Şimdi Ara

Vücut Geliştirme ve Fitness arasındaki Fark Nedir?

Daha Fazla
Bu Konudaki Kullanıcılar: Daha Az
2 Misafir - 2 Masaüstü
5 sn
18
Cevap
1
Favori
54.778
Tıklama
Daha Fazla
İstatistik
  • Konu İstatistikleri Yükleniyor
0 oy
Öne Çıkar
Sayfa: 1
Giriş
  • Arkadaşlar bu ikisi arasındaki fark nedir? Hangisi neye göre daha iyidir, daha sağlıklıdır, bu iki sporun amacı aynımı; hacimli bir vücut mu?
    Bu arada; arkadaşlar bn plaj vücudu yapmak istiyorum, ankara da bir fitness salonuna yazıldım, buras benim istedğim vücudu yapabilmek için doğru adres mi? Yoksa burası sadece sağlıklı yaşam, düzenli egzersiz hikayesinin zartı zurtu mudur?Sadece body salonu adı altında bir yere mı yazılmalıydım?

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi Forrest Gump -- 15 Şubat 2012; 23:29:44 >

• Koca forumda cevap verebilcek yok mu ya
  • valla emin degilim ama fitnessda zannederim ağırlık altına girilmiyor
  • quote:

Orijinalden alıntı: VIKING

Fitness ve bodybuilding aynı şeydir. Aynı antrenmanları yapar aynı şekilde beslenirler. fitnesta yarışmalarında da BB de olduğu gibi kilo ve boy sikletleri vardır. ikisinin farkı fitness da yarışmada iken müzikli kareografini jimnastik hareketleri, amuda kalkmak, bacaklar havada şınav çekmek gibi şeylerden oluşturursun bodybuilding de ise sadece poz verirsin. Zaten bir vücutçu eğer biraz dövüş sporları veya jimnastikle ilgilenmişse kilo sınırına ulaşmadan önce fitness da yarışmaya başlar. Geçtiğimiz nisan türkiye şampiyonası ve milli takım seçmeleri yapıldı resimlerini bulabilirsen görebilirsin.
    mesela bu bayanların 2009 fitness şampiyonu:
    http://www.ifbb.com/images/Como09/_DSC1079.JPG
    http://www.ifbb.com/images/Como09/_DSC0886.JPG
    Erkeklerin vücutçudan pek farkları yoktur.
    Aralarında ki temel fark fitnes esneklik , çeviklik ve kas kütlesini kapsar vücut geliştirme kas kütlesi , simetri ve yağsız bir vücut oluşturma temellidir. Vg de kilo sınırı yok iken fitness da vardır. Fitness artık profesyonel anlamda kadınlar tarafından tercih ediliyor ve yarışmalar düzenleniyor.
  • quote:

Orijinalden alıntı: Bombacı Mülayim

quote:

Orijinalden alıntı: VIKING

Fitness ve bodybuilding aynı şeydir. Aynı antrenmanları yapar aynı şekilde beslenirler. fitnesta yarışmalarında da BB de olduğu gibi kilo ve boy sikletleri vardır. ikisinin farkı fitness da yarışmada iken müzikli kareografini jimnastik hareketleri, amuda kalkmak, bacaklar havada şınav çekmek gibi şeylerden oluşturursun bodybuilding de ise sadece poz verirsin. Zaten bir vücutçu eğer biraz dövüş sporları veya jimnastikle ilgilenmişse kilo sınırına ulaşmadan önce fitness da yarışmaya başlar. Geçtiğimiz nisan türkiye şampiyonası ve milli takım seçmeleri yapıldı resimlerini bulabilirsen görebilirsin.
    mesela bu bayanların 2009 fitness şampiyonu:
    http://www.ifbb.com/images/Como09/_DSC1079.JPG
    http://www.ifbb.com/images/Como09/_DSC0886.JPG
    Erkeklerin vücutçudan pek farkları yoktur.
    Aralarında ki temel fark fitnes esneklik , çeviklik ve kas kütlesini kapsar vücut geliştirme kas kütlesi , simetri ve yağsız bir vücut oluşturma temellidir. Vg de kilo sınırı yok iken fitness da vardır. Fitness artık profesyonel anlamda kadınlar tarafından tercih ediliyor ve yarışmalar düzenleniyor.

