Şimdi Ara

Hintli mühendisten devrimsel 3D yazıcı

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
38
Cevap
0
Favori
7.767
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
Giriş
  • Hintli mühendisten devrimsel 3D yazıcı

2011 yılı sonları ve 2012 yılı başları genelde mühendislik alanında kullanılan 3D yazıcıların hobi ve ticari amaçlı olarak yaygın kullanıma geçtiği dönemler oldu. Balmumu veya plastik materyallerin mürekkep olarak kullanıldığı 3D yazıcılar genelde bir 3D baskı yazılımı ile kontrol ediliyor ve katman katman model 3D olarak yazdırılıyor.

Hintli mühendis Balaji Tammabattula ise 3D tasarım veya baskı yazılımı bilme zorunluluğunu ortadan kaldıracak devrimsel bir buluş yaptı. Mühendisin üzerinde çalıştığı 3D yazıcı bir fotoğrafı doğrudan yazdırabiliyor. 3D kameralarla çekilmiş olması gereken fotoğraf işlendikten sonra birebir 3D kopya modeli yazdırılabiliyor.

Böylece tasarım yazılımlarıyla uğraşmak veya ücretli 3D modellemeler indirmek yerine 3D kameranızla çektiğiniz fotoğrafı doğrudan bastırabiliyorsunuz.

Balaji, Hindistan hükümet birimlerinde yeni tekniğin kullanılması için yetkililerle işbirliği aşamasında. Ancak ticari olarak kullanıma sunulacak mı bilinmiyor.

• Mega sanayi sahipleri bu teknolojiyi alır kimsenin aklına gelmeyecek şekilde de geliştirir ve insan gücüne hiçbir şekilde gerek kalmaz. Hali hazırda dünya nüfus yarışına girmişken ne kadar güzel gelişmeler duyuyoruz böyle. Harika!
  • Helal olsun valla :) Bizde 250 km ile giden hızlı tren yaptık bizim teknolojimize kimse yetişemez dünyaya 200 yıl fark attık peee heyyy :D
  • ortaya çıkan sonuç a bakınca sanki fotoğraftan değilde 3d modelden basılmış izlenimi veriyor modelin wireframe hali gibi edgeler biraz kalınlaştırılmış.
    eğer fotoğraftan yapıyorsa sadece çektiğiniz açıdan 3 boyutlu haliyle basabilir modelin arka tarafını nasıl basıyor?
  • Hintliler yazılım konusunda gerçekten çok iyiler. Bundan sonraki olayda artık yazılıma bakıyor donanım üretmek çocuk oyuncağı haline geldi.
  • Endüstiri hırsızlarına gün dogmuş fuara 3d fotografmakinası ile katıl bol bol foto cek evde modelini uret.
  • Teknolojik gelişmeler hiç durmuyor yenisi üzerine yenisi geliyor, artık normalde olsa şaşırmış heyecanlanmış bir şekilde olurdum ancak artık çok standart şeyler oldu tab, teknolojinin gelişmesi güzel ancak şimdi bunun bizim elime geciceği zamanı kım soylıyebılır bana?
  • 3D kamera konusunun biraz açılması lazım.
    Bildiğimiz 3D kameradan bahsetmiyorlar, 3D modelleme yapan kameralı düzeneklerden bahsediyorlar...
    (Hatta kamerasız 3D modelleme yapan düzenekler de var ama haberde kamera demişse kameralı bir düzenekten bahsetmek gerek)

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi sertacarslan -- 16 Şubat 2012; 13:59:08 >
  • Yeni bi Teknoloji = Hintliler
  • kimse uyumuyorrr çalışıyorlar insanlarrrr bizde hazırı alıp yiğiyoruz o kadarrr
  • örnek bir video olsaydı daha anlaşılır olabilirdi
  • quote:

Orijinalden alıntı: Nightmare70

Helal olsun valla :) Bizde 250 km ile giden hızlı tren yaptık bizim teknolojimize kimse yetişemez dünyaya 200 yıl fark attık peee heyyy :D

Eminim kendi uzmanlık alanında daha büyük gelişmelere imza atmışsındır. Yoksa böyle geniş geniş eleştiremezdin kimseyi. Sanırım mütevaziliğinden dolayı yazmak istemiyorsun ama biz de çok merak ediyoruz. Ülkemize hangi nadide eserleri kazandırdın? Hangi teknolojiyi geliştirdin? Hangi hizmeti getirdin?
  • quote:

Orijinalden alıntı: faruk

quote:

Helal olsun valla :) Bizde 250 km ile giden hızlı tren yaptık bizim teknolojimize kimse yetişemez dünyaya 200 yıl fark attık peee heyyy :D

Eminim kendi uzmanlık alanında daha büyük gelişmelere imza atmışsındır. Yoksa böyle geniş geniş eleştiremezdin kimseyi. Sanırım mütevaziliğinden dolayı yazmak istemiyorsun ama biz de çok merak ediyoruz. Ülkemize hangi nadide eserleri kazandırdın? Hangi teknolojiyi geliştirdin? Hangi hizmeti getirdin?

+1

head shot

• benzeri teknolojileri yıllardır görüyoruz 3d kamera görüntüleride sonuçta 3d vektörel formata çevrilip yazdırılıyor.o işi kamera donanım ve yazılımı yapıyor.3d yazıcı mevzuu da yaklaşık 10 yıldır dünyada var.yeni yöntem yeni donanım ve yazılım ile daha ucuza mal oluyorsa bilemeyiz.detaylara hakim değiliz ama haberde doğru düzgün bir detay vermemiş zaten.
  • quote:

quote:

klavye başından ülkeler kurup ülkeler yıktı yetmez mi?
  • bi belgeselde bilim adamı diyodu ki gelecekte herkesin evinde buzdolabı gibi bir alet olacak ve kodlar olacak her kod bi ürün olacak fişini takıp ben bunu istiyorum dediğinizde size yapıp verecek demişti. ben o zaman abartı bulmuştum dikkat çekmek için sallamasyon filan sanmıştım ama görünüşe göre böyle bişey olacak... biraz daha geç doğsaymışım iyiydi ya teknoloji şu anda çok pahalı bizim binlerce lira virp aldığımız şeyleri gelecekte bedavaya ulaşacaklar... kaçırdım :)
  • quote:

quote:

Orijinalden alıntı: Nightmare70 Helal olsun valla :) Bizde 250 km ile giden hızlı tren yaptık bizim teknolojimize kimse yetişemez dünyaya 200 yıl fark attık peee heyyy :D

üniversitelerde yeterli imkanlar olsa ne dahiler çıkar.. Malesef desteklenmiyor bunlar. Bilgisayar Mühendisliği okuyorum yazılımdan başka birşey yaptırmıyorlar. Neden kadro yok, imkan yok.

• 3d yazıcılar zaten vardı ama fotoları yazdırabilmesi teknolojinin ne kadar ilerlediğini gösteriyor. Bakalım daha neler göreceğiz.
  • Yanlis bilmiyorsam eger "Hintli muhendis ..." diye birsey yok. "Hint muhendis ..." daha dogru olur sanirim.
  • Üniversiteler akıtacağımız parayı Doğuya akıtıyoruz.
  • 
Sayfa: 12
Sayfaya Git
Git
sonraki
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.