Şimdi Ara

Apple, OS X Mountain Lion geliştirici önizleme sürümünü duyurdu

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
29
Cevap
0
Favori
3.769
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Apple, OS X Mountain Lion geliştirici önizleme sürümünü duyurdu

Apple'ın dünyanın en gelişmiş masaüstü işletim sistemi olarak tanımladığı ve indirme rekoru kıran OS X Lion versiyonunun üzerinden uzun bir süre geçmemişti ki firma yeni versiyon olan OS X 10.8  Mountain Lion geliştirici sürümünü resmi olarak duyurdu.

OS X Mountain Lion, iOS'daki popüler uygulamaları ve özellikleri Mac sistemlerine taşıyan ve iCloud ile bütünleşen bir versiyon olarak göze çarpıyor. Bir basın duyurusuyla sürümü tanıtan Apple, bu sürümün 100'den fazla yenilik sunacağını belirtiyor.

Mountain Lion ile sunulan en önemli özelliklerden birisi iChat'in yerini alan Messages. iOS'taki iMessage uygulamasına benzeyen Messages ile Mac bilgisayarlardan diğer Mac'lere ve iOS cihazlarına sınırsız mesaj ve medya içeriği gönderebiliyorsunuz. Bunun yanında AIM, Google Talk gibi popüler sohbet araçlarına destek vermeye devam edecek Messages uygulamasının beta sürümünü Lion kullanıcıları Apple sitesinden indirebilecek. Final sürüm ise Mountain Lion piyasaya çıktığında tamamlanmış olacak.

Reminders ve Notes uygulamaları ile de yapılacaklar listesi, anımsatıcılar oluşturabilir ve tüm cihazlarınızdan takip edebilirsiniz. Game Center Mac ise oyun deneyiminizi geliştirirken diğer Mac ve iOS kullanıcıları ile çoklu oyunlar oynayabilmenizi sağlıyor.

iOS platformunda olduğu gibi Twitter, OS X Mountain Lion sürümünde de sisteme entegre olarak geliyor. Bu sayede Safari, Quick Look, Photo Booth, Preview ve diğer uygulamalar içerisinden anlık tweetler atmak mümkün.

Yine iOS platformundan hatırladığımız bildirim uygulaması, Notification Center olarak OS X Mountain Lion sürümünde sağ kenarda yerini alıyor ve her türlü bildirimi anında size ulaştırıyor. AirPlay Mirroring özelliği ile de Mac'inizdeki videoları Apple TV kullanarak HD televizyonunuza kablosuz ve güvenli bir şekilde 720p çözünürlükte aktarmanızı sağlıyor.

Kullanıcı sayısı 100 milyonu geçen iCloud artık OS X Mountain Lion ile entegre olarak çalışıyor. iCloud üzerindeki verilerinize tüm cihazlarınızdan ulaşabiliyorsunuz. iCloud Documents ile de belgelerinizdeki anlık değişiklikleri tüm cihazlarınıza aktararak her zaman güncel kalmasını sağlayabilirsiniz.

Kişiler, Mail, Ajanda, Messages, FaceTime ve Find My Mac hizmetleri bu sürümde Apple kimliğiniz sayesinde otomatik olarak ayarlanıyor.

Mountain Lion sürümünün güvenlik konusundaki yeni özelliği de oldukça önemli. Gatekeeper adı verilen uygulama kullanıcılara üst düzey koruma sağlarken istenirse Mac App Store üzerinde bulunanlar hariç diğer hiçbir uygulamanın kullanılmasına izin vermiyor.

Mountain Lion'da, Çince giriş yönteminde önemli iyileştirmeler ve Safari aramasında Baidu seçeneği gibi, Çinli kullanıcıları desteklemek için özel olarak tasarlanmış özellikler de bulunuyor. Çinli kullanıcılar ayrıca, Share Sheets aracılığıyla videolarını Youku ve Tudou gibi büyük video web sitelerine de yükleyebilir ve Sina weibo desteği ile kolayca mikrobloglarını kullanabilirler.

Mountain Lion önizleme sürümü bugünden itibaren Mac Geliştirici Programı üyelerinin kullanımına sunuldu. Final sürümü ise 2012 yaz sonunda Mac App Store'dan yüklenebilecek.

Apple'ın Mac OS X sürümleri ile iOS sürümlerini birleştirerek hibrid bir işletim sistemi oluşturmak istediği, Steve Jobs'un ölümünden önce sıklıkla dile getiriliyordu. Mountain Lion sürümü ile Apple'ın bu amacına biraz daha yaklaştığı söylenebilir.

• Benim gözümde şu an windows ile yarışamaz ama adamlar çalışıyor belli yakında aynı olurlar.
  • Harika horunuyor. Gatekkeper'in ios'a gelmesi en bomba ozellik olmus bence.
  • Kusura bakmasınlarda gatekeeper saçma olmuş cihazın sahibini sattıktan sonra bile kendisi sanıyor Apple.
  • İyice iOS'a geçtiler. Koskoca bilgisayarda telefonla yaptığım şeyleri yapacaksam vay babam vay.
  • Yine iOS platformundan hatırladığımız bildirim uygulaması Notification Center...

Evet Ekrem Bey, aynen katılıyorum.
  • Yani söyleyecek kelime bulamıyorum 3 yıldır Macosx 4 yıldırda iPhone kullanıcısıyım, cidden müşteri için devamlı yeni birşeyler sunmak, ürünlerini kullananlara maksimum fayda yaratmak bu olsa gerek.

