Şimdi Ara

AMD, ATi öncesinde Nvidia'yı satın almak istemiş

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
84
Cevap
0
Favori
6.213
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • AMD, ATi öncesinde Nvidia'yı satın almak istemiş

Sektör içerisinde zaman zaman gündeme gelen bir dedikodu ünlü ekonomi dergisi Forbes tarafından bir kez daha dile getirildi ve 2006 yılında ATi'ı satın alan AMD'nin öncesinde Nvidia ile ilgilendiği ancak Nvidia'nın ortak kurucusu ve şu anki tepe yöneticisi Jen-Hsun Huang'ın oluşacak yeni şirketin başına geçmek istemesinden ötürü bu birleşmenin hayata geçmediği ifade edildi.

Forbes'ın eski bir AMD çalışanına dayandırdığı habere göre 5,5 yıl önce 5.4 milyar dolara satın alınan ATi öncesinde Nvidia'nın düşünüldüğü, AMD'nin o dönemdeki tepe yöneticisi Hector Ruiz'in gelişen üretim teknolojileri paralelinde işlemcilere daha fazla özellik kazandırıp Intel'in önüne geçebilmek adına GPU üreticisi satın alma  kararı verdiği, Nvidia girişimi olumsuz sonuçlanınca da ATi'ın alındığı belirtildi. ATi'ı satın aldıktan kısa bir süre sonra finansal krize giren ve arka arkaya rekor zarar açıklayan AMD aynı zamanda aralarında önemli yönetici ve yetenekli mühendislerin de yer aldığı çok sayıda çalışanı ile yollarını ayırmak zorunda kalmıştı.

Bugün gelinen nokta itibariyle AMD'nin piyasa değeri 5.2 milyar dolar yani tek başına ATi için ödenen bedelin altında seyrederken, Nvidia'nın değeri ise 9.7 milyar dolayında. Radeon HD 4000 serisi ile birlikte ekran kartı pazarında hızlı bir yükselişe giren AMD adına sıkıntı yaratan durum ise işlemci kısmında zira şirket uzun süredir merakla beklenen Bulldozer işlemci ailesiyle, son kullanıcılarda oluşan yüksek performans liderliği beklentisini karşılayamamıştı.

• evet işlemci konusunda atak yapması lazım AMD nin
    ayrıca nvidia^yıl almaığı iyi olmuş dişli bir rakip her zaman lazım AMD ye yoksa fiyatlarını uçuruyor bir anda

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cobi -- 23 Şubat 2012; 17:54:34 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: cobi

evet işlemci konusunda atak yapması lazım AMD nin ayrıca nvidia^yıl almaığı iyi olmuş dişli bir rakip her zaman lazım AMD ye yoksa fiyatlarını uçuruyor bir anda

Yani şu haberden nasıl şu yorumu çıkardın? ilginç
  • quote:

Orijinalden alıntı: Placebo Effect

quote:

Orijinalden alıntı: cobi

evet işlemci konusunda atak yapması lazım AMD nin ayrıca nvidia^yıl almaığı iyi olmuş dişli bir rakip her zaman lazım AMD ye yoksa fiyatlarını uçuruyor bir anda

Yani şu haberden nasıl şu yorumu çıkardın? ilginç

herkesin bakış açısı farklıdır yoksa hepimiz birbirimizin kopyası olurduk ve çeşitlilik diye birşey olmazdı
    ben bunu çıkardım sence haberin kıssadan hissesi nedir bari onu yazıverseydin

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi cobi -- 23 Şubat 2012; 18:02:55 >
  • Aslında bir yanda iyi bir ayndan kötü olurdu AMD'nin Nvidia'yı alması sonuçta kulllanıcının görmek istediği rekabet..Birleşseler elbet çok iyi işler yapıp bu piyasada tek diş olurlardı ama Nvidia'nın tepe yöneticisinin o zaman o kararı alması hakkı bence başına geçmek istemesi sonyuçta bildiğime göre o zamanlar Nvidia daha popüler ve güçlüydü..
  • Ati yi almadan önce amd ve nvidia arası oldukça iyiydi. Amd nin çipsetlerini nvidia yapardı. sli ilk kez amd platformunda sunulmuştu. Amd nin 2 ghz deki işlemcileri o zamanki 3ghz işlemcilere nal toplatıyordu. Güzel günlerdi.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Hobar -- 23 Şubat 2012; 18:11:25 >
  • evet çok nvidia çipsetli amd anakart vardı amd de sli desteği oldukça fazla oluyordu
  • quote:

Orijinalden alıntı: isyankar_emre

Aslında bir yanda iyi bir ayndan kötü olurdu AMDnin Nvidiayı alması sonuçta kulllanıcının görmek istediği rekabet..Birleşseler elbet çok iyi işler yapıp bu piyasada tek diş olurlardı ama Nvidianın tepe yöneticisinin o zaman o kararı alması hakkı bence başına geçmek istemesi sonyuçta bildiğime göre o zamanlar Nvidia daha popüler ve güçlüydü..

