ve hemen LPG yi ruhsata işleteyim diyorsanız;

Noter size 1 ay süreli geçici araç tescil belgesi veriyor ve noter belgeleri emniyete gönderiyor. Aracı yeni aldığınızdan dolayı aracın trafik sigortası iptal olmuş oluyor. Trafik sigortasını yaptırdığınız anda Emniyet müdürlüğü ruhsatı çıkarıyor ve evinize posta ile yolluyor. Onun için hemen trafik sigortası yaptırmayın. Yukarıda ki işlemleri yaptırdıktan sonra trafik sigortasını yaptırırsanız Emniyete vermiş olduğunuz 135 TL cebinizde kalacaktır.

İyi günler dilerim.

Arkadaşlar şunu da belirtmek istiyorum ilk defa LPG yi ruhsata işletecekseniz mutlaka sızdırmazlık raporunu almanız gerekmektedir. Daha sonraları sızdırmazlık raporu almanıza gerek olmuyor ve Tüv Türk muayenesine direk gidebiliyorsunuz.

TÜV'e randuvusuz gitmek heryerde işe yaramayabilir siz şanslıymışsınız.2 adet ruhsat almaya gerek yok sadece tek yaprağın değişmesi yeterli oda 58TL. ücreti var.

1556 Mesaj
29 Nisan 2012; 1:17:22 

konuyu açan arkadaşa teşekkür ediyorum bilgilendirmelerinden dolayI.

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

...

15 Mesaj
10 Mayıs 2012; 14:51:05 

quote:

Arkadaşlar Merhaba,

Yaklaşık 1 haftadır yeni taktırdığım LPG'yi ruhsata nasıl işleteceğimi araştırıyor, fakat güncel olarak bir konu bulamadığım gibi herkesten farklı bilgiler alıyordum. Bugün yaptırdığım muayene sonrasında işlemleri sizlerle de paylaşmak istedim ;

- MMO, Tüvtürk ve Trafik Şube Müdürlüğünden aynı gün için randevu alın. MMO ve Tüvtürk randevularınızı gündüz, Trafik şube randevunuzu da öğlen için alırsanız aynı gün yeni ruhsatınızı alabilirsiniz,

- Eğer aracınız sıfır ise egzoz emisyon ruhsatı almanıza gerek yok, örneğin aracınız 1 yaşındaysa boşuna almayın çünkü yeni yapacağınız muayene bitiş tarihi ile egzoz süreniz aynı anda bitmiş olacak. Fakat 1 sene süresi kalmışsa bence alın hem muayene hem de egzoz bitiş tarihlerini aynı seneye denk getirisiniz.. Egzoz emisyon muayenesi - 28 TL, Egzoz kartınınız yoksa onu da almanız lazım, o da - 4TL

- EK-1 formları doldurtulur, genelde trafik şubesinin olduğu yerlerde muameleciler bu işi yapıyor, 10 TL

- MMO odasına gidilerek Sızdırmazlık Raporu alınır, bununla ilgili bir ayrıntıya gerek yok zaten gider gitmez sizi sıraya alıyorlar - - 25 TL

- Tüvtürk Muayene istasyonuna gidilerek barkod alınır ve sıra size geldiğinde evrakları gişedeki yetkililere verin, sonrasında aracınızın başına gidin hoparlörlerden aracınızı hangi muayene kapısına getirmeniz gerektiğini size iletecekler. Otomobil için muayene ücreti - 149 TL

- Trafik Şube Müdürlüğüne gidilerek evraklar teslim edilir, ben saat 13:00'de evrakları verdim, 16:00'da teslim aldım. Eğer araç satışı yeniyse ve elinize daha ruhsat ulaşmadıysa ruhsata işletme için ücret alınmıyor, fakat elinizde zaten ruhsatınız hazırsa bidiğim kadarıyla 40 TL ruhsat yaprağı ücreti alınıyor, benim araç satışı yeni olduğu için ücret ödemedim - 40 TL

Bilinen Yanlış Bilgiler ;

- Bu işi ilk başta bir muameleciye yaptıracaktım fakat 2 ruhsat da değişecek, şunun ücreti bilmem ne kadar, bunun ücreti bilmem ne kadar diyerek 400-450 TL fiyat istiyorlar sakın yaptırmayın

- Biliyorsunuz sızdırmazlık raporu kalktı diye bir haber var, ben de kesin bilgiyi almak için Tüvtürk'ü aradım ve sordum, özellikle eminmisiniz dememe rağmen bana ''Eğer projeniz TSE onaylı ise sızdırmazlık raporu almanıza gerek yok, hafif kusur olarak muayeneden geçersiniz'' dediler. Ben de buna inanarak sızdırmazlık raporu almadan gittim ve muayeneden geçemedim, hemen MMO'ya giderek raporu aldım ve tekrar geldim bu sefer geçtim