Neredeyse kusursuz Macosx'in yanında adamlar, %100 her müşterisinin olursa güzel olurdu dedikleri iOS özellikleri bu harika işletim sistemine entegre ediyorlar.

Apple'ın müşteri memnuniyetinin %95'ten aşağı çıkmamasını anormal karşılamamalı, apple ürünü kullanan tüm insanların, hem ürün kalitesi hemde hizmet kalitesi olarak asla apple'dan vazgeçmeyeceğini hatta bunu akıllarına bile getirmemelerini anlamak hiç zor gelmiyor artık.
  • mac os gelecekte ios ile birleşecek gibi duruyor.app store ve mac store cloud uygulamalar, mobil cihazların hafıza kapasiteleri düşünüldüğünde çok da güzel olur
  • macbook air aldım, mac de aldırtacaklar bana :D bu arada icloud lion da var zaten, mountain lion a has bir şey değil.
  • Heyecanla bekliyorum, Apple'dan bekledigim bir hareketti. iOS ve MacOS entegrasyonu maximum düzeye gelecek Mountain Lion sayesinde, yayınlandığı gibi satın almak lazım.
  • Gecis parali olmasa keske.
  • 300 tane yenilikle çıkartıyoruz dedikleri sistemi de biliyoruz. Gözle bariz görünür ve işe yarar birkaç yenilik dışında birşey yok ortada. Bu kadar az yenilik için yeni sistem çıkartıyoruz demeleri çok saçma olmuş. Bu özellikleri güncelleme ile 10.7'ye de entegre edebilirlerdi halbuki.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi bocekgrafik -- 17 Şubat 2012; 9:32:19 >
  • alınmaz mı imac şimdi ha
  • quote:

Orijinalden alıntı: ozgur106

alınmaz mı imac şimdi ha

20 ve 27"lik modellerini kullanıyorum. Alınmaz.
    Oyun için zaten seçenekleriniz arasında macintosh olmalalı bile. Ya konsol, ya da PC.
  • merakla bekliyoruz. 29$ olur yine sanırım
  • Windows 8'den güzel olduğu kesin (Her anlamda)... Windows 7'de biraz benzemişti Mac Os tasarımına ama 8'de iyice geriye düşecek.
  • quote:

Orijinalden alıntı: iMonster

Windows 8den güzel olduğu kesin (Her anlamda)... Windows 7de biraz benzemişti Mac Os tasarımına ama 8de iyice geriye düşecek.

Metro Arayüzünün neresi kötü ?
  • quote:

Orijinalden alıntı: Erchamion

İyice iOSa geçtiler. Koskoca bilgisayarda telefonla yaptığım şeyleri yapacaksam vay babam vay.

Koskoca bilgisayarda telefonda yapacaklarından başka yapacak birşey bulamıyorsan bu farklı bir durum. Ayrıca MacOsX ile iOS işletim sistemlerinin birleştirilip hibrid bir yapı oluşturulması son kullanıcıları çokta ilgilendiren bir durum değil. Geliştircilerin işine yarayacak ayrıca adım adım yapılmasının bir nedenide MacOsX için geliştirilen uygularım yavaş yavaş yeni sisteme uyumlu hale getirilebilmesi için zaman verilmesi. Ayrıca iOS'a geçilmesi koskoca bilgisayarda telefonla yapacakların değil küçüçük telefonda Adobe Photosop çalıştırıbileceğin anlamanına gelir(Tabi Adobe yeni sistem için versiyon çıkardığında).
  • Çok fazla bir yenilik yok gibi. Umarım stabilitesi artar, lion çok ram yiyor..Snow leopard'ı özler olduk

Geçmişe yönelik uyumluluk modu var mı bilmiyorum tam ama varsa çok iş görürdü ne yalan söyleyim.
  • quote:

Orijinalden alıntı: DH Misafiri

quote:

Orijinalden alıntı: Erchamion

İyice iOSa geçtiler. Koskoca bilgisayarda telefonla yaptığım şeyleri yapacaksam vay babam vay.

Koskoca bilgisayarda telefonda yapacaklarından başka yapacak birşey bulamıyorsan bu farklı bir durum. Ayrıca MacOsX ile iOS işletim sistemlerinin birleştirilip hibrid bir yapı oluşturulması son kullanıcıları çokta ilgilendiren bir durum değil. Geliştircilerin işine yarayacak ayrıca adım adım yapılmasının bir nedenide MacOsX için geliştirilen uygularım yavaş yavaş yeni sisteme uyumlu hale getirilebilmesi için zaman verilmesi. Ayrıca iOS'a geçilmesi koskoca bilgisayarda telefonla yapacakların değil küçüçük telefonda Adobe Photosop çalıştırıbileceğin anlamanına gelir(Tabi Adobe yeni sistem için versiyon çıkardığında).

Hibrid sistem mantığını anlıyorum ama bunu tamamen işletim sistemi arayüzüne döndürmek ne kadar iyi? Birbiriyle uyumlu çalışsın tabii ki ama birbirinin aynısı olmasın diyorum.

Ayrıca Adobe'u telefonda çalıştırabilmek anlamına geliyorsa yine bilgisayarda daha iyi başka bir programı çalıştırabilmeliyim. Koskoca bilgisayarın gücü boşa gidecek yoksa. Ha daha iyi programa gerek yok, telefonda kullandığımız yeter diyorsanız bilgisayara gerek yok artık demektir. Zaten yavaş yavaş iyice mobilize oluyoruz.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.