Daha mı? Nvidia popülaritesinden bir şiey kaybetmedi. AMD yle karıştırmış oalcaksın. Değeri düşen ve adı başarısızlıkalrla anılan nvidia değil amd. Her yeni işlemci çıkarttıklarında büyük beklenti yaratıp sonra çuvallayan amd başkası değil. esasen amd nin ati yi yani gpu bölümünü yavaşlattığını düşünüyorum. CPU bölümü yüzünden gpu ya yeterli yatırımı yapamıyorlar. Birde yapabilseler tek gpu da da NVidia yı geçebilirler.

Birde Nvidia ya bak rakibi yeni seri ekran kartlarını çıkartmasına rağmen rekabet edebilir durumda ve mobil arenada çok başarılı işler yapıyorlar. senelerdir nvidia via yı alacak mı deniyordu ve almadılar. çünkü arm nin başarılı olacağını çok önceden gördüler. amd ne yaptı? ultra mobil bölümünü sattı.

• AMD eğer Nvidia yı almış olsaydı ! çoktan batardı ! :) :D
  • Bu dedikodu doğruysa bile olmayacağı belli bir şey. Jen-Hsun Huang zaten AMD'de çalışmış ve ayrıldıktan sonra da Nvidia'yı kurmuş olan kişi. Adamın amacı para kazanmaktan çok yükselmek. Nvidia'nın satılması durumunda oluşacak ortaklığın başına geçmek istemesi de adamın tutumunu gösteriyor. Zaten Nvidia'nın yeni alanlar açması, açtığı yahut giriştiği işlerde büyük yenilikler sunması da bu durumu gösterir nitelikte. Apple için Steve Jobs neyse, Nvidia için de Jen-Hsun Huang o. Yaptıkları işler oldukça benziyor.

İki firmanın piyasa değeri ise çok ilginç geldi bana. Açıkcası bu tabloyu gören Jen-Hsun Huang oldukça keyifleniyordur sanıyorum. Sonuçta kurduğu firma, bir zamanlar çalıştığı firmayı sollamış.

@cagataykoroglu

+1

İşte bunu hâlâ anlamayanlar var.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi M@U -- 23 Şubat 2012; 18:36:26 >
  • bu plastik fermi maketini bizlere sunan muhteşem insan bu muydu yoksa
  • quote:

Orijinalden alıntı: cagataykoroglu

quote:

Orijinalden alıntı: isyankar_emre

Aslında bir yanda iyi bir ayndan kötü olurdu AMDnin Nvidiayı alması sonuçta kulllanıcının görmek istediği rekabet..Birleşseler elbet çok iyi işler yapıp bu piyasada tek diş olurlardı ama Nvidianın tepe yöneticisinin o zaman o kararı alması hakkı bence başına geçmek istemesi sonyuçta bildiğime göre o zamanlar Nvidia daha popüler ve güçlüydü..

Daha mı? Nvidia popülaritesinden bir şiey kaybetmedi. AMD yle karıştırmış oalcaksın. Değeri düşen ve adı başarısızlıkalrla anılan nvidia değil amd. Her yeni işlemci çıkarttıklarında büyük beklenti yaratıp sonra çuvallayan amd başkası değil. esasen amd nin ati yi yani gpu bölümünü yavaşlattığını düşünüyorum. CPU bölümü yüzünden gpu ya yeterli yatırımı yapamıyorlar. Birde yapabilseler tek gpu da da NVidia yı geçebilirler.

Birde Nvidia ya bak rakibi yeni seri ekran kartlarını çıkartmasına rağmen rekabet edebilir durumda ve mobil arenada çok başarılı işler yapıyorlar. senelerdir nvidia via yı alacak mı deniyordu ve almadılar. çünkü arm nin başarılı olacağını çok önceden gördüler. amd ne yaptı? ultra mobil bölümünü sattı.

Eyw iyi yorum getirmişsin sağol..

• Hd 2000, 3000 ve ilk Phenom'lar da ettiği zararlardan dolayı baya geriledi ve Ati alındıktan sonra ki finansal krizler baya geriletti ancak bir zamanların devi çıkardığı olağanüstü yetenekli insanlara bakarsak bu durumu toparlanması her zaman mümkün.
  • [b] AMD, ATi öncesinde Nvidia'yı satın almak istemiş[/b]

40.sn yeden sonrasını izleyiverin
  • quote:

Orijinalden alıntı: Chris Brown

[b] AMD, ATi öncesinde Nvidia'yı satın almak istemiş[/b]

Bu daha iyiymiş hacı.

• Buldozeri gördün mü dostum ne kadar ileriye doğru çekmeye çalışsalar da ne fayda geri geri gidiyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: M@U

quote:

[b] AMD, ATi öncesinde Nvidia'yı satın almak istemiş[/b]

Bu daha iyiymiş hacı.

Hehe çok komik, fanboylar teker teker gösteriyorlar kendilerini.İyi malzeme aldım bu yorumlardan

• quote:

Buldozeri gördün mü dostum ne kadar ileriye doğru çekmeye çalışsalar da ne fayda geri geri gidiyor

Ben de halat kopacak diye bekliyorum. O da yok. Her şey yolunda galiba derken meğer ufak bir şeyi unutmuşlar.
  • quote:

[b] AMD, ATi öncesinde Nvidiayı satın almak istemiş[/b]

durumu özetlemişsin...

• 
Sayfa: 12345
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.