- Ruhsatın 2 yaprağının da değişileceği bilgisini veriyor herke fakat tek yaprak değişiyor

- Aracım 2011 olmasına rağmen egzoz emisyon için de pul almam gerektiği söylendi ama gerek yokmuş, çünkü sıfır araçların 3 seneye kadar bu işlemi yapmasına gerek yokmuş

Sorularınız varsa yardımcı olmaya da çalışırım...

verdiğiniz bilgiler için tesekkür ederim.
bir sorum olacak gaz sızdırmazlığı aldım fakat ek 1 belgesinden bir tane aldım. emniyetin sitesinde 2 adet isteniyor. fotokopi çektirsem olurmu?
siz kaç tane aldınız?
tesekkürler....

293 Mesaj
11 Mayıs 2012; 8:03:55 

quote:

Orijinalden alıntı: caagricelik

verdiğiniz bilgiler için tesekkür ederim.
bir sorum olacak gaz sızdırmazlığı aldım fakat ek 1 belgesinden bir tane aldım. emniyetin sitesinde 2 adet isteniyor. fotokopi çektirsem olurmu?
siz kaç tane aldınız?
tesekkürler....

Rica ederim ne demek...
Ek1 için sizi yanlış yönlendirmek istemem, çünkü bu konuda herkes farklı konuşuyor. Ben sonrasında uğraşmamak için 2 tane doldurtmuştum fakat emniyet 1 tanesini aldı. Kimi arkadaşlar 2 tanesini de kullandığını belirtiyor. Ben de anlamış değilim :)

15 Mesaj
12 Mayıs 2012; 11:02:56 

quote:

Rica ederim ne demek...
Ek1 için sizi yanlış yönlendirmek istemem, çünkü bu konuda herkes farklı konuşuyor. Ben sonrasında uğraşmamak için 2 tane doldurtmuştum fakat emniyet 1 tanesini aldı. Kimi arkadaşlar 2 tanesini de kullandığını belirtiyor. Ben de anlamış değilim :)

tesekkür ederim.
emniyet 1 tanesini aldı fakat ruhsatta yerim olduğu halde yeni ruhsat istedi her 2 sayfasıda değişti ruhsatın.
sordum niye böle oluyor diye cevap çok kötü ruhsatlar yenileniyormus tek sayfalı ruhsatlar artık kullanılmayacakmış. yani 135 lira aldılar.

2897 Mesaj
12 Mayıs 2012; 11:31:45 

ek-1 belgesi 2 adet olmak zorunda. fotokopiyide kabul etmezler..

lpg ruhsata işletmek için boşuna muamelecılere para kaptırmayın. çok kolay bir işlem. bende 1 ay once işlettım işlem basamaklarını yazayım;

1. lpg taktırdığınız yerden verilen evraklar ve ruhsatla beraber sızdırmazlıga gıdın ve sızdırmazlık belgesını alın.
2. 2 adet ek-1 belgesı doldurtarak arac muayene ıstasyonuna gıdın ve muayenenızı yaptırın.
3. elınızdekı evraklara birde kımlık fotokopisi ekleyerek size en yakın trafık tescıl burosuna gıdın ve evrakları verın. ben 20 dakıka içinde yenı ruhsatımı aldım ama bazı yerler 1 gun sonrada verıyormus.

muamelecıye para kaptırmayın dememın sebebı muamelecının yukarda yazdıgım ıslem basamaklarından sadece 3. basamagı yapıyor olmasından dolayı. sız sızdırmazlıgı, muayeneyı yaptırıyorsunuz, evrakları hazırlıyorsunuz muamelecı sadece bu evrakları trafık tescıle verıyor hepsı o kadar. bırde bu ıs ıcın 300-350 tl para ıstıyorlar.

ida

15 Mesaj
13 Mayıs 2012; 20:54:51 

cuma gunu yaptırdım ek1 belgesinin 1 tanesi yeterli oldu fotokopi çektirmiştim her ihtimale karşı geri verdiler fotokopiyi 1 tane yeterli dedi oradaki memur. ama ruhsatımın her 2 yaprağıda değişti eskiymiş benim ruhsat.

78 Mesaj
27 Mayıs 2012; 19:20:29 

artık ek-1 ede gerek yok muayene istasyonu bir belge veriyor onunla gidip ruhsat yenileme yapılıyor.. bi sorum olacak ruhsat yaprak yenilemeye araç sahibi mi gitmek zorunda.? yani muayeneyi yaptırdığımız gibi başka bi kişide yeniletebiliyormu.