İlginiz için teşşekkür ederim.
  • doru
  • fitness kardıyo agırlıklı, bodbuıldıng ıse hacım kazanma guc gösterme... antremanları hardcore sevıye sakatlanma durumu fazla ve beslenme herzaman ön planda, fakat fıtnesta ıse beslenmenın cokta kulfetı yoktur sureklı tok tutucu lıflı yıyeceklerle antreman cıkartılır. genelde zayıf olup parcalı bı yapıya sahıptırler vucuttakı cızgıler daha belırgındır buda sureklı kardıyo agırlıklı antreman yaptıklarındandır v yag oranı bodybuıldıng yapanlara göre kat kat daha dusuktur %10 un altına ınebılırler. daha saglıklıdır. ınsanı daha dınamık yapar. bodybuıldng ıse sıddete bıle maruz bıraktırır ınsanı ayrıca uzun bı sure ıtınalı baktıysan kendıne ufak bı hacım kaybet psıkoljın bozulur bunalıma sokar ve cok masraflı bı spordur kımılerı buna spor bıle demez...... ayrıca asırı gelıstırılen bı vucuda da pekde hos bakmazlar..... tercıhım ıkısının arasını bulmak.
  • quote:

Orijinalden alıntı: 87akin-izmir

fitness kardıyo agırlıklı, bodbuıldıng ıse hacım kazanma guc gösterme... antremanları hardcore sevıye sakatlanma durumu fazla ve beslenme herzaman ön planda, fakat fıtnesta ıse beslenmenın cokta kulfetı yoktur sureklı tok tutucu lıflı yıyeceklerle antreman cıkartılır. genelde zayıf olup parcalı bı yapıya sahıptırler vucuttakı cızgıler daha belırgındır buda sureklı kardıyo agırlıklı antreman yaptıklarındandır v yag oranı bodybuıldıng yapanlara göre kat kat daha dusuktur %10 un altına ınebılırler. daha saglıklıdır. ınsanı daha dınamık yapar. bodybuıldng ıse sıddete bıle maruz bıraktırır ınsanı ayrıca uzun bı sure ıtınalı baktıysan kendıne ufak bı hacım kaybet psıkoljın bozulur bunalıma sokar ve cok masraflı bı spordur kımılerı buna spor bıle demez...... ayrıca asırı gelıstırılen bı vucuda da pekde hos bakmazlar..... tercıhım ıkısının arasını bulmak.

Hem fitness yapıp hemde ağırlık altına girmek ikisinin ortası mı?
  • nıye fıtnes yapanlar agırlık altına gırmıyor mu, bı arastır ıstersen. ftness yapanların kardıyo calısmaları yerı gelıyoo agırlıkla yapılıyor vucuda sekıl vermek ıcın temel hareketlerı yapmak zorundasın bunun ıcın agırlık altına gıreceksın kacısı yok ama bunun dozunu ayarlayıp ayarlamamak sana kalmıs burda ısın rengı degısır.. teferruatlar ayrıntılarda gızlıdır arastırmalısın....
    bot:178
    kilo:84
    yağ oranı :%13

çalışma yapmıyorum karın kası ve gögüs kası yapmam için ne önerirsin

kol kaslarım belirgin bir şekilde var
  • Body building & Fitness

Body building vücut yapılandırılması olup estetik görüntü kazanımı ve son yıllarda gençlerin hem estetik görünüm hemde dövüşmek için yaptıkları spor egzersiz bütünü olarak tanımlayabilirim.

Belirli kısımlar özel olarak çalıştırılır: örneğin; bir futbolcu bacağını güçlendirir, tenisçi kollarını bileklerini vb.

