Şimdi Ara

Dünyanın en ucuz tableti Aakash üretim sıkıntısı çekiyor

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
0
Favori
4.225
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Dünyanın en ucuz tableti Aakash üretim sıkıntısı çekiyor

Hindistan'ın teknolojik potansiyelini göstermesi adına en önemli projelerden birisi olan Sakshat bünyesinde geliştirilen dünyanın en ucuz tableti Aakash, 1.4 milyon ön sipariş ile rekor kırmıştı. Ancak projenin üzerinde kara bulutlar dolaşıyor.

Hintli DataWind firması, eğitim amaçlı satılacak Aakash modellerinin 100 000 adedini test amaçlı üretmek için ihaleyi kazanmıştı. İlk etapta 10 000 modeli dağıttıktan sonra firma üretim sıkıntısı yaşamaya başladı. Gelen eleştiri yağmurlarına karşı DataWind ise üretim ortağı Hindistan Teknoloji Enstitüsü'nü suçladı.

Çünkü Enstitü son dakikada ABD askeri standartlarında dayanıklılık ve su geçirmezlik özelliklerinin de eklenmesini isteyince üretim çıkmaza girdi. Firma düşük fiyatla vaat edilen tabletin yerine daha pahalı bir modelin satılmak istendiğini belirtiyor. İnsan Kaynakları Bakanlığı ise DataWind firmasının yerine başka bir firma için ihale açmaya hazırlanıyor. Kalan 90 000 ürünün ödenen parası da geri alınacak. Bu sebeple proje biraz daha gecikecek.

Konu sadece eğitim amaçlı Aakash tabletleri kapsıyor. DataWind firması ticari sürümü olan Ubislate7 modelini ay bitmeden piyasaya sürmeye hazırlanıyor.

Ubislate7 tableti 7 inçlik 800 x 480 piksel çözünürlüğünde rezistif ekran, 366MHz hızında çalışan ARM11 tabanlı Conexant işlemci ve entegre grafik birimi, 256MB RAM, 2GB depolama kapasitesi, microSD girişi, 2 x USB 2.0 portu, 2100mAh batarya, 3 saat kullanım süresi, Android 2.2 Froyo işletim sistemi, 802.11 a/b/g WiFi ve mobil bağlantı için harici opsiyonel GPRS modem özellikleri sunuyor ve fiyatı 60$ civarında.

Ubislate7 modelinin tüm stokları bitmiş durumda ve Nisan ayından sonra ikinci parti üretime geçilecek.

• Konu eğitim amaçlı demişler fakat askeri eğitimmi yoksa milli eğitimmi onu karıştırmışlar.Bu habere kocaman bir oha demek istiyorum.Yazık oldu firmaya...
  • Bu fiyata çin tabletleri var umid falan, daha iyi özelliklerde. Yalnız su geçirmezlik özellikleri yok. Ne gerek varsa...

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sertacarslan -- 23 Şubat 2012; 11:57:25 >
  • 2100 mah bataryayla 3 saat kullanım enteresanmış. Nasıl becerdilerse.
  • Tabletlerden ziyade tabletleri tanıtan mankenleri dikkatimi çekti.. hemen yan taraflarında ki ülkelerde çekik gözlü hatunlar o kadar güzel olabilirlerken nasıl bunlarla aralarında bu kadar fark olabilmiş???
  • Oha.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Batuist

Tabletlerden ziyade tabletleri tanıtan mankenleri dikkatimi çekti.. hemen yan taraflarında ki ülkelerde çekik gözlü hatunlar o kadar güzel olabilirlerken nasıl bunlarla aralarında bu kadar fark olabilmiş???

Keşke komşularla biraz daha kaynaşsalarmış.
  • 60$ ha vay be ee o fiyatı duyan herkez koşturmuştur..Kullanılabilir bi tablet ancak çok dikkatli kullanımlar için uygun bence zira kaliteden haber veren kimse yok..
  • geçen sony dijital çerçeveye 200 bayıldım.
  • quote:

Tabletlerden ziyade tabletleri tanıtan mankenleri dikkatimi çekti.. hemen yan taraflarında ki ülkelerde çekik gözlü hatunlar o kadar güzel olabilirlerken nasıl bunlarla aralarında bu kadar fark olabilmiş???

Hinduların de güzelleri çoktur, hem de çok güzeldirler, öyle böyle değil. Bu kareye denk gelmemiş sadece :)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sertacarslan -- 23 Şubat 2012; 16:29:57 >
  • quote:

Orijinalden alıntı: salvation11

60$ yani 130 140 TL bizim ucuz tablete ihtiyacimiz yok ama yoksul insanlar icin iyi bir cihaz ve fiyat

Yoksul insan icin mi :D yoksul insanin tabletle ne isi olur bunlar okullarda ogrencilere dagitilacagi icin maliyeti en aza indirmek icin yapilmis tabletler yoksa yoksul adam buna 140 tl verdi interneti nerden bulucak peki ? :D

< Bu ileti mobil sürüm kullanılarak atıldı >
  • ^Küresel zebanilerin zaferi.
  • quote:

hocam manken fiyatınıda düşük tutmuşlar :)
  • yakında batar
  • fakir ve yoksul insanlar için denmiş

yoksul insan ekmek peşindedir geçim derdindedir yoksul insan neden tablet alsın ?

he türkiyeden bahsediyorsan eğer 1000 tl maaş alır evde 3 kişiye bakar elinde iphone 4 le gezer
  • Pahalıdır vardır bir hikmeti, ucuzdur vardır bir illeti!
  • Fakir yoksul insan tableti ne yapsın onu merak ettim tablet konusunda bişey demicem alınabilir ama çin üretim tabletler çok daha iyi ve aynı fiyat olduğu kesin almak ne kadar dogru onu bilemem
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.