SAMSUNG GALAXY SIII/LG 42LW5500/LG 50PM6800/CANON-1100D DSLR/SAMSUNG N7100 NOTE2

22 Mesaj
19 Ağustos 2012; 19:46:05 

quote:

Orijinalden alıntı: atak0510

artık ek-1 ede gerek yok muayene istasyonu bir belge veriyor onunla gidip ruhsat yenileme yapılıyor.. bi sorum olacak ruhsat yaprak yenilemeye araç sahibi mi gitmek zorunda.? yani muayeneyi yaptırdığımız gibi başka bi kişide yeniletebiliyormu.

bende lpg yi muayene sırasında işleteteceğim EK 1 in gerekmediği yazıyor bu uygulamanın kalktığı kesin doğru mudur teyit için soruyorum

30 Mesaj
4 Ekim 2012; 8:31:51 

RUHSATIM BAKIRKÖY TRAFİKTEN AMA LPG İŞLETİRKEN ANADOLU YAKASINDAN YENİLEME MÜMKÜN MÜ YOKSA SADECE BAKIRKÖYE Mİ GİTMEM LAZIM??

1017 Mesaj
4 Ekim 2012; 20:42:05 

8 ay sonra güncel bilgiler alalım yaptıran arkadaşlardan..

Hedefi olmayan gemiye hiçbir rüzgar yardım etmez...

31 Mesaj
14 Ekim 2012; 0:02:59 

quote:

Orijinalden alıntı: uranus

8 ay sonra güncel bilgiler alalım yaptıran arkadaşlardan..
önce arabaya tüpü taktır ve faturasını garanti belgesini al. sonra şöförler cemiyetine odasına git ve ek:1 belgesi al 10-15 tl...ordan makina mühendisleri odasına git ve sızdırmazlık raporu al ama bazı yerlerde sızdırmazlık raporunu örneğin çarşamba-cuma yada pazartesi-çarçamba yada salı-perşembe günleri veriyorlar onu şöförler cemiyetinden öğren...bu arada tüpü taktırdıkdan sonra sızdırmazlık raporunu alacağın güne internetten yada telefonla bulunduğun yerin muayene istasyonundan randevu al. tüpü takdırdığın gün arabanın muayeneye hazırlıklarınıda yaptırabilirsin hazır sanayiye gitmişken. egzost muayenesi osmaniyede istemiyorlar ama sen genede al...25 lira..
1. tüpü taktır
2. şöförler cemiyetinden ek:1 belgesi al
3.MMO odasından sızdırmazlık raporu
4.egzost muayenesi
5.fren test raporu(sanayida yapıyorlar isteyip istemediklerini bilmiyorum yer yer değişiyor)
6.sanayide frenlerin bakımı özellikle ön fren hortumları,far ayarı,sinyaller, stoplar, parklar, 4lüler,kapı anahtarları,emniyet kemerleri,ilkyardım seti(belki isterler hafif kusur oldu),geri vites ve plaka lambaları,lastik diş derinliği(6 mm.den düşüğü geçmiyor enaz yarım satim),korna ahengi(çok güldüm benim arabaya ağır kusur yazmışlardı),akü kutup başları kapalı olması ve bağlantının iyi yapılması-( KIL BİRİNE DÜŞERSEN O BİLE AĞIR KUSUR OLUR)
7.VER ELİNİ MUAYENE İSTASYONU...
8.muayeneden sonra(inşallah tek seferde geçersin) evraklarını al ve trafik şubesine git...
kalanınıda orda sor be birader hepsini benmi anlatacam

HİSLER BAKIŞLARDA GİZLİDİR, BAKIŞLARSA GÖZLERDE...