Fitness ise tüm sporlarda tüm egzersizlerde yer alan altını çizerek belirteyim ''tüm egzersiz, tüm sporlar'' aklınıza gelebilecek her şeyde yer alır.
  • quote:

Orijinalden alıntı: 87akin-izmir

fitness kardıyo agırlıklı, bodbuıldıng ıse hacım kazanma guc gösterme... antremanları hardcore sevıye sakatlanma durumu fazla ve beslenme herzaman ön planda, fakat fıtnesta ıse beslenmenın cokta kulfetı yoktur sureklı tok tutucu lıflı yıyeceklerle antreman cıkartılır. genelde zayıf olup parcalı bı yapıya sahıptırler vucuttakı cızgıler daha belırgındır buda sureklı kardıyo agırlıklı antreman yaptıklarındandır v yag oranı bodybuıldıng yapanlara göre kat kat daha dusuktur %10 un altına ınebılırler. daha saglıklıdır. ınsanı daha dınamık yapar. bodybuıldng ıse sıddete bıle maruz bıraktırır ınsanı ayrıca uzun bı sure ıtınalı baktıysan kendıne ufak bı hacım kaybet psıkoljın bozulur bunalıma sokar ve cok masraflı bı spordur kımılerı buna spor bıle demez...... ayrıca asırı gelıstırılen bı vucuda da pekde hos bakmazlar..... tercıhım ıkısının arasını bulmak.

Aslında bu dediğin fitness değil sağlıklı yaşam tırtı. Yazacağım uzun olduğundan vaktim yok o yüzden ne diyeceğimi bir arkadaşımız kısa süre önce ifade etmişti sağolsun o da şöyleydi :
    quote:

hangi fitnesstan bahsediyoruz Türkiyedeki fitness mı yoksa dünya üzerindeki fitnessmı?yoksa bodyfitnessmı? Şimdi bakıyoruz memleketimizde vücut yapmak zor geldiği için, body yapmak için spora başlayıp amacına ulaşamayan gençler ben zaten fitness yapıyorum deyip işin içinden çıkmaya kalkıyor fakat bakıldığında öyle değil.
    Abd ye bakıldığında fitness yapanların vücudu bizim ülkemizdeki body yapanlara kıyasla daha hacimli ve define. Bizim anlayışımız fitness six pack olsun yeterli budur.Yani o kadar zayıf elbise içinde kayboluyor adam yok efendim ben fitness yapıyorum mide sağlam çünkü. İnşaatta çalışan işçilerin vücutları spor salonuna gidip fitness yapanlardan daha define daha hacimli, sadece orantı farkı var. Fitness o kadar kolay değil her adelenizi birbiriyle orantılı ve estetik bir şekilde geliştirmeniz lazım.Ve yılın 12 ayıda formda tutmanız lazım vücudunuzu.Fitness hakkıyla yapıldığında zordur.
    Örnek verecek olursak Anthony Presciano Bodyden Fitness a geçmiş bir sporcu..

Bundan önce de şunu yazmıştım :
    quote:

Zaman değişti, insanlar da değişti ama spora yada vg ye bakış yapısı olarak değil, hedefler değişti. En iyi örnek şu şekilde olacaktır; benim çocukluğumda ve ergenlğimde alay konusu olanlar hatta hocaların bile takıldıkları azınlıkta olan şişmanlardı çünkü o zaman standart insan profili 1,70 boylarında 65-75kg da bugün zayıf diyebileceğimiz bir insandı; günümüz de ise şişmanlık hakim profil düzeni ve zayıflar dalga konusu mesela geçen gün bu konuyu sabah otobüste okudum ve otobüste saydığım 11 kişinin 7si etli butlu insanlardı şişmanlardı işin özü. Doğal olarak şişmanlık artık dünya genelinde bir sorun ve artık istedikleri şeyleri giyip gezmek vücutta ki asimetriyi düzeltmek istiyorlar zaten forumda ki yeni mesajlar bölümün genel bir kısmında da bu bel, basen, karın üçlüsü üzerine konu eksik olmuyor. bu yüzden zayıflamaya yönelik ve adına fitnes dedikleri şeyi seçiyorlar. Yani bu insanların zaten özellikle kıyafet konusunda şikayetçiyken bizim gibi her sene bir sene önceki giydiği olmadığında sevinecek biri olmasını istemek abese kaçar. vücutçularda zaten her zaman vardı ve aynı şekilde var olmaya devam ediyorlar hatta fazlasıyla devam ediyorlar. doksanlarda ki yarışmalarda podyuma çıkacak 4-5 kişi bulamazken şimdi 2 gün süren elemeler ve gece yarısına kadar devam eden finaller yapılır hale geldi.