1 Mesaj
16 Ekim 2012; 10:38:49 

16/10/2012 TARİHİ İTİBARİ İLE LPG Yİ RUHSATA İŞLETTİM. İŞTE SÜREÇ VEEVRAKLAR + PARALAR
1-HYUNDAİ 1,3 ADMİRA 2005 MODEL TAKILAN SİSTEM BRC TAKTILAR VE RUHSATA İŞLEMEK İÇİN GEREKLİ EVRAKLARI VERDİLER. 1600 TL 12 TAKSİT FİYAT SORANLARA
2-ÖNCE SIZDIRMAZLIK RAPORU ALINIYOR 25 TL EGZOS MUAYENESİ TAMAM OLSUN MÜHENDİS SORUYOR
TRAFİK SİGORTASI GEÇMEMİŞ OLSUN İŞLEM 15 DAKİKA SÜRÜYOR AYNI GÜN TÜVTÜRK MUAYENSİNEDE VAKTİNİZ KALIYOR. BİLGİNİZE YAPTIRDIĞIM İSTASYON KUMBURGAZ BOŞ OLUYOR.
3 SIZDIRMAZLIK RAPORUNDAN SONRA TÜVTÜRK MUAYENE İSTASYONUNA GİTTİM BURAYADA 148 TL YATIRIYORSUNUZ.ARAÇ MUAYENEYE GİRMEDEN ÖNCE EK 1 BELGESİNİ MUHAKKAK DOLDURTUN 15 TL ALDILAR BENDEN 30 DAKİKA MUAYENE SÜRÜYOR. GEÇERSENİZ EVRAKLARINIZI VERİŞYORLAR VE EMNİYET TRAFİK TESCİLDE LPG DÖNÜŞÜMÜ İŞLENMESİ İÇİN RANDEVU İKAMETGAHININ BULUNDUĞU EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜNDEN RANDEVU ALIYORSUNUZ.
4 EMNİYET MÜDÜRLÜĞÜNDE YAPILAN İŞLEMLER TRAFİK SİGORTASININ FOTOKOPİSİ+KİMLİĞİNİZİN FOTOKOPİSİ+ÖZELLİKLE DİKKAT EDİN TÜVTÜRKTE ALDIĞINIZ EK 1 ONAYLI ONU ALIYORLAR AYRICA EK 1 2 ADET ŞIKKI DİYE BİRŞEY YOK AYRICA PARA VERMEYİN MUAMELECİLERE AYRICA DİLEKÇE YAZIYOR EMNİYET RANDEVUSUNDA BUNADA GEREK YOK POLİS KENDİ ÇIKTI ALIP SİZE İMZALATIYOR DİLEKÇEYİ SİZ SADECE BİDE RUHSATINIZDA MUAYENE YERİ YOKSA 2 YAPRAKTA DEĞİŞİYOR 135,50 TL FİYATI TEK YAPRAK DEĞİŞECEKSE YA 58 TL YADA 78 TL İKİSİNDEN BİRİ SABAH 9 DA VERDİM KÜÇÜKÇEKMECE EMNİYETE AYNI GÜN 16,30 DA VERİCEKLER İŞLER BUKADAR BASİT

TOPLAM MEBLAĞ 25+15 EK 1+148 MUAYENE +135,50 TRAFİK = 323,50 TL İŞ BİTİYOR MUAMELECİ ARKADAŞLAR 450 - 500 TL İSTİYORLAR İŞİ ONLARADA YAPTIRABİLİRSİNİZ TERCİH SİZİN

3840 Mesaj
16 Ekim 2012; 11:07:54 

Ben de LPG'yi taktırdım. Sızdırmazlık da TÜV de tamam. Tüm belgelerim hazır. Hala ruhsata işletmedim. TÜV'ü yaptırdıktan sonra kaç günde ruhsata işletmek lazım? Bu süre geçerse cezası var mı? Varsa nedir? 2 aydan fazla oldu ruhsata işletmedim.

Bir de Ruhsat işinde araç sahibi veya vekalet mi gerekecek?

71 Mesaj
22 Ekim 2012; 6:26:34 

süper bilgilendirme binlerce tşkler

-

259 Mesaj
16 Kasım 2012; 11:14:53 

emniyetteki işlemler için ruhsat sahibinin gitmesi kesin şartmıdır acaba

1354 Mesaj
20 Kasım 2012; 16:38:00 

quote:

Orijinalden alıntı: akdum

emniyetteki işlemler için ruhsat sahibinin gitmesi kesin şartmıdır acaba

aynı soruyu bende merak ediyorum.

sızdırmazlık,tüv vs.. tamam son basamak emniyet kaldı ama kendi zamanım yok,benim yerime babam yaptırabilirmi ?

AMD 64 5200+ x2,MSI k9N ultra 2f,2*2 gb Kingston Dual ddr2 800mhz ram,Palit GeForce 8600 gt sonic+,Samsung 19" 932N+,Microsoft intelli 3.0,SteelSeries qck+,Logitech x-540,Creative Audigy Value 7.1

1556 Mesaj
20 Kasım 2012; 19:03:03 

quote:

Orijinalden alıntı: Anarchy

aynı soruyu bende merak ediyorum.

sızdırmazlık,tüv vs.. tamam son basamak emniyet kaldı ama kendi zamanım yok,benim yerime babam yaptırabilirmi ?

ruhsatta değişiklik olacaği için ruhsat sahibinin gitmesi şarttir bence.sonucta ruhsati siz teslim alacaksiniz.satiş yaptiktan sonra teslim almak icin sahibinin gitmesi şart olduguna göre bunda da şarttir

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >

...

1354 Mesaj
29 Kasım 2012; 14:50:33 

quote:

Orijinalden alıntı: serhatcn

ruhsatta değişiklik olacaği için ruhsat sahibinin gitmesi şarttir bence.sonucta ruhsati siz teslim alacaksiniz.satiş yaptiktan sonra teslim almak icin sahibinin gitmesi şart olduguna göre bunda da şarttir

Neyse konu hal oldu,1,5 hafta oluyor.Kendim gittim ruhsatı 3-4 saatte çıkartıp verdiler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Anarchy -- 29 Kasım 2012; 14:51:02 >