Son olarak diyeceğimi ise Bombacı Mülayim uzun zaman önceki yazımda belirtmiş.
  • Sorun çok güzel. Çünkü gerçekten fitness ve kondisyon kardiyo arasında bariz bir fark söz konusu.
    En önemli fark kondisyon kardiyonun yüksek nabızda yapılması fitness in düşük nabızda yapılmasıdır. Yani kondisyon cihazları olan koşu bantları veya eliptik bisiklet gibi cihazları kullanırken vücudunuz efor sarfedecek, nabız yükselecek, kalp atışı hızlanacaktır. Ama Fitness yaparken yani ağırlık kaldırırken , dumbell ile çalışırken , ağırlık istasyonu ile çalışırken kaslarınız zorlansa bile nabız yükselmez ve kalp ritmi artmaz. En önemli fark budur.
    Fitness aslında nabzı çok fazla yükseltmeden yapılan yağ tüketimini hedefleyen ve kas artışı amaçlanan bir spor türüdür. Koşu , futbool veya voleybol gibi kalp atışı ve nabzı yüksek seyrettiği spor türlerinden farkı bu noktada dikkat çekmektedir. Ağırlık kullanarak yaptığınız çalışmada kalp çok fazla hızlanmayacak nabız aşırı yüksek seyretmeyecektir. Dolayısı ile rahatlıkla yapılan bir spor türü olduğunu söyleyebiliriz.
    Aşağıdaki makaleyi okumanızı öneririm.

kondisyon-kardiyo-nun-tempolu-sporlarla kıyaslanması
    Kondisyon Kardiyo Ürünleri Uzmanından Açıklama: Koşu Bandının İlk Kullanımında Nelere Dikkat Edilmeli?

Kondisyon kardiyo Hakkında Makaleler.

< Bu mesaj bu kişi tarafından değiştirildi zcanseverdonanimhaber -- 16 Kasım 2012; 18:42:30 >
  • Merak ettiğim bi konuydu. Amaç olarak bakarsak biri sağlıklı ve formda bir yaşamı amaçlıyorken diğeri daha güçlü olup gelişmeyi hedefliyor.Fitness mı yapıyorum BB mi derken sonunda cevabımı buldum.
  • Profesyonel manada tanimlayacak olursak, doping kullanarak vucudunu bbciler kadar buyutemeyenler fitness, buyutebilenler bodybuilding atleti oluyor. Kimse kendini kandirmasin bu boyledir. Amator olarak dopingsiz yapan icinde bi fark yoktur aralarinda, cunku herseyi ayni
  • fitnessın içinde bodybuilding, powerlifting, crossfit, calistenics hepsi girer; ikisinin farkı bodybuilding fitnessın bir dalı olmasıdır
  • Arkadaşlar Bende Fitnes Ve Vücüt Hakkında Düşüncelerim Var
    Yasım:16
    Boyum:1.64
    Kilom:56,5
    Hangisi Benim İçin Daha İyidir
  • 
Sayfa: 1
- x
Bildirim
mesajınız kopyalandı (ctrl+v) yapıştırmak istediğiniz yere yapıştırabilirsiniz.